n Bondselftal sleepte gelijk spel uit het vuur tegen Aruba Prof. club Den Haag trainde Zullen 10*000 deelnemers de tocht kunnen volbrengen? Un ze Damrabriek r#T' IV JB, H m m m BJ M m PiV ■»'j Él lil £e« katte DROOM WOENSDAG 28 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De tweede wedstrijd van de West- Indische tournee van de Nederlandse bondsploeg leverde een gelijk spel op tegen de ploeg van Aruba: 22. Bij rust hadden de Nederlanders een 2 0 achterstand. Het was een veel aan trekkelijker wedstrijd, dan de eerste ontmoeting van het Nederlandse bondsteam tegen Curasao. Slechts vijf van de Nederlandse spelers, die in de eerste wedstrijd waren uitge komen, waren ditmaal in de ploeg opgenomen, zodat een geheel ander elftal aantrad, dat zeker geestdrifti ger speelde dan het team dat met 2 0 van Curasao verloor. Weliswaar vertoonde ook deze op stelling fouten, o.a. slecht plaatsen, slecht opstellen en zwakke balbehan deling, maar het spel was ongetwij feld enthousiaster en vooral na rust werd veel beter gespeeld dan Zon dag. De Arubanen begonnen enthousiast met een reeks van aanvallen, waar op de oranjehemden niet altijd het juiste antwoord wisten te geven. In de persoonlijke duels bleken de Aru banen sterker en door het herhaal delijk treuzelen in de Nederlandse bondsploeg gingen voor de oranje hemden vaak kannen verloren. Razend snel. Het spel golfde aanvankelijk van doel tot doel, maar voorlopig konden de Nederlandse verdedigers de aan vallers de baas blijven. Na het felle eerste kwartier zou men verwacht hebben, dat het tempo enigszins zou verzwakken, maar in plaats daar van leek het of de ploegen na dat eerste kwartier pas goed los kwamen. De warmte speelde voor de Neder landers geen rol, ofschoon voor An tilliaanse begrippen het een heerlijk koele avond was. Een van de verre uitlopen van keeper Van aar Windt werd hem in de zesentwintigste mi nuut noodlottig. Een fout van links back Wiersma werd op handige wij ze doo rde Arubeanse rechtsbuiten Rodriquez uitgebuit. Hij kreeg de b3l in zijn bezit, zag dat Van der Windt hem tegemoet .kwam eri met een afgemeten boogbal werd de sco- regeopend. Onder laaiend enthousias me van de 4000 toeschouwers, die een spektakel maakten als in Nederland 60.000 Holand-België enthousiasten, kwamen de Arubanen onmiddellijk weer terug. Van der Windt werd voor de tweede maal gepasseerd, maar het doelpunt werd wegens bui tenspel afgekeurd. De oranpebroeken hielden het hoofd tijdens deze dries te aanvalsgolven koel en dank zij de aangename temperatuur konden zij het hoge tempo goed blijven vol gen. Maar Aruba was in deze eerste helft onbetwist sterker en vijf minu ten voor rust kwam het tweede doel punt. Getreuzel in de verdediging van het bondselftal bracht Kemp vrij voor het doel en de lage schui ver was de lange Doelman uit Vel- sen te matig. Toch nog gelijk. In de laatste minuten voor rust werd een serie vlotte aanvallen door de Nederlandse voorhoede opgezet, maar in de afwerking werden te veel slordigheden begaan om succes te kunnen hebben. Na rust kwam een herboren Ne derlands elftal in het veld. In hoog tempo werd aanval op aanval on dernomen en ineens lukte het en werd de juiste combinatie gevonden. Met grote ijver werd in het midden veld gewerkt, de verdediging speelde rustiger en daardoor ook zekerder en in de voorhoede werd vaak uit stekend samenspel gedemonstererd. Maar het zou toch nog twintig mi nuten duren voor het groeiende Ne- NIEUWE SPELERS VOOR PROFCLUB „UTRECHT". Naar wij vernemen zal de oud EDO- back en oud-international Henk Schij- venaar in het komend seizoen voor de profclub „Utrecht" uitkomen. Schijve- naar, die na zijn herstel van een been breuk in een interlandwedstrijd nog enkele malen voor EDO uitkwam, speel de daarna voor de Noordhollandse derde klasser JOS. Eveneens hebben een contract voor „Utrecht" getekend de oud Elinkwijk- keeper Boudewijn, Gademans (exVelox), T. van Rheenen (ex Zeist), die verschil lende malen in vertegenwoordigende provinciale ploegen uitkwam en de oud KFC'er Dinkelberg, die sinds kort zijn werkzaamheden in Utrecht heeft. derlandse overwicht in e endoelpunt tot uitdrukking zou komen. Zich be wust van hun grotere snelheid had den de Arubaanse backs zich ver naar voren opgesteld en toen mid- voor Bleyenberg een bal goed kreeg toegespeeld glipte hij door de ver dediging en zo snel was zijn start, dat zijn rush niet kon worden ge stuit. Voor doelman Tromp gekomen loste de midvoor van Rigtersbleek een onhoudbaar schot, (21). De bondsploeg had het heft in han den en fel werd voor de gelijkma ker gevochten. Toch herstelde Aruba zich langzamerhand van de inzin king, die zich in het begin van de tweede helft had geopenbaard en tot 3 minuten voor het einde konden de gastheren hun voorsprong behou den. Toen brak Brooymans door om op dezelfde wijze als Bleyenberg dat gedaan had te scoren, (22). Met deze stand kwam het einde aan een niet op hoog peil staandoe, maar spannende en sportieve strijd. 1 ROEIEN j DE NEDERLANDSE KAMPIOEN SCHAPPEN. Laga heeft zich teruggetrokken uit het nummer Vier met Stuurman voor de Nederlandse roeikampioenschappen op de Bosbaan. Het is nu niet nodig voor- wedstrijden te houden, zodat op Zondag a.s. in de finale komen: Aegir. De Hoop/ Njord-combinatie, Het Spaarne, Njord en Nereus. LAWNTENNIS DE NEDERLANDSE PLOEG TEGEN BELGIE. De Nederlandse tennisploeg, die op Zaterdag 31 Juli en Zondag 1 Augustus te Vclp tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Heren enkelspel: Dehnert, Van Mee geren, Van Dalsum, Karamoy, Holst, Windt, Van Gasselt, Goris. Reserve: Breukink. Dames enkelspel: mevr. J. RoosVan de Wal, mevr. M. Peters—Schmier, mej. F. Tekelenburg, mej. C. Grosveld. Res.: mevr. G. BlaisseTerwindt. Heren dubbelspel: Dehnert-Van Dal sum, Van Meegeren-Van Gasselt, Holst- Wiegers. Karamoy-Goris. Gemengd dubbelspel: mevr. Roos- Dehnert. mevr. Blaisse-Van Meegeren, mevr. Peters-Van Dalsum, mej. Teke- lenburg-Wiegers. Dames dubbelspel: mevr. Roos-mevr. Blaisse. mevr. Peters-mej. Tekelenburg. Lijkbleke Piet Kraak verliet 't veld Ze hadden zwarte broeken aan en shirts van dezelfde kleur, de acht man die Dinsdagavond op het winderige Duinhorst te Wassenaar op het eerste officiële trainings-appèl van de profclub „Den Haag" verschenen. Drie van de elf door „Den Haag" gecontracteerden ont braken dus: Bertus dc Harder, die in verband met zijn verhuizing in Bor deaux vertoefde. Van der Borg. die ziek was en Walhout. omdat diens contract volgende week pa» ingaat. Maar Van der Slecn, Willems. Enink. Willemsen, Kruybolder. Anraad. Clavan en Kraak waren er wel om de eerste ƒ5,op te strijken. Ze moesten er overigens heel wat voor doen. want oefenmeester Vilmes Halpern is. dat kwam wel vast te staan, geen gemak kelijk heer. Voor Piet Kraak werd de wijze, waarop de Hongaar hem onder handen nam. helemaal geen genoegen. Na tien minuten de bal van alle kanten en op allerlei manieren op zich te heb ben af zien vliegen, verliet de lijkbleke Kraak het doel om ergens op het veld te gaan zitten en zodoende wat op ver haal te komen. Hetgeen niet best scheen te lukken, want 5 minuten later vertrok hij, moedeloos langs zijn voorhoofd ZEILEN WEDSTRIJDEN TE NIEUWKOOP. In tegenstelling tot de voorafgaande dagen stond er op de derde dag 'n zwak windje over de Noorderpias en zelfs kwam de zon af en toe door de wolken, hetgeen nog weer wat goed maakte voor de storm en regen van Zondag. Op deze morgen was de Sharpieklasse goed be zet. Na de eerste ronde had B. v. Wijk de leiding, maar om de tweede en derde plaats werd een harde strijd geleverd door Rijnbeek, van Meel èn Hansen. W. J. Hansen zegevierde tenslotte en be zette dus de tweede plaats, terwijl A. Th. Rijnbeek derde werd. In de 16 m2 klasse werd eveneens hard gestreden om de puntjes. Grote strijd leverden Guldemond en Bodegraven, die respectievelijk nummer een en twee werden. Op de derde plaats kwam C. v. d. Berg. De einduitslag luidt tenslotte als volgt: 12 m2 Sharpieklasse: 1. B. van Wijk, „Braassemermeer". 65 p.; 2. B. Kraan, „Braassemermeer". 40 p.; 3. A. Th. Rijn beek. „Noord-Zuid", 28 p.; 4. P. van Meel, ..Aegir", 28 p. 16 m2 klasse: 1. J. N. Bodegraven, „Noord-Zuid", 55 p.; 2. G. Guldemond, „Elfhoeven", 50 p 3. C. v. d. Berg, „Elfhoeven". 47 p.; 4. T. Moret, 25 p. Tot besluit werd er door de water sportvereniging ..Noord-Zuid" voor een speciale attractie gezorgd in de vorm van wedstrijd in het blokjesvissen, waaraan behalve door zeilboten ook door motorvaartuigen kon worden deel genomen. PAARDENSPORT KORTEBAANDRAVERIJ VOORSCHOTEN. De eerste kortebaandraverij in den lande is gistermiddag te Voorschoten verreden. Er was veel belangstelling en het programma voor de 24 paarden werd vlot afgewerkt, het opstuivende zand. door de wind opgejaagd, te spijt. Dc uitslagen waren: le omloop: O Nelly Zora, Nuni Brewer, Petulance K. Plai- sier, Olivia Haviland, Marry Simons, Partout. Prinses Zora, Oscar, Louis F.H., Octavia. 2e omloop: Partout, O Nelly Zora. Octavia, Petulance K en Louis F.H. 3e omloop: 4c prijs: Louis F.H., 5e prijs Octavia. 6e prijs Petulance K. 4e omloop le prijs Prinses Zora, 2e prijs O Nelly Zora, 3e prijs Partout. strijkend, richting kleedkamer. Anraad nam toen zijn plaats in en die wist het langer vol te houden. Maar toen Hal pern het genoeg vond verliet de ex- ADO'er toch ook hijgend en puffend de grasmat. Van de 6 veldspelers had het handje vol belangstellenden tot op dat ogenblik nog niet veel gezien. Die hielden zich nJ. aan de andere kant van het veld op met rustig een balletje trappen. Dat werd anders, toen Halpern verzamelen blies. Want daarna zijn zij. met aller hande bal- en loopoefeningen, constant in de weer geweest. Of „Den Haag" Duinhorst zal gaan bespelen, staat nog niet vast. Onderhan delingen zijn daarover nog steeds gaande. De Haagse profs zullen in een groen Nieuw Nederlands juniorenrecord van A.A.C. Een ploeg van AAC. bestaande uit Stroucken, Cornelisse. Althoff en Jans sen heeft op de sintelbaan te Amsterdam het Nederlands juniorenrecord op de 4 x 800 meter estafette verbeterd. Het vier tal noteerde 8 min. 15.6 sec. AV '23 was sinds 29 Augustus 1951 (Amsterdam) met 8 min. 18.4 sec. houder van dit record. WATERPOLO DE ZIJL—DWT (DAMES) 1—6. Onder de meest ongunstige weersom standigheden werd gisteravond in de zweminrichting „de Zijl" gespeeld de wedstrijd van de dames De Zijl en DWT. Een wedstrijd waarin de DWT-kam- pioenen door sneller zwemmen veel sterker waren en verdiend wonnen. Bij rust was de stand reeds 03 en ondanks de thuisclub ook in de tweede helft moedig stand hield werd het 06 en kon mevr. Onderwater tenslotte met een goed doelpunt de eer redden. De Zijl III—DVZ II 3—3. MOTORSPORT TRAININGSRIT VAN DE KNMV. Door de KNWV is een trainingsrit ge organiseerd als selectie voor de samen stelling van het Nederlandse Zilveren Vaasteam. De beste Nederlandse cou reurs namen onder abnormaal slechte weersomstandigheden aan deze rit deel. Het werd voor de deelnemers een zware opgave. Het circuit rondom Valkenburg over een afstand van 75 kilometer moest driemaal worden afgelegd. Vooral de derde rit met verplicht achterband wis selen en het oversteken van de Geul en de Gulp bezorgde de rijders vele straf- punteij. Rozenberg, die in de eerste twee ritten slechts één strafpunt opliep, kreeg er in de derde ronde 67. Winnaar werd Ph. J. Haaker op Jawa met 35 strafpun- ten. Van de 23 gestarte deelnemers be reikten er negen de finish. De uitslag luidde: 1. Haaker. op Jawa, 35 strafpun- ten; 2. Rozenberg op BSA, 68 straf pun ten; 3. Olie. op Triumph. 89 str.p.: 4. Langeveld. op Pawa. 110 str.p.; 5. Wit- berg. op DKW, 114 strf.p. Zijsjianklasse: 1. Emmelkamp. Zun- Vierdaagse te Nijmegen Dc sombere voorspellingen ten spijt was liet op dc eerste dag van de 38e in ternationale Vierdaagse, waarvan het parcours liep tussen dc boomgaarden van de Over-Betiiwe, uitgezocht wandel weer. Gehuld in regen-kieding en ge wapend met parapluies vertrokken de wandelaars bij het niorgcn-krieken uit Nymegen, voorbereid op een zeer natte dag. De vooravond van het wandelfeestf' de vlaggenparade onder stromende regen en de wegens het slechte weer afgelaste taptoe) beloofde weinig goeds en de maand Juli heeft tot nu toe practisch niets anders dan nattigheid opgeleverd. Maar de Nijmeegse Vierdaagse bezit nu eenmaal een traditie van zonnigheid en nauwelijks waren de eerste wandelaars zingend en wel de Betuwe ingetrokken, of de zon brak door. Bestendig was die zonnigheid niet. maar het bleef op en kele ogenblikken na de hele dag droog, zodat de wandelaars zonder een natte draad in de Waalstraat terug kwamen, met achterlating van slechts 31 uitval lers. Overal in de dorpen was wederom zeer grote belangstelling voor de kleu rige. eindeloze colonnes. In Eist, waar het gemeentebsetuur (en ..Eist Vooruit") traditiegetrouw de leiders van de NBV LO en de Vierdaagse ontvingen, terwijl het muziekcorps der Luxemburgse Ja gers voor het gemeentehuis marsnum mers ten gehore getracht. Indien men in /IERDAAGSE TE NIJMEGEN de komende dagen dit gunstige weer houdt en zowel regenbuien als een gloeiende zon achterwege blijven, wordt deze Vierdaagse ondanks het grote aan7 tal deelnemers er een met een minimum record aantal uitvallers. Een element van spanning in deze van wedstrijdsfeer vrij gehouden afstandsmarsen krijgt deze Vierdaagse nu toch: Men vraagt zich af of het aantal deelnemers, dat marsen volbrengt, boven de 10.000 zal blijven. Er wordt zelfs beweerd, dat er wedden schappen zijn afgesloten omtrent deze vraag. Er zijn nu nog 10.282 deelnemers over en vorig jaar was het aantal uit vallers gedurende de vier dagen 324 en van hen waren er al 50. die op de eerste dag er de brui aan gaven. GOLF GRAPPASONI WON INTERN. OPEN KAMPIOENSCHAP. Na een spannende barrage tegen de Haagse professional Gerard de Wit heeft de Italiaan Grappasoni te Wassenaar beslag weten te leggen op het interna tionaal open golfkampioenschap van Ne derland. Na de ochtendronde stond De Wit met 71 slagen four up tegen Grappasoni, die 75 noteerde, maar in de middagronde, welke voor talrijke toeschouwers werd gevolgd, had de inmiddels tot storm kracht aangewakkerde* wind zoveel in vloed op de lange slagen, dat de scores stegen. Na een wisselende strijd met een prachtige 18e hole was de stand: Grap pasoni 79. De Wit 83, beiden dus een totaal van 154. Welgemoed trok men toen maar weer naar de eerste hole om in een duel om de eerste gewonnen hole uit te maken wie zich kampioen zou mogen noemen en de 1500 gulden in zijn zak zou mogen steken. Deze 37e hole maakte een eind aan de strijd. Grappasoni kon na 4 slagen de bal uit de hole halen. De Wit's bal bleef bij de put op de rand van de hole liggen. SCHAKEN BoskoopAlphen 95. De Alphen- se Schaakclub speelde in hotel „Neuf" te Boskoop met een combinatie van spelers uit de verschillende tientallen 'n vriend schappelijke wedstrijd tegen een Bos- koopse combinatie. De uitslag viel in het voordeel van Boskoop uit: "95. Alle correspondentie betreflende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J. v. d Voort, Ruitoordatraat 3, Niauw Vennep. LADDERWEDSTRIJD. Onze problemen. Thans volgen hieronder de laatste problemen voor onze sluitingsduur, welke zoals reeds bekend gemaakt is. tot 6 Oc tober zal duren. Nogmaals delen wij mede, dat al is onze rubriek gesloten, ten alle tijde correspondentie betreffen de het dammen gevoerd kan worden en, indien postzegel wordt ingesloten, zal schriftelijk antwoord volgen. En nu de problemen van deze week. Het zijn er twee. De heer v. d. Boogaard heeft voor een verrassing gezorgd.. Wedstrijdprobleem no. 327. Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Den Haag. le publicatie. im ''/fff-, Zwart 12 schijven op: 7/10, 12, 17, 19, 20. 22. 27. 30 en 34. Wit 12 schijven op: 26. 28. 31, 33, 37/39, 42/45 en 47. Wij willen dit soizoen besluiten met een niet moeilijk, maar zeer verrassend en leerzaam stukje van onze. reeds overleden sportbroeder N. Cohen. Wedstrijdprobleem no. 328. Auteur: N. Cohen t (Eindspel). Stand in cijfers: Zwart 3 schijven op: 8. 34 en 40. Wit 2 schijven op: 17. 45 en dam 31. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot uiterlijk 17 Augus tus a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr..no. 319/20. No. 319. Auteur: J. A. J. Wortman. Wit wint fraai door: 47—41, 3731, 49—43. 25—20, 45x5. 5x8, 16x7 en wint. No. 320. Auteur: J. H. H. Scheijen. Wit wint eveneens fraai door: 4742, 42x31, 50—44, 18—12, 22x4, 27—22, 4x49, 49x2. LIJST-LADDER. (Bijgewerkt t/m pr. no. 320). J. W. de Rooij te Warmond (178); G. Rijsdam, Leiden (162); H. v. d. Kamp, Lisse (148)J. A. J. Wortman. Hazers- oude (78)A. A. Smal, Leiden (78) P. Zuiderduin, Voorschoten (20)J. v. Berkum, Noord wij ker hout (4); A. C. v. Vliet. Vinkeveen (147); L. Koster, Vin - keveen (107 punten). Alleen zijn hier vermeld de deelnemers die de laatste 4 weken hebben ingezonden. De Juni-prijs van onze ladderwedstrijd is ten deel gevallen aan de heer J. W. de Rooij te Warmond. LADDERWEDSTRIJD. (Voor minder geoefenden). Ook voor onze minder gevorderde op lossers hebben wij een tweetal verras singen om op de vacantiereis mede te nemen. Hiervoor heeft ten eerste de heer Vuurboom gezorgd. Een zeer fraai miniatuurtje met een verrassende afwik keling en een geestige slotbewerking. Wij mochten van deze auteur een serie van 12 problemen' ontvangen, waarvan men kan watertanden. Wedstrijdprobleem no. 51. Auteur; D. Vuurboom. Glanerburg. le publicatie. y w 'V. -J <s\ SS m w K m m m t 1 ■■xü m i m ts 0 m m 1 Zwart 7 schijven op: 8, 12, 23, 25, 26, 30 en 34. Wit 7 schijven op: 37, 39, 44, 45, 47, 48 en 50. Vervolgens sluit de heer Konings deze rubriek dit seizoen met een eveneens prachtig miniatuurtje, waaraan ook een zeer fraaie slotbewerking verbonden zit. Wedslrijdprobleem no. 52. Auteur: J. W. Konings, Rotterdam, le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 7 schijven op: 6, 7, 13, 24, 25, 31 en 34. Wit 7 schijven op: 17, 33, 35, 38. t 44 en 50. Voor beide vraagstukjes geldt: speelt en wint. Oplossingen zien gaarne tegemoet tot uiterlijk 17 Augu: tus a.s., aan bovenstaand adres. RECTIFICATIE. In pr. no. 48 behoort schijf 36 op ru/l 26 le staan. Inzending termijn verleng tot 17 Augustus a.s. Oplossingen pr. no. 43 en 44. No. 43. Auteur: A. A. Polman. Wit -wint door: 3127. 2924, 23x2] (13—19) 28—22 (19—23x) 22—17 23—23i 17—12 enz. Een zeer fraai stukje. No. 44. Auteur: W. J. v. d. Voort. Wit wint door: 2218 (ad lib.) 454(i 40—34, 35x13 (22—27) 13—9 (27-311 37—32 (31—36) 9—4 (36—41) 4—10 ge\v. want op 2631 volgt 3227. en indien oi 46 of 47 volgt 10—5 of 10—15. Eveneem een fraai stukje, waarvan het motit] reeds eerder is bewerkt door v. d. Boo f gaard. LIJST-LADDER. (Bijgewerkt t/m pr. no. 44). Joh. Tol, Leiden (82); L. J. v. Noor*. Noordwijkerhout (76): A. v. d. Puttei I Leiden (62)M. J. Scheffers, P. Sliering i T. Vermeer, J. Smeets, C. Zwager, C I Lekkerkerk. G. Arons. W. v. Beek, D Driesen, allen te Noordwijkerhout (58); I H. v. Leeuwen, Noordwijkerhout (42) I Ph. J. Levahrt. Leiden (28); Ph. Phi I lipse, Abbenes (36)P. C. v. Ham, De: I Haag (20); Th. J. Wortman. Hazers I woude (16). De Juni-prijs is ten cfet 1 gevallen aan de heer Joh. Tol te Leiden I Beide winnaars onze gelukwensen. OPLOSSINGEN LOKZETTEN. No. 1. Wit speelt de lokzet 44in I Zwart vliegt er in met 19—23, 17x39, nt I wit 3024 (39x30 gedw.). Men bezie n. I deze stelling aandachtig. Dc afwikkeling I waar het om gaat. is: 37—31, 42—3: 'I (20x29 of 21x32) 35x22! of 38x27 c: I daarna 22x2 wint. Keren we nu nog wee: I eens even terug tot het moment, waaro; 1 wit 3024 heeft gespeeld. Zwart moe: I dan 39x30 slaan, doch nu kan wit ooi I winnen door de volgende voortzetting I wit nu 43—39! (20x29) 35x33, 37—31 I 33x2 en 2x35! M.i. is dit feitelijk niet ah I neven-oplossing te beschouwen, doet I meer als variant. No. 2. Wit speelt als lokzet 37—32 I zwart verlokkende tot 26—31. 22—21 I 15—20 (de beste) 18—22. 23x12 en 19x46, I waarna wit vervolgt met 30x19, 38—32 1 5045!!. 3530 en 40x7 met een gewon- ne"n eindstand! No. 3. Wit speelt als lokzet 34—30, I zwart verlokkende tot 29—34, 28—31 j 2731, 31x42 en 36x47. Nu speelt wil I 1813, 13x24 en 25x5 wint op tempo. No. 4. Wit speelt als lokzet 2117,1 zwart verlokkende tot de foutieve voort- I zetting 18—22, waarna wit wint dooi 1 39—34, 33—29 en 40x27. Correcte oplossingen ontvangen van: I J. A. J. Wortman, Hazerswoude 1/4; C I P. Zuiderduin, Voorschoten, 1/4; J, IV I de Rooij, Warmond, 2 en 4; A. C. van I Vliet en L. Koster, beiden te Vinkeveen, I allen van no. 4. Na loting is de eerste I prijs (een asbak met damschild) ten dee! I gevallen aan de heer C. P. Zuiderduin I te Voorschoten. Dc 2e prijs (een mooie I medaille) aan de heer J. A. J. Wortman I te Hazerswoude; de 3e prijs (een asbak) I aan de heer J. W. de Rooij te Warmond, I en de 4e prijs (een medaille) aan de11 heer A. C. v. Vliet te Vinkeveen, De prijzen zullen zo spoedig mogelijk I] orden toegezonden. CORRESPONDENTIE. H. v. d. K. te L., ik zal uw vraagstuk-iS] ken nazien en mijn bevinding schrifte- 1 lijk mededelen. v. B. te N., uw brief in dank ont- 'I vangen. Spoedig een geheel herstel hoor! I J. A. J. w. te H., ik kom u een dezer dagen even een bezoek brengen. J. IV. de R.. te W., ik zal u een me daille doen toekomen. POSTDUIVEN De Vooruitgang: (Nieuwkoop). Wed- vlucht vanaf Vilvoorde op Zondag 25 I Juli 1954. De afstand bedroeg 135 km. I Om 8 uur des morgens werden de dieren I gelost en de eerste duif kwam aan on: I 9.52 uur. De uitslag was: D. v. d. Helm I I. 10. 19; Gebr. Oosterman 2. 5, 6, 18; E J. Tijsterman 3. 4. 7, 8, 9, 16. 17. De Blauwe Doffer (Bodegraven). I Wedvlucht voor jonge duiven van Roer- P mond, gelost om 1.30 uur, Afstand 131 I km. In concours 31 duiven. Aankomst I eerste 3.46.48, snelheid 966.4 m. p. m., I laatste 5.08.19 of 602 m. p. m. Uitslag: k Baas 1, 3, 5: Oppe 2, 6; Sjaardema 4, 9, E Staalduinen 7: Verhulst 8, Dokkum 10 I Eerste overduif: Dokkum, die 5 uur en I 11 min. nodig had. De Blauwband (Sassenlieim)Wed- I vlucht met jonge duiven vanaf Weert i 150 km. In concours 73 duiven. Los 13.50 I uur. Aankomst eerste 4.33.20. laatste D 5.32.07. Uitslag: C. v. d. Zwart 1. 3. 11. I H. rKom 2, 9; A. P. Eist 4. 5. 12. 13. 14: P. rKom 6; J. de Vreugd 7; C. Drost 8; T. J. Drost 10. 15. 18. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Eindhoven 110 km. In concours 141 dui- j ven. Los 4 uur. Aankomst eerst 6.12. Uitslag: C. v. d, Zwart 1. 6. 11; C. Drost 2. 7: W. v. d. Zwart 3, 10; H. J. Krom 4, 13; A. P. Eist 9, 15. Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux (Fr.), 635 km. In concours 37 duiven. Los 7.30 uur. Aankomst eerste 3.25.11. Uitslag: J. W. Tekenbroek 1, 11; C. v. d. Zwart 2, 5. 9. 12; L. J. Drost 3; A. P. Eist 4, 10; P. A. v. d. Zwet 6, 7; R. G. Slikkerveer 8. Door Anny van Panhuys 13) Naar het intieme hoekje, waar ze zaten, woeien geuren van laurier en rozen en zilte zeelucht naar binnen door de open ramen. Champagne pa relde in de glazen en de kleine baron begon sentimenteel te worden. Ter wijl hij toekeek hoe Marina een kreeftschaar uitpelde, zei hij plotse ling gedempt: „Weet u wel, freule, dat u onder die talloze mooie vrou wen hier in de zaal de liefste en ele gantste bent?" Dat klonk haar als muziek in de oren en ze liet haar blik in het rond dwalen. Ze zag zelf, dat haar met gezel gelijk had, dat zijn woorden geen lege vleierij waren. Fier en zelfbewust richtte zij zich op en dronk haar glas in één teug leeg. Prosit! Heerlijk leven! Ze besloot duizend francs van haar winst van vandaag te beleggen in een bijzonder mooi toilet Wanneer je zo'n gezicht en zo'n fi guur had als zij, was je dat aan je zelf verschuldigd. De baron vertelde, dat hij elk jaar een paar wintermaanden in Monte Carlo doorbracht, terwijl hij verder gewoonlijk doelloos de wereld rond reisde. „Ik ben weduwnaar zonder kinde ren", zei hij, „en dat is hetzelfde als een oude vrijgezel. Ik blijf nooit lan ger clan een paar weken in Budapest. Ik voel er niet veel voor, alles is daar zo massa-artikel: de winkels, de amu sementenHij schonk Marina's glas nog eens vol. „U moet weten, freule, ik houd van het aparte, het unieke, onder elke vorm; wat ik bij het dozijn kan krijgen, laat me koud, al is het ook nog zo mooi." Hij keek haar daarbij bewonderend in de ogen, als om zijn woorden te onderstrepen en ze een geheel per soonlijke betekenis te geven. Wat was hij galant en hoffelijk, de kleine oude baron. Marina dronk nogmaals met lange teugen en Buda pest, Maison Violette en het kleine kamertje bij juffrouw Kisz lagen plotseling zó ver van haar af, alsof ze zich op een andere planeet bevon den. Alsof ze door een peilloze af grond verzwolgen waren. „Morgen zult u wéér winnen", hoor de ze de gladde stem van de kleine baron aan haar oor. „Dat weet ik. Zulke handen als die van u zijn ge lukkig in het spel; ik heb er verstand van; van oudsher heb ik plezier ge had in het bestuderen van handen. Maar in de liefde zult u ongelukkig zijn", voegde hij er gedempt bij, „daarom, freule, neem u in acht voor de liefde." Marina kon zich niet^weerhouden te glimlachen. Hij trok ietwat ontstemd zijn ge verfde wenkbrauwen op. „Lacht u niet; geeft u me eens een ogenblik uw linkerhand. Wat ik u daarjuist zei, meende ik zo uit de ver te al te zien bij vluchtige observatie. Als ik uw handpalm eens een mo ment mag bekijken, kan ik zien, of ik me misschien vergist heb." Geamuseerd schoof Marina hem haar open linkerhand over het tafel tje toe. Hij hield ze een ogenblik ernstig in de zijne en volgde gespannen de lijnen. „Het is, zoals ik u daareven al zei. U zult buitengewoon veel geluk in het spel hebben, doch de liefde brengt u veel leed en onrust. Al zult u ten slotte uw geluk vinden waar u het in het geheel niet had verwacht Neem een goede raad van mij aan en pas op uw hart!" Marina trok langzaam haar hand terug en lachte weer, doch er was 'n schrille toon in haar lachje, die het wat vals deed klinken. Het beeld van een mannengestalte was plotseling voor haar opgerezen. Groot, zeer slank, met een smal, ge bruind rasgezicht en koele, grijze ogen. In een pittig, overmoedig tempo begon het strijkje een nieuw num mer. Marina keek verrast op. Wat eigenaardig, dat was het me lodietje. dat ze eens in een sprekende film had gehoord, en dat haar zo le vendig was bij gebleven. Weer leek het haar een seconde, alsof zij hem in levende lijve voor zich zag staan Heribert von Dettenburg-Weidin- gen. Maar de champagne was zo op wekkend en de violen speelden zo dartel en vlot. In huppelend rhythme zweefden de tonen langs haar heen. Als kleine, schuimende golfjes spoel den ze alle ernstige gedachten weg, kabbelden ze over het beeld van de prins, en vager, steeds vager, werd het sprekende donkere gezicht. Dag aan dag was Marina voortaan in het Casino te vinden en er ging zelden een dag voonbij, dat ze niet won. Ze was verstandig genoeg om op te houden wanneer ze eens meer dere malen achtereen verloren had en bovendien waagde ze nooit geen grote sommen, al was de verleiding nog zo groot. „Ik geloof, dat ik uw zelfbeheer sing nog het meest bewonder van al uw voortreffelijke eigenschappen", zei de baron eens, met iets als eer bied in zijn stem. „Ik voor mij speel het niet klaar, om bij verlies het spel zo plotseling af te breken als u. Daar lijkt me werkelijk een soort van heldenmoed voor nodig." Neen, het spel afbreken, dat kon hij helerriaal niet, de kleine baron noch aan de speeltafel, noch in het leven. Na elke mislukking was hij dadelijk weer vol goede hoop. „U moet wel verbazend rijk zijn, mijnheer Von Schlück", zei Marina, „om zulke verliezen zo kalm te kun nen opnemen." „Ik speel meer om de opwinding van het spel, dan om de winst." Verder liet hij zich niet uit over zijn financiële toestand. Zij waren nu bijna elke dag samen. Vaak haalde de kleine oude heer Marina af en met een welwillend lachje constateerde hij, hoeveel be wonderende blikken zijn dame oogst- I te, overal waar hij zich met haai vertoonde. Op het éne kostbare toilet, dat Ma-| rina van haar eerste winst had ge I kocht, waren reeds verscheidene ge- I volgd en aan haar slanke handen I schitterenden reeds enkele brillanten ringen. Zij was er nu aan gewend te dineren in de eerste restaurants enj om te gaan met alle mogelijke men- I sen, waarvan er vele klinkende na- f men droegen. Wanneer zij naast het kleine oude j I heertje over de boulevards drentelde, I was zij een der elegantste verschi]- ningen van de luxe plaats. Haar schoonheid was verfijnder en gedis- tingeerder geworden en tot in del kleinste bijzonderheden gesoigneerd Ze had er plezier in, zich te ver- I zorgen en mooi te maken en in meni? I opzicht was baron Schlück haai JI leermeester. Het deed hem zichtbaar plezier, wanneer ze zijn raad opvolg- I de: de kleuren droeg, waarvan hij I haar verzekerde dat ze haar zouden r flatteren en de schoonheidssalons be- I zocht die hij roemde als de oudste en E meest vertrouwde adressen. (Wordt vervolgd) I

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6