jj)(2/ \j2A£%)h®i*"MBndès-FranM Wil Franse premier Moskou uit zijn tent lokken 7ondag vrijheidsoffensief'' tegen Goa Siaat&iefa'a Molotof waarschuwt tegen nieuwe oorlog Bonn geeft uitgeweken dr. John op Krans bij 't Nationale Monument HOE wordt het weer? Plan Mendès-France inzake E*D*G+ Het weer in Europa m VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 Sj />"1 45ste JAARGANG No. 13270 Directeur: c. m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN E.D.G. W dflOP? j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. 5 BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Vanmiddag worden besluiten genomen Het Franse kabinet is Donderdag uren bijeen geweest om een „compro mis-plan" van premier Mendès-France te bespreken, dat naar hij hoopt de Franse bekrachtiging van het verdrag voor een Europese Verdedigingsge meenschap zal verzekeren. De vergadering duurde tot diep in de nacht. Vrijdagmiddag komt het kabinet onder voorzitterschap van president Coty bijeen om de nodige beslissingen te nemen. WIJZIGINGSVOORSTELLEN. De voornaamste punten van de voorstellen van Mendès-France zijn, naar in gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt: 1. Besluiten van de raad van mi nisters van de Europese Verdedigings gemeenschap dienen gedurende een proefperiode, welke wellicht bepaald zou kunnen worden op acht jaar, eenstemmig genomen te worden. En kele ministers stelden een meerder heid van twee-derden voor. 2. De lopptijd van het verdrag, 25 jaar volgens de huidige tekst, dient gewijzigd te worden, teneinde haar te laten samenvallen met de geldig heid van 50 jaar van het Noor.d-At- lantisch verdrag. Een clausule zou in het E.V.G.-verdrag moeten wor den ingevoegd, volgens welke het E. V.G.-verdrag automatisch zal eindi gen als en wanneer het Atlantisch- verdrag afloopt. 3. Integratie van de legers der zes landen dient slechts van toepassing te zijn op troepen in de naar voren gelegen zóne. (Dit zou alle Duitsers omvatten). 4. De overgangsperiode, volgens de huidige tekst 18 maanden tot drie jaar, dient bepaald te worden op drie tot vijf jaar. 5. Een bepaling dient te worden ingevoegd, waaruit blijkt, dat het verdrag niet meer van toepassing zal zijn, als de Britse en Amerikaan- Cyprus voor de UNO Griekenland heeft in een brief aan de Ver. Naties verzocht de kwestie- Cyprus op de agenda van de Algeme ne Vergadering te plaatsen. Grieken land eist het thans in Brits bezit zijn de eiland op, op grond van het feit, dat de bevolking overwegend Grieks is. Intussen is op het eiland een alge mene staking van 24 uur uitgebro ken als protest tegen een Britse wet, waarbij het de dagbladen op het eiland verboden wordt over de her eniging met Griekenland te schrij ven, zelfs als zij Engelse bladen cite ren. Naar schatting doet 90 procent van de bevolking aan de staking mee. Verder hebben dertien burgemees ters en 120 gemeenteraadsleden beslo ten om een door Londen opgelegde grondwet te weigeren. De macht der herinnering De preikant Albert Maber in Pur- brook, in het Engelse graafschap Hampshire, heeft de gewoonte om filmopnamen te maken van door hem getrouwde bruidsparen, wanneer ze zijn kerk verlaten. De "jonggehuwden krijgen dan van hem tevens de raad mee, bij hem terug te komen wan neer er onweerswolken aan de echte lijke hemel mochten verschijnen, op dat hij dan het filmpje nog eens voor hen kan afdraaien. Volgens de pre dikant heeft dit middel om plooien in en huwelijk glad te strijken nog nooit gefaald. Wanneer het filmpje nog maar half is afgedraaid, zitten de dramatis personae alweer hand in hand. se troepen van het Europese vaste land worden Teruggetrokken. 6. De bepaling, dat het verdrag opnieuw zal worden bestudeerd in geval van hereniging van Duitsland, dient duidelijker geformuleerd te worden. 7. De tijdslimiet van zes maanden, gesteld in artikel 38, dat voorziet in een Assemblée ter voorbereiding van een politieke unie van de zes staten, dient geschrapt te worden. De tijd voor bijeenroeping van de Assemblée dient door de zes rege ringen na overleg te worden bepaald. 8). In de economische en finan ciële clausules van het verdrag die nen enkele wijzigingen te worden aangebracht. NOG 'N KANS VOOR MOSKOU. De Franse premier schijnt de Sow- jet-regering opnieuw een kans te willen geven om te tonen," pf zij be reid is waarlijk vrije verkiezingen in Duitsland te doen houden, en om in te stemmen met hereniging van Duitsland op die basis. Naar verluidt is hij van mening, dat dit een werkelijke beëindiging van de koude oorlog tot gevolg kan hebben en een tijdperk van waarlijk vriendschappelijke betrekkingen tus sen de Sow jet-Unie en het Westen kan inleiden. Volgens de diplomatieke campagne van Mendès-France moet het Wes ten zijn besluit om West-Duitsland te bewapenen „rond maken", alvo rens over te gaan tot nieuwe'bespre kingen met de Rlissen, aldus genoem de kringen. Alleen dan kunnen de Russen, naar de mening Van de pre mier, er toe gebracht worden be langrijke concessies te doen, waar door betere betrekkingen tussen Oost en West kunnen worden opge bouwd. Om die reden zou Mendès-France de Nationale Vergadering willen aanbevelen het verdrag in zake de Europese Defensie Gemeenschap, met belangrijke wijzigingen, te ratifice ren. Ongewapende betogers Het Goanese „actie-comité" heeft Donderdag besloten, dat „vreedzame betogers" op 'n Indische vlaggen-Zon- dag „een vrijheidsoffensief" zullen openen, waarbij zij zullen trachten de Portugese nederzetting Goa op twee plaatsen binnen te gaan. De voorzitter van het Goanese na tionale congres, Peter Alvarez, die de betoging zal leiden, heeft ver klaard, dat de betogers ongewapend zullen zijn. Het aantal betogers zou niet groot zijn. Als zij er in zouden slagen Goa binnen te komen, zouden zij de plaatselijke bevolking aan sporen, zich vrij te verklaren van het Portugese bewind. Na de betoging van Zondag zou „het vrijheidsoffensief" bij tussenpo zen versterkt worden, „totdat ons doel: Goa te bevrijden tegen het eind van het jaar, is bereikt" aldus Al- varez. Het aangekondigde „vrijheidsoffen sief" op Zondag valt samen met de onafhankelijkheidsdag van India. Volgens de secretaris van het co mité, Alvarez, zullen alle betogers van Zondag Goanezen zijn. Ook an dere betogingen waren voorbereid en zouden bijna gelijktijdig plaats hebben om Damao, een andere Por tugese bezitting aan de Westkust van India en meer dan 500 km. ten Noor den van Goa. In de ingewanden der aarde Twee Italianen, die zijn afgedaald in een grot ten Noorden van Turijn, deelden Donderdagavond met jui chende stem via hun. draagbare tele foon mee: „Wij hebben de 640 meter bereikt een nieuw wereld-diepte record." Het zijn Luigi de Martino (27) en Walter Meucci (35). Het oude record van 637 meter werd in 1P27 ih dezelfde aardspleet behaald door Luigi de Battisti. 0854; nTS'A ^dfcPernerrr:: vJ U M i .^Alerna sBicholim* - 5a •Sanquelim:.- SReisMegos'fk 1 iValpoy sJfangim j/ J ^.Rachol^" M^ao-^c aco ra*^ r^epeof Sanguem *Bali *Barcem r*y. Congem Cana'canX Carpress Een jonge electricien uit Modena (Italië) heeft een electronisch wer kend apparaat uitgevonden, door middel waarvan blinden gewoon schrift kunnen lezen. Er zijn met succes proeven mee genomen. Een blinde kan er bijna even snel als iemand anders een krant mee lezen. DE JEUGDIGE KONING Toen het koninklijk jacht.in de sluizen van IJmuiden lag, ston den vertegenwoordigers van pers en film langs de wal geschaard, begerig om een eerste opname van de koninklijke gast te kun nen maken. Op de dekken van het jacht zag men de Noorse officieren, alsmede de directeur van het derde district loodswezen de heer H. Tichelman, rondlopen, in-aar niemand zag de koning. En toch stond hij op de brug met een van de officieren te praten. Tot na twintig minuten een meisje onder het publiek op de wal uitriep: „Daar staat de ko ning!" De koning, in admiraalsuni form, slank en kaarsrecht, zag er van waaruit de Nederlanders langs de wal hem konden zien, zo jong uit, dat niemand hem had herkend. De Noorse vorst verdween twee minuten later in het schip en liet zich daar niet meer zien. De cineasten en fotografen hadden zich door het jeugdig uiterlijk van de koning laten misleiden. Toen tientallen lenzen op hem waren ingesteld, was hij al verdwenen. Overigens geen nieuws Aan het diner in de Britse ambas sade, waaraan de voornaamste Sov jetleiders alsmede Attlee en zijn me dedelegatieleden aanzaten, heeft mi nister Molotof een, zoals Reuter het noemt, „ernstige waarschuwing tegen de gevaren van een nieuwe oorlog laten horen, welke slechts grote el lende kan brengen aan drie landen, Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie, die bij een volgende oorlog niets kunnen winnen". Deze passage uit Molotof's toast werd door de Labourdelegatie opge vat als een verkapte waarschuwing tegen de herbewapening van West- Duitsland kwestie, waarover de meningen in de Labourpartij, zoals bekend, uiteenlopen. Overigens zijn in de langdurige tafel- en privégesprekken, welke de Britse Labourleden met de Russen hadden, geen bepaalde voorstellen van Russische zijde gedaan en even min hebben zij wat de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie betreft, nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Molotof wees nogmaals op de „drin gende noodzaak" om communistisch China tot de UNO toe te laten, waar bij hij tevens uitting gaf aan de hoop dat „nauwere relaties tussen Londen en Peking" tot stand zouden komen. Het hoofdthema van alle Russi sche toasten en verklaringen was de wens van de Sovjet-leiders naar een „vreedzaam samenleven" en de ont kenning, dat zij zich in de binnen landse aangelegenheden van andere staten mengden. Weer 'n rots uit Niagara Weer is een rotsblok van 2000 ton in de Niagara waterval getuimeld, maar ditmaal! gebeurde het niet toe vallig. Werklieden zijn bezig een reusachtig los zittend stuk rotsj met ver boven het water uitsteekt, met dynamiet te bewerken, omdat het een gevaar oplevert voor toeschouwers die er bovenop gaan staan. In het midden van het galarijtuig koning Haakon even na aankomst op de Prins Hendrikkade op weg naar het Koninklijk Paleis. Persconferentie gaf de doorslag De Westduitse regering heeft de geallieerde autoriteiten verzocht geen verdere stappen te ondernemen om van de Russen „vrijlating" van dr. Otto John, het voormalige hoofd van de Westduitse contraspionnage, t< verkrijgen. De regering te Bonn i: namelijk op grond van Johns pers conferentie van eergisteren tot de conclusie gekomen, dat hij wel dege lijk vrijwillig naar Oost-Berlijn is gegaan. Dr. Gerhard Schroeder, de West duitse minister van binnenlandse za- Terreur op Java Een passagierstrein is op West-Ja va van een brug in een 16 meter diep ravijn gestort. Onbekenden hadden de spoorrails onklaar gemaakt. Twee kleinere wa gens met militairen stortten even eens omlaag. Volgens de eerste berichten wer den 4 personen gedood en 12 gewond. Vlak voor het ongeluk gebeurde, werd de trein beschoten. Verscheide ne passagiers zagen kans, net op tijd er uit te springen. Overigens heeft een aanzienlijk deel van West-Java Donderdag te lijden gehad van aanvallen van terroristen, voor het merendeel leden van de Da- roel Islam. Honderden zijn uit de dorpen rondom Bandoeng gevlucht. Volgens Antara hebben Maandag avond terroristen huisgehouden in Pagergeoeng. Vijf woningen zouden in brand gestoken zijn en vier dor pelingen zouden verwond zijn. In de omgeving van Tasikmalaja hebben 285 personen hun woningen verlo ren, toen rebellen hun woningen bin nendrongen en daar 81 woningen platbrandden. Dinsdagavond hebben terroristen tijdens een „raid" in een ander district op West-Java een em ployé van het regeringsbureau voor religieuze zaken vermoord. Tegelij kertijd kwamen in andere dorpen plunderingen en brandstichtingen voor. ken, die Johns opperste chef was en op wiens aftreden van alle kanten is aangedrongen, zal voor een korte tijd „met vacantie" gaan. Hij heeft alle maatregelen getroffen voor een ver dere behandeling van de affaire- John. Maandag zal kanselier Adenauer terugkeren van zijn vacan tie in het Zwarte Woud. Het Westduitse parlement zal op aandringen van de socialistische op positie in speciale zitting bijeen ko men. De regeringspartijen zijn ge zwicht en de extra-zitting zal waar schijnlijk begin September worden gehouden. De affaire-John, aldus Ass. Press, kan voor de 78-jarige Adenauer de grootste krachttoer worden sedert hij in 1949 de leiding van de regering op zich nam. De Westduitse regering heeft intus sen .een memorandum gepubliceerd, geschreven door dr. John en afkom stig uit zijn bureaü te Keulen. Het stuk dateert van vóór zijn verdwij ning naar het Oosten en John dringt er in aan op een hervorming van zijn veiligheidsdienst met het oog op de „geweldige spanning der communis ten tot het bolsje wiser en van Duits land en de wereld". AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 17 Augustus a.s. geen audiëntie verlenen. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. Nu en dan opklaringen maar ook enkele verspreide regen- of onweersbuien. Matige Zuidelijke wind. Vrij warm. 14 Aug.: zon op 5.21 en onder 20.0! maan op 19.48 en onder 5.18 uur. 14 Aug.: 12.03 V.M. weer temp. STOCKHOLM geh. bew. 20 C. OSLO nevel 20 KOPENHAGEN regen 16 AMSTERDAM geh. bew. 16 LONDEN regeh 20 LUXEMBURG regen 17 PARIJS regen 23 BORDEAUX geh. bew. 26 GRENOBLE onbew. 27 NICE licht bew. 24 GENEVE onbew. 26 ZURICH mist 20 LOCARNO zw. bew. 26 BERLIJN zw. bew. 20 FRANKFORT nevel 21 MUNCHEN onbew. 22 WENEN licht bew. 23 INNSBRUCK nevel 23 ROME onbew. 29 AJACCIO onbew. 25 Korreltje Werken is het grote geneesmid.' voor alle narigheden. (Carlyle) Verbod van Comm. Partij De statiefoto van de hoge Noorse I Bernhard, gemaakt direct na aan- ast, koning Haakon VII, H. M. Ko- komst in het paleis op de Dam te 'ngin Juliana en Z. K. H. Prins Amsterdam. Volkomen onverwacht heeft de Amerikaanse Senaat een wetsont werp aanvaard, voor het buiten de wet stellen van de Amerikaanse com munistische partij. Het ontwerp is reeds doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. Het ontwerp, dat met 85 stemmen vöor en geen enkele tegen, werd aan genomen, bepaalt, dat diegenen, die uit vrije wil lid worden of lid blij ven van de communistische partij en handelingen verrichten, om de doel stellingen van de communistische partij te verwezenlijken gestraft kun nen worden met vijf jaar gevangenis straf en een boete -van 10.000 dollar (ongev. ƒ37.500). Het wetsontwerp werd ingediend door senator Hubert Humphrey van Minnesota en een aantal andere de mocratische senatoren en vervangt een door president Eisenhower voor gestelde maatregel die ter» doel had een einde te maken aan de commu nistische overheersing in enkele vak bonden. Donderdagmorgen na zijn aankomst in het Paleis op de Dam te Amsterdam heeft Koning Haakon vn van Noorwegen een krans gelegd aan de voet van het Nederlandse Nationale Monument in het Damplantsoen, Foto: Tijdens de kranslegging.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1