DROOM „Desnoods strijden met blanke wapens" Opa's voetreis naar Rome (heen en terug) eindigde in bloemen en gejuich Vrijwillige klantenruil als de beste methode aangeprezen P. v. d. A.-fractie stemde tegen voorstel van eigen partijgenoot Chefarine „4" i doet wonderen WOENSDAG 21 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KAB-voorzitter antwoordt Uittreden NVV betreurd Yan de eigen zelfstandigheid bl«ft de KAB bereid tot samen- jSïï&J0n\h;\eT dan dat Doch mocht ^verhoopt de oude on vruchtbare stryd op het terrein van de arbeid buiten onze wil herleven dan zullen we stry den volgens Schaepman's devies, nl. met scherpe doch blanke wapens. Een ieder wete zijn plaats. Met deze woorden besloot de heer J. A. Middelhuis, voorzitter der KAB <ve verklaring die hij Dinsdagavond voor de KRO-microfoon aflegde in ver band met het besluit van het NVV om de samenwerking in de Raad van Vakcentralen en in de Bedryfsunies te beëindigen. De heer Middelhuis citeerde enkele passages uit de toelichting op het in de oorlog opgestelde reglement van samenwerking, waaruit reeds bleek dat de „eerbiediging \4in eikaars principes en zelfstandigheid" bete kende: „aanvaarding van de feiten. Deze waren en zijn dat de vorm van de Nederlandse vakbeweging afwijkt van die in het buitenland. In Neder land waren en zijn er drie richting organisaties, NVV, CNV en KAB. De KAB stelde zich steeds op het stand punt dat alle kath. arbeiders lid die nen te zijn van de KAB en noch het NVV och in enigerlei andere niet-katholieke vakorganisatie thuis horen. De heer Middelhuis zei verder, dat de KAB, die zich uitsluitend richt tot de katholieke arbeiders, de samen werking in de Raad van Vakcentra- en is aangegaan in de wetenschap, dat het NW zich ook richt tot de Katholieke arbeiders. Dat was voor de KAB de letterlijke toepassing van de zin uit de toelichting: „met hand having van eigen overtuiging, aan vaardde men de feiten, zoals zij nu eenmaal waren". Die feiten waren nu eenmaal zo, dat de eerbiediging van eikaars principes en zelfstandigheid, ook door het NW aanvaard, voor het NVV geen beletsel vormde de be staansgrond van de KAB te betwisten en niettegenstaande het voor de ka tholieken geldende verbod, niet al leen open te staan voor katholieken, doch zich in de propaganda vaak sterk te richten tot de katholieke arbei ders". In het licht van de feiten is de ver klaring van het NVV om thans de sa menwerking te verbreken wel zeer ver gezocht, aldus de heer Middelhuis Als de opgegeven redenen de wer kelijke motieven zijn, dan had het NW nimmer aan deze samenwerking moeten beginnen. Want in de feiten heeft zich geen verandering voorge daan. Ook niet in het feit, dat de KAB steeds achter de bisschoppen stond. Met de bisschoppen is het KAB- bestuur zonder voorbehoud van oor deel, dat er in Nederland Allerminst voldoende redenen zijn voor katho lieken om zich bij socialistische ver enigingen aan te sluiten, omdat er op alle terreinen katholieke organisties IN BOS OP LANDMIJN GETRAPT De 17-jarige Arend van Gulik uit Zutphen is ernstig aan gelaat, buik en benen gewond, toen hij in het Loe- nese bos op een projectiel trapte dat ontplofte. Ondanks zijn verwondingen heeft de knaap nog kans gezien op eigen kracht de straatweg te bereiken, waar hy in de nabijheid van de „Vrijen berg" door een automobilist werd op genomen en naar het St. Liduinazie- kenhuis te Apeldoorn vervoerd. De jongen was te logeren in Loe- nen. De politie die op de plaats van het ongeval het ongeval een onderzoek instelde, kon nog niet zeggen wat voor soort projectiel het ongeluk had vèroor- zaakt. Men vermoedt dat het een landmijn is geweest. KLEUTER ONDER AUTO. Op de Knijpslaan te Kolham (gem. Slochteren) is Dinsdagmiddag om streeks drie uur het tweejarig zoon tje van de fam. E. Kans onverwachts de straatweg overgestoken en door een passerende vrachtauto overreden en gedood. De chauffeur remde zeer krachtig, maar kon een ongeluk niet voorkomen. zijn, waar de belangenbehartiging veilig is en waar de plaats is van de katholieken voor de opbouw van het maatschappelijk leven in christelijke zin. ,4>e KAB wil zich zelf blijven, ook in trouw aan de bisschoppen, doeh b'ljft tevens open staan voor samen werking met allen, die werken voor het welzijn van de menselijke ge meenschap. Wij betreuren daarom het uittreden van het NW uit de Raad van Vakcentralen, ook, omdat naar onze mening noch het bisschop pelijk mandement, noch de houding van de KAB daarvoor de „hoogst ge wichtige redenen" kan vormen, wei ke het reglement van samenwerking is een wilde staking uitgebroken, bedoelt", aldus de heer Middelhuls. i waaraan het gehele 500 man tellen de personeel deelneemt. Oorzaak van STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT—LAGE ZWALUWE OP ZONDAG 25 JULI aj. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollandsch Diep by Moerdyk maken het noozakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht Lage Zwaluwe opnieuw gedurende een dag stil te leggen. Deze strem ming zal Zondag 25 Juli a.s. plaats vinden en wel van 5.00 tot 17.00 uur. Ter vervanging van de treinen zul len autobussen rijden. Deze vertrek ken ieder heel en ieder half uur van Dordreoht en tien minuten over ieder heel en tien minuten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. DODELIJKE AANRIJDING VOORWAARDELIJKE STRAF. De Utrechtse rechtbank heeft de 35-jarige Amsterdamse chauffeur K. N. veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd. Aan verdachte was ten laste ge legd, dat hy op 28 April met zijn motor op het kruispunt van Rijks weg No. 1 nabij Hoogland de auto van zekere F. uit Heemstede had aan gereden. Door de botsing werd de duopassagier van de motor geslin gerd en overleed kort nadien. WILDE STAKING IN DORDRECHT. Bij de N.V. Tornado te Zwijndrecht ABVA ALS EERSTE UIT UNIE. Onder alle vakbonden, aangesloten bij de KAB, is er nog slechts één, die een officiële mededeling van het uittreden van een NW-organisatie heeft ontvangen. Het is de Katholie ke Bond van Overheidspersoneel i'KABO), welke door de Algemene Bond van Ambtenaren (de ABVA) schriftelijk is verwittigd, dat alle samenwerking is geëindigd. de moeilijkheden is een verschil van mening over de grootte van het aan deel in de winst, dat nu 24 uur loon bedraagt. De directie had inmiddelt toege zegd deze gratificatie te verhogen tot 62 uur loon, maar van werknemers- zijde is de eis 90 uur gratificatie- loon gesteld. De drie vakbonden heb ben tevergeefs getracht te bemidde len en laten weten, dat zij zich niet achter deze wilde actie stellen. Voor- en nadelen in melksanering De saneringsovereenkomsten in de en de verantwoorde prijs; de waar- melkhandel moetem gedragen wor- borgen, die in de concurrentie liggen, Tussen half acht en acht uur was Dinsdagavond het verkeer langs de rijksweg in Driebergen vrijwel lam gelegd. Want duizenden verdrongen zich op de wegen om een glimp op te vangen van de 67-jarige Drieber genaar opa Schram, die op dat tijd stip zijn 5.000 km lange tocht Rome v.v. besloot met een intocht, die vol gens de woorden van opa" zelf alles verre overtrof, wat hij tot dusverre op dat gebied had meegemaakt. Om vijf uur wandelde de krasse tippelaar, nog geheel fit, al tussen Odijk en Driebergen. Maar de jour nalisten ontdekten al spoedig, dat opa Schram de boerdery van de fa milie Blok was binnengewandeld. Daar werd gewacht tot zeven uur. Toen ging opa netjes op de grens van zijn woonplaats staan en stapte de heer J. Stroomenbergh naar voren, die als hopman der plaatselijke Oranjegarde, waarvan de Rome-rei ziger erelid is, de meest fameuze man van Driebergen een enorme ere krans omhing. Met muziek voorop ging het naar station Driebergen-Zeist, waar er „concurrenten" verschenen: Het echtpaar Deuss Uit Zeist, dat vorig jaar de heenweg naar Rome te voet aflegde, zette opa Schram hier in de oranje bloemetjes. Opa gaf zijn „collega's" direct een arm en omstuwd door de juichende, duizendkoppige menigte ging het naar het gemeentehuis in Drieber gen. Daar had een hele schare politie mannen handen vol werk om ook maar een paadje voor de stoet vrij te houden en de grond trilde van de toejuichingen toen opa, die inmiddels al een hele arm vol bloemen torste, welke hem onderweg in de handen gedrukt waren, de laatste meters naar de .finish" aflegde. In de raadszaal huldigde loco-bur gemeester W. Schipper de Rome wandelaar, hem prijzend voor de propaganda, die hij voor de wandel sport had gemaakt. Een kolossale erekrans in de kleuren van de ge- den door een maximum aan zelf standigheid, zelfwerkzaamheid er zelfverantwoordelijkheid der deelne mers. De vrije mededinging, waar onder begrepen de vrije prijsvor ming en de vrije vestiging, moeten zoveel mogelijk gehandhaafd blijven. De handelaar moet ook na de sane ring op eigen naam en voor eigen re kening zijn bedrijf uitoefenen. Tot deze conclusie komt de commisssie- melksanering van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond in een door haar uitgebracht rapport. Een en ander is onder andere ter kennis' gebracht van staatssecretaris Veld kamp en van de commissie Bedrijfs regelingen, die reeds enige tijd be zig is met het instellen van een on derzoek naar de melksanerings- overeenkomsten. De melkhandel zal op de eerste plaats hebben na te gaan, of met een vrijwillige ruil van klanten, of met een klanten bureau, verkorting van de bezorgroute het wezen der sa nering kan worden bereikt. Pas wanneer vast staat, dat op deze wij ze geen oplossing mogelijk is, mag worden overgegaan tot een sector-in deling en dan nog bij voorkeur een tijdelijke indeling. De saneringsover eenkomsten, die reeds bestaan, maar die afwijken van deze door de commissie gestelde richtlijnen, zullen met voorzichtigheid moeten worden omgebouwd, aldus het rap port. De klant zal in het algemeen bij het oprichten van een concentratie- vorm zoals een saneringsovereen komst een maximum aan vrijheid moeten behouden ten aanzien van de keuze van leverancier en van artikel. Voordelen voor de samenwerkende middenstandsondernemingen mogen geen motieven zijn. In het rapport wordt medegedeeld dat 95 pet. van de consumptiemelk en van de melkproducten in de melk detailhandel aan huis wordt bezorgd. De bezorgkosten maken het grootste deel uit van de totale kosten. Door klantenruil, klantenruilbureaux en door tijdelijke en permanente her verdelingen van het afzetgebied kan meente Driebergen werd opa omge- hangen en een passend cadeau wasop de bezorgkosten bespaard worden de tweede attentie. 1 doordat de bezorgroute verkort De heer M. U. van Zon schonk wordt. ,opa" namens diens wykveireniging een medaille. „Als ik in Almelo woon, wat wel spoedig het geval zal zyn, dan maak ik af en toe eens een wan delingetje naar Driebergen" beloof de opa Schram aangedaan. Nadat nog verscheidene sprekers hem gehuldigd hadden vertelde opa Schram aan de menigte van zyn be vindingen. In angst had hij maar één keer gezeten: toen het drie dagen onweerde, want daar houdt opa niet van. Jammer vond hij het, dat zijn tochtgenoot Wibnsen in Pisa had moeten opgeven, omdat het tempo hem te machtig werd. Elke dag had opa dertien uur gelopen, de tijd bij zo stelt de commissie vast. Het doel van de sanering moet beperkt blij ven tot het wezenlijke; bekorting van de route. Ouderdomsvoorzienin gen of andere sociale verzekeringen behoren niet tot het wezenlijke van de sanering en ze mogen dus niet verplicht worden gesteld voor de on dernemers. De invoering van een sa nering gaat meestal gepaard met het uitkopen van overbodig geworden bedrijven. Bij voorkeur zullen be drijven van ouderen worden stilge legd. Wanneer nu de koopsom in de vorm van een levenslang pensioen wordt voldaan, lijkt dit op een ou derdomsvoorziening, aldus het rap port. Een dergelijke opzet van de uitkoop bedoelt de commissie zeker niet. In vrijheid zal de betrokkene moeten kunnen beslissen over het al of niet toetreden tot een ouderdoms voorziening. De permanente saneringsovereen komst zal zich moeten beperken tot de ,.bezorg-melk". De straatverkoop van boter, kaas, eieren en dergelyke moet vrij blijven, evenals de winkel verkoop en de verkoop aan grootge bruikers. Ir elke sector zullen mins tens drie melkhandelaren werkzaam moeten zijn. Daaruit moet de klant vrii kunnen kiezen. In bepaalde ge vallen zal het zelfs toegestaan zijn, datae klanten uit 4 of 5 handelaren kan kiezen. Als een noodzakelijke voorwaarde voor het slagen van de invoering van een sector-indeling noemt de commissie het handhaven van uniforme prijzen voor melk en melkproducten in de gehele gemeen te. Prijsvorming Er zal een toezichthoudend oreaan moeten komen om ongemotiveerde priisondrijvin'zen tegen te gaan. Alle calculaties moeten aan dit orgaan ter kennis worden Gebracht. De commissie denkt h'erbii al'ereerst aan een be- ^riifsehor> voor de melkdetailhandel. Tblan-ï d:t er no<? n'et is moeten an dere TV'hliekrechteliike lichamen, die on het terrein van de melk- en de tailhandel optreden, deze taak op vh nemen. Voor de klant ziet de commisssie de volgende voordelen ('bij een juist toegepaste sanering)verbetering van de kwaliteit van de melk, vroegere bezorging. Een nadeel voor de klant Ter gelegenheid van de viering van het Mariajaar zal te Nootdorp in de week van 15 tot en met 22 Augustus een groot Mariafeest worden gehou den, waaraan door enige duizenden personen, uit alle delen van het land afkomstig, zal worden deelgenomen. De laatste dag, Zondag 22 Augustus, zal er een nationale Mariahulde zijn, waaraan luister zal worden bijgezet door het Maagdenkoor van het Wit- tevrouwenveld uit Maastricht, 's Avonds zal een lichtprocessie wor den gehouden. Klantenruil De commissie geeft het meest de voorkeur aan klantenruil, omdat m *en beperking van de leve- hierdoor op geen enkele wijze de rancier (vroeger had hy een theo- vrijheid, van wie dan ook, maar in j retische keuze-mogelykheid uit alle het geringst benadeeld wordt. Ver Iaalselijke me!khandelaren). weg wonende klanten worden voor „beter gelegen" klanten geruild door contact te zoeken met een collega, waarmee njen gehoord de klant zou kunnen ruilen. Als de individuele ruil niet tot resultaat mocht leiden, moet serieus onderzocht worden, of er door middel van een ruilbureau gebrek aan een horloge metend naar d. gewenrte verbetering van de be. de zonnestand. drijfsstructuur kan worden bereikt. Volgend jaar wil hij naar Lourdes gaan wandelen. Ir. Deuss heeft het- Wanneer de gebiedsindeling zoda- zelfde plan, maar hij gaat niet met i nig is, dat in elke wyk maar een opa samen, want diens tempo is hem I melkhandelaar wordt toegelaten, ver te machtig. dwynt daardoor de redelijke service De voordelen van de handelaar lig gen in een vergroting van de omzet. Een zekere beperking van de zelf standigheid is een nadeel. Daarnaast zal een aantal melkbezorgersbedrij- ven moeten worden geliquideerd. Voor de werknemers komt er door de sanering een grotere bestaansze kerheid. Een nadeel is, dat door li quidatie van een aantal bedrijven 'n groep werknemers ontslagen zal moeten worden. Daarvoor zal, aldus de commissie, een redelijke wacht geldregeling moeten komen. R.K. verzoek om subsidie geweigerd COMMUNISTEN EN V.V.D. SCHOTEN TE HULP Eindhoven, afwijzend beschikken op subsidie-aanvragen van instellingen, In de raadzaal te Koog a. d. Zaan die zich ten doel stellen steun te ver is gisteravond fel gevochten over het lenen aan humanistische instellingen mandement der bisschoppen. Dat Het hele college, de twee wethou- kwam ter sprake tijdens het verzoek ders dus en burgemeester L. A. An- om honderd gulden subsidie van de kum, diende de raadsleden van re- katholieke middelbare meisjesschool pliek. Burgemeester Ankunm noem- te Veldhoven voor een leerlingen uit de het voorstel van zijr» college een Koog a. d. Zaan. Unaniem verklaren cri de coeur, ook bedoeld voor de B. en W. in het daarbij gevoegde rest van het Nederlandse volk, om praeadvies, dat deze subsidie niet duidelijk te maken dat. indien bij de moest worden verleend omdat, zo katholieken geen verdraagzaamheid is, het een klein kunstje is om het tegengestelde te doen. Hij zei dat het niet in de bedoeling lag de school strijd te doen opleven of de verhou dingen te doen toespitsen. Nadat een voorstel van de fractie van de P.v.d.A. was verworpen om het probleem in een volgende zitting te behandelen, werd het voorstel van B. ên W. om de subsidie te weigeren, met zes tegen vijf stemmen aangeno men. De uitslag van deze stemming was wel zeer merkwaardig. De P.v.d.A. -fractie stemde name lijk tegen het voorstel van haar eigen partijgenoot in het college. Alleen de P.v.d.A.-wethouder stemde voor. Met 1 C.H. stem, 3 van de communis ten en 1 van de V.V.D. kwam het voorstel er door. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABlEITEN i 65 el (Advertentie ZANDWAGEN RAMDE HUISGEVEL. Met een zware klap botste Dins dagmiddag een zware vrachtwagen tegen een huis aan de Utrechtseweg te Arnhem. Het scheelde maar een haar of de auto was dwars door de voorgevel de woningkamer binnen gereden. De chauffeur was achter waarts de hellende Betuwestraat in gereden. Plotseling weigerden de remmen en schoot de wagen met gro te snelheid weer naar beneden. Een wielrijder wist zich nog in veilig heid te brengen ;een juist passerende auto werd aan de achterkant gegre pen en liep grote materiële schade op. De chauffeur van de vrachtauto, C. W. S. uit Eindhoven, kon op het laatste moment uit de cabine sprin gen, voordat de wagen tegen de ge vel van het huis tot stilstand kwam. Hij liep bij zijn sprong een been breuk op. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dag opening. 8.0 ONieuws. 8.15 Gram, 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.10 „Z, 15, de vreemde uit vinding van Piet Disselman", muzi kale comedie. 11.45 Caus. over de zo- 'rr.ertentoonstellingen in de grote mu sea. 12.00 Viool en piano. 12.25 „In 'l spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropo- le ork. 13.50 Rep. 14.00 Meisjeskoor. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zie ken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. Intermezzo; Tour de France. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Uitwisselingsprogr. over Frank rijk. door G. Sluizer. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. 18.50 Gram. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muz. 19.45 Voordr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr. ork. 20.55 „Fami liekwesties", hoorsp. 22.30 Vocaal kwart 22.40 Tour de France. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en li turg. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land en tuinb. meded. 12.33—12.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnwijzer. 13.00 Nieuws en kath. niuws. 13.20 Pianorecital. 13.50 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamrmuz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Oostveluws progr. 18.00 Gram. 18.15 Pianokwart. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 „Zuid-Afri- ka-Emigratie!and". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel. 21.00 „Wonderlijke wetenswaardighe den. 21.15 Gram. 22.00 Radio feuille ton. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O S.- ber. 23.15—24.00 Gram. £en ko-ite Door Anny van Panhuys 7) Haar enige troost was dan, zich door hen te laten vertellen, dat ze de verrukkelijkste ogen ter wereld had en dat ze zi<-b wist *e kleden en te gedragen als een geboren aristocrate. Dat hoorde ze graag; ze vemd het zelf ook, maar toch kon ze het zich nooit genoeg door anderen laten verzeke ren. Een rijk en deftig huwelijk doen! Dat was lange jaren haar enige droom geweest. Langzaam had ze zich dat uit het hoofd moeten zetten, want géén van de weinige rijke man nen, die ze in de loop der jaren leer de kennen, had er ook maar 'n ogen blik aan gedacht, haar de gladde ring aan de vinger te steken. Nu ze zo onverwacht beschikking had gekregen over een som, die voor haar begrip bijna onuitputtelijk was, kreeg de oude droom van een voor naam, schatryk huwelijk opnieuw betekenis. Ze wilde eerst eens wat van de wereld gaan zien, wat rond reizen. Een heimelijke drang naar avonturen had reeds als kind haar bloed sneller doen stromen, zo vaak ze van sensationele reizen of roman tische avonturen las; nu werd dat verlangen opnieuw in haar wakker. Misschien wachtte ergens in de ver te het grote geluk op haar En als dat niet het geval zou blij ken, dan kon ze immers altijd nog terugkomen en een andere betrek king aannemen of zelf een kleine zaak beginnen. Zelfs in deze tijden behoefde zij, met haar figuur en ge zicht, nooit bang te zijn voor werk loosheid in haar vak. En dan, ze zou met haar geld natuurlijk verstandig en spaarzaam omgaan. Ze moest maar niet te lang wikken en wegen, de wijde verte lokte en de drang naar avontuur liet zich niet meer het zwijgen opleggen. Een paar honderd pengö belegde ze maar vast in een uitbreiding van haar garderobe; daarna kocht ze twee goede koffers en nam vervol gens afscheid van juffrouw Kisz, die zowaar tranen vergoot, niet zozeer uit aanhankelijkheid aan Marina, als wel bij de gedaahte, zo'n keurige en prompt betalende huurster te verlie zen. Je wist wel wat je had, maar nooit wat je weeromkreeg! „Om te beginnen ga ik logeren bij een vriendin in Wenen, die beloofd heeft me te zullen helpen met het oprichten van een zaak", maakt Ma rina haar hospita wijs maar daar na reisde ze regelrecht naar Triest; de nieuwsgierige juffrouw Kisz hoef de niet alles te weten. En van Triest wilde ze door naar Nice, de luxe- droom van alle naieve zielen, die de schone schijn voor werkelijkheid houden en menen, dat het leven in dergelijke oorden intenser en rijker beleeft wordt dan waar ook ter we reld. In de late middag kwam ze in Triest aan en informeerde bij de kruier, die haar koffers droeg naar een goed hotel. De man noemde het eerste hotel van de stad; de vreemde zag er veel te voornaam uit dan dat ze met iets anders genoegen zou hebben geno men. „Mevrouw wenst zeker kamers op de belétage, een zitkamer en een slaapkamer met bad?" veronderstel de de chef réception, terwijl hy op de plattegrond nazag, welke suites op het ogenblik onbezet waren. Marina knikte kort, ofschoon ze er eigenlijk helemaal niet aan gedacht had, meer te nemen dan een een- eenvoudige slaapkamer op de derde of vierde verdieping. Maar het deed haar plezier, dat de man haar zo hoog taxeerde, ofschoon hij toch da gelijks zóveel gasten zag arriveren, dat hij ieder met één blik moest kun nen schatten. Met het gebaar van een koningin betrad ze de lift. Wat was dat verrukkelijk, vrij te zijn, de grote dame te kunnen spelen in plaats van dag in dag uit bij „Vio lette" voor nukkige dames beeldige toiletten te demonstreren, die jezelf duizendmaal beter stonden dan haér, en die je toch nooit je eigendom zou mogen noemen. De chef geleidde haar in persoon naar de voor haar bestemde kamers en met een voldanen blik in het rond constateerde Marina, dat het inte rieur aan voornaamheid werkelijk niets te wensen overliet. Met een lich te verachtelijke trilling van haar mondhoeken, dacht ze aan het zit- slaapkamertje bij juffrouw Kisz, met het goedkope pluche tafelkleed, de stijlloze bazarmeubels en de zelfge maakte lampekap. „Wenst mevrouw nog te dineren?" onderbrak de gedienstige chef de réception haar gepeins. Ze knikte. „Mag ik mevrouw dan verzoeken, zich straks naar de eetzaal te willen begeven of wenst mevrouw, dat hier boven geserveerd wordt?" „Ja, hier boven, dat is goed". Ze kwam in een vergenoegde stem ming. Ze zou het zich vanavond eens zo gezellig mogelijk maken. De kellner, die even later ver scheen, sloeg haar verschillende ge rechten voor en ze koos vlug en be slist,, besteld tenslotte nog een half flesje champagne. De kellner verdween en byna overmoedig ging Marina nu eens grondig haar domein inspecteren. Wat was het hier allemaal prachtig! Echte Perzische kleden schuin over de parketvloer, de meubels uiterst rustig, doch van een bijna onvergan kelijke kwaliteit. En daarnaast, in de slaapkamer, wat een prachtige wor telnoten ameublement! Wat een enorm bed, wat een schitterende donzen deken met satijnen overtrek! En die toilettafel met de lange drie delige spiegel! Er stond zowaar een compleet kristallen stel op. En wat leuk, dat kleine schemerlampje op het beddetafeitje, nu kon je heerlijk 's avonds laat in bed liggen lezen dat hinderde niets, want je kon toch uitslapen, hoefde nooit meer om acht uur naar die akelige „Violette" Langzaam legde ze haar hoed en tasje van haar reispakje op het bed en waste haar handen. Daarna ging ze naar de zitkamer terug. Wat verschrikkelijk onvoorzichtig van haar, daar had ze zowaar daar straks haar tas op een stoel laten liggen, haar tas met al haar geld als er nu eens iemand stilletjes naar binnen was geslopen, terwijl ze in de slaapkamer was een hotelrat Ze schrok nog achteraf van die ge dachte. hoe gemakkelijk ze haar geld haar enige mogelijkheid om al dit heerlijks te kunnen blijven genieten kwijt had kunnen raken. Haastig nam ze de tas op. Ze knipte ze open en glimlachte even voor zich heen: daar sleepte ze warempel nog altijd die familiepa pieren van Hortense en haar ouders met zidh mee, ze zou ze morgen in een van haar koffers sluiten of ze vernietigen, ze bezaten voor haar immers geen waarde. Ze haalde de papieren te voor schijn en vouwde ze open. Op hetzelfde ogenblik werd er ge klopt, de kellner verscheen met een collega om de tafel te dekken en een aperitief te serveren. (Wordt vervolg

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6