S)e &2idóeöoti/tamt De verdwijning van John heeft gevolgen Frans lijnvliegtuig vloog in brand Werkzaamheden op niveau Watersnood en hongersnood teisteren Azië Vredesprinses morgen 15 jaar Het economisch plan van Mendès-France Het spoorwegongeluk in België Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 ■15ste JAARGANG No. 13262 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Westduit8e agenten in Oost-Duitsland gearresteerd De Oost-Duitse minister van binnenlandse zaken, Willi Stoph, heeft gis teravond via de radio bekend gemaakt, dat er de laatste tijd verscheiden agenten van de West-Duitse contraspionnagedienst Gehlen en van de Ame rikaanse geheim dienst op het grondgebied van de Oost-Duitse republiek zijn gearresteerd. Volgens deze Oost-Duitse bekendmaking hadden de agen ten zich schuldig gemaakt aan „sabotage en ondermijnende acties" met het doel om de hereniging van Duitsland te vertragen en de rust te verstoren. Wèl werd bekend gemaakt, dat de Oost-Duitse geheime dienst kostbare gegevens had verkregen van een ze kere Gerhard Kapahnke, die een van de leidende figuren in de dienst-Ge- hlen zou zijn geweest. Kapahnke zou zich in Mei naar Oost-Duitsland heb ben begeven. Een McCarthy gevraagd. De vrije democratische partij, de op één na grootste partij in de West- Duitse regeringscoalitie, heeft Dins dag geëist, dat een speciale parle mentaire commissie wordt ingesteld om de politieke betrouwbaarheid van regeringsambtenaren te onderzoe ken. Dit zou de plicht van de Bondsdag zijn na de verdwijning van dr Otto John, naar Oost-Duitsland. VREES WERD BEWAARHEID. Volgens het ministerie zijn ook agenten van het West-Duitse Bureau tot bescherming van de Grondwet gearresteerd. In de mededeling wer den drie namen van „belangrijke agenten" genoemd, nl. Stockhausen, Bistry en Knoll, terwijl zich onder de gearresteerden ook twee koeriers zouden bevinden. Het Oost-Duitse ministerie waarschuwde, dat agen ten ,die zichzelf vrijwillig aangaven, niet zouden worden gestraft. De geheime dienst van generaal Reinhold Gehlen, waarvan in het Oost-Duitse communiqué sprake is, wordt betaald door de Amerikaanse regering en is gevestigd te München. Generaal Gehlen was een belang rijke figuur in de inlichtingendienst van Hitier en specialiseerde zich in de tijd van het Derde Rijk op Rus land. Als zodanig hebben de Ameri kaanse autoriteiten hem zelf in dienst genomen. Het „Bureau tot bescherming van de grondwet" is de West-Duitse or ganisatie, die zich bezig houdt met het bestrijden van communistische infiltratie. Deze dienst stond tot voor kort onder leiding van dr Otto John, die in de nacht van 20 Juli achter het IJzeren Gordijn verdween Direct na zyn verdwijning vreesde men al, dat de agenten, die in Oost-Duitsland voor de geheime dienst te Bonn werkten, op instigatie van John zou den worden gearresteerd. De bekend making van het Oost-Duitse ministe- roe noemde John evenwel niet met name. Ernstige onlusten in Marokko In Marokko hebben de onlusten ernstige vormen aangenomen. Meer dan zevenhonderd demonstranten hebben gisteren met stenen gewa pend, een aanval op Franse politie bureau in Petitjean ondernomen. De Franse politie loste waarschuwings schoten in de lucht en daarna schoot zij op de benen van de massa. Drie personen werden gewond, vier ge dood. Het politiebureau ging in vlam men op. De menigte heeft vervolgens Jood se winkels geplunderd, waarbij zes Joden het leven verloren. In Fez zijn in twee dagen van on rust volgens sommige berichten 8 volgens andere 20 personen om het leven gekomen. Gisteren kwamen de demonstranten, in botsing met de politie. Deze opende het vuur. Er viel een aantal gewonden. AFRIKA HEEFT HET KOUD. Uit Leopoldstad meldt Belga, dat er een koudegolf heerst in het Noor den van Angola en het Zuiden van de Congo en Frans Equatoriaal-Afri- ka. Te Leopoldstad werd dezer dagen en temperatuur van 11.7 graden Cel sius gemeten, te Brazzaville zelfs een van 10.3 graden. Liever roebels De Hongaarse regering heeft een aanbod van de Nederlandse regering van 50.000 gulden als hulp voor de slachtoffers van de overstromingen, afgewezen. Het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Ne derlandse regering laten weten zeer dankbaar te zijn voor dit aanbod, maar er geen gebruik van te zullen maken. Een Amerikaans aanbod alle over stroomde gebieden, ook die achter het ijzeren gordijn, te willen steu nen, onderging hetzelfde lot. In de Hongaarse pers is veel op hef gemaakt van de steun, die de Sowjet-Unie aan het getroffen Hon garije heeft gegeven, Noch van het Nederlandse aanbod, noch van het Amerikaanse, werd melding gemaakt. WONDER BOVEN WONDER GEEN SLACHTOFFERS Negen-en-twintig mensen zijn zo goed als ongedeerd ontsnapt uit een brandend vliegtuig van de Air Fran ce, dat een noodlanding moest maken in de Amerikaanse staat Connecticut omdat het vliegveld van New York wegens het slechte weer onbereik baar was. Anderhalf uur lang had het vier motorige vliegtuig boven New York rondgecirkeld. Het weer boven het vliegveld Idlewild bleef slecht en tenslotte kwam de opdracht om uit te wijken naar het vliegveld Boston. Onderweg kregen de passagiers van de eerste piloot plotseling bevel om de veiligheidsriemen vast te maken. Terwijl die order werd uitgevoerd scheerde het vliegtuig rakelings over een paar huizen, raakte de grond met zijn landingsgesteld, veerde op Hamburg Prettig wonen De grootste haven- en handelsstad van West-Duitsland, Hamburg, heeft van vandaag af geen water, geen gas en geen spoorwegverkeer. Ongeveer 15.000 arbeiders bij de ze bedrijven hebben vandaag op aan wijzing van hun vakverenigingen het werk neergelegd. Men wil verhoging van het uur loon met tien pfennig en van de sa larissen met tien procent. Even rustig alsof hij een hekje langs de weg op de begane grond aan het verven is, staat deze schilder 565 voet boven de Park Avenue van Manhat tan om aan het New-Yorkse Central Building voor de eerste maal in vijf- en twintig jaar reparaties aan het dak te verrichten. Men gaf opdracht tot dit karwei toen het dak van het gebouw, dat 35 verdiepingen telt, begon te lekken. Wij zoeken toch liever een laag-bij-de-grondse werkkring! en kwam opnieuw met de aarde in aanraking. Een paar seconden later schoten er felle vlammen uit de rechter vleu gel, iemand opende de deur van de cabine en de passagiers vielen over elkaar heen naar buiten. De mensen die achter in hadden gezeten waren geheel ongedeerd. De anderen hadden brandwonden. Terwijl zij naar de deur drongen vertoonde het vuur zich ook al in de cabine. Even later stond het grote vlieg tuig van voor tot achter in brand. Er deden zich een paar ontploffin gen voor die, evenmin als het vuur, slachtoffers maakten. Van alle kan ten kwamen auto's aanrijden die de 29 inzittenden van het vliegtuig, ge wond of niet, naar het ziekenhuis brachten. Toen de brandweer en de politie arriveerden was er geen sterveling meer te zien. De reden voor de noodlanding was, dat het toestel, dat juist een vlufcht over de Atlantisch Oceaan achter de rug had, geen benzine genoeg meer had om Boston nog te bereiken. Nieuwe relletjes in Guatemala? Volgens berichten van radio-Tegu cigalpa (Honduras) doen geruchten de ronde, volgens welke kolonel Ar mas, voorzitter van de militaire junta van Guatemala, zou zijn afgetreden wegens meningsverschillen met kolo. nel Monzen, een lid van de militaire regering. Radio-San José de Costa Rica meldde, dat kolonel Armas Dinsdag op een persconferentie heeft meege deeld, dat de ontwapening van het bevrijdingsleger was opgeschort. Uit Mexico wordt gemeld, dat Mexicaanse luchtvaartmaatschappijen de diensten op Guatemala hebben ge- staat wegens nieuwe ongeregeldhe den in dat land. Oliegeschil opgelost Het Engels-Perzische oliegeschil is opgelost, zo wordt uit welingelich te bron in Londen vernomen. Binnen 48 uur zullen in Teheran twee offi ciële verklaringen worden afgelegd, waarin de regeling van de kwestie wordt bekend gemaakt. Er is een Brits-Amerikaans-Frans Nederlandse combinatie gevormd, die het recht heeft de Perzische olie te produceren, te raffineren en te ver kopen tot ongeveer het jaar 1993. Perzië zal aan Engeland minder dan 300 millioen gulden betalen voor de nationalisatie van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij. Op één na hoogste top bedwongen Een Italiaanse expeditie heeft de top bereikt van de Godwen Austin, ook wel K II genoemd, op de Mount Everest na de hoogste berg ter we reld. Dit deelt prof. Desio leider van de expeditie, in een telegram mee. De K II, de hoogste top van het Karakorum-gebergte in Noord- Kasj mir, is in 1858 ontdekt door kolonel Godwen Austen van het Britsindische leger. Er waren reeds vijf pogingen gedaan, waarbij vijf mensen het le ven verloren, om de berg te beklim men voordat de Italianen op 31 Juli succes hadden. Boeren eten vergiftige kruiden Niet alleen het water maakt slacht offers in Perzië, maar ook de hon ger en wat daarvan het gevolg is. In sommige zwaar geteisterde gebieden drijft de honger de boeren er toe ver giftige kruiden te eten. De regering doet al het mogelijke om de getrof fen plaatsen van voedsel te voorzien, maar zij wordt hierbij tegengewerkt door de uitgehongerde boeren zelf, die vrachtauto's met voedsel, genees middelenen kleding, wanneer deze hun dorp passeren op weg naar ande re getroffen dorpen, aanvallen. In het Noorden van Oost-Pakistan zijn alle communicatiemiddelen uitge vallen. Meer dan 37.000 vierkante kilometer land staat onder water, duizenden dorpjes en dorpen zijn ge- inundeerd door de buiten haar oevers getreden Brahmapoetra en haar zij rivieren. Het water stijgt nog steeds. Ook in China worden de mensen in de overstroomde gebieden door de Poolse student vrijgelaten Antoni Klimowicz, de 24-jarige Poolse student die Zaterdag na een spannende achtervolging door de En gelse politie van het Poolse schip „Jaroslaw Dabrowski" werd gehaald, waarop hij tegen zijn wil naar Po len werd gevoerd, is nu een vrij man. Hij verscheen gisteren voor de En gelse rechter, waar hem werd mee gedeeld dat er geen vervolging te gen hem zal worden ingesteld. Hij heeft een verblijfsvergunning gekregen voor een week. Ondertus sen overweegt de Britse minister van binnenlandse zaken of men de jon ge man politiek asyl kan verlenen. Hij moest voor de rechter verschy. nen omdat er een klacht wegens dief stal tegen hem was ingediend om het de politie mogelijk te maken, hem van het Poolse schip te halen. Die aanklacht, die gefingeerd was, zal niet in behandeling worden genomen. Antoni's bezoek aan het gerechtshof duurde dan ook maar een paar mi nuten. De Poolse kolonie in Londen doet al moeite om een baan voor de student te vinden. De algemene over tuiging is dat men hem inderdaad asyl zal verlenen. De Britse ambassadeur in Polen heeft een Pools protest in ontvangst moeten nemen tegen het optreden van de politie jegens de Jaroslaw Da browski en de Poolse student. De Poolse ambassadeur in Londen heeft Zaterdag al geprotesteerd. honger geplaagd. De regering heeft naar vijf provincies grote hoveelhe den rijst gestuurd. Er is verder 25.000 ton maïs en aardappelen aan de slachtoffers uitgereikt. Alle beschik bare arbeidskrachten zijn opgeroepen om te werken aan het versterken van de dijken. Ook in China is het, evenals in Oost-Pakistan, moeilijk de tails over de ramp te vernemen, bij gebrek aan telefoon, telegraaf- of spoorwegverbindingen. Arrestatiebevel tegen Touseul Tegen de in 1949 wegens oorlogs misdaden in Nederland ter dood ver oordeelde en later uit Breda ontsnap te Antoine Tousseul heeft een recht bank in Keulen een arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij wordt verdacht van inbreuk op het Duitse recht. Op 9 Juli heeft dezelfde Keulse rechtbank een Nederlands verzoek om uitlevering afgewezen, aangezien de Duitse nationaliteit van Touseul bewezen zou zyn. Morgen 15 Jaar geleden werd Ne derland verblijd met de geboorte van het tweede koningskind uit het hu welijk van de toenmalige prinses Ju liana en prins Bernhard. Alhoewel de feestvreugde niet meer de uitbundigheid kon bereiken, die anderhalf jaar daarvoor had ge heerst bij de geboorte van prinses Beatrix de algemene wereldspan ning drukte ook zijn stempel op Ne derland was de vreugde in de har ten der Nederlanders zeker niet min der. De naam, die deze tweede prinses kreeg Irene, Vrede was wel zeer toepasselijk voor de tijd, waarin zij geboren werd. Deze foto, gemaakt door fotograaf M. C. Meyboom, toont de Vredes prinses enkele dagen voor haar 15e verjaardag. SUCCES EN TEGENSLAG De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft hedenochtend vroeg (Woensdag) met 21 tegen acht stemmen, bij 14 ont houdingen, het nieuwe economische plan van premier Mendès-France goedgekeurd. De commissie bracht enige wijzi gingen aan. Zo besloot zij de Natio nale Vergadering aan te bevelen de regering tot één Januari as. de ge vraagde volmachten te verlenen en niet tot één April, zoals Mendès- France had gevraagd. De voorstellen der commissie zul len in de Nationale Vergadering wor den besproken in het debat, dat Donderdag en Vrijdag aan het plan zal worden gewijd. De socialistische, enige radicale en enige Gaullistische leden der com missie spraken zich uit vóór het plan, de rechtgeoriënteerde gematigd con servatieven en republikeinen stem den tegen en de communisten, enige Gaullisten en de volksrepublikeinen onthielden zich van stemming. De uitslag van deze stemming wordt een gunstig voorteken geacht voor de kansen der regering om ook het fiat van de Nationale Vergade ring voor het economische plan te verkrijgen. Tunesië-politiek vindt tegenkanting. HANDBOEIEN IN PLAATS VAN EEN TROUWRING Amerikaan wilde met prinses Margaret trouwen Een 41-jarige Amerikaan, zoon van een rijke advocaat in Maine, is Dins dag geboeid van Canada naar Ver enigde Staten gebracht. Hij wilde in Canada een vliegtuig kopen en er mee naar Engeland vliegen, om met Prinses Margaret in het huwelijk te treden. Toen hij op het vliegveld Dorval bij Montreal inlichtingen inwon over de aanschaffing van een vliegtuig, dat hem over de oceaan kon brengen, waarschuwde men zijn vader. De po litie werd telegrafisch verzocht hem in handboeien terug te brengen. Een politieman zeide, dat de man voldoende geld bij zich had om een vliegtuig te kopen. Bij Kapellen op den Bos (bij Mechelen) in België is Dinsdag een personen trein op een goederentrein gelopen, tengevolge waarvan vijf mensen wer den gedood. Deze telefoto toont de locomotief van de personentrein, die diep in de achterste wagens van de goederentrein is gedrongen. Meer dan honderd rechtse afge vaardigden onder leiding van de conservatieve oud-premier Antonie Pinay hebben de nieuwe Franse pre mier zo goed als de oorlog verklaard. Een comité, waarin vertegenwoor digers van 115 voormalige Gaullis ten, onafhankelijken en afgevaardig den van de boeren zitting hebben, heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de hervormingspolitiek der re gering voor Tunesië en eenparig ge protesteerd tegen de genomen en voorgenomen maatregelen. Op een stormachtige bijeenkomst van zyn eigen radicaal-socialistische partij is Mendès-France er met moei te in geslaagd de goedkeuring te ver hinderen van een motie, die zich te gen de regeringspolitiek t.a.v. Tu nesië uitspreekt. weer J (Geldig van Woensdagavond itot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur). MINDER WARM IN HET BINNENLAND t Veranderlijke bewolking met aanvankelijk nog enkele regen- j of onweersbuien. In het binnen- j land minder warm. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 5 Aug.: zon op 5.06 en onder 20.25; maan op 12.50 en onder 22.07 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 22 e OSLO vrijwel onbew. 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM mist. 23 LONDEN zwaar bew. 23 LUXEMBURG zwaar bew. 30 PARIJS zwaar bew. 35 BORDEAUX zwaar bew. 33 GRENOBLE licht bew. 30 NICE zwaar bew. 28 GENEVE vrijwel onbew. 31 ZURICH zwaar bew. 31 LOCARNO vrijwel onbew. 28 BERLIJN zwaar bew. 30 FRANKFORT nevel. 32 MUNC.HEN vrijwel onb. 29 ROME vrijwel onbew. 32 AJACCIO onbew. 29 MALLORCA licht bew. 31 Wisselvallig zomerweer Het KNMI deelt mede: De tropische hitte in Frankrijk, België en het Zuiden van ons land, heeft gisteren aanleiding gegeven tot de ontwikke ling van warmtcstoringen, die reeds gisteravond in het Zuiden van het land onweer veroorzaakten. Som mige buien gingen gepaard met ha gel en zware windstoten. Vanmorgen vroeg werden opnieuw onweersbuien gemeld. Deze onweersactiviteit zal een daling van de temperatuur ten gevolge hebben omdat de storingen koelere lucht van de Noordzee aan zuigen. Op de Oceaan is inmiddels een nieuwe en actieve depressie versche nen, die voor zich uit een nieuwe hoeveelheid warme lucht in de rich ting van West-Europa stuwt. Het herfstachtige Juliweer zal dan ook niet terugkeren, maar de zomer blijft wisselvallig. Korreltje Velen voelen, weinigen denken; maar nog minder in aantal zyn zi), die hun gedachten kunnen uitdruk ken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1