Koning Haakon op weg naar Nederland „Alles voor Noorwegen" het devies van 'n Deense prins, die koning werd Grootvader en kleindochter IW1T5EMAND CBUlSMAN Maaf-dótad Cl»io. met het hexaemde Atadhuió PROGRAMMA VAN HET BEZOEK Milliocn dollars verdiend door vij fling EEN HISTORISCH MOMENT D.itóDAG 10 AUu-ioi US 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De 82-jarige Noorse koning Haakon VH, die deze week een bezoek aan jNederland zal brengen, heeft in de bijna 50 jaar van zijn koningschap de naam „de populaire koning", die het volk hem heeft gegeven, ten volle verdiend. Door de jaren heen is hij trouw gebleven aan het devies dat hij zich stelde toen hij koning van Noorwegen werd: „Alles voor Noorwe gen". Vooral gedurende de tweede wereldoorlog heeft de koning hel hart van alle Noren gewonnen door zijn krachtige houding tegenover de Duitse aanvallers. Koning Haakon is op 3 Augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense kroonprins, de latere koning Frederik VIII, Hij is Christian Fvcde- rik Carl Valdemar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noorwegen werd, wijzigde hij zijn naam in de typische Noorse naam Haakon. De jonge prins kreeg een opleiding bij de marine en klom op tot de rang van kapitein-luitenant-ter-zee bij de Deense marine. In 1896 huwde hij dochter van de Britse koning Edward VH, prinses Maud, die hem enkele jaren later een zoon schonk, Alexander genaamd. de Noorse hoofdstad aan met zijn j vrouw, koningin Maud, en zijn twee jarig zoontje, wiens naam in Olav was gewijzigd. De kroning had plaats in de oude koninklijke residentie Trondheim. Symbool van verzet. De koning heeft zich steeds van deelneming aan politieke debatten in Noorwegen onthouden ofschoon hij alle gebeurtenissen met de grootste aandacht volgt. Slechts eenmaal loste hij naar eigen inzicht een politieke crisis op, toen hij de socialisten tegen het advies van de aftredende premier in verzocht een nieuwe regering te vormen. Maar ook toen handelde hij in volledige overeen stemming met de Grondwet. In 1938 stierf koningin Maud. Ne gen jaar tevoren was kroonprins Olav, het enige kind van het ko ninklijk paar, in het huwelijk getre den met de Zweedse prinses Martha, die het afgelopen jaar overleed. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen gebo ren: de prinsessen Ragnhild en As- trid en prins Harald. Toen de Duitsers in April 1940 Noorwegen zonder waarschuwing aanvielen, nam de koning reeds een grote plaats in in de harten van het Noorse volk, maar zijn houding in die critieke uren maakte hem zo mogelijk nog meer populair. De ko ning bleef standvastig in zijn besluit Noorwegen volgens de grondwet te blijven regeren en wees alle wenken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was, be sloot de koning het land te verlaten en van Engeiand uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Voor de Noren thuis en in het bui tenland werd de koning in balling schap het symbool van het verzet en de eerste letter van zijn naam (H.) en het cijfer 7 werden het teken voor alle goede Noren. In Groot-Brittan- nië werkte de koning onvermoeid voor Noorwegens zaak en hij werd bij zijn terugkeer in Noorwegen, na de bevrijding, beloond toen hij bij aankomst door honderdduizenden No ren werd toegejuicht. Nadat de Unie van Zweden Noorwegen in 1905 was ontbonden, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemarken verzocht koning van Noorwegen te worden. Dit was geen toevallig verzoek, daar zyn voorva deren eeuwenlang koningen van Noorwegen en Denemarken waren geweest. Ingewikkelde politieke strijd. Voordat de kroon aan de Deense prins werd aangeboden, had zich een ingewikkelde politieke strijd afge speeld. De Zweedse koning wenste niet, dat een Zweedse prins koning van Noorwegen werd, terwijl de De nen vreesden de Zweden tegen zich in het harnas te jagen als zij een Deense prins tot koning van de nieu we monarchie lieten verkiezen. An dere Europese mogendheden stelden ook veel belang in de kwestie, vooral Engeland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening verdeeld. Een niet onaanzienlijke minderheid scheen voor een repu bliek te zijn. Prins Carl van Denemarken werd tenslotte verzocht koning te worden, maar hij ste'.de als voorwaarde dat het Noorse volk hem zou aanvaarden Er werd een volksstemming gehou den en de Deense prins kreeg een grote meerderheid. 260.000 kiezers waren voor een monarchie en prins Carl, 70.000 gaven de voorkeur aan een republiek. In November 1905 kwam prins Carl thans koning Haakon in Vriendschaps- en Familieband Koningin Wilhelmina en koning Haakon hebben tijdens hun bei der ballingschap in Londen gro te vriendschap onderhouden, verbonden als beide vorstelijke personen waren door een fami lieband. Immers de oud-oom van koningin Wilhelmina, prins Fre derik, de broeder van koning Willem H, is de overgrootvader van koning Haakon. Het bezoek van koningin Ju liana aan Noorwegen leeft nog in de gedachten van de Noren. Sprak niet een der bladen van een „lente van blijdschap" door H. M.'s bezoek ontstaan?. Sportieve koning. Na de dood van koningin Maud trok de koning zich min of meer uit November 1905. Prins Carl van Denemarken wordt als koning Haa kon VH op Noorse bodem begroet. Op de arm draagt hij zijn zoon Alexander, wiens naam hij verander de in Olav. Koning Haakon Vn en prinses Ragnhild, thans mevrouw Lorentzer door haar huwelijk met een Noorse reder. het openbare leven tei'ug, maar hij •bleef zich kwijten van zijn vele plich ten. De koning was altijd te vinden bij belangrijke sportgebeurtenissen. Elke zomer woont hij in Zuid-Noor- wegen de zeilwedstrijden bij, waar aan zijn zoon en kleinkinderen deel nemen. De koning is een uitzonderlijk veel zijdige persoonlijkheid en zijn ken nis van de wereldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren geholpen bij het nemen van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en nauwkeurig te bestuderen heeft hem een gedegen kennis ver schaft van alle zaken die verband houden met het besturen van het j land. daar stelt men de allerhoogste eisen aan koffie en ook d£6r wordt Bnisman meer en meer gebruikt. Lekkerder koffie schenken en tegelijk op dnxe koffie besparen, dèt bereikt men door het gebroik van (Advertentie) Ook wetenschappelijke samenwerking Noorwegen als land met een eeuwenoude, zeer eigen cultuur, met een groots verleden en een atmosfeer, welke in ons land zo veel gelezen Noorse literatuur op bijzondere wijze wordt weer gegeven, is in de jongste tijd met Nederland tot nauwe wetenschap pelijke samenwerking gekomen op het gebied der atoomenergie door de arbeid van de Kernreac tor te Kjeller, welke door het initiatief van beide landen tot stand is gekomen. NEDERLANDS BONDSELFTAL TERUG UIT DE WEST. Hedenmorgen om vijf minuten voor zes is het Nederlands Bondselftal van zijn West- Indische tournée op Schip hol teruggekeerd. Als uur van aan komst was oorspronklijk Maandag avond 10 uur opgegeven. Voor het driedaagse bezoek van koning Haakon VII van Noorwegen aan Amsterdam en enige andere plaatsen in het Westen van het land is het volgende programma vast-' gesteld: Donderdag 12 Augustus: 8.30 uur: aankomst van het ko ninklijk jacht „Norge" in de sluis te IJmuiden. 11 uur: aankomst van de „Norge" in de haven van Amsterdam (nabij BPM). 11.30 uur: aankomst van de koning per motorsloep aan de Prins Hen drikkade, nabij de St. Nicolaaskerk. Na begroeting door koningin Juliana en prins Bernhard wordt naar het paleis gereden. 12.15 uur: aankomst ten paleize. 12.45: kranslegging door koning Haakon bij het nationaal monument. 13 uur: terugkeer ten paleize. 13.30 uur: noenmaal in de troon zaal. 16.15 uur: vertrek van het paleis per auto naar het Rokin voor de rondvaart, aangeboden door het ge meentebestuur. 17 uur: terugkeer per auto van het Rokin naar het paleis. 19.30 uur: ontvangst door de koning van buitenlandse missies. 20 uur: avonddis ten paleize. Vrijdag 13 Augustus: Bezoek aan o.m. Rotterdam, Sta- venisse, Bergen op Zoom en Den Haag. Zaterdag 14 Augustus: Bezoek aan Amsterdam. 17.45 jacht. vertrek van het koninklijk EXPERIMENT DRUKTE BALLON IN IJSSELMEER Ter gelegenheid van de sportweek te Landsmeer is gisteren bij wijze van experiment een ballon van de Haag se ballonclub opgestegen. Voor de eerste maal werd een Nederlandse ballon uitsluitend gevuld met cokes- ovengas. Daar zowel druk als op waartse kracht van het gas niet mee vielen, zal het wel bij deze proef blijven. Ballon-commandant De Vos poog de een sleepvaart over het IJsselmeer te maken, hetgeen door de buiige windstoten mislukte. Hij moest twee maal een onderdompeling in het IJs selmeer ondergaan. Weer op land ge komen heeft de drijfnatte ballonvaar der de landingskabel uitgeworpen in een gladiolenveld. De ballon werd veilig geborgen. Dood wierp zwarte schaduw Op het kleine kerkhof van Corbell, in de verre uitgestrektheid van het Canadese land, is gisteren Emilie Dionne naar haar graf gebracht. Alleen de naaste familieleden wer den toegelaten. Voor de eerste maal in twintig ja ren is de schaduw gevallen over het Frans-Canadese gezin, waar in 1934 de geboorte van vijf meisjes het be gin betekende van een weg die ge plaveid zou worden door fortuin. Vader en moeder Dionne, arme boerenmensen, verwisselden bouw land en boerderij voor een ruime villa, waar in de loop van jaren mil- lioenen toeristen hun autoês parkeer den ora een glimp op te vangen van de vijf: Marie, Emilie, Cecile, Anette en Yvonne. Zelden zijn millioenen dollars snel ler verdiend dan hier in deze villa, waar jaar in jaar uit onafzienbare stromen Amerikanen en buitenlan ders langs de kinderkamer trok om de vijf ongestoord met haar poppen te zien spelen. Ongestoord, omdat de hoefijzervor mige speelkamer omgeven was door glazen wanden waardoor men wel naar binnen, maar niet naar buiten kon zien. Drie minuten duurde de tocht rond de kinderkamer. Tijd is geld. De sal- do's van vandaag, twintig jaren na die gedenkwaardige 28ste Mei 1934, wijzen het uit. Alleen al in het geboortejaar van de vijfling kwamen honderdduizen den toeristen naar Dionne-stad en naar schatting bedroegen de verterin gen en andere revenuen in de pro vincie Ontario 51 millioen dollar. Dit kolossale bedrag steeg in 1936 tot ruim honderd millioen dollar. Kleintjes met groot banksaldo. Op de dag, dat de vijfling vier jaar oud werd, was voor hen niet minder dan 600.000 dollar op-de bank vastge legd. Dit bedrag was in hoofdzaak verkregen uit advertenties en films, waarvan de beroemde kinderen het middelpunt vormden. Bovendien had vader Dionne een souvenierswinkeltje vlak bij zijn huis ingericht en het spreekt vanzelf dat deze zaak eveneens floreerde. Het waren tal van korte filmpjes, die van de kinderen werden gemaakt tijdens de groei van baby naar kleu ter en reeds op tweejarige leeftijd hadden zij ieder 50.000 dollar als „ster" verdiend. Nog vers ligt de film „Country- doktor" (Plattelandsarts) in het ge heugen. De rolprent waarin dr. Da- foe (op 2 Juni 1943 overleden) naast de vijfling de belangrijkste rol speelde. De New York Times heeft bere kend dat de Dionne-familie als be langrijkste Canadese attractie voor toeristen in de loop der jaren, een kapitaal heeft weten te vergaren van anderhalf millioen dollar. Dit geld wordt voor het fortuinlijk gezin ver antwoord beheer door het bestuur van de staat Ontario. Motorbootje in buiten-IJ in grote moeilijkheden Gisteravond heeft een motorbootje geseind dat het in moeilijkheden ver keert op het Buiten-IJ aan de west zijde van fort Pampus. Het passagiersschip „Stad Amster dam" van de rederij Zwaag, die de seinen opmerkte, kon echter geen hulp bieden. Het personeel van de Oranjeslui zen heeft de rijkspolitie te water ge waarschuwd, die er direct op uitge gaan is, om hulp te verlenen. Om kwart voor tien is het iytor- bootje „Het Ty" dat op het Buiten-IJ in moeilijkheden verkeerde, de Oran jesluizen binnengebracht. Aan boord bevonden zich twee dames en twee de hoge golven en het ruwe weer was men genoodzaakt geweest de luwte op te zoeken. Schipper De Wild van het motor schip „Pax", die de seinen had ge zien, heeft het scheepje op sleeptouw genomen. De politieboot die reeds was uitgevaren, behoefde geen assis tentie meer te verlenen en kon wor den teruggeroepen. Twee-dubbeldik wittebrood Zaterdag 28 Augustus wordt een gedenkwaardige dag voor de familie Th. van de Langeberg, aan de Hee- scheweg 167, te Oss. want dan gaan drie dochters en één zoon uit het gezin trouwen. De vier echtparen trouwen tegelijk in de Dekenale kerk te Oss en er wordt een enorme toeloop verwacht. Alleen al de vijf families van de bruidsparen komen in totaal met hon derd bruiloftsgangers. De drie zusters, resp. 24, 24 en 26 jaar trouwen met drie inwoners van Oss. Haar broer heeft zijn bruid in het naburige Heesch. t

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6