Nieuwkoops Oude Raadhuis werd door de Geuzen veroverd Eensgezindheid" in Nieuwe-Wetering liet vrolijke dagen starten De mooie molen van Oisterwijk met zijn echte Brabants bonte bierviltjes Jongelui met krappe beurzen Bij de sluizen van IJmuiden „Atoxge" paóóeevt de Vettei&tuty DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1^4 DE LEIDSE COURANT TWEEDE 6LAD PAGINA 1 Woensdagmorgen be stond voor de leden van de Unie van Watertouristen gele genheid om deel te nemen aan 'n stem- peltocht te Nieuw koop, die leidde door allerlei kleine, mooie waterplasjes, en ge houden werd met roeibootjes. Ook hier was de deelname ver boven de verwacht- ting, wat de sportie ve en prettige sfeer sterk ten goede kwam. De tocht onder lei ding van de heer L. van Capel, voorzit ter van de VVV, was als volgt ingericht: de deelneemsters en deelnemers kregen een klein kaartje, waarop de route uit gestippeld stond en bepaalde plaatsen stonden aangegeven. Het ging er om, in de kortst mogelijke tijd deze ware puz- zeltocht te volbren gen. De snelste was de heer A. Kuiper, die het lange traject in precies 1 uur en 17 minuten aflegde. Uitslag: Senioren: 1. A. Kuiper; 2. Ir. N. E. Servatius, 3. mej. Balken- baas. Junioren: 1. Kees van Raem; 2. J. C. van Raem en 3. Thea v. d. Btoek. Elly van Heukelom kreeg een eer volle vermelding, omdat zij de puz zel-vaart met het kleinste bootje vol bracht. Bezoek aan het gemeentehuis Des middags werd op het gemeen tehuis het gehele bestuur van de Unie van Watertouristen officieel ontvangen door de burgmeester M. P. v. d. Weijden, de wethouder J. van Tienhoven en de gemeente-secretaris P. Oskam. De burgemeester sprak er zijn spijt over uit, dat Pluvius en Aeolus ons de laatste dagen wel al te vaak had den dwars gezeten, maar hij meende, dat het 25-jarig jubileum van de Unie in Nieuwkoop op een voortref felijke wijze is gevierd. Hierna ging de burgemeester over tot het uitrei ken van de herinneringsplaquette aan alle bestuursleden van de Unie. Ir. Servatius, algemeen voorzitter van de Unie, dankte het gemeente bestuur van Nieuwkoop hartelijk voor de uitstekende ontvangst en noemde het een groot genoegen, te weten, dat er een kans op een vast Unie-terrein in Nieuwkoop bestaat. Daarna bood het gemeentebestuur het Unie-bestuur een dronk aan op het voortbestaan van de band, die tussen Nieuwkoop en de Watertour isten is gegroeid. Door de „Geuzen" veroverd. Omstreeks drie uur werd het idyl lisch dorpsplein van Nieuwkoop om getoverd in een veroveringstafereel, dat ons aan het jaar 1572 deed terug denken, toen de Watergeuzen Den Briel namen. Onder enorm getoeter en geschreeuw kwamen alle „water geuzen" alias leden van de Unie, ver sierd met het geusje van hun vereni ging, en gewapend met bijlen, stok ken en pikhaken door de Dorpsstraat. Voorop gingen een paar zeeroverach tige lieden met een levensgrote paal, waarmede onder het gebrul van „In naam van Oranje...." de deur van het Oude Raadhuis werd gerammeid en onder 't geschreeuw van „Nieuw koop is van ons" werden de laatste spaanders met bijlen stukgeslagen. Hierna verscheen in de ontstane ope ning het verschrikte gezicht van een in historisch kleed uitgedoste Spaan se edelman, die Nieuwkoop zonder geweld te gebruiken aan de Unie van Watertouristen afstond, hetgeen in plechtige woorden bevestigd werd onder uitbundig gejuich en getoeter van de geuzenschare. Na deze zeer geslaagde en historische uitbeelding ging de Spaanse bevelhebber (uitste kend vertolkt door de heer J. Bots) over tot uitreiking van de plaquet tes aan alle leden van de Unie. Hiermee kwam een eind aan het watersportfeest. Een waardig einde en ongetwijfeld zullen de deelnemers aan de stertocht en Unie-feest met genoegen terugdenken aan deze da gen in Nieuwkoop. Een der „geuzen" gereed om de deur van het raadhuis verder te ver nielen, nadat de paal reeds door het houtwerk is verdwenen. (foto: Ruiterman) Burgemeester v. d. Weijden over handigt de voorzitter van de Unie, ir. Servatius, de herinneringsplaquette. (foto: Ruiterman) Tot de aangenaamste gebeurtenis sen, welke in de loop van het jaar het gewone dagelijkse rustige dorps leven kunnen doorbreken zijn onge twijfeld ook de oranjefeesten, Geruime tijd van te voren wordt er al over gesproken en in vroegere ja ren was het zelfs de gewoonte dat aan de jongelui op de Zondag voor de feestviering wat meer vrijheid gegeven werd, dit om zich wat ge makkelijker van een feest-vrijer of feest-meisje te kunnen voorzien. Aleer de dorpelingen zich echter in het rumoer der feestvreugde kunnen storten, heeft het bestuur der Oranje vereniging bergen werk moeten ver zetten. Het is goed dit eens vooraf vast te stellen. Na de openingsavond van dit oranjefeest, welke nu in het cultureel centrum gehouden kon worden, dach ten wij terug aan de openingswoor den in het verleden welke nood gedwongen in de danstent gehouden moesten worden. Het smaakvolle Cultureel Centrum-gebouw betekent een grote vermeerdering der feest vreugde. Voorz. M. H. Spring in 't Veld getuigde hiervan in zijn wel komstwoord op de eerste openings avond. Spr. mocht hierbij een bijzon der woord van welkom richten tot de burgemeester E. J. M. Kolfschoten, alsmede de gemeente-secretaris, de heer W. A. van Harteveld en echt genote, de heer Van Gogt van het departement van maatschappelijk werk, de groepscommandant der rijkspolitie P. de Bil en echtgenote, alsook Nieuwe Weterings priester zoon, pater Dom. L. van Leeuwen. Voorz. Spring in 't Veld sprak ten slotte de wens uit dat de inwoners van Nieuwe Wetering dit jaar weer met genoegen op een waardige feest viering zullen kunnen terugziena De feestviering werd hierna geopend met een toespraak door burgemees ter E. J. M. Kolfschoten, die zeide thans letterlijk en figuurlijk voor de eerste maal voor het voetlicht van Nieuwe Wetering te zijn getreden. Allereerst uitte spr. zijn bewondering over het gebouw, dat door het comité Cultureel Centrum met zoveel moeite was tot stand gebracht Tot slot wenste burgemeester de voorz. der Oranjevereniging toe, dat de festivi teiten, welke hij met zijn bestuur voor de bevolking en speciaal wel voor de kinderen in elkaar heeft ge zet, onder gunstige weersomstandig heden gehouden zal mogen worden en in alle opzichten zal mogen slagen. Muzikale opening Als gebruikelijk werd het feestpro gramma op deze feestavond geopend door de muziekver. „Door Gunst Ver kregen" onder leiding van de heer M. Kouprie uit Leiden. Zij bracht als eerste nummer de Militaire Mars van Stern ten gehore. De stilte, waarmede het muziekprogramma werd aan hoord was wel de beste getuigenis ZE KOMEN OVERAL VANDAAN 1.TET IS NIET EENS een historisch monument, die molen van Ois terwijk. Want hij staat er nog maar pas zestig jaren. Ook is het niet een cultuurmonument met bijzonderhe den van bouw en inrichting, zodat Monumentenzorg niet zal proteste ren, als de molen eens zou afgebro ken worden. Het is zo maar gewoon een molen. En toch zie je direct veel buiten gewoons. Er wappert een vlag met de letters K.V.C. erin, een hek van wat ruwe gebeitste planken zo van de boom sluiten een aardige bloe mentuin in enje moet naar bin nen. De „mulder" komt je al tegemoet. Stevige handdruk, een paar namen over en weer en je bent ineens thuis. Brabants bonte bierviltjes. Wat is dat allemaal? Wel, het is een jeugdherberg voor jongeren. De Katholieke Vacantie Centrale (KVC) wil door heel het land passend en goedkoop logies bieden aan allen, die op trektocht zijn. Daartoe hebben zij o.a. in Oisterwijk deze molen ge huurd. En dan zijn ze niet gaan ver bouwen en plakken en timmeren, maar ze hebben de molen van onder tot boven molen gelaten, zodat voor de logé's de sensatie blijft van in een molen te wonen. Alleen is de molen wat opgeknapt. Frisch geklakt in wit en oker de muren, en alle houtwerk van zware balken en planken onge verfd. Waar eerst de meel- en graan zakken lagen opgestapeld staan nu tafeltjes met vrolijke kleedjes en ge makkelijke stoelen. Langs de trap zijn zo maar bierviltjes geprikt ter versiering en 't is in al zijn eenvoud 'n verrukkelijk geslaagde versiering, zoiets van Brabants bont. Langs de muur in het rond hangen kleurige affiches, die aangeven wat er zoal in de buurt te doen is, het laatste weer bericht, dat radio gaf, hangt ergens te lezen en het doet het allemaat al leraardigst. Voor krappe beurzen. Er is ruimte voor vier en veertig jonge mannen. Over drie verdiepin gen verdeeld liggen de frisse stro matrassen en dekens op de stapel bedden gereed om de stoere trekkers een kostelijke nachtrust te bezorgen. In een echt vrolijke keuken worden stevige maaltijden klaar gemaakt en de prijs is aangepast aan de krappe beurs van jongeren. Naar alle kanten is tot hoog in de kap uitzicht over het schone Brabantse land dat in de vacantietjjd te stralen staat in goud van korenvelden en in alle tinten van groen, doorspat met het rood en wit van de boerderijen. In de tril lende nevels van de horizon pieken de kerktorens en fabrieksschoorste nen van Brabants steden hoog boven de bossen uit. Acht nationaliteiten. De mulder neemt ons mee door zijn molen,, wijst ons op al die scho ne dingen en praat maar. Hij vertelt van de velen, die hier al geweest zijn en graag weer terug komen, van de gezellige avonden, als het jonge lied met guitaarbegeleiding door de mo len schalt, van de vele nationalitei ten, die hier elkaar al ontmoet heb ben in dat ene jaar sinds de molen als jeugdherberg draait. En dan mo gen wij bladeren in het logboek van de molen. Engelsen, Noren, Denen, Australiërs, Chinezen, Fransen, Duit sers en Nederlanders van alle soor ten dialect hebben in die molen kos telijke uren doorgebracht en hun dank neergeschreven in vrolijk pro za en soms lyrische poëzie, verlucht met tekeningen en schots en scheef gekraste namen. En je ziet ze voor je, al die jonge mensen, die vrolijk bij een zyn. Verschil van taal en land en ras en stand, het valt allemaal weg, omdat er de ene internationale taal van de liefde is. Daar bij die molen. Wat is het heerlijk daar bij die mooie molen van Oisterwijk. Alle jeugd, die hier samen komt, moet hier wel beter vandaan gaan. Hier is geen gepraat over eenheid, ge meenschapszin, broederschap. Hier is dit alles aanwezig zonder gepraat maar metterdaad. De jeugd kan vaak erg boos zijn op vele ouderen op de mannen van de politiek op het hoge niveau die maar conferenties houden over vrede en eenheid en zo weinig in eenheid leven, omdat in hun conferenties de liefde ontbreekt. De jeugd vraagt niet om vredespa leizen en conferentie-zalen. De jeugd vraagt om molens, zoals die daar in Oisterwijk. van het succesvol optreden van „Door Gunst Verkregen." In de pauze werd een verloting ge organiseerd ten bate van de uitgaans dag der ouden van dagen. Een ge mengd toneelgezelschap onder regie van de heer M. H. Spring in 't Veld bracht hierna voor het voetlicht het naar het Amerikaanse bewerkte blij spel in drie bedrijven door Ad Pool „Ketty jokt nooit". Een inhoud welke van begin tot het eind de aanwezigen mede door de zeer goede vertol king dwingt tot lachen. Een leugentje om bestwil is het begin, maar aleer de waarheid de opeenstapeling van legentjes heeft achterhaald, hebben zich heel wat kostelijke momenten afgespeeld. Programma Geven wij tenslotte nog een kort resumé van het programma. Na de herhaling van de openingsavond op hedenavond voor de ongehuwden, wordt het feest Vrijdagmorgen te 9 uur geopend met een optocht met muziek voor de schoolgaande kinde ren. Prijzen zijn beschikbaar gesteld voor versierde steppen en fietsen. Daarna diverse kinderspelen op het feestterrein. Te 12 uur wacht de kin deren een welvoorziene dis in het Cultureel Centrum. Te 2 uur optre den goochelaar Amarca en clown Pipo. Te 18.30 uur nationaal hard rijden op toerfietsen om geldprijzen. Zaterdag 14 Augustus te 13.30 uur ringrijden voor paren per jeep. Te 15.30 uur sprietlopen voor jongens van 15 t/m 17 jaar. Daarna driebeen lopen voor meisjes van 15 t/m 17 jaar. Te 16.30 uur ringrijden voor dames van 1830 jaar en na afloop dito voor heren. Te 19 uur op zoek naar een man voor dames van 30 tot 80 jaar en daarna op zoek naar een vrouw voor heren van 30 tot 80 jaar. ALPHEN AAN DEN RIfS ORANJE- ZOMERFEEST. Ook dit jaar zal de Wilhelmina Vereniging een groot Oranje-Zomer feest organiseren op het LJsclubter- rein te Alphen aan den Rijn, op Vrij dag 20 en Zaterdag 21 Augustus a.s. De feestdagen worden ingezet reeds op Donderdagavond 19 Aug., wan neer om 20.30 uur een taptoe wordt gehouden voor het raadhuis, in te genwoordigheid van B. en W. De taptoe wordt uitgevoerd door het Leidse harmoniegezelschap „De Post" met drumband, plm. 50 man groot, o.l.v. de heer D. Blokker. Ook deze avond is het feestterrein toeganke lijk. Vrijdag beginnen de feestelijkhe den om 14 uur. Om 14.30 uur groot kinder-matinée, met poppenkast, goochelen (Bartolini) sneltekenen en clownerie (Pipo) op het feestterrein. De middagvoorstellingen zijn gratis toegankelijk. Des avonds geeft de Haagse Rolschaatsclub „Hollandia", om 20 uur een demonstratie in een 14 tal variaties, waarbij ook een plaats is ingeruimd voor een rolhoc- key wedstrijd. Zaterdag vind om 7.30 uur een grote viswedstrijd plaats, om mooie prijzen voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar, o.l.v. de Hengelaars vereniging „Ons Genoegen", in de Rijn langs de Oudshoornseweg. Men zie voor aanmelding tot 18 Aug. de adressen in het programma blad. Des middags om 16 uur geeft de bekende Landelijke Rijvereniging „Kapitein Van der Wal" uit Hoofd dorp een grote demonstratie van vrijheidsdressuur o.l.v. de landelijke ruiter vryheidsdresseur J. de Wit, die omstreeks 20 uur o.a. zijn gedres seerde paarden, vrijheidsdressuur koorddansen etc zal laten uitvoeren, ot slot om 23 uur groot vuurwerk, bestaande uit 26 nummers. Op het terrein zijn tal van vermakelijkheden De „Norge" in de middensluïs te IJmuiden, tijdens het schutten, on weg naar Amsterdam. De Koning had zich in de vroege ochtend ree<b op het dek begeven gestoken in marine-uniform en volgde het schut ten met interesse. Tweede van links op het benedendek de 82-jarige Koning. Onze foto toont het Noorse koninklijke jacht „Norge" met aan boord Z.M. Koning Haakon, in het Noord: naai tijdens het passeren van de Velserspoorbrug, welke links op de foto nog gedeeltelijk sfoh; Op do achtergrond e*pwt© v*n Noorse en Nederlandse nwri»?.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5