Bruid tooit zich met oud en nieuw Rond het Boskoopse tunnelplan ontstaan veel andere plannen InAustalië trouwt iedereen in de kerk al is 't meer schijn dan werkelijkheid Mariaspel op Pastoor Oneïplein Ilya Ehrenburg nam dat niet Ut LhlUSL CUUKANl EERSTE BLAD PAGINA STADSNIEUWS AANBESTEDING TE LEIDEN In het Stadhuis te Leiden is he denmorgen aanbesteed het maken van riolerings-, drainagegrond- en bestratingswerken ter plaatse van en nabij het viaduct Rynsburgerweg, Stationsplein en Stationsweg. Van hoog tot laag waren de in schrijvingen: F. en A. Bruisschaard te IJmuiden 250.000; Hoonhout— Smit te Haarlem 237.500 J. M. Samson te Oegstgeest 229.000; Stuifzand te Leiden 227.200; J. Vis- scher te Leiden 226.870; L. P. van der Geer te Leiden 224.000; Gebr. Schouls N.V. te Leiderdorp 220,000. De gunning is aangehouden. 40-JARIG JUBILEUM W. FLIPPO. De heer W. Flippo, Paul Kruger- straat 24, te Leiden, vierde vandaag zijn veertigjarig, jubileum bij de fa. B. Zeilstra aan de Langebrug. De heer Flippo is bij genoemde fir ma voorman. Hedenmorgen werd de jubilaris in het bedrijf gehuldigd. Hij werd toegesproken door de firmant de heer H. Zeilstra, die hem na woor den van gelukwens en waardering een enveloppe met inhoud overhan digde. Ook van het personeel ont ving de feesteling een geschenk. Op verzoek van de jubilaris werd de vie ring van het feest tot een intieme kring beperkt. In huiselijke omge ving werd de viering voortgezet. LEIDS NUMMER VAN „ONS VOORGESLACHT". Het nummer van de maanden Juli- Augustus van „Ons Voorgeslacht", een orgaan van de Zuidhollandse Vereniging voor Genealogie, is geheel gewijd aan de stad Leiden. „Een stad", zoals in het ten geleide van het blad wordt geschreven, „die in de geschiedenis van ons vaderland een belangrijke rol heeft gespeeld." Op overzichtelijke en belangwek kende wijze is in dit nummer de ge schiedenis van de geslachten Basyn, De Lannoy en Van Wingen opgeno men. Vooral over het geslacht van Jan Lannoy en zijn betrekkingen tot de Pilgrim Fathers is een zeer interes sant artikel geschreven. Burgerlijke Stand Geboren: Dina d. van L. v. Barlin- gen en W. Schaap; Johanna Cathari- na d. van J. C. Vintges en S. Wessel- man; Jacoba d. van M. F. Schaap en J. van Duijn; Maria Anne d. van L. M. Brans en J. Schilperoord; Jacoba Maria d. van W. v. d. Plas en H. v Duijvenvoorde; Margaretha Wilhel- mina d. van W. Kloos en M. W. Chris- tiaanse; Simon Gerardus Maria z. van T. M. v. Schaik en J. G. v. d. Voort; Willem z. van J. v. d. Niet en W. de Bruin. Overleden: C. W. Beun vi\ 60 j.; C. van Vliet wednr. 60 j.J. Groene- veld wed. van Wijnbeek, 63 j. ATHLETIEF WED STRIJDEN IN LEIDS). HOUT. Er wordt bericht, dat ook Wim Slijkhuis zal starten in.de athletiek- wedstrijden morgenavond in de Leid se Hout. Nederlandse hardopers zul len een poging doen om het Neder lands record 4 x 1500 meter estafette te verbeteren. Tevens is in het pro gramma ingelast een serie wedstrij den 800 meter voor de Engelse dames. Agenda van Leiden „Het Gulden Vlies", Breestraat, uur nam., diploma-uitreiking jong- aazel zetters en -drukkers. TENTOONSTELLINGEN ALPHEN AAN DEN RIJN „Ons Buiten" maakte boottocht haar Amsterdam. De kinderen van de speeltuinvereniging „Ons Buiten" hebben een uitstapje per boot gemaakt naar Amsterdam waar een bezoek gebracht werd aan Artis. Natuurlijk vermaakte men zich daar best, vooral de apen en de gro te olifanten trokken de bijzondere aandacht van de Gouwsluise jeugd. Tijdens de reis ontbrak het niet aan de nodige versnaperingen en lieten de boterhammen zich eveneens goed smaken. NIEUWVEEN Uitgaansdag van de Misdienaars. Gisteren zijn de misdienaars en koorzangertjes van Nieuwveen, ge- zamelijk met de misdienaars van Nieuwkoop een gezellig dagje uitge weest. Om 9 uur vertrok de bus van Koppenol uit Nieuwveen. Langs ver schillende mooie gebieden werd Renswoude bereikt, waar om half 12 de broodjes werden verorberd. Om half een werd Lunteren bereikt, waar een voetbalwedstrijd werd gespeeld tussen Nieuwkoop en Nieuwveen. Na een spannende wedstrijd moest Nieuwveen met 41 het onderspit delven. Hierna werden in de Pinke- stal „enige" poffertjes gegeten, waar na om half 4 een groots bosspel van vlaggenroof en bandietenjacht werd georganiseerd. Te 6 uur werd het vertreksignaal gegeven voor de af tocht. Ongeveer 8 uur werd Mij drecht bereikt, waar de speeltuin met een bezoek werd vereerd. Half 10 kwamen de jongens in Nieuwveen aan, vermoeid van zang en spel, maar uiterst voldaan. ZWAMMERDAM Buslijn naar Amsterdam. Voor het doortrekken van de autobus dienst van Maarsen en Kroon Am sterdamNieuwkoop naar Zwam- merdam blijkt wel belangstelling te bestaan. Een groot aantal ingevul de enquêteformulieren kwam reeds binnen. De enquête duurt tot 21 Aug. a.s., zowel te Nieuwkoop als te Zwammerdam en omgeving. (Van onae correspondent in Australië). Een Nederlandse geestelijke, die kort nadat hij in Australië was ge arriveerd, een huwelijk moest inzegenen, vertelde mij later dat hij geducht in de knoei had gezeten als gevolg van een bundel papieren welke hem in de hand waren gestopt. De geestelijke ontdekte n.l. dat hij tevens als ambtenaar van de burger lijke stand had te fungeren. Een trouwerij in Australië wijkt in vrijwel elk opzicht af van zulk een gebeurtenis in Nederland, behalve dan dat er in elk geval een „zij" en een „hij" bij betrokken zijn! Tussen het hier traditionele „something old" en „something new" lig- ;en veel veranderingen in zeden en gewoonten! Wanneer de plannen werkelijkheid zullen worden zal Boskoop in de om geving van de hefbrug een geheel ander aanzien krijgen. Sinds 1936 domineert de hefbrug met zijn hoge torens in dit gedeelte van het lage boomkwekerscentrum. Door de Prov. Waterstaat was wel een moderne winkelgalerij geprojecteerd en zijn er ook enkele winkelpanden verrezen, doch de bouwkosten zijn in de loop der jaren zo hoog geworden dat de overgebleven bouwgrond tot nu toe braak bleef liggen. Dit zal nu echter in verband met het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, dat voor de aanleg van de verkeersweg RotterdamAmster dam in de gemeente Boskoop een tunnel zal worden gebouwd, tot het verleden gaan behoren, waardoor de omgeving een geheel ander, fraaier en moderner aanzien zal krijgen. Door de betrokken technici is van het tunnelplan een maquette ver vaardigd, welke niet alleen een dui delijk beeld geeft van het tunnelplan, doch ook van datgene wat er in de directe nabijheid zal verrijzen. De tunnel zal de ingang krijgen ten Zuiden van de hefbrug nabij de over scheping van de Verenigde Polder. Deze komt gedeeltelijk te vervallen, terwijl dan een gedeelte van de Gouwe zal worden afgesneden. De tunnel krijgt een rijbreedte van pl.m. 7 meter met daarnaast, gescheiden door een muur, een tunnel voor wiel rijders ter breedte van 3 meter, en loopt dan onder de oostelijke oprit van de hefbrug en tussen de panden van de heer Vermeul en Kok naai de reeds bestaande Prov. weg achter de Nieuwstraat en komt halverwege op deze weg weer uit. Het verkeer dat in Boskoop West moet zijn zal dit moeten bereiken door na het ver laten van de tunnel rechtsaf te slaan en via het eerste gedeelte van de Prov.weg langs het postkantoor de oprit van de hefbrug te bereiken en zo de brug te passeren. Voor de aanleg van de tunnel zal dan vooreerst het braak liggende stuk grond tussen de panden van de heren Vermeul en Kok verdwijnen doch ook zullen er panden aan ten offer moe ten vallen terwijl de speelplaats van de Chr. Nieuwstraatschool, welke toch al niet groot is, vrijwel tot de helft zal worden teruggebracht. Maar daar staat tegenover dat de overige bouwgrond productief zal worden ge maakt. Aan de Noordelijke ingang van de tunnel zal men proberen een torengarage te doen verrijzen met 70 vrije boxen waardoor dus stelling wordt verkregen voor 70 auto's, het geen voor de vele auto bezittende Boskopers, die nu hun wagen niet onder dak kunnen brengen, een grote uitkomst betekent. Voorts zal nabij de splitsing een benzine-station ver rijzen. Tenslotte zijn de plannen voor een hotel, dat op het laatste stuk grond zal verrijzen in een vergevor derd stadium. Men heeft zelfs wel eens gedacht om in het souterrain on der het hotel een bioscoopzaal t< bouwen. Voor het hotel is voldoende ruimte voor een behoorlijk parkeer terrein. ZOETERWOUDE (H. R.) Autotocht voor bejaarden. Door de goede zorgen van het Oranje-co mité maakten de bejaarden van de Hoge Rijndijk en nog wel op een middag met zeer goed weer de jaarlijkse traditionele autotocht. Nadat allen met autobussen waren opgehaald, vertrok men om een uur via Hazerswoude, Bleiswijk en Berg- schenhoek naar het dierenpark Blij- dorp te Rotterdam. In het daarbij behorende restaurant werden allen onthaald op koffie met gebak, waar na onder goede leiding een rondgang werd gemaakt, waarbij verschillende oudjes met grote bewondering ver- kalarden, zoiets nooit gezien te heb ben. Vandaar volgde een tocht door Rotterdam naar de Maastunnel, waarbij de voorz., de heer v. d». Krol, een toelichting gaf over de bouw, de lengte en diepte, de verlichting, ventilatie enz. Van Rotterdam volgde een rit naar Den Haag, waar in ca fé restaurant „De Bataaf" een ver frissing werd aangeboden, vervol gens langs de Boulevard in Scheve- nin°en langs Wassenaar naar het welbekende café ,,'t Witte Huis" waar de heer v. d. Geer met zijn staf gereed stond om zijn gasten te °ïjt- vangen door een goed verzorgd di ner. De voorzitter was zeker de tolk va» allen, toen hij niet alleen de zaak. maar vooral moeder v. d. Geer dankte voor de buitengewone wijze, waarop het eten was verzorgd. Na afloop dankte de heer v. Beveren namens allen het Oranje-comite voor de feestelijke middag en voor de goede zorgen. Omstreek negen uur werden allen per bus naar huis ge bracht. ROELOFARENDSVEEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2^ eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 1—4 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. BIOSCOPEN. In de beide parochies te Roelof- arendsveen heeft men in het Maria- jaar, vooral kerkelijk, reeds diverse hoogtepunten gekend. Op de feestdag van Maria Hemèlvaart zal men ech ter ook geen buitenkerkelijke vie ring hebben. Dank zij het initiatief van kapelaan L. Cornelis zal op het Pastoor Onel-plein, voor de kerk van Maria Presentatie, een openluchtspel „Maria" opgevoerd worden. Voor c.it spel heeft de kapelaan geput uit de rijke Nederlandse literatuur. Als al les op de juiste wijze ten tonele go- bracht zal worden, zal dit een prach tige en voor Roelof arendsveen onge kende Maria-avond worden. Hoe prachtig is de legende van de ridder in „Maria's Naam" weergegeven. Zeer mooi zal ongetwijfeld het frag ment „Maria bij Elisabeth" zijn. Hier wordt de tekst gezongen in het La tijn, waarna om en om de gesproken vertaling volgt. Met enige angst worden dc weer berichten van de Bilt gevolgd, aan gezien het slagen van dit openlucht spel zeer sterk door het weer bc- invloed wordt. Niet minder dan 50 spelers en speelsters zullen meedoen. De sprekers komen uit de plaatselij ke toneelvereniging „St. Pancratius", waardoor vanzelfsprekend de spreek regie berustte bij de heer Th. Wessel- man en de spel-regie bij kanelaan Cornelis. Voorts verlenen medewer king de gemengde zangver „Vox Laeta", het Kerkkoor en en kinder koor. Voor het spel is een toneel ge maakt van 13 m lang, 3^ m hoog on 3 m breed. 10 Schijnwerpers zullen het geheel in een zee van licht zet ten. Voor dezo verlichting was voorts niet minder' dan 500 m kabel nodig. Voor de toeschouwers zijn er zit plaatsen alsook staanplaatsen. Men Diphterie, Kinkhoeit? - Neen*.bloeit niet b»nB tc zUn het spel niet r tn U-iinnon want miriHplc aan Vanaf Vrijdag a.s.: Lido: Peter Pan, alle leeftijden. Casino: Weense IJsrevue, alle leef tijden. Luxor: Fernandel weet 't te vorko pen. alle leeftijden. Trianon: Malle molen (Baud wa gon), alle leeftijden. Rex: De gevangene van Zenda, 14 jaar. De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag 230, 7 en 915 uur Zon dag 230, 445, 7 en 915 uur Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken to Leiden wordt van Za terdag 7 Augustus 13 uur tot Zater dag 14 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees' ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Inenten ertegen? - Ja! Bij uw dokter: Iedere Woensdag van 23 uur te kunnen volgen, want middels een geluidsinstallatie zal alles goed hoor baar zijn. Dit spel is bedoeld als een streekspel, waardoor er zeer vele toeschouwers van buiten Roelof- arendsveen, vooral uit de naaste om geving, worden verwacht. Dit temeer daar de toegang gratis is. Wel wordt er een collecte gehouden om de zeer hoge kosten te kunnen bestrijden. Heel vaag leeft zelfs de hoop op een batig saldo, hetwelk dan besteed zal worden om in de grote granieten steen boven de ingang van de kerk in te laten beitelen een gedachtenis aan dit Mariaspel. Het aanvangsuur van dit spel is Zondagavond 15 Aug. te 8.30 uur, terwijl Dinsdag 17 Aug. een herhaling plaats vindt, aanvan gende te 9.30 uur. Dit is juist een uur later gesteld, opdat allen vooral zij die op het land werkzaam zijn dit spel te gaan zien. Degene die niet op de hoogte zou zijn van de wijze waarop in Austra lië naar Engels model huvve- lijken worden voltrokken, zou de in druk kunnen krijgen dat de kerk in genoemd opzicht een belangrijke plaats inneemt. Tot zekere hoogte is zulks ook zo, doch de betekenis is desondanks niet groot! Het kerkgebouw neemt in de mees te gevallen slechts de plaats van het stadhuis in. Voor de immigranten is het een merkwaardige ontdekking, dat vrij wel elk Australisch huwelijk in een kerk is voltrokken en hij maakt ver gelijkingen met de gang van zaken in Nederland. De kerk: een huwelijksbureau. In vele, zelfs wel de meeste geval len, fungeert de Kerk slechts als een bureau, waar huwelijken worden voltrokken en de geestelijke is amb tenaar van de burgerlijke stand. Na het huwelyk ziet men het betrokken echtpaar waarschijnlijk nooit meer in een kerk! Weliswaar kan een huwelijk ook worden voltrokken in een gemeen telijk hjireau, doch dat doen slechts degenefi die persé niet in een kerk willen trouwen. En daarom vindt men dat bijna elk Australisch echtpaar kan verkla ren in die of die kerk te zijn ge trouwd, al gaat het dan ook nimmer ter kerke. In de laatste tijd komt in zwang het houden van een soort reünie met al degenen, die gedurende een zeker jaar in een bepaalde kerk zijn ge trouwd. De geestelijke is tevens de amb tenaaf van de burgerlijke stand; hij vult z'n papieren in en levert die bij tijden aan één of ander gemeentelijk bureau af. Dit dus wat betreft de „ambtelijke zijde" van een Australisch huwelijk. Tussen „het oude" en „het nieuwe". Vraag mij niet naar de reden van die gewoonte, want vermoedelijk zou het antwoord moeten verwijzen naar één of andere vorm van bijgelovig heid, doch het is nu eenmaal een traditie, dat een bruid tijdens haar huwelijk „Iets ouds" en „iets nieuws" draagt. Dat „ouds" kan zijn een sieraad; een bijbel; een zakdoek of iets der gelijks dat een moeder, grootmoeder of liefst overgrootmoeder tijdens haar huwelijk droeg. Het „nieuwe" kan iets dergelijks zijn dat zo juist is gekocht en dan voor later geslach ten weer „iets ouds" is! Indien althans de gewoonten tus sen dit „nieuwe" dat dan oud zal zijn, niet opnieuw zijn veranderd. Bij mededelingen in de kranten omtrent een huwelijk, kan men be doeld „oud" en „nieuw" nadrukke lijk vermeld vinden. Men krijgt trouwens méér bijzon derheden te lezen, zoals ik dezer da gen in een „trouwverslag" vond, dat Mrs. Rada Shierlaw nabij Melbourne na haar huwelijk met Mr. R. G. Rus sell. in plaats van 1500, nu 3000 per jaar zal krijgen uit de nalaten schap van wijlen haar vader. Het is slechts een informatie „Hier komt de bruid...." Er gelden vele en velerlei regelen voor een behoorlijke trouwerij. Eén ervan is, dat de bruidegom zijn bruid op de trouwdag niet eerder ziet dan wanneer zij in de kerk verschijnt. Het behoort tevens tot de goede „trouw-vormen", dat de vader van de bruid zijn dochter „gives away", dus naar de in de kerk wachtende bruidegom voert. De bruidsmeisjes wachten de bruid aan de ingang der kerk op, terwijl minstens twintig minuten tevoren de „best man" aanwezig behoort te zijn. Deze „best man", gewoonlijk een broer of vriend van de bruide gom, ontlast laatstgenoemde van alle regelingen voor de trouwpartij, waarbij hij geassisteerd wordt door de „ushers", die men als „ceremonie meesters" kan beschouwen. Do bruid ziet er in Australië even liefelijk uit, als haar deelgenote in Nederland; ze is getooid met een wit, rose of licht groen toiletje met sluier. De bruidegom maakt zich er wat gemakkelijker af; hij kan meestal volstaan met een „morning suit", hetgeen een donker gekleurd, alle daags costuum betekent. Behalve des avonds, want dan zal hij indien wél gekleed! „tails" oftewel een „rok" behoren te dra gen. Doch bij de meeste trouwpartijen, die veelal op Zaterdagmiddag plaats vinden, maken de bruidegoms een heel povere indruk! En een sentimentele „song". In het algemeen zijn de kerkelij ke plechtigheden zeer sober en kort, vermoedelijk mede door de „gewoon heid" ervan. Behalve voorlezen van formulie ren en na de H. Mis, een korte toe spraak door de geestelijke, is er wei nig in de plechtigheid. Vandaar dat men die meestal aanvult met solo zang door iemand van de familie of kennissen. Dit laatste heeft in sommige Prot. kerken reeds de ergernis van geeste lijken opgewekt. „Laat men eens ophouden met die akelig sentimentele verzen, zoals: „O beloof mij" en „Ik wil naast jou gaan". Al dergelijk soort verzen voe ren de aandacht af van de heiligheid ener huwelijksvoltrekking. Laat men liever iets zingen dat de gedachten tot God leidt", aldus het vermaan. Ja, doch ik vertelde U reeds waar óm vrijwel alle huwelijksvoltrek kingen in een kerk plaats vinden En nu zou ik nog kunnen vertel len over de „wendding-cake" die een getuigenis moet afleggen van de bak- kunst in de familie. Want, daar mag geen banketbak kerij aan te pas komen; het zou een A> 4 Op welh ogenblik is men >in Australië getrouwd Het was een raar geval toen^ Leslie Quick en Eileen O'Con- Y neu in de „Church of Engeland" Y te Melbourne in het huwelijke traden. Want juist toen de toe- S komstige Mrs. Quick de trouw- ring aan haar vinger geschoven l zou krijgen, ging ze er vlug vandoor. Waren Eileen en Leslie nu ge- trouwd of niet, zo luidde de x vraag, want Leslie wilde dan scheiden. De rechtbank in Melbourne maakte de principiële beslissing, dat op het moment dat de j trouwring aan de vinger der bruid zal worden geschoven, men in Australië geacht wordt te zijn x getrouwd. Y Wat daar omheen zoal meer plaats vindt, vertelt onze corres- x pondent in bijgaand artikel. Y altijd durende blamage voor de trouwpartij zijn! Het is de bruid die de eer moet ontvangen de cake, welke gewoon lijk uit twee of drie „verdiepingen" bestaat, aan te snijden, hetgeen op het officiële tijdstip, n.l. vijftien minuten nadat alle gasten ter recep tie zijn gearriveerd, moet geschie den. Er zijn voorschriften omtrent het aandeel dat de bruidegom en de vader van de bruid hebben in de trouwkosten. Maar dat zijn van die interne za ken, waarmee ik U niet wil ver moeien! RIJKSDAALDERS EN GULDENS IN NIEUW GEWAAD. In de muntwet 1948 wordt o.a. be paald, dat de rijksdaalder, de gulden, het kwartje, het dubbeltje, de stuiver en de cent op de voorzijde het borst beeld van de Koningin dragen, tot omschrift voerende de naam van H.M. met de woorden „Koningin der Nederlanden". De keerzijde zo be paalt de muntwet verder draagt de waarde-aanduiding. De overige bestanddelen van de beeldenaars der jenoemde munten worden bij konink lijk besluit bepaald. Thans is een kon. besluit ver schenen, waarbij enkele bestandde len van de beeldenaar van de rijks daalder en de gulden op de keer zijde: het rijkswapen met de konink lijke kroon met aan iedere zijde twee cijfers van het jaartal en daaronder de waarde-aanduiding, te weten ter linker zijde het waardecijfer 2 y, on derscheidenlijk 1 en ter rechterzijde de letter G, alsmede het onderschrift Nederland, het muntteken en de muntmeestersteken. Zowel de voor zijde als de keerzijde van de beelde naar is omgeven door een parel krans. De rijksdaalder en de gulden hebben een gladde rand en dragen als randschrift God zij met ons. Laatste Berichten Weekstaat van „dijn is mijn" In haar rapport van vanochtend publiceert de Amsterdamse politie de winst- en verliesrekening van het in de hoofdstad opererende „dijn-is- mijn"-gilde over de week van 5 tot en met 11 Augustus j.l. „Winst": 2 auto's 6675, 1 motor rijwiel 3500, 88 rijwielen f 6460 en 93 overige diefstallen 11165, totaal 27,800. „Verlies": de beide auto's en het motorrijwiel zijn intussen in beslag genomen. Op te sporen saldo: 17.625, Waarschuwing: geef het gapgildc geen gemakkelijke gelegenheid. E.V.G.-DEBAT UITGESTELD De agendacommissie van de Fran se Nationale Vergadering heeft be paald, dat het debat over het E.V.G.- verdrag van 28 tot en met 31 Augus tus zal worden gehouden, vier dagen later dan aanvankelijk was voorge nomen. 26 en 27 Augustus zullen worden Sewyd aan een volledig debat over e regeringspolitiek ten aanzien van Tunesië. De agendacommissie nam haar be sluit in overeenstemming met pre mier Mendès-France. Ilya Ehrenburg, de beroemde Russische schrijver, schudt woedend de vuist tegen de Chileense douanebeambten, die samen met ambtenaren van de veiligheidsdienst de bagage van de Rus doorzochten bij zijn aankomst op het vliegveld van Santiago. Ehrenburg ontstak over dit voorval in grote woede. Hij maakte de reis van Stockholm naar Santiago om een oorkonde en een gouden medaille uit te reiken aan de Chileense communistische dichter Pablo Neruba. NTEUWVEEN GEMUNTE SECRET MUS IN HET ZILVER Gisteravond werd in een buitenge wone raadsvergadering de heer J. J. Roovers gehuldigd met zyn ziloere?! ambtsjubileum als gemeentesecreta ris. Te 7 uur waren burgemeester, wet houders en raadsleden met hun echt genoten alsmede tal van genodigden in de feestelijk versierde raadszaal aanwezig. Te half 8 betra de jubilaris met echtgenote, kinderen en familie dc raadszaal, Waarna de voorzitter, bur gemeester J. A. Bakhujjzen, dc ver gadering opende. Daarna richtte de voorzitter zich tot de jubilaris, en sprak zich in zeer waarderende bewoordingen uit, over hetgeen door de jubilaris tijdens zijn 25-jarige loopbaan is tot stand ge bracht. Als blijk van hulde werd hem, na mens B. en W., raadsleden cn ge meente-ambtenaren een gouden pols horloge aangeboden. Mevr. Roovers werd met een toepasselijk woord een bouquet bloemen overhandigd. Marktberichten LEIDEN, 13 Aug. Vee. Aanvoer 20 stieren, 50 melkkoeien, 400 vette koeien, 183 varekoeien, 1 graskali, 55 vette kalveren, 65 nuchtere kalveren 100 vette schapen, 400 weideschapen, 1250 vette lammeren, 44 varkens (zeugen), 260 schrammen, 642 biggen, 11 veulens en 15 geiten, totaal 3496 stuks. Prijzen: slachtstieren 2.20 2.65 per kg. schoon gewicht, melk koeien 750980 per stuk, vette koeien 2.202.85 per kg. schoon gewicht; varekoeien 650900 per stuk; vette kalveren 1.80—2.40 per kg. levend gewicht; nuchtere slacht- kalveren 1.451.55 per kg. levend gewicht; vette schapen 85110. weideschapen 85115, vette lam meren 75—95, zeugen (guiste) ƒ340 450, schrammen 75130, biggen 45—69, veulens 1.70—1.80 per kg. levend gewicht, geiten 1540 per stuk. Handel; slachtvee slepend; rr,eik- vee matig; varekoeien stug, vêtt. kalveren matig, nuchter® kalveren stug duur, schapen stug, varkens ma tig. TBC-vrije afd. goede aanvoer (63) Kaas. Aanvoer: 75 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas Prijzen: extra kwaliteit 2.35, lstc soort 2.082.15, 2e soort f 2.002.07 en Leidse le kwal. 2.18 per kg. Han del kalm. TER AAR. 12 Aug. Groente. - Snijbonen 6.50—9.60, odem B 2.50 —5.90, idem stek f 2.00—2.50, stam- prlncessebonen 6.20, stokprlncessen- bonen 6.10—7.40. witte pronkers 3.10—3.40 per 10 kg., Augurken, fijn 1.63, fijn extra 1.77, fijnbasterc. f 1.50, basterd -.04, grof A 90 cent grof I 74 cent CD 73 cent, idem afw 32 cent, AB .fw. 57 cent, E 40 cent per kg. LEIDSCHENDAM. 12 Aug. Groente. Sla A 6.00—8.80, Sla E f 4.00—5.60, komkommers A 19—2L; cent, idem B 1416 cent, idem C 8— 11 cent, idem krom 9—16 cent, torna ten 3.60—4 70, postelein 1620 cent. Bloemkool A 2836 cent, idem B 18—24 cent. andijvie 13—22.60. snij bonen 8898 cent, prlncessebonen 64—82 cent, pronkbonen 3740 cent. paprika 56 cent, rabarber 8—9 cent perziken 8—22 cent, meloenen 0.6 —1.16, rode kool 1920 cent.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3