,De Knokkei*sbui*ch LANDELIJKE MARIA-HULDE Bezwaren tegen het ondergaan van kuur voor gerechtelijke zitting Reisbureau bood gezelschap logies onde brug of hemeldak x cio i yj-i Den Bosch in volle voorbereiding Het Maria-jaar 1954 gaat op Zondag 22 Augustus zijn hoogtepunt vinden in het stadion De Vliert te Den Bosch als daar het massaspel „Her wonnen Paradijs" onder leiding van Anton Sweers wordt opgevoerd, en dat terstond gevolgd wordt door de pontificale H. Mis, die mgr. Alfrink in het stadion zal opdragen in aanwe zigheid van het voltallig episcopaat. Dit luisterrijk gebeuren zal door niet minder dan 30.000 personen uit alle delen van het land worden bijge woond. In Den Bosch zijn de voorbe reidingen om het tot een waardige nationale hulde te doen worden reeds in volle gang. Het comité Nationale Maria-hulde 1954, dat zich van de medewerking van verschillende sub-comité's heeft verzekerd, werkt reeds wekenlang onder hoogspanning en ook de vele Bosschenaren die gezamenlijk de creatie van Jan Naaykens tot leven zullen brengen zijn reeds geruime tijd naarstig doende hun rol in te studeren. Het spel „Herwonnen Paradijs' omvat drie delen: De nacht, de da geraad en de dag. In het eerste deel wordt de zondeval van de mens en zijn verwachting van de Messias be handeld; in het tweede deel het aan deel van Maria in het verlossings werk van Christus tijdens Zijn leven en het derde de voleinding van dit verlossingswerk door en na de kruis dood. Als dat spel zijn hoogtepunt bereikt heeft, zal het gehele stadion in een bloemenhof herschapen wor den en is tevens het grote midden podium reeds omgebouwd tot een feestelijk getooid altaar, waar dan terstond de pontificale H. Mis zal be ginnen. Voor die H. Mis is het proprium gecomponeerd door Hendrik Andries- sen, hetwelk zal worden uitgevoerd door het Utrechtse kathedrale kerk koor. De dertigduizend aanwezigen zullen samen de vaste gezangen van de H. Mis zinder onder leiding van de heer Wim Jansen uit Oss. Na af loop van de H. Mis zal Mgr. Alfrink een korte toespraak houden. Zoals bekend zal vanuit het aarts bisdom Utrecht op die Zondag een grote bedetocht naar Den Bosch wor den georganiseerd. De pelgrims zul- METEOR STRAALJAGER IN DUITSLAND VERONGELUKT Van de zijde van de luchtmacht voorlichtingsdienst werd medege deeld, dat gisteren omstreeks het middaguur tijdens een oef en vlucht een Meteor-straaljager van de vlieg basis Twente bij Münster in Duits land is neergestort. De bestuurder, de 23-jarige reserve-sergeant vlieger H. Groot-Huize, afkomstig uit Apel doorn, kwam hierbij om het leven. Hij was ongehuwd, maar zou vol gende week in het huwelijk treden. De familie is gewaarschuwd. NEDERLANDSE DESKUNDIGEN MAKEN EEN EXCURSIE NAAR DE SOWJET-UNIE. Op uitnodiging van het ministerie voor hoger onderwijs van de Sowjet- Unie vertrekt een dezer dagen een aantal Nederlandse geleerden voor een excursie van enige weken naar de U.S.S.R., ter kennismaking met het hoger onderwijs en het weten schappelijk leven aldaar. Het gezel schap bestaat uit de heren prof. dr. A. J. P. Oort, directeur van het la boratorium voor phytopathologie; prof. dr. T. H. Thung, hoofd van de afd. virologie, behorende bij het labo ratorium voor phytopathologie; prof. dr. ir. J. C. Dorst, directeur van het instituut voor veredeling van land bouwgewassen; dr. F. Wit, plantkun dige bij het Instituut voor Verede ling van Landbouwgewassen, allen bij de Landbouwhogeschool te Wage- ningen; dr. W. H. van Dobben, we tenschappelijk hoofdambtenaar op het Centraal Instituut voor Landbouw kundig Onderzoek te Wageningen, benevens prof. dr. W. F. Wertheim, hopgleraar in de sociologie en prof. dr.' J. Presser, hoogleraar in de ge schiedenis, beiden aan de univer siteit te Amsterdam. len de St. Jan bezoeken en daarna de beeweg volgen zoals die in Den Bosch steeds bij de Omgang wordt gevolgd, 's Middags zullen zij deel MUSEUM VOORBURG HEROPEND Gistermiddag om drie uur is te Voorburg het geheel gerestaureerde museum Hof wij ck, de vroegere bui tenplaats van de dichter Constantijn Huygens, officieel geopend. De restauratie is geschied onder leiding van de architect H. van der Kloot-Mij berg, de kunstschilder Pol. Dom, die de schilderingen aan de buitenkant van het gebouw ver nemen aan de Nationale hulde in het richtte, en de beeldhouwer Dirk Bus. sportpark. j Deze uiterlijke viering zou haar| ZEEPOST, belangrijkste waarde missen wanneer Zeepost kan met de volgende sche- zij niet gedragen werd door een gees- pen worden verzonden. De data, telijke voorbereiding. Daarom hebber waarop de correspondentie uiterlijk de bisschoppen en het Nationaal co ;er post moet zijn bezorgd, staan tus- mité de vigiliedag van Maria ten He sen haakjes vermeld. Indonesië meiopneming vastgesteld als een bij Ned. Nw.-Guinea: Mataram (26 zondere dag van boete en eerherstel Aug.); Ned. Antillen: Delft (17 Op 15 Augustus wordt in het ge- Aug.); Suriname: Castor (24 Aug.); hele land een gebedsweek feestelijk Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ingezet en op 22 Augustus wordt te- Winchester Castle (14 Aug.); Cana- vens verwacht dat allen die niet zeil da: Johan van Oldenbarnevelt (14 aan de Nationale Maria-hulde deel- Aug.) en Prins Philip Willem (19 nemen, in eigen parochie toch in de Aug.); Argentinië en Chili: Alcanta- geest zullen meeleven. I ra (14 Aug.) en Cordoba (19 Aug.); Ook met het Zieken-apostolaat- en'Brazilië en Uruguay: Alcantara (14 Zonnebloem-actie is in deze geest Aug.); Australië en Nw-Zeeland: via Engeland (14 Aug.). Inlichtingen be treffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkanto-r ren. contact opgenomen. Zo zal Nederland Op grootse en indrukwekkende wijze Maria in dit jaar een gezamenlijke hulde bewijzen. Twee lijnvliegtuigen rakelings langs elkaar Het scheelde maar 'n haar De passagiers en de bemanning van een Frans en een Brits lijnvlieg- tuig hebben gisteren boven het Pa- rijse vliegveld le Bourget een ogen blik van grote schrik beleefd, toen zij opduikend uit de laag hangende bevolking plotseling rakelings langs elkaar heenvlogen. Het scheelde slechts een haar of er was een ramp gebeurd, welke aan 40 passagiers het leven had kunnen kosten. De DC-4, op weg naar Dusseldorp, was van het vliegveld Orly vertrok ken en zette koers naar de Rijn. Ter- zelf dertij d naderde een Elizabethan van de B.E.A., komende uit Londen, het vliegveld Le Bourget. De sterk bewolkte lucht verminderde het zicht op de hoogte, waarop beide vlieg tuigen zich bevonden (2000 meter) practisch tot nul. Door nog onopge helderde redenen kruisten de vlieg tuigen op dezelfde hoogte eikaars koers. De passagiers zagen plotseling een ander vliegtuig op slechts enke le meters afstand uit de wolken op doemen. Beide piloten bewaarden hun koel bloedigheid, doch gezagvoerder Bosc, die de DC-4 naar Dusseldorp en te rug had gevlogen, verklaarde des avonds bij zijn terugkomst op het vliegveld Orly, dat hem nog nimmer in z'n loopbaan op zo korte afstand een ander vliegtuig was gepasseerd. Gezagvoerder Gillman van het En gelse toestel, dat normaal op Le Bourget landde, zeide, dat hij er niet zeker van was dat een der vleugel tippen van de DC-4 niet zeer licht de onderkant van de Elizabethan had geraakt. Hij taxeerde de afstand, waarop beide vliegtuigen elkaar pas seerden op minder dan 5 meter. Op de beide Parijse vliegvelden Pepsi-Cola uit het gevolg koningin verwijderd In het Zuiderpark te 's-Gravenha- i ontstond gisterochtend een inci dent, toen een personenauto de weg blokkeerde voor een reclamewagen van Pepsi-Cola, die met twee service wagens op ruim vijftig meter afstand de stoet van de Haagse bloemenko- ningin volgde. Een dienstdoende agent gaf de bestuurder van de per sonenauto opdracht door te rijden, waarop de inzittenden van de auto, die de directeur en de secretaris van de stichting Den Haag-Bloemenzee bleken te zijn, vertelden, dat Pepsi- Cola een kort geding had verloren en derhalve niet achter de stoet van de 'bloemenkoningin mocht rijden. De agent repliceerde slagvaardig, (dat het kort geding alleen maar be- 'trekking had op 't bloemencorso van Zaterdag. Volgens hem konden er dan ook geen bezwaren worden ge maakt tegen het rijden van wagens voor Pepsi-Cola op de openbare weg, zolang men zich aan de politie-voor- schriften hield. Rechter als heelmeester De vraag of de Nederlandse rech ter er de geëigende persoon voor is om voor medicus te spelen heeft lan ge tijd de gemoederen van het ge rechtshof in Arnhem bezig gehouden. Men vroeg zich namelijk af, of de strafrechter het recht heeft om een verdachte te verplichten tot het slik ken van pillen (z.g. Refusal-tablet- ten) die bedoeld zijn iemand van drankzucht te genezen. In hoger beroep stond terecht de 49-jarige reiziger W. J. W. uit Aal ten, die wegens oplichting van 37. ten nadele van zijn patroon door de Zutphensche politierechter was ver oordeeld tot 2 maanden voorw. ge vangenisstraf, waarbij hem het café bezoek was verboden en hem boven dien het ondergaan van een Refusal- kuur was -opgelegd. Bezwaar tegen kuur. Bü niet voldoen aan deze voor waarden zou de voorwaardelijke ge vangenisstraf alsnog in onvoorwaar delijke kunnen worden omgezet. Verdachte had tegen de Refusal- kuur geen bezwaar. Zijn bezwaar gold alleen het verbod van cafébe zoek, dat hij als iets oneervol.- be schouwde. De procureur-generaal maakte hem echter duidelijk, dat dit niet als iets beledigends of als een beknotting van zijn persoonlijke vrijheid moest worden beschouwd. Wél maakte spreker bezwaar te gen het als voorwaarde stellen van het ondergaan van een Refusal-kuur. Onvervreembaar eigendom. „Het lichaam en de geest van een mens lijn volledig en onvervreemd baar eigendom en niemand, ook de rechter niet, mag daaromtrent dwin gend ingrijpen", zei mr. Hustinx, die eraantoevoegde, dat de verdachte des noods wel onder medisch toezicht kan worden geplaatst. Dan heeft hij immers altijd nog het recht de aanwijzingen van de ge neesheer al dan niet op te volgen. „Dat een rechter echter een ver dacht zou kunnen verplichten tot het slikken van bepaalde tabletten en pillen acht ik principieel onjuist, zo dat ik U verzoek een dergelijke voor waarde bij het bepalen van de straf achterwege te laten", zo besloot mr. Hustinx. vraagt men zich thans af hoe dit voorval mogelijk is geweest. De or ders, die door de verkeerstorens naar de piloten worden gezonden zijn van dien aard, dat alle vliegtuigen, die het vliegveld naderen, een ruime veiligheidszone hebben, worden die instructies in acht genomen dan is het onmogelijk, dat twee toestellen met elkaar in botsing kunnen komen. Er moet dus aan boord van een der beide toestellen een verkeerde inter pretatie aan de instructies zijn ge geven, of op een der beide verkeers torens, die van Orly of van Le Bour get, moet een vergissing zijn begaan. VIJFHONDERDSTE EMIGRANT VERLAAT ANDIJK. De gemeente Andyk zal Maandag a.s. haar 500ste emigrant zien ver trekken. De bevolking van Andijk bestond op 1 Januari 1946 uit 4502 personen; op 1 Juli 1954 was dit aan tal gedaald tot 4293. Dat het niet meer is gezakt, komt door het ge boorte-overschot en enige import uit omliggende gemeenten. Van de 500 emigranten zijn ver trokken naar: Canada 397 persoden, Frankrijk 9 personen, U.S.A. 70 per sonen, Zuid-Afrika 1 persoon, Zwe den 1 persoon, Argentinië 4 personen, Australië 14 personen, Nieuw-Zee land 4 personen. Van dezen behoren tot de Gereformeerde Kerk 433 per sonen, Ned. Herv. Kerk 25 personen, Rooms Katholieke Kerk 17 personen, onkerkelijlten waren 25 personen. Zo men ziet is ruim 12 procent van de tegenwoordige bevolking geëmi greerd, een percentage dat wel door geen gemeente zal zijn bereikt. BALLON GAF DEINING onder winterharde baders Regen verdunde belangstelling Regen in alle soorten en variëtei ten. regen bij stromen, bij bakken, bij spetjes en bij vlagen begeleidde gisteren, de Haagse bloemenfeesten. Het bloemenvuurwerk te Schevenin- gen is dan ook afgelast. De ballonvaart van mevrouw Nini Boesman-Visser kon, tussen de buien door, verwezenlijkt worden. Ver kwam zij niet, want haar „Libelle" steeg in het Westbroekpark onder Scheveningen op en werd reeds kort nadien netjes op het strand gedepo neerd. Onder verbaasde blikken van onwetende hotelgasten en winter harde baders aan het luxe, doch stille strand. De Haagse politie heeft, gehuld in waterdichte jassen, voor een groot publiek, dat voornamelijk uit jeug dige enthousiasten bestond, een reeks demonstraties gegeven. Meer nog dan de acrobatiek van de verkeerspolitie met allerlei waaghalzige stoute stukjes, boeide het dartele paarden spel van de bereden politie. De galop-manoeuvre, het springcaroussel en de „stoelendans" kregen zeer veel bijval. De hondenbrigade mocht zich in warme belangstelling in de koude regenstromen verheugen, evenals trouwens de andere nummers, waar van een met radar van uit het hoofd bureau bestuurde onbèmande motor, een glanspunt vormde. KATOEN-DIEFSTAL IN ROTTERDAMSE HAVEN Enige maanden geleden heeft de Rotterdamse politie op de rijksweg naar Den Haag een bestelauto aan gehouden, waarin katoen werd ver voerd. De politie koesterde argwaan ten aanzien van de herkomst van deze katoen en zij begon toen een intensief onderzoek, waaronder nu een streep gezet kan worden. Geble ken is, dat in de afgelopen vijf jaar voor 60.000,katoen in de haven van Rotterdam werd gestolen. De po litie heeft 21 personen dieven en helers aangehouden, die ter be schikking van de justitie zijn gesteld. Bij de diefstallen waren behalve loodsbazen en loodsknechten ook zg. katoentrekkers betrokken. Deze laat- sten krijgen opdracht monsters te trekken uit katoen en de monsters op te zenden naar eventuele kopers. In plaats van het monster werd meer katoen van de partijen weggenomen. De partijen werden dan doorverkocht aan spinnerijen. Behalve katoen heb ben de mannen ook nog enkele balen grondnoten weggenomen, doch hun werkzaamheden concentreerden zich in hoofdzaak op de katoen. BENOEMINGEN BIJ MISSIONARISSEN VAN HET H. HART De generaal-overste der Paters van het H. Hart te Rome heeft pater dr. G. de Gier benoemd tot provinciaal van de Nederlandse provincie. Pater de Gier is opvolger van pater J. v. Erp, die overste is geworden van het klooster te Overhoven-Sittard. Ver der heeft het generalaat de volgende paters aangewezen voor de missie: Nieuw-Guinea de paters J. Geus- kens, J. v. d. Vlugt èn Jac. v. d. Vel den; Amboina: pater Alb. Rutges; Celebes (Menado): de paters dr. J, Bovenmars en C. Lagerwey; Philip- pijnen: pater J. Hoff; Brazilië: pater J. Grooten. De provinciaal* overste heeft voorts de volgende benoemingen gedi pater Ant. Meuwese, directeur van het juvenaat te Tilburg; pater C. Swinkels en pater A. Kanters, lera ren aan de Apostolische School te Tilburg; pater B. Buur, rector van Huize Nazareth te Tilburg; pater A. de Goede, leraar aan de Apostolische School te Driehuis-Velsen; pater dr. N. Onstenk, godsdienstleraar aan het R.K. Meisjeslyceum te Nijmegen; pater H. Giesberts kapelaan te Berg en Dal; pater Fr. Jacobs, godsdienst leraar aan het Gelders Lyceum te Arnhem; pater Adr. Dijkzeul, gods dienstleraar aan het R.K. Meisjesly ceum te Rotterdam; pater Jan Jans sen godsdienstleraar aan het R.K. Meisjeslyceum en conrector van het R.K. Ziekenhuis te Hilversum; pater Jac. Klemann werd verbeelden aan Una Sancta te Hilversum; pater C. Braun, professor aan het Phüosophi- cum te Brummen. Postwisselvervalser maakte „slachtoffers" Een van de drie verdachten in een recent geval van postwisselvervalsing de 22-jarige gedetineerde arbeider K. te Amsterdam, is vanmorgen voor de rechtbank gekenschetst als de aan stichter van veel kwaad; daarom eiste de officier van justitie tegen hem an derhalf jaar gevangenisstraf in de jeugdgevangenis te Zutfen. Zijn „slachtoffers", twee Amsterdammers, hoorden voorwaardelijke straffen te gen zich eisen van resp. zes en vier maanden nadat zij zich beiden bereid hadden verklaard tot eventuele on dertoezichtstelling. De rolverdeling in deze verval singsaffaire, die zich tussen Novem ber 1953 en Maart 1954 heeft afge speeld was als volgt: K. hield post wissels achter yit poststukken die hij Gis PTT-employé naar een speciale afdeling had moeten brengen omdat zij niet op de juiste manier met post zegels waren beplakt en met de hand moesten worden gestempeld. De verduisterde postwissels endos- seerde hij dan aan zijn twee mede plichtigen, die uit de opbrengst gere geld geldsbedragen variërend tussen ƒ15,— en ƒ150,— van hem ontvin gen. De jeugdige PTT-beambte bleek zich bovendien te hebben vergrepen aan poststukken bevattende een pols horloge, een gouden armband en le ren handschoenen, die hij te gelde ge maakt had. Zijn raadsman deelde mede dat zijn cliënt zich al op 18-ja- rige leeftijd en later ook in dienst tijd onder behandeling had moeten stellen van een psychiater die hem als psychopathisch gestoord had be schreven. Hij bepleitte, ondanks re pliek van de officier, die jeugdgevan genis wel degelijk voor het "doel ge schikt zeide te achten, een gecombi neerde straf met proeftijd van drie jaar en door de reclassering aan te wijzen psychiatrische leiding te Am sterdam. De rechtbank zal op 27-Augustus uitspraak doen. Directeur wachtte klachten niet af Bij de recherche zijn aanklachten ingediend tegen de 22-jarige D. W., directeur van een reisbureau. De man had een reisje van tien dagen georga niseerd naar Duitsland en Oostenrijk, maar het gehele reisschema liep in de war, omdat diverse afspraken met hotelhouders niet waren gemaakt. Het gezelschap kwam bovendien zonder geld te zitten, daar W., die het verlaten had om in Nederland geld _te halen, niet terugkwam. De deelnemers moesten zodoende op eigen kosten voortijdig naar huis. terug. De tiendaagse reis, dot slechts 110 gulden kostte omdat het, volgens W., een reclamereis betrof, werd ge- maakt in twee bussen. In Aken ver-1 liet W. het gezelschap. Reeds op de1 eerste plaats van overnachting bleek, dat nergens logies was besproken. Politie en verenigingen op toeris tisch gebied brachten uitkomst, maar uiteindelijk wilden de chauffeurs niet verder, omdat slechts voor een deel van de af te leggen afstand was be taald. In arren moede zyn de 60 deel. HARDE NOODZAAK Gisteravond is iemand in een perceel te Den Haag binnenge drongen. Hij verschafte zich toe gang door het W.C.-raampje. De bewoners van het bewuste huis constateerden later bij thuis komst dat men in de W.C. ge bruik had gemaakt van zeep en handdoek. De onbekende bezoe ker is niet door de voordeur vertrokken, maar langs dezelfde weg als hij gekomen was. Hij is daarbij op het fonteintje gaan staan, daar dit in stukken aan de muur hing. Er wordt in het perceel niets vermist. MOEDER VIEL VAN TRAP. 42-jarige mevrouw O.-V. uit Woerden is ha een val van de trap overleden. Zij was naar een boven verdieping gelopen om daar een schreiend kind in slaap te sussen. Haar man vond zijn vrouw bewuste loos op de grond liggen. Een onmid dellijk gewaarschuwde arts consta teerde een schedelbasis-fractuur. Kort na zijn komst is de vrouw overleden. Het politiebureau Sandelingsplein in Rotterdam-Zuid heeft de beschik king gekregen over een nieuwe tele fooncentrale, die door de P.T.T. spe ciaal is gemaakt om door een blinde bediend te kunnen worden. De Rotterdamse P.T.T. had reeds ervaring op dit gebied, omdat reeds sedert lang op het' rijkstelefoonkan toor te Rotterdam een dergelijke centrale staat, waarbij alles van het gehoor en van de tast afhangt. Daar is het een blinde telefoniste die voor de bediening zorgt. In plaats dat er, zoals gewoonlijk, een lampje gaat branden, waaruit blijkt dat er iemand spreken wil, gaat er een zacht zoe- mertje. Tevens schiet er dan een soort pennetje omhoog. Zodra dit betast wordt, vinden de vingers tevens een metalen draadje, dat naar het koord leidt, waarmee de verbinding tot stand moet worden gebracht. Het gevraagde nummer wordt dan ook weer op de tast ge vonden. Die nummers zijn aangege ven door een soort metalen spijker tjes, in series van vijf, telkens afge scheiden. Het eerste vijftal is klein, het tweede iets groter en zo vervol gens. Het koord kan dan bij het ge vonden nummer de verbinding tot stand brengen. De thans bij de politie aangestelde blinde telefonist, J. Ph. Hanewinckel, heeft 31 jaar als telegrafist gewerkt bij de rivierpolitie te Rotterdam. Door het in gebruik namen van een mobilofoon-installatie was hij min of meer overbodig geworden. Thans heeft hij weer zijn full job. HEER OP DIVAN BEROOFD. In de nacht van 10 op 11 Augustus is men binnengeslopen in een per ceel aan de Prins Mauritslaan in Den Haag. De heer des huizes lag op de divan te slapen en heeft van de in sluiping hoegenaamd niets gemerkt. De volgende dag constateerde hij dat nemers dan ook naar huis terugge keerd. Bij de recherche hebben enkeier aangifte gedaan, omdat zij de gehele reissom van te voren hadden betaald, terwijl de meeste reizigers aan W. Ne derlands geld in bewaring zouden hebben gegeven, om vreemd geld te kopen. W. heeft niet gereageerd op telegrammen en is op het ogenblik- onvindbaar; vermoed wordt dat hij zich in Spa bevindt, waar hij een ho tel heeft. De recherche onderzoekt thans de toedracht van de zaak en de reden van W.'s afwezigheid, alvo rens zijn aanhouding op vermoeden van verduistering te verzoeken. Honderden tamme konijnen slachtoffer myxomatose Myxomatose, de gevreesde konij nenziekte, heeft in de afgelopen we ken op Walcheren vaste voet gekre gen. De eerste gevallen werden on langs geconstateerd in Souburg maar thans heeft de ziekte zich vrijwel over het gehele eiland uitgebreid. De myxomatose is het meest ver breid in Souburg, Middelburg en Koudekerke maar ook in St. Laurens, Domburg, Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland doet zij zich gelden. In totaal zijn naar schatting reeds enke le honderden tamme konijnen een prooi van deze besmettelijke ziekte geworden. Besmette dieren worden onmiddellijk afgemaakt. Vele konij nenfokkers op het eiland hebben hun stapel dan ook tot de helft of nog minder zien. slinken. Onder de geor ganiseerde konijnenhouders heerst grote 'bezorgdheid. Om zoveel moge lijk dieren te redden past men isola tie toe, waarna de in quarantaine ge brachte konijnen ingespoten worden. Verondersteld wordt, dat de myxoma tose van Zeeuwsch-Vlaanderen en België uit Walcheren is binnenge drongen. De besmetting wordt ver moedelijk door muggen en vliegen en ook door middel van voedsel overge bracht. Scheepsberichten ANTONIA <t.), 12 v. Pladju n. Tjila- tjap; APPINGEDIJK, 12 v. Londen naar Antwerpen; CALTEX BINTANG (t.), 12 v. Suez n. Singapore; CISTULA <t.). 13 Mena al Ahmadi verw.; CLEODORA (t.)10 te Hobart daarna Portland, Pt Pirie en Pladju; CORILLA (t.). 9 te Geelong, daarna naar Singapore; CO- RYDA (t.)10 te Geelong, daarna Mel bourne, Pladju: CRONENBURGH, p. 12 Ouessant n. IJmui'den; ENA (t.)13 te Balikpapan; ERINNA (t.), 24 Rangoon verw,, daarna Calcutta, Singapore; ETREMA (t.), 12 210 m. w. Cyprus, 14 Beyreuth verw.; HOOGKERK, 12 n.m. te Djibouti; INDRAPOERA, 12 v. Balik papan n. Makassar; IVOORKUST, p. 12 Finisterre n. Le Havre; JAGERSFON TEIN, 12 440 m. o. St. Helena n. Kaap stad; JAVA, 12 v. Singapore n. Cheri- bon; JOHAN v. OLDENBARNEVELT, Southampton, 13 v.m. R'dam verw.; JUPITER, 12 te Malta; KOROVINA (t.). techni. proeftocht ca. 20 September; KOTA GEDEH, 12 n.m. v. Belawan naar Djeddah; LARENBERG. 12 v. Barah n. Khorramshar; LEUVEKERK, 12 v. Bom bay n. Rangoon; LOPPERSUM. p. 12 Kp Vincent n. Ceuta; LUCITA t.12 van Ardrossan n. Heysham; LUTTERKERK, 12 Gibraltar n. R'dam; MAASDAM. 12 n.m. te Cobh; MACUBA (t.), 9 te Geelong, daarna Miri; MAPIA, 12 van Genua n. A'dam; MARIS A (t.)12 450 Landsend. 15 Stanlow verw., daarna R'dam; MARKEN. 12 n.m. te Takoradi; METULA it.). 10 te Geelong. daarna Miri; MITRA (t.), 13 te Bergen; NIEUW HOLLAND, 13 te Surabaja; ORANJESTAD, 12 420 m. wzw. Fayal n. Trinidad; POLYDORUS, 12 v. Lon den n. Hamburg; ROEPAT. 12 v. Balti- ire n. Charleston; ROGGEVEEN, 12 Beira n. Dar es Salaam; SALAWATI, v. Damman n. Khor al Mufatta; SA- ROENA (t.), 12 v. Tj. Priok n. Surabaja; SIBAJAK, p. 12 Kp Bon n. Rotterdam; SOESTDIJK, 13 te Tj. Priok; SUNETTA (t.). 16 te Hongkong verw., daarna dokken; TARAKAN, 12 v. Colombo naar Belawan; TARIA <t.)14 Pto La Cruz verw., daarna Trinidad; TEIRESIAS, 13 te Alexandrië; THALATTA (t.p. 12 Gibraltar n. Mena al Ahmadi; TONINI. Pt Said n. Vassiliko Cyprus; VAN WAERWIJCK. 13 te Santander; WA- zijn portefeuille uit zyn colbertjasje w^LLEM ruvs 12 vF|u2 n' verdwenen was, inhoudende 150 en IJSSEL 12l v Tanger; ZUIDERKRUIS'. 12 180 m. z. Monrovia n. Las Palmas. (42) 0" Mis een hete geschiedenis!De knok- kers burcht 11 mijten sedert eeuwen ■ytf, fMj De Qem-Foot-üin bekeert dit del burcht hen toebehoort tWi BleekMen ders ooktDie twist duurt et uren en» rentsftvonds ruome diqtuk, nemen wide wepens omer voorouders on en be retten het tas/eet. De Cteen-Foots toch ten den de burcht in te nemen Het net hd eenjgronde ontspenntnq qeweest, meertt

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6