S)e C<2iclóe(Sou^mit Accoord met Djakarta over Unie in het vooruitzicht De laatste besprekingen geven reden tot optimisme De evacuatie uit Noordelijk deel van Vietnam Als symbool van de verwoesting Attlee en Bevan op weg naar China DE herders verlaten hun kudde niet Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 45ste JAARGANG No. 13267 Vlotte j overeenstemming met Djakarta BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w-, f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Nog deze week afgerond resultaat WAAROM? Een nieuwe actie in ons „rijke Roomse leven" vermag in het Katho lieke kamp nauwelijks meer enige beroering te wekken, want de na oorlogse tijd is zo vervuld geweest en is nog steeds vervuld van acties, plannen, comité's en campagnes, dat men er gewoon aan is geraakt en wat nog erger is, er zijn zoveel van die schone ideëen na korte of langere tijd geruisloos ten grave gedragen, dat men nog maar weinig ver trouwen in dergelijke activi teiten kan opbrengen. Men kan zich wrevelig afvragen: „Waarom toch al die beweging; waar om moet er steeds iets nieuws ver zonnen worden; waarom kunnen we nu niet rustig voortleven?" Het antwoflrd, dat al de mensen, die „warmlopen" voor een nieuw plan of idee, slechts bezeten 'zijn door een organisatiedrang, is een weinig te simpel en daarom zullen we iets die per moeten zoeken. Waarom trekt pater Lombardi al meer dan vier jaren over de gehele wereld om zijn liefdesboodschap te brengen? Waarom zoekt mgr. Fulton Sheen iedere week weer opnieuw naar een pakkend motief, waarmede hij de Amerikaanse radio- en televisiebezit- ters kan boeien? Waarom besteedt pater Loop zijn gehele tijd aan acties en radiotoe spraken? Waarom. Zouden nu al deze mensen dit werk als een persoonlijke hobby opvatten; zouden zij allen slechts gedreven worden door een soort toevallig goedgerichte drang naar clubjes- vormen? Maar waarom staan en stonden ook hier in Nederland dan duizen den en duizenden soms urenlang in de regen om pater Lombardi te horen? Waarom worden de radio- en tele visieprogramma's van Fulton Sheen het meest beluisterd en slaagt iedere actie van pater Loop? Omdat de mens ook de losgesla gen en onverschillige mens van deze eeuw zoekt! Omdat de mens, ook al heeft hij God losgelaten, een basis, een steun poogt te vinden. Omdat velen zich eenzaam en ang stig voelen. Al deze mensen hebben al zo lang gezocht en velen zoeken nog. Zij hebben zich vastgegrepen aan een filmster of aan een sportwonder; zij hebben gepoogd steun te vinden bij een populair schrijver of bij een intellectueel: zij hebben dikwijls alles al geprobeerd, of in ieder geval bijna alles. En steeds zijn ze bedrogen uitge komen; zij hebben zich godjes en goden geschapen, maar vroeg of laat bleek, dat dit godendom de onsterfe lijkheid van de Olympus miste. En deze mensen voelen zich niet alleen arm, maar zij zijn arm. Het makkelijkste is om deze men sen aan hun lot over te laten; het makkelijkst is om zelf z'n plichten" zo'n beetje bij te houden en voor de rest niet te veel na te denken. Maar de zoekers lijden dagelijks; het leven is hol en zinloos voor hen, dikwijls zonder, dat zij het zichzelf volledig bewust zijn. En om hen te helpen is er in ons rijke Roomse leven weer een actie ontketend. Deze actie is niet geheel nieuw, want voor de oorlog heeft zij al een grote bloei beleefd, die door de bezetting een ontijdig einde vond. Deze actie wil de zoekers, die al hun sterfelijke goden zo tragisch ten onder zien gaan, de simpele weg wij zen, de weg naar Christus, de weg, die zó dichtbij is, dat hij over het hoofd gezien wordt. Millioenen zoeken en tasten, met de rug naar het licht gewend, hulpe loos in het duister rond. Er is soms zo weinig nodig om hen het licht te wijzen. De herrezen actie „Voor God" wil pogen hun een richtwijzer te zijn. zijnde gebeurtenis. De zoon van Lord en Lady Glenconnor, de 28-jarige Co lin Ter.nant, zou de uitverkorene zijn. Prinses Margaret wordt op 21 Augus tus a.s. 24 jaar. H. Vader bidt Rozenkrans voor Op 'het feest van Maria ten Hemel opneming, 15 Augustus, zal de H. Va der 's middags om twaalf uur voor de radio de rozenkrans bidden. De H. Vader stelt er prijs op, op deze feestdag samen met alle radioluiste raars de voorspraak van de Moeder Gods.in te roepen. De Nederlands-Indonesische Unie-besprekingen zullen vermoedelijk nog deze week worden beëindigd, aldus meldt A. N. P. Zowel minister Yamin als minister Donker deelde gisteren na afloop van de laatste werkvergadering mee, dat net resultaat van de besprekingen der laatste dagen reden geeft tot optimisme. „De werkvergaderingen", aldus minister Donker, „hebben geleid tot een afgerond geheel en zijn zeker niet vruchteloos geweest." Minister Yamin zei „gegronde hoop" te hebben, „nog deze week met goede resultaten naar Djakarta terug te kunnen keren." leid, werden van Nederlandse zijde bijgewoond door minister Donker, rar ONVERWACHT SLOT. Beide delegaties hebben thans overeenstemimng bereikt over de nieuwe teksten van het protocol en de daarbij behorende briefwisseling. Slechts een van Indonesische zijde ingediende nieuwe toevoeging aan deze briefwisseling wacht nog op de goedkeuring van het Nederlandse kabinet. „Is deze eenmaal verkre gen, dan", zo deelde de woordvoer der van de Nederlandse delegatie mee, „valt te verwachten, dat onmid- I dellijk tot formalisering van de thans bereikte resultaten zal worden overgegaan." En is het wachten nog slechts op de handtekeningen. De werkvergaderingen van de laat ste dagen, die tot zo'n onverwacht snelle overeenstemming hebben ge- Blom en mr. Schuurmann. Van Indo nesische zijde waren vertegenwoor digd minister Yamin, minister Iskay en professor Soepomo. Maandagavond is het Indonesische kabinet twee en een half uur bijeen geweest, teneinde het verslag van Soenarjo betreffende het Nederlandse standpunt ten opzichte van de door de Indonesische delegatie ingediende amendementen te bespreken. De zitting zal vandaag worden voortgezet. EINDfUNIEBESPREKINGEN Vandaag ondertekening van bereikte resultaten Naar het A.N.P. verneemt zal van middag om 5 uur de ondertekening plaats hebben van de resultaten van de Nederlands-Indonesische bespre kingen. OM PRINSES MARGARET In Engeland doen weer geruchten pun wacuLCii en uc »uuiw«u»bu»v de ronde, dat prinses Margaret zich Soeltreffende propaganda van de Volgens de ..oundav - um. De Vietnamese regering, gesteund door een aanbod van Amerika, heeft besloten te trachten enige honderd duizenden vluchtelingen uit het com munistische Noorden te helpen eva cueren binnen 30 dagen, in plaats van de oorspronkelijk beraamde tijd van 10 maanden. De kritieke toestand, waarin de evacué's verkeren, die nu op trans port wachten en de voortdurende en - j o _j~ 1 ouciuciiciiuc jjiuyafcanua v„j« «v verloven. Volgens de Sunday vietminhi maken het gebiedend hen Express zou een bezoek van de pnn- onmlddeUyk uit het gebied te halen, ses aan Lord en Lady Glenconnor I niet, dan zouden duizenden, ont wonend te Innerlaithen in Schotland, moedigd raken en naar hun boerde- in ve.rband staan met de ophanden rjjen en dorpen terugkeren. Oude klank met geluid n nieuw Tijdens een persconferentie, die vorige week gehouden werd, heb- ben enkele figuren, die voor de oorlog een grote rol gespeelde hebben in de toentertijd bloeien- de actie „Voor God", het plan ge- openbaard om op zeer korte ter- mijn deze oude actie in nieuwe S - luister te laten herrijzen. Mr. dr. 2 F. J. F. A. Houben, Commissaris j van de Koningin voor Limburg, mr. A. A. W. Diepenbrock en de heer Divendal legden toen eenS voorlopig plan voor, dat beoogt deze actie aangepast aan deze s tijd, weer haar grote taak in Ne-^ derland te laten verrichten. Ne- derland staat hierin niet alleen; l in tientallen landen over de ge- hele wereld, is een grote activi- I teit waar te nemen, die de zoe- kende mens naar Christus poogt c te brengen en kennelijk zijn er millioenen, die zoeken, want deze acties ontmoeten overal opval- i lend veel weerklank. Ontstellende statistieken ver-^ tellen, dat ook in Nederland mil- loenen zoeken; op welke wijze, waarom en hoe U persoonlijk de- X ze tobbers te hulp kunt komen, X kunt u op verschillende plaatsen v eldei-s in dit nummer lezen. X De Amerikaanse ambassadeur in Saigon heeft een nota overhandigd, waarin gezegd wordt: „De Ameri kaanse regering wenst de regering van Vietnam alle redelijke hulp te verstrekken, ten einde haar burgers, die begrijpelijkerwijze niet bereid zijn de grimmige zekerheden des le vens onder de communisten onder ogen te zien, te evacueren uit de ge- DRAMA IN DE ALPEN Men vreest te Chamonix in de Franse Alphen, dat een groep van negen Zwitserse bergbeklimmers bij de top van de Mont Blanc is omge komen. De negen Zwitsers waren Zaterdagochtend vertrokken en zou den Zondagavond terugkeren. Maandagochtend zijn vier Zwitsers op weg gegaan om de vermiste groep te zoeken. Gisteravond gaven zij met vuurpijlen te kennen, dat zij hulp nodig hadden. Als het weer het toe laat, zal vandaag een Franse red dingsploeg vertrekken. Door het slechte weer kon deze Maandagavond onmogelijk er op uit trekken. Nog meer vermisten. Berggidsen te Chamonix zeiden, dat zij ook ernstig bezorgd zijn over het lot van drie andere groepen berg beklimmers, die eveneens Zondag avond niet zijn teruggekeerd. Deze drie groepen tellen samen zeven man. Naar men meende, zijn dit al len Fransen. Volgens berggidsen kan het buiten gewone slechte weer van Zaterdag avond en Zondag hen hebben opge houden. bieden, vastgelegd in de bestands- overeenkomst". De Amerikaanse nota was een ant woord op een beroep van 5 Augus tus van de minister van Buitenland se Zaken, Tran van Do, die ver klaard had, dat de eerste schattingen er op wezen, dat een millioen perso nen zich opnieuw in het Zuiden wen sen te vestigen. Over het algemeen gelooft men nu, dat dit cijfer over dreven is. De regering heeft nu doen weten, 'dat zij vóór 15 Augustus 160.000 per sonen wenst te vervoeren, van wie 120.000 uit Hanoi en de rest uit Hai phong. Het nieuwe tijdschema vergt hulp van buitenaf. Reeds is een groep transporteen heden van de Amerikaanse marine Maandag in Haiphong aangekomen. Volgens een woordvoerder van het Franse opperbevel zullen de eenhe den helpen bij de evacuatie van bur gers uit het gebied van Hanoi. MISLUKTE AANSLAG OP JAPANSE KEIZER Het hoofdkwartier van de nationa le politie te Tokio heeft Dinsdag mee gedeeld, dat er Maandag twee rots blokken zijn gevonden op de spoor baan buiten de stad Hakodate op Ja pans noordelijkste eiland Hokkaido, twee uren voordat een trein met kei zer Hirohito en keizerin Nagako pas seerde. Er was een onderzoek ingesteld. Het keizerlijke paar brengt voor het eerst sinds achttien' jaar een be zoek aan het eiland. De Japanse communistische partij gebruikte het bezoek om stemming te maken tegen de Keizer. Begrafenis Port-Lyautey-slachtoffers De Franse Resident-Generaal in Marokko heeft de begrafenis van de slachtoffers van de ongeregeldheden te Port Lyautey bijgewoond. Vele hoge Franse autoriteiten woonden de plechtigheden bij. IN Hiroshima staat een gebouw, een tentoonstellingshal, welk gebouw men gelaten heeft in dezelfde toestand, waarin het verkeerde na de ontplof-i fing van de atoombom in 1945. Hiroshima is weer opgebouwd, maar deze geblakerde ruïne blijft getuigen van de dodelijke kracht van 's werelds meest gevreesde wapen. Eerst even naar Moskou De Britse oud-premier Attlee en zeven andere kopstukken van de La- bourpartij zijn gisteren per vliegtuig uit Londen vertrokken voor een reis naar China, met een verblijf van drie dagen in Moskou. Even voor zijn vertrek zei Attlee, dat hij geen reden zag voor Ameri kaanse ongerustheid over zijn tocht. Attlee wordt vergezeld door Bevan, de leider van de linker-vleugel van Labour, de secretaris van de party, Philips, de voorzitter van de vakbond van mijnwerkers Watson en de par tijleden Edith Summerskill, Burke, Earnshaw en Franklin. „Wij hopen", zei Bevan, „te voor komen, dat de Chinese revolutie in afzondering gedreven wordt, zoals dat met de Russische revolutie het geval is geweest". Hij verklaarde Bisschop blijft in N. Vietnam Tegenover de Franse autoriteiten, die Vrijdag met de evacuatie van Ha noi begonnen zijn heeft de apostoli sche vicaris van Hunghoa, mgr. J. M. Matze verklaard, dat hij en zeven priesters het aanbod om te evacueren hebben afgewezen. „Wij zullenzo zeide hij ondanks het feit, dat de communisten nu de macht in handen zullen nemen, op onze plaats blijven, ik en zeven missionarissen met mij". De Bisschop heeft het volgende er aan toegevoegd: „Wij weten precies wat ons te wachten staat. De eerste tijd van het nieuwe regiem zal voor ons nog wel te dragen zijn. Men zal onze arbeid niet teveel afbreuk doen. Ongetwijfeld zal er in mijn residen tie Sontay een politieke commissaris arriveren, die mij komt feliciteren met mijn beslissing om op mijn post te blijven. Hij zal mij ook de ver zekering komen brengen, dat ik mijn werk ongestoord zal kunnen blijven voortzetten en dat ik vrij en onge hinderd zal kunnen arbeiden". Maar de bisschop was er ook van overtuigd, dat deze toestand zich binnen een half of 'n heel jaar grondig zou gaan wij zigen. „Ik weet hoe zij te werk zul len gaan", verklaarde hij openhar tig. „Al geruime tijd ben ik hun ge vangene in Ihuto geweest. Zij komen dan eerst vertellen, dat ik mijn wo ning niet meer zal mogen verlaten, waarbij zij dan tevens beginnen met de gelovigen die zich tot mij om raad wenden, onder druk te zetten. Gelei delijk wordt hun dan verboden mij nog te bezoeken. Het volgende sta dium is dan dat ze mij arresteren en als ik dan nog in leven ben wordt ik uitgewezen". „Maar er blijft me nu eenmaal geen andere mogelijkheid over", zegt de Bisschop die ons ver zekert dat hij zijn kudde niet in de steek wil en mag laten. „Als de Indo-China in de steek zouden laten, zullen deze mensen zeer ontvankelijk voor de atheïstische propaganda wor den. In ieder geval ga ik nog een rustig jaar tegemoet en dat is niet gering". ZOMERSTORM Het KNMI deelt mede: Een actieve Oceaandepressie, die Maandag over het Kanaal trok, is gisteravond snel uitdiepend, vlak langs onze kust naar het Noorden ge koerst en maakte vandaag de wate ren tussen Noorwegen en Nederland onveilig. Gisteravond om 8 uur was de de pressie ter hoogte van Vlissingen ge komen, waar tijdens onweer de wind scherp naar Zuidwest ruimde en tot 80 km. per uur uitschoot. Later op de avond gebeurde het zelfde in Zuid- en Noord-JIolland, zij het zonder onweer. Hoek van Holland meldde een windstoot van 100 km. per uur, Schip hol v/i 90 km. per uur. Tegen middernacht was de depres sie op de hoogte van Den Helder aan gekomen, waar toen een Westzuid wester ppstak, die in stoten een snelheid van ruim 80 km per uur haalde Ook op het IJsselmeer heeft het gespookt: het station Ramspol in de Noordoostpolder meldde windsnelhe den van 90 km per uur. De depres sie trok vanmorgen in bijna Noorde lijke richting weg en werd aan de achterzijde gevolgd door een storm- veld, dat nog iets toenam Bij Schotland bevond zich van morgen een oude geheel met koude lucht gevulde storing, die waarschijn lijk morgen het weer in ons land zal beinvloeden, zodat warm zomerweer voorlopig nog niet op het programma priesters de inlandse katholieken van staat mei nadruk, dat dit gevaar inderdaad bestond en afkomstig was van „krin gen in de V.S., die de toestand niet begrijpen". Attlee en Bevan zeiden, dat de de legatie door Tsjoe en Lai, de Chinese premier en minister van Buitenland se Zaken, ontvangen zal worden. Zij hoopte^ ook een onderhoud te heb ben met Malenkof, de Sowjet-pre- mier. Vandaar vliegt de delgatie in een Zweeds vliegtuig naar Helsinki, van waar zij per Sowjet-verkeerstoestel doorreist naar Moskou. De groep-Labour-afgevaardigden is van plan ongeveer drie weken in China te blijven. Uit Peking zal Attlee naar Hongkong, Singapore, Australië en Nw.-Zeeland gaan, alvorens via Canada naar Gr.-Brittannië terug te keren. De andere leden zullen een be zoek aan Japan brengen. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Wisselende bewolking met en kele buien. Tot matig of zwak af nemende westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 11 Aug.: zon op 5.16 en onder 20.13; maan op 18.35 en onder 1.27 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 17 c OSLO motregen 19 KOPENHAGEN regen 19 AMSTERDAM regenbui 19 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG geheel bew. 12 PARIJS half bew. 22 BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE onbewolkt 25 GENEVE half bew. 21 ZURICH zwaar bew. 19 LOCARNO onbewolkt 20 BERLIJN geheel bew. 18 WENEN regenbui 25 INNSBRUCK regen 26 Korreltje Geduldig verdragen is de sterkste verdediging.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1