Slagers trachten vlees binnen het bereik huishoudkas te brengen Medisch advies voldoende om verdachte pillen te laten slikken Tweede lichting van de D.D.D. Bang dat communistisch gezinde musici eerste viool gaan spelen? Inbrekers gearresteerd Plotseling optredende myxomatose bedreigt konijnenstand in Nederland Ballonpostreis van Boesman steeg boven verwachting van organisaties DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT BLAD PAGINA OPRICHTING EERSTE BEDRIJFSCHAP Opvoedende en steunende taak Het Bedrijfschap voor het Slagers- bedrijf hield gisteren in het gebouw van de SER in Den Haag zijn eerste openbare bestuursvergadering en daarmee maakte het eerste Bedrijf schap voor de Middenstand zijn en tree. Met dit pionierswerk handhaaft het slagersbedrijf een traditie, want het is steeds goed georganiseerd ge weest en nooit teruggedeinsd voor nieuwe denkbeelden. De slagers zyn er trots op, zo ver klaarde de voorzitter van het „Sla- gersehap", de heer C. Burger uit Amsterdam in zijn openingsrede, dat zij thans als eersten in de midden stand 'n bedrijfschap hebben gekre gen. De slagers zullen echter niet in de fouten van de oude gilden vervallen. Zij beseffen, aldus de heer Burger, tegenover het publiek een dienende taak te hebben. Hoe belangrijk het maken van verordeningen ook is, het is niet de hoofdtaak van het bedrijf schap. Die ligt veeleer op bestuurlijk terrein, in het opvoedende werk, in het leven roepen en steunen van instellingen in het algemeen slagers- belang. Gebrek aan arbeidskrachten. Ook het slagersbedrijf heeft te kampen met een gebrek aan vakbe kwame arbeidskrachten, zeide de heer Burger. Eind 1951 waren in het slagersbedrijf werkzaam rond 10.200 patroons, 9400 eigen krachten, fami lieleden van ondernemers en 9000 gezellen. De toevloed van jonge krachten is niet onbevredigend, maar het is vaak moeilijk in de oudere jaarklassen voldoende geschoold per soneel te krijgen. Met een vleesverbruik van circa 35 kg. per hoofd per jaar behoort ons land tot die met een matig verbruik, vergeleken met bijvoorbeeld Enge land, Frankrijk en België met circa 45 kg, Denemarken met 50 kg en de Ver. Staten met 6065 kg. Met opvoering van de consumptie, con stateerde de voorzitter, zouden dan ook niet alleen ons volk, dat groot belang heeft bij krachtige voeding en ook niet alleen de slagersstand, doch tevens de producenten van slachtvee en de handel zijn gebaat. De rund- en varkensvleesproductie bedroeg in 1952 circa 1200 millioen gulden, waarvan 80 procent in het binnenland wordt afgezet, voor het overgrote deel via het slagersbedrijf. De economische positie van de in dividuele slagers is echter nog wel voor verbetering vatbaar. In 1952 1953 bedroeg de gemiddelde bruto winst 18.4 procent van de omzet, de exploitatiekosten waren echter 17.3 procent, de lonen alleen reeds 11 procent. Het positief economisch re sultaat was dus gemiddeld slechts 1.1 procent. Binnen het bereik. Vergroting van de omzet is daarom voor de slager een vraagstuk van de eerste orde. Bij pogingen in die richting zal men echter moeten trachten het vlees meer binnen het bereik van de huishoudportemonnaie te brengen en te houden. De organi saties doen al het mogelijke om de overheid er van te overtuigen, dat de binnenlandse markt primair moet zijn en niet mag worden achtergesteld bij de export. Zo krijgt het bedrijfschap, al of niet in samenwerking met de over heid, meer problemen op te lossen. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, gaf daar later in de middag in zijn toe spraak ook een beeld van. Hij wees o.a. op het weren van ongeoorloofde concurrentie door regeling van het cadeau- en kortingstelsel, op het be vorderen van een economisch ver antwoorde bedrijfsvoering, op de noodzaak van research en op de pro paganda voor het bedrijf, o.a. door het stimuleren van tentoonstellingen. Voorkomen van prijsbederf. Ook het voorkomen van prijsbe derf had zijn aandacht. Evenals de minister vöor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, achtte hij het nieuwe be drijfschap van groot belang. Het gaat bij de PBO, zoals minister De Bruijn het uitdrukte, om het zelf vervullen van taken, die de overheid aan de bedrijfsgenoten kan en, indien be paalde omstandigheden daartoe rijp zijn, moet overlaten. En, voegde hij daaraan toe, ik geloof in het kunnen van de georganiseerde bedrijfsgeno ten. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door prof. mr. F. de Vries, de voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad en door de heer J. B. Dinkla uit Haarlem, een der plaats vervangende voorzitters van het „Slagersohap", die zich afvroeg of voorlichting van de consument niet even belangrijk is als de voorlich ting aan de bedrijfsgenoten zelf en van mening was, dat de belangen van de consument niet uit het oog mogen worden verloren. Het bestuur van het bedrijfschap is samengesteld als volgt: C. Burger, Amsterdam, voorzitter namens de werkgevers: B. van der Eijk, Dord recht, plaatsverv. voorz., G. C. Schol- tes, Leidschendam en H. de Mooy, Rijnsburg; namens de werknemers: J. B. Dinkla, Haarlem, plaatsverv. voorz., J. L. Dingjan, Den Haag en T. Elsinga, Rotterdam. Secretaris is dr. E. J. Tobi, Den Haag. PRINSES WILHELMINA IN NOORWEGEN H. K. H. Prinses Wilhelmina, die Vrijdag j.l. voor een vacantie van vier weken in Noorwegen arriveer de, heeft enkele dagen gelogerd in het „Parkhotel" te Andalsnes, een kustplaats in Z.W.-Noorwegen. Dit klein dorp kwam in 1940 in het wereldnieuws toen de Engelse troe pen op 14 April 1940 in Z.W.-Noor- wegen landden. In Andalsnes zetten zy voet op Noorse bodem en zij trachtten van hieruit de Duitsers uit Noorwegen te verdrijven. De Engel sen hadden evenwel weinig succes: ze hadden geen materiaal om de ster kere vijand te kunnen bestrijden. De Duitsers slaagden erin de Engelsen te verdrijven. Op 29 April 1940 ver lieten zij Z.W. Noorwegen weer bij Andalsnes. Ongeveer dertig jaar geleden bracht Prinses Wilhelmina toen als Koningin ook haar vacantie door in Andalsnes. Zij logeerde toen ook in het Parkhotel. Toen zij Vrij dag j.l. weer haar intrek in het hotel nam wenste ze dezelfde kamers als die tijdens haar vorige verblijf. Prinses Wilhelmina is gisteren ver- 1 trokken naar Geiranger, een toeris tendorpje in de provincie Romsdal. Hier zal Prinses Wilhelmina de rest van haar vacantie doorbrengen. Gei ranger ligt aan de Westkust van Noorwegen aan het „Stor-fjord". KUREN VOOR DE RECHTER Conflict handig opgelost HULP VOOR HUISMOEDERS Divisie van naastenliefde In een zeer spitsvondig arrest heeft het Arnhemse gerechtshof zich uitge sproken over de kwestie van de toe laatbaarheid van het ondergaan van een refusalkuur tegen drankmisbruik op gerechtelijk advies. Het hof heeft een verdachte namelijk veroordeeld deze kuur te volgen, als een arts dit noodzakelijk vindt. De verdachte was de 49-jarige rei ziger W. J. W. uit Aaiten, die om aan geld te komen voor drank, zijn pa troon voor 37 had opgelicht. Wegens deze oplichting was hij te Zutfen ver oordeeld tot twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk, waarbij als bijzondere voorwaarden waren ge steld, dat verdachte zich had te ont houden van cafébezoek en dat hij een refusalkuur moest volgen, om van de drank af te komen. Daarmede had dus de Zutfense po litierechter de man verplicht refusal- tabletten te slikken. Hoewel verdachte geen bezwaar had tegen de refusalkuur, ging hij in hoger beroep, omdat hij het verbod tot cafébezoek als iets oneervols be schouwde. De procureur-generaal mr. Hus- tinx, was het er echter niet mee eens, dat de Nederlandse rechter voor medicus ging spelen en iemand zou kunnen verplichten tot het slikken van pillen. Advies arts beslissend. Het Hof is nu gedeeltelijk met deze opvatting van mr. Hustinx meege gaan. Het heeft verdachte n.l. opnieuw tot twee maanden voorwaardelijk veroordeeld, met als bijzondere voor waarde, dat hij zich zal onthouden van cafébezoek en dat hij zich zal UITBREIDING RAPTEVI-DIENST OP AFRIKA. Tussen de Stichting RAPTIM ener zijds en de scheepvaartmaatschap pijen de N.V. Koninklijke Rotter- damsche Lloyd en de Stoomvaart maatschappij „Nederland" anderzijds is overeenstemming bereikt betref fende een Agentenovereenkomst. Hiermede is een eind gekomen aan de minder prettige situatie en het is nu zo dat de Stichting RAPTIM door bedoelde maatschappijen volledig er kend is. In de overeenkomst is de mogelijkheid opengelaten dat de Agenten van de Lloyd en de „Ne derland", die zich tot nu toe met het Missievervoer hebben beziggehou den, blijven ingeschakeld of opnieuw worden ingeschakeld voor zover zij de laatste jaren de boekingen reeds niet meer verzorgden. KOFFIE VOORLOPIG 'NIET GOEDKOPER In Zweden en de Ver. Staten mer ken de huisvrouwen meer van de re cente prijsdaling op de wereldmarkt voor koffie dan in ons land. In deze eerste landen werden de kleinhandelsprijzen voor koffie ver laagd, maar in Nederland zal hiervan de eerstkomende maanden nog geen sprake kunnen zijn. In detailhandelskringen vernamen wij, dat dit niet mogelijk is, aange zien tot voor kort de prijzen in het binnenland beneden het wereldni veau lagen. Thans bestaat nog slechts een ge ringe marge, die voor de binnenland, se handel nauwelijks enige winstmo gelijkheid laat. Bovendien zijn de voorraden bij de koffiebranders en -pakkers, die te gen hog.e prijzen werden ingekocht, vrij aanzienlijk. Overigens behoeven we Zweden niet te benijden, want in dat land kost de koffie thans ƒ11.60 per kilo. onderwerpen aan een refusalkuur, indien dit door een vanwege de re- classeringsvereniging aan te wijzen geneesheer zal worden bevolen. Daarmede is het volgen van deze kuur in zekere zin wel dwingend op gelegd, hoewel de uiteindelijke be slissing daarover niet aan de rech ter, maar aan de arts wordt overge laten. Beveelt de arts echter aldus, dan zal de verdachte de kuur, of hy wil of niet, moeten ondergaan, omdat de voorwaardelijke straf anders in een onvoorwaardelijke straf kan worden omgezet. Zeven en negentig meisjes hebben Woensdagmiddag in de Rotonde te Zandvoort haar marsorder ontvan gen om als lid van de Duizend Dienstmaanden Divisie gedurende de maand September hulp te verlenen aan huismoeders, die hard hulp in het huishouden kunnen gebruiken. Zij maken deel uit van de tweede lichting van de DDD, die ditmaal 182 leden telt. De eerste lichting, die 237 helpsters omvatte, zal binnen weinige dagen afzwaaien. De Duizend Dienstmaanden Divi sie is een actie van de Bond Zonder Naam, die zich ten doel stelt hulp te verlenen in dié huishoudens, waar de moeder onder haar taak dreigt te bezwijken of om welke reden dan ook haar taak niet meer aan kan. Deze hulp wordt geheel gratis gege ven, terwijl de meisjes voor een maand dienst vijftig gulden vergoe ding ontvangen van de Bond Zon der Naam. Tijdens de instructie maakte pater Loop de voorlopige resultaten be kend van de eerste maand van dienst. Van de eerste lichting heeft één meisje voortijdig de dienst verlaten (het meisje was nog jong en had heimwee) en één helpster is wegens ongeschiktheid door pater Loop ont slagen. Uit de rapporten van de 235 andere meisjes deed pater Loop tij dens de instructie een greep. De eer ste en voornaamste conclusie uit de ze brieven is wel, dat de meisjes zelf deze maand als een soms harde leerschool hebben leren zien, die hun veel practische dingen heeft bijge bracht. De tweede conclusie is er een van tevredenheid van beide kanten, zowel van de helpster als van het ge zin. Uit alle rangen. Een moeder van zeven kinderen schreef over haar 15-jarige helpster (een der jongsten): „Ik heb nog nooit zo een bijdehante hulp gezien. Ze betekent een grote steun voor mij." Was inderdaad van de eerste lichting door grote deelneming van leerlingen van huishoudscholen de gemiddelde leeftijd vrij laag, van de tweede lichting is de gemiddelde leef tijd om en nabij de twintig jaar. Bo- VISA VOOR AMERIKA GEWEIGERD Concertgebouworkest in moeilijkheden In verband met communistische sympathieën van enkele van de leden van het Concertgebouw-Orkest drei gen moeilijkheden te ontstaan met de toelating van deze leden in Amerika tijdens de tournée, die het orkest van 12 October tot 3 December door de Verenigde Staten zal ondernemen. Er wordt vermoed, dat voor drie leden van het orkest plus een orkestbe- diende het vereiste visum niet ver strekt zal worden. Van de zijde van het Concertge bouw-Orkest deelde men ons desge vraagd mede dat hierover officieel nog niets bekend is. Het is n.l. zo, dat nog voor geen enkel lid van het orkest een visum is verstrekt, zodat men ook niet weet of de visa van de bedoelde leden wel of niet verstrekt zullen worden. Men heeft met de mogelijkheid van een eventuele wei gering nooit rekening gehouden, om dat men het Concertgelbouw-Orkest als een eenheid beschouwde waar voor mogelijk een collectief visum verstrekt zou worden. Geen stagnatie In elk geval zal, naar men „Trouw" mededeelde, de tournée van het Con certgebouw-Orkest door deze aange legenheid geen stagnatie ondervin den, want mochten onverhoopt de visa voor de drie orkestleden (twee hoboïsten en een violist) geweigerd worden, dan kan men altijd gebruik maken van de toezegging van de Amerikaanse vakbond van orkest musici, welke de mogelijkheid schept van vervanging van orkestleden die wegens ziekte of anderszins tijdens de tournée zouden uitvallen. Men zou dan eventueel de opengebleven plaatsen in het orkest kunnen be zetten met Amerikaanse musici. Eenvoudiger ware uiteraard voor de eventueel niet toe te laten Con certgebouw-Orkestleden reeds vóór de aanvang van de tournée een aan tal Nederlandse vervangers te enga geren. Dit stuit echter op de moei lijkheid dat andere Nederlandse or kesten, voor zover zij beschikken over musici van de vereiste capaci teiten, deze niet voor een zo lang durige periode juist aan het begin van het winter-concertseizoen zullen afstaan. vendien is zij rijk geschakeerd: alle rangen, standen en godsdienstige overtuigingen zijn vertegenwoordigd en er zijn meisjes bij uit Duitsland en België. Was van de eerste lichting Limburg de grootste leverancier, thans heeft Rotterdam het absoluut grootste aantal DDD-ster geleverd; percentueel komen de meeste meis jes van het platteland boven de ri vieren. Pater Loop hield verder een warm pleidooi voor de vrije naastenliefde; zo immers kan het onoplosbaar ge achte probleem van de huishoude lijke hulp wel opgelost worden. Het er alleen op aan de juiste methode te vinden. De DDD kon daartoe een richtingaanwijzer zijn; deze is een para-militaire vorm van dienst, ge baseerd op een vrijwillig aangegane verbintenis, die niet te lang duurt. Pater Loop beklaagde zich echter over de geringe medewerking bij de opbouw van deze actie ondervonden van de officiële organisaties. Dit in eclatante tegenstelling met de war me steun van de mensen uit de prac- tijk van deze organisaties. Hij besloot echter met de'opmerking, dat in te genstelling met een veel geuite klacht er wel degelijk een verkwik- kende naastenliefde leeft onder de moderne jeugd, mits op een juiste manier opgewekt. De DDD is daar een overtuigend bewijs van. Samenwerking tussen de Rotter damse en de Almelose gemeentepoli tie heeft geleid tot de arrestatie van de 43-jarige T. en de 58-jarige M., beiden uit Rotterdam. Deze mannen die tot de „brandkastenkrakers" be horen, worden verdacht van twee onlangs in Almelo gepleegde inbra ken. In de nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd de brandkast van de coöperatie „De Toekomst" opengebro ken. De buit was ruim 300. In de nacht van jongstleden Zondag op Maandag beproefden de verdachten vergeefs hun krachten op de brand kast van de coöperatieve landbou wersbank in Almelo. De Almelose recherche had de bei de mannen Zaterdag per trein zien arriveren. Toen de inbraak bij de landbouwersbank was gepleegd, werd op het adres, waar de verdachten on derdak gevonden hadden, een jonge man gearresteerd, een zekere M. Zijn initialen zijn gelyk aan die van een der inbrekers en er bestaat tussen hen een zekere familieverhouding, deelde de Almelose recherche mee. Dank zij de samenwerking met de Rotterdamse politie konden de beide verdachten nog diezelfde avond in Rotterdam worden gearresteerd. Ze zullen voor de Almelose rechtbank verschijnen. T. is reeds 14 keer we gens inbraken veroordeeld. BELGISCHE JACHTJE AAN DE GROND. Het jachtje „Bountje" van de Kon. Belgische Zeilvereniging is Dinsdag avond om kwart voor elf bij de Berghaven te Hoek van Holland aan de grond gelopen. Met de hulp van een sleepboot is het later vlotgetrok- ken en gistermiddag heeft het de reis naar IJmuiden voortgezet. Honderden slachtoffers in Voorst De gevreesde konijnenziefete myxo matose heeft thans ook in de ge meente Voorst talrijke slachtoffers geëist. Op het landgoed „Beekzicht" zijn de konijnen sinds het eerste ge val ongeveer zes weken geleden werd geconstateerd, bij honderden gestor ven. Maar de ziekte beperkt zich niet alleen tot de terreinen van het landgoed. Tussen Deventer en Zut- phen en reeds aan de andere oever van de IJssel heeft de epidemie zich uitgebreid en volgens deskundi gen is de toestand op het ogenblik zeer ernstig. Een gebied van zeker 2000 ha. is reeds door de ziekte „/bezet" en men vindt er vrijwel geen levend konijn meer. En steeds breidt zich het be smette gebied uit. In de richting Apeldoorn vreest men het ergste. Men 'kan alleen maar afwachten hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Er werd aanvankelijk gezocht naar de zieke dieren, om deze zo snel moge lijk uit hun lijden te vertossen, doch zulks is thans absoluut ondoenlijk. Geen kruid gewassen Er is tegen uitbreiding van deze epidemie geen kruid gewassen, want het is natuurlijk niet mogelijk wilde konijnen ki te spuiten. Daarom is de kans uitermate groot, dat de hele ko nijnenstand in dit gebied uitsterft. Hoe ver de ziekte zich zal uitbreiden moet nog worden afgewacht. Zeker is het, dat in feite alle konijnen iti Nederland groot gevaar lopen. De jachtopzieners kunnen slechts zoveel mogelijk de dode dieren opruimen. Verder staan zy machteloos. Overi gens blijft het een raadsel, hoe de myxomatose, die tot voor kort nog alleen maar slachtoffers had gemaakt in Zeeuws Vlaanderen, Zuid Limburg en Walcheren, zo onverwacht in dit gedeelte van ons land kon optreden. RAADSELACHTIGE AANKONDIGING De heer P. J. Yperlaan, secretaris van hpt nationaal luchtvaartfonds en algemeen secretaris der Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, heeft ons, nadat wij ons met zijn vereni ging, met het Nationaal Luchtvaart- fonds, met de K.LJVI. en met de PTT in verbinding hadden gesteld, ver zocht mede te delen, dat noch bij de KNWL, noch bij het Nationaal Luchtvaartfonds, noch bij de KLM iets bekend is van de door de heer Boesman vermelde herdenkingsopstij ging te Kampen. Het is de genoemde organisatoren geheel onbekend, waarom de heer Boesman ter herdenking van dr. Al- bert Plesman een ballonopstijging te Kampen zou ondernemen, zonder eni ge ruggespraak met de gemelde or ganisaties. De heer Yperlaan heeft ons verder verzocht te berichten, dat de heer C. Kolff, voorzitter van de KNVVL, bij het aanvaarden van de uitnodi ging om de ballonopstyging te Kam pen mede te maken geheel onkundig is geweest van hetgeen de heer Boes man, naar men aanneemt ongetwij feld alleen met goede bedoelingen, van plan is. De heer Kolff heeft be sloten, nadat hem de feiten ter ken nis waren gekomen, zich geheel van deze aangelegenheid te distantiëren en van de uitnodiging, géén gebruik te maken. Kaarten op tafel. De mededeling in het bericht van de heer Boesman, dat met de balion die te Kampen zal opstijgen speciale kaarten kunnen worden meegegeven die een afbeelding van dr. A. Ples man zullen dragen, wordt door de Voorts wordt de mededeling, dat de door de heer Boesman bedoelde kaar ten na de landing worden voorzien van een speciale postzegel met af beelding van de stichter der KLM, absoluut onjuist genoemd. De PTT verstrekt nl. vóór 23 Augustus, acht uur 's morgens, geen enkele speciale postzegel met de afbeelding van dr. A. Plesman, De landing zal immers reeds Zaterdag geschieden, aldus de heer Yperlaan. Niet te bereiken. Het is ons verder gebleken, dat de hepr Boesman thans niet te bereiken is, zodat wij ons niet met hem in ver binding hebben kunnen stellen. Uit Kampen hebben wij vernomen dat de heer Boesman daar Zaterdag zal op stijgen ter gelegenheid van het slui ten der feestelijkheden in een Luna park aldaar, dat werd gehouden met het oog op het zestigjarige bestaan van de muziekvereniging „De Broe derband". Bij informatie by de PTT is ons medegedeeld, dat de PTT de kaarten die de heer Boesman wil meenemen, niet van een bijzonder stempel op 21 Augustus kan voorzien, omdat dit bijzondere stempel pas op Maandag 23 Augustus (op de eerste dag van uitg'fte der nieuwe „Jeugd- en Luchtvaarf'-pcstzegels ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds) zal worden gebruikt. VOORSTEL EDAM TE WIJZIGEN IN EDAM-VOLENDOM. In de raadszitting van 31 Augustus van de gemeente Edam zal de van Volendammer zijde opgeworpen heer Yperlaan in verband gebracht kwestie aan de orde worden gesteld, met z.g. „maximum-kaarten" die door de KLM binnenkort zullen worden uitgegeven. Het is, aldus de heer Yperlaan, uitgesloten dat de heer Boesman dit soort kaarten heeft. mede gezien de groei van de kom Volendam, de gemeentenaam Edam te wijzigen in Edam-Volendam. Vo lendam heeft ongeveer 8000 inwoners, Edam 4000. ONDERNEMERS BEPLEITEN BELASTINGVERLAGING De katholieke Kamerleden van de KVP heben een schrijven van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging ontvangen, waarin deze vereniging aandacht vraagt voor haar voorstellen tot aanzienlijke verlaging der belastingen. Waar schijnlijk zullen binnenkort de ge zamenlijke werkgeversverenigingen zich met soortgelijke voorstellen tot de Tweede Kamer richten. De huidige belastingdruk, ont staan uit de oorlogs- en na-oorlogs- omstandigheden, wordt in de ver beterde economische omstandighe den niet imeer gerechtvaardigd, maar eerder schadelijk geacht. Daar om vraagt het bestuur der AKWV allereerst dat de belastingverhogin gen die in 1951 als tijdelijke maat regelen zyn aanvaard zullen komen te vervallen op de dag dat zij wette lijk aflopen. Het betreft hier verho gingen van de Inkomsten-, Vennoot- schaps-, Vermogens- en Motorrijtui genbelastingen die op 1 Januari 1955 eindigen, en van de Successie belasting die op 1 September 1955 vervalt. Naar zeer ruwe schatting zal dit een vermindering van d® druk betekenen met 100 tot 150 mil lioen. Het bestuur der AKWV overweegt nog andere maatregelen. Voor de in komstenbelasting stelt het voor een algemene verlaging der tarieven met 10 percent en daarnaast een aan zienlijke verzachting van de pro gressie. Een inkomensbelasting di® meer dan de helft afroomt van wat iemand verdient, achten de onderne mers een aantasting van het recht op eigen inkomen en ene oorzaak van verslapping der activiteit. Nu kan de belasting lopen tot 77 X percent van het inkomen. Als een verlaging van dit percentage tot 50 nog niet mogelijk zou zijn, dan drin gen zij in ieder geval aan tot een maximum van 60 percent. Een punt van hun critiek is ook de dubbele heffing op uitgekeerde dividenden: die van vennootschaps- en inkom stenbelasting en zy stellen voor 30 percent van de ontvangen dividen den uit te zonderen van de inkom stenbelasting. Het werkgeversbestuur komt ook speciaal op voor de familie-onderne ming. Het betreurt dat de rechts vorm zo sterk bepalend is voor het stelsel van belastingheffing. Ook in de familiezaak wil het bestuur een onderscheid zien erkend tussen de winst van de onderneming en het inkomen van de ondernemer, zodat niet heel de winst onder inkomsten belasting komt te vallen. Op ver- verscheidene punten wil het nog an dere hervorming, met name in de heffing van het successierecht dat nu vaak de erfgenamen van de on dernemer dwingt aanzienlijk kapi taal aan de zaak te onttrekken. Voor de vermogensbelasting is de waardering van incourante fondsen belangrijk. Hiervoor zou een schat tingscommissie in het leven moeten worden geroepen. De vermogensbe lasting zelf van vijf percent wenst het bestur van de werkgeversver eniging te halveren om de werkelijk grotere draagkracht van het vermo gen juist uit te drukken. In de omstreden kwestie van ae afschrijving op de bedrijfsmiddelen bepleit de brief het systeem der vervangingskosten. Reeds per 1 Ja nuari 1950 heeft men andere voor bouwen kunnen herwaarderen op twee maal de historische kostprijs, Een dergelijke maatregel wenst men nu ook toe te kunnen passen op pan den, gebouwd met voor 1942 gel dende prijzen. Hogere en meer wer kelijke afschrijvingen doen de be lastbare winst dalen. Bovendien wenst men de beperking van de ver vroegde afschrijving tot tien per cent per jaar te laten vallen. De vermindering van de belas tingdruk door deze nieuwe voorge stelde maatregelen tezamen is moei lijk te schatten, maar ter gedachte- bepaling noemt de brief hier het ge tal 250 millioen. Schatkist nog goed gevuld Het was na de mededeling van de vervroegde aflossing op de lening van de Wereldbank te verwachten, dat de weekstaat van de Nederlandse Bank per 16 Augustus een gevoelige daling van het deviezenbezit te zien zou geven. Ook het saldo van de schatkist zou een krachtige daling vertonen. Beide verwachtingen zijn in vervulling gegaan, met dien ver stande echter, dat het saldo van het Rijk minder sterk is teruggelopen dan aan de hand van de bedragen, welke met de terugbetaling op de Wereldbanklening gemoeid waren, mocht worden aangenomen. Het te goed van de schatkist daalde met slechts 152,7 millioen tot 438 mil lioen. De schatkist blijft dus nog goed gevuld. Uit dit cijfer blijkt, dat het Ryk de vorige week ook voor aanzienlijke bedragen heeft binnengkregen. Deze ontvangsten zullen zeker verband houden met het voldoen van belas tingschuld, dat in deze tijd van het jaar altijd ruimschoots pleegt te ge schieden. De grote betalingen hier onder komen doorgaans via de ban ken. ALGEMENE VERGADERING K.N.Z. In de halen op het veemarktter- ber a.s. de algemene vergadering wor- rein te Nijmegen zal op 14 Septem- den gehouden van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond. De heer J. A. Geluk, die tijdens deze vergade ring zijn functie van secretaris zal neerleggen, zal een inleiding houden over „enkele beschouwingen met be trekking tot de Nederlandse zuivel- coöperatie".

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2