Commentaar over resultaat der Uniebesprekingen Hemelwater kon in Oud-Ade het Oranjefeest niet bederven Het stakingsbeeld in West-Duitsland Pater B. Berk zal in Zoeterwoude zijn 40-jarig priesterfeest vieren DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 2 DJAKARTA IS «(TEVREDEN" Augustus 1954 voor de Nederlandse regering geen reden tot voldoening De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo, heeft Woensdag avond verklaard, „tevreden'' te z\jn met het resultaat der in Den Haag gevoerde besprekingen over het op heffen der Nederlands-Indonesische Unie. Hij zeide op een partij, die voor journalisten werd gegeven ten huize van het parlementslid, de heer Diah de uitgever van „Merdeka", dat het succes der Unie-besprekingen, kan worden gerekend te behoren tot de belangrijke zaken, die in het een jarige bestaan van het kabinet Ali Sastroamidjojo zijn bereikt. Hij voeg de daar echter aan toe, dat het her stel van de veiligheid in geheel Indonesië het grootste resultaat zou zijn, dat bereikt zou kunnen worden. Minder tevreden is men in Neder land. „De Nederlandse regering vindt uiteraard in het sluiten van dit accoord geen speciale reden tot bij zondere vreugde. Het is in feite niet anders dan het bekrachtigen, het constateren van een mislukt experi ment," zo verklaarde de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, gistermorgen op een perscon ferentie. Minister Luns vergeleek de 10e Augustus 1954 met 29 December 1949, toen in Nederland en in Indonesië de verwachting gekoesterd en geuit werd, dat de Unie het begin zou zyn van een nieuwe vorm van hechte sa menwerking tussen twee souvereine staten in een vrijwillig unieverband. „Wanneer u dat in gedachte houdt, kunt u zich voorstellen, dat de 10e Paleis van Pantsjen Lama ingestort Het paleis van de Tibetaanse reli gieuze leider de Pantsjen Lama te Sjigatse is twee dagen geleden inge stort. Bijna 200 personen werden onder de ruïnes bedolven. Het paleis stond aan de rivier de Namsjoeng en het was door het hoge water onder mijnd. Thans staat Sjigatse zelf ge heel blank en er is een kazerne in gestort. Naar gemeld wordt werden hierbij meer dan 500 soldaten be dolven. De regering heeft troepen voor het hulpwerk naar Sjigatse gezonden. Een broer van de Dalai Lama, die zelf met vacantie in Kalimpong, West Bengalen, is, heeft zich aan het hoofd van een hulpcomité geplaatst. Men neemt aan, dat er vele doden zijn. De overstromingen zijn veroorzaakt door de buitengewoon zware regens over geheel Tibet. De Namtsjoeng trad buiten haar oevers, toen de oevers van het meer Takri Tsoma doorbroken werden. Frankrijk en het E.V.G.-verdrag Premier Mendès-France zal van daag, Donderdag, aan zijn kabinet voorstellen voorleggen, die bedoeld zijn als basis voor een oplossing van het vraagstuk van het Europese leger. Dit is bekend geworden na de ver gadering van de Franse ministerraad van Woensdagavond, waarop, naar van gewoonlijk welingelichte zijde verluidt, Europese vraagstukken wor den besproken. Generaal Koenig, de Gaullistische minister van defensie en vooraan staand tegenstander van ratificatie van het E.V.G.-verdrag, en de radi cale minister van industrie en han del, Bourges Manoury, een voorstan der van ratificatie, woonden de be sprekingen bij. Deze twee ministers hebben in de afgelopen weken ge tracht een compromis tussen voor- en tegenstanders van het E.V.G.-ver drag uit te werken. Men verwacht, dat Mendès-France zijn voorstellen zal indienen als basis voor besprekin gen. Zij zullen Donderdag door het kabinet worden bestudeerd en na bewerking mogelijk tegen het einde van de week officieel door de minis terraad worden goedgekeurd. Wellicht zullen de vijf andere E.V.G.-landen dan Zaterdag of Zon dag op de hoogte worden gebracht van de Franse voorstellen, opdat deze bestudeerd kunnen worden vóór de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der E.V.G.-landen in Brussel op 19 Augustus. geeft," aldus de minister. Wel stemde het tot voldoening, dat aan weerskanten een grote mate van begrip voor eikaars positie en een grote mate van goede wil en beza digdheid aan de dag gelegd is. De ongewone wijze van overleg prac- tisch zonder plenaire vergaderingen, zonder notulen en zonder gepubli ceerde verklaringen is een belang rijk element bij het slagen van de besprekingen geweest. Volgens mi nister Luns zou het anders welhaast onmogelijk geweest zijn tot resulta ten te komen. Onder de brug door Een jonge Amerikaanse waaghals heeft gisteren de Londenaren de stui pen op het lijf gejaagd door met een eenpersoons sportvliegtuigje onder twee bruggen door te vliegen. Eerst vloog hij over de Tower bridge die uit een autobrug en e%n daaroverheen gespannen voetgangersbrug bestaat vlak boven de autoweg en onder de voetgangersbrug door. De afstand tussen het vliegtuig en de op de onderste brug rijdende auto's was niet veel meer dan acht meter. Daarna vloog hij onder de London Bridge door, waar hij niet meer dan tien meter de ruimte had, doordat het in de Theems juist hoog water was. De Amerikaan, wiens naam men nog niet weet, zal wel niet geweten hebben dat hij hiermee een verorde ning overtrad. De Londense gemeen teverordeningen zijn echter op alles voorbereid, en zo bestaat er de bepa ling, dat het verboden is onder de bruggen van de Theems door te vlie- I gen. Moeilijke weg naar onafhankelijkheid 14 Aug. 1945: Onvoorwaardelijke capitulatie van Japan. 17 Aug. 1945: Soekarno roept Re publiek Indonesië uit. 30 Dec. 1945: Nederlandse mari niers landen op Java. 24 April 1946: Besprekingen met Indonesië op Hoge Veluwe. 2 Mei 1946: Regeringsverklaring: R. I. erkend als onderdeel van federatief gemenebest van In donesië. 3 Mei 1946: Nederland zendt troepen naar Indonesië; grond wet gewijzigd. 24 Sept. 1946: Vertrek eerste deel 7 Dec.-divisie. 15 Nov. 1946: Ned.-Ind. basis overeenkomst (Linggadjati) geparafeerd. 25 Maart 1947: Ondertekening van overeenkomst Linggadjati. 21 Juli 1947: Eerste politiële actie. 4 Aug. 1947: Politieel optreden gestaakt op aanmaning V-Raad 25 Aug. 1947: V-Raad stelt com missie van drie in. 17 Jan. 1948: Wapenstilstand ge tekend. 18 Dec. 1948: Tweede politiële actie. 31 Dec. 1948: Einde politiële actie op Java. 23 Aug. 1949: Opening Ronde Tafelconferentie. 2 Nov. 1949: Slotzitting R.T.C. 27 Dec. 1949: Souvereiniteits- overdracht. Unie met R. I. van kracht. Sedert die datum heeft Indonesië onafgebroken aangedrongen op opheffing van de Unie, welke niet aan haar doel zou beant woorden; de laatste tijd gold o.m. als motief, dat het verdrag ver ouderd was. 29 Juni 1954: Begin conferentie ter opheffing Uniestatuut. 10 Aug. 1954: Unie met R. I. op geheven. Wie dacht, dat het leven van de bestuursleden van een Oranjevereni ging alleen maar over rozen ging, mocht dit jaar zijn mening wel eens herzien. Alle terreinen, die andere jaren in aanmerking kwamen, waren nu drassig en zwemplaats van de eendjes. En toch, als eenmaal de plannen vastere vorm hebben aange nomen dan moet je doorzetten. Aan dat doorzetten is het te dan ken, dat dit jaar feest gevierd kon worden. Dinsdag moesten inderhaast alle feestattracties op de Kolk samen getrokken worden, men moest reke nen in centimeters, om de zweefmo len nog een veilig plaatsje te geven 's Avonds werd het feest geopend met een benauwd hart, het ene buitje na het andere meldde zich aan en er was heus veel enthousiasme nodig om feest te vieren. Nu, daar ontbrak het ook dit jaar niet aan en ondanks de stormvlagen draaide de zweefmolen zonder ophouden. Alpinisten in sneeuwstorm Nog twee alpinisten zijn het slacht offer geworden van de sneeuwstor men die in het afgelopen weekeinde op de Mont Blanc hebben gewoed. Hun lijken werden gevonden door een van de reddingsploegen die op zoek naar de vermisten waren. Zij waren diep in het ijs vastge vroren. Er zijn nu in totaal vijf slachtoffers. Twee andere vermisten, twee Franse soldaten, zijn gisteren ongedeerd op een hoogte van drie duizend meter gevonden. Om het leven van een van de in een berghut gestrande Spaanse, alpi nisten te redden, heeft gisterochtend een vliegmachine een pakje met pe- nicelline en een injectiespuit bij de hut laten neerdalen. De Spanjaard heeft longontsteking. Zijn kameraden hebben later vanuit de hut naar Chamonix getelefoneerd om te mel den dat zij de penicelline hadden ge vonden en de zieke een injectie had den gegeven. GEVECHTEN MET POSTERS Het stakingsbeeld in West-Duits land werd gisteren beheerst ener zijds door gevechten en anderzijds door overeenstemming in verschillen de plaatsen. In München moest de politie versterkingea aan laten ruk ken tijdens een gevecht met posters. Er werd gebruik gemaakt van gum miknuppels om de posters bij de gro te fabrieken uiteen te slaan. Een aantal arbeiders werd tijdelijk in ar rest gesteld. De vakbonden in Beieren, waar 120.000 metaalarbeiders staken, maak ten bekend, dat de werkgevers van ongeveer 30.000 arbeiders op de loon eisen ingegaan waren, maar de werk gevers ontkenden dit ten stelligste. Twee fabrieken in Schweinfurt, met 5500 arbeiders, hebben het werk her vat, nadat de directies het loon met 7 a 9 pfennig verhoogd hadden, in afwachting van een regeling van de eis van 12 pfennig. Ook op enkele andere plaatsen schijnt overeenstem ming, tenminste voorlopig, bereikt te zijn, waardoor stakingen verme den zijn. Het einde van de staking in Ham burg, die nu al meer dan een week duurt, is nog steeds niet in zicht. De arbeiders van het water- en het gas bedrijf en de transportarbeiders eisen daar 10 pfennig per uur meer. De vakbonden hebben beschuldi gingen, dat de staking een politiek. karakter zou dragen, ten stelligste ontkend. Het blad van de vakbon den Welt der Arbeit heeft een soli dariteitsactie van de Oostduitse com munistische vakbonden met de vol gende woorden verworpen: „Een or ganisatie, die haar eigen arbeiders verbiedt te staken, heeft de onbe schaamdheid om op haar leden een beroep te doen om geld in te zame len voor de Westduitse stakers". Auto en chauffeur na vijf jaar teruggevonden Na vijf jaar heeft men in de Haar lemmermeer een zonderlinge ver dwijning door een toeval tot klaar heid gebracht. De stoffelijke resten van de in 1949 verdwenen 49-jarige boekhouder J. B. uit de Beemster werd gisteren uit het water van de Ringvaart aan de Schipholdijk naar boven gehaald. Tevoren hadden schrootvissers vlak vlak bij de luchthaven delen van een auto opgehaald, waarna de politie het gehele autokarkas en de resten van de verdronken boekhouder aan het wateroppervlak bracht. De districtsrecherche van de Rijks politie heeft onmiddellijk na de ver dwijning (op de avond van 18 Maart 1949) nagegaan, op welke plaatsen B. die dag was geweest. Die avond had hij het laatst een bezoek gebracht in een woning aan de Schipholdijk. Daarom heeft men toen direct in de Ringvaart gedregd, maar dat bleef zonder resultaat. Ook dreggen in het Noordhollandse Kanaal nabij Purme- rend leverde niets op. Op geen enkele wijze kon een spoor worden ontdekt van de heer B., die een vrouw en twee kinderen achterliet. Woensdag kon worden vastgesteld, dat B. na het nemen van een bocht in de Schipholdijk niet tijdig stuur heeft teruggedraaid. Britse parlementsleden naar Moskou uitgenodigd MEER CONTACT MET HET WESTEN Een groep leden van alle partijen uit het Britse Hoger- en Lagerhuis zal eind September of begin October een bezoek aan Moskou brengen. Dit is gisteren te Londen meegedeeld. De thans aanvaarde „Kom eens naar Mcskou"-uitnodiging is afkomstig van de voorzitters van de 2 Russische Kamers: De Raad van de Unie en de Raad der Nationaliteiten, en zij was gericht tot de voorzitters van het Britse Hoger- en Lagerhuis. Het be treft feitelijk een „tegenbezoek" na een Russische visite aan Londen in 1947. Het nieuws omtrent de uitnodiging werd wereldkundig vlak na het staat siebanket, dat Dinsdagavond door Rusland's premier Malenkof is gege Eisenhower acht preventieve oorlog ondenkbaar CEEN AFBREKING DER BETREKKINGEN President Eisenhower heeft Woens dag, op zijn wekelijkse persconferen tie de gedachte van een „preventieve oorlog" tegen de communistische mo gendheden als „belachelijk, volko men ondenkbaar en onmogelijk" van de hand gewezen. Óver de mo-gelijkheid van een al gemene wereldoorlog zeide Eisenho wer, dat als de vrije wereld met ver stand een bouwwerk zou scheppen, dat werkelijk volledig bestand is te gen communistische aanvallen, er geen oorlog zal komen. Eisenhower verwierp ook het on langs in het Congres geopperde voor stel, dat de Verenigde Staten de di plomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie zullen verbreken en verde digde de organisatie van de Verenig de Naties tegen critiek van generaal Mark Clark, een collega van Eisen hower in de afgelopen oorlog. Gevraagd naar een nadere verkla ring over de kwestie van een pre ventieve oorlog, zeide Eisenhower, dat een preventieve oorlog in de vorm van een snelle politionele actie OOK SLECHT WEER OP MARS? Niet alleen in Europa en Azië heerst een ongekend natte zomer, ook op Mars is het zeer ongewoon weer. Dr. Wilkins van het Britse astro nomische genootschap heeft ver klaard, dat in de dampkring van Mars dikke wolkenvelden hangen. De kanalen van Mars, die anders al leen in het voorjaar kunnen worden waargenomen, tekenen zich ditmaal ook in de zomermaanden duidelijk af, hetgeen zou kunnen duiden op een overvloed van water, aldus dr. Wil kins. om latere verschrikkelijke vernieti ging te voorkomen, tegenwoordig eenvoudig ondenkbaar is. Een preventieve oorlog als zodanig was onmogelijk, want een dergelijke oorlog zou niet anders kunnen bete kenen dan de verwoesting van gehe le steden, een ontzagwekkend verlies aan mensenlevens en onmetelijke verwoestingen aan weerskanten. Dit zou geen preventieve oorlog, maar kortweg oorlog zijn. Eisenhower voegde er aan toe, niemand ernstig te zullen nemen, die met hem over een preventieve oorlog zou komen praten, VROUW MET PISTOOL ONDER DE OKSEL Dinsdagavond omstreeks kwart voor zes herkende een 36-jarige transporteur op het drukke Munt plein te Amsterdam een vrouw, die hem indertijd had bestolen en tegen wie hij bij de politie een aanklacht had ingediend.. De man waarschuw de direct een agent. Deze bracht de vrouw over naar het bureau Singel. In de wachtkamer, in afwachting van de ambtenares, die haar zou fouille ren, gedroeg -zij zich zeer recalcitrant. Op een gegeven moment viel uit haar jaszak een patroon. Bij de fouil lering bleek de 40-jarige vrouw in het bezit te zijn van vier patronen en een klein kaliber automatisch pistool, dat zij onder de oksel had verborgen. De vrouw wordt er van verdacht met een man mee te zijn gegaan naar zijn "woning aan de Nic. Witsenkade. Toen de vrouw de volgende dag ver dwenen was, ontdekte de man dat zijn portemonnaie met ongeveer 45 was verdwenen. De aanhonding van de vrouw is voorts verzocht door twaalf andere politie-instanties, o.a. uit het Zuiden van het land, waar zij zich zou hebben schuldig gemaakt ven ter ere van de Britse ex-premier Attlee en de 7 andere nu in Moskou zijnde Engelse socialisten. Woens dagavond was Malenkof in gezel schap van andere Russische autori teiten op zijn beurt te gast bij een galadiner op de Britse ambassade in Moskou. De op visite zijnde Britse socialis ten worden opmerkelijk onthaald. Joviale speeches, rijkelijk champagne en veel wodka de laatste drank drinken de Britten liever niet te veel. Onderwijl wisselen de Russen en de Britten druk van gedachten over de wereldproblemen. Vooral over verbetering van de Brits-Russi sche handelsbetrekkingen en over de eventuele toelating van communis tisch China tot de UNO; Donderdag avond reizen de Britten door naar rood-China. Malenkofs aanwezigheid bij het Dinsdag door de Russen aangeboden staatsiebanket en bij het Woensdag te zijner ere gegeven Britse diner, be tekent het eerste persoonlijke contact van Stalin's opvolger met Westelijke politici. Malenkof en de andere Russen traden Woensdagavond de Britse ambassade binnen door een deur, die afgeschermd was met zeilen, om hun kleren te beschermen, want die deur droeg een bordje: „Nat. Pas geverfd". Voor Russisch gebruik was er bij dit bezoek aan een buitenlandse am bassade weinig politie op de been: .Slechts 12 agenten, en zij stonden nQg op een onderlinge afstand van 8 meter", zo meldt het Amerikaanse persbureau A. P. Voor het merendeel echter feestte men binnen de muren. Jeugd trad aan Woensdagmorgen bracht echter blijde uitkomst. Het was droog! De jeugd trad aan voor de fleurige bal lonoptocht en toen eenmaal het start sein gegeven was verdween een fleu rige ballonnen-wolk pijlsnel in Ooste lijke richting. Wie zou het verste ko men? Een flinke tractatie, een gratis ritje in de zweef en daarna op naar de kinder- cn volksspelen. Inmiddels keurde de jury versier de tilbury's. Op dit terrein bleek de heer D. v. d. Poel ook dit jaar weer niet te verslaan en oogstte hij voor de zoveelste maal de le prijs. 2. Jac. v. d. Poel, Jac.z.; 3. P. Straathof; 4. J. Zwetsloot. Op een stuk land van de heer A. v. d. Meer, tamelijk geschikt, maar toch nog vrij sappig, kwam het ring- rijden tot ontplooiing. De damesprij- zen vielen ten deel aan: 1. Gonda v. d. Poel, Jd.; 2. Mevr. N. Heemskerk; 3. Mevr. D. v. d. Poel; 4. Riet Pen- nings. De heren-prijzen waren voor: 1. P. van Klink; 2. P. Straathof; 3. Jac. v. d. Poel, Jac.z.; 4. Jan v. d. Poel, Dz. Meester ton-knuppelaar De meest gevaarlijke ton-knuppe laar bleek ook dit jaar weer de heêr D. v. d. Poel. Voor de kinderspelen bleek toch heus het vertrouwde schoolplein het meest geschikt. In de loop van de middag werd het er zelfs nog een poosje echt zomers. Ringwerpen voor jongens van de eerste klas: 1. H. van Kampen; 2. Jos Verhaar; 3. D. Heemskerk; 4. P. Olyerhoek. Ringwerpen. meisjes van de eerste klas: 1. Geraröa van Zoen; 2. R. Ver haar; 3. N. v. d. Geest, Jac.d. Vlaggetje steken, meisjes 2e en 3e klas: 1. Laura v. d. Geest; Joke van Seggelen; 3. Betsie van Schie. Potslaan, jongens 2e en 3e klas: 1. Theo Olyerhoek; 2. Tonnie v. d Geest; 3. Leo v. d. Geest. Turfrapen, meisjes 4e en 5e klas: L Greetje Vrijburg; 2. M. Verhaar: A. van Zoen. Steltlopen, jongens 4e en 5e klas: 1 W. Velzebor; 2. B. Verlaan; 3. H. v. d. Hulst. Baldragen, meisjes 6e, 7e en 8e kl.: 1. Gonnie Heemskerk; 2. Bep Ver laan; 3. Tini Heemskerk; 4. Rensia van Schie. Hordenloop, jongens 6e, 7e en 8e klas, een echte demonstratie, die het bekijken waard was. 1. Gerard van Schie; 2. D. v. d. Poel; 3. W. v. d. Geest; 4. J. Straver. Grotere jongens en meisjes Ook voor de rypere jeugd was er volop. Tonnenrace: 1. Th. Heemskerk Thz. 2. Th. Ponsioen; 3. F. Ponsioen; 4. Jac. v. d. Poel, Jacz. Kwade-Trien-steken: 1. Annie Ver laan; 2. Annie v. d. Wereld; 3. Alie de Haas; 4. Rie Tersteeg. Ook voor dames en heren boven de zeventien was er gelegenheid hun krachten te beproeven. Tonnetje-rijden: 1. Mevr. Van Seg gelenStraver; 2. Tonnie Ponsioen; 3. Alie van Leeuwen, Bd.; 4. Annie v d. Geest, Wd. Landru-onthoofden: 1. P. Olyer hoek; 2. J. van Schie Nz; 3. N. J. de Graaf; 4. F. Verhaar. Ondertussen duurde de feestviering op de Kolk, door geen regenbuien meer verstoord, lustig tot na midder nacht. Oud-Ade kar» er weer een jaartje tegen en de exploitanten, die elders veel teleurstellingen boekten, waren over hun resultaten hier niet ontevreden. HOOGMADE ROEIWEDSTRIJDEN N.K.J.B. Morgenavond houdt de NKJB zyn jaarlijkse roeiwedstrijden op De Does. Aanvang 7 uur. Met een ge luidsinstallatie zal het feest worden opgeluisterd. ROELOF ARENDS VEEN Oranjefeesten. Naar wy ver nemen zijn de jaarlijkse Oranjefees ten thans vastgesteld op 21, 22 en 23 September. Alhoewel wij op het pro gramma nog nader terug hopen te komen, zij nu alvast melding ge maakt, dat de officiële opening van het feest zal geschieden op Zondag 19 September des avonds in de vei linghallen. Hier zullen de gemengde Zangvereniging „Vox Laeta" en de muziekvereniging „Liefde voor Har monie" gezamenlijk het programma verzorgen. Dit belooft begrijpelijk een zeer mooie avond te worden, hetwelk behoudens goedkeuring met een Oranje bal besloten zal worden. Liefde voor Harmonie. Zoals be kend trad de muziekver. „Liefde voor Harmonie" vorig jaar nog al eens actief op met het geven van concerten in de verschillende ge deelten van het dorp. Dit jaar was men met dezelfde goede voornemens bezield, maar door het slechte weer viel dit letterlyk en figuurlijk in het water. Om dit voor de inwoners van Roelofarendsveen eniger mate te vergoeden, heeft men besloten a.s. Zaterdagavond te 7 uur een muzikale rondgang te houden. ZOETERWOUDE Maria Goretti-groep. Na een vier uur lange reis kwamen we vol goede moed in Bergeijk aan en maak ten we kennis met de kampboer en kampboerin, die deze week onze „Vader en Moeder" zouden zijn. Een prachtige sctal, of liever gezegd stallen zouden als slaapzaal funge ren, dus 't eerste wat wij deden was strozakl'.en vullen en na een goed uurtje kon niemand mee riets van de koeienstal zien. Ondanks de regen hebben we toch kunnen zien, dat de omgeving van Bergeijk juist is, wat we deze week voor ons programma nodig hebben. 's Morgens om 7 uur worden we gewekt door 't weerbericht, dat de kampboer keihard voor ons aanzet, en ondanks dat het dikwijls ongun stig is, beginnen we iedere morgen weer vol goede moed. De senioren hebben het zelfs zo ver geschopt, dat ze over de Belgi sche grens geweest zijn en in Achel de trappistenabdij en 't Kruisheren klooster bezichtigd hebben, terwijl de junioren pl. 16 km. naar Valkens- waard gelopen hebben, om daar het natuurbad te proberen. Junioren en senioren vermaken zich verder best in de bossen, hopen allen op mooi weer, en zullen thuis verder mondeling verslag uitbren gen. N.K.J.B.-STERRIT. De sterrit van de N.K.J.B. ic on danks het minder mooie weer op nieuw een succes geworden. Vele deelnemers verschenen aan de start en er werd met enthousiasme gere den. De eerste prijs werd dit keer ge wonnen door mej. J. v. d. Hulst en de heer A. Berg met 15 strafpunten. Onder het klinken van de ovatie werd de wisselbeker, geschonken door garage Heemskerk, uitgereikt. 2e Corrie Berg en Lenie Rodewijk; 3e. H. v ,d. Hoeven en J. Berg; 4e A. Vlasveld en Tini van der Hoeven, ëamens de deelnemers sprak de weleerw. heer N. v. d. Akker woor den van dank en lof voor de perfec te organisatie. POOL MET DE POLEN Scheepsberichten AAGTEDIJK, 12 Rio de Janeiro verw.; AALSUM. 10 v. Khorramshar te Bah rein; ALDEGONDA t.. 11 v. Pladju n. Bangkok; ALUDRA, 11 v. Rio Grande do Sul n. Pto Alegre; AMOR. p. 11 Fini- sterre n. Hamburg; AMSTELKROON, p. 11 Sabang n. Colombo; ARMILLA t., 11 te Pladju; BILLITON, p. 11 Sabang n. Colombo; BONAIRE, 11 1200 m. ono. Barbados n. Barbados; BORNEO, 12 te Port Said; CALLISTO. 14 te Middlesbro verw.; CALTEX PERNIS. t.. 11 v. Sidon n. Rotterdam; EDAM, p. 11 Sabang naar Singapore; ENA t., ll v. Surabaja naar Balipapan; ENGGANO, 8 te Bombay; FRIESLAND krl.. 11 v. Surabaja n. Se- marang; HOOGKERK, 11 te Aden; IN- DRAPOERA, 12 te Balikpapan; JA GERSFONTEIN. 11 350 m. v. St. Helena n. Kaapstad; JOHAN v. OLDENBARNE- VELT, p. 11 Landsend n. Southampton; KARIMUN, 11 v. Tj. Priok n. Singapore; KATELYSIA, p. 11 Minikoi n. Aden; KOTA INTEN, 12 te Singapore; LISSE- KERK, 11 v. Aden n. Muscat; LOMBOK, p. 11 Perlm n. Port Sudan; LOOS- DRECHT, 12 n.m. Colombo verw.; LU- CITA t., 11 te Ardrossan; MAPIA, 11 te Genua; MENTOR, p. 11 Kp Bon naar Hamburg; MERWEDE, 11 v. New Or leans n. Mobile; MOLENKERK, 12 te Zamboanga; OOTMARSUM, 11 v. Ber muda n. Houston; OUWERKERK, 12 te Melbourne; OVERIJSEL, 11 te New York; POEL AU LAUT, 10 v. Suez naar Aden; RADJA, p. 11 Guardafui n. Dji bouti; REMPANG, 11 te Suez; SOEST- OP 29 AUGUSTUS 9 Augustus j.l. heeft pater B. Berk de dag gememoreerd, dat hij veertig jaar geleden de H. Priesterwijding ontving. Pater Berk zal pas Zondag 29 Aug. a.s. in Zoeterwoude het jubileum ko men vieren, omdat hij eerst de fees telijkheden gevierd heeft temidden van zijn parochianen: de Poolse mijn werkers in Ronvroy en Mérlcourt: plaatsen gelegen tussen Arras en Rijssel in de provincie Pas de Calais. De jubilaris werd geboren 28 April 1887 en maakte de humaniora in het missiehuis van de missionarissen van de H. Familie in Grave, zij de paters, die sinds jaar en dag toeleggen op de opleiding van de „laat geroepen" priesterstudenten. Na de priesterwijding in 1914 werd Pater Berk benoemd tot leraar aan het seminarie van de congregatie in Kaatsheuvel: hierna zette Pater Berk zijn ijveren voor de toekomstige priesters voort op het philosophicum in Nieuw Kerk, Goirle en de daar op gedane ervaring werd hem van nutte toen hen in 1922 bepoemd werd tot docent aan het philosophicum in de Poolse plaats Kazimirs dioht bij de dam; TARA, p. 11 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro; TEIRESIAS, p. 11 Kreta n. Alexandrië; TIBIA t., 11 v. Singapore n. Mena al Ahmadi; TJIBANTJET, 11 v. Beira n. Sydney; TPISADANE, 11 te Buenos Aires; WIELDRECHT, p. 11 Finisterre n. Einswarden; WILLEM RUYS, 11 to Port Said; IJSSEL. p. 11 Kp St. Vincent n. Tanger; ZONNEWIJK, - .11 v. San Antonio n. Tocopilla; ZUI- DIJK. 11 v. Surabaja n. Tj. Priok; TA- DERKRUIS, 11 400 m. zo. Kp Palmas n. LISSE, p. 11 Kp St. Vincent n. Amster-1 Las Palmas. Russische grens, aan de rand van de uitgestrekte Rokitno-moerassen. Zes iaar heeft pater Berk daar geleefd als Pool onder de Polen en zou er mis schien nog langer gebleven zijn, ware hij niet tijdens een vacan- tieperiode in Holland ziek was ge worden. Aalmoezenier in Frankrijk. Na twee jaar was pater Berk weer zover geiezen, dat hij zijn nieuwe functie kon gaan aanvaarden: aal moezenier van de Poolse mijnwer kers in Noord-Frankrijk en wel in de twee parochies van Ronvroy en Méri- court. Pater Berk is woonachtig in Ron vroy en de kerk daar ter plaatse wordt afwisselend gebruikt door de Franse oastoor voor zijn parochianen en de Nederlandse aalmoezenier voor „zyn" Poolse mijnwerkers. Overigens is dit „zijn" niets te veel aezegd. Pa ter Berk is gehecht aan de Polen in Frankriik en anderzijds dragen de Polen „hun" Dastoor on de handen, v/at het gevolg is o.a. van pater Berk's onbegrensde werkzaamheid, als het „ziin" Polen betreft en zijn kennis van de Poolse taal. wat on- middelijk een vertrouwde band schept. Vooral in de oorlog is pater Berk's nrestige gestegen, omdat hij met de Polen vooraan stond in het verzet en ook voor hem de maquis een toe vluchtoord is geworden.. Deze nauwe banden tussen de mijnwerkers en hun aalmoezenier stelt pater Berk in de gelegenheid veel heilzame ziel zorg te verrichten onder mensen, die door hun levensomstandigheden ge makkelijk tot het communisme zou den kunnen vervallen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2