3)e £<2idóc0ot4/ï<wit m .„JA OF NEEN, Parijs staat nu voor de beslissing over het E.D.G.-verdrag Onze geallieerden moeten weten waar zij aan toe zijn Locomotief Zatopek verslagen Benoemingen Bisdom Haarlem Ongerustheid over de Franse krijgsgevangenen Wervelstorm Hongkong Niet RollinsCollins of Swan Enorme gebieden in Azië onder water Nieuwe kerkelijke stoot troepen in Frankrijk Wat is er aan de hand in Perzië MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13284 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L, C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Marianne Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De verwerping lijkt thans onvermijdelijk Het Franse parlement As Zaterdag: begonnen met het houden van debat ten over het E.D.G.-verdrag. Ondanks de bereidheid van de Franse rege ring om in te stemmen men een eventueel uitstel van het debat teneinde gelegenheid te hebben om nogmaals overleg te plegen met de E.D.G.-part- ners, heeft het Franse parlement van geen uitstel willen weten. „Frankrijks geallieerden dienen te weten waar zij aan toe zijn", zeide premier Mendès- France Zondagmorgen bij de hervatting der debatten. Frankrijk vond in Brussel een hecht blok van vijf tegenover zich, welke landen geprikkeld bleken door de onzekere politiek van Frankrijk. Zij hadden te kennen ge geven, geen vertrouwen te stellen in Franse beloften en verzekeringen. „Thans moeten wij een besluit nemen. We moeten nu ja of neen zeggen. Wij moeten weten, en de wereld moet weten, of Frankrijk voor of tegen de E.D.G. is en geen nieuwe voorwaarden zal stei.'en." Bij deze passages klonk in de Assemblée luid applaus, zowel yan links als van rechts. HET SUPRANATIONALE KARAKTER. Mendès-France gaf gisteren in de Franse Nationale Vergadering een overzicht van de Brusselse conferen tie. Hij gaf toe, dat het nieuwe plan, waarmee Frankrijk toen ter tafel Kardinaal Schuster f Kardinaal Alfredo Ildefonso Schus ter, aartsbisschop van Milaan, is op 74-jarige leeftijd overleden. Zijn dio cees was met 3.000.000 zielen het grootste van Italië. Door zijn dood is de tweede vaca ture onstaan in het uit 70 leden be staande college van kardinalen. De eerste vacature ontstond door de dood van kardinaal Massimo Massimi. Bijna twee jaar geleden heeft Z. H. de Paus het college voltallig ge maakt. kwam, practisch aan het E.D.G.-ver drag het supranationale karakter ont nam en het de organisatie onmogelijk maakte, één der zes landen in het be lang van de Europese defensie iets voor te schrijven. Hij had getracht voor- en tegen standers van de E.D.G. bij elkaar te brengen en een practisch compromis te vinden. Dat v/as de reden geweest waarom hjj in Brussel zijn wijzigings plannen had voorgelegd. De vijf ministers hadden hem ech ter in beleefde diplomatieke taal ge zegd: „Jullie vragen altijd om iets nieuws. Over zes maanden zal een andere Franse premier waarschijnlijk v/eer om nieuwe veranderingen ver zoeken". De vijf landen hadden Mendès- Franse, toen hij zijn compromis in diende, gevraagd of hij zeker van een meerderheid in de Nationale Verga dering was, indien zij het compromis in zijn geheel aanvaarden. Mendès- France had geantwoord: „Ik vermoed van wel. Mijn regering zal in elk ge val alles doen voor en haar bestaan afhankelijk maken van de aanvaar ding van het verdrag, indien u mijn protocol aanneemt Eén van de mi nisters had geantwoord: „Zoiets heb ben al uw voorgangers mij ook al gezegd". HERSTEL DUITSE SOUVEREINITE1T. In de loop van zijn toespraak ver- blaarde de Franse premier, dat in dien de E.V.G. werd verworpen, zijn regering van plan was de Nationale Vergadering voor een korte zitting in de parlementaire vacantie terug roepen om de verdragen van Bonn, die de Westduitse souvereiniteit her stellen, te bekrachtigen. Mendès-France gaf voorts als zijn mening dat de NAVO de basis voor de buitenlandse Franse politiek zal blijven. Plechtig verklaar ik, dat mijn regering maatregelen voorstellen of wenken, die strijdig zijn met de be ginselen van het Noordatlantische verdrag, nimmer zal aanvaarden. Deze verklaring van de Franse pre mier werd door de Assemblée met grote bijval begroet. Mendès-France zei vervolgens dat de enige geheime clausules van het Europpese leger- erdrag betrekicing hebben op de uit wisseling van militaire inlichtingen. Tijdens de schorsing der zitting werd gistermiddag zowel door het kabinet als door de commissie van buitenlandse zaken besprekingen ge voerd. Ook de socialisten en onaf hankelijke republikeinen vergaderden druk afzonderlijk. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft opdracht gegeven de op richting van een nieuwe Parochie te Alblasserdam voor te bereiden, de weleerw. heer C. P. Meereboer, ka pelaan te Dordrecht (H. Bonifacius). Z. H. Excellentie heeft benoemd to Bedrijfs-Aalmoezenier in het Dis trict Zaanstreek: G. J. Kinkenberg; tot kapelaan te Uitgeest P. Wij te; te Lutjebroek; F. P. G. Jansen (Neom.); te Leiden (O. l. Vr. Hemelv. en H. Joseph) C. A. Watervis; te Heiloo J. Baas; te Wormer Th. Stam (Neom.); te Amstelveen (H. Anna) B. M. van de Brink; te Voorburg (H. Martinus) J. N. van Rossum; te Heemstede (H. Bavo) J. A. I. Wes- seling; te Boskoop C. J. P. Zondag; te Leimuiden W. J. Kuttschrütter (Neom.); te Castricum C. van der Wel; te Obdam A. B. M. Douwes; te Noord-Beemster F.Verhoogt Neom. Niet Zatopek en ook niet Chataway werd winnaar op de 5 kilometer tij dens de Europese athletiekkampioenschappen te Bern, maar de Rus Kuc, al waren de verwachtingen omtrent „ijzeren Emil" dan ook nog zo hoog gespannen. De race werd weinig opwindend omdat Zatopek, die voort durend in tweede positie liep geen enkele maal zijn geduchte tussensprint heeft getoond en nimmer moeite heeft gedaan de steeds groeiende afstand tussen het veld en Kuc te verkleinen. Het geheel werd een zodanige slappe vertoning, dat alom van „combine" werd gesproken. Op het laatste stuk liet Zatopek zelfs Chataway passeren. Foto: Tijdens de 5000 meter race: Chataway passeert uiterst tractisch lopend de gevreesde Tsjechische loco motief Zatopek. te Waarland A. P. Olsthoorn (Neom.); Een motie die bedoelde het debatje volendam w- B- Miedema; te voor onbepaalde tijd uit te stellen/\stompwijk J. G. M. Veldhuijse werd ten slotte ingetrokken. I (Neom.). Levend of dood De Franse legerleiding begint ern stig ongerust te worden over het lot van tienduizenden manschappen van wie men tot dusverre had aangeno- Een der zwaarste wervelstormen, die China in de laatste jaren heeft gekend, heeft gisteren gewoed in het gebied honderd kilometer ten Zuiden van Hongkong. Te stad Hongkong ondervond eveneens de nadelige ge volgen van de storm. Een Chinese vrouw werd gedood en er vielen ver scheidene gewonden. Drie schepen werden van hun ankers losgeslagen en slechts met grote moeite is men er in geslaagd ze weer te meren. Op zee geraakten verscheidene schepen in moeilijkheden, o.a. de Pa- namees Northern Phoenix en het En gelse Thorncombe. De veerdienst tus sen Hongkong en Kowloon en alle lucht- en zeeverkeer werd tijdens de storm stilgelegd, het treinverkeer werd tot het uiterste beperkt. De storm raasde verder in de richting van het vasteland van Ohina. Hij be reikte snelheden van 185 km. per uur. Nachtelijke rumoer in Stockholm Bereden politiemanschappen heb ben Zondagmorgen vroeg in het cen trum van Stockholm een menigte van naar schatting vijf duizend feestvierders-op-straat uiteengeslagen De relletjes begonnen toen een groep onder de invloed van sterke drank verkerende lieden handtaste lijk werd met de politie, die de rad draaiers wegens verstoring van de nachtelijke rust wilde verspreiden. De politie moest versterkingen ont bieden en ten slotte liet zij honden los op de herrieschoppers. Ook kwamen er patrouille-auto's aan te pas voor da achtervolging van brooddronken motorrijders, die in volle vaart rondom de menigte joe gen. Ongeveer 25 jeugdige herrieschop pers v/erden gearresteerd. Twee hunner zijn met lichte ver wondingen naar een ziekenhuis overgebracht. men dat zij gevangen waren gemaakt door de troepen van de Vietminh. Gedurende zeven-en-een-half jaar dat de oorlog in Indochina heeft ge duurd hebben de troepen van de Franse Unie 40.720 man verloren aan gevangenen en vermisten. De Viet- hinh heeft zich bereid verklaard 9138 man vrij te laten en van hen zijn er nu nog maar een kleine drieduizend in vrijheid gesteld. „Zelfs wanneer men rekening houdt met zeer grote sterfte onder de ge vangenen, moet de Vieminh meer dan 9138 man gevangen houden' heeft het Franse opperbevel gezegd. De Vietminh is er van in kennis ge steld dat de Fransen de lijst met 913f namen willen beschouwen als een slechts gedeeltelijk volledige lijst en nu wachten op nieuwe lijsten. De Castries, de verdediger van Djen Bjen Phoe, van wie Radio-Pe king en de radio van de Vietminh kort geleden bekend hebben ge maakt dat hij spoedig zou worden vrijgelaten, bevind zich nog steeds in gevangenschap. Volgens een vrij gelaten Fransman verkeert de gene raal in goede gezondheid. Deze foto toont de Amerikaanse mevrouw Alvin Kapp, die de foto's vast houdt van haar vermiste broer sergeant Walther Kells en van de man die enige tijd geleden op een plein in Enschede werd aangetroffen en politie en medici voor grote raadselen stelde door het feit dat hij aan geheugenver lies bleek te lijden en dat hij een naam opgaf die in de Amerikaans'/ leger- en bevolkingsregisters niet is te vinden. De gehele wereldpers) heeft zich reeds met het geval bemoeid, maar tot een oplossing is men nog niet gekomen. Mevrouw Kapp zal misschien tot de oplossing bijdragen: zij verklaarde dat Rollins vrijwel zeker haar vermiste broer is, waarvan^ men reeds had gemeld, dat hij tijdens de .oorlog sneuvelde. Men heeft- echter ook hieromtrent nog geen volledige zekerheid. j GEEN AUTOMATISCH VERLOF VOOR MILITAIREN. Minister Staf heeft dezer dagen medegedeeld, dat zoons van land bouwers, die vOOr de eerste maal on der de wapenen zijn gekomen, tijde lijk kunnen worden vrijgesteld van militaire dienstplicht voor het ver richten van oogstwerkzaamheden. Van de zijde van de C.B.T.B. vestigt men er onze aandacht op, dat vele landbouwers in de veronderstelling verkeren, dat deze vrijsteling auto matisch wordt verleend.. Dit is niet juist, Zoons van landbouwers, die in militaire dienst zijn, moeten de vrij stelling aanvragen bij hun comman dant. Ernstige toestand in India Van uur tot uur bereiken steeds ernstiger berichten de Indische hoofdstad New Delhi. De overstro mingen in het Noorden van het land nemen rampzalige vormen aan. Een oppervlak, groter dan België staat onder water. Door heftige regens vooral aan de bovenloop van de rivieren komt het water in steeds groter vloedgolven aanzetten. Een millioen mensen heeft huis en haard moeten verlaten. Tot nu toe zijn er 185 doden geteld. De mate riële schade bedraagt meer dan 300 millioen ropijnen (meer dan 200 mil lioen gulden). Langs de rivieren Grahmapoetra en Kosi zijn de overstromingen het ergst. Het water komt reeds tot de grenzen van Pakistan. Er is één lichtpunt in de situatie. Ondanks het grote verlies van oog sten, zal Indië genoeg graan hebben 'n „Prelatuur nullius" Het Vaticaan heeft Zaterdag mede gedeeld, dat de Paus een nieuwe vorm „religieuse aanval op de ont kerstende massa's" op het Franse patteland heeft ingesteld. Hij heeft opdracht gegeven tot het Arrestaties op grote schaal In Perzië is een tegen de regering gerichte beweging ontdekt met ver takkingen in het leger, bij de politie en onder de burgerij. Naar schatting zijn de laatste vier dagen 250 arres taties verricht. Volgens generaal Arami, chef van de inlichtingen dienst, is de (communistische) Toe- deh-partij er bij betrokken. Met de razzia's is verleden week Woensdag begonnen door huiszoeking in de woning van de kapitein der po litie Reza Madani in Teheran, bij wie een machinegeweer en munitie werd gevonden. Onder de gearresteerden zouden 70 officieren van leger en politie zijn. Teherans militaire gouverneur, ge neraal Bakhtiar, heeft Zondag mee gedeeld, dat het leger heeft ingegre pen teneinde de gearresteerden te kunnen ondervragen over mogelijke „onwettige daden". Het dagblad Farman heeft gemeld, dat de arrestaties betrekking hebben op een spionnagegroep, die werkte voor de buiten de wet gestelde Toe- deh-partij en voor „een buitenlandse mogendheid". Volgens dit dagblad zouden bij huiszoekingen documenten zijn ont dekt, die aantonen, dat de Toedeh- partij haar handlangers had tot on der de gevangenis-aütoriteien van Teheran. Generaal Bakhtiar heeft deze ge ruchten echter tegengesproken en aan dit dagblad een verschijnings verbod opgelegd. cm de hele beyolking te voeden, zonder distributie in te voeren. Intussen werdt er door de regering hard gedokterd aan een beveiliging van het land langs de nu woedende rivieren. Maar niet alleen uit Indië, ook uit China komen alarmerende berichten van een nieuwe was van de Jangtse- rivier, nu meer naar de Westkust van China. Op andere plaatsen daalt het peil van de rivier. Tot nu toe zijn 67 men sen in de strijd tegen het water om gekomen. HOE wordt het weer? l (Geldig van Maandagavond tot J Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. X Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen. Vannacht zwakke tot matige, morgen overdag matige tot vrij krachige wind tussen West en Zuidwest. Dezelfde of iets ho- t gere temperaturen. instellen van een „prelatuur nullius" te Pontigny, nabij Auxerre in Mid den-Frankrijk, waar een nieuw corps bijzonder goed opgeleide priesters zal worden gevormd onder toezicht van een speciaal hiertoe benoemde bisschop. 31 Aug.: zon op 5.48 en onder 19.32; Deze priesters zullen als stoottroe- maan 0p 9.24 en onder 19.56 uur. pen worden gebruikt in plattelands gebieden, waar een critiek tekort aan geestelijken heeft geleid tot verlies voor de kerk en in sommige geval len tot uitgebreide marxistische pe netratie. Een prelatuur nullius behoort tot geen enkel bisdom en is een kerke lijk gebied met een eigen geestelijk heid en een eigen klooster, waar een prelaat of abt, direct onderworpen arn Rome, gezag uitoefent. De pre laat is gerechtigd priesters uit te zen den en rechtsmacht over hen uit te oefenen. Tevens is hij verplicht voor hun onderhoud zorg te dragen.- MOLEN „DE NOORD" WORDT GESLOOPT. De molen „De Noord" op het Oost plein te Rotterdam, die enige tijd geleden door brand werd geteisterd, zal worden afgebroken. Zodra de daaromtrent op komst zijnde rapporten zijn bestudeerd, zul len B. en W. aan de gemeenteraad voorstellen doen tot herbouw van de molen, die altijd zulk een karakteris tieke plaats in het Rotterdamse stads beeld in heeft genomen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN PARIJS BORDEAUX C-RENOBLE NICE GENEVE zürich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK rome ajaccio regen fegen motregen half bew. zwaar bew. onbewolkt mist mist licht bew. 23 mist 24 mist 24 onbewolkt 26 regen 19 nevel 22 nevel 19 nevel nevel 20 onbewolkt 28 onbewolkt 25 22 26 Korreltje Hoevelen gaven voor een ons eer een kilo geweten?

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1