Aanleg van een geschikt zwembad brengt erg veel moeilijkheden mee Instuif en vacantiekamp, nieuwe hoogtepunten in het programma Dr. E. J. buitengewoon hoogleraar £eid&e Vatia Subsidies aan bedienaren van de godsdienst opnieuw ter sprake WOENSDAG 21 JULI 195} DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Nieuwe cursus Maler Amabilisschool Opleiding tot huisvrouw In het najaar zal voor alle meisjes tussen 17 en 25 jaar de Mater Amabi- lis School haar poorten weer openen. Voor het cursusjaar 19541955 ls weer een zeer uitgebreid programma samengesteld. Het wachten is nu op de meisjes, die zich, naar men hoopt, evenals verleden jaar weer in grote getalen zullen opgeven. Aan alle meisjes, die in de tegen woordige vermechaniseerde maat schappij weinig gelegenheid hebben, zich met het werk, dat hun als ge trouwde vrouw wacht, vertrouwd te maken, biedt de Mater Amabilis School de vereiste opleiding. Zowel de opvoedkundige als de grondstof felijke vraagstukken worden uitvoe rig behandeld. Bijna alles wat het werk niet toestaat te leren, kan op deze avondschool „bijgespijkerd" worden. Instuif en vacantiekamp Het cursus-schema vertoont in gro te trekken veel overeenkomst met de activiteiten in het afgelopen seizoen. Ook dit jaar zal weer de middagcur sus voor meisjes uit de bedrijven gehouden worden. Iedere Dinsdag van 4 tot 8 uur krijgen de meisjes in de R. K. Vakschool gelegenheid zich op vele terreinen te bekwamen. In die activiteiten is begrepen het verzorgen van een warme maaltijd, die hierna de weg van alle vlees zal vinden. De meisjes, die de middag cursus bezoeken, kunnen bovendien deelnemen aan een wekelijkse in- stuifavond in „De Vrolijcke Arcke", waar tennistafels en dansmuziek op de juiste gebruikmaking wachten. In de fabrieksvacantieweek volgend jaar zal de meisjes uit de bedrijven gelegenheid gegeven worden met het kampleven kennis te maken. Waar schijnlijk in de laatste week van Juli zal dit avontuurlijk gebeuren plaats vinden. De week-einden, die dit jaar zo'n groot succes waren worden op veler verzoek het volgend jaar geprolon geerd. Ernst en luim De eerste-jaars zullen bovendien eens in de vier weken de danszalen van Evert Castelijn bevolken. Dit is eohter lang niet het enige evenement, dat de meisjes te wachten staat. Naast luchtige vermaken, als bridge drives, carnavalsavonden en St. Ni- colaasfeest werd verleden jaar ook ernst gemaakt met het bezoek aan gebeurtenissen, die een beroep doen op veeleisender kwaliteiten. Zo werd ruim genoten van ballet, Matthëus passion en Weihnachtsoratorium, ter wijl ook verschillende verdiepings- ovanden over gebrek aan belangstel ling niet te klagen hadden. Dr. E. J. Dijksterhuis, wonende te Bilthoven, is bij Kon. besluit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit. Hij zal onderwijs geven in de exacte weten schappen. Reeds eerder vervulde de heer Dijksterhuis een leeropdracht aan de universiteit. Eduard Jan Dijksterhuis werd te Tilburg geboren. Na zijn HBS-tijd studeerde hij aan de universiteit te Groningen in wis- en natuurkunde. Van 19151918 was hij leraar in de natuurkunde aan de HBS voor meis jes te Groningen. In 1919 aanvaardde hij eenzelfde functie aan de HBS te Tilburg aan dezelfde school, waar hij als leerling in de bank had gezeten. De functie van directeur van deze school heeft hij bekleed in latere ja ren tot September 1953. Van 1930'34 v/as hij als privaatdocent verbonden aan de Amsterdamse en van 1932 1936 aan de Leidse Universiteit. 1 Mei 1953 werd de heer Dijksterhuis be noemd tot buitengewoon hoogleraar te Utrecht in de faculteit der letteren en wijsbegeerte en wis- en natuur kunde. In October j.l. sprak hij zijn inau gurele rede uit. Dr. Dijksterhuis is vele jaren redac teur en secretaris van „De Gids" ge weest. Zijn dissertatie had tot titel „Bij dragen tot de kennis van het platte schroevenvlak". Verdere publicaties zijn: „Val en worp" bijdrage tot de geschiedenis der mechanica van Aris- toteles tot Newton. „De elementen van Euclides", Archimedes", „Vreem de woorden in de wiskunde" en Si mon Stevin". M.U.L.O.-EXAMEN LEIDEN Voor het MULO-diploma A zijn te Leiden geslaagd: M. C. Verboom, Leiden: J. E. Versnel, Zoeterwoude; E. G. Spruijt, Leiden; C. S. Kramer, Bodegraven; P. A. Beversluis, Bode graven; G. Wessel, Leiden; J. Bur gers, Leiden; J. W. Kret, Leiden; W. F. de Nie, Leiden; A. Greeve, Leiden J. H. van Heijningen, Leiden; J. H. F. M. de la Rie, Leiden; D. Wolring, Leiden; D. Sloos, Leiden; P. P. de Groot, Leiden; P. H. Frijlink, Voor schoten; H. M. B. de Jonge, Leiden; P. M. Nachtegaal, Leiden; J. Mechel- se, Voorschoten; M. L. Kommer, Voorschoten; H. Mulder, Leiden; F. G. de Munck, Leiden. Hoogtepunten in het afgelopen jaar waren natuurlijk het bezoek van H. M. de Koningin aan de Leidse bedrijven meisjes en de jaarlijkse diploma-uitreiking. Hoewel er wei nig kans is, dat de eerste gebeurte nis zich zal herhalen, blijft de over handiging van de diploma's elk jaar weer de bekroning voor leraren en leerlingen. Iedere Maandag- en Woensdag avond van 8 tot 0 uur houdt de leid ster van de cursussen, mej. Jonge- pier, spreekuur in de R. K. Vak school aan het Galgewater. Gistermorgen is om tien minu ten vóór acht de 4-jarige H. A. H. op de Herensingel op het asphalt ge slipt. Hij kreeg een hersenschudding en een linker schouder fractuur. Het vierjarige meisje J. van B., dat in de Lusthoflaan woont, liep gis termiddag in deze laan tegen een wielrijdstër op. Het kind brak het linker onderbeen. - Voor het examen H. O. Handels wetenschappen is te Amsterdam ge- slaiagd de heer P. J. Rommers te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Willem zn van D. Ouwe hand en C. Zwanenburg; Wilhelmi- na dr van J. A. Zwaan en M. J. Colijn Leo Herman zn van A. van Polanen en J. C. Galjaard; Hendrik Jan zn van M. van den Vlekkert en T. Slag ter; Jan Cornelis zn van H. van Kleij en C. M. v. d. Linden. Ondertrouwd: J. van den Berg en M. J. M. Trouwee; A. J. van Tienen en C. M. Wagenaar; P. Lauwers en W. Zirkzee; G. v. d. Zwan en J. W. Spies; G. J. van Biezen en M. Sin- teur. K; Oosthoek en A. F. T. Neu teboom; H. Berger en R. R. van Hou- welingen; G. W. Kok en A. P. van Steijn; K. H. Kwee en G. P. Liem; A van Distel en E. Gordijn; C. W. Haneveld en J- A. Trago; E. A. H. Blansjaar en, M. Haneveld; J. W. Brinck en A. L. Noordzij; K. van den toonstelling 2 Y, eeuw microscopie. Werkdagen (behalve 's Maandags): 10 —4 uur; 's Zondags 14 uur. (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizingstijd". Werkdagen 10 —17 uur; 's Zondags 13—17 uur (tot 22 Augustus). De Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondergang. Atelier, Garenmarkt 36: van 28 Juni tot 23 Juli, dagelijks van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 6 uur. Zondag van 12 tot 1.30 uur en 4 tot 6 uur. Schaar- sneden (silhouetten) van Joop Koe- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Juli 13 uur tot Zaterdag 24 Juli 8 uur waargenomen door: Apotheek „Nieuwe Rijn", Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; Doeza-Apotheek, Doe- Berg en C. M. Kok; J Tegelaar en ,^traat 2(m3 A. Venbrugge, N. van der Hoogt en Oegstgeest door: de Oegstgees J. van Wezel; W. Neuteboom en C. - - - -- - G. M. van Voorthuijzen. Gehuwd: J. D. Hofman en A. G. van Proosdij. Overleden: J. B. Zeegers zn 17 jr; A. K. Meijer man 80 jr; J. J. Brou wer weduwnr. 87 jr; I. H. Sloos we- duwnr 80 jr. Agenda van Leiden DONDERDAG: Ambachtsschool Haagweg, 2.30 uur, uitreiking diploma's. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat la) Cen ter Apotheek, Wilhelminapark 8, te lefoon 26274. BIOFCOPEN Casino: „A day to remember", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7,en 9.15uur. Lido: „Zij die zich verkopen", 18 jaar Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Luxor; „Schone Blume von Hawai", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Trianon: „De waterprinses", alle leeftijden. Dag.: 2.30, 7.en 9.15 uur. Rex: Afgekeurd. GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE Gisteravond kwam de raad van Zoeterwoude in vergadering bijeen. Van de stichting tot geordend zwemmen in Zoeterwoude is een sohrfjven ingekomen, dat de plannen zulke onoverkomenlijke bezwaren hebben, dat hiervan, althans voor lopig, moet worden afgezien. Het toegestane crediet van f 100'is voor 2/3 teruggekomen. Een andere oplossing zal gezocht moeten worden by het te stichten sportterrein, waar voor de kinderen een z.g. kikkerbad en voor de groten een zwembad ge graven zou worden. De heer v. Vliet betuigt hierover zijn spijt; de jeugd zoekt naar een zwemgelegenheid en komt nu terecht op percelen grond van particulieren Spr. wijst op het gevaar dat ontstaat als in de land- en tuinbouw bestrij dingsmiddelen worden gebruikt en noemt de gang van zaken een af- schuif-systeem, wil niet wachten op de stichting van sportterrein. Urgente kwestie. De voorzitter wijst op de moeilijk heden. B. en W. zullen ten deze di ligent zijn en in de begroting 1955 een plan opnemen. De heer Van der Geest spreekt zich namens de Kath. Fractie uit tot op lossing van het vraagstuk; de wan- tqestandeij en zedelijke gevaren blij ven nog steeds bestaan. De voorzitter zegt dat gezocht moet worden naar een andere plaats. De aanwezigheid van de stortplaats van vuilnis is ook een ernstig be zwaar en de commissie vreest dat een zwemgelegenheid aan de Noord- Aa niet centraal genoeg gelegen is, om rendabel te kunnen zijn. De heer van der Ploeg deelt de be zwaren, maar vreest dat in de kom van Zoeterwoude nooit een zo'n unie ke zwemgelegenheid zal gemaakt kunnen worden als de Noord Aa biedt. Spr. acht het geen bezwaar als de kleedgelegenheden goed zijn, dat de geoefende zwemmers de gehele Noord-Aa bestrijken. Hoofdzaak is dat B. en W. de urgentie inzien. De voorzitter wil nog weer op nieuw in contact treden met de com missie, doch ziet grote bezwaren, vooral in het afvoeren van huisvuil. De heer van der Ploeg krijgt de in druk dat de vuilnisbelt-kwestie ge domineerd heeft; daar moet dan maar een oplossing voor gezocht worden. De heer van Leeuwen zegt laco niek: als de plannen van Den Haag doorgaan ligt de Noord-Aa voor Zoe terwoude wel centraal. Spr. keurt het af in Zoeterwoude waar zoveel water ligt cultuurgronden te gaan gebruiken om een zwembad te gra ven. Tenslotte wordt besloten om bin nen enkele maanden, bij de behande ling van de begroting de zaak weer aan de orde te stellen en met cijfers te komen. B. en W. stellen voor in principe te besluiten tot het verlenen van een subsidie voor vacantiebezigheden. Het gaat om 450 kinderen en het te kort zal zich, volgens mevr. Neuwahl, bepalen tot 4Ö0.Alzo besloten. De kosten voor brandbestrijding, zijnde de vaste bijdrage aan de ge meente Leiden tot dusver 0.50 per inwoner of 3000.per jaar wordt op verzoek van B. en W. van Leiden verhoogd met 40 De totale kosten worden nu 3613.68. Bij de toekenning van een bijdra ge aan het Medisch Opvoedkundig Bureau vraagt de heer van der Ploeg of deze ook zal gegeven worden aan andere, dergelijke instellingen. De voorzitter zegt dat B. en W. al tijd het standpunt hebben ingenomen dat alle richtingen dezelfde rechten hebben. De Chr. Landbouwscholen te Haar lemmermeer en Rijnsburg krijgen elk voor een leerling een bijdrage in het tekort. De subsidie voor Maatschappelijk werk wordt verhoogd met f 252.30 en de R.K. Verenigingen voor E.H.B.O. ieder een subsidie van 150. B. en W. stellen voor: het raadsbe sluit van 19 Mei 1953 tot verhuur aan de Oudercommissie voor het R.K. Jeugdwerk H.R. van een schuur staande bij perceel Hoge Rijndijk 279 in te trekken om deze ter beschik king te stellen aan het gezin Splinter tot het stallen van hun geiten. Deze zaak wordt aangehouden tot de ge heime zitting. Subsidies aan bedienaren der godsdienst. Aan de orde komt wederom de verordening regelende het verlenen van subsidies aan bedienaren van de godsdienst. In 'n breedvoerig praeadvies wordt medegedeeld dat G. S. deze verorde ning aan de koningin ter vernietiging hebben voorgedragen. In afwachting hiervan hebben G. S. de beslissing ten aanzien van de 12e wijziging van de gemeentebegroting 1954 aange houden. Op 29 Juni j.l. schreven G.S. dat de minister van Binnenlandse Zaken als zijn mening heeft te ken nen gegeven dat G.S. in eerste in stantie in het kader van het norma le begrotingstoezicht een beslissing dienen te nemen ten aanzien van de uit de genoemde verordening voort vloeiende uitgaven. Het grootste bezwaar van G. S. is dat hier subsidie wordt verleend aan bedienaren van de godsdienst in hun functie als zodanig, dus ten behoeven van werkzaamheden waarbij de godsdienstige doelstellingen domine ren. Als tegenstellingen- worden ge noemd de gevallen waarin kerkelijk georganiseerde arbeid op sociaal of cultureel gebied wordt gesuibsidiërd. Op de op dit gëbied bestaande ju risprudentie kon geen enkele reden geput worden, om met succes tegen dit bezwaar op te treden. In dit stadium achten B. en W. het niet gewenst strikt vast te houden aan de ingezonden verordening zodat voorgesteld wordt de begrotingswij ziging in te trekken. Dit wil, aldus B. en W., geenszins zeggen dat ons college hiermede de zaak als afge daan wenst te beschouwen. Integen deel zal getracht worden een veror dening te ontwerpen, waarbij de beweegredenen van andere aard zul len zijn. Mevr. Neuwahl wil hieromtrent te rade gaan bij de hiervoor geeigende organen en vertrouwt dat B. en IV. de zaak zullen bestuderen en vooral ten deze diligent te zijn. De voorz. zegt dat het niet gaat om de dek- kingskosten, omdat de gemeente niet noodlijdend is. Besloten wordt deze verordening in te trekken en op een andere wij ze de bedienaren van de godsdienst te subsidiëren. De aftredende leden van het Bur gerlijk Armbestuur de heren W. M. v. d. Salm, P. C. Paardekooper en J. Schenkeveld worden met alg. stem men herkozen. Het Watertje. De gemeentearchitect heeft gerap porteerd dat met het eerst vernieu wen van de Bakkersbrug het Water tje geheel geisoleerd zal worden en adviseert het werk aan te vangen aan de Dorpszijde. Dit houdt in dat de verlegging van het Watertje en de vernieuwing van de Schoutenbrug eerst moet worden uitgevoerd. Ook uit economische overwegingen is het beter al deze werken in een bestek te brengen. De raming van de nog niet in het plan opgenomen werken n.l. verleggen Watertje en Schouten- B. en W. stellen voor in principe brug kan nog niet ter tafel komen, tot het gehele werk te besluiten. De heer Van der Geest zou maar liever spoedig willen beginnen en vreest met deze opzet weer stagna- .tie. De voorz. wyst op de verkeerspro blemen e.n zegt dat de Schoutenbrug ook vernieuwing vraagt. De heer Van Vliet vraagt of in het geval voor het uitgebreide plan geen goedkeuring komt weer terug kan gegrepen worden naar het eerste De voorz. zegt dat dit altijd kan, want hiervoor is goedkeuring. Als de heren v. d. Ploeg en van der Geest aandringen op spoedige verbetering zegt wethouder Kraan dat juist de slechtere toestand van de walkanten de urgentie bevordert. Een voorlopige maatregel acht de wethouder is geld weggooien. Het voorstel wordt aangenomen. Rest agenda. Zonder discussie wordt besloten tot aankoop van een nieuw uurwerk met aandrijfwerk en moederklok en twee verlichte wij zei-platen in de gerestau reerde gemeentetoren. De heer Van Vliet vraagt of het niet beter is drie platen aan te brengen, doch de voorz. zegt dat Rijksmonumenten dit niet goedkeurd. Het werk wordt opgedragen aan de Fa. Elderhorst voor de som van 4185.—. Aan de orde komt aankoop nieuwe gemeente-vrachtauto. Het rapport van de Technomobiele Dienst sluit met de opmerking: de wagen maakt een zeer verwaarloosde indruk en geeft in overweging de auto op te ruimen. De raad gaat hiertoe in geheime zitting die bijna 1)5 uur duurt. Na heropening wordt besloten tot in trekking van de verhuring van de schuur van Splinter en tot aankoop van een nieuwe auto voor de som van 15.860.te leveren door de fa. Heemskerk. Het gereserveerde bedrag van de uitkering voor de in de oorlog ge vorderde auto ad 5.139.64 kan hier toe aangevoerd worden zodat er een crediet van 11.000.— wordt ver leend. Tot tydelijk opziohter-tekenaar wordt benoemd de heer Jac. Smal- lenbroek te Katwijk tegen een jaar wedde van-/ 3632. Bij de mededeling van de kosten voor de ontvangst van H. M. de Ko ningin spreekt de heer v. d. Ploeg zijn afkeuring uit over de wyze van vervoer van de kinderen; er zijn 120 kinderen in één autobus vervoerd. Als tijdig gezorgd was zoals voorge steld, zouden er wel meer bussen te krijgen zijn. Tot adjunct le klerk is benoemd de heer N. van Mechelse tot klerk J. Snaderse en tot leerling werkman J. C. van Klink. N.K.J.B.-Sterrit 1954. Door de buitengewone slechte weergesteld heid der laatste dagen, kon de Sterrit niet doorgaan. Deze zal nu worden gehouden op Zondag 8 Augustus. La ten wij hopen dat het op die dag echt zomerweer is. 2 Lauwertakken en 4 medailles zijn reeds beschikbaar en te bezichtigen bij L. v. d. Geest, Watertje. Let óp de advertentie, die binnenkort verschijnt. Voor diploma Koken A zijn ge slaagd: Jo Ammerlaan, Ria van Ben ten, Mien Droogh, Jo Groen, Gré van der Hoeven, Jo Loos, Emmie van Leeuwen, Nel Oonderwater, Jo Over- devest, Corrie van der Poel, Corrie van der Salm, Nel Vogelaar, Annie van Bemmelen, Til van Benten, Leni van Gerven, Tini van der Hoeven, Corrie de Jong, Nel van Nierop, Do- ra van Leeuwen, Lies Olijerhoek, Rie Pieterse, Rie van der Poel, Rie van Steyn, Jo Vreeswyk. Voor het examen M.T.S. Werk tuigbouwkunde is geslaagd de heer W. J. van Niekerk. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP KATHOLIEKE VROUWENBEWE GING BESLOOT WINTER- PROGRAM. Met een toneelstuk als slot is deze late sluitingsavond zeker niet de minste geweest. Integendeel, het stuk dtat deze avond voor een geheel gevulde zaal, door de toneelafdeling van de Kath. Vrouwenbeweging werd opgevoerd, is op uitstekende wyze gespeeld. „Moeder in nood", van Koos Brakenberg is een stuk realis me dat zó uit het leven gegrepen kan zijn en werd door de spelenden zeer goed aangevoeld. Het stuk benadruk te weer eens, dat stand en rijkdom niet altijd tot geluk voeren. Maar ge lukkig gaat dikwijls het geweten spreken en komt het goede weer bo ven in de mens, zoals in dit toneel stuk. Met intense stilte volgde de zaal de soms zeer ontroerende momenten en ongetwijfeld was de G. A. pastoor van Leeuwen, de tolk van de aanwe zigen, toen hij de toneelspelenden aan het eind dankte voor hun spel en op de wijze waarop mevrouw Lub de regie had gevoerd. Hij hoopte dat de start van het volgende winterpro- gram, dat in September aanvangt, minstens zo goed zou zijn als deze sluitingsavond. Eveneens in Septem ber begint weder, zoals de presiden te, mevr. van Velzen in haar openings woord mededeelde, de spaarkas van de reisclub, waarvoor belangstellen den zich bij het bestuur kunnen op geven. Een geslaagde verloting ver hoogde nog de aangename sfeer van deze avond. LEIDERDORP Schoolreisje der hoogste klassen. Maandag zijn de leerlingen van de hoogste klassen van de Leiderdorpse scholen en van de St. Bernardus school aan de H. Rijndijk met drie bussen gestart voor hun jaarlijks uit stapje. Drie grote bussen van Lank- hout vervoerden de jeugdige passa giers eerst naar Schiphol waar gedu rende VA uur het fascinerende schouwspel van aankomende en ver trekkende vliegtuigen werd gadege slagen. Daarna werd de tocht voort gezet naar Amsterdam en vanzelf sprekend werd daar een bezoek ge bracht aan Artis. Het hoofddoel was echter de speeltuin Oud-Valkeveen waar de benen eerst recht los ge maakt werden. In de beste stemming keerden zy om acht uur des avonds weer op hun beginpunt terug. Voor de 15e maal. Onze plaats genoot, de heer J. A. Paulides, zal voor de 15e maal deelnemen aan de Internationale 4-daagse afstandsmars. Mej. T. M. de Bruin slaagde voor de acte tyï.O. Nederlands (acte A). NIEUWVEKN GEMEENTE-SECRETARIS GAAT JUBILEREN Op 1 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer J. J. Roovers door de toenmalige raad werd be noemd tot secretaris. Vanzelfspre kend zal deze dag voor de jubilairs niet ongemerkt voorbijgaan. De vie ring heeft plaats op 12 Augustus, 's Avonds 7 uur zal er in de raadzaal van het gemeentehuis een buitenge wone raadsvergadering worden ge houden, in welke vergadering de heer Roovers door het gemeentebe stuur zal worden gehuldigd. Ook de burgerij krijgt gelegenheid de jubi laris te complimenteren. Hiervoor zal, ook in de raadzaal, van 8 tot 9 uur 's avonds een receptie worden gehouden. De heer Roovers was reeds van 1 Maart 1928 tot 1 Aug. 1929 ir. deze gemeente als ambtenaar ter secretarie werkzaam. Het is onmoge lijk in kort bestek naar voren te brengen, wat hij in deze jaren voor de gemeente heeft gedaan. Gememo reerd dienen zijn vele werkzaam heden voor de stedebouwkundige ontwikkeling der gemeente en voor de dorps- en landschapsverfraaiing. Behalve de functie van Hoofd Zelfbe scherming van de BB is de jubilaris nog voorzitter van de KVP, afdeling Nieuwveen. Wij twijfelen er niet aan, dat de gemeentenaren Donder dag 12 Augustus a.s. blijk zullen geven van nun dank voor alles wat de heer Roovers in het belang dezer gemeente heeft gedaan. ZOETERMEER TENTOONSTELLING HOLLANDS CENTRUM Gisteravond werd in de grote zaal van „Ons Genoegen" 'n propaganda- vergadering gehouden welke onder leiding van de heer C. Klos stond. Op deze avond werden nadere gege vens verstrekt over de grote gewes telijke tentoonstelling, die onder' de wijdse naam: „Hollands Centrum" van 28 September tot en met 2 Oc tober a.s. in Zoetermeer gehouden zal worden. De tentoonstelling omvat handel, industrie, land- en tuinbouw en wordt ondergebracht in twee achter elkaar liggende tenten, die respectie velijk honderd en vijf en zestig me ter lang zijn en twintig meter breed. Een fraaie hal geeft toegang tot de tentoonstellingsruimten. Het geheel is geprojecteerd tegenover het Wil helminapark op het terrein van de daar liggende volkstuintjes. De grote tent is geheel beschikbaar voor expositie, terwijl in de daarach ter liggende tent behalve expositie ruimte ook een café-restaurant is ondergebracht. Hier zullen bekende radio-orkesten avond aan avond op treden. Ook zal er een mode-show gehouden worden. Het geheel is een ontwerp van de heer M. v. Leeuwen. Burgemeester N. Vernède heeft het ere-voorzitterschap van deze tentoon stelling aanvaard. Laatste Berichten Mendès-France in Franse zonnetje De meeste Franse politieke leiders hebben het sluiten van een bestand met instemming begroet, maar en kelen vonden, dat Frankrijk een te grote prijs had betaald door Noord- Vietnam op te geven. De voormalige volksrepublikeinse minister van buitenlandse zaken, Schuman, zeide, dat alle Fransen hun onderhandelaars te Genéve dank baar moesten zyn voor het resultaat, dat zij hebben bereikt. De algemene secretaris van de So cialistische partij, Mollet, zeide, dat alle Franse socialisten er verheugd over zijn, dat er eindelijk een be stand is gesloten. Indien men naar de Socialisten had geluisterd, had dit resultaat veel eerder bereikt kunnen worden, aldus Mollet. De leider van de Gaullisten in de Franse nationale vergadering, heeft verklaard: „Uit de gehele militaire en diplomatieke toestand blijkt, dat onze nederlaag nog ernstiger ge weest zou zyn. zonder de begaafd heid en werkkracht van Mendès France. DE KAAGWEEK Zeer zware nederlaag voor de Hollanders De Friezen hebben vanmorgen in de derde en laatste race van de Hol- land-Friesland-wedstrijd in de Re genbogen Hofland c.s. een verplette rende nederlaag toegebracht. De Sneeker zeilers legden beslag op de eerste twee plaatsen en werden ook verder uitstekend geklasseerd. Zij waren met een 3633.2 voor sprong op de Hollanders gestart, want het protest van Hans van der Velde men zie elders in dit blad werd gisteravond laat afgewezen, en brachten met hun zege van vandaag (22.1 tegen 14 punten) de eindstand op 51.1 tegen 47.2 punten. Vermoe delijk zal deze stand voor de Hollan ders nog wel gunstiger worden, want bij een loefpartijtje in de strijd om de derde plaats de Friezen De Jong en Priester waren na het ron den van de eerste boei al een straat lengte voor drukte Hofland de Sneeker Klaas Vrolijk in het riet, waarop de Regenboog van de Fries aan de grond liep. Hofland, die van daag op de vijfde plaats eindigde, zal hoogstwaarschijnlijk gediskwalifi ceerd worden. De voorlopige eindstand luidt: 1. Priester, Friesland; 2. De Jong, Friesland; 3. v. d. Velde, Holland; 4. Alberda, Friesland; 5. Hofland, Hol land; 6. Bos, Holland; 7. Vrolijk, Friesland, 8. Theunissen, Holland. HUGO KOBLET STAAKT DE STRIJD De Zwitserse favoriet voor de hoogste eer in de Tour de France, Hugo Koblet, heeft hedenmorgen bij Castelnau Magnoac, op 72 kilonieter na de start, de strijd opgegeven. Marktberichten WOERDEN. 21 Juli. Kaas. Aan gevoerd werden 242 partyen. Prij zen eerste soort 2.09—2.17, tweede soort 2.002.08 en extra kwaliteit tot 2.35 per kg. Handel was kalm. LEIDSCHENDAM, 21 Juli. Groente Sla A 6—10.80, Sla B 3—3.40; bloemkool A 5—6.60, andijvie 20 30.60, spinazie 2040 cent, postelein 3840 cent, tomaten 6.40—7.80, komkommers A 22—27 cent, idem B 19—24 cent, idem C 14—20 cent, idem krom 2226 cent per kg., snijbonen 1.251.28, rabarber 912 cent, rode bessen 6064 cent, zwarte bessen 1.001.20, oerziken 827 cent, pe terselie 3.003.10, bonenkruid 2.00—2.30. Voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden overleed heden, vol overgave aan Gods H. Wil, onze innig ge liefde Man en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader de neer 'HENDRIKUS VINCENTIUS DE RIJK Echtgenoot van CORNELIA KERKVLIET in de ouderdom van 58 jaar. Uit aller naam, Mevr. de Wed. C. DE RIJK- KERKVLIET en kinderen. Leimuiden, 20 Juli 1954. Noordeinde 60. 2633 De gezongen H. Mis van Requiem zal gehouden worden in de parochie kerk van de H. Joannes de Doper op Zaterdag 24 Juli a.s. om 9.30 uur, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3