DUINSTREEK Wetenschappelijke jacht op slangen en krabben Zand op het Leidse Stationsplein maakt de wissels onklaar £eid&e Vatia DE HEER J RAVESTEIN RAADSLID Naar een diploma B. B. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Twee Leidenaars naar Nieuw-Guinea 800 LITER ALCOHOL MEE Dr L. D. Brongersma, onder-direc teur van en dr. L. B. Holthuis, con servator aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, zullen binnenkort naar Nieuw-Guinea ver trekken om daar gedurende een half jaar zoölogische onderzoekingen te verrichten. Zij zijn daartoe in staat gesteld door een ruime subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek, terwijl bovendien de Koninklijke Marine en 't gouvernement van Nieuw Guinea alle mogelijke medewerking hebben toegezegd. Slangen en kreeften. Dr. Brongersma komt op bekend terrein, want in 1952 is hij ook een half jaar in Nieuw-Guinea geweest. Evenals destijds gaat hij zich hoofd zakelijk bezighouden met het ver zamelen en bestuderen van reptielen en amphibieën. Aan deze dieren heeft de heer Brongersma namelijk zijn hart verpand, terwijl kreeften, krabben, garnalen en andere crusta- ceeën de specialiteit vormen van de heer Holthuis. Deze heeft o.a. voor het Ameri kaanse office of naval research een jaar lang in Washington gewerkt aan een verzameling crustaceeën van de Pacifis. Dit werk zal een belangrijke steun kunnen vormen voor zijn ar beid op Nieuw-Guinea. Het onderzoek waar de heer Holt huis zich aan gaat wijden, zal be halve voor de zuivere wetenschap ook nu afwerpen voor de voedsel voorziening in de binnenlanden. De bevolking is hier namelijk voor een groot deel aangewezen op zoetwater- kreeften. Men zou graag de voedselproductie van de zoete wateren opvoeren, maar alvorens daartoe pogingen aan te wenden zal eerst een nauwkeurig onderzoek naar de tegenwoordige fauna van deze wateren moeten wor den ingesteld. De heer Holthuis zal nu de verspreiding van de kreeften nagaan en gegevens verzamelen over het voedsel en de voortplanting van deze dieren, om een indruk te krij gen van de organische productie van het zoete water zullen plankton monsters worden genomen, die dan in Nederland door specialisten ver der moeten worden onderzocht. Hoewel het reptielenonderzoek van de heer Brongersma niet zo'n direct aanwijsbaar economisch nut heeft, is het verkrijgen van een overzicht van de verschillende soorten slangen en van de eigenschappen van haar gif toch van belang voor de medische wetenschap. Evenals hij tijdens zijn vorige ver blijf in Nieuw-Guinea heeft gedaan, zal hij daarom weer van een aantal slangen gif aftappen en dit voor on derzoek naar Nederland zenden. Bo vendien is het van belang te weten, welke slangensoorten nuttig zijn voor de rattenbestijding. Voor zover de beschikbare tijd het toelaat, zal de heer Brongersma voorts nog trachten een globaal overzicht te verkrijgen van de zoog- Dit ten dienste van het scrubty- phus-onderzoek, waarvoor zoals be kend dr. L. van der Hammen, even eens conservator aan het Leidse mu seum, onlangs een half jaar in Nieuw-Guinea is geweest. Het is namelijk gebleken, dat de mijten die de scrubtyphus overbren gen op verscheidene zoogdieren voor komen, o.a. bij ratten en vermoedelijk bij buideldieren. Voor bestrijding van de ziekte is het dus van belang, al lereerst te weten welke zoogdieren in de bedreigde gebieden leven en welke soorten dragers zijn van de mijten. De heer Brongersma zal trachten voor dit werk de beschikking te krij gen over een praeparateur, aangezien de dieren in geprepareerde toestand beter te onderzoeken zijn dan wan neer ze op alcohol worden gezet. In het uiterste geval zal men echter tot dit laatste moeten overgaan. Om al de dieren die zij van plan zijn te verzamelen, te kunnen conser veren, nemen de beide heren 800 liter alcohol mee, alsmede een groot aantal kisten. Voor het vervoer hier van hebben zij belangrijke facilitei ten gekregen van de stoomvaart maatschappij Nederland en de Kon. Rotterdamse Lloyd. De heer Brongersma vertrekt over ongeveer een week met ms. „Piet Hein". Begin October hoopt hij in Nieuw-Guinea aan te komen, waar hij dan de heer Holthuis zal treffen, die de reis per K.L.M. maakt. Achtereen volgens zullen de beide heren enige tijd vertoeven in Hollandia op Biak, bij de Wisselmeren, Sorong en Me- rauke. Of zij nog andere plaatsen zullen aandoen hangt af van de ver voersmogelijkheden en de beschik bare tijd. In Nieuw-Guinea hoopt men van de Koninklijke Marine weer de mede werking te verkrijgen bij huisvesting en vervoer. In 1952 heeft deze mede werking zeer veel tot het succes van het onderzoek bijgedragen. ERNSTIGE AANRIJDING STEENSTRAAT Hedenmorgen omstreeks negen uur werd op de Stationsweg te Lei den een voetganger door een auto aangereden. Het slachtoffer werd zo danig gewond, dat hij in zeer ernsti ge toestand naar het Academisch Zie kenhuis moest worden vervoerd. Het slachtoffer, de 79-jarige W. J. Holwerda, uit Leiden, stak ter hoog te van het Paviljoenshof de Stations- ting van de stad kwam te ontlopen versnelde hij zijn pas. Op hetzelfde moment werd de vrachtauto door een luxe-auto gepasseerd. In zijn wens om snel de overkant te bereiken sloeg de bejaarde man geen acht op het naderende gevaar. De wagen week naar linies uit, de voetganger verminderde echter zijn vaart niet met het gevolg, dat hij door het rech ter voorspatbord van de auto werd gegrepen. Hij werd op motorkap ge drukt. Het slachtofer kreeg een ern stige hoofdwonde en een gebroken linker been. Hij klaagde over pijn in de rug. In zorgwekkende toestand werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. PENNING VAN NIEUWE TONGE VOOR BURG. VAN KINSCHOT. De gemeenteraad van Nieuwe Ton- ge heeft in een raadsvergadering be sloten om aan de burgemeesters van Leiden, Alblasserdam en Leidschen- dam de zilveren erepenning van de gemeente te schenken, als blijk van erkentelijkheid jegens de bewoners van deze drie gemeenten voor de grote en belangrijke hulp, die na de ramp verleend is. B. en W. zullen ook overwegen aan de drie gemeenten en aandenken te schenken, dat van de blijvende dank baarheid van Oude-Tonge zal getui gen. De zilveren erepenning is een maand geleden ingesteld, en tot op heden aan vijf personen toegekend, n.l. aan de burgemeesters van de genoemde gemeenten en aan twee Berkelse jongens, die zich tijdens de ramp in Oude-Tonge door moedig ge drag hebbèn onderscheiden. Drie uur vertraging door ontspoorde tram Gisteravond om kwart over zes ontspoorde de gele tram van de Haagse Tramweg Maatschappij op het Stationsplein te Leiden. Een door zand vervuilde wissel was de oorzaak. Eerst drie xiur later namelijk om kwart over negen was de strem ming in het tramverkeer opgeheven., De halte van de Gele Tram is gedu rende deze tijd verlegd naar de Rijns- burgerweg. Ook de blauwe tram van de N.Z. H.T.M. ondervond door deze ontspo ring drie uur vertraging. De stads tram OegstgeestHoge Rijndijk werd door bussen vervangen. De tram naar Den Haag vertrok vanaf de Kore- vaarstraat en de tramdiensten Kat wijk en Noordwijk van de Rijnsbur- gerweg. Vertrekpunt weer remise. Nader vernemenwij, dat het in ongerede raken van de wissels te wijten is aan de hevige zandstormen die dagelijks op het Stationsplein woeden. De toestand op het stations- overziciu ie vciMijgcu van ue tuug- r dierfauna oo Biak en enkele omlig- Plem 13 hoPelo°» Bewordm j. zo meldt ons een woordvoerder gende terreinen. van de N Z H T M De 2andstormen geven drie k vier man personeel een geregeld dagwerk om de wissels schoon te houden. En zelfs dan nóg NIEUWS VAN DE V AC ANTIE JEU GD De kinderen van de Vacantiebezig- heden voor de katholieke jeugd van de Hartebrug-parochie te Leiden hebben gisteren een bijzondere dag gehad. Het was de bedoeling geweest, dat de kinderen met de boot naar Rot terdam zouden varen. (Een van de boten heeft inmiddels het gewenste plankierverhoging gekregen). De plannen werden echter gewij zigd. De vaart eindigde in Den Haag. Twee aan twee wandelden de kinde ren naar een onbekende bestemming, die tot grote verrassing van allen in 't kinderpaleis „Madurodam" ein digde. Wat hebben de kleintjes ge noten van dit lilliputlandje. De grote jongens en meisjes van ée andere parochies hebben gisteren tp hun fietstocht de Gevangenpoort te Den Haag bezocht. Het afgelopen weekend hield de Leidse Pluimvee- en Konijnensport vereniging haar jaarlijkse konijnen tentoonstelling in de tuin van Oud- Hortuszicht. Het aantal dieren overtrof alle vorige, n.l. ruim 150 dieren. Verheu gend was ook de prima kwaliteit van het ingezonden materiaal. De voor naamste uitslagen waren: beste dier der show: Franse Hangoor, eigenaar: de Beer; eigen. J. Laman werd eerste met een VI. Reus, Kouwenberg: Ro de Nieuw Zeelander, Zirkzee: Rex bruin, Rol: Tan, Pool-roodoog: Blom, Hoogervegt: Lotharinger, v. d. Aar: Alaska; Hanselaar: Rex zwart, A. de Mooy: Angora. Beste dier jeugd-klasse: Wim Schroef met VI. Reus. Het beste nest werd een fraai nestje Fr. Hanoren van P. N. de Groot. Hoewel het weer veel invloed op de belangstelling uitoefende, kan het bezoek toch bevredigend genoemd worden. Van de parochie O.L.V. Hemel vaart en St. Joseph zullen op 22 Augustus 2 touringcars vertrekken met 74 deelnemers(sters) naar de grote Maria-hulde in Den Bosch. Voor deze dag zijn nog 3 plaatsen in de bus beschikbaar. Zo spoedig mogelijk opgaven bij mej. M. Verplanke, Evertsenstraat 48. Docos verzoekt ons het volgende op te nenien: wil de Docosploeg. die in Duitsland is geweest het gras van het veld komen halen. Het bestuur van de R.K. Leidse Harmonie-kapel zoekt enige jongens van flink postuur, die genegen zijn om op morgenavond lampen te dra gen in de lampionnen-optocht in Kat wijk aan Zee, v/aarbij het korps mee loopt. Aanmelden Breestraat 12, Lei den. Van de politie Gisternacht zijn door de Leidse politie drie Voorschotenaren aange houden, verdacht van diefstal van een bromfiets en een rijwiel vóór een café in de Steenstraat. Op de kruising Herensingel-Lage ge Rijndijk zijn gistermiddag om streeks zes uur twee fietsers met el kaar in botsing gekomen. Bij de val brak een 36-jarige wielrijdster M. v. d. S., het linker-onderbeen. Een 51-jarige chauffeur-monteur is door de politie gearresteerd we gens -het stelen van een rijwiel in Oegstgeest. Een fietser op de Warmonder- weg de 23-jarige loodsknecht P. J. v. L., verzuimde ter hoogte van de Van Slingerlandtlaan aan een auto voor rang te verlenen. Bij de aanrijding die volgde liep hij inwendige kneu zingen en een hersenschudding op. bestaat er geen enkele garantie, dat het fijne zand niet een van de wis sels onklaar maakt. De N.Z.H.T.M. heeft dan ook met ingang van van daag besloten om het tramverkeer over het Stationsplein tot het hoog nodige te beperken. Hedenmorgen werd ons nog gemeld, dat het vertrekpunt van de tram naar Katwijk en Noordwijk in verband hiermede vanaf heden weer naar de remise aan de Rijnsburg er weg verlegd. Agenda van Leiden Woensdag: Gebouw Steenschuur 6, 8 uur Ledenvergadering „De Natuur vriend" TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 y, eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 1—4 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 —17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. BIOSCOPEN. CasinO; „Vrouwen als lokaas", 18 jaar. Lido: „Honderd meisjes en een zee man", alle Lef tijden. Luxor: „Pechvogel en Co", alle leeftijden. Trianon: „De gevangene van Zen- da", 14 jaar. Rex: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar. (Donderdagavondcyclus: „De waarheid omtrent ons huwelijk", strikt volwassenen). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 7 Augustus 13 uur tot Zater dag 14 Augustus 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De opvolger van het overleden raadslid de heer A. Knetsch in de Leidse Raad zal naar alle waarschijnlijkheid worden de heer J. Rave- stein architect te Leiden. De heer Ravestein is thans 54 jaar oud. Na de M. T. S. te Utrecht te hc-bben bezocht behaalde hij de akte bouwkundig tekenen M. O. en an dere bouwkundige diploma's. Hij was als op zichter-tekenaar werkzaam bij architecten in verschillende plaatsen van ons land. Als architect te Leiden heeft de heer Rave stein onder meer ontworpen en uitgevoerd wo ningcomplexen in het Morsweg-kwartier en de Professoren wijk. Hij bekleedt functies als ouderling in de Ge reformeerde Kerk. als lid van de commissie van beheer en als lid van de bouw- commissie. Ook is hij bestuurslid van de Geref. Wijkverpleging, van het Chr. Lyceum en de Chr. Kweek school. ARTSEN BESPRAKEN DE BESCHERMING BEVOLKING. Meer medicamenten en bloed nodig. De internationale situatie is zo ver ward, dat men de mogelijkheid van een gewapend conflict in of boven ons land ernstig onder het oog moet "en. Door de grote vernietigingen, die liet moderne oorlogsmateriaal kan veroorzaken, wordt de bescherming van de bevolking dan een uiterst moeilijke zaak. Men overweegt thans het geven van onderwijs in E.H.B.R. (Eerste Hulp bij Rampen), een uitbreiding op de leerstof, die is neergelegd in het Oranjekruisboekje. Na de gebruikelijke E.H.B.O.-op leiding zou tevens een diploma voor het toedienen van injectie's en het geven van bloedtransfusie's behaald kunnen worden, In medische kringen heerste er een toenemende ongerustheid, omdat men meende in tijden van grote rampen niet over een organisatie te kunnen beschikken, die de alsdan benodigde hulp zou kunnen verlenen. De voor drachten op het Congres „Bescher ming Bevolking" te Amsterdam, ge organiseerd door de Nederlandse Stichting tot Bevordering der Chi rurgische Wetenschappen, voorzagen daarom in een dringende behoefte. Verschillende deskundigen bespra ken de maatregelen, die getroffen zijn om het B.B.-apparaat op te bouwen, dat in noodgevallen ook dienst zal kunnen doen om van de volksge zondheid te redden wat er te red den is. Organisatie der B.B. De kleinste hulpploegen zorgen voor het welzijn van een blok, dat ongeveer 1000 personen omvat. Elke blokploeg is samengesteld uit vrij willigers, waaronder o.m. brandwach ten, redders, melders en E.H.B.O.'ers. Ongeveer 15 blokken vormen een wijk o.l.v. een wijkhoofd met zijn staf, die in directe verbinding staat met het commando. Wat de geneeskundige dienst van de B.B. betreft, kan het commando inzetten de M.G.T.'s (mobiele genees kundige transportploegen) en de viermaal zo grote M.G.G.'s (mobiele geneeskundige groepen), die elk over 42 vrachtauto's beschikken. Verder zullen in de vijf Rijks Mo biele Colonne's geneeskundige afde lingen zijn, elk 10 maal zo groot als een M.G.G. De strategisch belangrij ke delen van het land (A-gebieden) worden het ruimst van materiaal voorzien. Er is voorzien in onderlin ge bijstandsverlening en er wordt al regelmatig geoefend. De gewonden uit een getroffen ge bied worden eerst vervoerd naar een verzamelplaats. Daar moet worden beslist voor wie of ziekenhuisopname noodzakelijk is, In de ziekenhuizen. De benodigde ziekenhuisruimte zal in hoofdzaak moeten worden verkre gen door dadelijk bij het uitbreken van eventuele vijandelijkheden alle „vredespatiënten", voor wie dat me disch verantwoord is, naar huis te zenden. Thans zijn er in de ziekenhuizen 50 verpleegkrachten, waarvan d« helft is gediplomeerd, op iedere hon derd zieken. In oorlogstijd zal het aantal verplegenden voor elke hon derd patiënten moeten worden te ruggebracht op 30, waarvan er dan gediplomeerd zijn. Marktberichten WOERDEN, 11 Aug Kaas. Aan voer 270 partijen. Prijzen: le soort 2.07—2 14, 2e soort 2.00—2.06, ex tra kwal. tot 2.30, Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 11 Aug. Eieren Aangevoerd in totaal 52700 eieren. Prijzen: 3100 ho. 0 18.05—18.25, 3300 no. 1 17.65—17.90, 7200 no. 2 16.9017.25; 4500 no. 3 16.45— 16.75; 20000 no. 4 14 00—15.05, 6000 no. 5 13.15—13.35; 8000 no. 6 f 11.50 —1.05; 300 no. 7 10.50—10.75; 300 eendeneieren 11.7512.25. Verder: 20 kippen 2.80—3.45, 25 hanen 0.953.20, 10 konijnen 70 -75 cent, 10 duiven 5565 cent. Burgerlijke Stand Geboren: Peter Jan zn van J. v Blijdenstein en P. M. v. d. Klink; Marina Johanna Steef ij na dr van K. Sanders en M Troost; Alida Maria dr J. C. Hoogkamer en M. v. d. Reep; Petrus zn van P. Alben en J. van Rossen; Jurrien Gerrit zn van A. Koster en M. v. d. Garstkamp; Wil lem zn van R. Been en F. L. Ouwer- kerk; Johanna Hendrika dr van M. A. P. Sanders en F. Vonder; Piet zn van R. G. Smit en T. Harmenzon; Jo hanna Maria dr van J. Zandbergen en J. Hermans; Huig zn van J. H. Snellenburg en N. v. Duijn; Maria Judith dr van A. A. Wareman en A. M. Teske. Overleden: J. J. Jansen zn 14 jr; J. Zwaan wednr 77 jr; A. Knetsch man 61 jr; W. T. Aniba man 63 jr; P. Rietkerk man 49 jr; P. J. A. M. Schip horst dr 1 dg. Ondertrouwd: W. P. van Rijn en A. M. P. Scheer; H. Teske en A. W. Kijk in de Vegte; J. J. du Mée en C. van den Berg; G. Rietkerk en A. van Hooidonk; G. C. J. M. de Wit en E. Bos; M. J. de Ridder en E. Schouten; J. van Strien en H. Marsé; L. P. H. van den Berg en J. Schoneveld; H. Siera en S. S. van Kampen; J. F. van den Broek en J. M. van Fulpen. Door apotheker J. F. Kok werd er de nadruk op gevestigd, dat men in oorlogstijd de beschikking moet heb ben over een voldoende hoeveelheid medicamenten. Reeds thans zou, zo als dat in Denemarken geschiedt, met voorraadvorming moeten worden begonnen. De kosten hiervan zullen zeer hoog zijn. De heer Kok deelde mee, dat er thans in Nederland jaarlijks al 130 millioen gulden aan geneesmiddelen wordt uitgegeven! Veel meer bloed. Zodra het tot gevechtshandelingen komt, stijgt dadelijk de behoefte aan bloed voor het geven van transfu sies aan de gewonden. Thans staan 80.000 bloedgevers elk halfjaar bloed af en daarmee worden nu reeds ieder jaar 100.000 bloedtransfusies gegeven. Op dit punt kunnen wij vele an dere landen ten voorbeeld zijn. In oorlogstijd kan men ongetwijfeld over nog meer vrijwillige bloedge vers beschikken en er zou door de donors elk kwartaal bloed kunnen worden afgestaan. Hopelijk komt men onder die om standigheden dan geen handen tekort om dit belangrijke vocht toe te die nen aan diegenen, wier leven daar mee gered zal kunnen worden. Dr. H. W. SCALONGE. Een sieraad van gemeenschaps zin en burgerplicht. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. BELLEN BLAZEN. Mijn zeepbel zat in 't water, diep onder in het sop. Ik ving hem even later hier, in mijn pijpekop_ Ik blaas met volle wangen, ik kom haast lucht te kort. O, kijk hem nu eens hangen, kijk eens hoe groot hij wordt! Hij glinstert en hij spiegelt, ik zie mezelf erin. Hij danst en trekt en wiegelt opeens de wereld in. Wacht, roep ik, wacht toch even, ik wil graag met je mee, ik wou zo graag ook zweven, toe, wacht nou toch, maar nee. Al sta ik op mijn tenen, al spring ik ook en grijp, hij is voorgoed verdwenen, ik pak maar weer mijn pijp. Nog grotere gouden bellen blaas ik eruit vandaan. Maar niemand kan vertellen waarheen die zullen gaan. Mies Bouhuys. Laatste Berichten Op een persconferentie over het Unie-statuut deelde minister mr. Luns mee, dat naar het standpunt van de Nederlandse regering voor goed keuring door de Eerste en Tweede Kamer van de overeenkomst géén tweederde meerderheid is vereist. Over de kwestie Nieuw-Guinea deelde mr. Luns mede, dat deze kwes tie niet voor een oplossing vatbaar is en hierovei geen mogelijkheid tot overeenstemming met de Indonesische regering bestaat. RATTEN SLEEPTEN BANKBILJETTEN WEG. De caféhouder M. B. aan de Bin nenweg te Rotterdam had een open sigarenkistje met geld onder zijn toonbank staan. Daaruit verdween j.l. Vrijdagnacht een bedrag van 650.De recherche wist geen spoor van een dader te ontdekken, maar vanmorgen brachten loodgieters de oplossing van het mysterie. Toen zij onder de vloer doken om een lek te repareren vonden zij daar, aangevre ten door det ratten, bank- en munt biljetten tot een bedrag van 628.50 en 170 Belgische francs. KATWIJK AAN DEN RIJN KRV. Na een maand rust gaat de bal a.s. Zondag weer rollen. Het 2de elftal speelt om 12 uur op eigen terrein tegen Warmunda 4 en de ad- spiranten om 2 uur tegen UDO. De junioren gaan op bezoek bij SJC. LEIDSCHENDAM Geboren: Francina dr van G. van Leeuwen en L. Roos; Huibert zn van A. Catsburg en G. Birggraaf; Anna S. M. dr van H. W. Kamps en M. S. Hakkaart; Elisabeth H. dr van C. J. Halverhout en A. M. van Leeuwen; Pieter zn van P. J. Wagemakers en A. J. Bos. Getrouwd: P. v. Eijk en C. Sierat; A. L. Granneman en E. Th. Knijnen- burg; H. M. Verbeek en G. A. van Rijn; J. J. M. v. d. Werf en Th. E. M. Rotteveel. NOORDWIJK Braderie geopend. Gisteravond is door burgemeester v. Berkei de braderie op het Lindenplein, geor ganiseerd door de gezamenlijke mid denstand, geopend. Het typische Lin denplein met zijn praohtige verlich ting was bij deze gelegenheid om getoverd in een groot marktplein met in het midden de muziektent De stands gaven duidelijk aan, dat de Noordwijkse winkeliers van alles hebben aan te bieden en dat het Noordwijkse publiek dit appricieert, bleek wel uit de grote belangstelling. Spoedig was het er een gezellige drukte. Zelfs de natte moeson kon hieraan geen afbreuk doen en wij verwachten voor Woensdag- en Don- derdas nog enige gezellige dagen op deze braderie. WASSENAAR LICHT IN BLAUW ZWART- CLUBTENT. De clubtent van de R.K. S.V. Blauw Zwart op de terreinen aan de Kat- wijkseweg is sinds enkele dagen aan gesloten op het electriciteitsnet. De gemeente heeft de kosten van het leggen van een kabel, die van de dr. Mansveltkade moest komen, voor haar rekening genomen. De voetbal vereniging zal in deze kosten bijdra gen jn de vorm van een verhoging van de huur, die voor het terreinen complex betaald moet worden. De waarde, die het nieuwe clubge bouw voor de vereniging heeft; is door deze aansluiting op het electri citeitsnet zeer gestegen. Het gebouw kon n.l. tot nu toe alleen dienst doen als cantine en kleedgelegenheid tij dens de wedstrijden, maar niet, zo als door het bestuur ook bedoeld was, als een contactpunt voor de leden. Daarin is nu verandering gekomen. NIEUW VERBINDINGSPAD NAAR DE REMISE. De dienst van gemeentewerken heeft een begin gemaakt met het aan leggen van een verbindingspad tus sen het doodlopende gedeelte van de Deylerweg en de z.g. remisebuurt. Tot nu toe moesten de bewoners van deze omgeving zich behelpen met een smal paadje langs de trambaan, dat bij slecht weer spoedig onbegaanbaar werd. Nadat vroegere verzoeken van de bewoners geen resultaat hadden opgeleverd, besloot de gemeenteraad verleden jaar een bedrag van ƒ22.000 voor een beter pad uit te trekken. Het pad tussen Deylerweg en Remise is 2.50 meter breed en geasfalteerd. De sloot langs het pad moest enigs zins worden verlegd. Langs het water zal een eenvoudig hekwerk worden aangebracht. Ook tussen de remise en de Ammonslaan zal een soortgelijk pad, 2.25 mecer breed, worden aan gelegd. Het gehele pad, dat bestemd is voor voetgangers en fietsers, zal worden verlicht met 13 lichtmasten. KATWIJK V.V.V. Wandelmars. Aangezien de laatste week in Juli de uitgeschre ven wandebnars van V.V.V. vanwege de regen voor zeer velen een teleur stelling geworden is heeft het bestuur van V.V.V. opnieuw een wandelmars uitgeschreven op Vrijdag 13 Augus tus a.s. Er kan worden ingeschreven voor 10 en voor 15 km. De wandel- sportliefhebbers zullen wel weer iedere dag de weerberichten belu - teren. VOORSCHOTEN „Zeeslang" in de Bakkersloot. Toen de 11-jarige L. Nouwens met een vriendje in de Bakkersloot aan het vissen was, verdween plotseling zijn dobber, beet riep hij. maar opha len was er niet bij en zijn krachtsin spanning, samen met het te hulp ge snelde vriendje, had tot gevolg dat de top van de hengel afbrak. De jon gens wisten echter de hengeltop te pakken te krijgen, maar slaagden er niet in de vangst op de kant te krij gen. Een Belgische vacantieganger, die het spel had aangezien, bood de helpende hand en de vangst bleek te bestaan uit een paling van 1.40 meter lang en vijf centimeter dik. Het beest maakte zich zo kwaad, dat hij het snoer van de hengel helemaal inslik te, de hengeltop luste hij niet. In hui ze Nouwens is op uitgebreide schaal paling gegeten, Wie dit alles niet ge looft kan de graat bezichtigen. Fietsendieven gepakt. Door de gemeentepolitie van Leiden zijn in onze gemeente enkele personen ge arresteerd, verdacht van het stelen van een Solex en een rijwiel in de nacht van gisteren te Leiden. De heer H. C. Rol is te Den Haag geslaagd voor het vakdiploma meu belstoffeerder. Vlaggen uit. Tijdens zijn bezoek aan Nederland zal Koning Haakon van Noorwegen a.s. Vrijdag Voor schoten passeren. De burgemeester verzoekt aan allen om op deze dag de vlag uit te steken als een huldeblijk ,aan de bezoekende vorst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3