BIOSCOPEN Registratie maakte spoedig contact met pas-gevestigde katholieken mogelijk TYPEN STENO (n de leidse Journaal ZATERDAG 24 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Het R.K. Bevolkingsbureau 25 jaar Het verdient, dunkt mij, wel even de aandacht, dat het R. K. Bevolkings bureau te dezer stede dit jaar 25 jaar bestaat. Het valt niet nauwkeurig meer na te gaan op welke dag precies in 1929 dit bureau is opgericht. Naar mijn beste herinnering Is het omtrent 1 Juli geweest In elk geval staat vast, dat de idee tot oprichting afkomstig is geweest van het bestuur van de toenmalige afdeling Leiden van de R. K. Staatspartij. Dit zou de gedachtos kunnen wekken, dat de oprichting van het bureau een zuiver politieke inslag had. Toch was dit niet het geval. Wel had, vooral uit een oogpunt van propagandgvoering en van controle der toenmalige kiezers lijsten, voornoemde afdeling uiteraard groot belang bij een volledige en nauwkeurige registratie van alle te Lelden gevestigde katholieken, maar zo danige registratie werd van meet af van niet minder belang geoordeCfl voor tal van andere instellingen. En daarbij werd in de eerste plaats gedacht aan de parochies. Natuurlijk beschikten deze over hun doopregisters, maar daaruit kon feitelijk toch niets anders blijken dan wie er op zeker tijdstip in de desbetreffende parochie gedoopt was. Van die in de stad (parochie) kwam of van daaruit vertrok bestond geen of althans zeer onvoldoende? registratie. Geruisloze afval. In dit, overigens niet specifiek Leids, verband lezen wij op blz. 468 van het bekende gedenkboek „In Vrijheid Herboren uitgegeven bij de 100-jarige herdenking van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Nederland, van de hand van prof. L. J. Rogier het navolgende: „Niemand kwam voorlopig op het denkbeeld van een behoor lijke registratie, zodat jaar op jaar honderden katholieke gezin nen zich in bepaalde parochies konden vestigen zonder dat één priester het opmerkte, tenzij een familie zich zelf kwam voorstel len. Zo ontstond de geruisloze afval, het lek der Holalndse gro te steden, tragische schuld van een onverantwoordelijk laissez faire. Tientallen jaren lang hield een vaste trek aan van bepaalde Brabantse dorpen naar de steden van Holland, zonder dat iemand op het idee scheen te komen van een geregelde berichtendienst tussen de verantwoordelijke ziel zorgers van de beide betrokken gebieden. Het waren leken, ka tholieke ambtenaren en plaatse lijke politici, die het denkbeeld entameerden en in toepassing poogden te brengen, maar., het kerkelijk-administratief apparaat bleek er niet op berekend. Zo volkomen was de aanpassing aan de moderne levensvormen ver zuimd. Het bleek echter spoedig mogelijk de gemeentelijke bevol kingsadministratie aan het goede doel dienstbaar te maken. Haar geregelde berichtendienst schiep de mogelijkheid van een onmid dellijk contact met nieuw-geves- tigde katholieken. Tussen 1910 en 1920 werd, het eerst te Amsterdam op initiatief van enige leken, o.a. de latere wethouder mr. G. C. J. D. Krop man, in enkele steden een ka tholiek bevolkingsbureau opge richt. Eerst toen drong met vol doende duidelijkheid tot de1 ver antwoordelijken door,- wat een kwart-eeuw lang voor een al te groot deel aan de observatie ont snapt was". Toen de door de afdeling Leiden van de R.K. Staatspartij uit haar midden benoemde commissie van voorbereiding, bestaande uit de he ren P. Heemskerk, G. J. M. J. Mol- kenboer en mr. H. F. A. Donders, haar werkzaamheden aanving, wer den dan ook R.K. Bevolkingsbureau's aangetroffen in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Haarlem. Het is mogelijk, dat er ook in andere ste den van ons Bisdom reeds bureau's gevestigd waren, maar het valt te betwijfelen en in elk geval had de commissie daar geen contact mee. Verschillend georganiseerd. De bestaande bureau's waren ver schillend georganiseerd, de een wat beter de ander wat slechter. Maar allen waren geënt op de gemeente lijke bevolkingsadministratie, het geen trouwens niet anders te ver wachten viel. Een R.K. Bevolkingsbureau, alle gegevens (geboorte, overlijden, hu welijk, echtscheiding, vestiging, ver trek, verhuizing binnen de gemeen te, leeftijd, beroep enz. enz.) van alle katholieken (practiserend of niet) periodiek ontvangend van de ge meentelijke bevolkingsadministratie, deze zelf registrerend en deze weer periodiek doorgevend aan de desbe treffende parochie, dat was dan ook ce grondgedachte van het rapport van de commissie van voorbereiding aan voornoemde plaatselijke afdeling, welke gedachte door die afdeling zonder veel discussie werd overge nomen. Feitelijk bestond er alleen verschil van mening over de organisatievorm van het op te richten' bureau, moest met name het bureau een afzonder lijke rechtspersoon worden of moest het een instelling zijn van de afd. Leiden van de R.K. Staatspartij van wie het initiatief tot de oprichting was uitgegaan en die voor haar poli tieke doeleinden bij een permanente beschikking over de gegevens groot belang had. De voorstanders van „een instelling van de afdeling" bleken in de meerderheid en zo ontstond om trent 1 Juli 1929 het R.K. Bevolkings bureau te Leiden als instelling van de kiesvereniging, zoals toen nog de afd. Leiden van de R.K. Staatspartij officieel of in elk geval nog in de volksmond heette. Vermoedelijk als beloning voor hun voorbereidend werk werd de commissie als bestuur aangewezen, waarbij de functies als volgt werden toegewezen: mr. H. F. A. Donders, voorzitter, G. J. M. J. Molkenboer, secretaris en P. Heemskerk, penning meester. Als eerste directeur van hel bureau fungeerde de heer H. Lom- bert. Met behulp van het gemeentelijk bevolkingsbureau werd in korte tijd een centraal Katholiek bevolkings register in het leven geroepen en bo vendien een zodanig register voor iedereparochie afzonderlijk. De mu taties werden wekelijks verwerkt en aan de parochies doorgegeven. Dit gebeurt nu nog. Vrijwillige kracht. Bij een enkele parochie werd aan vankelijk het parochie-register niet zorgvuldig bijgehouden, zodat al heel spoedig dit register niet meer bruik baar was en een geheel nieuw moest worden ingericht. Op ons advies zijn de parochies er toen toe overgegaan hun register door een vrijwillige kracht te doen bijhouden. Voor zo ver ons bekend hebben zich sinds dien bij de parochies geen grote moeilijkheden met het bijhouden van hun parochie-register meer voorge daan. Tengevolge van ziekte zag de heer Lombert zich genoodzaakt een of twee jaar na de oprichting als direc teur van het bureau te bedanken. In zijn plaats werd toen als directeur aangesteld de heer P. Heemskerk, in wiens functie als penningmeester werd benoemd nu wijlen de heer A. Langeveld, De heer Heemskerk heeft het di recteurschap waargenomen tot 1 Ja nuari 1954, on ""-'k tijdstip hij werd opgevolgd cfe heer J. W. J. Die- bels, oud hoofd van het gemeentelijk bevolkingsbureau van Leiden. Na zijn dood werd de heer Langeveld als penningmeester opgevolgd door de heer P. G. Hilgersom. Zowel de heer Heemskerk als de heer Langeveld hebben aan het R.K. Bevolkingsbureau uiterst gewichtige diensten bewezen waarvoor hun blij vende dank toekomt. Mr. H. F. A. DONDERS. Agenda van Leiden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2 y, eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 17 uur 's Zondags 1317 uur (tot 22 Augustus). Den Burcht: Hedendaagse beeld houwkunst. Dagelijks tot zonsonder gang. Zondagsdienst der Huisartsen te Leióen. A s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door dr. Jan sen, Langezaal, Nieuwzwaag, Pie- terse en Teeuwen. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli 8 uur waargenomen door: de Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensohheid", Hooigracht 48, tel. 21060 Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8 tel. 26274. AVONDMUZIEK IN DE HOOGLANDSE KERK. Het programma van de Avondmu- ziek a.s. Maandag, aanvang 8.30 uur in de Hooglandse kerk door Jan van den Berg, organist Nieuwe Kerk te Delft, met medewerking van Barend Schuurman, fluit, is als volgt. Bach- programma: 1. Preludium en fuga in C (Orgel); 2. Sonate voor fluit en orgel in b; 3. Twee koralen: a. Lieb- ster Jesu wird sind hier (trio); b. Heut triumphieret Gottes Sohn (or gel); 4. Siciliano en Largo voor fluit en orgel; 5. Sonate IV in e; a. Adagio overgaande in Vivace; b. Andante; c. Un poco Allegro; 6. Sonate in F voor fluit en orgel; 7. Koraal: Vor deinem Frohn tret'ich hiermit (orgel); 8. Passacaglia en Fuga in e (Orgel). Aan de uitgang collecte voor het Orgelfonds. De eerstvolgende Avondmuziek is op Maandag 2 Aug. a.s. door Adriaan Blankenstein, in de Pieterskerk. COMMISSIE VAN SAMEN- WERKING VOOR BIJZONDERE NODEN. Dezer dagen vergaderde het alge meen bestuur van de commissie van Samenwerking voor Bijzondere No den, onder voorzitterschap van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. Aan het door het dagelijks bestuur uitgebrachte verslag over 1953 ont lenen wij het volgende: De commissie stelt zich ten doel tesamen met andere' instellingen of personen hulp te verlenen aa'n ge zinnen of personen, die in bijzondere nood verkeren, zodanig, dat de ge- holpenen over hun nood worden heen gebracht en het te verwachten is, dat zij het voortaan zonder hulp van derden kunnen stellen. Er werden in 1953 84 aanvragen behandeld, waarvan in 46 gevallen werd geholpen. Deze hulp bestond in het bekostigen van kleding, dek king, huisraad, in het opruimen van schuld, het financieren van een rust kuur of uitzending, hulp bij de stu die, steun bij de opbouw van het be drijf, hulp aan invaliden, b.v. inva lidenwagentjes, rolstoel, gehoorap paraat, schrijfmachine. De geholpe- nen behoorden tot alle kringen van de bevolking. Met de hulpverlenin- I gen was intotaal een bedrag van 12.235 gemoeid. Krachtige medewerking ondervond de commissie in het bijzonder van de Leidse Maatschappij van Welda digheid en van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, waarvan de commissie de plaatselijke afdeling is. Voorts werd samengewerkt met ver schillende kerkelijke en particuliere instellingen en fondsen. Van belang is ook, dat de commissie zelf in een groot aantal hulpverleningen een gedeelte kon bijdragen. Zij wordt daartoe in staat gesteld door een aan tal contribuanten en een actie, die op verscheidene Leidse bedrijven wordt gevoerd. Het bestuur werd uitgebreid met vertegenwoordigers van de Remon strantse Lutherse en Doopsgezinde Diaconieën. LEIDSE VARIA De jeugdige leden van „De Golf brekers" worden herinnerd aan de kinderfilm, die Zondagmorgen a.s. om tien uur in het Lido-theater ge draaid zal worden ter ere van de prijsuitreiking na de onderlinge wed strijden. De gymnastieklessen van „Spor tief" a.s. Maandag gaan gewoon door, maar dan alleen om 4.15 uur, dus de meisjes van 5.15 uur worden ook verwacht om 4.15 uur. Een 50-jarige bromfietser D. K. uit de Willem de Zwijgerlaan ver leende geen voorrang aan een vracht auto op het kruispunt Sophiastraat Prinsenstraat. Hij viel, brak de rech ter enkel en kreeg wonden aan het gelaat. De E.H.B.O. bracht hem naar het academisch ziekenhuis. Aan het Nederlands opleidings instituut voor het buitenland in Breu- kelen zijn geslaagd voor het eind examen van de cursus 19521954 de heren B. de Die en H. J. Braaksma te Leiden. „In het Marlajaar naar Keve- laer" blijft het motto van de organi satoren van de bedevaart naar het Duitse plaatsje, dat zo'n internatio nale reputatie als pelgrimsoord heeft gekregen. Het adres voor inlichtingen is M. J. C. Lindenhof, Stille Rijn 16 te Leiden. tO vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) DOORLOPENDE CURSUS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.; Casino. „De kuise bruidegom" sloten. TONGEREN Het mededelingenblad van de jon- geren-K.V.P. geeft een keur van Europese studie-bijeenkomsten in binnen- en buitenland, waarvan wij aanstrepen: 17 Aug.6 Sept. Zomercursus in Alpach (Tirol). Conferentie op hoog niveau onder de titel „Onze eeuw en de wetenschap". Taalcursussen, lezin gen, concerten en tentoonstelling. Kosten 1500 sch. 25 Aug7 Sept. Zomerconferentie Jachtslot Göhrde. Sprekers uit ver schillende landen over: Europa na Berlijn en Genève. De E.D.G.-Euro pese Politieke Gemeenschap etc. Filmvoorstellingen en excursies. Voertaal is Duits. Kosten van Duitse grens af vrij. 30 Aug.4 Sept. Europese week te Arnhem. Zaterdag 4/9 10.30 uur18 uur. Alg. Jeugdleidersconferentie. Ned. Jongerenraad Europese Bewe ging. Titel: „De geesteliike basis van Europa". Sectie bijeenkomsten vol gens geestelijke richting. Reis en ver blijfkosten worden vergoed. Den Haag. 1 September gaat de JO-K.V.P. weer draaien. Een be langrijk jaar wacht: om. opstelling verkiezingsprogram 1956 met een J eugdpar agraaf vertoont enige ouderdomsgebreken. Als film bedoelen wij. Het is één van die verhalen met doorzichtige intri ges en „dol-komische" verwikkelin gen, zoals die jaren terug door de Duitse filmindustrie bij tientallen werden vervaardigd. U kent het genre: papa, die het zelf met de hu welijkstrouw niet zo ernstig neemt, weet een goede man voor zijn doch ter. Maar zijn dochter wil niets van hem weten, omdat zij hem te saai en te kuis vindt. Daarom zal zijn aan staande schoonvader de jongeman een handje helpen. Hij weet in de kuise candidaat-bruidegom een ver leden te situeren, dat zijn dochter en zijn vrouw kan verrukken. De moeilijkheden voor de jongeman en het „lachen, gieren en brullen" voor de toeschouwer beginnen, zodra de zwendel aan het licht dreigt te ko men en vader en schoonzoon de ene dwaasheid na de andere verzinnen om de list te redden. Een beroemde filmster (die ook een liedje zingt) moet er aan te pas komen om de leu gens te verifiëren. Natuurlijk komt alles tegen het einde van de film toch aan het licht, maar dan hebben de jongelui eikaars armen al gevonden. Boven achttien jaar. Lido. Wie in deze vacantietijd een uurtje baarlijke nonsens wil aan schouwen en eens heerlijk wil lachen, mag een bezoek brengen aan het Lido- theater, waarin de film „Opoe in het mannenbad" gegeven wordt. De titel doet natuurlijk weer de gekste din gen denken, maar het is een gewoon familiebad, waar een familie naar toe trekt, een zwaarlijvige pa en een nog zwaardere ma, mitsgaders hun kin- derin, de directeur van de zaak, waar pa werkt, de boekhouder, de drie gratiën van de administratie, be nevens natuurlijk de secretaresse. Dit alleen al zijn even zovele aanlei dingen tot verwikkelingen, maar er komen er nog veel meer. Het wordt een hele berg verwikkelingen en ender een cacophonie van klanken, geuit door schreeuwende en tierende mensen, wordt het uitgangsdagje be- Het is een iets te schreeuwerig doe, maar dat neemt men op de koop toe, want het geheel is een luchtig en amusant geval, waardoor men een uurtje van pleizier kan beleven De film is gekeurd voor alle leef tijden. Luxor. Ruim 42 jaar nadat de trots van de Engelse koopvaardij tij dens de eerste vaart naar de zee bodem ging, zijn de Amerikanen ge komen met „De ondergang van de Titanic". Het is de verfilming van een geschiedenis, die nog steeds tot de fantasie van de mensen spreekt. Men had vele mogelijkheden, maar het resultaat is in elk geval van dien aard, dat men moeilijk kan aanne men, dat er op deze film gezwoegd is. De geweldige dramatiek rond de ze scheepsramp heeft men niet op het celluloid kunnen vastleggen. In dit geval bood de weg van de minste weerstand genoeg kansen. Een ont luikende kalverliefde, een vastgelo pen millionnairshuwelyk, een gesus pendeerde priester.dat was reeds meer dan genoeg voor de gerouti neerde filmers, om een schip voor een betraand bioscooppubliek te la ten zinken. Men kan niet anders zeggen dan: een onderhoudende film. Men zal er zich niet bij vervelen en mensen met slappe zenuwen zullen tegen het ein de hun handen vol hebben aan zich zelf. Als deze film echter pretendeert zoals uit de inleiding blijkt een stukje historie te hebben vastgelegd, dan kan men sjechts constateren: „Wat een verbeelding! Boven 14 jaar. Trianon. Het weerzien van één van de „meesterwerken" van de nog jonge en dus onvolgroeide filmkunst draait over het algemeen op een te leurstelling uit. De indertijd zo klop pende beeldrijmen blijken dikwijls niet veel meer te zijn dan vibreren de techniekgebreken, die samen met druk gebarende acteurs de toeschou wer slechts ergernis en hoofdpijn be- oude City Lights van Charles Chap lin blijkt echter door de tand des tijds onberoerd te zijn gelaten. Het is zeker niet het verhaal dat debet is aan deze onverteerbaarheid. De historie van de tijdelijke vertrapte vagebond, die zich laat verleiden om voor een blind bloemenmeisjes door het vuur te gaan, om dan als zij weer ziende is niet herkend te worden, dreigt immers voortijdig door een valse tranenvloed over spoeld te worden. Het is echter het onvergankelijke kleine mannetje met het grote hart, dat deze film ge red heeft. Een Charley die elke si tuatie aandurft, telkens aan de rand van de afgrond verkeert en ons iede re keer opnieuw weer laat zien hoe dit dieptepunt omzeild moet worden of voorbij gaat. Wij behoeven de spe cifieke humor, waarmee Chaplin al deze situaties doordrenkt, niet nader toe te lichten. Het is naar ons gevoel echter de diep menselijke bijna tra- fische ondertoon van deze humor, ie ontroert en „City Lights" won derlijk jong heeft gehouden. Een film die door iedereen kan en we zouden haast zeggen gezien moet worden. In het voorprogramma de nieuwste film van de Nederlandse filmer op internationaal niveau Herman van der Horst, „Vieren maar". Een prach tige en overrompelende documen taire over de zeevisserij Rex. In een kleurrijk verhaal toont de film „Shane", hoe in een Amerikaanse staat de veeboer Rufus Rijker zich heer en meester waande over een vruchtbare landstreek. Een groepje kleine boeren werd het leven onmogelijk gemaakt. De leider van dit groepje boeren, Joe Starret, is echter voor geen kleintje vervaard en weet de angstig geworden boeren moed in te spreken. Op een dag was de vreemdeling Shane toevallig ge tuige van een ontmoeting tussen Ry- ker en Starret, waarbij Ryker de boer met zijn bende bedreigde. Shane be sloot bij Starret als knecht te blij ven en daarmede begint pas goed de strijd, want Shane, die zich eerst af zijdig wilde houden, werd door de bende uitgedaagd. Met een §teeds toenemende climax, veel vaart en spanning laat de film zien hoe Shane deze uitdaging aanneemt. Een film met een aardig verhaal en goed spel. DIPLOMA'S ADSPIRANT-TIMMERMAN. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf (niet te verwarren met de plaatselijke vakopleiding) heeft gis teravond in de Ambachtsschool aan de Haagweg aan de geslaagde candi- daten voor het examen aspirant tim merman het diploma uitgereikt. Dit ging, zoals dat gebruikelijk is, ge paard met woorden van bemoediging en lof voor resp. de gezakte en ge slaagde leerlingen. Na de opening van de heer A. de Rooy, voorzitter van de plaatselijke commissie voor vakopleiding besprak de heer C. Brilman de gemaakte exa mens, om daarbij nog eens op de fou ten en zwakke plekken in de werk stukken het licht te doen schijnen. Hij spoorde de geslaagden aan, nu het diploma gezel te gaan halen. De heer W. C. A. de Jong, contro leur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en de heer J. Olivier, vertegenwoordiger van de patroons organisaties, stelden ieder op eigen wijze het belang van een goede leer lingen-opleiding in het bouwvak op de voorgrond. Laatste spreker bracht dank aan de heer Brilman voor zijn goede zorgen en voor de gastvrijheid die hij aan de leerlingen-opleiding in zijn school verleende. Drie prijzen, t.w. een studieboek, een pompschroevendraaier, en een verstelbare sponningschroef werden aan de drie beste leerlingen over handigd. De volgende leerlingen kregen het diploma in handen: C. Beukenhold, Voorschoten; A. Bosman, Leiderdorp; B Dubbelaar, G. van Duyn, M. Ou wehand (3e prijs), C. v. d. Plas, C. v. d. Plas, J. v. d. Oever, C. Schaap, A. Verloop, D. Vooys, allen te Kat wijk; C. Winters, Katwijk aan den Rijn: Ph. de Gelder, Hazerswoude; L. W. J. van Houten, W. Zonneveld (le prijs), N. v. d. Zalm. allen te Noordwijk Binnen; J. J. Kuivenho- ven (2e prijs), G. Soruit, H. Verberg, allen te Leiden; D. Schoneveld, Rijns burg; H. van Beveren, Den Haag. Zes candidaten werden afgewezen. EXAMEN OPTICIEN. Voor het eindexamen van de op ticiensafdeling van de Leidse Instru- mentmakersschool slaagden: P. A. Beek, Huizen NH; F. Heusdens, Rot terdam; D. M. Hoek, Rotterdam; Tj. Jongsma, Zaandam; P. Th. J. Kok, Hilversum; H. N. Kunze, Haren, Gr.; H. J. de Lange, Amsterdam; P. A. Liem, Leiden; L. Michael, Rijswijk ZH; M. Nieuwenhuize (met lof) Lei den; Mej. J. M. Tak, 's-Hertogen- bosch; F. Ruitenschild, Amsterdam. DANSEXAMENS SAN FILIPPO NERI. In het bijzijn van de ouders van de deelnemers en genodigden vonden in dansschool Evert Castelein examens plaats van het katholiek cultureel verband van dansleraren San Filippo Neri. Als examinatoren waren aangewezen de heren Anton van Riet uit Amersfoort en Leonard van Bommel uit Hilversum. De uitslagen waren: Brons, dames; Nelly Aarts, Leiden, D. M. Simonis, Lisse, A. v. d. Drift, Leiden, Th. Vosters, Voorschoten, M. Th. Braakman, Leiden, M. Hoekstra, Wassenaar (met lof), F. Hollewijn, Leiden (met lof), W. A. Hollewijn, Leiden (met hoogste lof), C. A. R. Verberg, Leiden (met hoogste lof). Heren: H. R. v. d. Laan, Leiden, L. J. van der Post, Zoeterwoude, W. J J. Pompe, Leiden, C. Wubben, Oudewater, J. F. W. van Leeuwen, Zoeterwoude (met lof), P. J. v. d. Peet, Nieuw-Vennep (met hoogste lof), W. van Piere, Noordwijker- hout (met hoogste lof). Zilver, dames: L. Wiessing, Leiden (met lof), L. D. H. Rancuret, Leiden (met lof), Corry Verberg, Leiden (met hoogste lof). Heren: P. J. v. d. Peet, Nieuw-Ven nep, W. van Piere, Noordwijkerhout, L Creyghton, Oegstgeest, N. M. v. d. Steen, Leiden (met hoogste lof), F C. P. Hagemeyer, Leiden (met hoogste lof), F. Duivenvoorden, Lisse (met hoogste lof). Goud: Mej. Joke van Diest, Zoe terwoude H.R. en M. Th. van Kins, Leiden. De secretaris van de testcomm. van S. F. N., Anton van Riet reikte na afloop de diploma's en de insignes uit. Hij dankte de ouders voor hun aanwezigheid en wees-de jongelui op de belangrijkheid van het behaalde insigne en op hun plicht juist als katholieke jongelui ook in de toe komst door hun dansen in de prak tijk de schoonheid en de gratie van Q( dans te tonen. Burgerlijke Stand Geboren: Clazina Cornelia Maria dr van A. A. Kluts en P. A. M. Koot; Johann£ Hendrika dr van A. A. Kluts en P. A. M. Koot: Hanna dr van D. Remond en G. Molenaar; Alida Theo dora dr van J. Maagdelijn en H. L. Borsboom; Ernest Paul zn van E. G. Carke-en R. G. Hunt; Johanna dr van J. de Koning en A. Taffijn; Anna Christine dr van G. Gramkow en H. Kreijsig; Lydia Helena dr van P. Lopes Cardozo en Barones O. van MULO-EXAMENS TE LEIDEN Voor het diploma Mulo-A zijn gis teren te Leiden geslaagd: C. G. J. Reizevoort, J. van der Weele, J. van Schooten, A. C. van der Woerd, J. F, Snik, J. H. Wijtsma, W. Verkerk, A. de Jong, G. S. de Knegt, H. Knib- be en J. Heus, allen te Leiden; J. F. Huisman en W. Moraal te Leider dorp; A. Dorrepaal en A. C- Ver schoor te Katwijk aan Zee; H. F. Ja german en D. van der Perk te Kat wijk Binnen; A. C. Brussee, W. M. Turkenburg en H. Verhoog te Voor schoten. zorgen. Het meer dan twintig jaar Voor personen boven 14 jaar. OEGSTGEEST Geboren: Johannes Gijsbertus Jo seph, z. v. H. C. Meijer en G. Heere mans; Benjamin, z. v. H. van Iterson en P. Ravensbergen. Getrouwd: C. Zwaan en P. C. Zwaan; H. Mensink en M. H. Rijs- dam; T. C. Bakker en G. de Heijer. Overleden: C. A. van Veldhoven, 84 jaar. Laatste Berichten PRESIDENT COTY SCHONK DRIE CHèQUES. Bij zijn bezoek aan Rotterdam heeft president Coty burgemeester mr. G. E. van Walsum drie chèques ter hand gesteld, te weten een ter waarde van duizend gulden voor de inrichting voor doofstommen-onder wijs, een ten bedrage van vijfhonderd gulden voor het oogziekenhuis en een ter grootte van tweeduizend gul den voor nader door de burgemees ter te bepalen doeleinden. PASGEBOREN KIND VERMOORD. In de maand Juni 1951 verdween plotseling te Schoonoord een pasge boren kind, waarna de vader van de jonge moeder beweerde, dat de klei ne bij pleegouders was ondergebracht Hij weigerde evenwel pertinent te vertellen, waar de baby zich bevond, niettegenstaande de burgemeester van Sleen waaronder Schoonoord ressorteert die door de kanton rechter als voogd was aangesteld, zijn pupil opeiste De vader van de jonge moeder H. P. te Schoonoord, heeft toen enige tijd in praeventieve hech tenis doorgebracht op vermoeden van verduistering van staat, doch later moest hij weer op vrije voeten worden gesteld. Een vervolging we gens het onttrekken van een kind aan justitie en politie werd daarna ingesteld, doch zowel door de arron- dissements-rechtbank te Assen als door het gerechtshof te Leeuwarden werd verdachte vrijgesproken. Inmiddels begonnen de aanwijzin gen, dat het kind vermoord was, zidh evenwel op te stapelen, zodat de rechtbank te Assen ertoe overging, P opnieuw in hechtenis te nemen, en wel in de maand Maart van dit jaar Gistermiddag heeft P., landarbeider van beroep en 45 jaar oud, voor de rechter-commissaris van de arron- dissements-reehtbank te Assen de moord bekend. Hemert tot Dinshof; Antonius zn stand 60 km. Wilt U iets weten? Vraag: Route VoorschotenVught, niet over R'dam of Gorkum, hoeveel km.? Antwoord: Voorschoten, Stompwijk Zoetérmeer, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan Noordeloos, Leerbroek, Leerdam, Beesd, Waardenburg, Zaltbommel. Hedel, 's Hertogentosch, Vugmt; af stand 95 km. Vraag: Is er een onderneming, die tochten organiseert naar de Zuider zeewerken? Antwoord: De Verenigde Harder wijker Touristenbedrjjven organise ren een dergelijke rondvaart. Adres: Boulevard Harderwijk, Teleï. K 3410- Vraag: LeidenRozendaal (Gld.). Antwoord: Leiden, Utrecht,Ede, Arnhem, Rozendaal 115 km. Vraag: Vacantie bouwvakarbeiders uit militaire dienst. Antwoord: Wendt u tot de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond Pie- lerskerkkoorsteeg 23 te Leiden. Daar krijgt uw zoon die week uitbetaald. Vraag: Is er in Leiden nog een bu reau van de „Prijsbeheersing" ge vestigd? Antwoord: De bureaux prijsbe heersing zijn afgeschaft. Alleen nog onroerende goederen bestaat nog gelegenheid tot informatie in het stadhuis te Leiden. Vraag: Betreffende tortelduiven. Antwoord: Zij kunnen als ze jong zijn in een volière gehouden worden. U moet ze voeden met brood gedrenkt in melk, en langzamerhand handvoer gaan toevoegen. Vraag: Feesten te Hasselt. I ntwoord: Dit jaar wordt de 150ste verjaring van de overbrenging van het H. Sacrament van Mirakel ge vierd op 15 en 22 Augustus. Een com plete brochure kan door de belang hebbenden op de redactie van ons blad worden geraadpleegd Vraag: Route en afstanden van Warmond, Utrecht en Nijmegen naar Nunspeet. Antword: Warmond, Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Loosdrecht, Hilversum, ArAersfoort, Hoevelaken, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nun speet; afstand 130 km. Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amersfoort enz. als boven naar Nun speet; afstand 62 km. Nijmegen, Lent, Eist, Arnhem, Apeldoorn, Elspeet, Nunspeet; af- van N. Kroesemeijer en C. Langeveld Jacoba dr van J. Helfensteijn en C. Jansen; Andries zn van A. Cornet en C. Paauw. Overleden A. Beukers man 59 jr. Over uw vraag betreffende over tocht A'damHarderwijk het mede- nemen van een fiets was hierbij niet inbegrepen. Het tarief voor rijwielen bedraagt ƒ0.50.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3