UemiMeferi De economische plannen van Mendès-France Negen jaar geleden viel eerste atoombom Dag in Lourdes echte pelgrimsdag Soldatendorp verrijst bij Arnhem MAREL'S Schoonmoeder achtte zich opgelicht en daagde schoonzoon voor de rechtbank Uitbreiding van de ziekenfonds'*Jp Een nieuw ,MarshaH"-plan voor Azië SECRETARESSE Getuige zei gedroomd te hebben ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 PREMIER STELT VERTROUWENSKWESTIE Bij de voortzetting: van het debat in de Franse Nationale Vergadering over de economische hervormings plannen van premier Mendès-France heeft oud-premier Paul Reynaud gis teren felle critiek op de eerste minis ter geleverd. „U bent van plan sterk te bezuinigen op de militaire begro ting. Wil dit zeggen, dat u rekent op de goede wil van het Kremlin, of zult u blijven vertrouwen op het Atlanti sche bondgenootschap", zo vroeg Reynaud. Hij voegde hieraan toe, dat Frank rijk, onverschillig of het E.V.G.-ver- arag al dan niet wordt bekrachtigd, niet op grote schaal kan bezuinigen op zijn militaire uitgaven, wil het zijn verplichtingen jegens de bond genoten nakomen. Mendès-France antwoordde, dat Frankrijk zich eerst moet hervor men, wil het zijn verantwoordelijk heid in Europa op economisch, poli tiek en zelfs op militair gebied ten volle kunnen dragen. Frankrijk moest z.i. onmiddellijk Kan het nog sneller De Duitser dr. Walter Dornberger, die destijds als militair hoofd van het laboratorium te Peenmuende ge holpen heeft bij de constructie van de V-2, heeft te Innsbruck meege deeld, dat hij in opdracht van de Amerikaanse regering plannen heeft opgesteld voor een door raketten voortbewogen vliegtuig, dat een hoogte van ongeveer 60 kilometer en een snelheid van bijna 16.000 kilome ter per uur veertien maal zo snel als het geluid kan bereiken. Het zou op een hoogte van 25 kilometer worden gelanceerd door een moeder- vliegtuig. De snelheid van het toe stel zou zo groot zijn, dat het niet van richting kan veranderen, aldus dr. Dornberger. Als 't regent in Bombay Verschrikkelijke stortregens heb ben gisteren in Bombay overstromin gen veroorzaakt. Ieder verkeer was in grote gedeelten van de binnen stad volslagen onmogelijk, waardoor het gehele leven in de war werd ge stuurd. Een ieder die zich gewoonlijk an ders dan lopend naar zijn werk placht te begeven, kwam nu uren te laat, zo het al mogelijk was kantoren of fabrieken te bereiken. In elf uur tijds viel er 23 centimeter regen, waardoor de totale regenval van de ze natte moesson op 240 centimeter werd gebracht meer dan er sinds 1880 ooit is gevallen. In de omgeving van de stad werd bovendien veel schade veroorzaakt door onweersbuien met stormvlagen die een snelheid van 120 km per uurlHl bereikten. Op het vliegveld Santa een bezoek, dat de Portugese ambas- Cruz kon geen enkele machine lan- sadeur aan de Britse minister van den. staat Selwyn Lloyd bracht. Stille herdenking te Hirosjima aan zijn economisch herstel gaan werken, doch er was geen reden waarom het land niet tegelijkertijd zijn binnenlandse en buitenlandse taken zou kunnen uitvoeren. Edgar Faure, de minister van fi nanciën, deelde mee, dat de regering zich met de economische plannen acccord heeft verklaard en dat pre mier Mendès-France hieraan de ver trouwenskwestie zal verbinden, wan neer het debat, dat om vier uur van ochtend (Zaterdag) werd verdaagd; vanmiddag zal worden hervat. JONGEN RAAKTE ONDER AUTOBUS. Gisteravond is bij de Barendrecht- se brug een achtjarige jongen door een autobus overreden en gedood. De jongen, J. Wasserval genaamd en wo nende te Heinenoord, was daar op de Blaakse dijk met zyn fiets aan het apeflen. Bij een zwenking die voor de chauffeur van de bus onver wacht kwam, raakte de jongen onder de wielen. Hij overleed kort daarna aan de bekomen verwondingen. TRANSPORT NIEUWE BRUG- OVERSPANNING UITGESTELD Met het oog op de weersomstandig heden is besloten het transport van de derde overspanning voor de nieu we spoorbrug over het Hollandsch Diep (van de werf der Koninklijke Firma Penn en Bauduin te Dordrecht over de Oude Maas, de Merwede en de Nieuwe Merwede naar Willems dorp) uit te stellen. Het zal nu Maandag a.s. geschieden, tenminste als dan de weersomstandigheden gunstiger zijn. Het invaren van het j nieuwe brugdeel zal Dinsdag a.s. ge schieden. De verkeersbrug over de j Oude Maas zal Maandag a.s. gesloten zijn van 8.45 tot 9.15 uur. Het trein verkeer DordrechtSliedrecht v.v. zal gestremd zijn van 11.20 tot 16.20 uur. Over de duur van de stremming in het treinverkeer op Dinsdag 10 Augustus op de lijn Dordrecht—Lage Zwaluwe v.v. is nog niets bekend. Engeland maant tot kalmte Portugal wendt zich bijna dage lijks tot Engeland om de laatste ver wikkelingen in het geschil tussen In- dië en Portugal over de Portugese enclaves in Indië mee te delen. Por tugal en Engeland zijn namelijk door het oudste verdrag voor wederzijdse bijstand ter wereld, daterend uit 1373, aan elkaar verbonden. Indië is aan Engeland verbonden via het Ge menebest. Portugal heeft zich ook gewend tot de partners in het Noordatlantische verdrag, om deze officieel van het geschil in kennis te stellen. Indië heeft Portugal verzocht een einde te maken aan de „oorlogshys- terie", die Portugal ontketent. Gisteren heeft Groot-Britannie duidelijk zijn standpunt bekend ge maakt. De waarnemende hoge commissa ris van Engeland in Indië heeft de Indische regering verzocht zich te onthouden van acties, die kunnen leiden tot geweld in het geschil om Goa, een der drie Portugese encla ves. Gedurende de laatste tien dagen hebben onofficiële „bevrijdingseen heden" de macht gegrepen in de en clave Nagar Havela. Kort geleden hebben Indië en Portugal eikaars consuls in New Delhi en Goa uit-, Een menigte van 300.000 mensen heeft Vrijdag te Hirosjima in stilte het feit herdacht, dat in 1945 de atoombom voor het eerst als oorlogs wapen werd gebruikt. Met gebogen hoofd bracht de me nigte hulde aan de 200.000 mannen, vrouwen en kinderen, die toen om het leven zijn gekomen. Terwijl men bad, luidden Wokken, en loeiden si renes in de nieuwe stad Hirosjima, die gebouwd is op de fundamenten van de oude stad, welke merendeels werd weggevaagd. 30.000 nabestaanden van slachtof fers van de bewuste atoombom had* NIET OP REAGEREN D0RA Een boer uit Vaals, die gra:ag met goede kleurencombinaties werkt, had enige tijd geleden aan zijn zwart-bonte veestapel een rood-bonte koe toegevoegd. Dora heette het beest, maar in de intimiteit van het gezin werd het al gauw Doortje. Toen de boer gisterochtend zijn donkere dieren de melk had ont futseld en nog even wilde zien, of Doortje misschien nog een paar litertjes over had, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn nieu we aanwinst verdwenen was. Tegen het middaguur was dc politie van Vaals op de hoogte van het feit, dat Doortje ge schaakt was. Diep bedroefd zat de boer ach ter zijn bordje soep, toen zijn zoontje binnenkwam met de op gewonden mededeling: „We heb ben er een andere koe bij, een hele rare". De hoer rende naar het land en daar vond hij een koe met zwarte, bruine en witte vlekken, die of er niets gebeurd was tegen een boom stond te schu ren. Bij nader onderzoek bleek het zijn eigen Doortje te zijn. Enkele grapjassen hadden hasi een verfje gegeven, maar ze had er zich niets van aangetrokken. Ze zal bij het opschilderen ge dacht hebben: „Niet op reageren, Dora!" den zich verzameld rondom een ge denkteken bij de plaats waar de bom viel. Er werden boodschappen voor gelezen van de burgemeester van Hirosjima en van de Japanse pre mier Sjigeroe Josjida. Onder het zin gen van het Japanse „vredeslied" werden 500 witte duiven losgelaten. In een ander deel van de stad wijd de de bisschop van het eveneens door een atoombom verwoeste Na gasaki de Rooms-Katholieke gedenk- kerk in, voor de bouw waarvan gel den uit alle delen van de wereld zijn gezonden. In Nagasaki, waar 23.000 mensen omkwamen, zal Maandag een her denking gehouden worden. EX-AMBTENAAR VAN PTT STAL GOEDEREN UIT PAKKET. Zes maanden met aftrek der pre ventieve hechtenis heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank geëist tegen een ex-werk- man van de FIT, C. A. C. van G. uit Amsterdam, aan wie ten laste was gelegd het zich wederrechtelijk toe eigenen van vijf damesblouses uit een pakket, dat ter expeditie was aangeboden bij de PTT. Verdachte gaf de feiten toe en verklaarde er zeer veel spijt van te hebben. De verdediger, mr. C. Constandse pleit HET IS ER TE HEET EN TE DRUK LOURDES, 6 Augustus. Na een dag van gutsende regen was het voor de 1700 pelgrims uit Nederland een grote verrassing dat op hun dag, van nacht om 12 uur besloten met een Pontificale H. Mis door Mgr. J. P. Huibers, een stralende zon hen die ochtend begroette. De gehele dag door, van de heilige Mis aan de grot voor de zieken vanmorgen om half acht, eveneens door Mgr. Huibers op gedragen, tot na de bijzonder mooie Sacramentsprocessie bleef de warme zon branden. Op sommige plaatsen liepen de kwikmeters zelfs op tot hoger dan 35 graden. Deze, voor de Nederlanders onge wone warmte, alsmede de overstel pende en niet meer te verwerken drukte maakte deze ^Nederlandse dag voor velen tot een waarlijke pel grimsdag. Desondanks moet de Sa cramentsprocessie op deze dag tot een onbetwistbaar hoogtepunt worden ge rekend. Duizenden meisjes, vrou wen en mannen begeleidden het Al lerheiligste van de grot naar de Es planade waar de driehonderdtien Ne derlandse zieken in de schaduw van de bomen wachtten. Een half uur lang trok de processie, voordat Mgr. Huibers. met het Aller heiligste het plein voor de Rosaire bereikte. Langzaam schreed Haar lems bisschop voorwaarts, zichtbaar lijdend van de hitte. Ook vrije tijd in kamp doorbrengen KAZERNE VOOR 1000 MAN In snel tempo wordt op het ogen blik een compleet militair dorp uit de grond gestampt nabij de vliegbasis Deelen onder Schaarsbergen te Arn hem. Over een oppervlakte van 50 ha zijn bijna 1000 arbeiders bezig met het optrekken van de kazernege bouwen, die nog voordat de winter begint, aan 1000 man parate troepen van het le legercorps onderdak zul len moeten verschaffen. De nieuwe legerplaats is een van de zes „selfsupporting" kazernemen- ten, die in Nederland zullen worden opgericht. De bedoeling is, dat dg mi litairen ook hun vrije tijd in het kamp zullen doorbrengen. Daartoe komen er, behalve de 8 militaire lo giesgebouwen, een -recreatie-centrum met twee zalen, voor ieder 900 man, een bioscoop- en een sporthal, voor ieder 800 man, garages van 100 m. lengte en 20 m. breedte, een badhuis met 60 douchecellen, een lesgebouw met 16 lokalen, een logiesgebouw voor officieren met 100 vertrekken, 4 dienstwoningen en een aantal voet balvelden. In het recratie-centrum wordt een ver doorgevoerde automatisering toe gepast van verlichting, toneelvoor- hang, décorwisseling enz. De sport hal wordt uitgerust met een compleet gymnastlekapapparatuur. In de bete- 0000 Vraagt proefrit demonstratie bij dr Official dealer voo Leiden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 Advertentie WERGEVERSBUDRAGE IN BOUW EN SPAARFONDSEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer De Kort betreffende het vraagpunt of werkgeversbijdragen in bouw- en spaarfondsen als belasting en premieplichtig loon zijn te be schouwen, hebben de staatssecretaris sen van Sociale Zaken en van Finan ciën schriftelijk geantwoord, dat naar hun oordeel werkgeversbijdra gen in bouw- en spaarfondsen, waar in arbeiders rechters aanspraak heb ben, te beschouwen zijn als belasting plichtig en premiepliohtig loon. gelde 'keuken en eetzaal wordt een cafétaria-systeem toegepast. De legerplaats krijgt een eigen wa tervoorziening, waarvoor diverse pompen van 75 m. diepte zijn gesla gen. Voor de electriciteitsvoorziening en de riolering wordt aansluiting ge zocht op de gemeentelijke verzorging van Arnhem. Staatsbosbeheer zal er voor zorgen, dat het verlies aan natuurschoon ge compenseerd wordt door nieuwe be plantingen en groene stroken, die de open plekken tussen de gebouwen aan het oog zullen onttrekken, terwijl het kazenement zelf door een juiste archi tectonische vormgeving verzorgd door het Centraal Bouwbureau der Genie, geen al te storend element zal worden in het geheel van de hier zo fraaie natuur. Rechts en links van het baldakijn werden de flambouwen gedragen door jhr. mr. C. M. A. van Nispen tot Sevenaer, baron mr. E. Speyaert van Woerden, ir. Ridder de van der Schueren, commissaris van de Konin gin in Overijssel en mr. Jurgens. De umbrella werd gedragen door ridder Katendijke. Deze laatste func tie zou eigenlijk vervuld worden door prof. Dirksen leider van de ziekenaf deling en hoogleraar te Groningen, maar deze werd de umbrella door een Frans kostertje geweigerd, omdat hij naar diens mening er niet netjes ge noeg uit zag. Prof. Dirksen was n.l. in zijn „werkkleding" zo maar weggelo pen uit het asyl, waar hij de gehele dag gewerkt had. Na een H. Mis opgedragen door de de aalmoezenier van het asyl, heeft de voorzitter van het asyl, graaf de Beauchamps, vanmorgen de zilveren medaille van verdienste uitgereikt aan mej. L. Tellegen uit Zwolle en de bronzen medaille aan de heer Ter- wind uit Doorneburg voor hun ja renlange arbeid in de aartsbroeder schap der ziekenverpleging in Ne derland. Talrijke brancardiers en belangstellenden waren hierbij aan wezig. Lourdes dreigt te verworden tot toeristencentrum. Onze correspondent bij de Nationa le bedevaart te Lourdes schrijft: Het Lourdes van heden wordt hoe langer hoe meer touristisch centrum met alle goede en kwade gevolgen vandien. Voor de pelgrims wordt het soms moeilijk het bijkomstige te on derscheiden van het wezenlijke. Het stadsbeeld vertoont alle kenmerken van het tourisme, dat uitdrukking vindt in de opgejaagde prijzen. Ook de kleding verliest alle stemmigheid en reserve, zeer tot ergernis van vele bedevaartgangers. Op drukke dagen, als die welke Augustus beleeft, kunnen de bewa kers aan de ingangen der heilig dommen geen toezicht meer houden op hen die binnenstromen. En zo ge beurt het veelvuldig dat vrouwen in gewaagde strandjurken al dan niet afgedekt met een sluier, als onge paste elementen de wereldse geest in het genadeoord binnenbrengen. In deze tijd loopt Lourdes ernstig ge vaar te degraderen tot een touristen- plaats, waar in een verscholen en afgescheiden deel ook nog gelegen heid bestaat Maria te eren en haar hulp in te roepen. Het lijden dei- mensheid en de noodkreet der vro men worden een kijkspel van vacan- tiegangers. IN VRIJHEID GESTELD Acht maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank gisterochtend geëist tegen een 30-jarige accoutant uit Amster dam, aan wie ten laste was gelegd op lichting van zijn schoonmoeder voor een bedrag van ƒ3000. Verdachte gaf ter zitting toe, dat hij inderdaad geld had gevraagd in Juli 1952 aan zijn schoonmoeder" Dit geld had hij nodig, naar hij zei, voor „ver schillende dingen o.a. voor betaling van een belastingschuld". De als getuige gehoorde schoon moeder verklaarde, dat zij aan verd. schriftelijk machtiging had verleend, om geld van haar spaarbankboekje te halen, eerst voor een bedrag van 2000,— om achterstalligebelas- tingschuld,te betalen", later een be drag van ƒ1000,„nodig voor wis selgeld in de accountantszaak". Toen de schoonmoeder had vernomen, dat het geld voor andere doeleinden was gebruikt, had zij eind 1953 een klacht ingediend. In vrijheid. De raadsman achtte niet bewezen, dat de schoonmoeder misleid was en meende dat hier dus geen sprake is van oplichting in de zin der wet. Tot PREMIES ZOUDEN IETS OMHOOG GAAN De hulp van de Ziekenfondsen zal verruimd worden, als tenminste de minitel- van Sociale Zaken en Volks- JB gezondheid met de voorstellen die te clementie op grond van persoon-1 de Ziekenfondsraad thans heeft in- lijke omstandigheden van zijn cliënt, gediend, accoord gaat. Uitspraak 20 Augustus a.s. Deze voorstellen behelzen naast INITIATIEF VAN CHURCHILL De regeringen van Groot-Britau- nlë en de Verenigde Staten hebben, naar Associated Press te Londen ver- j neemt, veel-omvattende plannen ge formuleerd voor een economisch hulpprogramma voor de landen van Azië. Het programma zou parallel lopen aan het defensiepact voor Zuidoost-Azië. De bijzonderheden van dit Aziati sche „Plan-Marshall" zullen in Sep- c-mber worden voorgelegd aan een ditieke conferentie. Engeland en nerika hebben elf landen voor die -.n'erentie uitgenodigd, namelijk Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Nederland, Indië Pakistan, Birma, In donesië, Ceylon, Thailand en de Philippijnen. Het is de bedoeling van Engeland en Amerika om een bre de groepering van niet-communis- tische landen te vormen die door be loften van samenwerking op mili tair en economisch gebied verbonden zijn. Het plan zou een initiatief zijn van Sir Winston Churchill. Hij en mi nister Eden zouden een jaar geleden met het opstellen van het plan zijn begonnen. Het Foreign office heeft bekend gemaakt, dat een Britse gezant Maandag naar Karatsji zal vliegen voor de eerste etappe van een reis van een maand door Zuidoost-Azië. een herziening van de te betalen pre mies, die wat verhoogd zullen wor den, zowel voor de werknemers, als voor de werkgevers en die men lan delijk uniform vastgesteld wil zien, een uitbreiding van de verpleegduuir in de ziekenhuizen van 42 op 66 da gen. Verder zullen de Ziekenfondsen, evenals vroeger, weer tegemoet tre den bij de aanschafkosten van bril len. Dit werd in Januari 1952 afge schaft. De voorgestelde regeling be helst, dat voor volwassenen de gla zen door het Ziekenfonds bekostigd zullen worden. Voor kinderen onder de 16 jaar zal tevens een beduidende tegemoet koming bij de aanschaf van brilmon turen worden gegeven. Volgens de nieuwe voorstellen zul len de ziekenfondsen, op medisch advies, gehoorapparaten verstrekken. Een belangrijke wijziging zal ver der komen in de ziekenfondspartici patie bü de kosten van verpleging in sanatoria. Tot nu toe betaalden de Ziekenfondsen gedurende enige tijd zes gulden per dag bij in de Ver- pleegkosten hetgeen minder dan de helft was. In de voorgestelde regeling zullen de Ziekenfondsen bijdragen tot 75 pet. van de verpleegkosten. het aantonen van de belastingschul den van zijn cliënt op het bewuste tijdstip had de verdediger de curator in het faillissement als getuige a dé charge opgeroepen. De verdediger wees er op. dat verdachte na de klacht direct vrijwillig naar Neder land was gekomen uit Frankrijk, waar hij met behulp van het Neder landse consulaat werk had gevonden. De -verdediger zei de overtuiging te zijn toegedaan, dat de schonmoeder een bekende bij de politie heeft, die voor haar de klacht heeft willen on derzoeken. Hij vroeg vrijspraak als mede bevel tot onmiddellijke ophef fing der voorlopige hechtenis. Tot dit laatste besloot de rechtbank na raad kamer, zodat verdachte direct in vrij heid werd gesteld. De rechtbank zal op 20 Augustus s. vonnis wij zen. Enkele buien Het KNMI deelt mede: Koele en zeer onstabiele lucht van de Atlan tische Oceaan is vannacht ons land binnengedrongen, hetgeen vrijwel overal met onweer gepaard ging. Hier en daar werd zelfs zwaar on weer waargenomen en de neerslag hoeveelheden zijn plaatselijk zeer groot geweest. Het vliegveld Ypen- burg had. vanmorgen niet minder dan 42 mm. regen in de regenmeter ver zameld; dat is meer dan de helft van de normale Augustus-neerslag. Leeu warden met 30 mm. en De Bilt met 25 mm. waren ook getuigen van de regenrijke nacht. Gilze Rijen, dat gisteren als eerste Nederlands station het onweer zag aankomen, heeft daarentegen maar 1 mm. gehad. Ook morgen zal ons land zich in onsta biele luchtmassa's bevinden, zodat vooral in het binnenland op enkele buien gerekend moet worden. Een depressie, die vanmorgen over Ier land in de richting van de Noordzee trok, zal dit weekeinde voor vrij veel wind zorgen. De temperaturen blijven even boven het normale, doordat de wind in hoofdzaak Zuid westelijk blijft en de lucht in Frank rijk voorverwarmd wordt. (Ingez. Med.-adv.) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., COREESP.: Nederl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 TWEE JONGENS DODELIJK VERONGELUKT. Vanochtend om zeven uur hebben arbeiders, die van Raalte op weg waren naar Nijverdal, twee motorrij ders dood in een sloot langs de weg gevonden. De jongelui, de 20-jarige neven Haas uit Nijverdal, zijn in de loop van de nacht met hun motorrijwiel verongelukt. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. DE BELANGRIJGSTE BRANDEN IN MEI 1954. In Mei 1954 werden 60 personen door brand gewond, van wie 31 van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 4.345.000 (vorige maand 2.916.000Mei 1953 ƒ8.153.380). Er waren 39 branden elk met een schade van 20.000 of meer. Hierbij zijn 17 boerderijen c.q. gebou wen van landbouw of veeteeltbedrij ven geheel of gedeeltelijk vernield. De totale directe schade daarvan wordt geraamd op ƒ712.000 (vorige maand 7 boerderijen met een totale directe schade van 167.000; Mei '53: 5 boerderijen, schade 190.630). Handel en industrie leden met 12 branden een schade van ƒ2.014.000 (vorige maand 17 branden met een schade van ƒ1.812.000; Mei 1953: 17 branden met een schade van ƒ7.317.500). Wilt U iets weten? Vraag inzake het van schoolnemen van een meisje, dat op 1 April 1940 geboren is. Antwoord: U kunt het meisje van school nemen zodra zij 15 jaar is ge worden, dus op 1 April 1955. Vraag: Wordt de naam Jezus bij de aangifte van de geboorte van een zoon door de burgerlijke stand aange nomen of nift? Het gaat hier om een weddenschap. Antwoord: Deze naamgeving kan niet geweigerd worden, aangezien het een Bijbelse naam is. „Ik heb het gehele geval gedroomd. Ik kan onmogelijk de eed afleggen". Dit zeide gistermiddag tot grote ver wondering van de leden der strafka mer van de Amsterdamse Rechtbank, de kroon-getuige in een strafzaak ten aanzien van zijn voor verdachte zeer bezwarende verklaring, die hij onder ede had afgelegd voor de rechter commissaris. „U begrijpt, dat de rechtbank dit niet neemt", zo zei de president mr. A. de Ridder van der Does de Bye, „óf u zult de eed moeten afleggen, óf u zult onmiddellijik worden gegijzeld". „Ik kan geen eed afleggen, want ik heb het gehele geval gedromd", zo hield de getuige, de ongeveer 55-ja- rige bloemenhandelaar J. F. van de K. uit Amsterdam vol. Op verzoek van de verdediger van verdachte werd de zaak enige ogenblikken ge schorst, opdat de advocaat zich enige ogenblikken over de zaak kon bera den. De 52-jarige werkster E. L. uit Am sterdam stond terecht, omdat haar ten laste was gelegd diefstal van 350, eigendom van een buffetjuffrouw, in een der vele café's aan de Nieuwen- dijk. Het geld was verdwenen uit een lade van een linnenkast en tussen het moment, dat het er was neerge legd en het tijdstip waarop het ver mist werd, was alleen de werkster in de kamer geweest, zo verklaarde de als getuige gehoorde buffetjuffrouw Een eigenaar van een motel verklaar de dat de werkster omstreeks de da tum van de diefstal (18 Mei jl.) op ruime wijze rondjes had gegeven, maar zo voegde hij er gistermiddag voor de rechtbank aan toe, „dat deed ze wel meer". De kroongetuige Van de K. had voor de rechter-commissaris ver klaard dat verdachte, waarmee hij destijds samenwoonde, hem een be drag van ruim 200,had laten zien", met de mededeling, dat zij dit ergens in Amsterdam had gevonden en dat het afkomstig was van een Duitser, die inmiddels was vertrokken. Gistermiddag zei hij, dit gedroomd te hebben. Na de hervatting, vx-oeg de presi dent of verdachte wilde afzien van het horen van deze getuige. „Zo niet, dan zal de man worden gegijzeld". Verdachte zei snikkend, dat ze er niets van begreep en dat ze ook uit de uiteenzetting van haar raadsman niet veel wijzer was gewoi-den. Toen ze na veel gepraat eindelijk had toe gestemd in het niet horen van de kroongetuige, vroeg de officier van justitie drie maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, die vrijwel gelijk is aan drie maanden. De verdediger achtte het bewijs in het geheel niet geleverd, wegens de zwakke getuigenverklaringen. De rechtbank zal op 20 Augustus a.s. vonnis wijzen. GROTE TOERISTENDRUKTE IN ARNHEM EN NIJMEGEN. De Gelderse hoofdstad beleeft op het ogenblik een vloed van toeris ten. Het onderdak brengen van de enorme bezoekersschare kost de VW veel hoofdbrekens en alle in aanmerking komende ruimten zijn vol. Dit blijkt trouwens niet alleen in Arnhem 't geval te zijn, maar ook te Nijmegen, waar het nog drukker is dan tijdens de recente Vierdaagse, en ook te Apeldoorn, de drie grootste steden van het gewest. De vacantie van de bouwvakarbeiders is aan deze grote toeloop van toeristen uiteraard niet vreemd, doch ook het aantal buitenlanders is zeer groot, zowel uit de Engels sprekende landen als uit Duitsland, Frankrijk en België, in welk laatste land VVV-Arnhem voor dit seizoen een speciale propaganda heeft gevoerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2