DROOM De berging van het gestrande schip «Spanker» is een zeer ernstig probleem Sirenes noodzaakten burgemeester het alleen met bloemen te zeggen Jongeman liet Nachtwacht tussen duim en wijsvinger doorglippen I Perschef beroepsvoetbalbond gebruikte talenten om leveranciers af te schepen £c« kaxte DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA SLOPEN WORDT EEN LANGE EN GEVAARLIJKE OPERATIE Het Britse m.m. „Spanker" ligt nu van de zeekant uit aan twee zijden verankerd. Men heeft deze maatregel genomen om zoveel als doenlijk is te voorkomen, dat de tragedie van de „Faustus" zich herhaalt. Wel zegt de weersverwachting, dat de krachtige of wellicht harde wind uit Zuidelijke richting zal waaien, hoogstens ruimend naar Zuid-West, waardoor de met de kop naar het Noorden liggende kolenboot hoogstens kan gaan „wer ken" in de richting van de zee, maar beter is het in ieder geval het zekere voor het onzekere te nemen. Vooral de zeeman weet, dat de natuurkrach ten onberekenbaar zijn en mocht ondanks alles het in 1936 gebouwde schip dat er van buiten als een verveloze en hulpeloze kolos uitziet on voorzien in de monding van de Nieuwe Waterweg terecht komen, dan was het leed nog niet te overzien. Het water is daar 19 m. diep, het schip is lek als een mandje en de rest laat zich dan gemakkelijk raden. Door de aan lange kabels in zee gelegde ankers hoopt men van de „Spanker" géén „Faustus 2" te maken. Kapitein nu ook van boord. Is er al geen gevaar voor enig le vend wezen aan boord de kapitein heeft gisteravond als laatste het schip verlaten gevaar voor de Nieuwe Waterweg blijft er niettemin be staan. Twee plooien aan stuurboord zijde dus aan de kant, die van landzijde af zichtbaar is wijzen erop, dat door midden breken van het schip niet uitgesloten is. Deze plooien in de stalen huid lopen van boven tot onder midscheeps. Een er van ligt pal onder de brug. Gistermiddag zijn assuradeuren bij lage waterstand via de Noordderpier aan boord geklomrfien, vergezeld van de rijkspolitie en leden van de direc tie van Van der Tak's Bergingsbe drijf. De inspectie en het berapd hebben enkele uren geduurd, maar vrijwel unaniem was men van mening, dat het schip reddeloos verloren is en alleen in stukken kan worden gebor gen. Maar wat dan? Het zal iedereen duidelijk zijn, verzekerden ingewij den ons, dat zelfs dit een ontzzettend moeilijke taak is. Immers, men kan de voorwerpen van waarde, die aan boord zijn waaronder de instru menten e.d. over de pier aan land brengen en- daarna beginnen het schip tot schroot te degraderen. Maar "als men dan denkt hoeveel keren de vrachtauto's daarvoor af en aan moeten rijden en vooral, dat al leen bij eb en bij behoorlijk weer de pier bereden kan worden, dan zal het duidelijk zijn hoeveel tijd daarmee gemoeid is. Daar komt nog hij, dat rijkswaterstaat, begrijpelijk, het casco zo spoedig mogelijk weg wil hebben, omdat we alweer Augustus schrijven en herfst en winter voor de deur staan, met alle nukken van weersge steldheid. Het schip van de pier af slepen? Men denkt er niet aan, stel dat het mogelijk was, de lekke „Spanker" zou onherroepelijk zinken en een gevaarlijk obstakel voor de scheep vaart vormen. Hoe is het mogelijk?! Men houdt zich in Hoek van Hol land nog altijd bezig met de vraag, hoe het mogelijk is geweest dat de „Spanker", uitvarende bij klaar zicht, Op de pier terecht is kunnen komen. Hoewel men daarover nog geen ze kerheid heeft, wijt men het vooreerst aan foutieve navigatie. Er stond windkracht 9, hetgeen met een leeg en dus hoog liggend schip al bijzon dere voorzichtigheid vereist. Bij lang genoeg rechte koers houden zou er vermoedelijk niets gebeurd zijn. Vol gens inlichtingen, die men in Den Hoek ontvangen heeft, werd er te vroeg en misschien zelfs geheel onno- Moerdijk-operatie ondervond weer vertraging Het transport van de derde over spanning van de Nieuwe Moerdijk- brug van Dordrecht naar het Hol lands' Diep is gisteren goed verlopen, maar de opnieuw slechter geworden weersomstandigheden maakten het onmogelijk, vandaag de oude over spanning uit te varen en de nieuwe in de brug te plaatsen. De aangekondigde stremmingen in het treinverkeer over de Moerdijk- brug zullen dus ook nu niet door gaan, en de treindienst tussen Dord recht en Lage Zwaluwe zal heden normaal volgens de dienstregeling worden uitgevoerd. dig, gezien de bestemming van het schip, naar stuurboord gezwenkt. Zo doende kon de wind, die zoals gezegd krachtig was, aan bakboord het schip in de flank grijpen en op de pier werpen. Toen moet de schroef nog tien minuten lang vooruit hebben ge slagen, wat tot gevolg had, dat het schip zich niet loswerkte, zoals in de bedoeling gelegen moet hebben, maar zich nog verder op de granietblokken werkte en rotsvast kwam te liggen. Zoals wij reeds meldden, gaan er verhalen, die allerminst tot de ge ruchten gerekend kunnen worden, over dronkenschap aan boord, waar bij vooral ook de kapitein niet vrijuit ging. Hoe het zij, dit is een aangele genheid, waarin de betrokken Raad voor de Scheepvaart het laatste woord zal hebben. Bewondering voor de moedige redders. Intussen zijn er van rijkswege maatregelen genomen tot beveiliging van de scheepvaart voozover no dig door het uitzetten van enige: lichtboeien. Het vertrekken en bin nenkomen van schepen wordt, mede daardoor, in het geheel niet bemoei lijkt. Wie, zoals wij, om het gestrande schip dobberden in een motor- boatje heengevaren zijn, moet be wondering hebben voor de mannen van de reddingsboot „President Jan Leis", die de bemanning van boord wist te halen. „In volle zee was het geens kunst", verzekerde ons een er varen zeeman, „maar door de wind richting kon men er slecht bijkomen. Toen. moest men een klein geultje aan de kant van de pier bentten. Waarlijk een hachelijke onderne ming! Moeder natuur zegende bloemenfeest in Op vis-vormige wagen, door buien, langs Haagse straten Het ging wel schots, maar geluk kig niet scheef toe bij de inhuldi ging van de Haagse bloemenkoningin door burgemeester mr F. M. A. Schokking op het plein bij het oude Haagse stadhuis. Schotse meisjes uit AIva zongen en dansten, dat het een lieve lust was. De doedelzak pijpte hoog op en de vermaarde in kilt geklede Schot se baszanger William Mundie kon natuurlijk niet nalaten de bloemen koningin een „Bonnie bonnie Lassie" toe te zingen. Moeder natuur spaarde de vrolij ke bonte stoet van de bloemenvors- tin op haar vis-vormige praalwagen en de vele duizenden toeschouwers langs de straten en op het plein voor een stortbad. Daarom liep bij de triomfale intocht en de charmante inhuldiging niets scheef. Bijzonder gevaarlijke vrouw. Burgemeester Schokking sprak zijn stralende gast aan met „schone bloemenjonkvrouwe". Hij vond haar regering voor één week een prachtig idee, omdat zij een wijze vrouw is, die de Haagse burgerij en vele gas ten van elders een week van zwier en vrolijkheid, kortom van een jo yeus Den Haag verzekert maar, zo. meende mr Schokking, gij schone bloemenjonkvrouw zijt ook een bij zonder gevaarlijke vrouw. De mens zegt het immers met bloemen, wan neer hij zijn gedachten niet meer on der woorden kan brengen. En wat moeten bij voorbeeld de stotterende, vurig verliefde minnaar en de man met het „goedmakertje" nu deze week met hun bloementaal begin nen, wijl iedereen de bloementaal spreekt? Zullen zij wel verstaan wor den? Onverstoorbaar relaas. Op een gegeven ogenblik werd de burgemeester zelf onverstaanbaar, omdat de brandweer het toen nodig vond- met luid loeiende sirenes uit te rukken. Toen het lawaai luwde ver klaarde hij „onverstoorbaar verder te gaan" met deze inhuldiging, welke besloten werd met het overhandigen van het befaamde „zonnebloemvaan tje" als teken van hoogste waardig heid van de bloemenvorstin. Na een kort oponthoud In het stad huis reed de uit fraai versierde wa gens gevormde vrolijke stoet verder de stad in. De bloemenkoningin, werd, onder een steeds dreigender wolkendek, geëscorteerd door de bloemenprinsesjes, door een fantas tisch geklede damesruiterstoet, majo rettes. die zo uit een Amerikaanse showfilm schenen te zijn weggelo pen, reeksen bloemenmeisjes in wit zijden toiletjes en breedgerande hoe den, alsmede door muziekcorpsen en afdelingen ruiterij van de Haagse en de rijks-politie. Waterballet in avonduren. Het Haagse bloemenfeest is in de eerste avond een waar „waterballet" geworden. De wilde wind dartelde met de fleurige feestverlichting, wanneer een gutsende regen het uit zicht daarop tenminste niet verduis terde. Regenjassen en parapluies be schutten de schaarse belangstellen den bij een muzikale défilé voor de bloemenkoningin op het Binnenhof. Een ieder deed zijn best om toch vrolijk en feestelijk te zijn; men moest het echter tegen regen en wind afleggen en spoedde zich huiverend huiswaarts. Bloemen-Bertha deelde in regen en bloemen Gistermiddag is Bloemen-Bertha, Flora's afgezante in de Nederland se studentenwereld, door de Haagse bloemenkoningin in de bloemetjes gezet. Zij het rijkelijk besproeid met regen en voorts met een kopje thee in het aloude hotel „Wittebrug". Dit allemaal ter ere van het jubileum, dat Bloemen-Bertha dit jaar viert: vijftig jaar bloemenvreugd voor de volwassen wordende jeugd. In een met goudgele rozen versier de open koets met een statige koet sier op de bok en een zo mogelijk nog statiger palfrenier achterop is Ber tha in statie door het regenachtig Haagje gereden. En met haar reed de bloemenkoningin, symbool van bloe- menvreugde voor een week. Met Bertha, de vleesgeworden flora van de studentenwereld en afgestudeer den. Het bloemenkoninginnetje met haar prinsessen in modieuze witte toiletten. Bertha in haar zwarte rok, haar bekende witte bloes met rode kruissteek borduursel en de breed gerande hoed. Het koninginnetje gra cieus gezeten op een der comforta bele banken van de salon in „Witte brug". Bertha breeduit en gemoede lijk glunderend, zoals generaties haar reeds een halve eeuw kennen. In een café te Zevenbergen heeft de achttienjarige Joh. van Slie- A dregt Rembrandts meesterwerk De Nachtwacht in gekleurd zand v gereproduceerd. a De jongeman, die werkzaam is bij eei^ meubelmaker te Klundert, was zeven jaar oud toen hij met een kleur wedstrijd een eerste prijs won. Daarna bleek meermalen dat hij bijzondere talenten had en toen hij enige tijd geleden in een tijdschrift een artikel had gelezen over een Belgische zandkunstenaar, verklaarde hij: „dat kan ik ook". Hij liet het niet bij woorden, want tijdens feestelijkheden in Zeven bergen maakte hij een groot zandfiguur in de openlucht. De wind verwoei dit echter, doch Van Sliedregt had bewezen wat hij kon en kreeg, op zijn verzoek, van de caféhouder toestemming in een zaaltje achter het café „De Nachtwacht" te maken. Hij werkte vijf avonden aan het ongeveer 3 x 3 J4 meter grote stuk, waarin hij 35 verschillen de kleuren zand verwerkte. Het zand had hij zelf gekleurd na het zesmaal te hebben gewassen, zodat het volkomen schoon was. Dit ge kleurde zand. in totaal een emmer vol, liet hij tussen duim en wijs vinger glijden op het paneel, waarop hij, naar een reproductie, „De Nachtwacht" in grote lijnen-had geschetst. Het „zandschilderij" trekt veel belangstelling, ook van buiten de gemeente. Schrijfmaterialen ver onder de prijs verkocht De persafdeling van de beroeps voetbalbond is niet erg gelukkig ge start; haar chef werd namelijk een dezer dagen aangehouden, verdacht van het verduisteren van een schrijf machine. Ook een op afbetaling ge kochte wire-recorder werd door hem zonder enige verdere omhaal door verkocht. Nagegaan wordt nog, of G. zich ook aan flessentrekkerij heeft schul dig gemaakt: meubilair, schrijfmachi nes, drukwerk en andere benodigdhe den welke hij had besteld voor de inrichting van het kantoor van de „Algemene Beroepsvoetbalbond" aan de Rozengracht, zijn nl. nimmer door hem betaald. Wel kregen de firma's telkens, wanneer om geld werd gevraagd, een rap opgedist verhaal te horen, waarvan het slot steeds bestond uit een verzoek tot uitstel van betalen. Bank van lening. Een van de firma's begon ten slotte genoeg van deze verzoeken te krijgen. Het ontstane wantrouwen werd be vestigd toen bleek, dat een aan G. geleverde machine niet meer in het kantoor van de „ABVB" aanwezig AALMOEZENIER VAN DE PERS 25 JAAR PRIESTER. Op 15 Augustus a.s. vier pater M. Bogaartz S.J. aalmoezenier van de Pers in Nederland en pastoor van de Elandstraat-parochie te Den Haag zijn zilveren priesterfeest. Het feest programma voor dit jubileum luidt als volgt. Zaterdag 14 Aug. 8 uur inhalen van de jubilaris in de Elandstraat parochie, gevolgd door een plechtig Lof met feestpredicatie door de Pro vinciaal der Jezuieten, pater C. Kolf schoten S.J. Zondag 15 Aug. 10.15 uur: Plech tige Hoogmis; 3—4.30 Receptie in het A.V.A.-gebouw te Den Haag; 7 uur: plechtig Lof met dankwoord van de jubilaris. Bezwaren tegen vacantierege- ling van melkleveranciers De Haagse huisvrouwen zijn lang niet tevreden geweest met de vacan- tieregeling van hun melkleverancier, die een week met vacantie ging en twee weken niet bezorgde. Het vacantie-comité der melkleve ranciers, dat blijkbaar vreest voor verandering in de klandizie, heeft be paald, dat de melkleveranciers de eer ste drie maanden geen klanten van anderen mogen overnemen als blijkt dat de Haagse huisvrouwen uit ran cune over deze vacanties willen ver anderen van leverancier. Zij hebben dus alleen de keus drie maanden de melk uit de winkel te halen of de ongewenste melkleveran cier nog drie maanden aan de deur te krijgen. was, maar bij de bank van lening stond, hetgeen de heer G. enkele tientjes had opgeleverd. Er volgde aangifte bij het bureau Stadhouderskade waarna G. werd aangehouden. Het bleek toen, dat uit de aangeschafte kantoorinventaris waarop nog een 8000 moest worden betaald ook een op afbetaling ge kochte wire-recorder was verdwenen. Het apparaat was door G. voor van de prijs verkocht. Het onderzoek tegen de perschef van de ABVB wordt nog voortgezet. Hij zal bin nenkort voor de officier van Justitie worden geleid. Militair rijbewijs voldoende in burgermaatschappij Met ingang van 1 September zullen militairen, die in het bezit zijn van het militair rijbewijs, voor het ver krijgen van een burgerrijbewijs worden vrijgesteld van het afleggen van de rijproef. Het militaire rijbewijs wordt bij het verlaten van de dienst ingetrok ken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is thans met de militaire autoriteiten overeen gekomen, dat aan militairen die daarvoor in aan merking komen, een verklaring van rijvaardigheid zal worden afgegeven door de inspecteur van de Cavalerie. Deze verklaring is op overeen komstige wijze ingericht als het in de burgermaatschappij gebruikelijke rij vaardigheidsbewijs en vermeldt de categorie of categorieën motorrijtui gen, welke de militair kan besturen. Op dit rijvaardigheidsbewijs kan de militair een burger-rijbewijs worden verstrekt. BUS MET TOURRIJDERS DOOR KOE GERAMD Een bus met de tourrijders Hein van Brecnen en Henk Faanhof, ver scheidene andere profs en hun „ge volg" is gisteravond nauwelijks aan volkomen vernietiging ontsnapt, toen onder Best een koe het busje mid scheeps ramde. Door een snelle uitwijkmanoeuvre wist chauffeur H. Koops te bereiken, dat de koe de wagen slechts aan de rechtervoorzijde ramde. De koe werd gedood, de wagen beschadigd. De in zittenden, die door elkander werden geworpen, kwamen met de schrik vrij. KIND IN EEN KORSTJE GESTIKT Gistermiddag heeft de 3-jarige Rika H. in de Borgerstraat te Amsterdam tijdens het eten een korstje brood in de keel gekregen. Toen de moeder het stukje uit de keel had gehaald, bleek het kind reeds te zijn overle den. Met zuurstofapparaten heeft de G.G. en G.D. nog getracht de levens geesten op te wekken. Het lijkje is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. KATHOLIEK THUISFRONT VERZORGT TROEPEN IN DUITSLAND. Op verzoek van de divisie-aalmoe zeniers zal Katholiek Thuisfront voor de troepen, die aan de oefeningen in Duitsland deelnemen voor het nodi ge zorgen. Belangrijke zendingen lectuur, illustraties en SALVO's, het katholiek soldatenblad, worden de troepen toegezonden. Van SALVO zal zelfs een nummer uitkomen, spe ciaal op de oefeningen in Duitsland gericht. Het zal o.m. een kaart van Duitsland en een artikel van de mi litaire specialist Kolonel Koning be vatten, betrekking hebbend op de te houden militaire oefeningen. Voor de Zondagse kerkdiensten te velde zijn duizenden kleine boekjes aangeschaft, bevattende de diverse H.H. Missen gedurende de oefenings perioden. Als altijd is Katholiek Thuisfront weer actief voor het be houd van het moreel en het geeste lijk welzijn van onze militairen. Feestelijke wedstrijd door drama beëindigd Het Tubbergse gemeenteraadslid de heer E. J. Haverkort uit de buurt schap Geesteren is gistermiddag door een hagelschot in Geesteren dodelijk getroffen. Het ongeval gebeurde tij dens de vogelschietwedstrijden, wel ke ter gelegenheid van het jubileum van een pastoor in Geesteren wer den gehouden. De heer Haverkort had juist enkele kinderen van de ge- vaailijke plaats onder de paal, waar op de vogel stond, verwijderd. Hij liep daarna terug naar de schiet- plaats, terwijl het geweer werd gela den. Door een ongelukkige manoeu vre van een der schutters ging het geweer af, waardoor de heer Haver kort in de buik werd getroffen. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het Rooms Katholieke zieken huis in Almelo overleden. De feeste lijkheden in Geesteren zijn na het ongeluk afgelast. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). VPRO: 10.00 „Boeken mee op reis en thusi", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accord, ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian- muziek. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.25 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksde len Overzee: P. Kasberg: „Nieuw Guinea aan de rand van de Stille Zuidzee". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dr. J. M. Lode- vvijks: „Een jaar natuurleven in en om het water". 19.00 Gram. 19.10 „Het Web", radiodocumentaire. VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „De Kerk en de So ciale en Internationale vragen", caus. 20.20 Dansmuz. 21.00 „Ontmoeting op de Brenner", hoorsp. 21.40 Con certgebouw or. 22.20 „Slepen op de zeven zeeën", caus. 22.35 Gram. 23.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met. Pit op pad". 13.20 Banjo-ork. 13.50 Gram. 14.00 Philharm. ork. en koor. 14.25 „Lo hengrin", opera (3e acte). 15.35 Alt en piano. 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Gram. 18.30 „Spectrum v. h. Chr. Organi satie- en Verenigingsleven", caus. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Grarn. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamer- ork. en solist. 21.20 „Het reizen in Zuid-Italië, caus. 21.35 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.05 Int. Evangelisch comm. 22.15 Kamerk. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 24) „Zeker, meneer. Je zou nooit den ken, dat het maar een gewoon arm meisje was, wel, dat haar brood moest verdienen als mannequin! Ze ziet er echt voornaam uit, vindt u niet?" vroeg ze zo fier, of het haar eigen persoon gold „Ja, ze ziet er minstens uit als een gravinnetje", antwoordde de baron met spottende nadruk „Precies" knikte juffrouw Kisz ar geloos, „trouwens, juffrouw Toldy had een vriendin, die een echte gra vin was, maar denkt u zich eens in, dat arme schaap is gewoonweg van honger en narigheid gestorven" „Och, wat verschrikkelijk", deed de oude heer belangstellend, „vertelt u me toch eens wat u daar van weet een gravin, die op zo'n rmuier aan haar eind komt, dat hoort men niet elke dag". Hij tastte in zijn zak en drukte de vrouw een geldstuk in de hand. „Weet u nog nadere bijzonder heden? Het interesseert me "buiten gewoon". Juffrouw Kisz vond zichzelf erg gewichtig, nu ze deze deftige ouden heer iets kon vertellen, dat hem zo •buitengewoon interesseerde en het grote zilverstuk was een aansporing te meer om haar verhaal zo levendig en kleurig mogelijk te maken Ze vertelde eerst van de morgen waarop ze haar huurster Marina Tol dy de brief had gegeven, die 's avonds te voren was gebracht, en hoe het jonge meisje geschrokken was toen ze die kreeg Ze beschreef verder, wat Marina haar uit de inhoud van de brief had meegedeeld, en dat ze die morgen niet naar de modezaak was gegaan waar ze werkte, maar naar het politiebureau. Ook wat ze van Marina gehoord had over het ver dere verloop van het geval berichtte ze nauwkeurig. „Die dode gravin had in haar brief juffrouw Toldy alles nagelaten wat ze bezat", besloot juffrouw Kisz, „maar u kunt óók wel begrijpen, dat ern iets van waarde bij was alle maal oude rommel, die ze voor een paar pengö aan een uitdi-ager ver kocht; ze had 't .er nog over vóór ze vertrok. Tja, iemand, die van armoe on ontbering omkomt, bezit gewoon lijk geen kostbaarheden meer!" De baron had ieder woord aan dachtig in zich opgenomen: nu vroeg hij als terloops op onverschillige toon „Wanneer heeft juffrouw Toldy die merkwaardige erfenis aanvaard?" „Nu, een paar weken vóór ze weg ging, de gravin ag tenmiste al een maand in haar graf, toen juffrouw Toldy eindelijk bericht kreeg dat ze over een en ander mocht beschikken" „En weet u heel zeker, dat die na latenschap zo volkomen waardeloos was?" vroeg de baron met opzette lijke nadruk Juffrouw Kisz haalde niet-begrij- pend de schouders op. Maar plotse ling k am er leven in haar strak houten gezicht en ze wendde zich met een ruk naar haar bezoeker toe. „Nééu wilt toch zeker niet zeggenWaarachtig, daar zou ik nou nooit op gekomen zijn! U hebt gelijk, en nu u 't zegt, schiet me zo allerlei te binnen wat me toen hele maal niet is opgevallen". Haar stem sloeg over van opwinding, en in haar ijver kwam ze vlak voor de baron staan. „Ja, ja maar nou herinner ik het me: direct nadat ze die nalaten schap had aanvaaard, zei ze haar be trekking op bij maison Violette, en ook haar kamer hier bij mij zei op; ze beweerde, dat ze ergens in de provincie, of misschien ook wel in het buitenland, in Wenen, een eigen zaak wilde beginnen en weet ik wat al meer. Maar vóór ze vertrok, kocht ze nog twee fijne, dure koffers en een prachtige jas en jurken en allerlei ondergoed dingen, die aardig wat geld gekost moeten hebben". „Misschien had juffrouw Toldy een flink spaarpotje gemaakt?" „Ja, ze had wel iets, maar daar mee wilde ze toch immers die zaak beginnen. Neen, neen", juffrouw Kisz wond zich steeds meer op. „Dat op zeggen bij Violette, dat vertrek, die mooie kleren en die koffers, dat hangt allemaal samen met die erfenis van de gravin. Daar kunt u verzekerd van zijn 't is me warempel, of iemand me opeens de ogen geopend heeft". Ze was nu ernstig 'boos. ,Zo'n schijn heilig schepsel, om mij, bij wie ze zo lang in huis geweest is en die als 'n moeder voor haar zorgde, zo te be liegen". De baron stond op. „Ja, m'n beste juffrouw, als de zaak zo in elkaar zit als u vermoedt, dan heeft juffrouw Toldy u zeer ze ker niet aardig behandeld" „Ja, vindt u ook niet meneer", knikte ze ijverig, „en nu zei u daar straks nog wel, dat u óók al voor een erfenis kwam, die zij krijgen zou" Dat „zij" sprak ze met een verach telijke nadruk uit. „Dat kdopt, juffrouw Kisz, maar het gaat niet om een nieuwe erfenis. Integendeel, er zijn erfgenamen van gravin Pereny opgedoken en die zullen juffrouw Toldy de nalaten schap waarschijnlijk weer afhandig maken" antwoordde hij snel. Hij wil de de vrouw iets zeggen, dat haar in de stemming van het ogenblik mis schien aangenaam in de oren zou klinken. „O, maar dat zou prachtig zijn, als ze nu alles weer terug zou moeten geven", verkneuterde de vrouw zich bij voorbaat en het leedvermaak schitterde uit haar fletse ogen bij de gedachte alleen, dat zoiets zou kun nen gebeuren. De baron nam nu snel afscheid, hij was door zijn bezoek bij juffrouw Kisz in de Waitznergasse meer te weten gekomen dan hij had gehoopt. Véél meer en zelfs bijna alles wat hij behoefde te weten. Van één ding was hij nu tenminste zeker: wie zijn mooie freule Hortense Pereny in werkelijkheid was.... Dus ze heette Marina Toldy, vóór ze zijn levensweg kruiste, het on vergetelijk n;ooie meisje, dat zijn oud hoofd op hol had gebracht! Marina Toldy! Na wat hy zojuist allemaal ge hoord had, was het nu niet meer zo moeilijk, een en ander te combine ren en na te gaan hoe het precies in elkaar zat. Deze Marina Toldy was blijkbaar handig en avontuurlijk aangelegd. Na de dood van haar vriendin had zij een of ander voorwerp van grote waarde onder de nalatenschap gevon den, het te gelde gemaakt en daarna was zij met de papieren dér dode op avontuur uitgegaan. En bij het begin ven haar zwerftocht had zij hem ont moet en hij had zich maandenlang voor haai* uitgesloofd. Nu bedacht hij ook eigenlijk pas goed, wat hij in haar nabijheid nooit zo gerealiseerd had, hoe ze zich had ontwikkeld en ontplooid in die maan den van haar samenzijn met hem. In het begin, toen hij haar pas leerde kennen, had ze weliswaar een aange boren gemak van bewegen aan de dag gelegd, maar ze was toch niet in die mate dame van dc wereld ge weest als later. Begaafd met een merkwaardig aanpassingsvermogen, had ze zich in Nice nog verder eigen gemaakt wat ze voor haar gravinne- loI ncd'g hed. 4

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5