Langdurig oponthoud mengde hoge gasten onder het publiek Door daverende ontvangst lieten vliegers zich tot show verleiden Nieuwe postzegels in Pakistan Nieuwste trein van de Nederlandse Spoorwegen Vetgehalte van de melk zal voorlopig niet gewijzigd worden Kabouters en gidsen haalden hun beschermster vorstelijk binnen Ontploffing door een scheurtje in de gasslang veroorzaakte enorme ravage Li 3D AG 17 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I KONINGIN EN PRINSESSEN OP SCHIPHOL Motorstoring oorzaak Als gevolg van een motorstoring aan de Constellation „Rotterdam" brachten koningin Juliana en prin ses Margriet gisteravond enkele uren op Schiphol door. Zij mengden zich als gewone bezoeksters onder het het publiek en bleven voor velen on opgemerkt. Bijna drie uur wachten de hoge gasten tesamen met prinses Simone Louise van Lippe Biesterfeld, die door hen naar het vliegveld gebracht werd, op het uitgesteld vertrek. Na een verblijf in Parijs arriveer de prinses Simone gistermiddag op Schiphol, waar zij om vier uur zou vertrekken met het lijntoestel op Tokio, om zich in Hongkong bij prins Aschwin te voegen, die daar ver blijft in zijn functie van Chinees ex pert bij het New Yorkse Metropolian museum. Het toestel vertrok echter niet om vier uur. „Het kan wel te gen zevenen worden", verkondigde een vliegveldemployé aan. Nieuwe vertraging. Van de vertraging maakte prinses Simone gebruik voor het brengen van een kort bezoek aan paleis Soestdijk. Om kwart over zes keer de zy op de lucthhaven terug. Groot was de verrassing op Schip hol, toen behalve de voorname pas- sagiere, ook koningin Juliana en prinses Margriet uit de auto stapten, die de prinses van Lippe persoonlijk naar het vliegtuig wilden brengen. Bij het betreden van de vertrek hal maakte de stem van de Schip- holomroepster echter juist weer een nieuwe vertraging van het Tokio- vliegtuig bekend „Vermoedelijk ver trektijd rond acht uur...." Koningin Juliana en prinses Simo ne toonden zich allerminst teleurge steld over het oponthoud. Genoeglijk VAN 1 JANUARI AF RIJKSKEURMERK OP KOPLAMPEN Koplantaarns en gloeilampen van motorvoertuigen moeten van 1 Ja- nuarie 1955 af zijn voorzien van 't zo genaamde „rijkskeurmerk", hetgeen betekent dat zij aan bepaalde normen moeten voldoen. Auto- en motorhouders wordt aan geraden na te gaan of de koplan taarns reeds voorzien zijn van het rijks keurmerk en zo niet na te gaan of de koplantaarns tot een van de nog góed te keuren typen lantaarns beho ren. Indien blijkt, dat deze koplan taarns wèl voor stempeling in aan merking kunnen komen, wordt aan geraden. deze lantaarns tijdig te doen merken. Een groot aantal garagebedrijven is gemachtigd tot het doen aanbrengen van het rjjksmerk in bestaande auto- koplantaarns. De nieuwe voorschriften zijn niet van toepassing op motordriewielers, waarvan de verbrandingsmotor geen grotere cylinderinhoud heeft dan 150 cc, noch t.a.v. motorrijwielen, waar van de verbrandingsmotor een cylin derinhoud heeft van niet meer dan 100 cc. De meeste typen, zo niet alle kop lantaarns van de navolgende merken, waarop het rijkskeurmerk nog niet is aangebracht, zullen alsnog daarvan kunnen worden voorzien. (Autoroche, Bosch, Cibie, Ducellier, Hella, Fiat, Lucas, Marchel, Renault en Willocq Bottin). AANBIDDER stortte te veel hartebloed De 24-jarige Hilversummer K. S., die Zaterdagavond, nadat hij de no dige drank had genuttigd, beslist zijn meisje in Bussum nog even wilde zien, was door de nevelen niet in staat haar woning aan de Spijker straat in Bussum binnen te gaan. Hij werd er korzelig van en be sloot via het raam te gaan. zodat hij na een flinke aanloop met de vuist een ruit insloeg. Toen de a.s. schoonfamilie kwam kijken, vond zij S. met een slagader lijke bloeding aan de pols en reeds bewusteloos. Men wist de wond af te binden en de vreemde aanbidder werd naar het Majella-ziekenhuis overgebracht. converserend verliet het drietal de geresrveerde Blauwe Zaal en maak te een ongedwongen wandeling over het Stationsplein, te midden van de verraste passagiers, vacantiegangers en toevallige vliegveldbezoekers. Koninklijk advies. Koningin en prinsessen zochten gezellig pratend haar weg naar het Europa-restaurant van Schiphol waar zij gedrieënlijk haar ogen te kost lie ten gaan aan de fraai verzorgde uit stalkasten van de winkeltjes die daar zijn ingericht. Bij het boekenstalletje deden Koningin en prinses van Lippe Biesterfeld een keus uit de voorraad pocket-boekjes. Die moet je nomen", adviseerde koningin Juliana, wijzend op het boekje „The Silver Challenge", dat hebben wij beiden gelezen." Prinses Simone volgde het konink- lijk advies op en kocht voorts een boek in het Frans, haar moedertaal. In de besloten zaal voor voorna me bezoekers nuttigden de Koningin en de prinsessen vervolgens de maaltijd, die in allerijl door de keu ken van het restaurant was verzorgd. BALLONPOSTREIS, maar zonder expressgoed Ter herdenking van wijlen dr. A. Plesman zal Zaterdagmiddag ballon commandant J. Boesman te Kampen opstijgen met de nieuwste ballon der Haagsche ballonclub. De luchtreis zal worden medegemaakt door de heer C. Kolff, voorzitter van de Konink. lijke Nederlandse Vereniging Lucht vaart. Voor postzegelverzamelaars is het interessant te weten, dat men met deze ballon speciale kaarten kan me degeven. Deze kaarten, die een afbeelding van dr. A. Plesman dragen, zullen door de ballon „Libelle" worden ver voerd en na de landing worden voor zien van een speciale postzegel met afbeelding van de stichter van de K.L.M. De P.T.T. zal de zegels voor zien van een bijzondere stempelaf druk. Dit stempel is slechts één dag (de eerste dag van uitgifte) in ge bruik. De opbrengst van deze kaarten is bestemd voor het Nationaal Lucht vaartfonds. Vrijdag 27 Augustus zal het echt paar Boesman opnieuw in een ballon starten en wel te Groningen. Dan zul len kaarten worden medegenomen met de afbeelding van 'n zweefvlieg tuig. Die post wordt voorzien van het nieuwe luohtvaartfondszegel „Jeugd en Luchtvaart". Ook deze post krijgt het bijzondere poststempel van de eerste dag. RIJKSLUCHTVAARTSCHOOL NAAR EELDE Blijvende haven De afdeling van de Rijksluchtvaart school uit Gilze-Rijen is met ingang van Maandag overgeplaatst naar de luchthaven Eelde. Sinds de regering het besluit had genomen Eelde offi cieel te bestemmen als opleidingsba sis voor de toekomstige verkeersvlie gers en uitwijkhaven van Schiphol, is er veel gebeurd op deze noorde lijke luchthaven. Hangars werden ge bouwd voor de vliegboot van de rijks luchtvaartschool; binnen afzienbare tijd zullen ook een internaat, de schoollokalen, het sportveldencom plexen de overige gebouwen gereed zijn. Op het ogenblik hebben de vlieg tuigen op Eelde alleen nog officieel onderdak en zullen de leerlingen ge noegen moeten nemen met een tij delijk onderdak in het vacantiecen- trum Wolfhorn te Eelde. Het ongeveer 60 man tellende per soneel van de Rijksluchtvaartschool zal in pension moeten, omdat ook de woningen in Eelde nog niet gereed zyn. Men is voornemens 250 wonin gen te bouwen, waarvan 70 nagenoeg gereed zijn. De eerste 25 zullen zeer binnenkort reeds door het personeel kunnen worden betrokken. Uren voordat de eerste toestellen van de Rijksluchtvaartschool gister middag hoog boven Eelde rondcirkel den, hadden honderden belangstel lenden zich naar het vliegveld bege ven om van dit nu nog nieuwe, doch straks dagelijkse schouwspel te ge nieten. Van heinde en ver was men gekomen, en er heerste een drukte welke de organisatoren van de ge bruikelijke Pinkstervliegfeesten op Eelde in de handen zouden hebben doen wrijven. Eelde vertoonde zich gistermiddag aan de vele belangstel lenden met al de bedrijvigheid van een moderne luchthaven. Er reed een vooruitgeschoven post voor de verkeerstoren. Er waren brandweer wagens, met speciale luchthaven brandweerlieden en inspectiewegens van de Rijksluchtvaartdienst. Ondanks het feit dat de toestellen VUURDOOP VOOR DE OUDERE LICHTINGEN Tot de oudere lichtingen, die in dit jaar worden opgeroepen voor herha lingsoefening om in regimentsver- band te worden geoefend voor de ter ritoriale verdediging, behoren ook die lidhtingsploegen, waaruit de 44e regimentsgevechtsgroep is gevormd. Op 3 Augustus is het personeel van de verscheidene onderdelen opgeko men in oefencentra, voor een oplei ding van drie weken. Het zal deze opleiding op Dinsdag 24 en Woensdag 25 Augustus afslui ten met een tweedaagse oefening in groot verband, genaamd „vuurdoop". Op Zaterdag 28 Augustus vertrekt de lichting met groot verlof. De regering van Pakistan heeft een nieuwe serie postzegels doen uitge ven ter gelegenheid van de zevende verjaardag van Pakistans onafhanke lijkheid. De serie bestaat uit zeven zegels met waarden variërende van 6 pies tot 2 roepia's. Minder formulieren voor in- en uitvoer bepleit nogal op zich lieten wachten hebben honderden belangstellenden op het zonnige veld van Eelde toch kunnen genieten van enkele spectaculaire evenementen. Zo landden er kort na elkaar een Brits toestel waarin zich als enige inzittende de Britse miss Ew",ïï de laidater van h?1 m- en uitvoervargunnmg'en) afge- ..Windmilltheater uit Londen. Ze schaft kunnen wordin. In vertmnd hier De Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage heeft in een adres aan de minister van Economische Zaken ernstige bezwaren naar voren ge bracht tegen de formaliteiten waar aan in- en uitvoer nog steeds gebon den zijn. Het bedrijfsleven ziet, aldus het adres, reikhalzend uit naar iedere vereenvoudiging van de in- en uit- voerprocedure, die een verlichting van de administratieve taak tot ge volg zou kunnen hebben. De gedachte aan de verwezenlij king in de naaste toekomst van een vrijer deviezenverkeer, of wellicht zelfs van een vrije convertibiliteit der valuta, wekt verwachtingen ten aan zien van een vereenvoudiging van de bij de in- en uitvoer van goederen te volgen procedure. Het komt de Ka mer voor, dat allereerst een gevolg van dit vrije deviezenverkeer zou kunnen zijn, dat een deel van de do cumenten, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op verrekening van betalingen naar en van het bui tenland (de z.g. bankexemplaren der had een groep van haar ballet naar Malmö gebracht. Daarna landde er een klein Brits sportvliegtuigje dat uit Oostende kwam. Honderden hebben hierna genoten van de luchtvaartshow, die de Rijks luchtvaartschool heeft gegeven als dankbetuiging voor de enthousiaste ontvangst welke haar op het vlieg veld Eelde ten deel viel. 22 Vliegtui gen landden ten slotte veilig op de nieuwe landingsbanen van de noor delijke brigade. mede vraagt men zich af, of dan te vens niet het tijdstip is gekomen van een algehele herziening van de voor de goedereninvoer en -uitvoer beno digde formulieren. In het bijzonder ontmoet het thans ■geldende systeem van preventieve con trole door de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer op de in- en uitvoer van goederen, dat de vlotte afwikke ling van import- en exporttransacties ten zeerste belemmert, de bezwaren van het bedrijfsleven. Een vervan- GEEN BELANGRIJK VOEDINGSBESTANDDEEL VOLLE MELK ALLEEN DIRECT VAN DE BOER Tot grote ontstemming ln brede kringen in het georganiseerde zui- velleven heeft de minister van Landbouw een verzoek om het stan daardiseringspercentage vet in con- sumptiemelk van 2.5 op 3 te bren gen, van de hand gewezen. Zuivelkringen zijn van mening, dat de ontroming van de natuurlijke koeienmelk met een gemiddeld vet percentage van 3.7 een te groot over schot aan melkvet geeft voor de bo- terproductie. Waar de standaardisering van de melk een door de overheid opgelegde maatregel is, terwijl diezelfde over heid geen garantie voor de verkoop van de boter geeft, acht men het standpunt, dat het vetpercentage van de melk op 2.5 gehandhaafd moet worden, onjuist. Weliswaar zou een verhoging van dit percentage een lichte prijsverhoging van consump- tiemelk veroorzaken, doch ander zijds zou de voedingswaarde van de melk worden vergroot. Hierdoor zou dan tevens het risico van de boter- fabricage geringer worden. Niet noodzakelijk. Daar tegenover staat de mening van voedingsdeskundigen, dat het vet in melk eigenlijk niet zo'n be langrijk voedingsbestanddeel is. Veeleer zijn het de eiwitten en mi neralen ,die melk tot een belangrijk voedingsproduct 'maken. Verhoging van het vetpercentage in melk lijkt deze deskundigen, mede gezien de beschikbare en bereikbare hoeveel- FEESTJE WERD MET INBRAAK BESLOTEN Om kosten te dekken? De Apeldoornse politie heeft zes jeugdige Apeldoorners, in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, gearresteerd we gens het plegen van een inbraak in een kiosk aan de Arnhemseweg. De inbre.kers werden op heterdaad betrapt door een buurtbewoner, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Toen deze arriveerde waren de vo gels echter reeds gevlogen. Twee jon gens, die men bij naspeuringen in de omgeving'ontmoette, zetten het ech ter op een lopen en een van hen kon worden gegrepen. Deze, een 19-jarige slagersknecht, viel al gauw door de mand en daarna volgde snel de ar restatie van de vijf anderen. De jon gelieden waren naar een feestje ge weest in een geheel ander stadsdeel en pleegden de inbraak 's nachts om drie uur. heid vet in het voedselpakket, niet nodig. Bovendien wordt veelal van over- heidszijde aangevoerd, dat de prijs van consumptiemelk onder de te genwoordige verhouding van lonen en prijzen niet meer verhoogd kan worden. Geschiedt zulks toch, dan zou verminderd verbruik van eiwit ten en mineralen van nadelige in vloed op de volksgezondheid kun nen zijn. Bovendien zou door ver minderd gebruik ons land met te aanzienlijke overschotten melk en melkproducten komen te zitten. Margarine met roomboter. Een protest van vele zuivelprodu- centen tegen het opheffen van het zogenaamde „mengverbod" waardoor vermengen van boter met margarine thans mogelijk is, wordt doorgaans weerlegd met de mededeling, dat het opheffen van dit verbod steun aan de botermarkt betekent. Op het ogenblik wordt margarine, vermengd met hoeveelheden roomboter, naar Engeland uitgevoerd. Op het ogenblik wordt in over heidskring overwogen om de mogelijkheid open te stellen vol le melk naast gestandaardiseer de melk in de handel te doen brengen. De boeren zouden dan rechtstreeks aan consumenten kunnen leveren. (Dit mag thans alleen in Zeeland). Over dit voornemen maakt een groot deel van de georganiseerde zui- velwereld zich ernstig ongerust, om dat dan, naar veler mening, een wa re chaos zou ontstaan, zulks ook met het oog op het zuivelfonds, een com pensatiefonds, dat dan niet meer te hanteren zou zijn. ging van dit systeem door een stelsel van repressief toezicht, althans voor geliberaliseerde goederen, gelijk dit in de Westduitse Bondsrepubliek van toepassing is gev/orden, doch dat hier te lande nog slechts voor beperkte bedragen geldt, zou reeds een aan merkelijke vereenvouding inhouden. Om het uitzicht uit het nieuwe directievoertuig der Nederlandse Spoorwegen volledig te maken, is de bestuurderscabine bovenop het rijtuig geplaatst. Het wagenstel be vat een fraaie reizigersruimte, een afgesloten coupé voor vier personen, een conducteursverblijf, waarin ook de telefooninstallatie is waarmee de afdelingen in het rijtuig onderling in verbinding staan, een keuken en een garderobe. LADY BADEN POWELL OP SCHIPHOL Verrassende ontmoeting De „Vincent van Gogh" uit Lon den werd gisteravond op Schiphol opgewacht door een vijftigtal kabou ters, welpen, padvinders en verken ners 4n leeftijd variërend tussen acht en zeventien jaar. Een gejuich ging uit deze jeugdige erehaag op toen lady Olave Baden Powell, the world- chief guide van alle padvindsters, vergezeld van haar dochter-secreta resse, mrs. B. Clay, uit het vliegtuig stapte en met een vriendelijk woord en een handdruk voor iedereen ge lukkige gezichten om zich heen be gon te groeperen. Behalve die semi-ceremoniële ver welkoming wachtte lady Baden Po- wel nog een verrassing in de aan wezigheid van koningin Juliana op Schiphol, die weliswaar was gekomen om haar schoonzuster uitgeleide te doen op haar reis naar Bangkok, maar toch bereid bleek te zijn de eerste padvindster ter wereld een wijle in de koninklijke wachtkamer te ontmoeten. Prinses Margriet was ook onder degenen, die zich met haar moeder op Schiphol bevonden. Na een korte levendige conversatie keerde lady Baden Powell terug naar de plek van aankomst om de kinde ren toe te spreken en haar vreugde te betuigen om de gezonde lach op hun gezichten. De erehaag bestond uit vier dele gaties, elk onder de hoede van een leider en een leidster en behorende tot het Nederlandse Padvindstersgil- de, de Nederlandse Gidsenbeweging, de Katholieke Verkenners en de Ne derlandse Padvinders. Stijl hetzelfde. Lady Baden Powell is naar ons land gekomen om de vijftiende twee jaarlijkse wereldconferentie van gid sen en padvindsters bij te wonen, die van 21 tot 30 Augustus onder presi dium van mevrouw Sybille Bruun uit Denemarken zal worden gehouden in het congresgebouw „Woudscho- ten" te Zeist. Zij heeft ons land al OP HET NIPPERTJE van verstikking gered Gasslang liet los meermalen bezocht, o.a. tijdens de Jamboree in 1937. „Ook deze conferentie", aldus lady Baden Powell, „zal weer gewijd zijn aan de bespreking van problemen, die zich in de periode sinds de vorige conferentie in Noorwegen hebben voorgedaan. De stijl van het padvin derswezen zal altijd dezelfde blijven, maar wij streven wel naar elastici teit, waarin afzonderlijke stijlen ge legenheid krijgen tot hun recht te komen". Lady Baden Powell beves tigde, dat een der agendapunten van de conferentie zal zijn uitbreiding va nhet twee jaar geleden begonnen padvinderswerk in de kampen voor displaced persons. Op 19 Augustus zal lady Baden Po well, tezamen met een aantal ande re afgevaardigden, ten paleize Soest dijk door H. M. de Koningin wor den ontvangen, de daaropvolgende dag door het gemeentebestuur van Amsterdam ten stadhuize. Daarna zal zij tegenwoordig zijn bij demonstra ties bij het Oosterdok en de Lu therse kerk. THUISFRONT-PARADE Nationaal Katholiek Thuisfront houdt op Zaterdag 21 Augustus en op Zondag 22 Augustus de slot-Parade van de jaarlijkse landelijke collecte. De collecte, die reeds vanaf 9 Augustus loopt, belooft een gewel dig succes te worden voor Katholiek Thuisfront. In de plaatsen waar men reeds heeft gecollecteerd, was de af name van de attractieve collectefi guurtjes bijna zonder grenzen. Niet alleen waren de figuurtjes, die enorme geschenkkansen inhouden, bij zonder in trek, maar ook liet men zich niet onbetuigd in de omvang van de gaven voor het militaire zielzorg- werk. Om de slot-Parade van de Thuis frontcollecte eveneens goed te doen slagen roept Katholiek Thuisfront voor Zaterdag en Zondag de vrienden van de soldaten op om zich voor Za terdag en/of Zondag beschikbaar te stellen voor deze unieke collecte. Circa 30.000 collectanten staan reeds ter beschikking; om echter de collecte volledig te doen slagen zijn over het hele land .erdeeld on geveer nog een tienduizend helpers nodig, ook motor- en autorijders zijn bijzonder welkom voor de bevoor rading van de verschillende parochies en om eventuele spreiding van de collectefiguurtjes snel te doen ge schieden. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de Parochiële Afdelingsbesturen Drie personen zwaar gewond In Varsseveld zijn gistermorgen drie personen ernstig gewond bij een ontploffing van gas in een keuken. De drie gewonden zijn de 79-jarige mevrouw Nijenhuis, een 37-jarige schoondochter en haar 3-jarige zoontje. De dames waren in de bijkeuken aan het werk. Opeens sloeg een he vige steekvlam omhoog, een explo sie volgde. De dames en het kind, dat ook in de bijkeuken was, werden door de vlam geraakt. Alle drie ge raakten in brand. De oude dame nam het kind en liep naar buiten, samen met de sdhoondoohter. Alle drie wer den naar een ziekenhuis in Doetin- chem overgebracht. Hun toestand is Een dame te Apeldoorn is op het laatste nippertje ontkomen aan de dood door gasverstikking. Haar bu ren hadden een sterke gaslucht waargenomen en daarom de politie gewaarschuwd, speciaal ook, omdat men in 't huis van de vrouw geen enkel teken van leven bespeurde. o Men vond de vrouw bewusteloos op of aan het Secretariaat van Katho- haar bed in de slaapkamer naast de i liek Thuisfront, Postbus 4. Den Haag. keuken. Het bleek, dat een slang van het gascomfoor had losgelaten en cjcFlLET VAN MAN OPGFGRAVFN dat het gas vrij kon ontsnappen, om- VAN Gr GEGRAVEN, dat de gaskraan defect was. Met me-1 D. dUche hulp werd z,j tot bewustzijnDe R'Jkspol.tie te Barneveld staat pebraoht - voor een raaclsel. Bij het egaliseren van een terrein te Achterveld, dat enkele jaren geleden werd ontbost, j stuitten arbeiders van de D.U.W. on langs op het skelet van een man, dat ondiep begraven lag. Ofschoon bij het onderzoek van de resten niet is ko men vast te staan, dat er sprake is van een misdrijf wordt hiermee toch ernstig rekening gehouden. De moeilijkheid is echter, dat het lijk naar schatting tien jaar geleden is begraven en wel in zandgrond, zo dat de kleren vergaan zijn en identi ficatie onmogelijk is. Naar aangeno men wordt, is het niet.uitgesloten dat de man tijdens de bezetting om het leven is gebracht. Ook wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat hij deel uitmaakte van een troep landlopers die destijds in die buurt bijeenkwa men. Bij die samenkosten ging het soms vrij wild toe. Men heeft kunnen vaststellen, dat het slachtoffer een man van middel bare leeftijd is geweest. 1.70 meter lang, vrij tenger gebouwd en dat hij vermoedelijk rood haar heeft gehad. Bij de stoffelijke resten zijn overblijf selen van een paar lage bruine schoe nen gevonden, alsmede een groot knipmes en een kom. ernstig. Voor de oude dame en het kind bestaat levensgevaar. Gasopeenhoping. De ontploffing richtte ook grote materiële schade aan. De muur tus sen het bijkeukentje en het achter huis werd geheel vernield, het keu kentje zelf brandde uit. De vlammen sloegen over naar het achterhuis waar zij voedsel vonden in de winter voorraad hooi, die juist was inge haald, het gehele achterhuis ging in vlammen op. De explosie is vermoedelijk ont staan doordat via een scheurtje in een gasslang in de keuken een grote hoeveelheid gas opgehoopt raakte, die bij aanraking met vuur ont plofte.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5