Enthousiaste burgers zagen rood, wit en blauw op de paleiskoepel twee maal in top gaan Twee vlaggen: één kleurenreeks, één vriendschap Eindeloze ovaties voor René Coty en echtgenote op vol Damplein 2-motorige „France" om 1L20 vanmorgen boven Schiphol Raad van Warmond had weinig tijd nodig voor korte agenda Krans bij Nationaal Monument WOENSDAG 21 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 OPNIEUW heeft Amsterdam zich in feesttooi gestoken, en nu de zomer de reeds tien maanden hardnekkig heersende herfst tenslotte toch schijnt te overwinnen, heeft de hoofdstad in feestgewaad ook de goede sfeer herkregen. In deze sfeer heeft Amsterdam vanmorgen namens het Nederlandse volk de president van Frankrijk en mevrouw Coty bij hun komst voor een be zoek van enkele dagen aan Koningin Juliana en Prins Bernhard een har telijk welkom bereid. Het enthousiasme, d^t als een onstoffelijke versiering wel haast meer dan de stoffelijke de feestelijke sfeer bepaalde, bevestigde de indruk, die het bezoek van het Deense koningspaar in April van dit jaar ondubbelzin nig heeft gewekt, namelijk dat ons volk zich oprecht verheugt in deze be zoeken van bevriende staatshoofden aan zijn vorstenpaar. De aanhankelijk heid aan ons oranjehuis uit zich mede in de ongeveinsde vreugde, waarmede zijn hoge gasten worden begroet. Die vreugde kan nauwelijks minder zijn dan die, waarmee de Parijse bevolking op 23 Mei 1950 ons koninklijk paar heeft ontvangen toen het zijn officiële bezoek bracht aan de toenmalige president van de Franse republiek Vincent Auriol. De komst van de huidige president René Coty betekent de tegenvisite daarvan. Zoals bekend is Vincent Auriol voornemens eerlang persoonlijk met zijn echtgenote ons land, ons koninklijk paar te bezoeken. Het was in 1911, dat de laatste maal een Frans staatshoofd dat was president Armand Fallières een officiëel bezoek aan ons land aan Koningin Wilhelmina bracht. Koningin Juliana was toen de nog maar tweejarige kroonprinses. STRAALJAGERS IN FORMATIE. Voor de aankomst van de president vlogen hoog door de lucht om pre cies elf uur twintig straalvliegtuigen, Gloster-Metors in formatie over het vliegveld. Acht minuten latér keer den zij terug en vlogen over in een formatie, die samen de hoofdletters R. F. (republiek Francaise) vormden. Om drie minuten over elf arriveer den, om de Icahal heenrijdend, ip twee wagens koningin Juliana en prins Bernhard. Zij stapten op het platform uit en lieden de leden van de Franse ambassade aan zich voor stellen. Koningin Juliana was gekleed in een blauwgebloemde zijden japon en een wit hoedje met een rose roos. Zij droeg witte handschoenen en .een witte handtas. Over haar schouders had zij een bruine bontstola. Prins Bernhard versoheen in het donkerblauwe generaalsuniform van de Huzaren. Over zijn schouder droeg hij een lange, brede rode sjerp, waaraan een medaille was bevestigd: le grand cordon de la Legion 'dHon- neur de hoogste Franse onder scheiding. De president was gekleed in jac quet met hoge hoed. Mevrouw Coty droeg een bruingroene deux-piéce en een hoed in dezelfde kleur. Geëscorteerd door een formatie van zestien toestellen van het 322ste escadrille der Koninklijke Lucht macht, die 't vliegtuig van de Franse president, diens echtgenote en ge volg van de Nederlandse grens af als Terstond na de zeer vriendelijke begroeting van de echtparen, speelde de luchtmachtkapel de Marseillaise. Op dat zelfde ogenblik donderden de gebruikelijke saluutschoten van de in de nabijheid van het Amster damse Bos opgestelde batterij van de 41ste afdeling veldartillerie onder commando van kapitein W. F. Ver spoor. Begeleid door koningin Juliana en gevolgd door Generaal Ganeval en vice-admiraal Rost van Tonningen, inspecteerde president Coty vervol gens de ere-wacht, waarna het hoge gezelschap zich naar de ICA-hal be gaf. Mevrouw Coty en zijne konink lijke hoogheid de Prins der Neder landen en ook de Franse ambassa deur Jean Paul Garnier, die zijn staf aan de president had voorgesteld, waren inmiddels de hal binnengetre den. Begroeting in de ICA-hal In deze met tapijten, groen en bloe men fraai versierde hal maakten hun opwachting: de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst, alle leden van de Hedenmorgen om 11.15 uur arri veerde het Franse regeringsvlieg tuig, waarmee president René Coty en mevrouw Coty voor een vierdaags bezoek naar Nederland kwamen op Schiphol. Kort daarop stapten de Franse gasten uit en begaven zich door een erehaag van een detache ment luchtmachttroepen en van de koninklijke marechaussee naar de C. A. hal, na door H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te zijn begroet. Foto: Na de aankomst werd het volkslied gespeeld. Links H. M. Koningin Juliana, naast haar President Coty, rechts achter c" president Z. K. H. Prins Bernhard. en mevrouw Coty zullen mede aan zitten: H. K. H. Prinses Wilhelmina en prinsessen Beatrix en Irene. Via het Amsterdamse Bos en de Amstelveenseweg, waar de president de eerste ovaties van een grote me nigte in ontvangst nam, bereikte de stoet het Stadionplein. Welkom in Amsterdam. Het ruime plein was omzoomd door dichte hagen Amsterdammers en mis schien weinig minder vreemdelingen, waarvan er zovelen thans in de hoofdstad verblijven. De oudste dochter van de burge meester van Amsterdam, Olga, bood mevrouw Coty een bouquet aan; de jongste dochter, Antoinette, offreerde koningin Juliana een zelfde bouquet. De eerste burger van de stad, mr, Arn. J. d'Ailly, de gouverneur van Amsterdam, de brigade-generaal G. Dijkstra en de commandant zeemacht Nederland Schout bij Nacht F. T. Burghard verwelkomde hier de hoge bezoekers, waarna dezen in de ge reedstaande galarijtuigen plaatsna men. Het eerste Koninklijke rijtuig, waarin de President en de Koningin, was bespannen met zes van de zadel bereden paarden en werd geëscor teerd door de brigade-generaal Pa- hud de Mortanges en majoor J. J. L. Baron van Lynden. Het tweede op gelijke wijze bespannen rijtuig, waar in mevrouw Coty en de prins, werd geëscorteerd door luitenant-kolonel C. C. Geertsema en kapitein Cars- tens. In vier rijtuigen volgden de overige leden van het gezelschap. Langs de gehele weg (naar het ko ninklijk paleis), vol vraggen en vreugdevol gejipch, was als een kleurrijke zoom langs de tienduizen den belangstellenden de ere-afzetting opgesteld, gevormd door duizend man troepen van het eerste legercorps (zee-, land- en luchtstrijdkrachten) onder commando van de kolonel A. van Santen. BOODSCHAP VAN PRESIDENT COTY AAN KONING BOUDEWIJN Toen president Coty tijdens zijn vlucht naar Nederland boven Bel gisch grondgebied vloog, heeft hij een boodschap aan koning Boudewijn ge zonden, waarin hij de groeten over bracht van het Franse volk aan het Belgische. Koning Boudewijn beantwoordde de boodschap. President mocht over het gras Toen de Franse president van ochtend, na de begroeting van de Amsterdamse stedelijke auto riteiten, als eerste de omheinde ruimte van het nationaal monu ment op de Dam had betreden, stapte hij resoluut het met ruwe tegels belegde pad op, om zich met een omweg langs het gras gazon, naar het monument recht tegenover de ingang te begeven. De gehele schare journalisten week haastig terug, toen bleek dat de president gebruik wilde maken van het tegelpad. De in ambtsgewaad gestoken burgemeester van de hoofdstad, mr. Ara. J. d'Ailly, hoofd der politie, schoot haastig toe en maakte de hoge gast er op at tent. dat hij zonder enig bezwaar de kortste weg naar het monu ment kon nemen, recht over het fraai kort geschoren grasgazon. Even keek de president langs het tegelpad, blikte naar de haastig uitgeweken officials en journalisten, glimlachte en stap te toen zonder bezwaar over het gras naar het monument. ministerraad, de ministers van staat, de staatssecretarissen, de vice-presi dent van de Raad van Staten, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de chefs van staven, tevens chef van de generale staf, ge neraal B. R. P. F. Hasselman, de chef van de luchtmachtstaf, luit. generaal waarnemer. A. Baretta, de commissa ris der Koningin in de provincie Noord Holland, dr. M. J. Prinsen, de directeur van het kabinet der konin gin, mej. mr. M. A. Tellegen, en chef der directie kabinet en protocol van het Departement van Buitenlandse Zaken mr. W. van Tefs, de procu reur generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dul- lemen, de burgemeester van Haar lemmermeer (in wiens gemeente de luchthaven Schiphol ligt), mr. J. F. Jansonius, en de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. Zij allen werden aan de hoge gasten voorgesteld. Intussen was op het platform de stoet gevormd, die het hoge gezel schap, onder een groot escorte van wit-gehelmde motorrijders van het wapen der Koninklijke Marechaus see, naar de hoofdstad zou brengen. Deze stoet werd geopend door een koninklijke auto, waarin de presi dent der Franse republiek en H. M. de Koningin, de tweede koninklijke auto waarin mevrouw Coty en ZKH de Prins der Nederlanden. Vervol gens passeerden zes volgauto's, waar in de officiële personen, die van het gevolg deel uitmaken. Aan het hedenmiddag te houden noenmaal in het paleis op de Dam te Amsterdam ter ere van president Het welkom bereikte zijn hoogte- Bi punt bij de aankomst van de stoet een lijfwacht had omringd, verscheen 1 in het hart van de stad ook het de 2-motorige „France" om 11.20 uur hart van het land op de Dam voor vanmorgen boven de nat. luchthaven het Koninklijk Paleis. Schiphol. Op hetzelfde ogenblik dat Het plein vertoonde wederom het de president de trap afdaalde, tra den koningin Juliana en prins Bern hard uit de hal hun gasten tegemoet. President Coty was vergezeld door mr. J. Guérin de Beaumont, staats secretaris van buitenlandse zaken en een uitgebreid gevolg met daaraan toegevoegd als ere-diensten o.m.: Z. Exc. mr. J. C. baron Baud, groot-of ficier in speciale dienst van H. M. de Koningin en Brigade Generaal C. F. Pahud de Mortanges, sous-chef van het Militaire Huis. Als ere-dienst was aan mevrouw Coty toegevoegd, jkvr. C. E. Roëll, hofdame van H. M. de Koningin. Bij de begroeting onder de vleu gel van het vliegtuig waren eveneens aanwezig de Franse ambassadeur Jean Paul Garnier en de vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen. De ere-wacht werd gevormd door een detachement luchtmachttroepen on der commando van de kapitein J. A. de Puijt. Manschappen van het korps Koninklijke Marechaussee in cere- zo dikwijls geziene en toch altijd weer nieuwe decor, waartegen zich de plechtigheden van luisterrijke ont vangsten afspelen: Hartelijk mee leven van zovelen, die er steeds en ook nu weer urenlang wachten voor over hadden en geen onderdeel te missen. Als erewacht stond voor het paleis het garde regiment Grenadiers met vaandel onder commando van de ka pitein H. G. Pruis en de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue onder leiding van de kapitein R. van Yperen opgesteld. Op gelijke wijze als op Schiphol inspecteerde presi dent Coty deze erewacht voor de hoge gasten met het koninklijke paar en het gezelschap zich naar binnen begaven om weinige minuten later op het balcon te verschijnen en daar de schier eindeloze ovaties van de op getogen menigte in ontvangst te ne men. Intussen waren ter weerszijden van de paleiskoepel de tricolore en de koninklijke standaard gehesen. monieel tenue onder leiding van ka-1 De begroeting volgens het speci- pitein K. W. Wolthuis waren met de ;eke recept, dat de Amsterdamse be- afzetting belast. volking daarvoor bezit, verkortte het op een half uur geschatte toeven ten paleize niet weinig. Immers pre cies op het vastgestelde tijdstip, te kwart voor een, verliet de president reeds weer het paleis, om zich naar het Damplantsoen te begeven. Een minuut stilte. Door een erehaag van het Garde Regiment Jagers, onder commando van de kapitein H. van der Zeep en gevolgd door M. Guerin de Beaumont, son exc. M. Jean Paul Garnier, M. Le general Ganeval, M. le Colonel Cres- saty, Vice-admiraal Rost van Ton ingen en Brigade-generaal Pahud de Mortanges, bereikte president Coty het voorlopige nationale monument. Daar werd hij opgewacht door de minister-president dr. W. Drees, de commissaris der koningin van Noord- Hollènd, dr. M. J. Prinsen, de bur gemeester van Amsterdam mr. Arn. J, d'Ailly, schout bij nacht F. T. Burghard en de militaire gouverneur van Amsterdam, brigade-generaal G. Dijkstra. Nadat het Franse staatshoofd aan de voet van dat monument een krans had gelegd, werd een minuut stilte betracht. De Amsterdamse politieka- pel speelde „Un chant religieux", van Mozart, waarna de president en zijn gevolg naar het paleis terugkeerde om het noenmaal te gebruiken. Bijna twee uur lang is de War- mondse raad gisteravond bijeen ge weest ter behandeling van een ze ven punten tellende agenda. Het langst is beraadslaagd over de wij ziging van de verordening betref fende het ligplaats nemen van woon schepen. De raad ging hierover zelfs geruime tijd in besloten vergadering over. Het voorstel tot het vaststellen van een subsidie-voorwaardenbesluit Kruisverenigingen ontlokte de leden slechts toejuichingen. Op grond van deze regeling ontvangt het Wit-Gele Kruis over 1954 een subsidie van 1400 voor wijkverpleging, f 285 voor het zuigelingenbureau en 315 voor het kleuterbureau. Het Groene Kruis voor Sassenheim en omstre ken zal 600 ontvangen voor zijn wijkverpleging. Over 1953 bedroeg de totale subsidie aan het Wit-Gele Kruis 1425 en aan het Groene'Kruis 350, zodat van een aanzienlijke vooruitgang voor de verenigingen sprake is. De verordening is zodanig ingericht, dat de Kruisverenigingen worden gestimuleerd in haar actie meer leden te werven. Kindertoeslag voor personeel. De nieuwe regeling van de kinder toelage voor het gemeentepersoneel kwam er zonder slag of stoot door. In afwijking van de rijksregeling wordt ook een toelage verstrekt voor niet-studerende kinderen van 16 tot en met 18 jaar. Het voorstel inzake de verordening betreffende de politie op de haven, kade en water binnen de gemeente Warmond viel in twee delen uiteen. Het eerste betrof een voorgesteld verbod zich met vaartuigen te be vinden op het gedeelte van het Nor- Tijdens de inspectie van de ere wacht: links H.M. Koningin Juliana, die ter begroeting op Schiphol aan wezig was, rechts president Coty, daarachter Generaal Ganeval (links) en vice-admiraal Rost van Tonnin gen (rechts). rem eer, dat wordt omgrensd door een lijn. lopende vanaf de Zandsloot in Noordoostelijke richting langs de kade van de Kooipolder tot aan het lichtbaken op de smal toelopende landpunt van die polder, en vandaar in rechte lijn terug naar de Zand sloot. De raad bracht het amende ment aan, dat varende schepen zich wel in dit water mogen ophouden. Dit verbod is gemaakt om een gro tere rust bij de eendenkooi te ver zekeren. Een betonning geeft het betrokken gebied aan. Ligplaats woonschepen. Over het tweede deel, het ligplaats nemen van woonschepen, beraad slaagde de raad met gesloten deuren. Na heropening werd de verordening aangenomen met de wijziging, dat onder woonschip wordt verstaan een vaartuig, dat permanent wordt be woond. Zulke schepen zullen voor taan niet meer een ligplaats mogen hebben in wateren, die daarvoor niet door B. en W. zijn aangewezen. Het administratieve besluit om de afschrijvingstermijn van de bijdrage in de afkoopsom van het tolrecht te verkorten tot vijftien jaar ging on der de hamer door. In de rondvraag werden wederom klachten geuit over de N.Z.H.-dienst door Warmond. Be sloten werd klachten te verzamelen en deze bij de secretaris te depone ren. Op het verzoekschrift van de cen trale van R.K. militaire tehuizen om een subsidie werd afwijzend be schikt in verband met de financiële draagkracht van de gemeente. De raad besloot het medisch-opvoed- kundig bureau te Leiden een subsi die van 30 te geven voor elk kind uit Warmond, dat door dit bureau wordt behandeld. De stichting Katholieke Gezins zorg te Warmond verzocht een sub sidie ter grootte van het geraamde tekort over 1954 van die stichting. Overeenkomstig het advies van B. en W. besloot de raad een subsidie te verlenen, die zal bedragen een derde LEIDSCHENDAM Opbrengst collecte. Pater H. Blonk S.J., die, zoals wij reeds mel den, op 6 Aug. a.s. vertrekt naar de Missie, heeft Zondag jJ. onder de H.H. Missen het een en ander over de Missie op het eiland Madagascar verteld. De collecte heeft opgebracht 16.0025. Kampioenschap Bridgen. De Leidschendamse Bridgeclub heeft haar wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap beëindigd met het volgende resultaat: Groep A: J. Derksen 56.75 pet.; van Pels 55.76 pet., mevrouw van Haas trecht 55.26 pet.. W. Derksen 53.71 pet. Groep B: H. van Rest 53.63 pet., Houdijk 52.19 pet., J. van Delft 51.16 pet., van Dorsten 50.88 pet. LISSE ZUSTER CHANTAL f Maandagmorgen is Zuster Chantal van het St. Agathaklooster overle den. De Zuster was verbonden aan de R.K. Meisjesschool ,,St. Agatha" als onderwijzeres. Zij heeft als zo danig tal van kinderen van Lisse on derwijs gegeven. Zij bereikte de leef tijd van 59 jaren. Haar stoffelijk overschot zal Donderdagmorgen op het St. Agathakerkhof ter aarde wor den besteld. VERDRONKEN JONGETJE GEVONDEN Het lijkje van het 2-jarig zoontje van de fam. Lamboo-Trompert, dat Zondagmorgen in de Ringvaart ge raakte is Maandagmiddag omstreeks 5 uur gevonden. Het is vermoedelijk afgedreven, want het werd gevonden nabij het Langerak. NOORDWIJKERHOUT JONGETJE NA VAL OVERLEDEN Het 4-jarig zoontje van de heer N. C. v. d. Berg sprong enkele dagen geleden op de treeplank van een vrachtauto. De chauffeur bemerkte te niet en daardoor maakte de jon gen een ernstige val, toen de vracht auto wegreed. Met een bloedende hoofdwond liep het knaapje naar huis. Toen de jongen zich onwel voelde, werd de dokter geroepen, die overbrenging naar het ziekenhuis nodig achtte. Daar is het knaapje gis teren aan de gevolgen van de val overleden. DE KWAKEL Reis ouden van dagen. Maan dag was het de dag, waarop de jaar lijkse reis voor ouden van dagen was vastgesteld. Hoewel het weer niet mee werkte, werd toch omstreeks half tien de reis aanvaard. De tocht ging eecst naar Rotterdam. Daar wer den de bejaarden getracteerd en werd een broodmaaltijd aangeboden. Hier na werd de reis voortgezet naar Vught. Hier werd een diner aangebo den. Om negen uur arriveerden de autobussen weer in De Kwakel. Het is een zeer prettige dag geweest. van de salariskosten, die de stichting in 1954 zal uitkeren aan de in haar dienst werkzame gezinshelpsters. In een vorige vergadering waren vragen gesteld over het gebruik van de theekoepel voor bejaarden in het plantsoen Groot-Leerust en het lo pen over de gazons aldaar. Overeen komstig het antwoord van B. en W. besloot de raad deze zaak nog even aan te zien alvorens maatregelen te treffen. IN MEMORIAM C. VAN SCHIE Bij de aanvang van de raadsver gadering van Warmond hoorden de leden staande een kort In Memoriam aan, uitgesproken door de burge meester, naar aanleiding van het overlijden van de heer Corn, van Schie, oud-raadslid. De burgemeester stelde de kwaliteiten van de over ledene in het licht, die vooral de be langen van het lage land heeft be hartigd. Enige ogenblikken stilte be sloten deze herdenking. De heer R. J. v. Elburg slaagde aan de Grafische School te Amster dam voor het diploma assistent-cal culator in het boekdrukkersbedrijf en voor het eindexamen van de pa<- troonsopleiding.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5