Buitenlandse Zaken toonde meer begrip voor Zuidafrikaans verzoek dan Oorlog Bolhoedjes in mosterdkieur en ingemaakte coloradokevers gaan het aanzien vernieuwen Een ijzeren gordijn in Lisse zonder Russen er achter Internationale oplichter niet slim tegenover garagehouder Almelo schept blijvend contact tusssen ontheemden uit Duitsland DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vrees voor Engeland Dank zij de interventie van het departement van Buitenlandse Zaken is de Marine-kwestie met Zuid-Afri- ka niet zo onbevredigend te verlo pen als aanvankelijk het geval scheen. Zoals men zich zal herinneren heeft Zuid-Afrika enige tijd geleden het verzoek tot Nederland gericht om behulpzaam te zijn bij de op bouw van een Zuidafrikaanse marine, waarbij vooral de tweetaligheid van dit land een rol speelde. Sinds kort gebruikt de Zuidafrikaanse marine zowel het Nederlands als het Engels als voertaal en Zuid-Afrika vroeg Nederlandse instructeurs om De tocht van de „Agamemnon" Voor de eerste maal heeft de Aga memnon op zijn zv/erftocht door de Griekse wateren het vasteland van het rijk van koning Paul aangedaan. Het schip ankerde voor kaap Sunion. Daar ligt de ruïne van een 2500 jaar oude tempel van de zeegod Poseidon (Neptunus). De politie had de kleine baai'afge zet en de koninklijke gasten zwom men naar hartelust. Daarna klom het gezelschap over de rosten naar de ruïne. Er staan nog maar enkele zui len van de tempel, die vroeger de scheepvaart tot baken diende. Het gezelschap lunchte gisteren in het zomerpaleis te Tatoi. Gisteravond ging men in Phaleron bij Athene weer aan boord van de Agamemnon, die vandaag de steven naar Epidau- rus wendt. V/oensdag gaat het schip naar Delphia en Donderdag eindigt de tocht in Korfoe. Grap met „vliegende schotel" De anders zo rustige burgers van Darmstadt in West-Duitsland wier pen de armen ten hemel en blikten met paniek in de ogen omhoog. Dat gebeurde eergisteravond. In het duis ter zag men vreesachtige schimmen te hoop lopen. Hun trillende wijsvin gers wezen een bewegende lichtvlek aan, die boven de stad zweefde. „FJiegende Untertasse" riepen angstige vrouwen en zij bedoelden „vliegende schotel". Gisteravond liepen dezelfde men sen met rode hoofden van schaamte en neergeslagen ogen door Darm stadt. Een vriendelijke heer met een schijnwerper op zijn auto vertelde de arme burgers, dat zij voor het lapje gehouden waren. In het felle licht van zijn lamp had hij gezien, dat de vliegende schotel bestond uit een twintigtal kinderballonnetjes, die met z'n alle een houten hoepel, een aan tal fietslampjes en een batterij langs het zwerk zeulden. De lampjes za ten op de hoepel en ontvingen him energie van het batterijtje. Zo zat deze vliegende schotel in elkaar. Wie het ding de lucht instuurde, is niet bekend. Zuid-Afrikanen in de geheimen van de vloot in te wijden. Met voorbijzien van de waarde volle betrekkingen, die op deze wijze in Zuid-Afrika opgebouwd zouden kunnen worden, was de Nederlandse marine bevreesd voor de Engelse reactie, daar dit land het wellicht minder op prijs zou stellen, wanneer zijn taal als voertaal niet meer de boventoon zou voeren. Veel woorden. Het Zuidafrikaanse verzoek werd dan ook met veel woorden en weinig daden beantwoord en toen de Zuid afrikaanse regering met een concreet plan uit de bus kwam, hetwelk en kele dagen geleden door de Zuid afrikaanse minister Erasmus is on derstreept, waarin gevraagd werd om een contingent jonge Nederland se marinemensen naar Zuid-Afrika te laten komen, kwam de Ned. Ma rine in de klem. De Marine-afdeling van het Minis-1 terie van Oorlog voelde er in het geheel niets voor en betoogde, dat men overal ter wereld al zoveel ver plichtingen had, dat men er niet aan kon denken nog meer marinemensen naar het buitenland te zenden. Interventie. De reden tot deze weigering was, naast de Engelse reactie, de angst van het Nederlandse departement, dat er voor Nederlandse marinemen sen geen toekomst zou zijn bij de Zuidafrikaanse vloot en dat men daar niet de zekerheden van promo tie en pensioen vond, die men in Ne derlandse dienst had. Het Ministerie vna Buitenlandse Zaken toonde echter meer begrip voor de waarde van goede buiten landse betrekkingen en heeft op het laatste moment geïntervenieerd. Het Ministerie heeft een tussenvoorstel gedaan, waarmede de Zuidafrikaanse minister van landsverdediging naar zijn land is teruggekeerd. Er zou wellicht een contingent gepension- neerde Nederlandse marinemensen, die hun bekwaamheid in actieve dienst bewezen hebben, naar Zuid- Afrika kunnen gaan om daar leiding te geven bij de opbouw van de vloot. Inmiddels is gebleken, dat dit tus senvoorstel wel een weinig voorba- x'ig is gedaan, want de marinemen sen, die voor deze uitzending in aan merking zouden komen zijn nog niet gepolst over hun bereidheid om naar Zuid-Afrika te vertrekken. OSTMARKEN ONGELDIG Zakenleven opgepast Van de zijde van het bureau cri-- minele voorlichting van het Minis terie van Jusitie wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat het de laat ste tijd voorgekomen is, dat door buitenlanders in Nederland betalin gen worden gedaan met Duitse bank biljetten, afgegeven door de „Deut sche Notcnbank" te Berlijn, welke bankbiljetten slechts in de Ostzone Duitsland geldig en gangbaar zijn. De betrokkenen doen voorkomen dat het hier z.g. Westmarken betreft, waarop een verrekening overeen komstig de koers van de Westmark plaats vindt. Achteraf blijken de ontvangen Ostmarken hier te lande niet inwisselbaar te zijn, tengevolge waarvan men derhalve gedupeerd is. Bij de aanbieding van z.g. Ostmar ken wordt men verzocht de plaatse lijke politie onmiddellijk te waar schuwen opdat de identiteit van de aanbieder kan worden vastgesteld. (Wat lezers ons schrijven) Dank zij een list van een garage houder uit Voorthuizen is de politie erin geslaagd een internationaal op lichter te arresteren. In Juli 1953 kwam een Deen met een stationcar bij garage Doorne kamp in Voorthuizen om te tanken. Daar de bestuurder geen Nederlands geld bezat, moest de verrekening in buitenlandse valuta plaats hebben. Eerst werd de koers van de Duitse mark opgevraagd. Daar de Deen deze koers niet gunstig vond infor meerde hij naar die der Belgische franc. Toen deze bekend was, ging De weg door het ijs Twee Amerikaanse ijsbrekers zijn er in geslaagd, de korte bevaarbare verbindingsweg tussen de Atlantische en de Stille Oceaan open te breken, waar onderzoekers reeds vijf eeuwen lang vergeefs hun krachten op had den geprobeerd. Het zijn de ijsbrekers „Burton Is land" van de Amerikaanse vloot en de „Northwind" van de kustwacht. Zij boorden zich een weg door het Canadese Poolgebied tussen Melville eiland en Banks-eiland, door de Mc Clure-Straat. Zodoende namen zij triomfantelijk de laatste hindernis, die tot nu toe deze korte, Noordwes telijke vei-binding versperde. De ijs korst, waar zij zich doorheen braken, was 1.20 tot 3 meter dik. De schepen, die in de loop van de maand Augustus hun doel bereikt hebben, maakten deel uit van een gemeenschappelijke Amerikaans-Ca- nadese expeditie. Geleerden van bei de landen waren aan boord en heb ben onderzoekingen verricht in de Beaufort Zee en de McClure-Straat. Ofschoon woordvoerders van de Amerikaanse vloot er volgens „The New York Times" op wijzen, dat het nog niet wel mogelijk is, een volle dig overzicht van het belang van deze geslaagde expeditie te geven kan toch reeds veilig worden aangeno men, dat de prestaties van de „Bur ton Island" en de „Northwind" van strategische betekenis zullen blijken. Immers, in de toekomst zal er veel aan gelegen kunnen zijn of er voor atoom-duikboten als de „Nautilus" een korte weg onder het poolijs door bestaat van de Atlantische naar de Stille Oceaan. Deskundigen van de Amerikaanse vloot hebben reeds lang hun gedach ten bezig gehouden met onderzeeërs, die geruime tijd zouden kunnen blij ven opereren onder de Pool-ijskorst, waar zij niet opgespoord zouden kunnen worden en volstrekt bevei ligd tegen aanvallers zouden zyn. Culturele uitwisseling Een uit Almelose ingezetenen sa mengesteld comité heeft het initia tief genomen voor een blijvend con tact tussen deze stad en de Oost- europese vluchtelingen in het Lager für Heimatlosen Auslander" in Lin- gen (Did). Als eerste resultaat van dit contact zal Zaterdag 4 Septem ber een uit Joegaslaven van dit kamp samengestelde dansgroep in Almelo een uitvoering geven. Bovendien zintg dan een Oost europees koor onder leiding van Ni- colaj Schischkan, een oud-zanger van het Kozakkenkoor. Een groepje van vier beroepsmusici, ook uit het La ger, treedt eveneens op. Een klein gedeelte van de avond zal worden gevuld door het optreden van Alme lose dansers en van een Almelo's or kest. De opbrengt van de avond is bestemd voor de aankoop van medi camenten en speelgoed voor het kamp. Bovendien zal van Ned. Her vormde zijde de Prot. Christelijke VERLIES H.T.M. OPNIEUW HOGER. Het verlies van de Haagse Tram weg Maatschappij wordt voor het komende jaar weer hoger geraamd dan voor het lopende jaar. De ge meente heeft voor 1954 rekening ge houden met een verlies bij de tram van 2,5 millioen. Op de ontwerp begroting 1955 wordt met een ver lies van drie millioen gerekend. gemeente in het kamp een harmo nium worden aangeboden. De vluchtelingen worden in Alme lo bij particulieren ondergebracht. RICHTLIJNEN VAN NW NA DE BREUK. Het bestuur van het NW heeft in overleg met de aangesloten organisa ties richtlijnen vastgesteld voor het optreden van de vakcentrale en van de bonden in de situatie, die ont staan is door de verbreking van de samenwerking met de KAB en het CNV. In alle publiekrechtelijke en pri vaatrechtelijke organen, van welke aard ook, waarin de werknemers vakbeweging op enigerlei wijze is ver tegenwoordigd, zullen het NW en de NVV-bonden voortaan geheel zelf standig optreden. Met de in deze organen zitting hebbende vertegenwoordigers van de confessionele vakbeweging zal dus generlei overleg meer plaatsvinden over de aangelegenheden, welke in deze organen aan de orde komen dan wel van de zijde van het NW aan de orde worden gesteld. Het maken van voordrachten be treffende de samenstelling van orga nen, besturen en commissies, als mede het opstellen en indienen van candidatenlijsten voor de verkiezing van leden van ondernemingsraden en fabriekskernen zal voortaan niet meer gemeenschappelijk geschieden. Evenmin zal hierover enig overleg hij met betaling in Belgische francs accoord. In plaats van echter Belgi sche francs te overhandigen, betaal de hij in Franse francs. Dit beteken de voor de garagehouder een aan zienlijke strop. Hij was de dupe ge worden van een handige oplichters- truc. De politie werd van het een en ander op de hoogte gebracht en daar de garagehouder het nummer der auto had genoteerd, bleek al spoe dig, dat de Deen dit spelletje op di verse andere plaatsen ook had ge speeld. In het politieblad werd z'n opsporing verzocht, maar tot nu toe zonder resultaat. Wel wist men dat hij regelmatig over de grens kwam, maar daar bleef het dan ook bij. Donderdagavond laat, vervoegde bij zich echter weer bij garage Door nekamp, nu om de banden op pompen. De garagehouder herkende de persoon en de auto onmiddellijk. De heer D. haalde het ventiel uit de band en gaf een ventiel dat niet pas te. Zo kon dus de Deen niet wegrij den. Terwijl de Deen pogingen in het werk stelde, de band klaar te krijgen, belde de garagehouder de politie op. Deze verscheen dadelijk en bracht de Deen naar de cel over. met de confessionele vakbeweging worden gepleegd. De structuur van bepaalde organen (Stichting van de Arbeid, Vakraden e.d.), voor zover die is gebaseerd op het, bestaan van de Raad van Vak- centralen of Bedrijfsunies, moet ten spoedigste aan de nieuwe situatie worden aangepast. Ook buiten de bovengenoemde organen zal elke vorm van samen werking met KAB en VNV en de daarbij aangesloten organisaties en afdelingen, alsmede elk overleg, dat de vorm van samenwerking aan neemt, worden vermeden. Dienten gevolge zal vanwege het NVV en de NW-bonden generlei voor- of tussen tijds overleg met de confessionele vakbeweging meer plaatsvinden over acties op het terrein der loon- en overige arbeidsvoorwaarden. Het corresponderen met werkge vers en iverkgeversorganisaties zal voortaan niet meer gemeenschappe lijk geschieden. Gemeenschappelijke bestuurs-, le den- en personeelsvergaderingen zul len niet meer plaats vinden, terwijl het uitgeven van gemeenschappelijke publicaties eveneens achterwege zal blijven. Sassenheim, 30 Augustus. Naar aanleiding van het artikel over de Rooversbroekpolder in uw blad verzoek ik u beleefd opname van het volgende. In Lisse doet zich het ei'gnaardige geval voor, dat bijna in de gehele ge meente de wegen door de gemeente worden onderhouden, behalve in het Oostelijk gedeelte, met name in de Rooversbroekpolder. Het schijnt wel, of er een soort ijzeren gordijn aan die zijde van Lisse bestaat. En toch wonen er in deze polder geen Rus sen. Zolang de wegenbelasting be staat hebben de inwoners van deze polder wegenbelasting betaald en toch moesten zy tevens hun eigen polderwegen onderhouden. Zij wer den dus dubbel belast. Nu heeft het bestuur van de Rooversbroekpolder het zover gekregen dat de gemeente de wegenbelasting weer in de Pol- derkas terugstort. Maar 20 jaren lang zijn de bev/oners van deze pol der, die zeker niet tot het kapitaal krachtigst gedeelte van de gemeente behoren, maar bijna allen kleine zelfstandigen zijn, dulbbel belast. Als men nu rekent, dat er jaarlijks 440 aan wegenbelasating betaald werd. dan is dat over die 20 jaren 8.300 plus de rente. Rekent men hierbij de opcenten van de inkom stenbelasting, personele belasting en grondlasten dan is dat onrendabele gebied voor de gemeente Lisse toch wel zeer rendabel geweest. Neemt men hierbij de Poelpolder, welke tweemaal zo groot is als de Roovers broekpolder, dan vormen deze pol ders voor Lisse een niet te versma den bron van inkomsten. Maar Lisse heeft aan dit gedeelte van de ge meente nog nooit één cent ten koste gelegd. Als men de Tweede Poellaan op gaat, welke m.i. de voornaamste toe gang tot de Rooversbroekpolder is, omdat deze weg in het midden van de polder uitkomst, begint de misère al. Deze weg moet door de Poelpol der onderhouden worden en is een groot gedeelte van het jaar onbe gaanbaar. Alle mensen, die met de bus mee moeten gaan langs deze weg naar de Rijksstraatweg, en dan ver der niet te vergeten de schooljeugd, die voor het merendeel naar de school aan de Beekbrug gaat. Volgens mijn schatting passeren dagelijks onge veer 60 kinderen deze weg, meestal op een oude fiets, waarop ze met 2 of 3 zitten. Wat dat de ouders aan banden kost, is moeilijk te bereke nen. Het verbeteren van de Tweede Poellaan is toch gemakkelijk te be reiken op de volgende manier. Als de gemeente Lisse aan de Poelnol- der de wegenbelasting terugbetaalt, kan de Pqelpolder gemakkelijk van dat geld de Tweede Poellaan van een goed wegdek voorzien. Meer samenwerking tussen ge meente en poldeibestuur was hier wel op zijn plaats. Geen wonder, dat menig inwoner van de Rooversbroek polder de verzuchting slaakt: „Had den wij in de polder maar een bloe mententoonstelling in plaats van een vuilnisbelt gekregen, dan waren wij er zeker beter aan toe". Wat de water- en electriciteitsvoor- ziening betreft: d grootste fout be staat hierin, dat de Electriciteits- en Waterleidingsbedrijven in Z.-Holland te zeer versnipperd zijn. De Roovers broekpolder ligt tegen de Haarlem mermeer aan en als de polder in de provincie N.-Holland gelegen was, had men allang water en electriciteit.' Ik heb zelf 57 jaren in deze polder gewoond en woon nu enige jaren in Sassenheim; maar ^an beseft men pas wat men tekort gekomen is. W. v. GERVEN. HOE WORDT DE MAN EEN HEER? Parapluie poogt plaats te hernemen Mgr. dr. G. Vesters! In Melbourne, waar hij zich na de tweede wereldoorlog vestigde om van zijn welverdiende rust te genie ten na een leven van rusteloos wer ken voor de verbreiding van het woord Gods in vele delen der wereld, is in de ouderdom van 78 jaar over leden mgr. dr. G. Vesters MSC, oud- apostolisch vicaris van Rabaul. Al lag zijn missie-arbeid meestal buiten het gezichtsveld van het va derland bij zijn dood kan van mgr. Vesters worden getuigd, dat met hem een groot missionaris en een groot Nederlander is heengegaan. Zijn actief missiewerk dateert van 1911, in welk jaar hij naar de Philip- pijnen vertrok. Vandaar werd hij overgeplaatst naar Brazilië, om en kele jaren later benoemd te wor den tot apostolisch prefect van Cele bes, nadat dit missiegebied door de Missionarissen van het Heilig Hart van de Jezuïeten was overgenomen. Als bisschop van Australisch Nieuw Guinea, tot welke hoge post mgr. Vesters in 1923 werd uitverkoren, deed hij zich kennen als een sterke persoonlijkheid, een stoere werker en een wijze leidsman. Zijn grote ver diensten werden door geestelijke en wereldlijke autoriteiten erkend. Paus benoemde hem tot assistent bisschop bij de Pauselijke Troon en tot Romeins graaf. De Engelse rege ring vereerde hem met het lidmaat schap der Orde van het Britse Im perium. Zijn gouden priesterfeest vierde mgr. Vesters in October van het vorig jaar in zijn vroegere vica riaat van Rabaul. Bij die gelegenheid diende hij de heilige priesterwijding toe aan de eerste twee inheemse can didates die hun opleiding hadden ge noten aan het in 1926 door mgr. Ves ters gestichte klein-seminarie in Ra baul. Na zijn vestiging in Melbourne bleef mgr. Vesters zich op velerlei terrein verdienstelijk maken, onder andere voor de belangen van de Nederlandse immigranten. Terwijl vele tijdschriften een wel varend bestaan vinden in het onthul len van modegeheimen aan dames, die deze meestal toch niet kunnen toepassen, doch het aardig vinden er Amei-ikaanse jongen, die een mos- terdkleurig pak gekocht had en daar veel verdriet van heeft gehad, om dat iedereen dacht, dat zijn costume verkleurd was, maar de heren, die ever te lezen, doet het sterke geslacht j ir. het komende seizoen mee willen het meestal maar met de keus van I doen, zullen het risico van een der- moeder de vrouw, omdat deze er per slot van rekening doorlopend tegen aan moet kijken en hij het alleen maar behoeft te dragen! Maar voor de mannen, die deze druk willen afwerpen, die nu eens helemaal zelf willen bepalen, wat zij zullen gaan dragen, is er in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw voor de negende maal een herenmodebeurs geopend, die de laatste snufjes van het stiefkind der mode tentoonspreidt. Geen doperwt... Nu, revolutionnaire veranderingen hangt het sterke geslacht niet boven het hoofd zij behoeven geen dop erwt te worden om een tegenwicht te gaan vormen voor het snijboon motief der damesmode en de heup mag op precies dezelfde plaats blij ven zitten, waar dit lichaamsdeel al bij vader Adam zat. Maar mosterd. Toch zijn er wel enkele nieuwtjes te bespeuren. We hebben eens een tragisch verhaal gelezen over een gelijk misverstand toch moeten dur ven trotseren, want mosterd-kleur is een van de modetinten geworden. Hoed hoofdzaak. Gelukkig geldt dit alleen voor de hoeden en met dit begin is de nieu we modebeurs getekend. Men wil de achtergestelde hoed weer in ere her stellen. Naast tientallen modellen voor alle gelegenhedenbij officië le gebeurtenissen is het bolletje ho ger en bij sportieve elementen is het bolletje lager geworden is er ook aan de verzorging van de herenhoed veel aandacht besteed en zo kan men op de beurs een speciale hoedenhan- ger bewonderen, die de pijnigingen van ontoereikende kapstokken zal gaan opheffen. Dodelijke sier. Voorts kry'gen de heren ook meer verzorgde snuisterijen; hele verza melingen coloradokevers zijn de dood ingejaagd hetgeen tevens erg pro fijtelijk is voor onze aardappeloogst om in plastic plaatjes dassen en manchetten te sieren en ook schelp jes, die helemaal uit de Middellandse zee zijn opgevist, zullen het aanzien van de heren verhogen. De confectie laat weinig verande ringen zien, alleen is de demi mak kelijker in de schouders geworden. De das om. Maar wederom wordt de aandacht getrokken naar bijkomstigheden, die de man een heer zullen moeten ma ken. De petten zijn hoofdzakelijk voor de export bestemd, maar de tientallen dassen zijn voor de Neder landse modemarkt; nyloncreaties, die net zijde lijken en omgedraaid; mo tieven, die ontleend zijn aan presi dent Coty en het oude Italië en ten slotte een das, die helemaal speciaal door Jacques Fath voor de heer der schepping ontworpen is. Dromend. Niet alleen de hoed is aan de drei gende vergetelheid ontrukt, maar ook een ander attribuut, dat vroeger zo zeer de belangstelling der heren heeft gehad, is weer uit de oude doos naar boven gekomen. De parapluie is herrezen en in ve lerlei modellen op de beurs te be wonderen. De variatie vindt over het algemeen zijn hoogtepunt in de knop, want inschuifbare modellen, die in het vestjeszakje gestoken kunnen worden zijn nog niet te zien. Hoe het zij, het is een paradijs voor de heer der schepping, alleen al om het te zien en dit kan hij tot 3 September a.s. en te dromen over alles, wat zo mooi zou kunnen zijn. Weg naar Nederland op tweede plan gezet Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk. in zake de weg Oberhau- sen.-Nederlandse -grens, hebben mi nister Witte, minister van Verkeer en Waterstaat a i., en de heer Luns, minister van Buitenlandse Zaken a.i., minister zonder portefeuille, het vol gende geantwoord: Zowel de snelverkeersweg van Keulen naar Aken als de verbinding van Oberhausen naar de Nederland se grens komen voor in een plan van de bondsregering van West-Duits- land om in 10 jaar 882 km snelver- keerswegen aan te leggen. Thans is bij de Bondsdag van West-Duitsland een wetsontwerp in behandeling, dat betrekking heeft op de aanleg van 589 km snelverkeersweg in 7 jaar. In dit nieuwe plan is o.a. de verbin ding van Oberhausen naar de Ne derlandse grens komen te vervallen. Er is geen aanleiding om de ge dachte schrapping als een discrimi natoire maatregel jegens ons land te zien. De beperking in het wetsont werp moet volgens de inlichtingen, waarover de ministers beschikken, uitsluitend in financiële overwegin gen worden gezocht. Het ligt in zo verre voor de hand de verbinding AkenKeulen in het plan te hand haven, dat deze reeds voor de oorlog voor een belangrijk gedeelte was ge reedgekomen. Met de Duitse Bonds regering wordt overleg gepleegd ten millioen. DE K.L.M.-RAMP Enkele lijken geborgen De opsporingswerkzaamheden, die de KLM op de vermoedelijke plaats van de ramp met de „Willem Bonte koe" door vissers- en marineschepen laat verrichten, zijn gisteren weder om met succes bekroond, daar een van de vissersschepen enkele lijken geborgen heeft, benevens materiaal dat van het verongelukte vliegtuig afkomstig is. De kotter, die de lijken geborgen heeft, is gisteravond met zijn droeve last de haven van IJmuiden binnen gevallen; de overige vijf vissers schepen bevinden zich nog op de plaats, waar de ramp naar alle waar schijnlijkheid heeft plaats gehad. De stoffelijke resten, die gevonden zijn, zijn overgebracht naar de sectie kamer van het Velzense politie bureau. Motor gevonden Vanochtend om kwart voor zes heeft de sleepboot „Amsterdam 18" een van de vier motoren van het verongelukte KLM-toestel „Willem Bontèkoe" opgehaald. Het vaartuig heeft de motor, waaraan de propel ler ontbrak, aan boord genomen en zet de werkzaamheden voort. Later op de dag zal de motor waarschijn lijk in IJmuiden aan land worden gebracht. Een lijk geïdentificeerd Het stoffelijk overschot, dat na de ramp met de „Willem Bontkoe" is gevonden dezelfde dag nog is geïdentificeerd; het is gebleken te zyn van de 5 1/2-jarige Richard Yar row uit de Ver. Staten, een van de passagiers. aanzien van het tijdstip, waarop de aansluiting van het Nederlandse aan het Duitse gedeelte van de weg UtrechtArnhemOberhausen tot stand zal kunnen komen. Hangende dit overleg kunnen geen nadere me dedelingen worden gedaan. HAAGSE BEGROTING. Formeel is er op de Haagse ge meentebegroting voor 1955 een te kort van 5 Y, millioen. Doch B. en W. rekenen op een uitkering uit het gemeentefonds door het rijk voor de grootte van dit bedrag en daarmede sluit dan de begroting op 238,6 mil lioen. Van het rijk is mededeling ontvan gen, dat de loonronde van 1 Januari 1954 ten dele uit het gemeentefonds zal worden vergoed, wat neerkomt op een uitkering van 2.2 millioen. Men had goede hoop, dat het rijk deze loonronde in haar geheel voor zijn rekening zoif nemen, wat ƒ3.2 millioen betekend zou hebben. Men heeft dus een nadeel van 1 mil lioen. Niettemin wordt hierdoor het tekort van 5.5 millioen nu reeds teruggebracht tot 3.2 millioen. Het tekort kan verder nog vermin derd worden als de belastinguitke ring van het rijk meevalt. Men re kent op een meevaller van een half

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2