Belangrijke organisatiebesluiten op til in K.V.P. Meer vertrouwenWeg met de letterzifterijMeer politieke belangstelling Kaasburgemeesters" uit buitenland kwamen naar het feestende Alkmaar Rheumatiek-scheuten Onverwoestbare" Rotterdamse molen ging hedennacht brandend ten onder WOENSDAG 28 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kringen blijven invloed behouden PARTIJBESTUUR ZAL NOG WAT GROTER WORDEN Na het verschijnen van het Rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming inzake de staatkundige eenheid der Katholieke Nederlanders heeft liet Partijbestuur der K. V. P. zich beraden over de consequenties, welke daaruit waren te trekken. Ter voorbereiding op dit beraad gaf het Partijbestuur aan een commissie uit zijn.midden de opdracht een studie-nota samen te stellen. Het Partij bestuur heeft het wenselijk geoordeeld allereerst en met bekwame spoed aan de hand van een interim-nota van genoemde commissie aandacht te besteden aan het derde hoofdstuk van het Centrum-rapport, dat de voor waarden voor en vereisten te stellen aan één politieke partij behandelt. Deze spoed werd ingegeven door de opzet de Bestuursraad nog in zijn ko mende najaarsvergadering over enige belangrijke organisatorische wijzi gingen te laten beslissen, nadat de Afdelingen en Kringen hun meningen daarover hebben kenbaar gemaakt. Het beraad binnen het Partijbestuur leidde tot een aantal wensen omtrent wijzigingen in structuur en werkmethode der partij. De gewenste vernieuwingen in structuur en Partij-werk worden ge dragen door twee ook door het Centrum-rapport gesuggereerde gedachten: a) het is een eis van gezond ver stand', dat in een grote politie ke organisatie de leden be langrijke invloed toevertrou wen aan door henzelf gekozen vertrouwensmannen b) het partij-kader zal zich meer dan voorheen moeten bezig houden met de bestudering en bespreking van actuele poli tieke vraagstukken. De vaste commissies verdwijnen. De gewenste vernieuwingen zijn de volgende: 1. De vaste belangen commissies, zoals b.v. de middenstandscommissie, welker instelling indertijd een ge volg was van de toen heersende maatschappelijke verhoudingen kun nen thans geleidelijk aan worden ge mist. In de plaats hiervan is het ge wenst één sociaal-economische com missie in te stellen van een maat schappelijk zo breed mogelijke sa menstelling. Andere vaste functionele commis sies, zoals de reeds bestaande Bui- tenlandse-commissie en de Commis sie-Jeugdzaken, dienen naar behoef te te worden ingesteld. Het Centrum-rapport acht de op richting van een sociaal-economische studiendienst gewenst. Het Partijbestuur vraagt zich af of de instelling van één politieke en sociaal-economische braintrust geen aanbeveling verdient. In zulk een braintrust zouden fi guren uit de pcactijk en andere des kundigen zowel uit het sociale als uit het politieke leven kunnen sa menwerken. Deze braintrust zou een regelmatig en intensief contact tus sen de K.V.P. en de sociale organisa ties garanderen en uitstekende stu dies kunnen leveren ten behoeve van de katholieke, politieke en sociale acties. Vanzelfsprekend zullen de instel ling en de werkwijze van bedoeld studie-centrum slechts in overleg met de politieke en sociale organisaties gestalte kunnen krijgen. Kort en sprekend. 2. Het Partybestuur onderschrijft de wenselijkheid, tot uiting gebracht Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VP RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 11.00 „Met de Toeringa's op stap!" 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Cubaans ork. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Omr.ork. 14.00 Amus.muz. 14.30 Hobo en pia no. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Lichte muz. 16.15 Gram. (Intermezzo: Tour de France). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Drs. A. Jonkers: Rijksdelen Overzee: Het Guyana Symposion te Amsterdam". 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. en gram. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Amusmuz. 19.20 Tour de Fran ce. 19.30 Amus.muz. 19.45 Rhytm. muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philh.- orkest. 21.05 „Vincent Van Gogh", hoorsp. 22.25 Orgelconc. 22.45 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO. 10 00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Ge wijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Omr.ork. 14.32 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Kamermuz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Zang. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lich te muz. 21.00 „Wonderlijke wetens waardigheden", caus. 21.15 Gram. 21.45 Voordr. 22.00 Kamermuz. 22.45 Avandoverd. 23.00 Nieuws en S.O.S.- ber. 23.15—24.00 Gram. door het Centrum-rapport, van een kort en sprekend „verkiezingspro gram", waarvan de vorm in overleg met propaganda-deskundigen wordt gekozen. De inhoud van dit verkie zingsprogram bestaat uit de belang rijkste en sprekendste punten van het „staatkundig" program, dat met name bestemd is voor de fracties in de Staten-Generaal. De functionele commissies en de werkgroepen kunnen bijdragen le veren ten behoeve van de program- commissie. Een permanente program-commis sie acht het Partijbestuur om prac- tische redenen niet gewenst. Onder meer omdat haar samenstelling om vangrijker zal moeten zijn dan het Centrum-rapport suggereert. Wel is het van belang, dat met het oog op een regelmatige toetsing van het beginselprogram een vaste staats- philosophische studiegroep werk zaam is. Voorzitter en lidmaatschap Tweede Kamer. Het Centrum-rapport acht het niet gewenst, dat de Voorzitter der Partij tevens lid is van de Tweede Karner. Het Partijbestuur vindt de bezwaren, welke het Centrum-rap port tegen deze combinatie van func ties heeft, niet doorslaggevend. Het kan dit standpunt in zijn algemeen heid dan ook niet delen. Wel kan het Partijbestuur zich uitzonderlijke situaties indenken, waarin het beter is, dat de Partij-voorzitter geen lid is vah de Tweede Kamer. Partijbestuur en Partijraad. 4. Het Partijbestuur onderstreept gaarne dat bij de samenstelling van bestuursorganen in de partij reke ning moet worden gehouden met de eis, dat in deze bestuursorganen een alzijdige politieke deskundigheid ver zekerd is en met dé maatschappelijke en kringsgewijze opbouw van de partij. Betreffende de verschillende be stuursorganen komt het Partijbe stuur tot de volgende conclusies: a) Een klein Dagelijks Bestuur maakt het presidium overbodig. Het D. B. bestaat uit een zevental leden en de Voorzitter vah de Tweede Ka merfractie als adviserend Jid. Het Dagelijks Bestuur is belast met de dagelijkse organisatorische leiding en komt daartoe om de veer tien dagen bijeen. Een zelfstandige politieke taak heeft het D. B. niet; al zal uiteraard ook het D. B. zich regelmatig hebben te beraden over de politieke situatie en de actueel politieke vraagstukken. b) De politieke taak van het Par tijbestuur zal in de samenstelling van zijn vergader-agenda's sterker tot uitdrukking moeten komen. Veel meer dan voorheen zal het Partijbe stuur zich aan politieke beraadsla gingen moeten wijden, omdat van uit dit Bestuur de politieke menings vorming binnen de partij haar groot ste stimulans moet krijgen. De hui dige ontwikkeling van de vergade ringen van het Partijbestuur in deze richting is dan ook zeer verheugend. Naast de politieke taak blyft uiter aard op het Partijbestuur de alge meen organisatorische leiding rusten. Het Centrum-rapport is van me ning, dat de kringvoorzitters alszo danig geen zitting in het Partijbe stuur behoren te hebben. Het Partijbestuur daarentegen acht het noodzakelijk, dat alle kringvoor zitters in het P.B. aanwezig zijn, om dat de kringsgewijze opbouw van de Partij dit contact vraagt en omdat de politieke meningsvorming vanuit het P.B. zich juist via hen over de partij moet verbreiden. Dit zijn dan ook de motieven waar om er geen bezwaar tegen bestaat het P.B. met drie leden, representan ten van de drie grote Zuidelyke kringen uit te breiden. Behalve uit de Kringvoorzitters bestaat het Partijbestuur voorts uit: het Dagelijks Bestuur, vertrouwens lieden der verschillende maatschap pelijke groeperingen en andere spe ciale politieke deskundigen, alsmede een lid van de Eerste Kamerfractie. De ontwikkeling van het P.B. naar een representatieve groep, die zich intensiever met politieke beraadsla gingen bezig houdt, zal nu het Dagelijkse Bestuur kleiner wordt beantwoorden aan de eerder tot uit drukking gebrachte wens naar een representatief politiek orgaan. c) De Partijraad en Bestuursraad blijven gevormd, zoals de jongste Partijraadsvergadering heeft beslist. Alleen is het gewenst de 30 „lande lijke representatieve figuren" van de Partijraad te doen kiezen door de af gevaardigden uit de kringen in de Partijraad. Het Centrum-rapport acht de Par tijraad te omvangryk. Het Partijbe stuur daarentegen geeft, juist om wille van een ruime politieke me ningsvorming en meningsuiting, de voorkeur aan een groot college. Groslijststemming „als correctie" 5. De voorbereiding van algemene verkiezingen heeft geruime ty'd aan beraad gevorderd. Het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming pleit voor af schaffing van de groslijststemming. De argumenten, door het rapport hiertoe aangehaald, zijn belangrijk, maar er werd onvoldoende rekening gehouden met de traditie en met de mentaliteit van kader en andere par tijleden. Deze factoren voeren het Partijbestuur tot de overtuiging, dat binnen de K.V.P. aan een referendum niet valt te ontkomen. Evenwel zul len de feiten, die aan de huidige re geling der groslijststemming kleven, zowel mogelijk moeten worden weg genomen. Een voornaam middel hiertoe zal zijn een ernstige bezin ning op de verhouding van de so ciale organisaties en hun leden tot de politieke partij, met name op het stuk van de groslijststemming. Het systeem der „aangewezen" ze tels kan volgens het Partijbestuur niet worden gemist, omdat daar zon der een harmonieus samengestelde en in haar totaliteit deskundige frac tie bezwaarlijk kan worden gevormd. Het Partybestuur kwam tenslotte tot de volgende conclusies: a. De candidaatstelling dient te geschieden op een wijze, zoals thans is voorgeschreven. b. Het Partijbestuur in dubbele samenstelling beslisse over de vraag of één of meer lijsttrekkers zullen optreden. Het stelt eventueel vast, wie enige lijsttrekker zal zijn. c. Het aantal „aangewezen" zetels blijft beperkt tot ten hoogste 1/3 deel der verwachte zetels. d. Kringadviescommissies en ad viescommissies van samengevoegde Kringen adviseren de Verkiezings- raad omtrent de samenstelling van de candidatenlijsten. e. De verkiezingsraad stelt het de finitieve advies aan de leden der par tij vast. De verkiezingsraad kan slechts met 2/3 meerderheid afwij ken van de adviezen der Kringen. f. Aan de groslijststemming mo gen slechts deelnemen zij, die op 1 Januari van het jaar, waarin de ver kiezingen plaats vinden, als lid der partij staan ingeschreven. Op deze regel moeten uitzonderingen mogelijk zijn, met name voor jongeren, die eerst na 1 Januari kiesgerechtigd worden. g. De groslijststemming worde be schouwd als mogelijkheid ter correc tie van het advies, dat door vertrou wenslieden van de leden is opgesteld, niet als middel tot vaststelling van de volgorde der candidaten. Daarom worde een stem op één candidaat uit gebracht: óf op no. 1 van het advies óf op de candidaat, wiens plaats men verbeteren wil. Uitgaande van de op vatting. dat de groslijststemming „mogelijkheid ter correctie" is, acht het P.B. het nuttig, dat als experi ment een systeem wordt ingevoerd volgens hetwelk niet-stemmers wor den beschouwd als voorstanders van het gegeven advies. Om te voorko men, dat de uitslag der groslijststem ming vanuit deze opvatting een on juist beeld geeft van de wil der leden, dient voor zieken de mogelijkheid ge schapen te worden hun stem uit te brengen. DE JONGEREN ring in Januari j.l. is een intensief overleg gepleegd tussen een aantal leden van het Partijbestuur en van het Jongerenbestuur. Als resultaat van dit overleg zul len aan de Bestuursraad de volgende voorstellen worden gedaan: a. Het aspirant-lidmaatschap dei- partij wordt opgeheven. De jongeren ontvangen direct bij hun 18e in plaats van bij hun 21ste jaar het vol ledig lidmaatschap. b. Aan alle besturen en afvaardi gingen in de partij zal het overeen komstige orgaan van de Jongeren- Organisatie een lid mogen toevoegen. Zo zal iedere jongerenkring aan de kringafeevaardigden naar de Partij raad zijn afgevaardigde toevoegen; hetzelfde geldt voor de afvaardiging van de afdeling naar de Kringverga dering en de Statenkringvergade- ring. c. Vanwege het grote belang van een versterkte inzet van jongeren, ook als zij geen lid zijn van de Jon geren-Organisatie. zal aan de bestu ren en afvaardigingen van organen der partij, waarbinnen geen overeen komstig orgaan van de Jongeren-Or ganisatie bestaat, een lid beneden de leeftijd van 30 jaar worden toege voegd. Zo zal aan de afgevaardigde naar de Partijraad van een kring, waarbinnen geen Jongerenkring werkzaam is, door de kringvergade ring een afgevaardigde beneden de leeftijd van 30 jaar worden toege voegd. 7. Om te voorkomen, dat de leden der Jongeren-Organisatie, ten nadele van hun politieke vorming al te veel tijd moeten besteden aan zuiver or ganisatorische werkzaamheden, zul len de centrale bestuursorganen en de kringvergaderingen van de Jonge ren-Organisatie beperkter van om vang zijn. VIERDAAGS VERBLIJF Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft gisteren voor een vierdaags ver blijf in de feestvierende stad ontvan gen de burgemeesters van enige ste den en dorpen in Europa die haar naam hebben gegeven aan een ver maarde kaassoort of de hoofdplaats van een kaasdistrict zijn. Aanwezig waren de burgemeesters van Chester, Cheddar Bulle (Gruyè re), Langnaud (Emmenthal), Sainte Marie aux Anglais (Camembert), Vaux-le-Penil (Brie), Herve, Roque fort, en Bolsward (Friesland). In de raadzaal heeft burgemeester Wijtema Dinsdagmiddag in het Frans en Engels een welkomstrede gehou den. Hij zeide dat Alkmaar in een Franse krant genoemd werd: „hoofd stad van de Hollandse kaas". In de avonduren bood het gemeen tebestuur de gasten een onofficieel diner aan in hotel Victory. Dwars door Nederland. Woensdag 28.Juli gaat het gezel schap naar Gouda waar het gemeen tebestuur van die stad de gasten ten stadhuize zal ontvangen. Na een kof fiemaaltijd in de Raadskelder en een bezoek aan de St. Jan, vertrekt men Burgemeesters overwonnen de Matterhorn Tijdens hun zomerverblijf in Zer- matt hebben de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en zijn echtgenote reeds verschillen de bergtoppen in de omgeving, o.m. de 4170 m. hoge Breihorn, bestegen, zulks in gezelschap van zijn ambt genoot van Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolfschoten met diens echtgenote en dochter. Maandag voegde de burgemeester van Utrecht, die, zoals men weet te vens voorzitter is van de Koninklijke Nederlandse Alpenvereniging, we derom een 4000er aan zijn respecta bel lange lijst van beklimmingen toe. Hij besteeg n.l. in gezelschap van zijn echtgenote en twee berggidsen de 4482 m. hoge Matterhorn. Deze zeer moeilijk te bereiken bergtop werd in 1865 voor de eerste maal door een gezelschap Engelsen en enkele berg gidsen bestegen. Nadien is deze top vele malen beklommen, doch zy blijft altijd nog gereserveerd voor de aller beste klimmer. EERSTE KAMER. Het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fun damentele vrijheden heeft gisteren de goedkeuring van de Eerste Kamer verkregen. Alleen de communistische fractie stemde tegen. NIEUWE BURGERVADERS. Met ingang van 16 Augustus is be noemd tot burgemeester van Steende ren de heer J. J. A. Kruijff, met ge lijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Den Bommel. Tot burgemeester van Eemnes is met ingang van 16 Augustus benoemd de heer J. Ch. I. van Niekerk te Hil versum. kunnen U opeens beletten fe werken. Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Geen post op .Zaterdagmiddag Minister Witte heeft gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld, dat postbestellingen op Zaterdagmiddag moeilijk te verwezenlijken zijn, om dat het personeel van de P.T.T. een halve werkdag vrij moet hebben. Be stelling op Zaterdagmiddag zou grote kosten met zich brengen, die niet op wegen tegen de voordelen, die parti culieren, die veelal Zaterdagmiddag niet werken, ervan zouden trekken. De minister, die de plaats innam van de nog steeds zieke minister Al- gera, betoogde voorts dat het zeer inefficiënt zou zijn drukwerken apart te bestellen na de briefpost. Dit geldt vooral in kleine plaatsen met wijd verspreide bebouwing. Postbestelling des morgens om acht uur zou inhouden, dat men om drie uur op de postkantoren zou moeten gaan werken en de bestellers zouden om vijf uur reeds de straat op 'moe ten. De minister achtte dit, sociaal gezien, niet verantwoord. De heer De Vos van Steenwijk (lib.) had betoogd, dat de post het tempo van het moderne bedrijfsle- ven niet aankon. naar Amsterdam, waar een grach- tentocht wordt gemaakt. Donderdag 29 Juli wordt in de voormiddag de kaasfabriek „Neer- landia" te Stompetoren bezocht. In het Noorder-Polderhuis van het wa terschap de Schermer zullen de gas ten zich verenigen aan een Westfrie- se koffietafel, die zal worden opge luisterd door de Schermerdansgroep. In de namiddag volgt een excursie naar de afsluitdijk, 's Avonds zal in de raadzaal van het stadhuis te Alk maar 'het Collegium Musicum Artis Antiqua een concert geven, gewyd aan 17e eeuwse kamermuziek. Vrijdag wordt een kaaslunch ge houden. Het bezoek wordt besloten met een souper in het door het gemeentebe stuur van Haarlem welwillend be schikbaar gestelde Frans Hals museum te Haarlem. K.G. A'damse scheepsbrand in avonduren bedwongen Enorme ravage Tot gisteravond is de Amsterdamse brandweer bezig geweest de brand aan boord van de „Alkor" te blussen en tenslotte heeft zij gaten in de scheepswand moeten boren, daar an ders de brand nog In geen dagen be dwongen had kunnen worden. Tegen het avonduur ging de brand weer er toe over enkele gaten in de scheepswand te boren, omdat men wilde pogen het nog steeds doorwoe- dende vuur met schuim te blussen. Gebleken was nl. dat de vele tonnen water, die gedurende de gehele dag in de machinekamer-waren gespoten zich ergens een uitweg naar het IJ hadden weten te banen, zodat de machinekamer niet vol met water kwam te staan. Intussen brandde de olie lustig voort. Nadat de gaten in de scheepswand waren geboord en men daarop de slangen had aangebracht, nam het spuiten met schuim een aanvang. Op een der gaten werd het schuimkanon aangebracht. Toen was het vuur spoedig be dwongen. Om kwart voor acht kwam het sein: brand geblust. Wat later drongen de eerste brand weerlieden de machinekamer binnen. Zij namen een ruïne waar. De vuur-, water- en schuim-schade is bijzonder groot. Groter rampen weerstond hij De oude historische meelmolen op het Oostplein te Rotterdam, de molen die eeuwen trotseerde en de grote ca tastrofe van Mei 1940 eveneens over leefde, is vannacht door brand ver woest. Om kwart voor vier werd de brandweer gewaarschuwd, dat er rook kwam uit de vele open vensters, die het stenen gevaarte telt, maar of schoon er onmiddellijk zeer veel ma terieel uitrukte, was het reeds bij aankomst duidelijk, dat men hier voor een verloren zaak stond, temeer daar, toen men de deuren had moeten forceren om de vuujrhaard te berei ken, de molen als een gigantische schoorsteen ging trekken. Maar er was nog een andere, een veel noodlottiger factor: In verband niet de metamorfose van het Oost plein tot een groot modern verkeers plein is nl. de omgeving van de mo len niet alleen tot meer dan honderd meter in het rond opgebroken, zodat men er met een zandmassa te doen heeft, maar bovendien trof het onge lukkig dat de tramrails, die als een dubbele ring om de molen heen lig gen, reeds op hoger niveau zijn ge bracht en dus tientallen centimeters boven de zandvlakte uitsteken. Onbruikbaar. Hierdoor was het onmogelijk voor de brandspuiten en de grote ladder wagens de brandende kolos te berei ken en het enige, dat men doen kon, was van zeer verre afstand de slangen aanvoeren en van de grond af water in de vuurmassa werpen. De kap kon men onder de gegeven omstandig heden, onmogelijk bereiken, want deze stadsmolen is als een toren zo hoog gebouwd. Een tweede factor van betekenis was de wind, die striemend uit Z.W.- richting woei en het vuur niet alleen aanwakkerde, maar bovendien een zo hevige vonkenregen deed ontstaan, dat men de brand niet van de N.O.- kant bereiken kon. Als een fakkel. Het duurde niet lang of de molen brandde van onder tot boven en toen eenmaal de rieten kap was doorge brand en de wind volkomen vrij spel had, laaide het vuur omhoog als uit een schoorsteen. De vlammen vonden trouwens gre tig voedsel in al het hout, waaruit het binnenste van het gevaarte be stond en de grote hoeveelheden graan e.d., alsmede jutezakken en ander verpakkingsmateriaal, die er opgesla gen lagen. De laatste ronde. Door de enorme hitte waren om kwart over vier de wieken reeds gaan draaien en dit maakte het voor de brandweermannen nog moeilijker vanwege het gevaar dat het wieken- stel, als de asbalk doorgebrand zou zijn naar beneden zou komen en wel licht door de felle wind niet be paald loodrecht. Toch duurde het nog Smokkelaar ontvluchtte uit rechtsgebouw Vanochtend is een verdachte uit het gebouw van de Middelburgs ar- ronaissements-rechtbank ontsnapt Het was een smokkelaar uit het Belgische Eekloo, die terecht moest staan wegens zijn aandeel in een botersmokkelcomplot. De ontsnap ping gebeurde vlak voordat verdach te voor de economische politierechter geleid zou worden. Ds Belg verzocht zijn bewakers, naar het toilet te mo gen gaan,- -hetgeen hem werd toege staan. Hij ging, maar zette het even later op een lopen, drong zich door de in de hal van het gebouw verza melde menigte naar de deur en sprong de trappen af. Op het pleintje voor de rechtbank stond een perso nenauto met aan het stuur een man Verdachte rende naar de wagen, dié daarop met hem wegreed. Een en ander geschiedde binnen een tijds verloop van enkele seconden. Men kon dan ook het signalement van de vreemde auto niet opnemen. De rijks politie is direct met de opsporing be gonnen, maar tot dusver is 'het nog niet gelukt, de man aan te houden. betrekkelijk lang voordat met don derend geraas het bovenwerk het begaf, maar toen gebeurde het on verwachte: Het wiekenstel bleef voorlopig nog hangen op de dikke stenen muur. Het is zeker, dat het gehele histo rische monument reddeloos verloren is. Er blijft nog de mogelijkheid dat de dikke ronde stenen muren blijven staan, maar ook dan is nog maar de vraag of men tot wederopbouw zal besluiten. De Radiodistributie Op 1 Juli van dit jaar waren er 496.000 aansluitingen op de radio-dis. tributie tegen 482.000 een jaar gele den. Het valt te verwachten, dat te gen het eind van 1954 het half mil- lioen een eind zal zijn overschreden. Minister Wtite deelde dit in de Eer ste Kamer mede. Hij hield de moge lijkheid open, dat de tarieven van de radio-distributie (nu 24 gulden per jaar) te zijner tijd zullen moeien worden verhoogd om een sluitende rekening te krijgen. Afgesproken aanrijding kwam veel te hard aan Om reparatie van zijn door een va! beschadigde motor te kunnen betalen, had een Haagse bouwvakarbeider met een hem te voren niet bekende taxichauffeur uit Den Haag een aan rijding beraamd. De schok kwam echter zo hard aan, dat de motor zwaar werd bescha digd en de bouwvakarbeider zodanig werd gewond, dat hij wekenlang nret kon werken. De verzekering van het taxibedrijf was juist failliet en keer de niet uit. De bouwvakarbeider sprak hierop het taxibedrijf voor 1000,schadevergoeding aan, maar de zaak kwam uit. De Haagse rechtbank veroordeelde nu de bouwvakarbeider tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en de chauffeur tot drie maanden met af trek. Er was respectievelijk twee jaar met aftrek en vijf maanden met af trek geëist. JONGETJE VERDRONKEN. De 8-jarige Maarten Tromp' uit Rotterdam, wiens ouders een vacan- tie-woningruil waren aangegaan met een familie te Hengelo, is bij het spe len aan het Twentekanaal te water geraakt. Onmiddellijk werd alarm geslagen, doch het kind kon pas na anderhalf uur worden gevonden. De levensgeesten waren toen geweken. BROMFIETSER VERONGELUKT. Aan de gevolgen van een hersen schudding, opgelopen tijdens een val met een bromfiets in Krommenie, is gisternacht in het Elisabethzieken- huis te Alkmaar overleden de 64-ja- rige heer C. Pauls te Bergen (N.-H.) EXPLOSIEVE LANDOUWEN. Een landbouwer aan de Herenweg te Bakkum, gemeente Castricum, heeft gisteren op zijn boerderij „Zee- veld" nabij een kindervacantiekolo- nie, een gave, scherpgestelde land mijn ontdekt. Hij waarschuwde direct de mijnopruimingsdienst, die een on derzoek ter plaatse instelde. Men vond toen op het land 46 landmijnen, op slechts enkele meters van de weg. Men heeft de gevaarlijke wapens onschadelijk gemaakt en verwijderd. ONEERLIJKE AMBONEES AANGEHOUDEN. De gemeentepolitie van Ontstwedde heeft aangehouden een te Kinderdijk (Z.-H.) wonende Ambonees, een oud- KNIL-militair, die er in geslaagd is, verscheidene winkeliers in het ge hele land te benadelen. Hij opereerde daarbij onder verschillende namen en beroepen, en sloeg onder meer zijn slag in Amsterdam, Schiedam, Nijme gen, Arnhem, Eindhoven en Assen. De Ambonees, die reeds eerder is veroordeeld wegens soortgelijke prac- tijken, is naar Assen overgebracht cn aldaar ingesloten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2