Ste- CekióeSotLïcmt Den Haag ontving twee beminde echtparen met zuidelijke warmte en spontane geestdrift HUGO KOBLET De tweede dag van het bezoek van echtpaar Coty De burgemeester van Den Haag: „Scheveningse vissers onderhielden contact met Frankrijk" f| Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 22 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13251 is er toureluurs van I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f 2.15 p mnd„ I 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m m. Telefoontjes 11.50 BLOEMBOLLEN VOOR DE TUIN De statiefoto, gemaakt in het Pa leis op de Dam, na de aankomst al daar. Van links naar rechts: Presi dent Coty, H.M. Koningin Juliana, Mme Germaine Coty en staande Z. K. H. Prins Bernhard. Vandaag ontving Den Haag de Franse gasten. De tweede dag van het vierdaagse bezoek, dat de Franse president en mevrouw Coty brengen aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, was geheel aan Den Haag gewijd. In het programma stelde de stad zich ditmaal niet voor als centrum van de r/ ering. De accenten lagen thans alleen op Den Haag als een grote mo derne stad, een stad ook met een culturele betekenis: ontvangst in het oude stadhuis, bezoek Mauritshuis en concert in het Kurhausen op Den Haag als zetel van het corps diplomatique de gebeurtenissen in de Franse ambassade. Ver van pompeus, doch met smaak en elegance tooide Den Haag zich met bloemen, vlaggen en andere versieringen ter ere van het hoge bezoek. De ontwerpers pasten de versiering zoveel mogelijk aan het Haagse karakter als tuinstad aan. Zelden zullen de vele plantsoenen in een zo schone bloe- mentooi hebben gestoken als thans het geval is. De gazons, frisgroen door de vele regens van de laatste tijd, waren zorgvuldig geschoren tot gave tapijten. Veel witte en rode bloemen werden gebruikt om, gecompleteerd door een blauwe hemel, de Franse en Nederlandse driekleuren op een zo na tuurlijk mogelijke manier tegen het frisse groen van bomen, heesters en gras als een eretapijt voor de hoge bezoekers te spreiden. Daar, waar de omgeving minder rijk of niet met natuurschoon is bedeeld, deed men aan hoge masten de vlaggeu wapperen en plaatste men bloem bakken. Ook werden reeksen masten op met aan vier zijden gedrapeerde tricolores opgesteld. VIVE LA FRANCE! Om kwart over tien waren de Franse gasten, het koninklijke paar en de leden van het gevolg per auto uit Amsterdam vertrokken, om een uur later in Deri Haag te arriveren, waar het eerste bezoek het gemeente bestuur van Den Haag betrof, dac in het oude stadhuis aan de Groen markt de hoge gasten opwachtte. Nog meer dan bij Prinsjesdag waren de straten van de residentiestad af- gezoomd met uitbundige Hagenaars, die met juichen, zwaaien en „Vive la France" en Vive la président" de bei. de echtparen een welkom toeriepen. De stoet, die begeleid werd door een escorte van de rijkspolitie, begaf zich via de Leidsestraatweg, het Ma lieveld, de Gravenstraat en de Groenmarkt naar het oude stadhuis. Aan de hoofdingang van het stad huis werden de hoge gasten begroet door burgemeester mr. F. M. A. Schokking. De landvrouwe- was gekleed in een grijze deux-pièce, zij hield eer bont stola over de arm, de president droeg, evenals gisteren, een jacquet. Prins Bernhard was gekleed in het generaalsuniform van de luchtmacht. Mevrouw Coty droeg een blauwe ja pon met een grijze bontstola over de schouders. Rondom het stadhuis had de jeugd bezit van de ruimte genomen. 2000 Schoolkinderen in fleurige jurkjes juichten, zongen en zwaaiden met vlaggetjes toen de heer en mevrouw Coty en het koninklijk paar de trap pen van het stadhuis beklommen. In de oude raadzaal was een laag podium tegen de achtergrond aange bracht, en de nis tussen de twee pilaren ging schuil achter een fraai tapijt. Op het podium waren Louis- Seize stoelen geplaatst voor de hoge gasten en de oude raadzaal had een nieuwe bekleding gekregen. De ka mer van burgemeester en wethou ders, tegenover de raadzaal gelegen, was met enige bloemstukken ver- sierd. Na de begroeting werden in de eerste zaal (de vierschaar) de wet houders voorgesteld en vervolgens de j leden van de gemeenteraad, die zich hadden opgesteld in de grote hal van het stadhuis. De officiële verwelkoming ge schiedde in de oude raadszaal. Burge meester Schokking zei aldaar on der meer: Banden tussen Frankrijk en Den Haag. Het is voor de gemeente 's-Graven- hage een grote eer U en mevrouw Coty heden in aanwezigheid van H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden in het stadshuis van 's Gravenhage te mogen ontvangen. De burgemeester herinnerde aan het bezoek van een van de voorgan gers van Coty: president Fallières, nu 43 jaar geleden en aan het vredespa leis dat toen onder leiding van de Franse bouwmeester Le Cordonnier in aanbouw was, symbool van de hoop op de overwinning van het recht, op Haagse bodem tot stand ge komen. De burgemeester wees op bloeiende Franse vereniging, cursussen en ac tiviteiten in Den Haag, die ieder op eigen wijs de culturele banden tussen de bnden bestendigen. Op sociaal terrein vonden reeds 200 jaar geleden de behoeftigen der Waalse gemeente in het Hospice Wal- Mevrouw Coty en de Parijse mode Mevrouw Coty zal tijdens haar korte verblijf in ons land ook als ambassadrice optreden van de Parijse mode. Enige bekende couturiers hebben speciaal voor dit staatsiebezoek een aantal ja ponnen en mantels ontworpen, welke bij haar type passen. Tijdens de reis heen en terug draagt zij een ensemble van bei ge en blauw-groen imprimé, ont worpen door Jacques Fath. Dat toilet wordt gecompleteerd door een eveneens blauw-groene mantel van Renée Lise en een kleine zacht rose fluwelen hoed van Rose Valois. Fath heeft ook de japon ontworpen, welke zij gisteravond bij het diner in het paleis op den Dam heeft gedra gen. Cjiaat uuwtuwtfo GeóCaat de dag- Ion een gastvrij tehuis. Thans vervult deze instelling als we- huis haar on opvallende en toch zo belangrijke taak. Wellicht even onopvallend is, aldus de burgemeester, het veelvuldig con- tact, dat onze Scheveningse vissers met uw land onderhouden, als de I omstandigheden het niet toelaten naar de thuishaven terug te keren, I zetten zij veelal koers naar Dieppe. I Dit is een vaste en gelukkige traditie geworden. Voor de grote gastvrijheid, i welke onze vissers ginds genieten, j moge ik hier mijn dankbaarheid uit- spreken. Zoals de Franse invloed in voor- j gaande eeuwen tot uiting komt in I talrijke Franse familie- en straatna- men, zo moge het voorgaande een vluchtige indruk hebben gegeven van het huidige, veelvormige Franse le ven in Den Haag. De genoemde fac toren brengen in een gelukkige wis selwerking op elkander iets van de Franse stijd in de Haagse atmosfeer. De Hagenaar is daar gevoelig voor. De burgemeester eindigde met te getuigen van de warme vriendschap van Den Haag voor de Franse natie en van bewondering voor de uitzon derlijke gaven van het Franse volk. In zijn antwoord op de toespraak van de burgemeester van Den Haag, zeide de president, dat de Fransen en de vreemdelingen in Den Haag veel konden leren op het gebied van de stedebouw, van ,,le douceur de vivre" (levensvreugde) en de „no blesse", waarna hij wederom woor den van dank voor de ontvangst uitte. Daarop riep het oudst aanwezige raadslid, jhr. mr. J. M. van Asch van wijk, „vive le président" hetgeen door Een fraaie opname van het vuurwerk, j gestroomd, om dit toverachtige dat de eerste dag van het Presiden- schouwspel gade te sla an. We zien tiële bezoek aan Amsterdam, afsloot, het vuurw.:-k hier met de Montel- Duizenden waren naar de binnenstad 1 baanstoren als décor. de president beantwoord werd met „vive la Haye" en „vive les pays bas". (Leve Den Haag en leve Ne derland). De president, koniqgin Juliana, mevrouw Coty en prins Bernhard, be geleid door burger.-, eester Schokking, begaven zich hierna naar de aan de overzijde gelegen vroegere vergader zaal van burgemeester en wethou ders. Daar verzamelden zich ook de leden van het gevolg, de wethouders en de leden van de Haagse gemeente raad. De bezoekers tekenden hier het gastenboek. Burgemeester Schokking bood hier na symbolisch het geschenk van de gemeente- Den Haag aan: een grote collectie bloembollen voor de tuin van het Elysee. De symbolische over handiging geschiedde in de vorm van een zilveren schaal, waarop tulpen staan afgebeeld en waarin een inscriptie is aangebracht ter herin nering aan het presidentiële bezoek. Het echtpaar toonde zich zeer ver rast. Dol op kinderen Mevrouw Coty heeft het hart gestolen van de Nederlandse vrouwen. Uit alles blijkt, hoe leuk mevrouw Coty dit bezoek vindt. Haar wijze ogen zijn over al en voor iedereen heeft ze be langstelling, een groet en een glimlach. Speciaal voor kinde ren. Als zij die jongens en meis jes zélf niet ziet, wordt ze erop attent gemaakt door haar echt genoot, die ook al nooit moede wordt, om het kleine grut te be denken met een vriendelijkheid. Ook de toiletten van mevrouw Coty dragen de bewondering weg en dat mag ook wel, want het zijn creaties van Franse modeko ningen. RIJTOER DOOR DE STAD. Kort voor het middaguur namen de hoge bezoekers afscheid. Zij na men plaats in de beide koninklijke auto's, waarbij zich de zes volg auto's aansloten. Luide toegejuicht maakten zij vervolgens een rijtour door de stad, die een half uur duur de. De trottoirs van de straten van de binnenstad, die door de stoet werd gevolgd, waren bezet door duizenden Hagenaars en vacantiegangers, har telijk de koningin en haar Franse gast, en mevrouw Coty en prins Bernhard .toewuivend en toejui chend. De rijtoer door de stad ging langs de grote Halstraat, Scheveningseweg, Strandweg, Gevers Deynootplein, Scheveningseweg, Alexanderstraat. Dam, Buitenhof en Binnenhof. Hier splitste zich het gezelschap. Presi dent Coty bracht een bezoek aan het Mauritshuis, terwijl koningin Juliana en mevrouw Coty zioh naar het hos pice wallon aan de Zuid-Oost Bui tensingel begaven. IN HET HOSPICE WALLON. De „Hospice Wallon" eertijds een tehuis voor ouden van dagen en daarna weeshuis, is thans weeshuis én pensionnaat. Bij aankomst wer den mevrouw Coty en hare majesteit de koningin verwelkond door de le den van het bestuur van de „Hospi ce", ds Jean de Watteville, ir J. A. Royer, A. baron Calkoen en ande ren, alsmede door de directie en di rectrice van de instelling, de heer en mevrouw H. de Witt-Buitenhuis. In de grote zittingszaal werd door ds Jean de Watteville, een van de Waalse predikanten hier ter stede, een korte welkomstrede gehouden. Daarna volgde de bezichtiging van het huis. Op de binnenplaats zongen kinderen van de „Hospice Wallon" en de „Ecole Wallonne" de hoge be zoeksters toe. PRESIDENT COTY IN HET MAURITSHUIS. Vergezeld van Z. K. H. Prins Bern hard bracht president Coty een be zoek aan het Mauritshuis. De hoge gasten werden op de stoep van het Mauritshuis welkom geheten door de directeur van het „koninklijk kabi net van schilderijen", dr. A. B. de Vries. Deze begroette eveneens mevrouw Coty en H.M. de Koningin, die enkele ogenblikken naar binnen gingen om te wachten op het verwisselen van de auto's. Bij dit bezoek was even eens aanwezig de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mr. J. M. L. Th. Cals. De pre sident en de prins werden rondgeleid door dr. de Vries zelf en het gevolg door dr. H. Gerson en dr. S. J. Gud- laugsson, respectievelijk directeur en hoofd-conservator van het rijksbu reau voor kunsthistorische documen tatie. In het museum werden van het bezoek film- en televisieopnamen ge maakt. Hierna reden de hoge bezoekers naar het paleis aan het Voorhout, waar de Franse president en me vrouw Coty afscheid namen van ko ningin en prins, die in het paleis de lunch gebruikten. President en me vrouw Coty begaven zich naar de residentie van de Franse ambassa deur bij het Nederlandse hof, de heer Jean-Paul Garnier het Haagse pa triciërshuis aan de Prinsengracht, dat de residentie van de Franse ambas sade is, was reeds dagen tevoren in gereedheid gebracht voor het staatsie- bezoek. Voor het noenmaal alhier en het des avonds door de president aan te bieden diner waren de kok van de Franse president en twee hulpkoKs uit Frankrijk overgekomen. Wandkleed als geschenk Onder de geschenken, die de 1 president van de Franse Repu- bliek en diens gade aan Neder- lands Koninklijk paar aan het einde van hun bezoek zullen aanbieden en waarover nog de grootste stilzwijgendheid hangt bevindt zich als geschenk voor Hare Majesteit een groot wand- kleed van de abt Robert, een leerling van Lur^at die in de stijl van zijn leermeester het kleed heeft ontworpen. HET KAPOTTE EMMERTJE Ruzie over een beschadigd em mertje heeft in Sydney geleid tot een havenstaking, waarbij 500 ha venarbeiders gedurende vier-cn-twin- tig uur het werk hebben neergelegd en waardoor een verlies van hon derdduizenden guldens is geleden. Het vervangen van een emmertje dat de arbeiders op een van de sche pen gebruikten om drinkwater in te bewaren en dat een paar weken ge leden was beschadigd, was de oor zaak van de ruzie. Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagaavond. (Opgemaakt g te 10 uur). DROOG WEER. Wisselende bewolking en s droog weer. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. 5 Weinig verandering in tempera- i tuur. 23 Juli zon op 4.47 onder 20.45; maan op 23.21 onder 14.33 uur. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: STOCKHOLM OSLO KOOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIA MALLORCA weer temp. zwaar bew. 20 C. licht bew 21 licht bew. 20 zwaar bew. 19 licht bew. 21 nevel 23 licht bew 23 onbewolkt 28 zwaar bew. 27 licht b :w. 25 licht bew. 27 nevel 26 regen 27 onbew olkt 22 nevel 26 onbewolkt 23 nevel 27 nevel 27 onbewolkt 30 onbewolkt 25 regen - Korreltje Wijsheid is een horizon; hoe meer men haar nadert, des te verder wijkt Zaege juicht daa% CLttiö tc%dammc%ó Na de aankomst in het Paleis op de chingen van het publiek op het mid-1 ningin, Prins Dam verschenen de hoge personen den Damterrein in ontvangst namen. Coty en Mme op het balkon, vanwaar zij de toejui-1 Van links naar rechts: H. M. de Ko-1 Bernhard, President Germaine Coty.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1