De Franse modekoning Dior wil winter van alle dames komende snijbonen maken H-BOM ONTPLOFTE IN PARUS Financiële en andere moeilijkheden vertragen de bouw van een dierenasyj ZATERDAG 7 AUGUSTUS 195-1 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Met modefantasieën uit de goede, oude tijd keren ook vossenbont en parels weer terug NU HET EINDELIJK in Holland zomer begint te worden en wij ten slotte toch nog een kans krijgen onze luchtige zomerjaponnetjes en strandpakjes te gaan dragen en door dit alles in een uitbundige vacantie- stemming zijn geraakt, wordt er vanuit Parijs van ons geëist, dat wij onze aandacht ten volle bij de nieuwe wintermodellen bepalen en ons temidden van het strijdgewoel werpen van de „Gucrre du sein". Natuurlijk was het Dior weer die met zijn nieuwe collectie een opschud ding verwekte als sloeg er een bom in! De Bom-H., de „haricot vert", de snijboonlijn, ziedaar de termen waar mee men de nieuwe modelijn winter '54'55 moet aanduiden. „Coonme les Frangais sont gentils et galants": de nieuwe vrouw ziet er uit als een snijboon, plat, dun en lang! Zelfs de make-up werkt mee om de illusie te verhogen: bleek- doorzichtig en 't oog enigszins gerekt als bij een kat. Het lijfje is langgerekt en mager; de maag is hol, als na zeven dagfan vasten, de taille slechts even aangeduid, en vaak niet op haar plaats maar lager, de heupen slank en dun. Hierover de japonnen en mantels, tamelijk nauw en toch sluik, slechts aangesloten op de heupen; gedrapeerde kra gen, schouders normaal, hoog ingezette, lange mouwen en de rokken vooral niet te lang! Rare snijbonen? Ach, het is vreemd, het is tamelijk nieuw, al wekt het vele reminiscenties aan de jaren '2530; het maakt zekere typen vrouwen zeer interessant en het is allemaal ontworpen door meester handen en ontsproten aan het brein van modescheppers als Dior, Fath en de Givenchyen mag men dan nog morren en becritiseren? Ook nog gemakkelijk! Christian Dior heeft zijn gehele collectie op de nieuwe H-lijn in el kaar gezet; de basis voor deze lijn is een geheel nieuw corset, lang en slank makend en het lichaam zó mo delerend dat aan de eisen van een ligne haricot vert wordt voldaan. Dit corset moet wel gedragen wor den wil men deze nieuwe mode ge heel volgen. Ter geruststelling dient gezegd dat de mannequins van Dior er enthousiast over zijn en het heer- liik vinden zich er geheel vrij en ge makkelijk in te kunnen bewegen. De grootste, meest ingrijpende verandering ziet men bij hem bij de taillleurs: de mouwen gewoon glad op de schouder ingezet, de jasjes zijn okkervormig en sluitend op de heu pen en door hun nieuwe lengte, n.l. tot halverwege de rok, lijken ze op korte overjassen. Goede, oude tijd. Een tweede type doet enigszins denken aan het wandeltostuum uit de jaren van voor de eerste wereld oorlog. Hierbij is het lange jasje van af de taille gegeerd en staat dus af. De gelijkenis wordt nog vergroot door het feit dat de Meester ook zeer breedgerande hoeden van mebliusine lanceerde. Zijn mantels zijn ook weer nauw en kokervormig met gedrapeerde kragen. Het rechte silhouet ziet men even eens bij de japonnen in de zg. swea ter en cardigan lijn; de rok nauw of wijd, door plooien en plissées hal verwege de heup beginnend, het bo venstuk als een soora hemd-vest dat let of wat middeleeuws aandoet. De avondjaponnen zijn als altijd ware meesterwerken. Naast de ro- besfourreau zijn er de creaties met zeer wijde rokken, als het ware zó uit de lijsten van beroemde schil derijen uit de Renaissance gestapt. Tevens heeft hij weer bijzonder veel aandacht aan de korte avondjurken geschonken, die meer en meer in gang schijnen te vinden. De stoffen zijn prachtig, de ver schillende broderiën om van te wa tertanden, maar onbetaalbaar; ru- weel, lamé en gebrocheerde zijde in zeer mooie tinten blauw, rood en geel. Als byoux dragen zijn mannequins gitten, veel goud en rose peervormig paarlen, vaak in dikke rijen! Alweer: de snijboon. Jacques Fath schenkt aandacht aan vier typen vrouwen: les femmes en caraco, en sweater, en blouson en la femme liane, en allemaal is het weer geïnspireerd op de Haricot-vert. De caraco is een los jak dat steeds op een wijde ronde, tonvormige rok gedragen wordt. Alleen geschikt voor een lange, zeer slanke vrouw, omdat het anders té kolossaal zou maken. Dit jak keert steeds terug in zijn col lectie, het wordt ook over avondja ponnen gedragen. La Femme en sweater is weer de typische H-lijn; kokervorm, plat en lang, slechts aangesloten op de heu pen. Hij brengt deze sweaters ook in bont: hermelijn en breitschwanz. La Femme en blouson is eigenlijk het silhouet van de ligne S.: glad en plat van voren, soepel en blousend op de rug. Ook deze blousende ten- denz ziet men steeds weerkeren, zo wel voor de tailleurs als japonnen en ensembles. Zijn tailleurs hebben vaak ceintuurs, die soms zo breed zijn dat zij tevens het altijd korte schootje vormen. Inplaats van een klassieke kraag en revers werkt hij met kanten fichu's, grote gedrapeer de kragen en in de halsopening vaak een „cravate" van bont, meestal herr melijn. De Femme-liane draag zijn koker avondjaponnen en de rechte mantels. De andere avondjaponnen zijn wijd en golvend, steeds met hun caraco, in kant met zilver of gouddraad doorweven, in velours, moiré, lamé en satijn. Bij hem zijn alle mouwen lang en gesloten met manchetknopen of ges pen van Strass. Slechts schijn-gemak Hubert de Givenchy brengt de enige sweater, en zijn hele collectie schijnt ervan doordrongen te zijn dat deze modelijn eigenlijk alleen ge schikt is voor de jeugdige, moderne vrouw. Al zijn modellen hebben een frisse jonge gratie en lijken daar door draagbaarder dan ze waarschijn lijk zijn! De klassieke tailleur kon blijkbaar geen genade meer in zijn ogen vin den en heeft plaats moeten maken voor de deux-pièces. Charmant, met korte schootjes, asymetrische kragen en diagonale sluitingen, hebben ze iets zeer vrouwelijks door het vele gebruik van gefronste stof: bij de re vers, bij het décolleté en bij de slui ting. In fluweel, wol en fantasie- jersey. Ook hij brengt de sweater-japon- r.en met ruimte in de rok, die meest al uit een heupstuk ontspringt. Zijn mantels zijn recht, heerlijk warm van dikke wollen stof met ruime, glad ingezette mouwen, en vaak een grote pelerinekraag. Overal ook vrolijke kleuren; ci troengeel, oker, helderblauw, rood, parme, zalm en bois-de-rose. De andere goden Ook Balenciaga, wiens collectie ditmaal minder geslaagd was, maak- de vrouw lang en slank; japonnen van mousseline met nonchalant ge drapeerde shawls, tailleurs recht en kort met splitten opzij, ruime schou ders en ruime mouwen. Bij hem vooral veel avondjaponnen die van voren korter zijn dan van achteren. Terwijl Madame Grès weer haar ongeëvenaarde gedrapeerde avondja ponnen brengt, en Carven als steeds weer zeer jeugdige en vlotte model len toonde, Jean Dessès ensembles lanceerde geïnspireerd op het Russi sche ballet met bont langs het jasje en de zoom van de rok, en Balmain een zeer acceptabele en elegante nieuwe collectie „Jolie Madame de France" ten doop hield, waarbij vooral een zeer practische mantel met geïncrusteerde ceintuur van vo ren geknoopt opviel, naast gedistin geerde ensembles, troispièces en ro bes-cardigan met bijpassende korte jasjes, tonen de mindere goden vele, vaak zeer draagbare en elegante collecties; collecties die allemaal enigszins de Ligne H ten grondslag hebben, maar die dusdanig zijn aan gepast dat ook die vrouwen die niet rigoureus aan het vermageren willen slaan toch ook modieus en modern voor de dag kunnen komen. Wat is het nu feitelijk? Wij willen nu nog eens even rus tig nagaan, wat het nieuwe in deze mode is. Het essentieele is natuur lijk de lijn: het lichaam moet lang en slank lijken, zonder overdreven veel poespas. Soepele lijfjes, rechte of wijde, door middel van plooien en plissées, soms tonvormige rokken. Lengte gemiddeld 38 cm van de grond. Tailleurs met zeer korte schootjes of zeer lange, tot op de helft van de rok. Schouders normaal, mouwen hoog ingezet, soms even de schouders versmallend. Mantels zonder uitzondering nauw en slankafkledend. Bont bovenaan Zeer veel aandacht wordt geschon ken aan het bont. Nerz, hermelijn, breitschwanz, verwerkt tot vesten, kragen, en zelfs he1 japonnen. Belangrijk is ook vooral dat het vossebont een grote c ome-back Eveneens als kraag, als voering in maakt. overjassen en zoals vroeger (heeft u er nog een, dames?) gewoon omge slagen gedragen. Ook parels worden weer mode, vooral rose, en in 6 tot tien rijen dik om de hals gedragen. Kleuren: kastanjebruin, blauw a la Vermeer, citroengeel, rood en parel grijs. Stoffen: Shetland-wol, lamé, zwar te taft en gemetalliseerde jersey. Nog even iets over de hoeden. Ze. zijn tamelijk klein en sluiten om het hoofd, bedekken vaak de oren en worden enigszins naar achteren ge dragen. Daarnaast veel tot turbans gedrapeerde dopjes en grote breed gerande exemplaren. In frisse kleu ren: rose en rood en verschillende tinten blauw. Weinig wit en weinig zwart. Rare snijbonen? Nee, dat hoeft niet. Men moet echter keuze weten te maken, er is immers zoveel nieuws! BARTH. Dierenbescherming in Leiden en in Nederland Nieuwe voorzitter geeft zijn plannen ER WORDT GEWAAKT over de be langen van de dieren. Steeds duidelijker komt tot uiting het besef, dat ook de dieren rechten hebben. Zij lenen hun diensten aan de mens; op hun beurt moeten zij staat kun nen maken op een behandeling, die tenminste met hun belangrijkheid in overeenstemming is. De nieuwe voorzitter van de Ne derlandse Bond tot Bescherming van Dieren, de opvolger van de overle den Hugo van Poelgeest, de heer mr. dr. W. Hugenholtz, heeft ons dezer dagen verteld over de activiteiten van deze bond. De heer Hugenholtz, enthousiast dierenliefhebber, is ook voorzitter van de Werelddierenbond en van de Leid- se afdeling van de Bond voor Dieren bescherming. Hij is dus wel een knooppunt in de organisatie van de bescherming der dieren. Bij hem zijn we dan ook wel het een en ander te weten gekomen over de koers, die de vereniging thans volgt. DIEREN-ASYL TE LEIDEN. IN DEZE LAATSTE FUNCTIE van voorzitter van de afdeling Leiden vertelde hij allereerst over het op te richten dieren-asyl in deze stad. Het ontwerp hiervoor is in zijn geheel ge reed. Alleen zal het asyl niet in de omgeving van het woonwagenkamp komen, zoals de oorspronkelijke op zet was in verband met het ontbreken aldaar van aansluitingen op gas en electriciteit. Op het gemeentebestuur is reeds een beroep gedaan zo spoedig moge lijk (de komst van een dieren-asyl te Leiden is namelijk zeer urgent) een ander terrein beschikbaar te stellen. De Leidse vereniging beschikt thans over 15.000 gulden voor de bouw. Om het bouwfonds voor het Leid- I se dieren-asyl te versterken zal op Zaterdagmiddag 15 September in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd worden gehouden tussen Leidse en Antwerpse advocaten. Het ligt in de bedoeling om het programma van deze middag af te wisselen met speurhond-demonstraties en een turn- festival. Het Leidse Politie-Muziekge- zelschap zorgt voor de muzikale om lijsting. voorzitter, dat er in het nieuwe zittingjaar van het parlement de be handeling van het ontwerp van de nieuwe dierenwet te verwachten is. In 1951 heeft de vereniging deze wet ingediend. Het zal straks tot de taken van de vereniging behoren om op de leden van Tweede Karner zodanige invloed uit te oefenen, dat de nieuwe wet STEEDS PARAAT overeenkomstig zal zijn aan het oor spronkelijk ontwerp van de Dieren bescherming. Bovendien zal de Dierenbescher ming met kracht werken voor de op voering van de inspectiedienst. Voor al wat betreft de landelijke inspec teurs is uitbreiding gewenst. Er zijn op het moment 3 landelijke en 110 plaatselijke inspecteurs. Ook zal men proberen om de banden met de Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Bescherming van Dieren te ver sterken. De dierenbeschermings-adviesraad, die commissies heeft op verschillende gebieden, zoals vervoer, het slachten, het landbouw-onderwijs, de dieren-1 verpleging en -asyls en de diererj- E.H.B.O., zal worden uitgebreid. DIEREN ELECTRISCH BEDWELMD. DE COMMISSIE VOOR HET SLACHTVRAAGSTUK heeft on langs aan het ministerie advies uit gebracht over het electrisch bedwel men van dieren. Wettelijk is het thans alleen nog mogelijk de dieren met een schietmasker om te brengen. Binnenkort is een wijziging te ver wachten van de vleeskeuriwgswet, die inhoudt, dat het dier met electri citeit het bewustzijn wordt ontno men en vervolgens gedood. De stroom wordt door' de hersenen geleidt. De commissie heeft op wetenschap pelijke wijze vastgesteld, dat voor runderen 'n stroomstoot nodig is van 400600 watt, die 1J-2 seconde duurt; voor kalveren is een stroomstoot no dig van 200300 watt bij een zelfde duur, voor varkens 1 seconde en 250300 watt. Toepassing vari deze methode was tot op heden eigenlijk in strijd met de wet. Vereist zal worden dat degene, die deze electroshock-methode op de die ren zal toepassen, op dit gebied be wijzen van deskundigheid heeft afge legd. De commissie dieren-E.H.B.O. ten slotte organiseert over het gehele land cursussen, die resulteren in een examen met diploma. Er wordt thans aan gewerkt, dat dit diploma door de staat erkend zal worden. Zaak-Vinkeveen in nader onderzoek De waarnemend procureur-gene raal in Amsterdam, mr. W. P. Bakho ven heeft de rijksrechercheur Udo opdracht gegeven een nader onder zoek in te stellen naar de oorzaak van het incident van Vinkeveen. „Ik wantrouw de districts-recher che van de Rijkspolitie uit Utrecht niet", zei mr. Bakhoven, „maar de aard van de zaak is mij in haar rap port niet helemaal duidelijk gewor den". Een objectief onderzoek door een neutrale instantie acht mr. Bakho ven van het grootste belang, te meer omdat deverklaringen die over het incident tussen de politie en de 23- jarige kaashandelaar Karei van der Vliet zijn gegeven, sterk uiteen lo pen. Mr. Bakhoven wil nog meer ge tuigen van het gebeurde doen ho ren. POLITIEMAN BRAK ZELF IN De heer P. de Boer uit Drachten, wiens echtgenote enige dagen in voor lopige hechtenis heeft doorgebracht omdat zjj werd verdacht van een inbraak in het kantoor van haar man, een inbraak die later door de met de opsporing belaste politie-ambtenaar bieek te zijn gepleegd, heeft van minister Donker een officiële ver klaring gekregen van de onschuld van zijn vrouw. Hiermee is volgens de minister de kous af, aangezien de Nederlandse wet het instituut reha bilitatie niet kent, evenmin als ver goeding voor morele schade. De minister is het niet eens met het oordeel van de commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Ka mer, dat de beginselen van behoorlijk bestuur in het geval-De Boer niet in acht zijn genomen. Men kan de betrokken autoriteiten moeilijk verwijten, dat zij geen reke ning hielden met de mogelijkheid dat het misdrijf was gepleegd door de opsporingsambtenaar die hiermee wel een in de geschiedenis van de Nederlandse criminaliteit uniek staaltje heeft laten zien. Het is gemakkelijk daar komt het antwoord van de minister aap de Kamer op neer achteraf te oor delen. De gang van zaken is voor mevrouw De Boer natuurlijk hoogst pijnlijk en betreurenswaardig ge weest, doch hiervan treft niemand anders dan de werkelijke dader een verwijt. LEVEND VERBRAND OP VUILNISBELT. Een 45-jarige inwoner van Lekker- kerk. de heer M. van Vliet, een gees telijk onvolwaardige, is op ongewone wijze om het leven gekomen. Zijn verkoolde lijk werd namelijk op de gemeentelijke vuilnisbelt gevon den. Van Vliet stond er om bekend, dat hij gaarne op de stortplaats van het huisvuil rondscharrelde om te zien of er nog iets van zijn gading te vinden was. Waarschijnlijk is hij daar ook nu mee bezig geweest en toen overvallen door een toeval. Na iedere storting wordt het af val in brand gestoken en aangeno men wordt dat de man daar in is ge vallen en de macht miste om aan da dood door verbranding te ontkomen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5