Rijksgebouwendienst gaf opdracht voor slotfase restauratie van Leidse Gravensteen RIJNSTREEK Rectorspoortje nu in de Lakenhal komt tegenover de Papengracht JURIDISCH STUDIECENTRUM Middenstandsexamens te Leiden £eidó,e Vatia WOENSDAG 28 )ULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De slotfase van de restauratie van het Gravensteen zal binnenkort begin nen. De Rijksgebouwendienst heeft aan de Firma Bik en Breedeveld opdracht gegeven deze werkzaamheden aan te vangen. Reeds in 1936 werd met de eerste opmaatwerken voor deze restauratie begonnen. De oorlog heeft de aanvankelijke plannen om hier het Leger des Heils te vestigen en het ge bouw daartoe geschikt te maken, verhinderd. De restauratie van het uit wendige is toen nog afgemaakt, maar daarna zijn de werkzaamheden gestopt. Na zeer langdurige onderhandelingen en beraadslagingen is voor dit ge bouw een oplossing gevonden *<or een geheel nieuwe bestemming, welke in velerlei opzicht moest worden toegejuicht. Het gebouw zal nu worden bestemd tot juridisch studiecentrum van de Rijksuniversiteit van Leiden. Op deze wijze krijgt dit gebouw een bestemming in de lijn der historie en het vormt ap deze wijze een goede bijdrage tot de uitbouw van de Cité Uni versitaire van Leiden. Ook zal het weer een steer''e bijdragen tot de reha bilitatie van het Pieterskerkhof, welke tenslotte een van Leidens mooiste pleinen zou kunnen zijn. In dit gebouw zullen nu worden ondergebracht studiezalen voor de juridische faculteit met kamers voor de hoogleraren, en enkele collegeza len. Tegenover de Papengracht moet dan het poortje komen, dat nu in de Lakenhal staat het zgn. rectors poortje. Het interieur zal zoveel mo gelijk de historische waarde van het gebouw recht doen wedervaren, maar daarnaast zal het nodige moderne comfort worden toegepast. - De di rectie van de Amsterdamse Bank heeft een fraaie collectie wandte- gels ter beschikking gesteld, welke uit van haar percelen is vrijgeko men. Een gedeelte van het gebouw zal ter bezichtiging blijven, iri het bi zonder de oudste uit de dertiende eeuw daterende midden bouw. De werkzaamheden geschieden on der leiding van het architecten bu reau van Oerle en Schrama, en zul len na de bouwvakvacantie gen aan vang nemen. EEN VERWARD GEBOUWEN COMPLEX. De kern van het Gravensteen be staat uit de vierkante gevangenis toren en een zeshoekig flanktorentje. Het „donjon" dagtekent wat de on derbouw betreft uit de 13e eeuw, toen de graven naast hun huis (nu verdwenen) een gevangenis ont wierpen voor de misdadigers uit het Rijnland. Bij een restauratie in de vijftiende eeuw werd het bovenstuk van het gevang afgebroken, in een kleinere steensoort herbouwd en het torentje toegevoegd. In die staat kennen wij het nu nog. Een tweede uitbreiding van de straat af niet goed waar te nemen onderging het Gravensteen in 1556, toen bij de bestijding van de ontluikende kette rijen men in de oude „vanghentoren" ruimte te kort kwam. De nieuwe uitleg bevat vier grote cellen, donkere krochten met kleine zeer hoog geplaatste raampjes. In 1606 werd de overdekte boog- galerij gebouwd, vanwaar de rech ters de voltrekking der vonnissen gadesloegen. De voortvarende stads-secretaris, de dappere Jan van Hout, ontwierp naar aanleiding van de toenemende criminaliteit vooral onder de jeugd in het begin van de 17de eeuw een plan om naast Gravensteen een „tucht- of werclchuis" ook wel spin huis genoemd te stichten. Van zijn prachtig ontwerp is niet veel terecht gekomen. Het kwam hierop neer. dat het Gravensteen enigszins werd uit gebreid aan de Zuidzijde. Hoe degenen, die in het tuchthuis IS U KLAAR, VOOR KEVELAER? Heeft U zich al opgegeven. Uw pas poort of bewijs van Ned.schap inge leverd? Zo U weet is het de hoogste tijd. Vanaf Maandag 2 t.m. Vrijdag 6 Augustus kunt U zich nog uitsluitend aanmelden bij de secretaris, Mare- dijk 83, tel. 3i992. Daarna is het be slist niet meer mogelijk. U kent de datum? Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 Augustus a.s.! Ook voor U de leuze: „In het Ma- werden opgenomen onder de duim werden gehouden, blijkt uit enkele aankopen voor de nieuwbouw, waar in sprake is van;„ijzeren joffers".^ge selpalen, boeien, verzwaard met ke tenen van 20 tot 50 pond gewicht en van vier stuks drijfijzers. Een nieuw plan voor een tucht- of spinhuis dateert van 1654. Het ontwerp werd ogedragen aan de be kende bouwheer Arend van 's Gra- venzande, die ook de Lakenhal, de Doelenpoort en de Marekerk ge- NOORD WIJKERHOUT bouwd heeft. Het nieuwe spinhuis, hetwelk nog aanwezig is, werd ge bouwd aan de Oostzijde van het Gravensteen. Tegelijkertijd werd de gevel van 'het gehele gebouwen complex aan het Pieterskerkhof tot een monumentaal geheel opgetrok ken. De klassicistische fagade wordt be kroond door een Justitiabeeld en door een met bloemen gevulde vaas. De bouw van het Spin- en Rasp huis was een aanleiding voor het Stadsbestuur om de eigenlijke ge vangenis te vergroten. Onder het tuchthuis werden vier kerkers gebouwd, die, hoewel ons land zijn „Goude Eeuw van weten schap en kunst beleefde, in ver schrikkelijkheid niet onderdoen voor de „career" uit de vroege middel eeuwen. Het zijn nacht-donkere ho len, afgesloten door zware brand' kastdeuren. Om een verbinding tot stand te brengen tussen deze holen en de eigenlijke gevangenis in het Gravensteen, werd de galerij aan de zijde van het Gerecht verlengd met enige arcaden en van kunstig gesme de tralies voorzien. Het Gravensteen was reeds uitge groeid tot een verward gebouwen complex. De laatste en niet de minst fraaie toevoeging had plaats in 1671, toen, tegenover de Papengracht, de statige „vierschaar" werd gebouwd naar het ontwerp van de beroemde Van der Helm. Het stadsbestuur wenste de zetel van het gerecht (voordien op het stadhuis) in de onmiddellijke nabij heid. te brengen van de gevangenis en de plaats der terechtstellingen. Daartoe werd het fraaie palladiaanse paleisje opgericht: op een onderbouw van natuursteen, een bovenbouw van baksteen. v'GELUKKIGE ;VONDST Het Gravensteen heeft, nadat y het als gevangenis had afgedaan, allerlei bestemmingen gehad: het was militair magazijn en tijdens de wereldoorlog een militaire „petoet" Daarna boelunmaga- zijn van .Templum Salomonis." In 189Ó kwamen zes gemeen teraadsleden op de „gelukkige" gedachte het Gravensteen, „ge- heel ongeschikt voor enig doel" af te breken en in plaats daarvan een concertzaal te bouwen, met de gevel naar het Pieterskerkhof. De huidige gemeenteraad denkt daar anders over: deze heeft thans een geheel andere wij menen gelukkiger oplossing gevonden door het gebouw te y bestemmen tot juridisch studie- X centrum van de Leidse universi- y teit. Voor het gisteren afgenomen Mid denstandsexamen zijn geslaagd: P v. Duyvenbode, Katwijk, J. van Dijk, Katwyk aan Zee, J. Dijkhuizen, Wassenaar. C. H. v. Eeden, Warmond; C. van Egmond, Rijnsburg; Cor van Egmond, Leiderdorp; E. van Egmond, Alphen; G. van Egmond, Rijnsburg; J. J. v. d. Eist, Leiderdorp; C. J. van Es, Leiden. G. Eveleens. Nieuw Ven nep; W. v d. Éykel, Voorschoten; A. Florisson, Leiden; A. H. Franken, SassenheLm; R Gaikema, Leiden; J. J. Geerling, Sassenheim; C H. v. d. Geest, Oude Ade; J. M. K. Göbel, Leiden; H. C. Goebel, Alphen; P. A. Gorthuis, Leiden; J. A. M. v. Grieken, Oegstgeest; D. Groen, Leiden; J. Groenendijk, Nieuwkoop; W Groenen dijk, Zoetermeer. J Groenheyde, Zoe termeer; J. van G'roeningen, Leiden; A. de Groot, Leiden; P. de Groot, Leiden: H. v. d. Gugten, Rijnsburg; J. Guldemond, Leiden; P. v. d. Gust, Oegstgeest; A. Guyt, Katwijk aan Zee; W. den Haan, Leiden; A. Haas noot, Katwijk aan Zee; N. Halstein- v. d. Woudi Leiden; H. F. Hanno, Leiden; H. Hartvvijk, Leiden; C J. Heemskerk, Apeldoorn G. 'Heems kerk, Leiden; H. Heemskerk, Leid- sohendam; P. Heemskerk. Rijns burg; M. Helvenstein, Leiden; Th. EXAMENS AVOND-MULO TE LEIDEN. Geslaagd zijn: de heren J. Heus, A de Jong, G. S. de Knegt, H. Knibbe, W. Verkerk, H. de Water en J. van Heyningen, allen te Leiden; de dames D. Sprey te Alphen, H. Bezuyen te Voorschoten, D. v. d. Perk, A. de Vries en de heer H. Jagerman te Kat wijk en de heer A. Timan te Noord- wijk. Van de 12 candidaten, die met toe stemming examen deden, werd er één afgewezen; twee candidaten zon der toestemming slaagden. COLLECTANTEN GEVRAAGD VOOR „VACANTIEBEZIGHEDEN". Hierbü wordt een dringend beroep gedaan, te willen collecteren a.s. Za terdag 31 Juli ten bate van de Va- cantiebezigheden. Vooral nu dit jaar bijna elke dag buiten de stad (we gens gebrek aan velden in onze stad) duizend kinderen gaan, is er meer geld nodig. Collectanten boven 15 jaar kunnen zich opgeven bij J. C. van Hameren, v. d. Duynstraat 28, Hendrik, Leiden; F. v. d. Heyden, Warmond; T. v. d. Heyden, Hazers- woude; J. den Hoed, Leiden; W. Hoek, Katwijk aan Zee; A. Hogervorst, Lis- se; J. de Hollander, Leidschendam; J. Hoogervorst, Nieuwveen; J. Hooge- veen, Hoogmade; J. v d. Hoogt, Lei derdorp. M. v. d. Hoogt, Leiderdorp; C. Horsman, Lisse; G. Horsman, Lis- se; A. v. d. Hulst, Voorschoten; Ar nold v. d. Hulst, Warmond; J. v. d. Hulst, Voorschoten; S. v. d. Hulst, Voorschoten; J. Immink, Nieuw Vennep; W. Jager, Lisse; R de Jager, 's Gravenhage; J. Jansen, Alphen; P. Jansen, Valkenburg; A. de Jeu, Nieuwe Wetering; A. J. de Jong, Oude Wetering; C. de Jong, Alphen. C. A. de Jong, Roelofarendsveen; F. de Jong, Alphen; H. de Jong, Oude Wetering; Huig de Jong, Katwijk aan Zee; W. J. Juffermans, K. Kaiser, G. J. van Kamp, allen te Leiden; C. van Kampen, Voorschoten; J. van Kam pen, Rijnsburg; C. Kapaan, Leiden: A Kempenaar, Aarl-anderveen; R. Kerkhoven, Ter Aar; R. Kinkel, Zoe termeer; A. van Kins, Leiden; A Klok, Katwijk aan Zee en M. de Kluyver, Rijnsburg. Om vijf minuten voor drie raak te gistermiddag spelenderwijs de ne genjarige Keertje van Schoonder- woerd den pezemer in het water van de Uiterstegracht. De 37*jarige timmerman J. de Vos uit de Groenesteeg bracht haar. op het droge. Bericht voor de Priesterstuden- tenciub: Mogen Donderdag 2.15 uur bij het Trianon verzamelen. Zaterdag zal het 40 jaar gele den zijn, dat de heer J. Bult, hoofd assistent I en A bij de belastingdienst werd aangesteld. Dit jubileum zal a.s. Vrijdag na afloop van de dienst in het belastinggebouw aan de Lange- brug worden herdacht. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, K. en W. is voor het tijdvak van 28 Mei tot en met 31 De cember 1954 benoemd tot weten schappelijk ambtenaar bij de mine ralogie, petrologie en kristalografie aan de Rijksuniversiteit alhier de heer T. Volker. ONTVANGST NEOMYST Het programma van de feestelijk heden in verband met de intocht van de neomyst van de St. Jozef Paro chie, pater Carolus Pijnenburg O.P., luidt als volgt: Zaterdagavond 31 Juli a.s. om 7 uur zal de neomyst aan de grens van de parochie Kerkstraat hoek Viaduct- weg door de pastoor worden opge wacht. Vandaar wordt in op?n rij tuigen naar de kerk gereden. Voor op gaan de Boekhorstruiters, alle jeugd- en sportverenigingen van de parochie, en de muziekvereniging „St. Jeanne d'Arc". De route gaat via de Kerkstraat, Havenstraat, Dorps straat en Herenweg. Bij de Twentse Bank wordt uitgestapt en wordt naar de pastorie gelopen met bruidjes voorop. De parochianen worden ver zocht dan in de kerk te gaan, waarna de neomyst door de geestelijkheid en bruidjes de kerk wordt binnenge leid .Hierna wordt een Plechtig Lof gecelebreerd. Zondag *1 Augustus om 10 uur. VOORSCHOTEN BRADERIE IS WEER EEN EVENEMENT. Gp de plaats waar in vroeger jaren op 28 Juli de paarden hun paarden- ziel in lijdzaamheid bezaten ,tot er steeds minder belangstelling voor hen was, bevinden zich thans de Voor- schotense middenstanders die hun beste waren publiekelijk uitstallen. Naast de vele verschillen die gecon stateerd kunnen worden met de paar denmarkt, is er ook deze, dat de win keliers hun ziel beslist niet in lijd zaamheid behoeven te bezitten, want er is voor hun waren belangstelling genoeg; het was gisteravond bij de opening van de braderie druk op de Voorstraat. De opening had overigens wel wat voeten in aarde. Allereerst kwam het „Glippertje", dat de genodigden van het gemeentehuis naar de Voor straat moest vervoeren, door motor- pech een half uur te laat. Benvenuto blies het ongeduld weg en iedereen kwam heelhuids op de Voorstraat aan, waar een grote schare de ope ningswoorden van burgemeester C. J. v. d. Hoeven en de voorzitter van de Braderiecommissie, de heer C. A. Bins, aanhoorde. De rondgang langs de kramen nam geruime tijd in be slag, want van de burgemeester werd nogal het een en ander gevergd. Na een kop koffie volgde een worstje, gevolgd door een ijswafel met slag room en zo verder, alles van extra groot formaat. Het gezelschap be reikte echter zonder uitvallers het „Wapen", waarna het publiek bezit van de braderie nam, tot ieders ge noegen. draagt de jonge priester zijn eerste Plechtige H. Mis op. Hij wordt door de geestelijkheid en bruidjes van zijn ouderlijke woning, Schoolstraat 1, af gehaald. Des middags zal de neomyst een plechtig danklof celebreren om 16.30 uur. Voor degenen die Pater Pijnenburg en zijn familie willen feliciteren is daartoe gelegenheid in de ouderlijke woning van 14.30 tot 15.30 uur. WASSENAAR EEN KANS VOOR MEISJES VAN 16—21 JAAR. September is weer in zicht. Het geeft je ieder jaar opnieuw het ge voel van een nieuw begin: je maakt plannen voor de wintermaanden, je wilt iets leren voor de toekomst, wilt verder komen. Weet je dat een cursus in Huize Driekoningen, Papeweg 2, Wassenaar een prachtige kans is voor ieder meis. je, dat verder komen wil? Daar begint 21 September een cur- stu die tot 23 December duurt. Je bent dan 3 maanden intern en kunt heel veel leren wat je voor je toe komst nodig hebt. Je krijgt b.v. godsdienstles en les sen waarin met je besproken wordt alles wat je voor je toekomst moet weten en wat je heel erg interesseert als je niet meer bij de kinderen ge rekend wordt, ook wat je worden kunt en voor welk beroep je geschikt bent. Verder leer je in praktijk en theorie alle huishoudelijke vaardig heden zoals koken, wassen, naaien, huishouding, baby en kinderverzor ging, kleuteropvoeding; we doen aar» sport en spel, zwemmen, zang, han denarbeid en toneel. Het is een heel programma, want in de cursus gaat het er om, dat je verder komt en je klaar maakt voor de toekomst. Als je er voor voelt voor een cur sus in aanmerking te komen, moet je gauw een aanvraagformulier aanvra gen. Als je dat ingevuld hebt terug gestuurd komt een van de leidsters je ouders en jou bezoeken om te zien of je aangenomen wordt; bij die ge legenheid wordt ook het cursusgeld geregeld, dat voor ieder verschillend is, aangepast aan de huiselijke om standigheden. Als je Mulo hebt ge daan en je bent nog niet helemaal Laatste Berichten DODELIJK ONGEVAL Hedenmorgen ongeveer 10 uur heeft er op de Hoogeveenseweg onder Ha- zerswoude een ernstig verkeersonge val plaats gehad, waarbij de bijna 60- jarige J. v. Wel uit Zoetermeer om het leven kwam. De heer Van Wel reed op een bromfiets. Bij het opgebroken fietspad moest hij de rijweg oversteken en vermoedelijk heeft hij daarbij niet goed op het verkeer gelet. Hij werd door een luxe-auto gegrepen en was op slag dood. OPNIEUW WATERSNOOD IN OOSTENRIJK. Zware regenval en wolkbreuken in de afgelopen nacht hebben in Oostenrijk op vele plaatsen weer overstromin gen veroorzaakt. In het district Mattersburg van de provincie Burgenland worden over stromingen uit talloze dorpen gemeld. Vele mensen werden uit hun wonin gen geëvacueerd. Berichten uit alle delen van de provincies Burgenland, Neder-Oosten- rijk en Stiermarken gewagen van ontwortelde bomen, watersnood, ver nielde telefoonverbindingen en ern stige schade aan te velde staande ge wassen. INVAL IN SPEELGELEGENHEID TE ROTTERDAM. Gisteravond heeft de recherche een inval gedaan in een speelgelegénheid aan de Schieweg te Rotterdam. De twee exploitanten, de 35-jarige koopman J. J. D. en de 42-jarige auto-handelaar H. B., zijn in bewa ring gesteld. Nadat proces-verbaal was opgemaakt konden negen van de tien spelers het hoofdbureau verla ten. De speelbenodigdheden en het geld zijn in beslag genomen. Hoewel er nog maar een klein half uur ge speeld was, was de pot reeds een be drag van 460,rijk. DRIELING GEBOREN. Gisteren is in de protestantse kraamkliniek te Drachten een drie ling geboren. De moeder, mevr. H. Koopmans-Bosma uit Garijp, en de drie jonggeborenen, alle drie meisjes, maken het naar omstandigheden uit stekend. Het gezin Koopmans had al drie kinderen, resp. 7, 3^2 en ruim V/2 16 jaar mag je toch op de Septem- bercursus komen omdat deze dan mooi aansluit aan je schooltijd. Want na September begint er een cursus in Januari en Mei. GOUDEN JUBILEUM De heer A. Hoogteijling, een be kende figuur op het landgoed „Duin- rell", herdenkt a.s. Zaterdag 31 Juli het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst kwam bij de familie van Zuy- len van Nijevelt in Wassenaar. De heer Hoogteijling was een 18-ja- rige jongeman, toen hij in 1904 in dienst kwam bij Baron van Zuylen van Njjevelt, de toenmalige burge meester. In 1931, toen een zoon van de burgemeester in het huwelijk trad met Baronesse van Pallandt, kwam de jubilaris op Duinrell. Sedertdien heeft hij als opzichter zijn beste krachten aan dit landgoed, dat, zoals bekend een voor het publiek toegan kelijk wandelpark is, gegeven. Op de dag van het gouden jubi- leüm, Zaterdag, zal er 's middags van 36 uur in de Orangerie op Duinrell gelegenheid zijn de heer Hoogteijling geluk te wensen. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het practijk diploma En gelse Handelscorrespondentie slaag de te Leiden mej. Hammie van der Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen '(Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 y. eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 1—4 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd''. Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli 8 uur waargenomen door: de Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48, tel. 21060 BIOSCOPEN Lido: „Opoe in het mannenbad", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Titanic", 14 jaar. Dag. 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: -„Shane", 14 jaar Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „City Lights", alle leeftij den. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „De kuise bruidegom", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag ALPHEN AAN DEN RIJN POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN. Dinsdagmiddag heeft de bestuur der van een volkswagen, uit de kom van de gemeente Alphen aan den Rijn, des namiddags omstreeks 14.40, een jong meisje in zijn wagen mee genomen. Het meisje is met hem mee gereden naar de Provinciale weg tus sen Oostkanaalweg en Aarlander- veen. Daar heeft de wagen nabij; de in deze weg gelegen brug, tussen 15 uur en 15.30 uur, korte tijd stilge staan. Zij die inlichtingen kunnen ver schaffen over de auto of over de be stuurder, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Alphen aan den Rijn. HAZERSWOUDE ERNSTIG ONGELUK. Gistermorgen had op de hoek van de Provincaleweg en Dorpsstraat een ernstig ongeluk plaats. De heer A. J. Louwers en mej. W. de Booij, beiden afkomstig' uit Den Haag, kwamen op de bromfiets uit de richting Leiden. Op de hoek van de Provincialeweg en Dorpsstraat is er een korte bocht in het rijwielpad. Mej. de B. bestuurde de bromfiets en de heer L. zat daar achter op. Door het snelle rijden raakte zij de macht over haar stuur in de bocht kwijt en reed tegen een aan de kant van het rijwielpad staande ijzeren paal aan. Zij beiden kwamen te vallen en mej. B. bleef bewuste loos liggen. Zij werd per draagbaar in de schilderswinkel van de heer Bogerman gebracht, waar een ga pende wond aan haar hoofd en ont vellingen aan beide handen door een lid van de E.H.B.O. en de wijkzuster werden verbonden. .Daar de dokter met vacantie was. en zijn assistente op ziekenbezoek, werd door de bur gemeester de geneeskundige dienst uit Leiden opgebeld, die spoedig ter neeskundige dienst constateerde bij mej. de B. een ernstige schedelbasis- fractuur. Per ziekenauto zijn zij bei den naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. BODEGRAVEN Reddingsbrigade. A.s. Zaterdag zullen de leden van de reddingsbri gade in Gouda deelnemen aan de wedstrijden in de Singel in gekleed- zwemmen. Een en ander tot besluit van de feestweek. Er wordt gezwom men in 2 groepen: 250 m. voor de le den onder 15 jaar en 500 m. voor ouderen. Marktberichten WOERDEN. 28 Juli. Kaas. Aan gevoerd 253 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.08—2.15, 2de soort 2.02 2.07, extra kwal. tot 2.35. TER AAR 27 Juli. Groente. Snijbonen .7.4010.20, idem B 5.70 —7.30, idem stek 4.005.30, stam- princessenbonen 9 20—9.90, alles per 10 kg., boskroten 15 cent per bos. LEIDSCHENDAM, 27 Juli. Groente. Sla A 6 80—10.90, sla B 3.10 4.70, stoofsla 1217, komkom mers A 2730 cent, idem B 2427 cent, idem C 19—20 cent, idem krom 2530 cent per kg„ andijvie 22 28.80. spinazie 1634 cent, postelein 3743 cent, tuinbonen 2027 cent, snijbonen 1.251.30, bloemkool A 40—53 cent, idem B 27—37 cent, rode bessen 9693 cent, zwarte bessen 1.20—1.24. tomaten 5.80—6.70, rode kool 24--26 cent, perziken 12 27 cent. "E Biedt zich aan R. K. meisje, 19 jaar, 3 of 4 mid dagen 27 uur voor win kel of huishouding. Brie ven onder no. 3516 bureau

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3