Gisteren is het vuren in Midden-Vietnam gestaakt Grote brand bij Van Gelder bedreigt de papiervoorziening voor Nederland AyC'V^C^ClÓCOOI^/^^i/lir Papieren VELZEN IN VUUR EN VLAM Personeel keerde terug van vacantie teneinde n stagnatie te voorkomen Bejaarde weduwe te Leiderdorp door klap met een fles van leven beroofd Hedenochtend twee arrestaties Geen massale uittocht uit Hanoi A MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 I /«k 9 I f|L® 45ste JAARGANG No. 13260 Directeur: c m. v. hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I brand Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. i BUREAUX: PAPENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Gisterochtend tegen 12 uur is bij de Koninklijke Papierfabrieken N.V. Van Gelder en Zonen aan de Kanaal^ade te Velzen een grote brand uit gebroken. In een der gebouwen van het oude gedeelte op het fabriekscomplex stond al spoedig een der drie in het betrokken gebouw aanwezige papiermachi nes in lichterlaaie. Tegen half een was de enorme rookontwikkeling wijd en zijd in de omtrek zichtbaar. De fabrieksbrandweer, alsmede die uit Beverwijk en later die uit IJmui- den, bestreden het vuur met groot materieel. Be brand ontstond, doordat bij het lassen van een „P.. M. 14" machine, die een capaciteit heeft van 2 Y> ton papier per uur, een vonk in het oliebad van de machine viel. Men was met een lassing bezig, om de machine be drijfsklaar te maken. Het vuur greep als razend om zich heen en de brand weer van Velzen moest met al het materieel te hulp snellen, dat de bedrijfs brandweer tegen de vuurzee niet was opgewassen. ontwikkeling werden twee brand weerlieden van de Velzense brand weer het slachtoffer. Zij werden in de verbandkamer vande fabriek weer bijgebracht. Tegen half twee was het vuur gelöcaliseerd en kon men met de langdurige nablussing een begin maken. Een der slachtoffers van de brand weer was de heer' M. J. v. d. Heuvel, -opperbrandmeester van de vrijwilli ge brandweer te Velzen, tevens inge schakeld bij de bedrijfsbrandweer van de papierfabrieken. Hij was als brandwacht ter plaatse aanwezig, toen de brand uitbrak. Bij zijn onmiddel lijke blussingspogingen, raakte hij door de rook verstikt. Een tweede brandweerman zou een gebroken arm hebben opgelopen. Vonkje in oliebad Later verleenden ook de bedrijfs brandweer der Hoogovens te IJmui- den en de brandweer Uit Haarlem assistentie. Deze laatste behoefde ech ter niet in te grijpen, omdat op het ogenblik van aankomst het ergste voorbij was. Doordat een pomp op het terrein uitviel en de brandhaard in een der oudste delen van het fa briekscomplex woedde, was het aan vankelijk zeer moeilijk het vuur te bereiken. Twee brandweerlieden uitgeschakeld. Later legde men echter slangen over de daken der belandende fabriek- hallen, zodat de vlammen tenslotte met 10 stralen konden worden bestre den, zowel van boven als van onderen mede dank zij een overvloed aan blussingswater, uit het Noórdzeeka- naal. Het dak van de p.m. 14-hal stortte voor een groot gedeelte in. De brandweer heeft de rest met ha ken neergehaald. Van de hevige rook- Velzerpont was vlot. De schade is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Men neemt aan, dat die in de honderdduizenden zal lopen, nog afgezien van de vertraging, die in de productie zal worden veroor zaakt. De „p.m. 14" is een van de 4 gro te papiermachines der fabriek. Een der vier staat op een andere plaats in het grote fabriekscomplex. Door de „p.m. 14" werd krantenpapier ge maakt. Een vierde deel van de pro ductie is door deze brand uitgeval len. De Velzer-pont heeft bij het ver voer van de brandweerwagens uit Velzen-Zuid en uit Haarlem op zeer vlotte wijze geholpen. Een grote file vacantiegangers, die gistermiddag aan de Zuidzijde van het pontveer wacht te, ondervond daardoor echter een zeer grote vertraging. Vacantie onderbroken. De bedrijfsdirectie deelde mede, dat de terugslag op de productie ten ge volge van het uitvallen van de pa piermachine 12 procent van de totale productie bedraagt. Doordat een deel van het personeel van de tweede pa pierfabriek der firma in Renkum, de zogenaamde Renkum 2, een deel van haar vacantie wil opofferen, denkt men de terugval in de productie te kunnen egaliseren. Valt mee. De gevolgen van de brand laten zich, zoals de laatste berichten mel den ondanks de vrij aanzienlijke schade, thans zo aanzien, dat de be schadigde machine op betrekkelijk korte termijn hersteld zal kunnen worden. Spontaan heeft het personeel van de courantenpapierfabriek te Ren kum de vacantie, welke deze week genoten zou worden, opgeschort, zo dat in de directe courantenpapier voorziening Slechts geringe stagnatie zal ontstaan De schade wordt door verzekering gedekt. Stormloop naar Lourdes Het Maria-jaar, dat in Lourdes op bijzondere wijze gevierd wordt, heeft tot gevolg gehad, dat dit jaar een re cord aan pelgrims het genadeoord bezoekt. Gedurende de eerste 5 maanden zijn anderhalf millnen pelgrims en bezoekers in Lourdes geweest. In dezelfde periode werden 50.000 H. Missen opgedragen, welke gemiddeld door 10001200 zieken werden bijgewoond. Hond dreef de Donau af Een schipper in Passau (Beieren) heeft van een collega in Boedapest bericht gekregen, dat zijn hond, die bij de overstromingen van vorige maand met hok en al door de Donau werd meegesleurd, in de Hongaarse Hoofdstad, ruim 600 km. stroomaf waarts, is gered. Het dier was toen nog steeds met een ketting aan zijn hok verbonden. De Hongaar schreef,, dat hij de hond, als deze weer op verhaal zou zijn ge komen, zou terugsturen. Op 10 Juli. had men de hond bij Passau in de Donau zien drijven. De volgende dag hadden inwoners van Linz (Oostenrijk) het dier zien pas seren, dat jankte en aan zijn ketting rukte. BRUTALE MOORD OP KLAARLICHTE DAG Buren kregen argwaan Op klaarlichte dag is Zaterdag de 75-jarige alleenwonende weduwe, mevrouw ZwanenburgRoos, op beestachtige wijze vermoord in haar woning aan de Hoofdstraat te Lei derdorp. Zij werd om het leven ge bracht door een dodelijke klap met een fles. Na de misdaad liet de moor denaar de gordijnen zakken en plaat ste een bordje voor het raam met: „Met vacantie tot 15 Augustus". Om rond half acht had een meis je de bejaarde vrouw nog gezien. Het was een buurjongen, die zijn fiets in een schuurtje van het slacht offer mocht bergen en daartoe elke ochtend de sleutel van het schuurtje uit de vensterbank haalde, die Za terdagochtend het briefje voor dat raam zag. Dit bevreemdde hem zo zeer, dat hij zijn moeder waarschuw de, die onmiddellijk ging kijken en eveneens het bewuste briefje zag. De mededeling daarop kwam haar zo ongelovig voor, aangezien zij haar buurvrouw nog de vorige avond om tien uur gesproken had en deze niets gezegd had, dat zij zou uitgaan, het geen zij anders altijd deed, dat zij direct een familielid, mevr. de Bruin, eveneens te Leiderdorp wonende, waarschuwde, waarop deze zich on- Weldra afstand van Frans opperbevel In Midden-Vietnam, een gebied van 145.000 vierkante kilometer, is na acht jaren de strijd gisteren geëindigd. Beide partijen staakten het vuren om 7 uur plaatselijke tijd krachtens de tien dagen geleden in Genève gesloten overeenkomst. Tot het laatste ogenblik bleven de Noordelijken kleine aanvallen uitvoe ren op Franse stellingen. Zij deden dat kennelijk om de Vietnamese bevol- wing hun kracht te tonen. Midden-Vietnam, het vroegere Annam, beslaat het grootste deel van Vietnam. Bijna door het midden van Vietnam loopt de demarcatielijn waarover men het in Genève eens is geworden. In Zuidelijk Vietnam wordt het vuren gestaakt op 11 Augustus. MINDER EVACUé'S DAN VERWACHT WAS. De chef van de evacuatie van Ha noi heeft in een communiqué ver klaard, dat van de meer dan 6000 Franse burgers in Hanoi velen zich niet hebben opgegeven voor evacua tie. Hij waarschuwt, dat de Franse regering geen verantwoordelijkheid kan dragen voor degenen, die zich niet laten inschrijven. Wat de Vienamezen in Hanoi be treft, van hen worden per dag slechts enkele honderden voor evacuatie in geschreven. De autoriteiten van Vietnam had den verwacht, dat zich er minstens 100.000 zouden opgeven. Het schijnt, dat van de bevolking van een half millioen slechts een kleine fractie Hanoi zal verlaten. De autoriteiten hadden er op ge rekend, 5000 mensen per dag te eva cueren via de haven Haiphong. De autoriteiten van Vietnam meenden, dat de evacuatie op grote schaal een propaganda-overwinning zou wor den, van belang voor de later te hou den verkiezingen in Vietnam. Men had gerekend op „een vlucht voor de communisten". Uit gezaghebbende bron verneemt men dat Frankrijk spoedig afstand zal doen van het commando over het nationale leger van Vietnam en de militaire controle over het gebied ten Zuiden van de 17e breedtegraad aan dit leger zal overdragen. Het leger van Vietnam krijgt een eigen opperbevelhebber. Generaal Ely de opperbevelhebber der Frans- Vietnamese strijdkrachten in Indo- China, blijft commandant van het Franse expeditiecorps. Hij zal ech ter geen bevelen meer geven aan het leger van Vietnam. Tot 11 Augustus blijft generaal Ely verantwoordelijk voor de bevel voering. Alleen de wereld rond De 13-jarige Canadese padvindster Shokontla Mayer de Duncan, die in Brits Columbia woont, is Zaterdag in Montreal aangekomen na alleen een reis om de wereld gemaakt te heb ben. Het meisje vertrok verleden jaar Juli naar Hawaii en bezocht achter eenvolgens Japan, de Philippijnen, Malakka, India, Egypte Italië en Frankrijk. Zij heeft tijdens haar reis talrijke lezingen gehouden en een verslag in vijf delen van haar belevenissen ge schreven. In een notedop De 33-jarige Amerikaan Sven Joffs is Zondag met zijn zeven ton meten de kotter „Atea" na een reis1 van 42 dagen uit New York te Cobh (Ier land) aangekomen. Joffs, een matroos ter koopvaardij, maakte de reis al leen. Hij vertelde, dat hij drie maal met zware storm te kampen had ge had. Hij is van plan met zijn vader, een gepensionneerde scheepsbouwkundig ingenieur uit Helsinki, over een -daf of tien zijn reis naar de Finse hoofd stad voort te zetten. middelijk naar de woning van de vermoorde 'begaf. Politie ging naar binnen. Deze constateerde eveneens ver schillende ongewone dingen aan het huis en daar ook zij altijd in ken nis gesteld werd als haar tante, de weduwe Zwanenburg, zich ergens heen begaf, en zij bovendien geen gehoor kreeg stelde zij de politie in kennis van het ongewone feit, waar op twee politieagenten zich naar de. woning begaven en daar de vreselij ke ontdekking deden. De deuren wa ren gesloten maar door openschuiven van het raam konden zij naar binnen. Op hun beurt waarschuwden zij de groepscommandant, die zich in ver binding stelde met het Parket in Den Haag dat in de loop van de ochtend ter plaatse arriveerde. Ook de politie- arts, dx. Hulst werd gewaarschuwd, om sectie op het lijk te verrichten. Gisteravond was het rapport nog niet. in het bezit van de commandant en kon deze niets naders vertellen hier over. De gehele dag heeft men ge zocht naar eventuele sporen. Ook heeft men gezocht naar vingerafdruk ken op de vensterbank en binnens huis, maar het staat nog niet vast of er vreemde afdrukken bij zijn. Vast staat, dat de moord met een fles werd gepleegd en dat het slacht offer daarna nog verschillende steek wonden zijn toegebracht, vermoede lijk met een vork. Motief roof? Twee leden van de Rijkspolitie von den de weduwe op de grond liggen voor het orgel. Zij was reeds gekleed zodat de overval niet in de nacht, maar volgens meerdere gegevens des morgens na zeven uur moet hebben plaats gehad. Een kapotte bril lag naast haar en een bijbel in de nabij heid op een stoel. Het lijk vertoon de verscheidene steek- en slagwon- den, voornamelijk aan de hals. De moordenaar moet, als zovele an deren, hebben geweten, dat de oude vrouw deze Zaterdagochtend, een be drag van enkele honderden guldens (door haar geïncasseerd huurgeld) in huis had. Maar dit geld, geborgen in een zwartlederen portefeuille, heeft hij niet gevonden. Waarschijnlijk: is alleen wat huishoudgeld verdwenen, Nog een inbraak. Mogelijk verband hiermede houdt een diefstal bij de fa. Oosthoek aan de overkant van de Rijn gelegen. Toen n.l. dezelfde ochtend om negen uur, een der mensen zich aan het kantoer vervoegde omdat hij te wei nig salaris had ontvangen en dit zou worden bijbetaald kwam men tot de ontdekking dat er een som geld ver dwenen was. Het kantoor had enige tijd opengestaan omdat er iemand was geweest en vergeten de deur weer te sluiten. Of het echter in deze tijd is gebeurd of eerder in de mor gen, is niet met zekerheid te zeggen. Hoeveel er vermist is kan nog niet vastgesteld worden aangezien de boekhouder afwezig is. In verband met de moord op de 75-jarige vrouw in Leiderdorp zijn hedenmorgen op het politiebureau te Leiden twee verdachten in ver hoor genomen, één uit Voorschoten en één uit Leiderdorp. Het huis aan de Hoofdstraat, waar de bejaarde vrouw haar levensavond sleet. Het benedenraam is van de ka mer, waar de moordenaar zijn laf hartige misdaad bedreef. Foto: N. v. d. Horst. Minister Yamin terug Minister Yamin is Zaterdagavond per vliegtuig uit Djakarta in Neder land teruggekeerd. Hij legde na aankomst op Schip hol een verklaring af, waarin hij oa. zei, dat hij tijdens zijn vierdaags verblijf in de Indonesische hoofd stad in contact is geweest met het kabinet, het parlement en de rege ringspartijen en is ontvangen door president Soekarno en vice-president Hatta. In zijn verklaring aan de journa listen zei minister Yamin, dat de jongste overeenkomst tussen Frank rijk en de Vietminh en tussen Enge land en Egypte niet alleen grote in druk in het Westen hebben gemaakt, maar ook in het Oosten. Hij voegde hieraan toe goede hoop te hebben, dat ook de besprekingen in Den Haag tot een goed resultaat zullen leiden. Minister Yamin ontweek vragen over de resultaten van zijn bespre kingen in Djakarta. Hij weigerde mede te delen of hij nieuwe instruc ties bij zich had voor de Indonesische delegatie in Den Haag. Ook vragen, wanneer de conferentie in formele zitting bijeen zal komen, bleven on beantwoord. De minister vertrok direct naar Den Haag, waar nog Zaterdagavond de Indonesische delegatie bijeen zou komen. Cairo beëindigt blokkade Egypte heeft de economische blok kade van de Britse troepen in de Kanaalzone opgeheven. Voor het eerst sinds 1951 mocht door Egyptenaren aan de Britse sol daten vers voedsel, bier, e.d. worden geleverd. HOE wordt het weer Geldig van Maandagavond tot J Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 t uur. IETS WARMER In het Noorden van het land aanvankelijk nog vrij veel bewol- king met mogelijk hier en daar enige regen en een krachtige, ZW wind. Later overal droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige wind tussen Zuid West j en Zuid. Iets hogere temperatu- ren. 3 Aug: zon op 5.03 en onder 20.28; maan op 10.30 en onder 21.33 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. OSLO nevel KOPENHAGEN half bew. AMSTERDAM zwaar bew. LONDEN PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO geheel bew. half bew. mist onbewolkt onbewolkt licht bew. vrijwel onbew. vrijwel onbew. zwaar bew. nevel zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt 20 c 18 18 20 18 18 23 28 25 27 24 24 19 21 24 24 22 29 25 Warmere luchtstroming Het KNMI deelt mede: Tijdens het weekeinde hebben zich boven Europa en de Oceaan ingrijpende wijzigingen in de luchtdrukverdeling voorgedaan, die er op duiden, dat aan de langdu rige periode van koud weer thans een einde is gekomen. Bij de Azoren is de barometer aanzienlijk gedaald en het azorenhogedrukgebied, dat zich we kenlang wist te handhaven, is verdwe nen. Daar en tegen is in Midden Europa de barometer flink gestegen. Ook bo ven Scandinavië werd de luchtdruk hoger. Deze -ontwikkelingen had den tot gevolg, dat warmere lucht uit de Golf van Biscaye tot ons land is kunnen doordringen. Boven Engeland en de Noordzee handhaaft zich echter nog koudere lucht. De scheidingslijn tussen de warmere en de koude lucht zal in het Noorden van het land aanvanke lijk nog veel bewolking veroorzaken waaruit af en toe nog wat regen kan vallen. In het Zuiden van het land echter zal het weer vrij zonnig en warm zijn. Bij de draaiing van de wind van Zuidwest naar Zuid zal morgen het zomerweer zich verder naar het Noorden uitbreiden. Korreltje Goud is het gordijn "van een dwaas, dat al zijn gebreken voor de wereld verbergt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1