S)e £cidóe6oti^cmt Franse geest verscheurt het protocol Afwezigheid van Madame Coty wierp schaduw over het Concert Hoofd Duitse inlichtingendienst verdween achter IJzeren Gordijn Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 23 JULI 1954 45ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 PENSIOENEN EINDELIJK is dan wy hebben ter dezer plaatse reeds herhaal delijk op de achterstand gewezen in de Tweede Kamer de aanpassing tot stand gekomen van de inkomsten der oud-gepensioneerden met de sinds dien gestegen levensstandaard. Een aanpassing, waarbij twee derden van de achterstand voor rekening van het Rijk is gekomen en een derde is ge bleven voor rekening der gepensio neerden. De regering is gekomen met een collectieve aanpassing. Na de oorlog zijn de gepensioneer den in steeds'slechter wordende om standigheden geraakt door het steeds stijgen van de prijzen. Wel werd 'en kele malen de officiële aanpassing der lonen ook op de pensioenen toe gepast, maar de pensioenen hadden reeds lang geen gelijke tred meer ge houden met de loonvorming, zodat langzamerhand van een noodtoestand under vele gepensioneerden kon wor den gesproken. De regering is nu met een collec tieve aanpassing gekomen. Indien zij een volledige aanpassing zou hebben gewenst, dan zou zij een individuele aanpassing der pen sioenen hebben moeten nastreven, maar dit zou een eindeloze tijd in beslag hebben genomen met het ge volg, dat de gepensioneerden nog langer op de aanpassing van hun pen sioenen hadden moeten wachten. Het is trouwens ook nog de vraag of een volledige aanpassing der pen sioenen aan de huidige loonvorming wel redelijk moest worden genoemd. Een volledige aanpassing immers zou de oud-ambtenaren in een uitzonde ringspositie hebben gebracht tegen over de duizenden .anderen niet- ambtenaren voor wie er geen aan passingsmogelijkheid bestaat. Men dient te bedenken, dat er duizenden zijn, die moeten leven van de paar centen, die zy op hun oude dag van de levensverzekeringsmaatschappij krijgen uitbetaald, waarbij zij zich verzekerd hadden. Vóór de oorlog was die som voldoende en de premie was hoog, levensverzekeringmaat schappijen bouwen niet voor niets in de grote steden flats tot ruimten van driehonderd woningen toe maar na de oorlog bleek het na de stijging der prijzen niet voldoende om er een beetje behoorlijk van te bestaan. Nu behoeft dat natuurlijk geen ar gument te zijn om dan ook de oud gepensioneerden maar aan hun lot over te laten. Maar het is ook niet juist deze in een uitzonderingsposi tie te plaatsen. Zij hebben in het algemeen tijdens hun werkzame jaren ook niet de mo gelijkheden gehad, die mensen in het vrije bedrijf dikwijls wel "hadden. Bij de oud-gepensionneerden ligt de zaak dus wel iets anders. En óók, zo zij niet anders zou liggen en men een vergelijking zou kunnen maken met het vrije bedrijfsleven, die voor honderd procent opgaat, dan is de situatie voor de oud-gepensioneerden nóg anders. Zij hebben niet te maken met een verzekeringsmaatschappij, maar met de Staat, die zij hebben ge diend. Zij, die op een verzekerings maatschappij hun oude dag hebben gebouwd, hebben alleen maar be taald. De oud-gepensioneerde heeft niet alleen betaald, maar ook gediend en de Staat kan zich er dus niet mee afmaken, dat zij de gevolgen van prijsstijging of devaluatie ook niet heeft kunnen voorzien. Die dienen zij minstens samen te dragen en zo be zien is de verdeling van het risico een derde voor de oud-gepensio neerden, twee derden voor de Staat wel acceptabel te noemen. Men kan natuurlijk op het stand punt staan, dat de pensioenen zich behoren aan te passen aan de lonen en dat er een glijdende schaal moet zijn gebaseerd op de ambtelijke be zoldiging, zoals immers ook met de wachtgelden geschiedt. jl^EN dient echter van de andere kant niet te vergeten, dat een herziening van 175.000 pensioenen, op korte termijr. een onmogelijkheid was en dat het er nu om ging om op de allereerste plaats snel te helpen, waar geholpen moest worden. Men dient eveneens niet te vergeten, dat het Georganiseerd Overleg in amb tenarenzaken zich ipet deze herzie ning van de pensioenen accoord heeft verklaard. De regering had de keuze uit deze twee: een individuele herziening op lange of een collectieve herziening op korte termijn en gelukkig heeft zij de laatste gekozen. Want lang wachten kunnen gepensioneerden, die aan hun levensavond toe zijn nu een maal niet. En hier en daar was de nood hoog. Maar als men nu de cijfers ziet, kan men met deze verhogingen in het algemeen toch wél tevreden zijn, al is de mate van aanpassing niet in alle gevallen gelijk. Een ambtenaar, die vóór de oorlog een salaris van ƒ2500 had krijgt nu mèt deze verhoging een pensioen van 2946, bij een genoten salaris van 3000 is het pensioen nu geworden ƒ3444 en zo vervolgens bij een sa laris van 3500: pensioen 3879, sa laris 4000, pensioen 4365, salaris 5000, pensioen 5342, salaris 6000, pensioen 5853. De ongelijkheid ligt hier bij de hogere salarissen, waar de rechttrekking weer oploopt, om- Are de Triomphe in Den Haag Bij de schiterende ontvangst door het Haagse gemeentebestuur van de pre sident der Franse republiek en madame Coty en hel koninklijk echtpaar op het oude Haagse stadhuis werd de president het meest getroffen, toen hem na de officiële ontvangst, als oud-Normaadiër, in de zaal van het colle-1, van B. en W. de hem zo geliefde melodie „Ma Normandie" in de oren klonk, de romance van Benaet, gespeeld door het strijkoikest van Van Dinteren, dat opgesteld was in het zijzaaltje. Dit was een verrassing, die de president niet had verwacht en hij haastte zich dan ook koningin Juliana en prins Bernhard deelgenoot te maken van deze surprise, die hem zo zeer getroffen had. RECEPTIE EN DINER. Gisteravond waren de president en madame René Coty gastheer en gast vrouw van koningin Juliana en prins Bernhard op een intiem diner dat was aangericht in de veel te kleine bovenzaal van de ambassade waar zich met enige moeite 36 invité's had den geperst o.w. de ministers Drees, Beel en Beyen met hunne gades. Nauwelijks had het presidentiële echtpaar toen kans gehad om wat bij te komen van de receptie voor de Franse kolonie, waar ongeveer 700 Franse bewoners van Nederland zich rond hun president en diens echtge note drongen om hun de hand te drukken, zich voor te stellen, aan de slippen te trekken van het pre sidentiële jacquet of om madame Coty foto's te tonen, die 20 jaar gele den van haar waren genomen: „En kijkt u maar, u staat er heel lief op...." Voor het gala-diner, dat gister avond voorafging aar het concert in het Kurhaus, was uit het Elysée een aanzienlijk personeel overgekomen, onder wie de ceremoniemeester met steek en ambtsketen en blauwgejaste „valets" met rode vesten, die in de kamer grenzend aan die van de pre sident de crème de champignons op dienden, de foie gras au raisins, de coeur de laitues aux amandes en dé- lices de la reine om nu maar een enkele gang te noemen, die onder an dere werd bespoelc met een Clos de la Vigne-au-Saint 1929. KONINGIN EN PRINS BLEVEN IN DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bern hard zijn gisteren niet uit Den Haag naar Amsterdam teruggekeerd, doch zij hebben de nacht doorgebracht op het landhuis De Ruigenhoek te Sche- veningen, waar op het ogenblik prin ses Wilhelmina en de prinsessen Beatrix en Irene verblijven. BLOEMENHULDE IN SCHEVENINGEN. Het Gevers Deynootplein bood gis teravond met zijn nieuwe fontein, wapperende vlaggen van alle landen en feestelijke verlichting, met dui zenden belangstellenden achter de hekken der poiitie-afzetting een bui tenlands aspect. Van 9 uur af snel den de auto's aan met de 900 gasten, die het Haagse gemeentebestuur voor het gala-concert had uitgenodigd. Heel Den Haag was hier aanwe zig: ministers, staatssecretarissen, le den van het corps diplomatique, le den van de Raad van State en der beide Kamers van de Staten-Generaal en de vertegenwoordigers van Suri name en de Ned. Antillen. Onder het baldakijn voor de in gang van het Kurhaushotel begroet ten burgemeester mr. F. M. A. Schok king en wethouder ir. L. J. M. Fe- FRANSE PERS over bezoek Coty De Parijse ochtendbladen bren gen lange verslagen, geïllu streerd met grote foto's van het staatsiebezoek van president en mevrouw Coty aan Nederland. Kennelijk zijn de speciale ver slaggevers der Franse bladen bij zonder getroffen door de grote warmte en feestelijke kleur van de intocht in Amsterdam en door het enorme enthousiasme van de Nederlanders. Zij vertellen hun lezers, dat van de Dam, die zwart zag van de mensen (het moeten er meer dan honderd duizend zijn geweest, leest men) een ware ovatie opsteeg, toen het koninklijk paar met zijn hoge Franse gasten op het balkon van het koninklijk paleis verscheen. Een enthousiasme dat blijkbaar ook president Coty buitenge woon heeft verrast. Want toen hij het balkon verliet, merkte hij lachend tegen koningin Ju liana op: „Ik zou haast geloven, dat mijn piloot de verkeerde richting heeft genomen en me naar een stad in Zuid-Frankrijk heeft gebracht". dat die klassen relatief al die jaren in een veel slechtere positie hebben verkeerd. Een feit blijft intussen, dat oud- onderwijzers en oud-officieren veel minder aan pensioen ontvangen dan zy, die nu worden gepensioneerd. Met de aanpassing echter op korte termijn was aan dergelijke ongelijk heden wel niet te ontkomen. ber namens het gemeentebestuur hun hoge gasten. Twee Scheveningse vrouwen in karakteristieke oud-Sche- veningse kledij met gouden oor ijzers geklemd rond de witte kapjes stonden gereed met fraaie lila orchi deeën, saamgebonden met een kleu rig lint. Mevrouw A. TaalBal bood koningin Juliana het bouquet aan, die verrast hartelijk hiervoor' dankte. Mevrouw P. Tuit—-de Graaf offreerde president Coty een bloemenhulde, welke voor zijn echtgenote bestemd was en die aanstonds per hofauto werd overgebracht. CONCERT EN VUURWERK. Op het concert in het Kurhaus, dat een van de hoogtepunten had moeten worden van het bezoek aan Den Haag, is gisteravond een schaduw ge worpen, doordat mevrouw Coty we gens oververmoeidheid in de Franse ambassade moest achterblijven. Het duurde zodoende tot kwart voor elf voor de wit gehandschoende portiers de gordijnen konden openschuiven voor koningin Juliana, die gekleed was in een grijze robe. Zij droeg het donkerrode grootkruis van het Le gioen van Eer. Bij het binnenkomen der hoge gas ten zag men direct de ernstige ge laten, waarop de zaal met een eer biedig stilzwijgen reageerde. De he ren in hun fraaie uniformen en de dames met hun lichte avondjaponnen schikten in hun stoelen om te luis teren naar de Fantastische symphonie van Hector Berlioz, maar de gedach ten gingen owillekeurig uit naar die dappere vrouw in de ambassade, die des middags reeds tekenen van ern- stge vermoeidheid had getoond tij dens de receptie op de Franse am bassade. Van de wachtenden buiten hadden velen het Gevers Deynootplein veria- ten toen een kwartier voor midder nacht een uur later dan volgens het officiële programma het vuur werk begon. Na een korte doch he vige uitbarsting van lichtende vuur bollen besloot het vuurwerk met een overweldigende Are de Triomphe van twintig meter hqog en zestig meter breed, die een lichtende hulde was voor de president van de Franse re publiek. Als bekroning lichtten de woorden Vive la France, leve Frank rijk op. Een donderend applaus be groette deze fraaie apotheose. Geval van depressie of ontvoering Het hoofd van de West-Duitse inlichtingendienst, dr. Otto John, is naar Oost-Berlijn gereisd. Hij leed aan een „grote neerslachtigheid", aldus een bekendmaking van het waarnemende hoofd van de West-Berlijnse politie. Dr. John, die in West-Berlijn verbleef om de herdenking van de aanslag op Hitler in Juli 1944 bij te wonen, verliet Dinsdagavond zijn hotel in West- Berlijn en begaf zich naar dr. Wohlgemut, een West-Berlijnse arts, met wie hij naar Oost-Berlijn vertrok. In de woning van dr. Wohlgemut is een briefje gevonden, waarin werd verklaard, dat dr. Joh niet meer naar West-Duitsland wilde terugkeren, aldus de mededeling van de politie. EEN GOEDE SLAG. John trad in 1938 toe tot de anti- nationaal-socialistische verzetsbewe ging van admiraal Canaris. Hij maak te gebruik van zijn functie als juri disch adviseur van de „Lufthansa" bij het onderhouden van contact met het buitenland voor de verzetsbewe ging- Na de aanslag op Hitler in 1944 (zijn broer werd geëxecuteerd) week hij uit naar Spanje. Later ging hy via Portugal naar Engeland, waar hij werd geïnterneerd. In 1949 keerde John naar Duitsland terug. De politie deelt mee, dat het on derzoek voortgezet wordt, om na te gaan, of John ontvoerd of naar Oost- Berlijn gelokt werd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaart, dat alle gegevens waarover men op het ogenblik be schikt er op wijzen, „dat dr. John het slachtoffer is van een ontvoering naar de Russische zone". Wanneer John inderdaad door de communisten is ontvoerd, hebben zij een goede slag geslagen. Want John is niet alleen volledig op de hoogte van de anti-communistische machine in West-Duitsland, maar bovendien van het Westduitse contra-spionnage apparaat in Oost-Duitsland. Een schok voor Bonn. In Bonn is men nog nauwelijks be komen van de schok, die deze ver dwijning heeft veroorzaakt. Een vooraanstaand functionaris van het bureau van Blank, de commissaris voor de veiligheid, noemde de ge beurtenis „een bedrijfsongeluk van globale afmetingen". Hij doelde daarmee op het feit, dat John nauw heeft samengewerkt met de geal lieerde geheime diensten en zo juist tijdens een bezoek van zes weken 1 aan de Verenigde Staten gelegen- heid heeft gehad daar achter de schermen te zien. Men acht het ze ker dat met John een groot aantal belangrijke inlichtingen over de Amerikaanse geheime dienst mee naar het Sowjet-domein is gegaan. Politieke kringen in Bonn mer ken op, dat de verdwijning van dr John het nodig zal maken een radi cale re-organisatie tot stand te bren gen van de wijdvertakte West-Duitse geheime organisaties, wier structuur thans, naar moet worden aangeno men, in alle details aan de Russen bekend zal worden. Dezelfde nood zaak zal naar alle waarschijnlijkheid ook bestaan voor de Amerikaanse diensten, we armee dr John in de af gelopen tijd nauw heeft samenge werkt. OOSTENRIJK WORDT HET ZAT. De Oostenrijkse regering heeft de Grote Vier verzocht bijeen te komen en de bepalingen van de bezetting te verlichten omdat zij het er niet over eens kunnen worden, Oostenrijk zijn vrijheid te hergeven. Het verzoek is gedaan in formele nota's aan Washington, Londen, Pa rijs en Moskou. OLLENHAUER GOOIT HET ROER OM. In een dringend betoog heeft Erich Ollenhauer, de voorzitter van de Westduitse socialistische partij, er de leden van het partijcongres gisteren voor gewaarschuwd, dat het onver antwoordelijk zou zijn als door hun toedoen in de geschiedenis moest worden geboekstaafd, dat de West duitse socialisten op een ogenblik waarop de internationale toestand zo onzeker was, zonder meer zouden hebben geweigerd enige vorm van verdediging van hun land te aanvaar den. Voordat hij sprak, was er al zes uur gedebatteerd over een door der tig partijleden ondertekende motie, waarin werd geëist dat de party zich onvoorwaardelijk en pricipieel tegen Duitse herwapening zou uitspreken. Na Ollenhauers betoog werd de motie verworpen. Het congres zal zich er later nog over beraden onder welke condities de socialisten zullen kunnen instem men met een Westduitse bijdrage aan de Europese Defensiegemeenschap, iets waartegen zij zich tot dusverre stgr hadden verzet. Foto boven: Tijdens het bezoek van mevr. Coty en koningin Juliana aan het Haagse Hcspice Wa'.Ion. Op de binnenplaats brengen de kinderen van het tehuis aan H. M. (links) en mevr. Coty een zanghulde. Foto onder: President Coty bij het geschilderde portret van Willem de Zwijger in het Haagse Mauritshuis. WAAROM PANUFNIK HET NIET UITHIELD. De beroemde Poolse componist eri dirigent Andrezej Panufnik, die ver leden week in het Westen asyl aan gevraagd heeft, zegt dat de toestan den in Warschau verschrikkelijk zijn. „Het leven is er moeilijk en zwaar en de toestanden zijn er absoluut ho peloos", zo heeft hij tijdens een pers conferentie verklaard. Er is bij voor beeld geen vlees. Het brood is slecht en vele levensmiddelen zijn moeilijk te krijgen. „De oppositie tegen de re gering is groot, maar niet aan de op pervlakte. De bevolking is apathisch. Er wordt veel te veel gedronken." Panufnik vervolgde: „Ik kon het er niet meer harden. Ik werd in po litiek opzicht zo geëxploiteerd, dat ik geen tijd en lust meer had in mijn scheppend werk. De kunst kan in een politiestaat niet bloeien. Vele van mijn werken werden verboden, omdat zij formalistisch of decadent waren. Zo kon ik niet doorgaan." De 39-jarige Panufnik is verleden week uit Zürich in Londen aange komen. Hij had toestemming van de Poolse regering gekregen om naar Zwitserland te gaan voor een optre den met 't orkest van Radio-Zürich. Zijn Engelse vrouw, de 25-jarige Scarlet O'Mahoney, verliet Polen in Februari voor een bezoek aan haar ouders en keerde nimmer terug. Zij zat naast haar man, toen hij de pers de redenen van zijn vlucht naar het Westen uiteenzette. Een gastvrij vacantietehuis tegemoet 1000 Zeeuwse kinderen uit de zwaarst getroffen rampgebieden gaan een heerlijke drieweekse vacanlie genieten in alle delen van ons land die van de ramp gespaard bleven. Zij gaan logeren bij gastvrije vacantieplteg- ouders die de kinderen geheel gratis verzorgen zullen. Om al dit heerlijks te bereiken kwam dit duizendtal Donderdagochtend op het station van Roo sendaal bijeen om vandaar de reis per trein naar de vacantieadressen te ma ken. En óf dat in Roosendaal ook een vrolijke drukte gaf....! Foto: me vrouw J. Prevo uit Rilland-Bath, die de zesjarige Corrie Hage (links) en de achtjarige Neeltje Dane beiden uit St. Maartensdijk op het eiland Tholen in „groot tenue" naar het station bracht. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). REGEN. Overwegend zwaar bewolkt j met nu en dan regen. Marige tot I krachtige wind tussen West en Zuid-West. Koel weer. 24 Juli: zon op 4.48 onder 20.44; maan op 23.56 onder 15.56 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZÜRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA Nieuwe depressie Het K.N.M.I. deelt mede: Al geruime tijd is Europa blootge steld aan de invloeden van Oceaan depressies. In Oosteuropa en het Poolgebied heerste daarentegen zomer. Op Nova Zembla bijvoorbeeld was het giste ren warmer dan in Nederland, al is daar vannacht enige afkoeling inge treden als gevolg van een onweers bui. Ten westen van Ierland is vanmor gen een nieuwe Oceaandepressie aan gekomen, die grote hoeveelheden warme en zeer vochtigen Oceaanlucht naar West Europa stuwt. Het fronten systeem, dat deze depressie vergezelt, zal in het komende etmaal regen in ons land brengen. Daarbij zullen de temperaturen aan de lage kant blij ven. zwaar bew. 21 C. half bew. 21 zwaar bew. !7 regenbui 17 zwaar bew. 18 zwaar bew. 20 onbewolkt 22 onbewolkt 25 onbewolkt 28 onbewolkt 25 onbewolkt 27 nevel 26 onbewolkt 27 onbewolkt 20 onbewolkt 23 nevel 25 geheel bew. 26 zwaar bew. 26 ohbewolkt 30 licht bew. 26 onbewolkt 29 Korreltje Alle dingen die goed zijn, zijn nog niet goed voor iedereen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1