Vorstelijk sprookje in het Dampaleis MUZIEK EN SCHITTERING VAN KRISTAL EN ZILVER Met menu Drie steden» één geestdrift De Noorse Vorst opende in Stavenisse de nieuwe „Koning Haakonstraat" Op de - Koninklijke rondvaartboot kletterde gestaag de regen J.aen 1923en nu ió Auuuoi ao 1954 UL. LuiiioiUi 1 WtiEUE Bl.AU 1'AGIN A Anjers, in een zacht-rose weelde van kleuren versierden gisteravond de marmeren burgerzaal van het paleis op de Dam tijdens het officiële gala diner dat ons koninklijk paar aanbood ter gelegenheid van het staatsie- bezoek van koning Haakon aan Nederland. Een honderdtal gasten waren gezeten aan de met wit damast gedekte, hoefijzervormige tafel, die straalde in het diffusse licht van blank witte kaarsen. Langs de hoge gewelven golfde zacht de muziek van de Marinierskapel onder leiding van de kapitein G. Nieuwland. Lakeien, gekleed in blauw met goud betresde jassen en witte kuitbroe ken, gedirigeerd door drie huismeesters in rode jassen, de borst bedekt door talrijke onderscheidingen, serveerden geruisloos de kostelijk opge maakte schotels. KOSTELIJK WIT PORSELEIN. Aan het hoofd van"'de tafel Zetelde de vorstelijke gast met aan de lin kerhand Hare Majesteit de Konin- De regen stroomde neer, toen ko ningin Juliana, koning Haakon en prins Bernhard gistermiddag het pa leis op de Dam zouden verlaten voor hun boottocht door de grachten en havens. Maar ondanks zijn 82 jaren wilde de Noorse koning geen gebruik maken van een paraplu. Fier en rechtop stapte hij door de regen naar de wachtende auto. 3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC >IIC? 0 y Tijdens het galadiner, gister- Q avond gegeven in het Koninklijk U Paleis te Amsterdam, werd het p volgende menu opgediend: Q Chaud-froid de canard voisin Q 0"" ovale stukjes geglaceerde eend met fijne groente in «en n r bruine saus. z y Potage Agnes Sorel cham- Q q pignonsoep. - Delices de sole du chateau 0 Q gefileerde tong in wynsaus. jr Gigot d'agneau .de lait a la 0 Richelieu gebraden en gegar- neerd zuiglam. 0 Biscuit glacé aux frarrboises geklopt frambozenijs, y Petit fours. 0 Vruchten. Z Daarbij werden gedronken y champagne, Meursault 1945 (een Q q witte bourgogne) en Chateau - lynch bages 1934 (een rode bor- 0 0 deaux). r 311011011011011011011011C gin en ter rechterzijde prins Bern hard. De Chaud Froid de Canard Voisin werd opgediend op de zilve ren borden, die bij de aanvang van dit gala-diner verborgen waren on der wit damasten servetten. Voor de Potage Agnès Sorel _werd het be roemde Sèvres servies gebruikt, dat rond de eeuwwisseling door de toen malige Franse president werd aan geboden aan koningin Wilhelmina. Kostelijk wit porselein met een bre de pauwblauwe rand, bewerkt met goud en in het midden een gouden W, waarboven een gouden kroon. Koningin Juliana, gekleed in een parelgrijs avondtoilet met lange nerz-stola, in het haar een flonkeren de diadeem en getooid met diaman ten oorbellen, sprak na het eerste gerecht de 82-jarige koninklijke Noorse gast toe, waarna het Noorse volkslied werd gespeeld. WARMTE EN OPRECHTHEID. De Koningin herinnerde aan de warmte en oprechtheid waarmee zij en prins Bernhard vorig jaar bij hun bezoek aan Noorwegen door koning Haakon en het Noorse volk werden ontvangen. Daarna memoreerde de Koningin de samenwerking op wetenschappe lijk gebied en de goede kameraad schap tussen Noorwegen en ons land, „een band, hecht aaneengesmeed in deze laatste jaren door een gelijk lot en door dezelfde vastberadenheid in 't aangezicht daarvan". Onmiddellijk daarna stond koning Haakon op en beantwoordde de vriendelijke woorden van onze vors tin, gevolgd door de klanken van het Wilhelmus. DROOGBAK: DROBAK. „Mijn vaart door het Noordzeèka- naal en de aankomst in Amsterdam hebben mij reeds een levendige in druk gegeven van de schoonheid van Uwer Majesteits land en van de kun de en vasthoudendheid van zijn in woners, aldus de koning. Koning Haakon memoreerde de uitgebreide handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Noorwegen, die reeds drie en een halve eeuw heb ben bestaan. „Een zichtbaar kente ken is in de hoofdstad daarvan te vinden, want, voor zover mij bekend, heeft de wijk Droogbak haar naam ontleend aan de Noorse stad Dro- bak. Buiten, op een verregende Dam, wachtten honderden nieuwsgieringen in de hoop nog een glimpje te kun nen opvangen van een sprookjesach tig tafereel, dat een dergelijk staat- siebezoek nu eenmaal met zich mee brengt. I»1 Het bezoek aan de Noorse Zeemanskerk te Rotterdam Op de tweede dag van zijn bezoek aan ons land is Z.M. Koning Haakon van Noorwegen hedenmorgen omstreeks tien uur van het koninklijk paleis te Amsterdam per auto vertrokken naar Rotterdam om daar een dienst in de Noorse zeemanskerk aan het Drooglever Fortuynplein bij te wonen. Groot was het enthousiasme van de Rotterdammers toen de koning met de auto en begeleidt door een stralende zon bij de Noorse zeemans kerk arriveerde. Een muziekgezelschap uit Arendal, dat op een toeristen- reis in ons land is, speelde Noorse muziek. De koning werd ontvangen door de Noorse gezant in 's Gravenhage, de heer Jorstad en door ds. A. Terjesen, predikant bij het Noorse gezantschap. In de kerk bevonden zich ongeveer vierhonderd genodigden, waaronder talrijke zeelieden. De dienst, een normale Noorse godsdienstoefening, ving aan met een orgelpreludium. De organist bracht „Landkjenming" van Grieg ten gehore. Vóór en na de predikatie werden twee Noorse psalmen gezongen, die betrekking hebben op het vaderland. Beschermheer. Ds. Terjesen zeide o.m.: „Wij heb ben met vreugde de dag tegemoet ge zien, dat wij Zijne Majesteit hier op vaderlandse heilige grond in een vreemd land konden verwelkomen. Zijne Majesteit, zo vervolgde ds. Ter jesen, is reeds vele jaren de be schermheer van het zendingswerk ten be,hoeve van de Noorse zeelieden. Het is om deze reden, dat wij Zijne Ma jesteit met bijzondere blijdschap in deze kerk welkom heten en ook om dat de kerk gedurende de jaren van haar bestaan steeds 's konings zorg en grote interesse heeft ondervonden. Om ongeveer twaalf uur was de godsdienstoefening afgelopen. De Koning en zijn gevolg verlieten de kerk. IJet koninklijk gezelschap be gaf zich vervolgens per autó naar Numansdorp. Om kwart over elf vanochtend, drie kwartier nadat koning Haakon naar Rotterdam was vertrokken, verlieten H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden het koninklijk pa leis om per auto naar Numansdorp te gaan. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins begaven zich in Numansdorp aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein". Daar ontvingen zij te circa half een 's middags Koning Haakon en zijn gevolg, waarna het gehele koninklijke gezelschap zich aan de lunch verenigde. De „Piet Hein" had inmiddels de steven ge wend naar Stavenisse, waar het jacht omstreeks kwart voor drie arri veerde. Wij danken het Noorse volk. In de haven van Stavenisse werd het hoge gezelschap begroet door de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en de burgemeester van Stave nisse. Aan H.M. de Koningin werden bloemen aangeboden door de 10-jari ge Adriana Brouw, wier moeder bij de Februari-ramp om het leven kwam. Per auto werd het gezelschap van de haven dangs het gemeentehuis waar een erepoort met „Velkommen til Stavenisse (welkom in Stavenisse) was opgericht naar het begin van de Koning Haakonstraat gereden, waar 19 woningen, na de Februari- ramp door Noorwegen geschonken, zijn gebouwd. De auto's passeerden een erehaag De stille figuur van prinses Wilhelmina treedt niet dikwijls meer in het openbare leven de laatste jaren. Ook gisteren toen zij tegenwoordig wilde zijn bij het bezoek van koning Haakon aan Amsterdam, verscheen zij niet in het openbaar, zodat slechts weinigen getuige waren van de aankomst van prinses Wilhelmina. Terwijl aan de voorzijde van het paleis op de> Dam het duizendvoudig gejuich opsteeg ter begroèting van de Noorse*, koning en ons Koninklijk Paar, stapte prinses Wilhelmina alleen en vrij wel onopgemerkt aan de achterzijde het paleis binnen. van de Nationale Reserve ö.l.v. de ka pitein Kloosterman. Aan het begin van de Koning Haakonstraat stond een erepoort met Noorse vlaggen en het opschrift „Vi takker det norkse folk". Wij danken het Noorse volk. Schoolkinderen van de 6e8e klas se van de lagere school stonden bij de ingang van deze straat opgesteld. Zij zongen, begeleid door het plaatselijke muziekgezelschap „O. B. K.", in de Noorse taal twee coupletten van het Noorse volkslied. Het gemeentebe stuur en de dirigent de heer J. G. Geluk werden daarna aan de ko ninklijke bezoekers voorgesteld Hoog bezoek. De koning heeft vervolgens een lint doorgesneden en daarmeef offi cieel de koning Haakonstraat ge opend. Z.M. kreeg bij deze gelegen heid een Zeeuws broodmes en brood- plank die werden aangeboden door het 7-jarige jongetje J. I. Hage, wiens moeder en zuster bij de Fe bruari-ramp omkwamen. Op de bróodolank staan Zeeuwse motieven en de woorden „Stavenisse takker det norske folk". (Stavenisse dankt het Noorse volk). Het gezelschap wandelde daarna naar een der Noorse woningen, die door de Koning, de Koningin en de Prins werd bezocht. In de beste ka mer, waar een fraaie gekleurde foto van een Noors landschap, geschon ken door Noorv/egen aan de 19 hui zen, aah de wand hangt, ontving de bewoonster, mevrouw de weduwe M. MoerlandFierens (haar man ver dronk tijdens de ramp) met haar schoonzon L. J. Moerland, die zich bij het reddingswerk bijzonder onder scheidde, en haar dochter Lisseya C. MoerlandMoerland de hoge gasten Naar Bergen op Zoom en Den Haag. Tijdens het onderhoud werd aan de Koning verzocht een toepasseslij- ke oorkonde te tekenen. Nadat het hoge gezelschap onge veer tien minuten in de woning van mevrouw MoerlandFierens had doorgebracht, begaf het zich naar buiten waar het in de auto's stapte. Toen de stoet de Koning Haakon straat passeerde speelde het plaatse lijke muziekgezelschap het lied van Stavenisse. Het was omstreeks half vier dat het koninklijk gezelschap de tocht per auto naar Bergen op Zoom begon en daar stond de koninklijke trein gedeed, die het gezelschap naar 's-Gravenhage bracht. GEJUICH UIT AUTO'S EN HUIZEN Tijdens de gestaag neerdalende druilige motregen hebben koning Haakon en het koninklijk paar in de' namiddag een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse grachten. Op 'ZZS&LSïZ.'Z&Z!™ stonden, Se modeTde hand' te kijken. En op verscheidene plaat sen bleef het niet bij kijken alleen maar werd ook gejuicht. BEELD VAN ST. OLAV ONTHULD. Een aardig moment was het toen de „Oranje Nassau" het marine eta blissement passeerde, waar drie peu- Oranje Nassau" lagen de Noorse Nederlandse ylag in bloemenmozaïek uitgevoerd. De belangstelling bij ver trek het Rokin en langs de grachten was ondanks de regen toch tamelijk groot. Gehuld in regenjas sen, schuilend onder parapluies en bomen, in langs de wallekanten ge parkeerde auto's, maar vooral ach ter de ramen der talrijke kantoren en huizen stonden en zaten de Am sterdammers naar het voorbijvaren Op 5 Juni 1923 bracht koning Haa kon van Noorwegen zijn eerste be zoek aan ons land. Dit vorstelijk be zoek toonde zeer veel overeenkomst met het huidige. Ook toen kwam de Noorse vorst per schip (het pantser schip „Eidsvold") in Amsterdam aan. Hij werd daar ontvangen door ko- ningin Wilhelmina en prins Hendrik. De beide foto's geven een moment tijdens de-inspectie van de erewacht. Er is weinig verschil; koningin Wil helmina heeft plaats gemaakt voor haar dochter, een beminde vorstin werd prinses, een beminde prinses vorstin. de hun veel te grote witte matrozen mutsen brachten. Bij de brug van het schilderachtige Kolkje werd bij het passeren van de koninklijke boot in de gevel van een huis een houten beeld van St. Olav, de schutspatroon der zeelieden onthuld. Dit bijna l'A meter hoge beeld is het eerste hou ten beeld in de hoofdstad. Het werd in opdracht van de heer E. Brand- steder vervaardigd door de heer An ton Witzel en het is bedoeld als ver fraaiing van de Zeedijkbuurt. Bij het passeren van de oude kerk beierde het carillon als groet aan de Noorse vorst. Om kwart over vijf meerde de .Oranje Nassau" weer af op dezelf de plaats, waar de boot vertrok. Op de steiger stond de 9-jarige Albert Kooij klaar bij de Noorse vlag en koning Haakon lachte vriendelijk, toen hij de in marine-uniform gesto ken jongen opmerkte. Om half zes waren koningin Ju liana en haar hoge gast weer op het Paleis terug. PRINSES WILHELMINA vier weken naar Noorwegen Naar het A.N.P. verneemt zal H.K.H. Prinses Wilhelmina Vrijdag voor een vacantie van vier weken naar Noorwgen vertrekken. Zij zal haar verjaardag in het buitenland vieren. H.K.H. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard vertrekken zoals be kend. op 31 Augustus a.s. naar Grie kenland, alwaar zij de gasten zullen zijn van het Griekse koninklijke

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5