TWEEDE DAG VAN ROLDUC Zwaar beladen zandauto's brachten hinder en gevaar in Bloemendaal en DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954 - DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Mandement is hunkering naar samenwerking In een doorwerkt betoog, waarin een filosofie van de democratie was opgebouwd, heeft prof. dr J. J. P. van Boxtel, hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen, tijdens de jaarlijkse sociale studie week de vraag gesteld, hoe het de mocratisch ideaal in practijk kan worden gebracht. Toen inleider de vraag stelde, of er tot heden ooit een democratie is geweest, maakte hij de opmerking, dat in het kader van de democratie het ,,baas boven baas" spelen een al gemeen bekend maatschappelijk ver schijnsel is. „Democratie, minimaal genomen, betekent niet zo maar ge regeerd worden door een ander, doch maximaal zichzelf besturen, zamen met anderen", aldus prof van Box tel. Democratie is dus zelfbestuur, en tracht spanningen tussen bestuur der en bestuurde op te heffen; ze is de gemeenschap die handelt op eigen gezag. Elk waarachtig bestuur zal het algemeen belang dienen en daar in het belang van de bestuurde. Betekent zelfbestuur van de groep nu niet een inbreuk op het zelfbe stuur van de persoon? Volgens de lesgever zijn er inderdaad conflicten, bijvoorbeeld bij on-rechtstreekse de mocratie, maar in beginsel ten aan zien van de gezamenlijke besluit vorming is er geen conflict. Overal waar vrijheid en gelijkheid worden geëerbiedigd, realiseert de democra tie zich op volkomen wijze, en dan Is er nog de broederschap en de we derzijdse liefde, die de voltooiing van de gelijkheid tussen de mensen is. Democratie is dus: het met elkaar eens zijn, waaruit volgt, dat regiona lisme en federatisme in wereldver- band met de democratie samenhan gen. Ook het subsidiariteits begin sel is democratie bij uitstek. Persoonlijkheidsontwlkkeling. De democratie heeft verder haar invloed op het maatschappelijk le ven, een aspect, waarover drs H. Janssen uit Den Haag heeft gespro ken, meer uitdrukkelijk over „de mocratie als manier van leven. Wat tot dusverre slechts voor een élite bereikbaar was, ligt thans in het be reik van een veel groter aantal. „Democratie als manier van leven" is een grotere gelijkheid tussen de mensen in de deelname aan de be schikbare goederen om daardoor te komen tot een meer ontwikkelde persoonlijkheid, en dus tot een gro ter verscheidenheid en verschil tus sen de personen onderling. De democratische gedachten moet ook doorwerken in het bedrijfsle ven, onder volledig respect van de persoonlijke waardigheid. Dat in de ontwikkeling van sociaal- en ar beidsrecht de werking van genoemd ideaal duidelijk zichtbaar is, heeft Verenigingsnaam ook in Nederlands Verenigingen met een naam in een vreemde taal, waaraan niet minstens een Nederlandse vertaling is toege voegd, kunnen geen koninklijke be williging op hun statuten krijgen. Dit geldt ook voor Friese namen zonder vertaling. Zulks blijkt uit het antwoord van minister Donker op schriftelijke vra gen van het Eerste Kamerlid, de heer Algra (A.R.) over de goedkeuring van de statuten van dc vereniging De Fryske bibletheek te Leeuwarden. Op deze algemene stelregel, die ook geldt voor verenigingsnamen in het Engels of in het Latijn bijvoorbeeld, is slechts één onbedoelde uitzondering gemaakt door de goedkeuring van de naam Fóar Us Lytskes bij Koninklijk besluit van October 1874. Het onderhavige geval is door een onjuiste administratieve behandeling niet eerder onder de persoonlijke aandacht van de minister gebracht, hetgeen hij betreurt. Het was niet nodig geweest, vervanging van de naam Fryske Bibletheek te eisen, daar volstaan had kunnen worden met toe voeging van een vertaling. De minis ter zal de vereniging te Leeuwarden in die zin berichten. Door het samenspannen van de kas sier-boekhouder van een brandstof fen-groothandel te den Haag. de 43- jarige H. J. v. d. K. met de 47-jarige brandstoffenhandelaar A. A. O., is de laatste twee jaar deze groothandel benadeeld voor ongeveer 10.000. De kassier heeft een volledige be kentenis afgelegd, maar O., die meer met de politie in aanraking is ge weest, is nog niet zo ver. Beiden zul len Maandag voor de officier van Justitie worden geleid. De fraude geschiedde, doordat met bestelbonnen geknoeid werd en een grotere hoeveelheid kolen door de brandstoffenhandelaar op zijn wagen werd geladen dan de bon aangaf en bij de kassier werd betaald. Het ver schil deelden de beide complottanten samen. Een controle op de voorraad van een bepaalde soort kolen bracht ten slotte de fraude aan het licht. KINDJE OP ZEE GESTORVEN. Het tweejarige dochtertje Eveline van de familie Herf, dat met haar moeder met het m.s. „Sibajak' 'op weg was naar Nederland, is dezer dagen aan boord plotseling overle den. Het stoffelijk overschot is met de gebruikelijke plechtigheid bij stil liggend schip in zee begraven. Eveli ne, wier vader reeds eerder naar Nederland kwam en te Groningen woont, was het enige kind van de heer en mevr. Herf. men kunnen opmaken ui det les van mr. F. J. M. Jansen uit Heerlen. Bij opzet en uitvoering van de P. B.O. in ons land konden gevaren worden vermeden, die thans elders duidelijk aan het licht treden. Ook hier het mandement. Dat op de Rolducse studieweek ook het bisschoppelijk mandement ter sprake zou komen, was vanzelf sprekend. In de aanwezigheid van Roermonds bisschop-coadjutor mgr. dr. A. Hanssen heeft hoofdaalmoeze nier K. Roncken er van gezegd, dat dit mandement nodig was na de on rust van verwarde discussies. In het woord van de bisschoppen heb ben onze sociale organisaties waar dering, steun en zekerheid ontvan gen wegens de wijze aansporingen en raadgevingen. Maar het mande ment mag geen reden tot zelfverze kerdheid zijn. Begrijpelijk heeft het scherpe reacties naar buiten gekre gen; slechts is het tragisch te noe men, dat katholieken er van afwij ken. Het is nu eenmaal wet, dat de pers van de praatavonden geen melding maakt. Ware het anders, wij zouden gelegenheid hebben de geestdrift te beschrijven, waarmee de 428 deel nemers aan deze week de vèrdragen- de betekenis van het mandement hebben vergezeld. Men kan dat doen met des te meer kracht, omdat zulke DOKKUMS OPGRAVING WEER DICHTGEGOOID Volgend jaar verder De resultaten van de opgravingen op het Marktplein te Dokkum wor den thans weer aan het oog onttrok ken. Veertig man van de Ned. Heide Mij. zijn bezig de graafputten dicht te maken. Opdat ook in de toekomst de om trekken van de fundamenten van de beroemde Bonifacius-abdy met toren HET KONINKLIJK GEZIN TERUG UIT UENEMARKEN Het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen aan Denemarken is Maandag besloten. Nadat prins Bernhard en de twee oudste prinsessen des ochtends per vliegtuig naar Nederland waren ver trokken, zijn de koningin en de jong ste twee prinsessen tegen de avond per trein uit Padborg vertrokken, Het Deense koningspaar en prinses Magretha vergezelden de koningin en te zien zullen ZUn, worden deze met haasr dochters naar Padborg, waar en. gekleurde stenen in het pleve.se! af- kcle honderden men!en ach verza- gedrukt Hierdoor kan men de me,d hadde„ vreemdeling een indruk geven van Voor haar ver,rek hee„ Hare Ma, de indrukwekkende omvang van de jestei, me, kcmingin Ingrid en haar eertuds hier verrezen tufstenen eibdij tante lady Patrjda Ram|ayi das mid. dags een bezoek aan Aebenraa ge- met kloostertoren uit de twaalfde begrijpelijke woorden werden ge-1 neergeslagen en beroofd door een sproken door hen, die deel hebben 1 40-jarige man. Op het politiebureau werd hy on- in het kerkelyke gezag. Daar was ook de verzekering, dat overeenkomstig de wezenlijke in houd van het mandement er hunke ring tot samenwerking is met alle weldenkende en goedwillende mede mensen. Dat dit ook sterk leeft on der de deelnemers aan deze Studie week, bleek vooral in gesprekken die in de „wandelgangen" van de oude abdij werden gevoerd. uu6o ctu uuiuun aan ncucmoa gu- i iV6~ eüleJV,., bracht, waar de koningin enige inko- pgn jjggjj UITGEPUTTE JONGEMAN IN ZEE VERDRONKEN Oververmoeid na fietstocht Gistermiddag te omstreeks twee uur is bij het Bloemendaalse strand ter hoogte van de kop Zeeweg de achttienjarige fabrieksarbeider Ch. Samson uit Wilnis in zee verdrom ken, toen de krachten om naar het strand terug te zwemmen hem bega ven, waarschijnlijk doordat hij zeer vermoeid na een lange fietstocht in het water was gegaan. Van de twee broers en vijf vrien den, in wier gezelschap hij zich be vond, hebben twee nog getracht hem de helpende hand te bieden, maar zij waren nauwelijks in staat zichzelven tegen de sterke stroom te handhaven. Een half uur nadat zij hun pogingen hadden moeten opgeven is het slacht offer 300 m. verderop aangespoeld. Kunstmatige ademhaling bleef vruchteloos. jaar in Dokkum opnieuw opgravin gen zullen worden gedaan door de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek en wel meer zuidelijk, waar men de kruin vermoedt van de terp van het ten tijde van Bonifatius reeds aanwezige gehuchtje Dokkum. Het is namelijk de bedoeling het ver band te zoeken met de thans onder zochte terp en de Dokkumer vlucht heuvel. EXPEDITIEKNECHT ZETTE BEROVING IN SCèNE. De 20-jarige expeditieknecht C. in 't S. kwam Zaterdagmiddag bij de recherche vertellen, dat hij in de lift van het industriepand aan de Goudsesingel in Rotterdam zou zijn derzocht door de G.G. en G.D., die vaststelde, dat de man simuleerde. De recherche ging hem nog eens aan de tand voelen en toen kwam de aap uit de mouw. Hij had het verhaal verzonnen, omdat hij, zoals hij ver telde, ƒ450 van voor zijn baas ge- inde kwitanties, had achtergehouden. Het verduisterde bedrag zou echter groter zijn. De „beroofde" is in be waring gesteld. REEKS VONNISSEN In de gemeente Bloemendaal heeft men veel last van zandauto's. In de Kennemerduinen wordt zand in vrachtauto's geladen en vervoerd naar diverse delen van de gemeente Haarlem voor het ophogen van ter reinen ten behoeve van de bouw van woningen. Klachten werden vorig jaar reeds geuit, dat zand op straat valt en in de gemeente Bloemendaal moest de dienst van publieke werken regelmatig in actie komen om ver-, stopt geraakte rioolputten e.d. schoon te maken. Ook kwamen er vaak klachten bij de politie binnen over te hard rijden door chauffeurs. Het was niet ge makkelijk een proces-verbaal op te maken, omdat er geen bepalingen waren over maximum snelheid. Het verdronken kalf. Enkele dagen voor Pasen is een jongetje op de hoek van de Bloenren- daalseweg en de Julianalaan te Over- veen, dat op het trottoir speelde, door een zandauto aangereden en gedood, doordat de bestuurder niet tijdig kon stoppen, omdat zij remmen weiger den. De Bloemendaalse politie heeft daarna een vijftigtal processen-ver baal opgemaakt wegens overtreding van artikel 13 van de wegenverkeers. wet. Een veertigtal in het bouwbe drijf werkzame vervoerders (werkge vers en chauffeurs! had zich voor de Haarlemse kantonrechter te verant woorden. Hun was ten laste gelegd, FELLE BRAND TE MIERLO VERWOESTTE 3 HUIZEN 20 Personen dakloos Maandagmiddag omstreeks half vijf is, vermoedelijk ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen, brand ontstaan in een rieten schuur, gele gen achter een blok van drie wonin gen aan de Goorse dijk te Mierlo. De vlammen vonden gretig voed sel in de schuur en aangewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur over op de met stro bedekte wonin gen. De ijlings gewaarschuwde brand weer stond voor een schier hopeloze taak. Het water voor de bestrijding van de brand moest uit het op grote afstand gelegen Eindhovens kanaal worden gehaald. Hoewel de brand weerlieden zich tot het uiterste in spanden, konden zij niet voorkomen, dat de drie oude woningen totaal in de as werden gelegd. De families Beks, Van der Putten en Manders, in totaal 20 personen, zijn hierdoor dakloos geworden. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering gedekt. WANDELAARS BESPOTEN MET RODE VLOEISTOF. Na de inktwerpers, die de schrik der argeloze wandelaars(-sters) uit maakten, blijken thans andere van dalen in de Haagse binnenstad te ope reren. In de afgelopen week zijn van dit lafhartige optreden een man een een vrouw het slachtoffer geworden. Hun kleding, schoenen en kousen werden bezoedeld. Het rode goedje, dat uit een plastic potje werd geworpen, is vrijwel niet uit de kleding te krij gen. dat zij hun wagens met zand hadden geladen (c.q. doen laden) op een wij ze. die gevaar oplevert voor het an- cere wegverkeer. De straffen voor de chauffeurs va rieerden van 10 tot 35 en voor de werkgevers van 50 tot 100. Niet te voorkomen? De verdediger legde in zijn plei dooi de nadruk op het verschil tus sen het afwaaien van het zand en het afvallen. Het laatste, waarvan in de verhalen niet wordt gesproken, kan veroorzaakt worden door gevaarlijk laden, maar het afwaaien is ondanks eJke beproefde voorzorg niet te voor komen gebleken. Nieuwe normen. Een andere raadsman gewaagde van „muggenzifterij", als gevolg waarvan de chauffeur, die zulk een belangrijke rol in de bouwnijverheid vervullen, twee keer terecht moeten staan. Sommigen hebben zich reeds voor de economisphe rechter te ver antwoorden gehad wegens het zwaar beladen van hun voertuigen, doordat de nieuwe wet autovervoer goederen daaraan nieuwe normen heeft gesteld. De verdachten hadden zeven a acht ton zand vervoerd, hoewel zij volgens de vergunning vijf ton mochten ver voeren. Geldboeten van 25 werden toen opgelegd. MEER "QLLEH NAAR DUITSLAND West-Duitsland heeft er in toege stemd de invoer-contigenten voor Nederlandse bloembollen vcor het lo pende jaar te verhogen van 12 op 18 millioen gulden. Het invoercontingent voor snijbloe men wordt verhoogd van 6.3 millioen gulden tot 10.5 millioen en dat van aniline verfstoffen van 1.5 millioen gulden tot 2.5 millioen. Deze resulta ten werden bereikt in besprekingen die tussen een Nederlander en West. Duitse handelsdelegatie in Bonn werden gevoerd over vraagstukken, welke de handel tussen beide landen betroffen. De bijeenkomst had voornamelijk ten doel de bestaande goederenlijsten van de tussen beide landen bestaande handelsovereenkomst aan te passen aan de Duitse liberalisatiemaatrege len en voor sommige goederen over te gaan tot uitbreiding der contin genten. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat dit doel tijdens de onderhande lingen ten volle werd bereikt. Behalve de genoemde contingenten verruimde West-Duitsland ook nog enkele andere, waaronder papier- en cartonwaren. Nederland van zijn kant heeft er in toegestemd een gro tere invoer toe te staan voor auto's, pratica-artikelen en armaturen. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van drs. H. L. M. van Oor schot van het directroraat voor de buitenlandse economische betrekkin gen. De Duitse delegatie werd ge leid door dr. Stalmann van het mi nisterie van voedselvoorziening, land bouw en bosbouw. Rolducs beraad over Democratie en Christendom Wording en verwording van de Europese democratie Terwijl gang Kerkrade het gast vrije bed spreidt voor duizenden vreemdelingen, die deze maand het Wereldcongres in Nederlands oudste mijnstad komen bezoeken, ter ere waarvan thans voor de eerste maal de Blauwe Engel van de Spoorwegen het Millioen en lijnt je gaat berijden, heeft de oude abdij van Rolduc voor de 23ste maal haar evenzeer gast vrije ruimten beschikbaar gesteld voor de befaamde Limburgse sociale studieweek. Ook deze keer zijn alle plaatsen bezet en waarlijk niet leen door mannen cn vrouwen van alle standen uit de eigen provincie, maar evenzeer door sociale voor trekkers van buiten het Limburgse. Algemeen onderwerp is „Demo cratie en Christendom", een breed terrein, dat door sprekers van for maat wordt verkend en dat gelegen heid schenkt tot gedachtenwisseling, niet slechts na elk van de zes lessen, maar ook op de traditionele praat avonden. Wat de democratie wèl is, en wat niet. Puttend aan de bronnen van de democratie, heeft dr. P. J. H. Wal grave uit Leuven er aan herinnerd, dat de geschiedenis omtrent de Eu ropese democratische gedachte terug voert naar Hellas en naar het Chris tendom. Het Griekse democratische ideaal is vrij spoedig vervallen in anarchie en dodelijke verdeeldheid; maar juist uit die fout heeft Christus verlossing gebracht, aldus deze eer ste lesgever. Daarna heeft hij de bijdrage van het Christendom tot de democrati sche gedachte als volgt samengevat: de verlossing, door het Christendom gepredikt, heeft de mens vrijgemaakt van slavernij en hoogmoed; maar ook heeft die verlossing de vrije mens ge leid naar een harmonische gemeen schap met anderen. De evangelische wet heeft de oude wet herleid tot liefde tot God en de evenmens, maar ook tot alles wat noodzakelijk door de liefde wordt vereist. De geest van vrijheid der kinde ren Gods en het Rijk van God heeft vanzelf uitgeoefend op de ontwik keling van een corresponderende vrijheidsgeest in de burgerlijke maatschappij. Consequent kan uit dit alles worden afgeleid het bewust zijn van een diepste gelijkheid van alle mensen. Aldus heeft dr Walgrave de vraag beantwoord, wat democratie eigen lijk is. En aan dit antwoord heeft hij tenslotte de synthese van het christe lijk personalisme afgeleid. Een andere vraag is, wat de de mocratie eigenlijk niet is. Op die vraag heeft dr. A. J. M. Cornelissen uit Nijmegen deze ochtend geant woord, toen hij sprak over de ver wording van de Europese democra tie. De gezonde idee van democratie is verworden na de middeleeuwen, toen de renaissance de klassieke schoonheid van de mens aanvaard de, maar de waarheid omtrent de mens, zoals de Grieken die hadden uitgedrukt, verwaarloosde. NIEUWE WAARSCHUWINGS INSTALLATIE N.S. VOLDEED NIET Ter beveiliging van spoorwegvia ducten is zoals bekend door de Ne derlandse Spoorwegen een waar schuwingsinstallatie, werkende met foto-electrische cel ontworpen, waar door bestuurders van wagens met te hoge vrachten opmerkzaam gemaakt worden op het gevaar van klemrij den en erger. Het is echter gebleken, dat deze installatie niet onder alle weersomstandigheden bruikbaar was. Een in Hengelo gemonteerde instal latie is weer verwijderd. Bescher mingsmaatregelen blijven echter noodzakelijk, zodat thans bij de spoorwegen een andere wijze van waarschuwen in studie is. ENIG RUMOER RONDOM „VREUGDE EN RUST"! Het gemeentebestuur van Den Haag verkocht enige tijd geleden het paviljoen „Vreugde en Rust" aan de gemeente Voorburg, die een open bare inschrijving hield om het park te verpachten. De enige inschrijfster was toen een P. v. d. A.-stichting, die het park voor 10 jaar wilde hu ren en dit heeft de Haagse vroede vaderen maar matig behaagd. Zij wa ren zoals uit een gemeenteraads vergadering van gisteren bleek felle tegenstanders het paviljoen «an een politieke partij te verhuren, on danks het feit, dat het park ook voor andere politieke partijen beschikbaar zal blijven. Deze laatste bepaling was echter niet in de overeenkomst opgenomen en daarom wilden de tegenstemmers liever dit recht voor de andere par tijen op schrift gesteld zien. Dit bleek om allerlei redenen niet mogelijk en ten slotte werd het pa viljoen toch aan de P. v. d. A. ver huurd. BRITSE PRIJS VOOR KON. NED. GLADIOLENVERENIGING. Op de Internationale Gladiolen- tentoonstelling te Camborne in Corn wall heeft de Koninklijke Nederland se Gladiolenvereniging een speciale eerste prijs gekregen voor haar in zending van 8.000 bloemen. De inzending maakte bijna een derde deel uit van de tentoonstel ling van ongeveer 25.000 bloemen, die door de Britse Gladiolenvereni ging is georganiseerd. NED. LUCHTMACHT WORDT OPVALLEND! Militairen van de Koninklijke Luchtmacht beneden de rang van vaandrig, die bestemd zyn voor op leiding tot vlieger, dragen van het tijdstip af, dat zij in werkelijke dienst zijn opgekomen op de veldblouse, op de jas dagelijks tenue en op de overjas ter weerszijde van de kraag een gelijkzijdige driehoek van melk wit plastic. Op de jas dagelijks te nue is een punt van de driehoek naar boven gericht. Onder het luchtmacht embleem op de veldmuts wordt een cirkelvormig plaatje van melkwit plastic gedragen, hetwelk de ope ningen in dit embleem opvult zonder daarbuiten te steken. „MARIKEN VAN NIMWEGEN" OP HET AMSTERDAMSE BEGIJNHOF Ter gelegenheid van het Mariajaar zal de vereniging „Katholiek Amster dam" op het Begijnhof in de hoofdstad opvoeringen doen geven van het mid deleeuwse spel „Mariken van Nim- wegen" en wel door de toneelstich ting „Elckerlyc" onder leiding van Henk Schaer. De première is op Za terdagavond 18 September a.s. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: ss. „Laërtes" (9 Aug.), ss. „Ampenan" (12 Aug.); Ned. Nw.. Guinea: ss. Laërtes" (9 Aug.); Ned. Antillen: ms. „Daphnis" (10 Aug.); Suriname: ms. „Stentor" (11 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Edinburgh Castle (7 Aug.); Ca nada: ss. „Groote Beer" (10 Aug.), ms. „Prins Frederik Willem" (12 Aug.); Zuid-Amerika: ss. „17de Octobre" (7 Aug.), ms. „Alhena" (11 Aug.); Aus tralië: via Engeland (7 Aug.); Nieuw- Zeeland: via Engeland (7 Aug.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. ONDERWIJZERES INFECTEERDE ENKELE KLEUTERS MET TJB.C. Dezer dagen heeft zich te 's-Her- togenbosch een geval voorgedaan van school-infectie. Een onderwijze res op een kleuterschool bleek bacil lendraagster te zijn, waardoor zij enkele kinderen met TBC besmette. De onderwijzeres werd in een sa natorium opgenomen. Bij de kinde ren werden slechts lichte aantastin gen geconstateerd; geen der patiën tjes behoefde in een sanatorium te worden opgenomen. Zij kunnen thuis worden verpleegd. Volgens mededelingen van het con sultatie-bureau kon de infectie in de kiem worden gesmoord. Uitgebreide controle-maatregelen ten aanzien van de gehele school zijn genomen. KLEUTER VERDRONKEN. Het vierjarig zoontje Jaapje van de familie J. Ronda uit de Heymanslaan te Groningen werd sedert vorige week Donderdag vermist. Brandweer en politie hebben op aanwijzing van buren ook het Oosterhamrikkanaal afgedregd, doch zonder resultaat. Maandagavond zes uur zag een brugwachter het lijkje van het kerel tje drijven in het Oosterhamrikka naal nabij de Zaagmuldersbrug. STEEKVLAM NA VUURPROEF. De machinist F. de K. uit Tilburg moest Zondag naar het ziekenhuis worden vervoerd, overdekt met brandwonden, nadat hij stookolie op het fornuis had gegoten om te zien of er nog vuur in zat. Na zyn daad in de kustvaarder „Prins Bernhard", gelegen aan de v. d. Lclykade in Den Haag, schoot een steekvlam omhoog. Later kon de man naar het scheepje terugkeren. Wat doen we ermee? In „De Gelderlander' schrijft de heer F. M. Bongaards, hoofd van de R.K. school te EscharcnGrave: Naast het vele goede en mooie, dat van de „Vierdaasge" te melden is en gemeld wordt, dient ook het navolgende in het licht der publi citeit te worden gesteld: Toen een groep van plm. 20 ge- uniformeerde afstandmarsers Vrij dagmorgen om ruim 10 uur de zijweg naar Escharen passeerde, juist bij het kerkhof van 'Grave aan de Jan van Cuykdijk merkte deze groep blijkbaar een R.K. priester op, die tussen vele andere belangstellenden het wandelfestijn stond gade te slaan. Eén midden uit de groep gaf direct een teken aan de anderen. Een reeds ingezet lied werd hierop onderbroken en allen tegelijk zetten een lied in van de volgende verheffende inhoud: Wat doen we met de Roomsen, Wat doen we met de Roomsen, Dit lied werd zo spontaan aan geheven, dat het blijkbaar tevoren was „ingestudeerd". De omstanders uitten spontaan hun verontwaardi ging, wat voor de „heren" wande laars echter geen aanleiding was hun mond te houden. Een der aanwezigen fietste de gToep achterop en vernam van de achter deze groep lopende militai ren, dat het betreffende geünifor meerde korps, gekleed in khakl broek, sportblouse en blauwe veld muts met donkerblauwe pluim een weerbaarheidskorps was van de Leidse studenten. Wanneer deze „heren" het niet nalaten kunnen hun antiipapisme te uiten op het zien van een pries- tertoog, laat hen dan alsjeblieft een volgende maal in Leiden blij ven, of laat de organisatoren van de „Vierdaagse" voor hen een route uitstippelen buiten Brabant. Wij hier in Brabant ontvangen hen toch ook met een lach en een hoe- ra-tje! Jammer inderdaad, dat zelfs een universitaire scholing niet altijd en niet bij allen een garantie is voor inwendige beschaving en maat schappelijk fatsoen. Snappen deze „heren" niet, dat zy hun uniform te schande maken en hun naam te grabbel gooien? Dan kunnen we meer respect hebben voor de véle groepen mili tairen, die hun uniform met waar digheid weten te dragen en bij het passeren van het kerkhof een ingezet marsliedje even onderbra ken. PRINS BERNHARD IN ZUID-FRANKRIJK. Z.K.H. Prins Bernhard is gister middag per vliegtuig in Nice aange komen. Hij zal gedurende enkele da gen in Zuid-Frankrijk' kennissen be zoeken. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.38 Waterst.). 10.00 Boekbe spreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Prof. dr. D. H. Wester: „De toekomst van onze maatschappij". 11.30 Gram. 12.00 Accord, ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. .12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Mil. kapel. 13.50 Gram. 14.00 Medi sche kron. 14.10 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.30 „Jeremia", hoorsp. 17.50 Regeringsuitz.: „De brievenbus gaat open", correspcndenlieclub o.l.v. Re- gina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act 18.30 R.V.U.: dr. J. M. Lo- dewijks: „Een jaar natuurleven in en om het water". 19.00 Pianospel. 19.15 „Domela Nieuwenhuis op het Binnenhof", caus. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pol. Com mentaar. 20.15 Lichte muz. 20.45 In leiding tot het volgende hoorsp. 20.55 „De politieke tinnegieter hoorspel. 22.05 Dansmuz. 22.25 „Van kiel tot masttop", caus. 22.40 Negro spiri tuals. 23.00 Nieuws. 23.15 Verslag v. h. 39e Wereld Esperanto-congres te Haarlem. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor dc zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 12.00 Bas, bari ton en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Middag- pauzedienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevar. muz. 13.40 Gram. 15.25 Mezzo- sopr. en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Christe lijk Organisatie- en Verenigingsle ven". 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en soliste. 21.25 „Toeris me in Italië", caus. 21.40 Pianospel. 21.55 Gram. 22.15 „De Muziek der Volkeren" (met illustr.). 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- ber. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5