S)e£ckWSoti/tant Engelsen nemen de benen I Londen bereikt accoord over ontruimiug Suez-kanaaizöne Ruim 70 jaren lagen de Britten langs het Suez-kanaal Reorganisatie Duitse geheime dienst Djakarta beslist vandaag over Unie-accoord Protesten over schietpartijen in Chinese Zee Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 28 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13256 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 EEN KWESTIE VAN VERTROUWEN RJIET de wezenlijk belangrijkste, maar in breder kring de het meest de aandacht trekkende wijzi ging, welke het partijbestuur van de K.V.P. voorstelt, is het kortwieken van de groslijststemming. In het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming werd destijds aangeraden de gehele gros lijststemming op te doeken, maar deze hardhandige, ofschoon naar ons gevoelen beste operatieve ingreep, acht het partijbestuur uit psycholo- gische overwegingen niet gewenst. In afwijking van andere politieke partijen kent de K.V.P. een soort volksstemming over de samenstelling van de candidatenlijst voor de afvaar diging naar de Tweede Kamer. Het is een zeer democratische wijze van doen, doch wij zijn er zeker van, dat geen enkele andere politieke par tij te rade gaande bij de ervarin gen van de K.V.P. met de groslijst stemmingen opgedaan ook maar enige neiging heeft haar voorbeeld na te volgen. Bij iedere verkiezing is het weer hetzelfde weinig hartverheffende liedje van belangen- en personenpoli- tiek, terwijl bovendien in de practijk de al heel weinig democratische fi guur is ontstaan, dat een luttel aan tal opposanten het gehele, met zorg door de vertrouwensmannen opgestel de advies in de war kan sturen. Want opposanten zijn gemeenlijk ac tiever in hun optreden dan de grote menigte van partijleden, welke een gegeven advies redelijk vindt en vertrouwen stellend in het advies van de gekozen vertrouwensmannen er stilzwijgend mee accoord gaat. Het partijbestuur wil de stilzwij gende bijval sprekend maken döor de aloude Latijnse rechtsregel toe te passen: Qui tacèt, consentire vide- tur Wie zwijgt, stemt ermee in. Mede gelet op de feitelijke toestand, dat in de grotere plaatsen de belang stelling voor de groslijststemming al tijd zeer gering was, lacht ons dit voorstel wel toe. Die geringe belang stelling sproot immers meestal niet voort uit staatkundige lauwheid dan zou men zich niet opgegeven hebben als lid van de partij maar uit de overweging, dat een behoorlijk (bovendien met veel vijven en zessen in elkaar gezét) advies met vertrou wen dient te worden gehonoreerd, omdat men anders geen vertrouwen toont in de zelf-gejcozen vertrouwens mannen der leden. We zouden er niet rouwig om zijn geweest, als het partijbestuur had voorgesteld de gehele groslijststem ming aan de dijk te zetten. Ook zon der volks-raadpleging is de partij structuur nog zeer democratisch van geleding en is de volksinvloed drie dubbel gewaarborgd. Nu op psycho logische gronden aan het behoud der groslijststemming „niet valt te ont komen" geve men de proefneming men gewijzigd reglement een go kans. JONGE GEESTDRIFT tuur s wijziging van de K.V. P. ten aanzien van onze jonge man nen en jonge vrouwen wordt voorge steld, getuigt van een nuchtere zin voor de werkelijkheid, en van een heldere kijk op wat er onder onze onze jongeren leeft en niet leeft! Wie oud is, vindt het benijdens waardig jong te zijn, maar de jonge ren en niet alleen de jongeren van déze tijd willen oud zijn, oud in die zin, dat zij het eenvoudig niet dulden als onervarenen in de poli tieke kinderkamer te worden gezet. Het partijbestuur stelt nu kort en goed voor, het aspirant-lidmaatschap op te heffen en de jonge mannen en vrouwen van 18 jaar meteen volledig in de partij op te nemen. De jongeren-organisatie in de par tij blijft wel bestaan als een doeltref fend midden tot staatkundige scho ling in meer besloten kring, maar het is naar eigen verkiezing of men in die jongerenclub wil worden opgenomen, ja dan neen. Een jonge man of vrouw kan lid van de partij worden, zonder daarmee tegelijkertijd lid te worden van de Jongerenclub. Aan alle bestu ren en afvaardigingen, ook in de Par tijraad zelf, zal een jonge man of vrouw worden toegevoegd, ook als er in deze of gene Statenkring geen Jon- ren-organiisatie zou zijn. Er zullen vele niepwe gezichten en vele nieuwe ideeën in de vergaderin gen komen! Want de jongeren gaan daar binnen niet als bijlopers of toe kijkers, maar met even volledig stem recht en overeenkomstige verant woording als degenen, die reeds ja renlang de goede zaak der katholieke staatkundige beïnvloeding hebben ge diend. Het is een sympathiek voorstel, dat, naar we aannemen, het met glans „halen" zal. Moge het met dezelfde glans en jonge geestdrift ook door de Katholieke jonge mannen en jonge vrouwen worden binnengehaald. Binnen 20 maanden trekken Engelsen terug Cairo verheugd over dit resultaat Engeland en Egypte hebben gisteravond een overeenkomst getekend vooi de terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen uit de Suez-kanaal-zone. De overeenkomst, die een einde maakt aan 72 jaren Britse bezetting van de zóne, werd om 19.00 GMT (20 uur Ned. tijd) getekend in de marmeren zaal van het regeringsvacantiehuis aan de voet van de pyramiden. De ondertekening werd bekend gemaakt in een gezamenlijk communiqué van de beide delegaties. Zij volgt na drie jaar van onderhandelen, onderbro ken door incidenten tussen Britse troepen en Egyptcnaren in de kanaal-zone. DE INSTALLATIES BLIJVEN. De overeenkomst houdt in: 1. In de zóne van het Kanaal van Suez zal ten militaire basis liggen met Britse militaire installaties. De basis zal in stand worden gehouden door particuliere Britse aannemers, die gebruik zullen maken van Brits en Egyptisch burgerlijk personeel. Groót-Brittannië neemt de ver plichting op zich om zijn 80.000 man troepen uit de zóne terug te trekken binnen twintig maanden na de be krachtiging van hot accoord. 3. Do nieuwe overeenkomst zal ze ven iaar van kracht zijn. 4. In geval van een gewapende aanval op Egypte, op een van de Ara bische landen, op een van de leden van het Arabische veiligheidspact of op Turkije, zullen Britse troepen weer bezit nemen van de basis. Dat geldt niet voor een aanval op Perzië. Wanneer er een oorlog dreigt waarbij een van de genoemde staten betrokken kunnen geraken, zal er overleg worden gepleegd tussen Egypte en Groot-Brittannië. De overeenkomst is het resultaat van telkens onderbroken onderhan delingen die acht jaar hebben ge duurd. Zij maakt een eind aan de 72- man sterke garnizoen in de zóne kostte Engeland per jaar 55 millioen pond. Het grootste deel van dat be drag werd besteed aan het in stand houden van de militaire installaties, zodat de ontruiming van de kanaal zone slechts een betrekkelijk geringe bezuiniging zal betekenen. Dikke vrienden. De mannen die steeds het felst heb ben geageerd tegen Groot-Brittannië, luitenant-kolonel Nasser, de Egypti sche premier, en majoor Saleh Sa lem, de minister van voorlichting, hebben zich uitgeput in verzekerin gen dat niemand meer bevriend zal zijn met Engeland dan zij en geen land zo nauw met Engeland zal sa menwerken als het hunne. Minister Salem, die men vaak de Goebbels van Egypte heeft genoemd, zei: „De laatste twee jaar heb ik de Engelsen voortdurend bestookt. Van nu af aan zal ik een van hun beste vrienden in het Midden-Oosten zijn". Premier Nasser verklaarde dat met de ondertekening van -het accoord er een nieuw tijdperk is begonnen van vriendschappelijke betrekkingen, ge baseerd op wederzijds vertrouwen en nauwe samenwerking. Hij noemde de ondertekening een keerpunt in de ge schiedenis van Egypte. Hij dankte de Engelse onderhandelaars voor de welwillende houding die zij bij de laatste faze van de besprekingen hadden aangenomen. In eigen kamp gevangen Meer dan 70 jaar zijn de Britse troe pen onafgebroken in Egypte geweest. Zij landden er in 1882 gelijk met Franse troepen om de Europese be langen te beveiligen tegen een op stand, geleid dopr de nationalistische militaire leider Ahmed Arabi Pasja. De Fransen werden later teruggeroe pen, maar de Britten bleven ter be scherming van het Suezkanaal( dat in 1869 was opengesteld. In 1946 begon de toenmalige Brit- jarige heerschappij van Groot-Brit- se minister van Buitenlandse Zaken, tannië over het kanaal. Het is niet de bedoeling dat er een nieuwe grote Britse basis in de buurt van het ka naal wordt opgericht. De basis op het eiland Cyprus, waarheen een deel van de Britse troepen uit de kanaal zone zal worden overgebracht, wordt voldoende geacht. Het ih stand houden van het 80.000 Bevin, onderhandelingen over een herziening van het Suez-accoord met de Egyptische premier van destijds, Ismail Eidky Pasja, doch deze liepen op niets uit. Evenmin werd resultaat bereikt, toen -de Egyptenaren een jaar later de Suez-puzzle ter tafel brachten in l de Veiligheidsraad van de UNO. NA VERDWIJNING VAN JOHN Bondskanselier Adenauer heeft zich gisteren vanuit zijn vacantiever- blijf in het Zwarte Woud, met een verklaring in de geruchtmakende af- faire-John gemengd. Daarin wordt medegedeeld, dat de jaren geleden onder de toenmalige politieke ver houdingen geschapen organisaties in organisatorisch en politiek opzicht aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Dit wordt in Bonn opgevat als een bevestiging van het vermoeden, dat de houding van dr John mede bepaald zou kunnen zijn door zijn overtui ging, dat hij binnenkort uit zijn ver antwoordelijk ambt zou worden ont slagen. Het is in de Westduitse hoofdstad namelijk geen geheim gebleven, dat voor kort Adenauer met enkelen van zijn naaste medewerkers reeds over reorganisatie en coördinatie van de geheime diensten in de Bondsrepu bliek heeft gesproken. Uit het feit, dat John van deze bespreking was uitgesloten, terwijl de leider van de door de Amerikaanse bezetting ge financierde inlichtingendienst, Ge- hlen, wel aanwezig was, heeft men hier de conclusie getrokken, dat in het nieuwe bestel het zwaartepunt geheel en al bij de organisatie-Gehlen zou komen te liggen. Zelfmoord en arrestaties. In West-Duitsland heeft een lid van de Amerikaanse geheime dienst zelfmoord gepleegd. Volgens de „Hamburger Anzeiger' brachten twee hoge ambtenaren van de Amerikaanse geheime dienst, na de verdwijning van John, het bewus te lid van deze dienst een bezoek. Zij wilden hem een verhoor afne men. Voordat zij dit konden doen, had de betrokkene zich van het le ven beroofd, aldus het Duitse blad. Na de verdwijning van dr. Otto John zijn door de communistische veiligheidsdienst in Oost-Duitsland drie hooggeplaatste Oostduitse auto riteiten gearresteerd, zo heeft het an ti-communistische „Inlichtingenbu reau-West" bekendgemaakt. Deze drie personen waren allen lid. van de socialistische eenheids- communistisch) partij, aldus het bu reau, dat er aan toevoegde, dat ook twee lagere autoriteiten waren ge arresteerd. Een woordvoerder voor het bureau zeide, dat het onmogelijk was te zeg gen, of de arrestaties in direct ver band stonden met de aankomst van John in Oost-Berlijn, maar de arre staties werden verricht op 23 Juli, drie dagen nadat John de Russische sector binnenkwam. In Octdber 1951 zegde de Wafdisti- sche premier Nahas Pasja de Suez- overeenkomst op, maar Engeland ver klaarde dat deze opzeg-ging in strijd was met het internationale recht en stoorde zich er niet aan. De spanning nam hand over hand toe. Egyptenaren ondernamen aan vallen op Britse militairen, en aan weerszijden vielen doden. Weldra werden de Engelsen feitelijk de ge vangenen van hun eigen kampen zodra zij er uit waren liepen zij kans beschoten te worden. In deze periode het was Juli 1952*had de staatsgreep der Egyp tische officieren plaats. Koning Fa- roek moest vluchten naar Italië. Een jaar later werden, ditmaal met Ame rika als (verscholen) partner, de on derhandelingen heropend. Dinsdag 27 Juli 1954 zijn zij door de handteke ningen van Nasser en Head bekroond. Ontvoer?n"sn'>!>ing veriHeM De Weense politie heeft Dinsdag avond verklaard, dat zij waarschijn lijk een Russische poging om een Is raëlisch burger, de 37-jarige koop man Josef Silberberg, te ontvoeren beeft verhinderd. Twee Russen in uniform, twee Rus sische en drie andere burgers had den getracht Silberberg Maandag middag in de internationale sector van Wenen in een auto te duwen, al dus het rapport. Silberberg verzette zich en er ont stond een hevige ruzie. De politie werd gewaarschuwd, die de gehele groep naar het politiebu reau opbracht. De vier Russen werden overgedra gen aan de internationale militaire patrouille. TIBETAAANS KLOOSTER VERWOEST. Meer dan -honderd monniken van het Tibetaanse klooster Raloeng, km. van Gyangtse, zijn met hun vrou wen en kinderen verdronken tenge volge van overstromingen, veroor zaakt door de rivier de Namtsjoeng, in Zuid-Oost-Tibet naibij de Indische grens. Het klooster is geheel verwoest. De secte, waartoe de monniken behoor den, staat hun toe te huwen. Hun vrouwen dragen nonnenkleren. Nederlandse voetballers op Curaqao Een groep Nederlandse voetballers brengt op het ogenblik een bezoek aan Curagao, waar verschillende wedstrijden zullen worden gespeeld. We zien het team hier na de aankomst op het vliegveld, waar Antilliaanse schonen gereed stonden om voor een zoete begroeting te zorgen. Achterste rij van links naar rechts: Bondstrainer Kaufman, Van Melis, Steiger, Luiten, Ter louw, Bleijenberg, Wiersma, Hoolboom van de Technische en Keuzecom missie, naam onbekend en De Rijk. Voorste en van links naar rechts: Bies- brouck, v. d. Hoek, Wim van der Gijp, Dillen, van der Kuil. BIJEENKOMST KABINET Vanmorgen zouden de fracties van de Indonesische regeringspartijen te Djakarta zich met hun vertegen woordigers in het kabinet beraden over het in Den Haag bereikte ac coord. De fracties zouden dan tevens hun standpunt bepalen. Later op de morgen zou ook het Indonesische ka binet weer bijeenkomen. Waarschijn lijk zullen de ministers op deze bij eenkomst het standpunt van hun par tijen naar voren brengen. Minister Yamin, die aan het kabi net verslag heeft uitgebracht over de in Den Haag bereikte resultaten, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat de kabinetszitting van vandaag beslissend zal zijn. Op de vraag, wanneer hij weer naar Neder land zal terugkeren antwoordde hij, dat dit afhing van de bijeenkomst van vandaag. Nadat gisteren de speciale zitting van het kabinet, waarin mr Yamin rapport uitbracht, was beëindigd, stelde premier Ali Sastroamidjojo de regeringsfracties van het besproke ne 'op de hoogte. Beide zittingen wa ren geheim en na afloop ervan wer den geen bijzonderheden meege deeld. Wel antwoordde de premier op de vraag, of het rapport van mr. Yamin ongunstig door de fracties was ontvangen: Dat niet bepaald. Intussen heeft de voorzitter van de economische sectie van het parle ment, Tsikwan, meegedeeld, dat zijn sectie een stem wil hebben in de re gelingen op financieel-economisch terrein. Bij het vertrek van de de legatie naar Nederland, aldus Tsi kwan, hebben wij voorgesteld, dat bij de besprekingen over de ophef fing van de Unie een overeenkomst zou worden gesloten betreffende de principen en dat de bijzonderheden zouden worden vastgelegd in een normale overeenkomst, zoals dat tus sen twee souvereine mogendheden gebruikelijk is. Deze bijzonderheden zouden door de economische en de financiële secties worden bepaald. 1 Tsikwan zei, dat de secties zullen protesteren, indien de Indonesische regering zelfstandig een regeling met uitgewerkte bijzonderheden aan- HOE wordt het weer? Geldig van Woensdagavond tot t Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). BUIIG EN KOUD. Over het algemeen zwaar be- wolkt met vrij veël regenbuien. Krachtige tot matige Zuidweste- j lijke wind. Koud weer. 30 Juli: zon op 4.57 onder 20.35; maan op 5.35 onder 20.33 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 23 C. OSLO licht bew. 20 KOPENHAGEN regenbui 19 AMSTERDAM regenbui 18 LONDEN regenbui 18 LUXEMBURG zwaar bew. 19 PARIJS zwaar bew. 23 BORDEAUX zwaar bew. 23 GRENOBLE licht bew. 32 NICE onbewolkt 27 GENèVE licht bew. 29 ZüRICH zwaar bew. 28 LOCARNO geheel bew. 28 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT licht bew. 22 MüNCHEN zwaar bew. 26 WENEN regen 29 INNSBRUCK nevel 28 ROME onbewolkt 31 AJACCIO onbewolkt 26 MALLORCA onbewolkt 35 De Vierdaagse te Apeldoorn Dinsdagochtend is ook te Apeldoorn voor de eerste maal een Vierdaagse begonnen, waarvoor ongeveer 500 wandelsportenthousiasten aan de start verschenen. Het weer liet zich hoe kan het! tamelijk gunstig aanzien, toen men aan de eerste „etappe" door de bosrijke omgeving begon. Voor de eerste dag stond het land bouwgebied, Beemte en Beekbergen op het programma en werden er afstanden van 50, 40 en 30 km. gelopen. Voor de toeristenklasse bedroeg de afstand 30 kilometer. Bij de bepaling van de standen heeft men rekening gehouden met het feit, dat de Veluwe vermoeien der is dan de omgeving van Nijmegen. De tochten zijn geheel binnen 'de gren zen van de gemeente Apeldoorn, uitge zet, waarbij het parcoufs zo weinig mo gelijk over verkeerswegen leidt. De bos- en landpaden zijn door hun leemachtige bovengrond stevig genoeg, terwijl de wandelaars daardoor volledig in de ge legenheid worden gesteld van de natuur te genieten. De deelnemers waren dan ook enthousiast over de tocht. Foto: Wandelaars na de start bij het passeren van de gedenknaald, welke hier in 1901 werd opgericht aan de Loolaan, ter herinnering aan het huwelijk van H. M. Koningin Wil- helmina met Z K. H. Prins Hendrik. Vooraan lop.m de jongens van d< wandelvereniging „Irene" uit Eind hoven en daarachter leden van dt wandelsportvereniging „Joris" uil Haarlem, Personeel van de drukkerij Firma Joh. Enschede en Zonen uit die stad. „Strijdig met alle internationaal gedrag" De affaire van de schietpartijen in de Zuid-Chinese Zee ter hoogte van Hainan is thans in het stadium van elkaar kruisende protesten en in de betrokken zone kruisende eskaders en konvooiërende vliegtuigen. Communistisch-China heeft giste ren een „zeer krachtig" protest in gediend bij de V.St., aldus een be richt van radio-Peking, dat verder meldt, dat Tsjang Hain-Foe, de vice- minister van Buitenlandse Zaken, in een verklaring ook geprotesteerd heeft tegen het binnendringen van de Chinese territoriale wateren door eenheden van de Amerikaanse ma rine. Volgens radio-Peking heeft China de regering der Ver. St. gewaar schuwd „dergelijke daden van agres sie" achterwege te laten, daar de Ver. St. anders de verantwoordelijk heid hiervoor zouden moeten dragen. China eiste ook schadeloosstelling. Eden maakte gisteren bekend, dat Engeland namens de Ver. St. bij communistisch-China zal protesteren tegen de aanvallen van Chinese vliegtuigen op Amerikaanse en het doden van Amerikaanse staatsbur gers in het gebied van de Chinese Zee. Tegelijkertijd zal Engeland ook zelf protesteren tegen de communis tische dreigementen te zullen schie ten op reddingsvliegtuigen in de buurt van Hainan. Minister Eden verklaarde daarna, dat op 23 Juli na het neerschieten van het passagiersvliegtuig de Britse luchtmacht in Hongkong een tele gram had gezonden naar het .Witte wolk"-vliegveld bij Kanton, waarin bijzonderheden werden gegeven met betrekking tot het aantal vliegtui gen, dat aan de opsporings- en red- d'ings-operaties deelnam en de be schrijvingen van deze toestestsllen. Een uur later zonden de Chinese communisten een telegram terug, dat een Sunderland-vliegboot, die zich in het gebied bevond, ongemoeid zou worden gelaten, doch dat alle ande re oorlogsvliegtuigen, die aan operaties deel zouden gaan nemen, zouden worden beschoten zonder voorafgaande waarschuwing. Eden zeide, dat Engeland hiertegen protesteerde als „strijdig met alle in ternationaal gedrag". Het Engelse protest is het derde sinds twee communistische gevechts vliegtuigen een Brits passagiersvlieg tuig neerschoten op Vrijdag j.l. Nog enkele buien Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de Zuidflank van een depres sie, waarvan het centrum aangetrof fen werd tussen IJsland en Groen land, kwamen enkele honderden kilometers ten Westen van Ierland enkele storingen tot ontwikkeling, die vergezeld van regen in Oostnoord- oostelijke richting koers zetten naar Zuid-Scandinavië en in ons land tijdens het weekeinde het weer gron dig bedierven. Hieraan kwam Maan dagavond een einde ,toen de laatste reeks storingen ons land passeerde. De storing werd gevolgd door een krachtige Zuidwestelijke luchtstroom, die betrekkelijk koude Oceaanlucht naar West-Europa transporteerde. Deze lucht is onstabiel van opbouw, zodat regelmatig buien tot ontwikke ling kwamen. Sommige buien gingen met onweer gepaard. De bovenge noemde depressie bevindt zich nu bo ven Schotland en beweegt in activi teit afnemend, langzaam naar het Noordelijk deel van de Noordzee. Voor het weer in ons land heeft dit tot gevolg, dat de windsnelheden geleidelijk minder worden, maar ook morgen moet nog gerekend worden op koel weer met nu en dan vrij veel bewolking en ook enkele buien. Korreltje Beschouw iedere hindernis als een aansporing tot succes.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1