De conferentie van Brussel werd een mislukking >90UïidóCvOil^{Hlt I Er viel mels te lUmeT] Zonder overeenstemming gingen de zes uiteen Het woord is nu aan de Nationale Vergadering te Parijs KX*M,-toestel uit New York met 21 personen vermist De „Agamemnon" uit Napels vertrokken Grootse Mariahulde in het stadion van Den Bosch ^5*5»*. m m MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 1327S III nPII^R Directeur.- c. m v. HAMER5VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 -- Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 NEDERLAND ZIET WINST IN MEER KLAARHEID De zesmogendhedenconferentie te Brussel over de E. V. G. is in de nacht van Zaterdag op Zondag te 0.2.40 uur in een volkomen mislukking ge4 eindigd. De Franse premier Mendès-France heeft na drie dagen van moei lijke en langdurige onderhandelingen verklaard, de tegenvoorstellen, die de vfjf andere landen eenparig hadden ingediend cn die naar hun mening zo ver mogelijk aan de Franse amendementen tegtmoet kwamen, niet te kunnen aanvaarden. Zondagmiddag heeft een slotvergadering plaats gehad voor het opstel len van een gezamenlijk communiqué, waai n wordt erkend dat de zes ministers niet tot overeenstemming konden komen. HET SLOTCOMMUNIQUé. Het slotcommuniqué, dat door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, aan de pers werd voorgelezen, behelst het vol gende: 1. De vertegenwoordigers van de zes landen, die het verdrag der E. V. G. hebben ondertekend, zijn op 19, 20, 21 en 22 Augustus te Brussel bij een geweest. 2. Ondanks een lange discussie over de wijzigingen, die volgens de Fran se regering in het verdrag zouden moeten worden aangebracht, zijn zij niet tot een accoord kunnen komen. 3. Zij hebben vastgesteld dat de voornaamste doelstellingen van hun Europese politiek onveranderd blij ven, namelijk: het stimuleren van de Europese samenwerking om West-Europa te beschermen tegen de krachten, die het bedreigen, het verhinderen van iedere neu tralisatie van Duitsland, deelneming aan de gemeenschappelijke defensie, het streven naar een politieke en economische formule voor de in tegratie van West-Europa. 4. De ministers hebben besloten gezamenlijk te publiceren: a. Het on :werpprotocol, dat inge diend werd door de Franse regering, en b. De ontwerp-verklaring voor de interpretatie en de toepassing van het verdrag der E. V. G., zoals dit door de ministers van buitenlandse zaken van West-Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland werd voorgesteld in antwoord op de Franse voorstellen." DE FRANSE VOORSTELLEN. De Franse voorstellen voor wijzi ging van het E. V. G.-verdrag luidden blijkens het slotcommuniqué: 1. De E. V. G. mag slechts een com plementair orgaan van de atlantische gemeenschap zijn. 2. Parijs moet het hoofdkwartier vah de E. V. G. zijn, omdat daar het hoofdkwartier van de NAVO gelegen is. 3. De deelnemers hebben het recht om uit de E. V. G. te treden indien fa) de Verenigde Staten en Grcot- Brittannië hun troepen uit Europa terugtrekken ot (b) indien Duitsland herenigd wordt. 4. Gedurende acht jaar zal elk be sluit van het bovennationaal com missariaat, dat door een lid van- de raad van ministers beschouwd wordt als rakende de vitale belangen van een lid-staat, op verzoek worden op geschort totdat er tussen het com missariaat en de raad van ministers overeenstemming is bereikt. 5. Gedurende acht jaar kan het commissariaat bij het Hof van Justi tie van de E. V. G. geen beroep aan tekenen, gericht tegen een lid of te gen de raad van ministers. 6. Gedurende vier jaar zal de kwes tie der promoties geheel onder de ju risdictie van de individuele regerin gen van de landen, die reeds een le ger hebben, blijven (Dit is derhalve niet van toepassing op Duitsland, in welker „Europese" strijdkrachten van het begin af aan over promoties be slist zal worden door het internatio nale commissariaat) V. Slechts de troepen, die in de „dekkingszónes" zijn gestationneerd, zullen in het Europese leger worden geïntegreerd. (In de practijk bete kent dit, dat alle Duitse infanterie- troepen geïntegreerd zouden worden en slechte de weinige Franse divisies, die ten Oosten van de Rijn gestation neerd zijn. Dit zou ook betekenen, j dat er geen Duitse grondstrijdkrach ten in Frfankrijk gestationneerd zou den kunnen worden, maar wel Duit se luchtstrijdkrachten). 8. De leden-staten moeten beieid zijn met de landen, die niet alle ver plichtingen van de E. V. G. willen aanvaarden, verdragen te sluiten, welke zulke staten rechten geven in verhouding tot de plichten, die zij in Europese organisaties op zich willen nemen (Deze bepaling was ingevoegd als uitnodiging aan Engeland). Laatste positie 35 km van Amsterdam Om 13.-15 uur hedenmiddag heeft Radio Scheveningen de scheepvaart verzocht uit te zien naar het KLM- toestel P.H.D.F.E., de Douglas DC- 6B „Willem Bontekoe". Het toestel, dat 21 personen aan boord heeft is het lijntoestel uit New York, dat via Shannon vloog en hedenmiddag te Schiphol werd verwacht. Het zou op de schematijd zijn ingelopen, omdat het toestel het vliegveld Gander voorbij is gevlogen. De laatste posi tie werd opgegeven om 12.32 uur. Het vliegtuig bevond zich toen 35 km ten Noordwesten van Amster dam. Sindsdien is niets meer van het vliegtuig vernomen en men vreest een ongeluk. Om twee uur stond op Schiphol de volledige reddingsploeg gereed; op ongeveer hetzelfde uur vertrok uit IJmuiden de „Neeltje Jacoba", om op de Noordzee naar een eventueel wrak te speuren. De marinevoorlichtingsdienst heeft meegedeeld dat een Harpoen-toestel van de marineluchtvaartdienst sinds half één in de lucht is om een on derzoek in te stellen. De toestellen van het type Douglas DC 6B zijn de passagiers-uitvoering van de Douglas DC 6A, de Liftmas- ter. De vier motoren geven het toe stel, dat 48.580 kg weegt, een kruis snelheid van 505 kilometer per uur.- Volgens dienstregeling is de „Wil lem Bcntekoe" Zondag om 17.30 plaatselijke tijd van New York ver trokken, om via Gander op New Foundland en Shannon op Ierland naar Amsterdam te vliegen, waar het volgens de dienstregeling om vijf minuten over twee hedenmiddag had moeten aankomen. Aangezien om kwart over één Nederlandse tijd de scheepvaart via Scheveningen Radio is verzocht uit te kijken naar het toestel, was het toestel ver op de schematijd ingelopen. Om 12.32 im mers meldde het, dat het zich reeds op 20 mijl N.W. van Amsterdam be vond. Doordat de „Willem Bontekoe" geen tussenlanding maakte in Gan der en het vliegtuig bovendien vrij sterke wind mee had, was het circa anderhalf uur op de schematijd in gelopen. Om 14.35 uur had men op Schip hol nog steeds geen radiografisch contact met het toestel. Familiele den of kennissen, die bij de afdeling inlichtingen op Schiphol naar de aankomst van het toestel informeer den, werd dit meegedeeld. Op Schiphol had men om kwart voor drie alle hoop op het toestel nog niet opgegeven. De mogelijkheid werd geopperd, dat alleen de radio- DE TEGENVOORSTELLEN. De tegenvoorstellen van de andere vijf E. V. G.-staten bevatten de vol gende hoofdpunten: 1. De E. V. G. is een van de ele menten van vreedzame internatio nale politiek in overeenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties en is in het Noord-Atlantisch Pact geïntegreerd. 2. Het voorziet, in geval van ont binding van het Atlantisch Pact of van een vermindering krachtens dat pact van de Amerikaanse en Britse bijdrage, in ae mogelijkheid van uit treden uit de E. V. G., maar een een stemmig besluit van de raad van ministers zou nodig zijn om te be oordelen, of de Britse en Amerikaan se bijdrage verminderd is. 3. Aan alle leden-staten worden ge lijke rechten gegeven om uit de E. V. G. te treden, maar hereniging van Duitsland wordt niet speciaal als re den voor uittreding genoemd. - x Voordat zij aan boord gingen van de „Agamemnon" het Griekse schip land gonsde het om half drie van de waarmee zy een tocht langs de Griekse eilanden zullen maken als gasten .ininmi i»Al ian de Griekse Koning en Koningin, bezochten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard eerst nog de overblijfselen van Pompei bij Napels. De Prins maakte de tocht door de ruines op de traditionele wijze: per draagstoel. We zien het Koninklijk Paar hier temidden van de ruines van het oude cultuurcentrum Pompei. installatie van het toestel zou zijn uitgeval en. Gezien de bijzonder slechte weersomstandigheden met een zeer laaghangend wolkendek zou het mogelijk zijn, dat de gezagvoerder met grote omzichtigheid in de buürt van Schiphol blijft vliegen, opdat men daar de lucht zou vrijhouden voor een landing zonder radiografisch contact. GERUCHTEN. Op Schiphol en ook elders in het geruchten, volgens welke een toestel bij Bergen aan Zee of ook wel er gens tussen IJmuiden en Egmond in Zee zóu zijn gestort. Deze geruchten zijn vooralsnog uit de lucht gegre pen. Nergens was toen nog iemand aangetroffen, die met eigen ogen het toestel dichtbij de kust in de golven had zien verdwijnen. Om 14.53 uur heeft ook de red dingboot „President Steyn" van de K.N.Z.H.R.M. uit Egmond zee geko zen. Om tien minuten over drie was ook de rijksluchtvaartdienst op Schiphol over het vermiste toestel nog niets naders bekend. Er bestond geen ra diografisch contact meer. Evenmin had men bij deze dienst een defini tief bericht over het eventuele ver ongelukken van de machine. Het toestel is vermoedelijk om 10.17 uur uit Shannon vertrokken. Aan boord bevinden zich negen leden van de bemanning, t.w. drie piloten, een telegrafist, twee boordwerktuigkun digen, twee stewards en een stewar dess. Vermoedelijk bevinden zich verder twaalf passagiers aan boord. Volgens de voorlopige passagierslijst zijn drie passagiers bestemd voor Zwitserland, twee voor Noorwegen, een voor Frankrijk, twee voor Amsterdam en vier voor Parijs. Een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart heeft mee gedeeld, dat de route van het KLM- toestel voerde over Lancashire en de Noordzee. Het toestel had om 11.56 u. Ned. tijd radiocontact met een Britse verkeerstoren. Het vloog toen op 3500 meter hoogte, in de wolken, en gaf als vermoedelijk tijdstip van aan komst te Amsterdam op 12.22 uur Ned. tijd. Om 11.56 gaf de Britse luchtverkeersleiding de controle over aan de verkeerstoren van Schiphol, welke 10 minuten later het radiocon tact met het toestel heeft verloren, aldus de Britse zegsman. Koninklijk paar tussen vergane glorie ILLUSIES IN DE IJSKAST DAT DE ZES MINISTERS van de landen, welke tezamen de Euro pese Defensie Gemeenschap (E. D. G.) moeten vormen, te Brussel niet tot overeenstemming hebben kun nen komen, is werkelijk niet te ver wonderen. 1 Er is een verdrag ondertekend, dat door vier van de zes deelnemers reeds geratificeerd is en dat juist daardoor zo aantrekkelijk was, om dat het een grote stap voorwaarts betekende op de weg naar de Euro pese eenheid. De vorming van een boven-nationaal Europees leger was een geniale gedachte, welke 0 het mogelijk maakte, de noodzakelijke medewerking van de Duitsers op het gebied der Europese verdediging te verkrijgen en tevens de gevaren van een her nieuwde militarisering van Duits land te vermijden. Maar nu krabbelen de Fransen te rug, zij wantrouwen een samenwer king met de Duitsers en verlangen allerlei waarborgen en talloze ach terdeuren. Mendès-France kwam naar Brussel, niet om de redelijk heid van de Franse wijzigingsvoor stellen te verdedigen, maar om te zeggen: „Mijne heren, deze voorstel len moet u maar voor lief nemen, want anders krijg ik het Franse par lement niet mee". Waarop de andere vijf hebben geantwoord: „Het Fran se parlement moet dan maar doen, wat het niet laten kan, maar wij gaan het supra-nationale karakter van het E.D.G.-verdrag niet vermin ken". Het woord is thans aan Parijs, waarop nu de volle zwaarte van de beslissing komt te rusten. Zal het Franse parlement nu het voor de keus staat het Europese leger durven verwerpen of zal het op het laatste moment toch nog eieren voor z'n geld kiezen? Men moet niet ver geten, dat de beslissing in deze niet alleen van invloed is op het al of niet in het leven roepen van het Europese leger, maar dat de gehele Europese samenwerking in het ge ding is. Wanneer men elkaar op zo'n dringend noodzakelijk gebied als de militaire defensie al niet vinden kan, wat zal er dan terecht komen van de economische, agrarische en politieke samenwerking? Boven dien: wat is de consequentie van de verwerping van het Europese leger? Dat er toch een Duits leger komt en dan geheel los van elke binding met het Westen; een Duits leger, dat de eigen Duitse politiek kracht zal bij zetten, zonder dat welke andere mo gendheid of bovennationaal lichaam dan ook daar iets tegen doen kan. Wanneer Frankrijk de moed heeft om het E.D.G.-verdrag te verwerpen, zien wij het gehele gebouw van de Europese samenwerking op z'n 'l grondvesten wankelen. Wij kunnen In tegenwoordigheid van vele bis-1 Nationale Mariahulde plaats gehad. Altaar begeeft voor het opdragen dan voorlopig onze Europese illusies schoppen heeft Zoni' g in het Sta- Overzicht van het stadion, terwijl de van de Pontificale H. Mis. wel in de ijskast zetten. dion „De Vliert" te Den Bosch degeestelijkheid zich naar het Hoog-1 Vorstelijk huwelijksbureau Bijna honderd personen van vor- stelijken bloede zijn gisteren, onder bescherming van drie Griekse detec tives, aan boord van het luxueuze jacht „Agamemnon" aan een ple viervaart langs de Griekse eilanden begonnen. De koning en koningin van Griekenland, die de reis hebben georganiseerd, zijn gastheer en gast vrouw. De eerste pleisterplaats is het eiland Korfoe. De stormachtige zee, een kleine scheepsbotsing en overijverige politie hadden het vertrek aanvankelijk in de war gestuurd. Het begon toen koning Paul van Griekenland arri veerde te laat en in verwarring. De Griekse torpedobootjager „Nava- rinon", die hem vervoerde, botste te gen een Amerikaans marineschip. De schade was gering, doch de ver legenheid was groot. Daar kwam nog bij, dat de „Agamemnon" twee uur te laat uit Marseille aankwam, om de gasten aan boord te nemen. De vertraging was te wijten aan de zware zeeën. De politie was strikt onpartijdig en maakte geen verschil bij haar af zettingsmaatregelen tussen vorsten en gewone mensen. De verslaggever van A. P.. die koning Paul wilde in terviewen, werd verwijderd. Voord:* de verslaggever door de politie werd weggestuurd, had de koning hem verteld te hopen, dat de pleziervaart een stimulans zou wor den voor het toerisme in Grieken land. Of er nog een reden is voor de tocht? Eigenlijk niet. „Natuurlijk vinden we het prettiger elkaar bij gelegenheden als deze te ontmoeten dan alleen maar bij begrafenissen", zei koning Paul. Dennis Typaldos, de Griekse con sul in Napels, zei tegen een verslag- Nederlandse commenlaer Ondanks de negatieve uitslag van de conferentie van Brussel heerste er Zondagavond geen pessimisme in de omgeving van de Nederlandse dele gatie, aldus een verslaggever van A.F.P. Na de bitterhejd die de vergade ring van Zaterdagavond kenmerkte, wees men op de bemoedigende atmos feer van de slotbijeenkomst. Vooral de verzekering van Mendès-France, dat Europese samenwerking een noodzakelijkheid is, is met voldoe ning ontvangen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. J. W. Beyen ver klaarde tegenover de verslaggever van A.F.P., dat de conferentie zijn nut heeft gehad. De toestand was nu veel duidelijker dan vóór 19 Augus tus. Al was nu de tegenstelling tussen het Franse compromis en het stand punt der vijf andere tot uiting geko men, men heeft ook kennis kunnen nemen van de concessies van beide zijden. Men wijst er in Nederlandse kring op, dat de vijf zich bereid hebben ge toond de toepassing van het begin sel der boven-nationaliteit zoveel mogelijk te beperken maar dat zij het intact wilden houden op het overgebleven beperkte terrein. gever van A. P., dat het voornaam ste doel van de tocht was, dat de koninklijke families elkaar beter le ren kennen. „Wij hopen aan het ein de van de tocht enige verlovingen bekend te kunnen maken....", al dus de consul. In hemdsmouwen. Aan boord werden de gasten door koning Paul begroet. Met opgerolde hemdsmouwen stond hij hen op te wachten. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene arriveerden aan boord van een motorbarkas van de Amerikaan se marine. Als laatste gasten gingen koning Leopold van België en zijn echtgenote, prinses de Réthy, aan boord. H.M. koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen Irene en Beatrix, die Zaterdag per vliegtuig, dat door de Prins zelf bestuurd werd, in Napels aankwamen, logeerden bij de Amerikaanse admiraal W. M. Feichteler. Voordat zij zich inscheep ten aan boord van de „Agamem non" maakte het koninklijk gezin een uitstapje naar het eiland Capri. De „Agamemnon", die pas vorig jaar afgebouwd werd, heeft 150 luxe hutten met accomodate voor 405 personen. Er is op het dek een blauwbetegeld openlucht zwembad, terwijl zich aan boord ook een film theater bevindt. Het schip biedt nor maliter een zo grote luxe, dat men het niet nodig heeft geacht voor deze speciale tocht veranderingen aan te brengen. Alle leden van het gezelschap zul len hun hutten op hetzelfde dek heb ben. Op de „Cruise", die twaalf dagen zal duren, zal de „Agamemnon" de havens van de volgende eilanden aandoen: Korfoe, Katakolon, Hera- klion, Kreta, Rhodos, Santorin, Delos Mykonos, kaap Sounion, om vervol gens naar Athene te varen, waar het gezelschap gast zal zijn van koning Paul en koningin Frederika. wordt weer (Geldig van Maandaavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WESTELIJKE WIND. i Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien, vooral in de Noordelijke helft j van het land. Matige tijdelijk i krachtige wind tussen West en i Zuidwest. Weinig verandering in j temperatuur. 24 Aug.: zon op 5.37 en onder 19.47; maan op 0.44 en onder 17.45 uur. Korreltje Een dwaling is het gevaarlijkst als zij dicht bij de waarheid ligt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1