Leidse Gemeenteraad vergadert Finse school Franchimontlaan geruild voor Elpé-aulaschool Raadsleden krijgen méér Nachtwaker vierde jubileum Verlaging Vermakelijkheidsbelasting DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De Gemeenteraad van Leiden, komt op Maandag 23 Augustus 1954, om 2 uur in vergadering bijeen. De agenda bevat onder meer: Benoeming van vijf leerkrachten aan het Stedelijk Gymnasium, t.w. verlenging van de aanstelling van mej. P. v. Dalfsen en de heer J. Schoon, aanstelling van de heer J. C. Kloots en benoeming in vaste dienst van mevr. C. M. ScholteKolff en de heer Ph. C. van der Poot. Benoeming van een leerkracht aan de Gemeentelijke Hogere Burger school met 5-jarige cursus (mej. G. C. A. Pot). Benoeming van zeven leerkrachten aan de Gemeentelijke Hogere Burger school voor Meisjes met 6-jarige cur sus en afdeling Middelbare Meisjes school met 5-jarige cursus. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan Mejuffrouw H. E. Schmitz uit haar betrekking van on derwijzeres aan de openbare oplei dingsschool voor uitgebreid lager on derwijs aan de Javastraat. Voorstel tot het overplaatsen van de onderwijzer H. M. L. L. Adams van de openbare school voor voort gezet gewoon lager onderwijs naar de openbare opleidingsschool voor Gym nasium en H.B.S. aan de Aalmarkt. Voorstel tot het overplaatsen van de onderwijzeres, Mejuffrouw M. H. Goedman, van de openbare oplei dingsschool voor uitgebreid lager on derwijs aan de Drie Octoberstr. naar de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs aan de Cae- ciliastraat. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Roomsch-Katholieken om medewerking te verlenen voor de bouw van vier lokalen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool voor uit gebreid lager onderwijs aan de Haar lemmerstraat 34 op een terrein, ge legen naast de R.K. school voor ge woon lager onderwijs aan de Potgie terlaan 7. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van scholen met de Bijbel om medewerking te verlenen tot het uitvoeren van voor zieningen, in verband met de toe stand, waarin de vloeren in de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Antonie Duycklaan verkeren. Voorstel irtzake de bouw van vier Elpé-Aulaschoolgebouwen Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king te verlenen tot de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Hoge Morsweg 12 met 5 leslokalen alsmede tot het aanbrengen van de verande ringen in de inrichting van dat ge bouw, welke in verband daarmede nodig zijn. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de openbare opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Lorentzkade. Voorstel inzake het verlenen van medewerking aan het bestuur van de inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch-Katholieken voor het aan schaffen van leermiddelen en school- behoeften ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Franchimontlaan. Voorstel tot het verlenen van me dewerking aan het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch-Katholieken voor het aan schaffen van twee trapnaaimachines ten behoeve van het handwerkonder- wijs in het zesde leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Van der Werfstraat 98/100. Voorstel inzake het aankopen van percelen grond nabij het Schutters veld. Voorstel inzake het aankopen van percelen grond nabij de Stationsweg. Voorstel inzake het aankopen van een perceel tuingrond, gelegen nabij de Stadhouderslaan. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1954 en de begroting voor dat dienstjaar van de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Voorstel tot het goedkeuren van de begrotingen voor de jaren 1953 en 1954 en de rekeningen met verslagen over de jaren 1952 en 1953 van de Stichting „Burgerijfonds van Leiden". Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van de Verordening op de heffing en in vordering van een belasting op to neelvertoningen en andere vermake lijkheden. Voorstel inzake het aankopen van een perceel grond, gelegen nabij de Zwanendreef te Lisse, voor de bouw van een transformator- en schakel station ten behoeve van de Stede lijke Fabrieken van Gas en Electri- citeit. Voorstel inzake het inbrengen bij de Inrichtingen Endegeest c.a. van grond, gelegen ten Westen van de Nachtegaallaan. Voorstel tot het wijzigen van de met de gemeente Zoeterwoude aan gegane „Gemeenschappelijke regeling inzake de brandbestrijding in de ge- meénte Zoeterwoude". Voorstel om Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland te verzoeken het bedrag van de vergoeding voor het bijwonen van de vergaderingen van de raad te verhogen. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de uitvoering der immunisatieplan- nen van de Commissie van overleg inzake inentingen. Inenting diphterie en kinkhoest De op 13 October j.l. geïnstalleerde Commissie van Overleg inzake inen tingen stelt zich ten doel een betere immunisatietoestand tegen dihpthe- rie en kinkhoest van de Leidse jonge kinderen tot stand te brengen. Deze commissie, waarin alle medische in stanties zijn vertegenwoordigd, heeft er bij B. en W. met klem op aange drongen hiertoe de nodige medewer king te verlenen, daar in de afgelo pen maanden.is gebleken, dat een on voldoende inentingstoestand veel ziektegevallen teweegbrengt en daar door hoge kosten veroorzaakt. De commissie verricht thans voor bereidend werk voor de organisatie en voor de invoering van een cen trale administratie. Het is de bedoeling, dat deze admi nistratie, zodra de kinderen onder het toezicht van het geneeskundig school toezicht komen, geheel wordt overge dragen aan de gemeente. 4 Nieuwe gebouwen De openbare opleidingsscholen voor Gymnasium en H.B.S. aan de Kernstraat en de Lorentzkade bie den al geruime tijd onvoldoende ruimte om de groeiende schoolbevol king te huisvesten. In het komende schooljaar zullen beide scholen elk drie klassen buiten het eigen gebouw hebben (het aantal leerlingen zal per 1 September a.s. namelijk pl.m. 426 resp. 431 bedragen en het getal klas sen resp. 10 en 11). Deze ontwikke ling maakt het noodzakelijk in het stadsdeel, waarin beide scholen zijn gelegen, een school te stichten. Het aantal leerlingen, dat de open bare opleidingsschool aan de Da Cos- tastraat bezoekt, breidt zich even eens snel uit. Op 1 September van de jaren 1951, 1952 en 1953 bedroeg dit aantal resp. 53, 111 en 236, terwijl de school per 1 September a.s. vermoe delijk 329 leerlingen zal tellen. In verband met deze sterke groei be sloot de gemeenteraad op 14 Juni j.l. de school met twee leslokalen uit te breiden. Deze uitbreiding zal juist voldoende zijn om de leerlingenaan- was per 1 September a.s. op te van gen. Op grond van de onlangs tot stand gekomen en nog te verwachten sterke uitbreiding van dit stadsdeel moet er echter rekening mee worden gehouden, dat het aantal leerlingen snel zal blijven toenemen. Gelet op deze omstan. igheid, is het noodza kelijk, dat in dit stadsdeel een twee de openbare school voor gewoon la ger onderwijs wordt gesticht. Voorts verleende de raad aan de Vereniging voor Christelijk Onder wijs medewerking tot stichting van een school voor gewoon lager onder wijs in de omgeving van de Haagweg en bij besluit van 28 September 1953 medewerking tot stichting van een school voor gewoon lager onderwijs in de omgeving van de Haagweg en bij besluit van 28 September 1953 medewerking tot stichting van een school voor uitgebreid lager onder wijs in het Zuid-Oostelijke gedeelte der gemeente. Combinaiie. Aangezien derhalve op korte ter mijn de stichting van vier scholen moet worden verwezenlijkt, hebben B. en W. getracht de bouw van deze vier scholen te combineren en aldus tevens een besparing op de bouwkos ten te verkrijgen. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk -On derwijs heeft daartoe zijn volle me dewerking verleend. Het stemt in met de bouwplannen en de keuze van de terreinen, en gaat er mede accoord, dat de stichting van de bei de schoolgebouwen van gemeentewe ge zal geschieden. De terreinen, waarop de vier scho len zullen worden gebouwd te weten voor de openbare scholen een terrein aan de Du Rieustraat en een terrein ten Westen van de Boshuizer- kade en voor de scholen der Vereni ging voor Christelijk Onderwijs een terrein ten Oosten van de Boshuizer- kade en een terrein aan de Asser straat zijn aangegeven op de si- Burgerlijke Stand Geboren: Andreas Joannes Maria,! zn van L. H. P. Peeters en F. L. M. Wohrmann; Alida, dr van C. Messe- maker en B. Groen; Wilhelmina Clasina Margaretha dr van W. C. Henöriksen en J. H. de Klerk; Susan Mary, dr van K. C. Uiterwijk en G. Lancaster; Catharina Maria Jozefa, dr van M. L. v. d. Meij en M. A. M. v. d. Geer; Jean Frangois, zn van A. Sintebin en C. van Est; Johanna Al- berdina, dr van T. de Mooij en J. C. Vijlbrief; Frits zn van G. Hollander en E. Vreeken; Adriana dr van J. P. de Ridder en L. W. Meier; Johannes zn van N. Hoppers en C. Kromhout; Maria dr van P. van Vliet en G. van Delft; Pieter zn van P. Broer en J. v. d. Lelie; Maria Geertruida dr van G. W. Pijnacker en M. W. Hockx; Jacoba Dirkje dr van J. Kuijt en D. Ouwersloot; Klaas zn van C. v. d. Laan en M. Breedijk; Maria Anna Nicolette dr van L. Beckers en M. E. Wassenaar. Gehuwd: J. Simons en A. C. Kloen; H. Oudshoorn en H. Springer; J. A. T. van Schooten en L. W. Smit; G. de Ruijter en A. S. Koelewijn; A. Koren en M. Delsasso. Overleden: J. Tcijn. vrouw 75 jr; W. Kok, man, 53 jr; P. Pikaar, man 66 jr; N. G. Burger, man 44 jr; C. Gordijn, man 54 jr; C. Nagtegaal, huisvr. van Leget, 75 jr; N. G. Jans sen, huisvr. van v. d. Ster 35 jr. Presentiegeld van f9 op f 15 De vergoeding, die door de leden van de gemeenteraad voor het bij wonen van de raadsvergaderingen wordt genoten, bedraagt sedert 1 Ja nuari 1952 9.Deze vergoeding kan naar het oordeel van B. en W. onder de tegenwoordige, omstandig heden geen voldoende compensatie meer worden geacht voor de aan het lidmaatschap van de raad verbonden werkzaamheden en de daaruit voort vloeiende onkosten. Een vergelijking van het bedrag der vergoeding met dat, toegekend in gemeenten van on geveer gelijke grootte als Leiden, en de overweging, dat voor het bij wonen van commissievergaderingen in deze gemeente geen vergoeding wordt genoten, leiden ons tot de slotsom, dat het bedrag van het pre sentiegeld behoort te worden be paald op 15.per vergadering, waarbij tevens in aanmerking is ge nomen, dat voor meer bijeenkomsten van de raad op dezelfde dag slechts één vergoeding wordt genoten. Zoals bekend, wordt hét bedrag der ver goeding ingevolge artikel 64 der ge meentewet bepaald door de Gedepu teerde Staten, nadat de raad is ge hoord. Het bedrag van 15.is vol gens de normen, die de Gedeputeer de Staten bij de vaststelling der ver goeding plegen te volgen, het maxi mum voor gemeenten met meer dan 50.000 inwoners in Zuid-Holland. tuatie-tekeningen, welke in de Lees kamer ter inzage zijn gelegd. Thans reeds delen B. en W. mede het gewenst te achten het te stichten schoolgebouw aan de Du Rieustraat, na voltooiing, ter beschikking te stel len van de Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch Katholieken te Leiden. De gemeente zal dan de be schikking verkrijgen over de thans bij dat schoolbestuur in gebruik zijn de zgn. Finse school aan de Franchi montlaan. Aldus wordt voor het open baar onderwijs een aantrekkelijk complex verkregen van twee zgn. Finse scholen, met tussenliggend gymnastieklokaal. De vier scholen zijn als standaard typen ontworpen; de uitvoering van deze standaardscholen wordt ver zorgd door de N.V. Panagro, te War mond. Elk der scholen omvat acht leslo kalen (alle op de twee verdiepingen), een aula, een kamer voor het hoofd der school, een keuken bij de aula, een ruimte voor de centrale verwar mingsinstallatie en een bergplaats voor leermiddelen. De scholen zullen worden verwarmd door middel van een oliestook-installatie, die op een voudige wijze geschikt kan worden gemaakt voor vaste brandstoffen. Bij elke school is gerekend op voldoen de ruimte voor rijwielberging. In het standaardbestek zijn belangrijk ver beteringen aangebracht. De meer kosten van deze verbeteringen wor den geraamd op 8000.per school. Omdat het de bouw van vier scholen in één opdracht betreft, heeft de N.V. Panagro zich echter bereid ver klaard de scholen voor de standaard kosten te bouwen. Kosten. De standaard-bouwkosten der vier scholen, de kosten wegens de cen trale verwarmingsinstallatie, archi tectenhonorarium, toezicht en enkele andere bijkomende kosten, worden geraamd op in totaal 1.004.641, de grondkosten op in totaal 283.400. Per school is het kostenbeeld als volgt: openbare school voor g.l.o. aan de Du Rieustraat 318.220,open bare school voor g.l.o. nabij de Bos- huizerkade 320.420,50; Hervormde school voor g.l.o. nabij de Boshuizer- kade 312.269,50; Hervormde school voor u.l.o. aan de Asserstr. ƒ337.131. De kosten van eerste inrichting, aankoop van meubilair daaronder begrepen, worden voor de drie scho len voor gewoon lager onderwijs be groot op f 26.000.per school en voor de school voor uitgebreid lager onderwijs op 29.000.Met de aan schaffing van de nodige leer- en hulpmiddelen zal voor de drie lagere scholen naar schatting een bedrag van 14.000,per school nodig zijn; de leermiddelen voor de u.l.o.-school zijn reeds aangeschaft. De stichtingskosten moeten derhal ve voor elk van de drie lagere scho len nog met 40.000,en voor de u.l.o. school nog met 29.000wor den verhoogd. Leermiddelen school Franchimontlaan De Inrichting voor Liefdadigheid voor Rooms-Katholieken te Leiden, verzoekt medewerking van het ge meentebestuur voor de aanschaffing van leermiddelen en sohoolbehoeften ten behoeve van h^ar school voor gewoon lager onderwijs aan de Franchimontlaan. Per 1 September a.s. zal het derde leerjaar van die school ongeveer 80 leerlingen tellen, terwijl slechts voor 45 leerlingen leermiddelen aanwezig zijn. De kosten worden geraamd op 1011.60, welk bedrag ten laste van de gewone dienst kan worden ge bracht. B. en W. verzoeken de raad de ge vraagde medewerking te verlenen. Uitbreiding R.K. School Potgieterlaan Het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms-Katholie ken, te Leiden verzoekt in een schrijven aan B. en W. medewerking voor de bouw van 4 lokalen, ten be hoeve van zijn meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemerstraat 34, op een terrein, gelegen naast zijn school voor ge woon lager onderwijs aan de Pot gieterlaan 7. Het gébouwen-compLex aan de Haarlemerstraat 32/34 biedt onvol doende ruimte voor de huisvesting van twee lagere meisjesscholen en de meisjesschool voor uitgebreid la ger onderwijs. Door inwilliging van het verzoek tot het verlenen van me dewerking voor het uitbreiden van de meiSjes-ULO-school aan de Haar lemerstraat 34, met vier lokalen, worden de normale eisen aan het ge ven van lager onderwijs te stellen, derhalve riiet overschreden. Aangezien de aanvraag ook overi gens voldoet aan de wet, geven B. en W. de Raad in overeenstemming met het advies van de Commissie voor het Onderwijs, in overweging medewerking te verlenen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND 750 JAAR Op 3 en 4 September a.s. zal het hoogheemraadschap van Rijnland het nieuwe boezemgemaal te Katwijk aan Zee in gebruik nemen en het 750- jarige bestaan van het hoogheemraad schap herdenken. De dijkgraaf van Rijnland, mr. J. Slagter, is voornemens in bijzijn der genodigden het gemaal in werking te stellen. Gehoopt wordt, dat daarna de minister van Verkeer en Water staat, of zijn plaatsvervanger, het standbeeld van graaf Willem I van Holland zichtbare herinnering aan het stichtingstijdperk zal onthul len. In het Gemeenlandshuis van Rijn land te Leiden wordt gedurende die dagen een tentoonstelling van por tretten en voorwerpen gehouden. De ze tentoonstelling is op Zaterdag 4 September (van 10 tot 12M uur) en op Maandag 6 September (van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16]A uur) voor belangstellenden te bezichtigen. Laan van Meerdervoort en de Oude Scheveningse weg. Op deze gedeelten komen de lijnen 1, 7, 8 en 15 samen. De trams verzeilen daar als het ware in een stroomloze ratteval en bleven onwrikbaar staan. Zeer ten on gerie ve van het gemotoriseerde verkeer. Het trampersoneel stak in arren moede maar een sigaretje op en het grootste deel van de trampassagiers ging tenslotte maar lopen of stapte in autobussen over. Het technische personeel van de H.T.M. heeft onder hoogspanning ge werkt om het hoogspanningsnet weer onder voldoende stroom te brengen, waarna, heel voorzichtig aan, de trams stuk voor stuk weer zijn gaan rijden. De dienstregeling lag toen natuurlijk ernstig in de war. LEIDSE VARIA Na de loterij van Zondag j.l. vraagt thans Katholiek Thuisfront uw aandaoht voor de collecte-met- prijzen. Sodaatjes, ridder-orden, tanks en stukjes afweergeschut in plastic kunnen u geluk brengen. Wie zich van een kans wil verzekeren, kan nu reeds een gift in de collectebus doen en een attribuut met mogelijkheden mee naar huis nemen. De gelegen heid hiertoe bestaat bij; mej. A. Pastoors. Tulpenstraat 7, A. Hosman, Breestraat 111A, H. Molkenboer. Ka- merlingh Onneslaan 12. Gistermiddag rond vijf uur moest de 55-jarige schipper J. H. uit Amsterdam op de Vreewijkbrug uit wijken voor een van de Witte Sin gel komende auto. Hij remde scherp en kwam te vallen. Met een gebro ken linkerbeen werd hij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De training van de R.K. Korfbal club „Crescendo" is als van ouds op het veld aan het Delftse Jaagpad. Woensdagavond 7 uur voor het eer ste twaalftal en de aspiranten, Don derdagavond 7 uur voor de overige leden. Willen de leden van de Derde Orde van de St. Leonarduspar. er aan denken, dat de maandelijkse ver gadering niet a.s. Donderdag gehou den wordt (zoals in Sursum Corda abusievelijk vermeld stond) maar Woensdag 18 Augustus om acht uur. Wegens het Lof begint het ro zenkransgebed van de rozenkrans kruistocht in de Petruskerk Woens dagavond a.s. om kwart vóór zeven. (Zijingang Maria-altaar). Intenties zonder afzender s.v.p. stu ren aan het adres Kamerlingh On neslaan 23. Zondag j.l. was de heer J. van Ros se, wonende Grevestraat alhier, 50 jaar in dienst bij de N.V. Sajetfa- brieken P. Clos Leembruggen. De jubilaris begon zijn loopbaan in de wolsorteerderij. Sedert de opheffing van deze afdeling vervult hij de functie van nachtwaker. In zijn huldigingswoord memo reerde de Directeur, de heer Leem bruggen, de verdiensten van de ju bilaris en noemde het een eer, dat het bedrijf zulke mensen onder zijn personeel telt. Als bewijs van erken telijkheid overhandigde hij hem een geschenk onder couvert. Aan mevr. van Rosse werd een fraai bouquet aangeboden. Namens de bedrijfscommissie en het Jubileumfonds werd de jubila ris nog gefeliciteerd en tot voorbeeld van het personeel gesteld. De heer van Rosse dankte de Di rectie en andere sprekers mede na mens zijn echtgenote en dochter voor de huldiging en het geschenk, waar na hij de dag verder in huiselijke kring doorbracht. Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2y, eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 —17 uur 's Zondags 13—17 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. WOENSDAG: Clubhuis Mare, 46 uur nam. ad vieszitting Horecapersoneel. BIOSCOPEN. Lido: Peter Pan, alle leeftijden. Casino: Weense IJsrevue, alle leef tijden. Luxor: Fernandel weet 't te verko pen, alle leeftijden. Trianon: Malle molen (Baud wa gon), alle leeftijden. Rex: De gevangene van Zenda, 14 jaar. De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag 230, 7 en 915 uur Zon dag 230, 445, 7 en 915 uur GEM. AANKONDIGING. VERORDENING OP DE STRAAT- POLITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dezer gemeente voor een ieder gedurende drie maan den ter inzage is gelegd een veror dening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (ge meenteblad No. 17) op de straatpoli- tie, laatstelijk gewijzigd bij verorde ning van 9 November 1953. De wijziging betreft het verkopen van vleeswaren op de openbare weg op nader te bepalen dagen. WASSENAAR HARTELIJK AFSCHEID VAN KAPELAAN DE JONGE. Op bijzonder hartelijke wijze heeft gisteravond de parochie van St. Jo seph afscheid genomen van kapelaan W. J .de Jonge, die, na vier jaren in Wassenaar gewerkt te hebben, be noemd werd in een nieuwe parochie in Amsterdam. Op ondubbelzinnige wijze hebben de parochianen blijk gegeven van de grote sympathie en de bijzondere waardering voor de wijze, waarop de kapelaan zich van zijn priesterlijke taak heeft gekweten. Pastoor W. Q. Versteegen leidde de avond en sprak de scheidende kape laan het eerste toe. De pastoor liet er geen twijfel over bestaan, dat het vertrek naar Amsterdam door hem zelf en door de parochie zeer be treurd wordt. Als geschenk van het kerkbestuur zegde spr. de kapelaan een klok toe. De pastoor overhan digde zijn vertrekkende kapelaan ook het afscheidsgeschenk van de paro chianen .En omdat pastoor Verstee gen, naar hij zeide, een hekel heeft aan cadeaux in een enveloppe, reikte hij hem de drie briefjes van honderd over. die de parochianen bijeen brachten. Een lange rij van sprekers en spreeksters volgde. De heer v. d. Plas bood namens de R.K.S.V. Zuijdwijck een missaal aan, mevrouw Mol na mens de Derde Orde een Atlas van de Bybel. Mevrouw Wolfs deed de dank van de zelatricen der Missie- J genootschappen vergezeld gaan van een onderlegger voor het bureau var» I de kapelaan en de zusjes Hakkeling brachten een fotolijstje mee, namens het Liefdewerk der Hereniging. De dames van de naaikrans maak ten voor de kapelaan een stola, St. Raphael en het collectantencollege offeerden een rokertje en de heren van het zangkoor een enveloppe met inhoud. De toespraken werden afgewisseld met zang door het koor van Zuijd wijck en door het kerkkoor. Na een korte pauze sprak kapelaan De Jonge een woord van dank en van afscheid en was er gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen. i Op grond van verschillende over-1 aanleiding tot de destijds verleende wegingen vinden B. en W. aanlei-tegemoetkoming. Het tarief van on or- ding de raad voor te stellen de ver- makelijkheidsbelastiug voor bios coopvoorstellingen te verlagen van 35 tot 25 d.i. 1/5 gedeelte van de toegangsprijs, inclusief de belas ting. Het is bekend, dat ook in tal van andere gemeenten tot een soort gelijke verlaging is of wordt over gegaan. Het lagere (uitzonderings-) tarief van 20 zal dan echter dienen te vervallen. Dit tarief is 16 Februari 1948, ingaande 1 April 1948, in de verordening opgenomen als een te gemoetkoming aan de bioscoop-ex ploitanten naast het algemene tarief van 40 (sinds 1 Mei 1948 prak tisch en sinds 1 September 1949 of- ficieel: 35 Bij verlaging van het i algemene tarief tot 25 vervalt de (1/6 gedeelte van het toegangsgeld) geldt voor bioscoopvoorstellingen „met een overwegend cultureel, godsdienstig of wetenschappelijk programma", doch wordt overeen komstig de in het desbetreffende raadsvoorstel gegeven interpretatie toegepast voor alle films, als bedoeld in art. 1, lid 2, onder 2o, van de Bios coopwet (z.g. cultureel gekeurde films). Of deze films in het algemeen inderdaad de kwalificatie „overwe gend cultureel, godsdienstig of we tenschappelijk" verdienen, is naar hun mening aan gerechte twijfel on derhevig, getuige het ter visie geleg de overzicht van de in het eerste halfjaar 1954 vertoonde cultureel ge keurde films, waarvoor dus het la gere tarief van 20 is toegepast. Laatste Berichten Deel van Haags tramnet lamgelegd In een deel van de Haagse binnen stad is vanmorgen door overbelasting van de bovenleiding de krachtstroom voor de electrische trams uitgevallen. De storing heeft ruim een half uur geduurd. Als gevolg hiervan ontston den grote verkeersopstoppingen. Toen eenmaal in de sector tussen de Oude Scheveningseweg—Laan van Meer dervoort en de Koninginnegracht de stroom wegviel, kwamen na verloop van tijd steeds meer trams en tram stellen uit de sectoren met stroom In de stroomloze sector gereden, om daar in lange rijen achter elkaar te blijven staan. Zo stonden op de Koninginne gracht maar liefst een half dozijn wa gens met aanhangers van lijn negen op een kluit. Ernstiger obstakels vormden echter de lange Amerikaan se wagens van lijn zeven in het smal le, zeer drukke deel van de Java straat. Een waarlijk opmerkelijke optocht van het Haagse tramwagenpark le verden de Alexanderstraat en vooral de Javastraat in het deel tot in de ARRESTATIES IN NOORD- IERLAND. De politie heeft Dinsdagochtend in Noord-Ierland enkele mannen, onder wie een gewapende, gearresteerd, die op weg waren naar Belfast, waar ko ningin Elizabeth later op de dag een schip te water zou laten. De auto van de mannen, die naar men aan neemt tot het Ierse republikeinse le ger behoren, werd bij Newry niet ver van de grens met de Ierse vrij staat aangehouden. Een man werd onmiddellijk ge grepen. Hij bleek een revolver en slaghoedjes bij zich te hebben. Zijn metgezellen namen de wijk, maar twee konden later worden gevat. Er zijn speciale voorzorgsmaatre gelen genomen voor het bezoek van vier uur dat koningin Elizabeth aan Belfast brengt voor de te waterla- ting van een nieuw 20.000 ton me tend passagiersschip, de „Southern Cross". Marktberichten LEIDEN, 17 Aug. Vette Varkens Aanvoer 346 vette varkens. No tering: zware 197201, lichte 195— 200; xlagersvarkens 201204, zeu gen 175—185. Handel stug. Voor zware varkens aflopend. BODEGRAVEN 17 Aug Kaas Aanvoer 170 partijen, le soort 2.07 2.14; 2e soort 2.00—2.06; extra 2.15— 2.38. Handel kalm. ROTTERDAM, 17 Aug. Vee. Aanvoer 3838 (5366); vette koeien 400, gebruiksvee 1237 (508), vette kalveren 160, graskalveren 286 (130), nuchtere kalveren 364, varkens 179, biggen 204, paarden 170, veulens 159, schapen 635, bokken 44. Prijzen: vette koeien 275290, 260270, 220250; vette kalveren 260—270, 240—250. 200—230; gras kalveren 400325225; nuchtere kalveren 655550; biggen 7565 50; slachtpaarden 202192180; veulens 385285220; schapen 120 10085; lammeren 927767; kalf- koeien 1025950800; melkkoeien 1025950800; varekoeien 800 700630; vaarzen 850700—550; pin ken 550—470—360. Handel; vette koeien iets minder, kalm, als gisteren, prima's boven no tering; vette kalveren als vorige week, vlot, even hoger; graskalveren iets ruimer, lui, niet geheel prijshou dend; nuchtere kalveren matig, stug, iets stijver; biggen iets kleiner, rede lijk, prijshoudend; slachtpaarden groter, willig, vooral niet lager; veu lens even meer, levendig, wat hoger; lammeren aanmerkelijk groter, wil lig, schapen onveranderd, lammeren stijver; melkkoeien als vorige week, stil, niet geheel prijshoudend; kalf- koeien als vorige week, stil, niet ge- he&l prijshoudend; varekoeien flink, slepend, onveranderd; pinken rui mer, stil, iets minder; t.b.c.-vrij gro ter, stil, niet geheel prijshoudend. TER AAR, 16 Augustus. Groente. Kassnij bonen 9.40—9.60, snijbonen ƒ59.40, idem B ƒ2.504.50, idem stek 22.40, stokprincessenbonen 6.108.10, stamprincessenbonen ƒ5.90—7.20, idem B 4.10—4.30, witte pronkers f 33.90, idem stek 1.40 1.90. alles per 10 kg.; tomaten A 0.25—0.30, idem B 0.26—0.32. idem C 0.200.25, idem bonken 0.20 0.21, waspeen 0.15—0.29, idem stek 0.060.08, andijvie 0.240.28, kro ten 0.21—0.22, postelein 0.06—0.20, groene kool ƒ0.09—0.10, putjeskool ƒ0.11, uien ƒ0.120.18, sjalotten 0.21, rabarber 0.060.08, spinazie ƒ0.32, aardappelen ƒ0.090.10, zil veruitjes ƒ0.27 aller per kg., sla 410.per 100 stuks, bloemkool A ƒ0.27—0.39 idem B ƒ0.20—0.26, idem C ƒ0.11—0.19, idem stek 0.08— 0.10, komkommers ƒ0.120.24, idem stek 0.080.09, alles per stuk, stoof- sla 0.801.25 per kist, selderij ƒ0.02, boskroten 0.110.12 per bos. Augur ken: fijn ƒ1.72, fijnbasterd ƒ1.42. basterd ƒ1.21, grof A ƒ1.04, grof I 0.760.85, CD 0.81, idem afw. 0.32, E 0.39, idem geel 0.18 alles per kg. Appelen: Perzikrode zomer- appel 0.410.42. Peren: Precose de Trevoux 0.38 .suikerperen 0.07 per kg. Bloemen. Begonia's f 0.17 uer pot. R'VEEN. 16 Aug. Bloemen. As ters 314, Scabiosa 312, Gladiolen 616, Montbretia 811, Colvillie 38, Lathyrus 35, Dahlia's 711, Anemonen 310, Liatrix 511 p. bos. Chrysanthen: Champion 1517, Mi- goli 713, Millersdale 610, Alfreton 810, Day-dream 69, Golden Sweethearth 57, Anjers 39 p. st Groente Kropsla I 4.8010.30 idem II 2,505,20, Bloemkool 38.00— 43.00, Breekpeen 25.0032.00, Toma ten A 23.00—34.00, idem B 27.00— i.00, idem C 20.0026.00, Snijbonen I 51.00—69.00, idem II 34.00—54.00, idem stek 20.0030.00, Dubb. Stam- boncn 47.0061.00, Prinsebonen 51.00 -69.00, Pronkbonen 33.00—39.00,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3