Na de regen bedreigt nu zon de graanoogst in heel Twente Onvoorzichtige schoonmaak bracht een ontploffing en brand in Haarlem Minister maakt haast met de nieuwe Nederlandse spelling Na ruim 'n halve eeuw verlaat de nu 67-jarige „Heintje Davids" de planken Vice-president Amsterdams gerechtshof na een ernstig auto ongeluk overleden DROOM VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Millioenenschade door rotting Boeren aan rand van de afgrond Evenals eldeds in Nederland, ma ken ook de Twentse boeren zich zorgen over de oogst temeer nu de zon van dc twee laatste ontkiemen en de toestand is in N.- en Oost-Twente over het algemeen zo mogelijk nog erger dan eiders In het land. Door het feit, dat de regen de velden en zelfs vele binnenwe gen van Twente onder water zet. Dit water is weer betrekkelijk gauw ge zakt, behalve op enkele laag gele gen weiden en landerijen en in de omgeving van Vriezenveen en Vroomshoop. In deze streken heeft de water overlast een schade aangericht. Het graan men verbouwt hier voorna melijk rogge staat nog in het wa ter en de aardappels rotten in de grond. Het is onmogelijk de oogst binnen te halen en ook daar, waar 't water is gezakt, hebben de boeren de grootste moeite nog iets van het ge was te redden. In Vroomshoop wordt de schade aan aardappelen, graan en andere ge wassen op een oppervlakte van 1500 hectaren geschat op een millioen gul den. Het vee verkopen? De burgemeester van den Ham onder deze gemeente ressorteert Vroomshoop heeft met enkele des kundigen het „rampgebied" bezocht. De schade aan aardappelen werd door deze mensen op 600.000 en de schade aan het graan op 400.000 ge schat. Dertig percent van het graan is tot nu toe verloren dor „schot" en als de weerstoestand slecht zou blijven, wordt dit percentage nog veel hoger. Bovendien zal men met extra werkzaamheden moeten reke ning houden. De mogelijkeid dat we gens gebrek aan voeder het vee te gen te lage prijzen zal moeten wor den verkocht is ook niet uitgesloten. Via de landbouworganisaties zal op een schaderegeling worden aange drongen. In Vriezenveen en omstreken ver wacht men, dat de aardappelen en de rogge voor 70 percent en de bo nen voor 50 procent zijn vernield. De sombere vooruitzichten voor de boe ren hebben hier zelfs tot afgelasten van de Oranjefeesten geleid. Er zijn landbouwers, die alleen in hun ONTKOMEN UIT AUTO DIE IN DE LEK VIEL. Een 30-jarige Amsterdamse verte genwoordiger, de heer C. H. Nieuw- hart uit de Joh. Verhulststraat, heeft gistermiddag tussen Bergambacht en Lekkerkerk een hachelijk avon tuur beleefd, toen zijn auto bij het keren op de smalle dijk in de Lek viei. Aangezien de auto enige ogen blikken bleef drijven kon hij het deurraampje openen en naar buiten op het dak klimmen, waar hij met behulp van een motorboot werd af gehaald. Twintig meter verder zonk de auto in de Lek, die hier zeven meter diep is. VERZENDING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Medan: m.s. Langkoeas (8 Sept.); Indonesië: m.s. Oranje (2 Sept.), m.s. Sumatra (16 Sept.); Ned. N.-Guinea; ms. Oranje (2 Sept.); m.s. Sumatra (16 Sept.); Ned. Antillen: m.s, Wil lemstad (31 Aug.); m.s. Helcon (7 Sept.); Suriname: m.s. Nestor (8 Sept.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: s.s. Sterling Castle (28 Aug.); m.s. Pretoria Castle (4 Sept.); Cana da: s.s. Rijndam (2 Sept.), m.s. Prins Willem van Oranje (6 Sept.); Zuid- Amerika; ss. Highland Monarch (30 Aug.); ss. Himalaya (28 Aug.), via Engeland (4 Sept.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (28 Aug.), via Engeland (4 Sept.). aardappevelden een schade van 20.000 hebben. De toestand in de omgeving van Hardenberg, de Krim, Schonebeek en Z.O.-Drente is eveneens verre van rooskleurig. Voor grootste deel verloren. Naar het oordeel van een aantal burgemeesters en landbouwdeskun digen ten N. Oosten en N.-Westen van Almelo is sedert mensenheugenis niet zulk een ramp tengevolge van voortdurende regen in deze gebie den voorgekomen. Men erkent dat de boeren in deze streken evenals el ders wel goede jaren achter de rug hebben, doch wat thans aan de oogst is vernield zal vele boeren aan de rand van de afgrond brengen. De oogst wordt voor verreweg het groot ste deel als verloren beschouwd. In vele kringen van landbouwers leeft de verwachting, dat van overheids wege bijstand zal worden verleend, doch gezaghebbende figuren erken nen, dat men daarbij voor een moei lijk probleem staat omdat de schade gevallen zo uiteen lopen en controle daarvan niet eenvoudig zal zijn. Men heeft zijn hoop gevestigd op de stich ting vor de landbouw om in samen werking met de diverse burgemees ters van de zwaarst getroffen plaat sen te komen tot een spoedige inven tarisatie van de schade. Verscheidene burgemeesters hebben ingevolge een desbetreffend telegrafisch verzoek van de Commissaris der Koningin in Overijssel reeds de eerste maatrege len genomen om een rapport uit te brengen over de in hun gemeenten aangerichte schade. AFSCHEID VOORZITTER GROENTE EN FRUIT Een zeer groot aantal bevriende relaties heeft de heer W. M. Driessen bij diens afscheid als voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit hulde en dank gebracht. Dit geschiedde tijdens een receptie in de feestzaal van het Scheveningse Kur- haus. Ruim 20 jaar geleden, in de tijd van de zwaarste crisis in land en tuinbouw kwam de heer Driessen de heer Valstar in diens strijd tegen de ernstige inzinking in land- en tuinbouw bijstaan. Later, als voor zitter van het bedrijfschap heeft hij het land en zijn. voedselvoorziening tijdens de bezetting door zijn ferme houding en door zijn onverdroten streven naar herstel na de oorlog, grote diensten bewezen. 2 huizen verbrand, man gewond Gisteravond te zeven uur heeft zich een ontploffing voorgedaan in per ceel Glasblazersstraat 29 te Haarlem, dat dientengevolge geheel is ver woest en uitgebrand, evenals het aangrenzende perceel 31. Met vier slangen op de waterleiding heeft de brandweer het vuur geblust. Beide percelen waren hulzen van één ver dieping In een oude straat. In per- Ingaande 14 September In verband met de verschijning van de woordenlijst van de Neder landse taal en het desbetreffende Ko ninklijk Besluit uitgegeven op 25 Augustus 1.1. deelt het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen het volgende mede: 1. De nieuwe spellingsregeling treedt op de twintigste dag na de ifitgave van bovenbedoeld Konink lijk Besluit in werking, derfhalve op 14 September a.s. 2. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal be vorderen dat op de kortst mogelij ke termijn door de ministerraad maatregelen worden getroffen ter verkrijging van eenvormige toe passing der- spellingsregeling in ambtelijke stukken. 3. Eveneens zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen eenvormige toepassing bij het onderwijs bevorderen. 4. Zeer spoedig gaat ter perse een kleine brochure in goedkope uitvoering waarin, op voor ieder een bevattelijke wijze, de nodige aanwijzingen worden gegeven met betrekking tot de toepassing dei- nieuwe spellingsregeling. Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO (Advertentie) „M'n vader vond me te lelijk!" ,(6 boden ter gelegenheid van haar 60ste „We gaan naar Zantvoort was eerst n sof scheid, hieromtrent heeft zij nog „ER ZIJN TWEE REDENEN waarom ik dc tijd gekomen acht mij uit het toneeleven terug te trekken", zei gistermiddag mevrouw Henriette Davids op een persconferentie, belegd in het vooruitzicht van haar naderend af scheid. „Ik ben nu 67 jaar. Ik ben altijd genoodzaakt bij mijn optreden het publiek op te zwepen. Een ouder wordende actrice kunnen ze wel een rol-_ letje geven, waarin ze stil in een stoel kan blijven zitten, maar met mij gaat dat niet. En dat 't reizen op tournée's vind ik wel een beetje bezwaarlijk worden. Niet dat ik het moe 'ben, maar toch is het niet meer zo aanlokkelijk. Op de tweede plaats vind ik dat er jongeren zijn, die nu aan de beurt zijn gekomen. En ik ga liever weg op een tijdstip, waarop ik nog niet ver geten ben. Nou ja, je komt wel weer terug, zeggen ze tegen me, maar dat zou belachelijk zijn." 12-JARIGE „STER" Mevrouw Davids staat 52 jaar op de planken. Zij begon in 1907 haar carrière als figurante in een operet te in „Tivoli" te Rotterdam, haar ge boortestad. Daarna werd zij geën gageerd door Henri ter Hall en trad als sobrette op in zijn revue. In 1915 speelde zij met haar broer Louis in „Loop naar de duivel", waarna zij veertien jaar lang in de Flora-revues de hoofdrol vervulde. In het Grand Theater exploiteerde zij zelf revues en bleef tot het uitbreken van de oorlog verbonden aan de Nationale Revue van Bob Peters. Heintje was te deftig! „Van mijn vader mocht ik niet op het toneel: hij vond me veel te le lijk", vertelde mevrouw Davids. Maar ze deed het stiekum toch. „We gaan naar Zandvoort. aan de zee", het liedje dat in „Loop naar de duivel" zo'n groot succes had en dat zelfs bij de jongere generatie nog bekend is, viel de eerste avond als een baksteen. Ik zong het veel te deftig. De volgende avond, toen ik het combineerde met een Jordaans dansje, moest het driemaal gebis seerd worden". Op een vraag of zy bij haar optre den last heeft van plankenkoorts, antwoordde mevrouw Davids dat het maar beter is niet tegen haar te pra- geen beslissing genomen, met de schenkers moet nog overleg worden gepleegd. De ring zal worden over gedragen zodra de opvolgster of op volger is aangewezen in een bijzon dere. nader aan te kondigen voor stelling in Rotterdam. Wel heeft me vrouw Davids enige personen in ge dachten, maar namen kon zij nog niet noemen, ook al omdat de be wuste persoon eerst gevraagd moet worden of hij of zij de ring wil ac cepteren. De ring is een groot zwaar gouden sieraad met aan de binnen kant .Davidsring" gegraveerd; mevr. Davids heeft hem sinds de schenking altijd gedragen. Groot afscheidstournée. Een reeks afscheidsvoorstellingen wordt geopend in de nacht van 25 op 26 September a.s. in het theater Tu- schinski in Amsterdam. Daarna vol gen Rotterdam, Den Haag en Utrecht Ongeveer 60 plaatsen in ons land krijgen nog een speciale afscheids- voorstelling in de maanden October, November en December. Vele artis- ten hebben hun medewerking toe gezegd, o.a. Cees Laseur, Hetty Block, Cruys Voorbergh, Enny Mols- de Leeuwe. Wim Kan en Corrie Vonk, Wim Sonneveld, Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap), Johan Kaart en Johan Boskamp, Guus Oster, Daan Hooykaas, Her man Tholen, Alex de Haas, Jan Ora- di en vele anderen. Afscheidspotpourrie. ten op de dag, waarop zij een nieuw liedje moet zingen, Ook voor de radio /SféidsWarStKn' is zti altijd zeer zenuwachtig. Mevr. tueceS.ref?einen Davids zingt altijd voor de micro foon haar tekst uit het hoofd. Wie krijgt de „Davidsring?". Wat de Davidsring betreft, de kleinkunstring, die haar door haar geboortestad Rotterdam werd aange- Er is een gramofoonplaat opgeno men, getiteld „Henriëtte Davids' af- een potpourri van die Henriëtte Da vids in de loop der jaren populair hebben gemaakt en die door haar zelf worden gezongen. Deze plaat komt uit aan de vooravond van de afscbeidsvoorstelling in Tuschinski. „Ik heb maar een wens" besloot mevrouw Davids, „dat mijn af scheidstournée goed zal worden". ceel 29 bevond zich de bewoner de heer Van den Broek die aan de ach terzijde wist te ontkomen. Hij had brandwonden aan handen en hoofd. Ter ziekenauto is hij naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. Over de oorzaak van ontploffing en brand in de Glasblazersstraat te Haarlem, is gebleken, dat de heer Van den Broek, wiens vrouw en twee kinderen te Zandvoort vertoef den, bezig was een Vloerkleed schoon te maken. Daarbij gebruikte hij ben zine. De man heeft een sigaret op gestoken en aldus de ontploffing veroorzaakt. Zware explosie. De dakgoot van het huis werd weggeslingerd. Er ontstond een felle brand waarbij de vlammen de over kant van de straat bereikten. In het andere perceel woonde het echtpaar Van den Berg. Toen de brand uit brak heeft het de woning verlaten en onderdak gevonden bij buren. De percelen 27 en 33 liepen waterschade op. Van enkele huizen in de omge ving werden ruiten vernield. De twee percelen waren het eigen dom van een der bewoners, de heer Van den Berg, die tegen de geleden schade verzekerd is. Niet verzekerd was de inboedel van de andere be woner, de 45-,iarige groentengrossier W. van den Broek. Tengevolge van de brandwonden die hij had opgelo pen was zijn toestand enige uren na het ongeval nog ernstig. PONTIFICALE HOOGMIS IN KERKRAADSE CONCERTHAL In de achtduizend plaatsen tellen de concerthal, waarin te Kerkrade het wereldmuziekconcours wordt ge houden, heeft mgr. dr A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roer mond, gisteren een pontificale hoog mis opgedragen. De vaste gezangen van deze hoogmis, genomen uit de „Missa Papae Marcelli" van Da Pa- lestrina, werden verzorgd door het „Coro Cantori Romani di Musica Sacr*a" uit Rome einder leiding van monsig.nore Domenico Barolucci, vice- maestra della Capella Sistina. De wis selende gezangen werden gezongen door negentig zangers van de deke nale korenbond Kerkrade onder lei ding van drs Rob. Salomons, rector van het sanatorium te Homerheide. De heer Nico Zeijen, organist van RoldiUc, bespeelde het op het podium van de concerthal geplaatste kerkor gel. De hoogmis werd bygewoend door een grote menigte, waaronder ook vele niet-Kerkradenaren en zusters uit vele Kerkraadse kloosters. Deze menigte vulde de 8000 plaatsen in de concerthal. Bovendien verdrongen duizenden op het plein voor de hal, waar de gezangen werden gere- layeerd door middel van een geluids zuil. Onder de aawezige autoriteiten bevond zich o.a. mr. dr. F. Houben, de commissaris der Koningin in Lim burg. Op het koor hadden plaats geno men mgr. Kerckhoffs, bisschop van Luik, mgr. Hühnermarn, wijibisschop van Aken, mgr. Bruis SMM, bisschop van Columbia in Zuid-Amerika en mgr. J. Damen, rector van het Neder lands College te Rome. Bij de intre de der bisschoppen zong het „Coro Cantori Romani" het „Ecce Sacerdos" De pontificale hoogmis werd opge dragen tot intentie van de wereld vrede, een van de voornaamste doel stellingen, die de organisatoren van het concours zich hebben gesteld. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. Gez. progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO. 16.1318.45 Europese Athletiek- kamp in Bern. HILVERSUM L 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 We reldmuziekconcours te Kerkrade. 14.25 Streekuitz. 14.50 Promenade- ork. 15.15 Gram. en voordr. 16.15 Ka- merork. 16.45 Weekjourn. 17.15 Gram. 17.45 Europese athletiekkampioen- schappen te Bern. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Orgelspel. 18.40 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „De ze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.35 BBC Prome nade Concert. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Cabaret. 22.15 „Moord met muziek", hoorsp. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorconc. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer bericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Bariton en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Europese athletiekkamp te Bern. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.00 Boek- spr. 14.10 Gram. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Mandolineclub. 16.00 Gram. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Dansmuz. 18.45 Gram. 18.50 Europese athletiekkamp. te Bern. 19.00 Nws. 19.10 Wereldkamp. wiel rennen te Keulen. 19.15 Gram. 19.30 Idem. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.10 Idem. 21.40 Act. 22.00 Gram. 22.30 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. Hierna: Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 Wereld kamp. wielrennen te Keulen. 23.35— 24.00 Gram. Raadselachtige botsing Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, heeft zich Woensdagmiddag in het gehucht Leemdobben onder de gemeente Vlagtwedde (Gr.) een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, dat niet slechts zoals wij berichtten het leven heeft gekost aan de 58-ja- rige notaris Tj. Vos uit Winschoten, doch tevens zijn broer, de vice-pre sident van het Amsterdamse Ge rechtshof, de 64-jarige mr. W. A. Vos zo ernstig wondde, dat deze gisteren aan de gevolger is overleden. Do echtgenoten van de beide slachtoffers werden eveneens ge wond- n.evr. Vof uit Winschoten liep slechts 'lichte verwondingen op en ken na verbonden te zijn, naar huis terugkeren, doch mevr. Vos uit Am sterdam kreeg ernstige inwendige kneuzingen en haar toestand is nog steeds zorgwekkend. Omtrent de oorzaak van het on- gevau tast men nog steeds in het duister. De auto die bestuurd werd door de Winschoter notaris, is schijn baar zonder enige oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. De kracht van de botsing deed het motorblok de wagen inschieten, waar door de beide heren tussen zitplr-.ats en motorblok bekneld raakten. De notaris moet op .slag dood zijn ge weest. Zijn broer leefde nog toen om wonenden te hulp schoten, doch hij is zonder bij bewustzijn te komen in het ziekenhuis te Winschoten overleden. Het vermoeder, bestaat, dat de no taris tijdens d? rit onwel geworden is en hierdoor de macht over het stuur verloren heeft. Sen katte Door Anny van Panhuys 39) Marina zette het gereedgekomen hoedje op een standaard en liep er langzaam omheen voldaan in zichzelf knikkend. Ja, zo was het goed. Mor gen kon een van de meisjes er het zijden voerinlkje in zetten. Een blik op de iklok zei haar, dat het hoog tijd was om naar bed te gaan Morgenavond werd het ook weer vrij laat. En ze wilde fit blijven, nu het drukke seizoen weer begennen was. Ze draaide het licht uit in het kleine atelier en haastte zich naar de slaap kamer. De grote, modern-gedecoreerde bioscoopzaal was eivol. Moeizaam wrongen inspeceur Eötvös zich met zyn dame in de donkere rij lmgs dik ke jassen en bontmantels, tot waar het kleine, dansende lichtvlekje van de electrische lantaarn hem de laatste lege plaatsen wees. Ze waren wat laat, tengevolge van een verkeersstremming; het voor programma was juist begonnen. Ter wijl Marina het zich in het donker zo goed en zo kwaad als het ging ge makkelijk maakte in haar.stoel, zag zo de beelden voorbijflitsen. Een kleurenfilmpje van oude Hongaarse plattelcinds-klederdracht, een nogal flauwe tekenfilm en tenslotte de ac tualiteiten, binnen- en buitenkndse. Enkele Ufa-fragmenten van paar densport en wedstrijden. Moeilijke sprongen, het nemen van hindemis sen, ruiters, die in het zand beten, andere die triomfantelijk een nogal lelijke zilveren beker in ontvangst namen. Ritmeester, von Deckow op „Don Juan", baren Rehburg op „He- be"daar, wat was dat Jonkvrouwe Jutta von Talberg met haar zwarte merrie Shulamite.. een der koenste amazones van heel Duits landwatwatde letters dansten voor Marina's ogen. Jutta von Talberg maar die naam stond immers onvergetelijk in haar 'ïerinnering gebrand. Dat was im mers de jeugdliefde van Heribert von Dettenburg geweest, die hij op een lange reis :n de vreemde had trach ten te vergeten. Juttade oude orinses Alexandra had haar de hele geschiedenis verteld en haar ook een oorlret laten zien. Ze herkende het meisje met het pittige, geestige ge zichtje en het wilde donkere haar onmiddellijk. Tenger en sportief als een jongen in het nauwsluitend rij- costuum. In minder drn een seconde flitste dit alles door Marina's hoofd, terwijl de tekst, waarvan de laatste regels haar waren ontgaan, verdween en het beeld te voorschijn kwam. Jutta scheen gefêteerd te worden om de een of andere prestatie; met de lin kerarm over de nek van haar vurig paard schudde ze lachend de han den, liet zich met een koddige gri mas kussen door vrouwelijke familie leden en vriendinnen, liet zioh com plimenteren door heren, juryleden of wat het zijn mochten. Hemel, daar.met een dof smak- je gleed Marina's tasje vsn haar knieën op de grond, uit haar machte loos zich ontspannende handen. Maar dat was immers.... dat was immers Heribert. Hij nam Jutta's beide handen in de zijne, hield ze even vast. En juist vóór het beeld verdween, ving Ma rina de blik op. die zij wisselden: Jutta keek naar hem op, even met de ogen knippend van emotie, haar mond trachtte nog jolig te glimlachen maar haar blik was donker van over gave en hunkerend verlangen. En hij zijn gezicht scheen vreemd- gespannen, zijn ogen boorden in de hare, fel-vragend, alsof hij in het diepst van haar hart trachtte te le zen. Over het witte doek voer nu een blanke school zeilboten in een flinke bries, als meeuwen in egale vlucht. Marina staarde er naar zonder ze te zien. In haar was slechts één gewaar wording: een eindeloze veibazing. Verbazing, niet om het wonderlijk toeval, dat ze op deze wijze nog ééns het gezicht had zien opdoemen van de man, die zij vast geloofd had nooit meer te zullen terugzien maar slechts verbazing om het feit, dat haar enige aandoening een soort ■van weemoedige, vertederde welwil lendheid scheen te zijn. Natuurlijk 'bonsde haar hart en trilden haar han den door de overrompelende verras sing van dit onverwachte beeld uit het verleden. Maar de felle pijn, het radeloos heimwee, die ze had moeten voelen bij het weerzien van het be minde gezicht bleven uit. Ze was stel lig overtuigd geweest dat ze Heribert von'Dettenburg tot haar dood toe nimmer zou kurnen vergeten dat een mogelijk weerzien haar hart zou moeten verscheuren. Doch er was niets van die aard gebeurd. Geen fel le steek van jalouzie had haar door het hart gepriemd bij het zien van de blik die hij Jutta von Talberg toe wierp slechts een vage opluchting had ze gevoeld: hij heeft zich ge troost, hij zal weer gelukkig worden, ik heb zijn leven niet voorgoed ver woest. Een warme vriendschap was in haar opgeweld bij het zien van die twee jonge mensen op het doek, die op het punt stenden, elkaar voor goed te vinden. Anders nietMet een grenzeloze verwondering besefte ze: ik ben er overheen. Maar ik zou het zelf msschien nooit geweten heb ben als dit kleine toneeltje me de ogen niet had geopend. Met een wijd gevoel van bevrij ding lei ndc ze achterover. Het le ven was niet voorbij. Het was mis schien zelfs niet begornen. Ze be- .hoefde niet langer in droef gemijmer achter zich te zien. Ze kon vooruit kijken, naar een nieuwe horizon, in een ]md van nieuwe beloften. Het was een doorlopende voorstel ling, zonder pauze, en het hoofdnum mer was bPgornen zonder dat ze het bemerkt had. Plotseling keek ze in een lentelandschap van zeldzame lief lijkheid een park ven bloesembo men, waar de prille, pure zen door speelde: een smalle beek dartelde langs het bemoste pad. Twee jonge mensen liepen langzaam voort door dit paradijs van lenteweelde, hand in i hand, het meisje had een grote hoed bij de lange l'nten aan de arm han gen. De zon guldde liet krullend haar langs haar zachte v.rngen. Stil, schroomvallig, zander enige opdringerigheid legde Miklós Eötvös zijn hand op haar arm. „Marina...." fluisterde, hij, „die mooie ti.id komt weer gauw. Nog een paar weken, dan is het buiten in de parken even heerlijk en feestelijk. Kunnen we niet afspreken, dat we er eens een hele dag samen op uit trekken het zou ie zo verbazend veel goed doen. We blijven dan van vroeg tot laat buiten in de vrije na tuur en doen precies als die twee daar. Hij zweeg verward en trok haas tig zijn hand terug. Het rustig-voort drentelend paar op het doek was blij ven stilstaan. De jonge man leRde zijn handen op de schouders van het meisje en trok haar lrngzaam naar zich toe. Zij sloot haar ogen toen zijn lippen de hare vonden. Marina lachte bijna onhoorbaar een schalks verward, gelukkig lachje. Toen fluisterde ze terug, zonder haar ogen van het doek tc wenden: „Het lijkt me een goed idee.... Miklós". EINDE

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6