3)e£ekLe(Bou/taxit Scherpe reacties op de E.D.G.-voorstellen Franse Ontsnapt uit brandend vliegtuig Protest in de straten van Hanoi AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13272 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Compromissen bevredigen niemand KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 -- Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f 2.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco n. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 TELEVISIE-BEELD UITZENDING EN LEVENSHOUDING DE culturele taak van de televisie en haar bevordering in het na tionale vlak zal spoedig na het zomer - recès van de Tweede Kamer in open bare behandeling komen, als name lijk de tweede t.v.-nota van minister Cals aan de orde wordt gesteld. Ter inleiding kan het nut hebben na te gaan, wat de moderne beelduitzen ding heeft te betekenen in verband met onze katholieke levenshouding. Directe aanleiding daartoe is minder een bepaald relais uit de dagen van de Britse coronation dan wel een ca baret-vertoning op het Nederlandse beeldscherm, waarover terecht critiek is geleverd. Bij een vorige gelegenheid hebben wij er op gewezen, dat de katholie ken voor hun positieve taak in de vinding van de televisie een doeltref fend instrument bezitten. Maar dat zelfde instrument zal gevaren ople veren naarmate het wordt misbruikt; want evenals de krant vindt de tele visie een rechtstreekse weg naar de huiskamer. Nu ware niets gemakkelijker dan aan te bevelen: haal geen t.v.-toestel in huis; maar dan zou met het even tueel verkeerde ook het goede van de uitzendingen worden uitgebannen, en dat kan nooit de bedoeling zijn. Even als de radio moet in deze tijd de eigen katholieke televisie principieel worden nagestreefd. Zijn wij de regering erkentelijk, dat zij aan de grote omroep-organisa- ties oók de verzorging van de televi sie wil toevertrouwen, wij menen nochtans, dat met name in de twee de t.v.-nota door de invoering van een algemeen.programma een teleur stellend element is gebracht. Zal na melijk een Omroepvereniging de be voegdheid krijgen, uit een algemeen programma te weigeren wat strijdig is met haar levensbeschouwing? Waarschijnlijk niet, omdat minister Cals geen vetorecht heeft voorge steld. Daarbij komt, dat de nota er van uitgaat, dat een algemeen pro gramma de helft van de zendtijd dient te vullen. De andere helft zou dan moeten worden verdeeld onder de 'Omroep-verènigingen, die daar door meer het karakter van sectari- sohe groepen kriigen en waarmee hét beginsel dat geldt voor een om roepbestel eigenijk wordt verlaten, en aldus een stuk nationaal telèvisie- bestel wordt ingevoerd. Naar onze mening kan aan de toch wel gerechtvaardigde wens van de minister worden voldaan zonder al gemeen programma, maar door mid del van een ruim percentage van des noods vijftig algemeen aanvaardbare stof. Een aldus vrijelijk tot stand ge bracht gezamenlijk programma is uiteraard iets anders dan het gedwon gen karakter van een algemeen pro gramma in de zin van de t.v.-nota. Relayering van buitenlandse pro gramma's die in de Eurovisie hun bekroning kunnen vinden - zouden voorshands kunnen dienen ter aan vulling om de kijkers althans iets méér te bieden voor de prijs van toe- stèl en kijkgeld. Maar dan moet die aanvulling voor alle groepen aan vaardbaar zijn. Ook het a.r. dagblad „Trouw" is tegenstander van een algemeen t.v.- programma, vooral van een recht om programma's van de vrije omroep te reserveren voor het algemeen pro gramma. De- hoofdredactie, die een zeer goede relatie heeft in de parle mentaire t.v.-commissie, herinnert te recht aan het oude liedje, dat men de vrije organisaties wil dwingen on der het juk van de formele anonyme algemeenheid. Het tweede plan-Cals voor de televisie zou zo ongeveer de situatie scheDpen. welke voor de radio bestond in de periode van „Ra dio Nederland in overgangstijd" een situatie, die bij de radio onhoud baar is gebleken. IJfET. behoeft geen betoog, dat ook **een algemeen programma niet kan worden losgemaakt van het ka rakter der televisie. In een kleine kring van geïnteresseerden heeft de K.R.O.-voorzitter over dat karakter enkele scherpe conclusies getrokken, Aldus, de t.v. kan de mensen aan huis binden; zij kan een revolutie teweeg brengen in het Nederlandse gezins leven waarin als regel de avonden niet slechts aangenaam, maar ook nuttig besteed worden: de t.v. zal in tegenstelling met de radio veel meer aandacht voor zich ooeisen. En over de culturele invloed zeide prof. Kors dat mensen, die voorheen nim mer klassieken hebben zien snelen of balletten hebben zien oovoeren, een critische keuze maken bü het zien van t.v.; televisie achtte hij te ziin van allergrootste invloed op de vrije tijdsbesteding. De vraag is natuurlijk, of de hui dige tendenzen zich zullen handha ven; het verschijnsel is nog te Korreltje Laat het begrip der kinderen ont luiken als een bloem, breek het niet open als een oester.. nieuw. En de t.v. is in de korte ja ren die voorbij zijn reeds zozeer ver anderd, dat voorspellingen niet altijd uitkomen. Intussen zijn er op dit ogenblik in gans de wereld reeds meer dan 30 millioen t.v.-kijkers, de meesten in Amerika, waar men bij voorbeeld aan zijn trek is kunnen ko men door een in beeld gebrachte reportage inzake de actie van Mc Cartey tegen het Amerikaanse leger. Waarmee wij slechts willen zeggen, dat t.v. ook een kwaad kan zijn in handen van demagogen. Gelukkig werden wij althans tij dens de jongste Eurovisie-maand voor uitglijden gespaard; maar toch blijft réloyering uit het buitenland voors hands een kwestie, die weinig hou vast biedt. Zullen die relayeringen blijvend zijn of langzamerhand afne men, zoals ook bij de radio het ge val is? Moeten die relayeringen van bovenaf worden geregeld, of laat men de regeling over aan de Ned. Televisie-stichting, zodat de Omroe pen gezamenlijk kunnen bepalen, wanneer zij buitenlandse program ma's willen overnemen, en welke? Verder kan relayering van een Nederlands t.v.-programma naar het buitenl. o.i. tevoren niet worden gere geld, omdat men tevoren niet kan zeggen, of het buitenland prijs stelt op heruitzending, of in welke mate. Dat wij reeds relayering met België hebben, is alleen, omdat België aan zijn programma meer omvang wil geven, door ook het Nederlandse t.v.- programma te betrekken. LIET is vooralsnog moeilijk te zeg- **gen, welke invloed en nu be doelen wij niet de moréle invloed zal hebben op het gezins- en volksle ven. Met betrekking tot de radio heeft het Centraal Bureau van de Statistiek onlangs merkwaardige be vindingen gepubliceerd, die zeker niet bepalend voor de televisie kunnen worden genoemd. Maar toch wel vast staat, dat het binnendringen van de televisie in de woningen het aantal kijkers ongetwijfeld sterk vergroot; èn de invloed zal groter zijn dan dié van de film. Daarbij komt, dat men Nederland ziet er geen basis in voor een overeenkomst HET SUPRA-HATIONALE KARAKTER VERLOREN Het schijnt wel zeker, dat de kwestie van de Europese Defensie Gemeen schap, die nu al drie jaren hangende is, door de Franse premier Mendès- France tot haar crisis is gebracht. De lange reeks wijzigingen, die door de Franse regering is voorgesteld, (en nog steeds geheim is) lokt allerwegen scherpe reacties uit. De Nederlandse regering heeft gisteren verklaard, dat deze Franse voor stellen ten doel hebben het verdrag te ontdoen van zijn supra-nationale ele menten. Volgens het Nederlandse communiqué is niet wel in te zien, hoe op deze basis overeenstemming kan worden bereikt in Brussel. Het zal niet mogelijk zijn om de voorgestelde veranderingen ten uitvoer te brengen zonder een hernieuwde ratificatie-procedure in de landen, die het ver drag al hebben goedgekeurd. avond in buitengewone vergadering bijeen geweest om de ongunstige reacties op de Franse voorstellen te bespreken. Diplomatieke kringen in Brussel zouden geschokt zijn door de Nederlandse verklaring. De houding van de Duitse bonds kanselier Adenauer ten opzichte van de voorgestelde wijzigingen wordt beschreven als koel zo al niet vijan dig. Hij is van zijn vacantie terug gekeerd en bestudeert de situatie met zijn adviseurs en coalitiegenoten. Een moeilijkheid voor de betrok ken staatslieden is, dat zij nu wel met klem van argumenten de voor- DONDERDAG BEGINT BRUSSEL. In Brussel zullen, zoals bekend, op 19 Augustus de ministers van Buiten landse Zaken van de zes deelnemen de landen bijeenkomen, om de stand van zaken te bespreken. De Verenigde Staten zijn vastbe sloten geen enkele maatregel te steu nen, die een verzwakking van het supranationale karakter van het ED G-verdrag zou betekenen. De Franse regering is officieel van dit stand punt op de hoogte. Het Belgische kabinet is gister- Nieuw-Guinea wordt voor de U.N.O. gebracht Bevestiging door president Soekarno Tijdens een grote rede op het bor des van het paleis te Djakarta ter gelegenheid van de viering vah de in de huiskamer het genene gemak- nde verjaarda|! van het uitroe- kelnker kan besoreken. ook al omdatyan de ,ndonesisch(. 0nafhanke keiijker kan bespreken, ook al omdat hét doorgaans van geheel andere aard is als hetgeen in radio of bioscoop wordt geboden. Dit alles roept intenser meeleven Op, hetgeen dus voordelen, maar ook nadelen kèn hebben. De invloed op gezins- en volksleven zal nog wel niet aanstonds te constateren zijn; daar voor moet de t.v. eerst ziin ingebur gerd en het aantrekkelijke van het nieuwe hebben verloren. Maar dat de t.v. een grote rol zal spelen in.de samenleving en invloed uitoefenen op volksmoraal en maat schappelijk leven is vrii zeker. Het is te verklaren, dat Paus Pius XII in ziin brief aan het episcopaat van Italië heeft geschreven over een zekere anest, waarmee ook de Kerk de invloed van de televisie ziet ko men. En nog pas een maand na zijn zes-talige Pinksterboodsdhao voor en over de televisiè heeft de Heiliee Va der het Office international du film catholique gewaarschuwd, dat men toch vooral godsdienst en zeden moet stellen boven kunst. De richtlijnen voor een nieuw radiobestel, door het Centrum voor staatkundige vorming in 1948 voorgesteld en straks ook ten aanzien van de televisie, sluiten aan bij de pauselijke bezorgdheid, ook waar ze van toeoassing ziin op een gend. dat de katholieke culturele raad t.v.-bestek Verder stemt het verheu- onlangs zich uitvoerig en deskundig heeft laten voorlichten omtrent het actuele vraagstuk van de televisie, als tér inleiding on het telëviecon- gres. dat in het komende najaar door het Nederlands Cultureel Contact zal worden gehouden. VAN OORSCHOT. iijkheid heeft president Soekarno verklaard dat Indonesië de kwestie Nieuw-Guinea (of, zoals hij het zegt: West-Irian) heeft voorgelegd aan de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, „omdat Nederland weigert de politieke status van dit gebied langs de weg der besprekingen te regelen". Hiermee onttrekt Nederland zich, aldus Soekarno, op éénzijdige wijze aan een overeenkomst (Rónde-Ta- felaccoord), die het zelf heeft onder tekend. De Indonesische president ver trouwde er op, dat de UNO in deze zaak aan de zijde van Djakarta zal staan, maar overigens zou Indonesië zich altijd houden aan het beginsel van het „onderling overleg". Soekarno noemde de opheffing van de Unie met Nederland „een mijlpaal op de weg van Indonesië's vervolma king", maar hij voegde er aan toe, dat er nog veel zaken met Nederland zijn, die Djakarta wil wijzigen, voor al op financieel en economisch ge bied. Overigens was het land bereid bui tenlands kapitaal en buitenlandse werkkrachten toe te laten, maar dit zou alleen kunnen op voorwaarden, die gebaseerd zijn op de nationale wetgeving en waarbij uiteraard re kening zal moeten worden gehouden met de belangen van het eigen volk. Hij begreep echter zeer goed, dat de samenwerking op het gebied van de buitenlandse kapitaalsinvestering tot wederzijds voordeel moest leiden. Wat betreft de komende algemene verkiezingen in Indonesië merkte de president op, dat thans duidelijke Op de foto ziet men de overblijfselen van een Viking, die tijdens de lan ding naar beneden stortte en volkomen uitbrandde. Het ongeluk, vond plaats op het Blackbushe-vüegveld In Hampshire (Engeland). Een groot geluk was, dat alle passagiers wisten te ontsnappen uit het vliegtuig. De brandweer, die snel met schuimblusapparaten paraat was, heeft het toestel niet kunnen redden. stappen in de richting van de uit voering van de wetgeving op dit ge bied zijn genomen. Het-was geen ge makkelijke taak, zei Soekarno, maar niettemin eèn, die nu moet worden gedaan. Evenmin zag hij algemene verkie zingen als een geneesmiddel voor al le kwalen in het leven van het Indo nesische volk. Politieke stabiliteit zöu door economische rust moeten worden gevolgd. Amerikaanse hulp voor Vietnam Dé nieuwe ambassadeur van Viet nam in Washington, Tran Van Tsjoeng, heeft tegenover de pers ver klaard, dat thans met Amerika be sprekingen worden gevoerd omtrent Amerikaanse hulp ter versterking van de economie van Vietnam. De evacuatie van personen uit Noord-Vietnam naar het Zuiden zou niet zonder Amerikaanse hulp kun nen worden uitgevoerd, zo voegde hij er aan toe. Tot heden zijn 158.000 personen, die niet onder communis tisch regiem in het Noorden wensen te leven, in Hanoi en Haiphong on- dergèbracht. Van hier zullen zij ver der gebracht worden. De twee ste den zijn thans overbevolkt en men dient zich te haasten teneinde meer uitwijkenden te kunnen opnemen. stellen kunnen bestrijden, maar dat zij niet zeker weten, of zij straks niet in de positie zullen geraken, dat zij dezelfde voorstellen als onontkoom baar in hun parlementen moeten verdedigen. Mendès-France voert thans twee fronten eenzelfde tactiek: hij tracht het binnenland er van te door dringen, dat verwerping van zijn compromis Frankrijk zijn bondgeno ten zal kosten, terwijl hij de ver dragspartners voorhoudt, dat ver werping het einde van de gehele ED Malenkof wordt modieus De Moskouse correspondent van de „New York Times" berichtte gis teren, dat de functionarissen van het Russische ministerie van buitenland se zaken de grijze uniformen die zij zowel in hun dagelijkse werk als bij officiële gelegenheden plachten te dragen, hebben afgeschaft. Zij hebben ze vervangen door ge wone costuums. Hiermee volgen zU de lijn die door de topfiguren van de Russische regering schijnt te wor den aangegeven. Malenkof en de secretaris van de communistische partij Kroesjtsjef zijn ten minste de laatste tijd bij of ficiële gelegenheden altijd in gewo ne costuums verschenen in plaats van in de grauwe tuniek, waarin men hen gewoonlijk zag. Kroestsjef heeft G zal betekenen. In beide gevallen zich zelfs verscheidene keren in een onderstreept hij dus de onvermij de- fraai geborduurd Oekraïens hemd Iijkheid van de door hem gevolgde vertoond, dat hij bij een zeer licht, koers. bijna crème, zomercostuum droeg. Ondanks het verbod van de regering hebben bewoners uit Noordelijk Indo-China de straten van Hanoi overspannen met doeken, waarop in al lerlei toonaarden wordt geprotesteerd tegen de bezetting van hun grond gebied door troepen van de Vietminh. De meesten verkiezen de moeizame tocht naar het Zuiden boven het leven in het door de communisten bezette gebied. DE KEURIGE INBREKER Een inwoner van Muehlheim, die des nachts gerucht in zijn badkamer meende te horen en er een kijkje ging nemen, trof daar een inbreker aan, die zich rustig stond te scheren. De inbreker wist te ontkomen met achterlating van de reeds netjes bij eengegaarde buit: vier jassen, een kistje juwelen en een camera. OVERSTROMINGEN BIJ TEHERAN Bij nieuwe overstromingen, die het gebied ten Noorden van Teheran teisteren, zijn Zondag en Maandag 25 personen om het leven gekomen. Vijf dorpen zijn door het water ver woest. Nieuwe communistenwet in Amerika Lidmaatschap niet strafbaar In een conferentie in het Witte Huis met president Eisenhower zijn de leiders van het Congres Maandag overeengekomen, dat men zal trach ten een nieuw wetsontwerp door het Congres aangenomen te krijgen, waarbij de communistische partij als zodanig in de Ver Staten buiten de wet gesteld wordt, doch het lidmaat schap niet strafbaar wordt gesteld. Later op de dag heeft het Huis van Afgevaardigden met 305 tegen 2 stemmen zijn goedkeuring aan het nieuwe ontwerp gehecht. In dit ontwerp komt een duidelij ke verklaring voor, dat niets er in uitgelegd kan worden als een her roepen van de wet op de binnen landse veiligheid van 1950 en het verwerpt een door de Senaat goed gekeurde bepaling betreffende zwa re boeten en gevangenisstraffen voor een ieder die zich bij de ccfrtimunis- tische partij aansloot of uit haar naam handelde. In de preambule van de wet, die door het Huis aangenomen werd, Fort „heroverd" Portugese politie heeft het fort Tiracol, een Portugese enclave op Indisch grondgebied, dat gisteren door Indische nationalisten werd be zet, heroverd. De bezetting van het ford bestond uit enkele douane-amibtenaren, dié niets tegen de invasie van de natio nalisten konden uitrichten. Maar toen gisteren politieversterkingen bij het fort arriveerden, kozen de meeste „eendaagse bezetters" het hazenpad. Vijftien man echter zoch ten een schuilplaats in het fort. Zij werden evenwel zonder meer door de Portugezen overmeesterd en gearresteerd. Bij de herovering werd geen schot gelost. wordt de communistische partij „in feite een instrument van samenzwe ring genoemd om de regering omver te werpen". Verklaard wordt, dat zij „een autoritaire dictatuur vertegen woordigt binnen een republiek, voor zich zelf de, rechten en privileges eisend die andere politieke partijen toegestaan zijn, maar alle anderen de vrijheden ontzeggend gewaar borgd bij de grondwet". In 'n grot verdronken Een reddingploeg heeft gisteren in de rivier de Cure, honderd kilometer ten Zuidoosten van Parijs, het lijk gevonden van een jonge Fransman, die met een kameraad door een plot selinge stijging van het water in de rivier in een grot van de buitenwe reld was afgesneden. De rivier, een zijrivier van de Yonne, was Zondagmiddag plotselïig sterk gewassen; de twee jongens, een van 17 en een van 18 jaar, hadden waarschijnlijk gehoopt, dat zij veilig zouden zijn in een hooggewelfde spe lonk achter de overstroomde delen van de grot. De gang, waardoor zij waren binnengegaan, moet onmid dellijk onder water hebben gestaan. De reddingploeg, speciaal uit Parijs overgekomen brandweerlieden, zoekt nog naar de tweede jongen, die, naar men vreest, het lot van zijn kame raad heeft gedeeld. Vrouw door bijen gedood Meer dan 1000 bijenangels moesten verwijderd worden uit het gezich en de hals van Lady Georgina Rose Mary Butler (78), die tijdens een wandeling in Sotik in Kenya (Afri ka) door een zwerm bijen werd overvallen en daarna overleed. Zij was de vrouw van Sir George Butler, een vooraanstaande Ierse ma gistraat en kwam in 1948 naar Kenya. Vliegende schotels 2000 jaar oud Het verschijnsel der vliegende schotels is niet alleen van onze da gen, doch is reeds 2000 jaar oud! Tot deze ontdekking komt de Franse ge leerde, Jacques Villetta, een latinist, die in het bekende Vaticaanse blad „Latinitas" zyn bevindingen heeft opgetekend. De schrijver zegt, dat de oude Romeinen ze alleen geen vlie gende „schotels" doch vliegende „schilden" noemden. Hij haalt Plinius de Oude aan, die in zijn encyclopae dic „Natuurlijke historie" de vliegen de schilden reeds vermeldde, met de aanduiding, dat talrijke ooggetuigen ze hadden waargenomen. Volgens Vil letta heeft ook Senecaover door het „luchtruim flitsende schilden" ge schreven. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER. Koude nacht met op enkele i plaatsen mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer, maar later van het Westen uit toene- mende bewolking. Matige wind j uit Zuidelijke richtingen. Iets j hogere middagtemperaturen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 19 C. OSLO licht bew. 21 KOPENHAGEN onbew. 18 AMSTERDAM mist 18 LONDEN half bew. 20 LUXEMBURG zwaar bew. 17 99 PARIJS geheel bew. 20 BORDEAUX mist 19 GRENOBLE licht bew. 20 NICE onbewolkt 24 GENEVE nevel 18 ZURICH mist 17 LOCARNO onbew. 25 BERLIJN nevel 14 FRANKFORT nevel 19 MUNCHEN zwaar bew. 15 9* WENEN mist 20 INNSBRUCK zwaar bew. 16 ROME onbew. 26 AJACCIO onbew. 23.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1