Het jubilerend Hoogheem raadschap van Rijnland Schadevergoedingen spelen een grote rol H. JANSE VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 - DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HANDGREEP UIT OUDE KEUREN II. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft het beheer over het gebied van Rijnland's boezem, nagenoeg liggen de tussen de lijnen Amsterdam-Gou- da-Den Haag-Zandvoort-Haarlcm- Amsterdam. De wateroppervlakte van Rijnland bedraagt 340 h.a. ter wijl de landoppervlakte met zijn 222 polders en de circa 12.500 h.a. boe- zemland, zonder mederekening der duinen 94.200 h.a. beslaat. 35.000 h.a. zijn droogs naakte meren, waarvan de oppervlakten meest 4 a 4K me ter onder NAP liggen. Tot de boezemwateren van het Hoogheemraadschap behoren de Oude Rijn, vanaf Bodegraven, de Ringvaart van de Haarlemmermeer polder, het Oegstgeesterkanaal, het kanaal van Leidschendam naar Haar lem (Vliet en Leidsehevaart), de Gouwe en de Aar (in 1825 als Aar kanaal voor de grote vaart geopend); verder nog de verschillende meren zoals Brassemermeer, Westeinder- plassen en De Kaag. Per jaar wordt circa 500 millioen m3 water geloosd, waarvan een der de op natuurlijke wijze, en wel op vier punten door gemalen: Spaarn- dam en Halfweg op het Noordzeeka naal; Katwijk op de Noordzee en Gouda op de LJssel. Onder andere ten behoeve van ds bloembollencul tuur onder Hillegom, Lisse, Sassen- heim en Rijnsburg, van de cultuur van bloemen en planten onder Aals meer en der boomkwekerij onder Boskoop wordt de boezemwaterstand de laatste jaren op ongeveer 0.50 m. onder AP gehouden. Keuren. Geen wonder dat voor het behoud en de goede gang van zaken van zo'n omvangrijk gebied tal van voor schriften nodig zijn. Het archief van het Hoogheemraadschap van Rijn land toont aan, dat al van oudsher keuren en ordonnantiën werden op gesteld. Vele aantekeningen kan men maken uit de grootste en tevens be langrijkste rubriek: Archieven van het hoogheemraadschap zelf afkom stig en hierin voor alles: Archieven van dijkgraaf en hoogheemraden en hunne commissiën en ambtenaren; voorts de archieven van lichamen wier taak op Rijnland is overgegaan en de stukken, die in bewaring geno men, geschonken of geboekt zijn en tenslotte de archieven van andere bestuurcoleges, zoals van Hoofdin gelanden. De archieven van dijkgraaf en hoogheemraden beginnen met de privilegeboeken, dan volgen proto collen en registers en daarna de. re- solutiën van dijkgraaf en hoogheem raden vanaf 1536 met de omvangrij ke en meer dan 100 bladzijden be slaande rubriek: Uitoefening der be stuurstaak binnen het territoir. Er zijn van de Keuren en Ordon nantiën van het Hoogheemraadschap van Rijnland vele exemplaren in om loop. Bladerend in een oud-perka ment gebonden deel blijkt, dat de Keuren ende Ordonnantiën ende den ghevolghe ghemaeckt by Dijckgrave ende Hooghe-Heemraden des selfs Landts 1 en 2 December van het jaar 1609 anno 1629 in druk verschenen. Bij de K.euren op ende omtrent den Sparendamschen dyck wordt een BENOEMINGEN AAN DE RIJKS UNTVERSITIET. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 20 September 1954 in tij delijke dienst benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de syste matische plantkunde, dr H. C. D. de Wit. Zijn benoemd aan de Rijksuniver siteit te Leiden: tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar by de psychia trie dr B. B. Stokvis, thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse; tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de bibliotheek mejuffrouw dr. M. A. C. M. van Hattum, thans wetenschappelijk ambtenaar; zijn voor het jaar 1954 benoemd: tot wetenschappelijk ambtenaar bij de paracitologie J. J. Laarman, arts, thans hoofdassistent; tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse bij de inwendige geneeskunde J. F. Ph. Hers, arts, thans hoofdassistent; tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij bij de inwendige genees kunde (cardiologie) H. G. Verdonk, arts, thans hoofdassistent; tot we tenschappelijk ambtenaar bij de bi bliotheek mejuffrouw dr E. Hulshoff Poll, thans, adjunct wetenschappelijk ambtenaar. En is voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Augustus 1954 benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse, met de persoonlijke titel van bedrijfsleider, bij de organische scheikunde S. J. Roorda, thans we tenschappelijk ambtenaar. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk Henderik z. van D. H. Wijnobel en C. A. Oomen. Fre- derik Carel Wilhelm z. van F. C. W. Koster en C. J. Jansen. Hendrik Koenraad Johannes z. van G. L. J. Rensman en B. J. Jonker. Pieter z. van D. van der Neus en S. Nieuwen- huijsen. Jan z. van H. N. Geijsman en G. C. Anes. Astrid Marie Louise d. van J. B. van Seters en H. J. Zertram. Rosaline Maria Mthilde d. van H. J. Overdevest en S. H. J. la Rivière. Ca- rolie Hathilde Maria d. van H. J. Overdevest en S. H. J. de Rivière. Overleden: G. J. van der Linden man 67 j. N. C. Uitendaal man 67 j. W. C. Borst dochter 6 dagen. boete van 3 ponden gesteld op de overtreding: Niemandt sal eenich riet van sijn landt moghen snijden buy- tens dijck voor Sinte Pieters daghe ad Cathedram. Er zijn Keuren opte Maren, Poel, Lede, Does ende Zyl, mette bruggens daer overlegghende: Dat niemandt wie hij zij, hem cn soudt vervorder en met hangende of staende touwen, of korven, te vissche inde Maren, de Lee, de Does ende de Zyl, nochoock in cf voor de brugghen daer over legghende deur twelck de waterlo- singhe soude moghen worden verhin dert op verbeurte vande visch-tou- wen en de korven, ende bovendien een boete van tweemaal tseventich ponden van dertich grooten blaems yder pont Met betrekking tot Den Rhyn ende de Gouwe met de brugghen daer over ende over Heymans-wateringe gelegen, wordt aangegeven: Dat nie mandt in den Rhyn noch oock in of voor de brugghen over den selven Rhyn gheleghen met fuyken staende of hanghende touwen, korven ofte dier ghelycke instrumenten visschen ofte eenighe andere schuttinghen daer inne legghen ofte hangen en sal daer deur de waterlosinghe eenichsins soude mogen worden belet op verbeurte van de fuycken, tou wen, korven of andere instrumenten ende tweemael tseventich ponden Hollandts. Voorts is er de keur om niet te zeilen in de Rijn met staande mas ten binnen de handen tenwesten van Heymansbrugghe en de bruggen over de Rijn en de Gouwe „in de dorpen van Alphen". Dan zijn er voorschrif ten hoe de schepen geleid zullen worden „daer innen turf geladen wordt binnen de dorpen Alphen, Aarlanderveen en Swammerdam," niet alleen tot verhindering der doorvaart maar in het bijzonder voor Bij de Keuren opte Heerweghen ende ander schoubaer weghen ende de brugghen van dien wordt opge merkt: Dat niemandt optenwech legghende beneffen de Dijnsdaechs de waterlozing van het land van Rijnland. Wateringhe indenAmbachte van Noortwijek tusschen de Oosteynder brugghe ende den heylinghen Gheests-brugghe eenighe vuylnisse legghen en sal op boete van thien ponden. Bij de keuren op de wateringen wordt verordineerd: geen dode kren gen in schouwbare of andere gemene wateringen te werpen noch te laten liggen op boete van 10 ponden, met de toevoeging: Ende sal de bekeu- ringhe vandien gedaen worde by de Boden van 't Heemraetschap van Rhynlandt: als oock bij de Schouten en de Boden van de Ambachten bij preventie genietende in dat gheval de selve Schouten en de Boden de gheheele boeten blyvende de judi cature aende Hogheheemraden. De keuren op molens geeft een in structie: Dat hem niemandt en sal vervorderen te vogelen met touwen of ander instrumenten in besloten Polders onder 't Heemraetschap van Rhynlandt ghelegen, solanghe de mo lens daer inne staende malende zijn ofte de beesten int velt sullen wesen op een boete van thien ponden en verbeurde vande schuyten, schepen ende voghel-touwen. Ook de duinen. Ook de duinen hebben de aandacht van het Hoogheemraadschap: Bij A. cn J. Honkoop te Leiden verscheen in 1798 een beknopt verslag van dijk- richter en Hoogheemraaden van Rhynland actum Leyden 14 Septem ber 1797, waarin P. G. Mess, A. van Holst en A. Stegerhoek naar voren brengen: Wij oordelen het derhal- ven, Medeburgers! hoedanig ook voordaan over het onderhoud der Duinen moge worden gedacht, van het uiterste gewicht, dat vooreerst het toezicht over alle de Duinen, on der dit Hoogheemraadschap liggen de, werde bebragt onder-en blijve bij één bestuur; en ten anderen, dat tot betere bevoordering der Helmplan- tingen, welke wij menen het beste middel te zijn tegen de verstuivin gen, er voor de conservatie der Dui nen. alle de duingronden conynloos worden gehouden, ten minsten, dat de aanwas en vermeerdering der co- nijnen in zo verre werde tegenge gaan, dat de Helmplantingen in de Zeeduinen niet kunnen worden ge stoord en beschadigd. E. v. E. Liefde op geld waardeerbaar (Van onze correspondent in Australië). Andere landen, andere zeden en gewoonten, doch dc Nederlandse im migrant vindt het een vreemd geval, als hij ontdekt, dat wanneer in Aus tralië een man er met je vrouw van door gaat, een eis tot „schadevergoe ding" mogelijk is. Een meisje dat „op trouwen staat" en door haar ver loofde in de steek wordt gelaten, kan aanspraak maken op een geldelijke uitkering evenals de man. wiens ci troenenboom door de buurman is ge veld. Daar is voorts dc dokter die er niet af kwam met een gratis ope ratie, toen hij een tang in de buik van een patiënt had vergeten. Ook de tandarts die een kies in de luchtpijp van z'n „slachtoffer" liet vallen, maakte een slechte beurt. „Schade vergoedingen" vormen in Australië een zaak van vele millioenen. Bij het aanschouwen van de cijfers omtrent het enorm groot aantal ver keersongevallen in Australië, zó groot, dat dezer dagen politie-autori- teiten en andere instanties betrokken bij het verkeerswezen een conferentie hielden om groter veiligheidsmaatre gelen uit te denken, is het enige licht punt dat slachtoffers, voorzover zij althans niet zijn gedood, enorme be dragen toegewezen krijgen bij invali diteit. Verkeersslachtoffers. Om U meteen maar enkele cijfers te noemen: een kranten verkoper in Melbourne ontving 160.000 gulden, omdat hij bij een verkeersongeval beide benen verloor.'Voor het verlies van haar rechterarm kreeg een meis je in Sydney 180.000 gulden toege wezen. Het hoogste bedrag tot nog toe aan een invalide door een verkeersonge val in Australië uitgekeerd, is 350.000 gulden voor mevr. Scott in Wollon- gong, en honderd mijl van Sydney, die verlamd werd en nimmer meer kan lopen. Nu weet ik wel dat ondanks die enorme bedragen een normaal mens daarvoor zijn validiteit niet zou wil len missen, doch indien men nu een maal slachtoffer is, betekent een fi nanciële steun in het verdere leven toch heel wat. Zonder vergelijkingen te treffen met bedragen, welke in Nederland in dergelijke gevallen worden uitge keerd, meen ik wel te mogen consta teren dat de Australisch schadever goedingen aan de zeer hoge kant zijn. Zó hoog, dat de Verzekeringsmaat schappijen reeds waarschuwende stemmen hebben doen horen dat op deze wijze niet kan worden voortge gaan, zonder het treffen van nieuwe financiële maatregelen. De kwestie is n.l. dat in de Wegen belasting een premie voor verzeke ring tegen derden is verdisconteerd, waarvan een zeker bedrag aan een Verzekerings-Mij. wordt overgedra gen. De réchter heeft na een onge val uit te maken welke schadever goeding wordt toegekend en de maat schappij betaalt. Vervoersondernemingen keren millioenen uit. Alleen in de State New South Wa les zyn momenteel ruim vierhonderd eisen om schadevergoeding tegen de Spoorwegen aanhangig met een be drag van bijna vier millioen gulden, hetgeen mede een gevolg is van een vrij ernstig spoorwegongeval in het afgelopen jaar. In Melbourne kreeg de Tranweg- Mij. aan een man, die bij een tram ongeval een been had verloren, bijna 200.000 gulden te betalen. Een autobusonderneming in Kemp- sy, nabij Melbourne, ging onlangs failliet als gevolg van de enorme be dragen welke buiten de verzeke ring om moesten worden uitge keerd na een autobusongeval, waarbij elf van de twee en twintig passegiers werden gedood. Er bestaat zeer grote vryheid voor het instellen van civiele acties. Zo kan een kind vergoeding vragen voor het verlies van een vader na een do delijk ongeval, hetgeen ook door de weduwe kan geschieden. De schadevergoedingen beperken zich uiteraard niet tot verkeersonge vallen; ook bedrijven, waarin onge vallen plaats vinden, kunnen door de slachtoffers worden aangesproken. Een immigrant b.v. die kort gele den zijn hand onder een zaagmachie kwijt raakte, werd 30.000 gulden toe gekend. Tandarts liet een kies vallen Tandarts Everingham in Leich- hardt nabij Sydney, liet onlangs een kies vallen die hij een patiënt uit de mond had getrokken. De kies kwam in de luchtpijp en vervolgens in de long, waar een gezwel ontstond. Drie maanden later hoestte de man zijn kies weer op Hij zette voor de rechter uiteen dat zijn gezondheid door het gebeur de ernstig, had geleden en vorderde bijna 10.000 gulden schadevergoe ding. Dat een tandarts tegen een derge lijk „bedrijfsongeval" verzekerd is, waag ik te betwijfelen, zodat het voor hem een dure kies is geworden! De dokter vergat 'n tang. Het gebeurde in Invercargili op Nieuw-Zeeland, dat dr. Pottinger ria een maag-operatie op de 66-jarige landbouwer Macdonald, een tang in de buik van zijn patiënt achterliet. De landbouwer stelde geen prijs op de schaar en voederde 50.000 gul den schadevergoeding van de dokter. Laatstgenoemde verklaarde voor de jury, dat de schaar tijdens de opera tie uit z'n jaszak was geslipt en in de maag van de landbouwer terecht was gekomen, zonder dat hij zulks opmerkte. Maar het was de taak van de operatiezuster om de gebruikte instrumenten te controleren, hetgeen zij had verzuimd, zodat haar eigen lijk de schuld aan het gebeurde trof. Daar was de jury het niet mee eens en zij kende 18.000 gulden schadever goeding toe. Dit voorval geschiedde op Nieuw- Zeeland, doch dezelfde wet zou on der die omstandigheden ook in Aus tralië voor schadevergoeding zorgen. Schadevergoeding in de liefde Na U te hebben verteld dat kwe ker Ronald Francis te Hawthorn na bij Melbourne kort geleden 100.000 gulden schadevergoeding vroeg, om dat buurman Robert Berg op zijn land een aantal citroenbomen had omge hakt, welk genoemd bedrag hem overigens niet werd toegekend, ver meld ik hier het geval van de 19- jarige Patricia Clarke uit de Marl borough Street in Smithfield nabij Sydney, die van Clifford Houghton in Graystanes 1700 gulden toegewe zen kreeg, omdat hij haar kort voor de trouwdag in de steek had gelaten. ZILVEREN JUBILEUM AAN DE LICHTFABRIEKEN. Opnieuw was er gisteren aan de Lichtfabrieken een jubilaris te huldi gen en wel dimaal aan de afdeling Bedrijf van de Electtrische Centrale. Het was de heer C. G. Baart, die zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Zoals gebruikelijk werd de jubilaris in de directiekamer tocgesroken; aller eerst door de directeur, ir. Y. Ykema, die daarbij wees op de wel zeer af wisselende loopbaan van de heer Baart bij het bedrijf. Het was dan ook met groot genoegen, dat de di recteur, mede namens het gemeente bestuur de oorkonde en de gratifica tie overhandigde met de beste wen sen voor de toekomst. Bij dit waar derende oordoel sloten zich de on- middelijke chefs van de heer Baart gehele personeel bood de voorzitter gaarne aan. Sprekende namens het der huldigingscommissie hem een herinnering aan deze dag aan, waar bij spr. releveerde, dat de naam Baart een goede klank heeft in het bedrijf. Het personeel van de Centrale, voor zover niet door dienst verhinderd, bereidde de heer Baart nog een har telijke huldiging en voegde nog een klein geschenk toe aan dat van de personeelsvereniging. De heren H. F Barg, C. A. Visser en J. v .d. Mark roemden het vak manschap en de collegiale wyze van omgang van de heer Baart, waar door deze zich allerwege vrienden heeft gemaakt. Namens het bestuur van de Algemene Bond van Amb tenaren sprak de heer H. van Wou denberg de heer Baart toe, spreker wees er op, dat hier sprake is van een dubbel jubileum, immers de heer Baart is ook 25 jaar lid van zijn vak organisatie, met welk feit spr. hem geluk wenste. Tot slot dankte de heer Baart allen, die hem deze dag tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Vele personeelsleden feliciteerden hem daarna. Geen vacantie zonder foto's voor een uieuw toestel voor een prima film voor snelle en goede afwerking Foto-Ciné JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 t. o. STADHUIS, Tel. 21851. (Advertentie) Een piloot die hetzelfde koopje je gens zijn toekomstige bruid leverde, moest haar 5000 gulden betalen. Het verschil in „prijs" kan ik U niet verklaren. Gertrude Giersch uit Berlijn pleng de dezer dagen bijna 2000 gulden op het Australische altaar der liefde. Ze had aan een geëmigreerde Duit se jongeman geschreven hem te zul len trouwen, indien hij haar naar Australië liet komen. Gertrude kwam, zag enreti reerde. Hetgeen genoemde „schadeloosstel ling" tot gevolg had. Om dit gevarieerde verhaal omtrent schadevergoedingen te besluiten, volgt hier nog de „claim" welke Da niël McLaughlin te Nortgate, nabij Brisbane, instelde tegen George Weir, die er met de vrouw van Daniël van door was gegaan. Tegen de man die „stole his wife" stelde Daniël een eis om schadever goeding in van 450 (pl.m. ƒ4000 Wat precies de grondslag voor dat bedrag was, werd niet medegedeeld. In elk geval: George zei „Top". Maar de jury zag mevr. McLaugh linWeir eens aan en besliste dat de „damage" (schade) voor Daniël op 750 moest worden gesteld. En de jury bestaat uit de wyze mannen van dorp of stad.... Diphterie, Kinkhoest? - Neenx. Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: iedere Woensdag van 23 uur Zeer ernstig ongeluk door wielrenpiraatjes DAME ERNSTIG GEWOND Een ernstig ongeluk heeft gister avond weer eens de aandacht geves tigd op een kwaad, dat zo langza merhand alle straten van Leiden tot gevaarlijk gebied maakt. Omstreeks half negen reed de 35- jarige mevr. G. H. C. A. M.Hwo nende in de Ctieltjegstraat op de Lo- rentzkade in de richting Lammen- sdhansweg. Op de hoek Kamerlingh Onneslaan werd zij plotseling verrast doo een groep jeugdige wielrenners, die met grote snelheid reden en de bocht veel te ruim namen. De dame kwam in botsing met de 14-jarige scholier R. v. W. uit de De Meij van Streefkerkstraat en werd tegen de grond geslingerd. Met een schedel- basisfractuur moest zij in zeer ern stige toestand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden. In verband met dit zeer ernstige on geval waarschuwt de commissaris van politie, dat in het vervolg zeer streng zal worden opgetreden tegen wegge bruik, in de vorm van buurtronden of andere ongeorganiseerde wielrenwed- strijden. Mysterieuze inbraak bij „De Faam" Missiebusje opengebroken Het kledingmagazijn „De Faam" heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag ongewenst bezoek gehad. Inbrekers wisten zich toegang tot het gebouw te verschaffen en ontfermden zich over een nog niet bekend aantal kledingstukken en de inhoud van een missiebusje. Via een poort aan de Oude Rijn zijn de dieven op de daken en platten van het gebouw geklommen, waarna zij door verbreking van een ruit de weg naar de buit vrij dachten te vinden. De kassa, hun hoofddoel, wordt echter dagelijks geleegd en het geld veilig opgesloten, zodat zij de hond in de pot vonden. In hun woede over deze teleurstel ling hebben de dieven zich niet ont zien een missiebusje, dat bij de kassa stond open te breken. Hun buit aan geld brachten zij hierop op ten hoogste 2.50! De juiste omvang van de dief stal aan kledingstukken kon men ons nog niet meedelen, daar hiervoor een complete inventarisatie nodig zou zijn. Wel vindt men dagelijks lege hanger tjes tussen de rijen mantels en pak ken, die er op wijzen, dat de dieven zich niet tot de inhoud van het mis siebusje hebben kunnen beperken. Tot nu toe ontbreekt van de daders elk spoor. „NJORD" EEN IN HERKANSING. De uitslagen van de herkansingen in de 4-mct-stuurmannummers lui den: Eerste heat: 1. Nederland (Njord) 7.28.1: 2. Finland 7.34.6; 3. Zwitserland 7.35. Nederland (Njord) komt in de hal ve finales. DANK AAN VACANTIE VREUGDE De zomervacantie voor de school jeugd loopt ten einde, maar de „Va- cantievreugde" is reeds voorgegaan. De heer J. vrn Hameren met zijn staf van medewerksters en medewerkers hebben de kinderen weer 3 wéken in de buitenlucht ontspanning gegeven. De weersomstandigheden waren niet zo aangenaam, maar onze kinderen waren voldaan. Daarom mijnheer v. Hameren, mevr. v. Dam, mevr. Mar- tijn en al degenen, die hun mede werking hebben verleend, namens de ouders, hartelijk dank, voor de goe de zorgen die u aan onze kinderen hebt besteed en de ouders zeggen, en hopen tot het volgend jaar: nogmaals onze hartelijke denk. Namens de ouders: TH. A. DE DOES Oude Singel 214, Leiden Agenda van Leiden Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.3020.30 in de R K. Vak school aan het Galgewater. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2'/, eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. BIOSCOPEN. Vanaf Vrijdag a.s.: Casino: „Chaplin's Festival" (alle leeftijden). Lido; „George verovert de vloot" (alle leeftijden). Luxor: „Staakt het vuren" (14 jaar). Trianon: „De model erfgenaam" (18 jaar). Rex: „Een vrouw in gevaar" (14 jaar). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt vanaf Za terdag 21 Augustus 8 uur waargeno men door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Marktberichten LEIDEN, 27 Aug. Vee. Aanvoer 20 .stieren, 60 melkkoeien, 330 vette koeien, 110 varekoeien, 17 graskal veren, 34 vette kalveren, 42 nuchtere kalveren, 250 vette schapen, 100 wei- deschapen, 1540 vette lammeren, 41 vartens (zeugen), 259 schrammen, 635 biggen, 2 paarden, en 19 geiten. Prijzen: slachtstieren 2.402.60 per kg. schoon gewicht, melkkoeien 730 965 per stuk, vette koeen 2.10 2.80 per kg. schoon gewicht; vare koeien 530815, vaarzen 550 800, pinken 345510, graskalveren 190340 per stuk, vette kalveren 2.002.40 per kg. levend gewicht; nuchtere slachtkalveren 5060 per stuk en 1.401.50 per kg. levend gewicht; vette schapen 90—120, wei- deschapen 90110, vette lammeren f 90115, zuiglammeren 85100, Zeugen (drachtige) 300425, schrammen 70120, biggen f 4060 en geiten 1545 per stuk. Handel: stieren en vette koeien stroef, melk koeien, varekoeien, vaarzen en pin ken levendig; gras- en vette kalveren redelijk, nuchtere kalveren slepend, schapen en lammeren, zeugen, schram men en biggen kalm, handel goed. TBC vrij afd. gewone aanvoer (65). Kaas. Aangevoerd 61 partijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goedse extra kwal. 2 36, le kwal. 2.10—2.18, 2e kwal. 2.04 —2.09, Leidse le kwal. 2.20 per kg. Handel matig. LEIDSCHENDAM, 27 Aug. Groente sla A 3.50—5.40, sla B 2.50—3 20, stoofsla 1019 cent, komkommers A 4045 cent, idem B 3338 cent. idem C 2227 cent, idem krom 48 55 cent, andijvie 1923.10, spina zie 1343 cent, postelein 1719 cent, snybonen 6986 cent. princessebo- nen 50—94 cent, pronkbonen 4657 cent, Duitse bonen 4961 cent, to maten 8.1010.00, bospeen 2534 cent bloemkool A 4558 cent, idem B 3041 een melDenen 3074 cent, perziken 1025 cent. paprika 78 een*, rode kool 2527 cent, waspeen 2834 cent, aardappelen 78 cent. DIT IS EEN OPLOSSING. (Bewaar deze advertentie) Al heeft U. nog zo'n uitgewoonde woning, haal HARDBOARD bij H. JANSE 1 U woont weer als konin. dwijnt, waar HARDBOAR HARDBOARD Voor Uw woning, winkel of kantoor. Voor kisten, dozen en verpakking. Voor ombouw, berg- en kleerkasten. Voor scholen en rijksgebouwen Voor afschutting van slaapplaatsen. Voor Uw landhuis, boot of schuur. Voor Uw kamer of afschutt. op zolder. Voor bollenschuren en werkplaatsen. Voor dakbeschut en plafonds. Voor oud- en nieuwbouw. H. JANSE heeft het op maat en aan de plaat HARDBOARD PLATEN 6.1 c.m., per plaat f 1,15 '6 c.m., per plaat f 1,50 91 c.m., per plaat f 1,80 122 c.m., per plaat f 2,50 152 c.m,, per plaat f 3.15 183 c.m., per plaat f 3.90 122 x 214 c.m. 122 x 244 c.m. 122 x 275 c.m. 122 x 305 c.m. 122 x 335 c.m. 122 x 366 c.m. ZACHTBOARD PLATEN voor plafonds per plaat f 4,60 per plaat f 5.25 per plaat f 5,85 por plaat f 6,55 per plaat f 7.20 per plaat f 7,85 152 c.m., per plaat f 3,05 183 c.m.. per plaat f 3.70 214 c.m., per plaat f 4,35 244 c.m., per plaat f 4,95 122 x 275 c.m„ per plaat f 5,55 122 x 305 c.m., per plaat f 6.15 122 x 335 c.m., per plaat f 6,75 122 x 366 c.m., per plaat f 7,40 BIJ KWANTUMS KORTING. Moderniseer Uw ouderwetse deuren met onze speciale DEURPANELEN. 214 x 80 c.m., per plaat 3,50 Tob niet langer met Uw vloerbedekking. Een rijke vloer voor weinig geld HARDBOARD VLOERTEGELS in 3 kleuren,30 x 30 c.m., per tegel 20 cent Geen order te klein, geen order te groot. Speciale aanbieding voor Uw ZOMERHUISJE. HARDBOARD PLATEN 198 x 45 c.m., 1,30; 213 x 42 c.m. 1.30. Haarlemmerstraat 129-Leiden Telefoon K 1710-21808 JANSE's HARDBOARD is materiaal, dat hebben we nodig allemaal. Al is Uw boeltje nog zo kaal, met HARDBOARD wordt 't weer ideaal. U maakt met HARDBOARD nieuw van oud. wat weinig kost en jaren houdt. ONZE ZAKEN ZIJN 's MAANDAGS TOT HALF TWEE GESLOTEN.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3