HERHAL OEFEN Het weer hield zijn fatsoen tijdens de 125 kilometer van de Laura-rit Slechts één deelneemster van buiten onze grenzen WOENSDAG 21 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wie van de echte Laurianen het weer van Zaterdag j.l. heeft afge keken en de verdere ontwikkeling daarna heeft gadegeslagen, heeft in derdaad een dosis optimisme moeten opbrengen om Dinsdagmorgen een fietstocht van ongeveer 139 km. te aanvaarden. Maar hij of zij is dan ook niet teleurgesteld. Het werd een pracht fietsdag. Weer en weg, stem ming en vriendschap werkten hand in hand om de eerste dag van de Alphense rijwielvierdaagse, de Laura tot een uitbundig succes te maken. Maandagavond waren er 428 deel nemers. In de vroege morgen van Dinsdag meldden zich nog enkelen aan, zij waren om vijf uur des mor gens al per fiets van huis gegaan. Maar zoals dat altijd gaat, waren er enkelen toch-ter elfder ure verhinderd mee te rijden. Zo o. a. notaris De Heer uit Rotterdam, die nog geen jaar de Laura heeft gemist en altijd een dankwoord spreekt namens de deelnemers. De altijd lachende nota- Alleen het weer? Er startten slechts 420 deelnemers Dinsdagmorgen. Dit aantal is aan merkelijk minder dan de voorgaande jaren. Ligt het alleen aan het weer? Als we zien, dat bijna de helft van de deelnemers nu voor het eerst rijdt en er slechts een kleine 30 van de veteranen zijn overgebleven, dan moet toch wel ernstig de vraag ge steld worden, wat hiervan wel de oorzaak is. De Laura heeft dit jaar wel pech met het bezoek van de Franse pre sident. Hierdoor kunnen de Rotter damse en Amsterdamse politieman nen niet van de partij zijn, maar hun aantal zal toch het peil van voor gaande jaren niet doen bereiken. Stilstand is achteruitgang. Wij zou den het ten zeerste betreuren, indien de Laura, welke toch elk jaar iets OVERBODIGE KONINGEN Bao Dai, staatshoofd van Vietnam, het land dat door de te Genève ge troffen regeling voorlopig in tweeën wordt gedeeld, maakte gisteren, ter wijl de hele wereld in spanning wachtte op het bericht dat er in Indochina wapenstilstand zou zijn, vredig een autotocht door Frankrijks dreven, op weg naar de bekende bad plaats Vittel. Zijn gezondheid maakte die tocht nodig, verklaarde zijn vertegenwoor digers in Parijs. Te Vittel zal hij het gezelschap genieten van een andere vorst uit Indochina, koning Sisavang Vong, koning van Laos, die gisteren te Marseille is aangekomen. Bao Dai was de laatste tijd een van de belangrijkste figuren uit het mon daine leven aan de Rivièra, maar men heeft de indruk dat hij, nu er over het lot van zijn land wordt be slist, liever naar een oord vertrekt, waar men hem minder goed kent. Hij heeft heel wat critiek moeten verdu ren over het feit, dat hij aan de speel tafel zat of aan een bar, terwijl zijn land dag in, dag uit een rol van de grootste betekenis speelde in de grote politiek. De Vietnamezen zelf schijnen hem dat niet kwalijk te nemen. Hij is hun vorst en kan dus doen wat hij wil. Maar het Zuidelijke deel van het nu verdeelde Vietnam zal een krachtig man nodig hebben als leider en een krachtige regering. Vele Fransen en Vietnamezen beginnen te geloven dat Bao Dai nauwelijks geschikt is om zijn land in deze moeilijke dagen te leiden. ROOD AZIë-PACT Rood China's premier Tsjoe En Lai heeft Dinsdagavond aangedrongen op de vorming van een geheel Azië om vattende veiligheidsorganisatie het geen hij zag. als „een eerste stap op weg naar een blijvende vrede In de gehele wereld". De Chinese premier, die tevens als minister van Buitenlandse Zaken op treedt, legde deze verklaring af in een op gramofoonplaten vastgelegd interview met Morgan Philips, secre taris-generaal van de Britse Labour- par tij. Het interview werd door de BBC uitgezonden. Hij noemde het voor de verschil lende landen van Azië van het groot ste belang, om ongeacht hun sociale of politieke stelsels, met elkaar sa men te werken. Zij zouden hierbij de principes moeten huldigen van we derzijds profijt, non-interventie en non-agressie. Tsjoe stelde de tussen China en India en tussen China en Birma uit gewisselde „gemeenscha -, 'ijke ver klaringen" als voorbeeld. NU OOK BESPREKINGEN MET TUNESIë De Franse regering is Dinsdag be sprekingen met Tunesische nationa listische leiders begonnen om te. ko men tot een diepgaand overleg ter oplossing van de crisis in de Frans- Tunesische betrekkingen. Mendès-France is van plan, in de komende paar dagen na het bereiken van een regeling voor het Indo-Chi nese conflict zijn .nieuwe koers" ten aanzien van Frans-Noord-Afrika in te slaan. BALANS VAN EEN HITTEGOLF In totaal heeft de hittegolf die de vorige week een groot deel van de Verenigde Staten heeft getroffen, aan 258 mensen het leven gekost. r Bovendien is er zeer grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen, terwijl de hitte ook onder het vee veel slachtoffers heeft ge maakt. Er zijn zo veel varkens ge storven dat de destructiebedrijven het werk niet aankunnen. De regering heeft bevel moeten geven om de ca davers te verbranden. DE EVACUATIE VAN HANOI Volgens de burgemeester van Ha- nooi, Do Quang Giai, willen twee tot drie millioen Vietnamezen de delta van de Rode Rivier verlaten om te voorkomen dat zij onder een commu nistisch bewind moeten leven na de verdeling van Vietnam. In de delta wonen ongeveer 8 millioen mensen. „Zij willen gaan, mits wij hun schepen kunnen beloven en middelen van bestaan in Zuid-Vietnam", aldus de burgemeester. GEBREK AAN EENHEID ROND MC CARTHY Roy Cohn, de voornaamste raads man van McCarthy, heeft zijn ontslag :ngediend wegens „gebrek aan een heid" onder de leden van McCarthy's subseommissie van onderzoek wat zijn verdere bruikbaarheid betreft. Toen McCarthy Cohn's ontslagbrief bekend maakte, merkte hij daarbij op, dat „dit grote voldoening moet geven aan communisten en meelo pers. De tegen Cohn gerichte rodde- larij en druk maakten het duidelijk, dat de effectieve anti-communist zich niet lang op het Washingtonse toneel kan handhaven". Gemeente-ambtenaren verrichtten de Laura-contróle bij Nieuw Britten burg in Katwijk. Er waren toen reeds 100 km. „genomen". (Foto: N. v. d. Horst) feestelijks en enige bedrijvigheid in de gemeente en de streek brengt, tot een stilstaand „gevalletje" zou worden gedoemd. Telkenj are worden aan het slot van de Laura hoopvolle woorden ge uit en meerdere mensen zouden de volgende Laura groter willen zien. Propagandisten beijveren zich er voor. Autoriteiten schenken hun naam aan de Laura en tohen hun in teresse ervoor. De apperatuur krijgt een voornaam aanzien. Maar de Lau ra moet ook naar buiten. Zou het stichtingsbestuur door ver korting van de dagelijkse afstanden niet bereiken, dat het aantal deelne mers gaat beantwoorden aan zijn wensen? Deze vraag is de overwe ging wel waard, dunkt ons. Een en- quette onder alle deelnemers en deel neemsters van alle jaren zou hierop een juist antwoord kunnen geven. Mooie dag. Hoe deze vraag voor volgende ja ren zou kunnen werken, het staat in elk geval vast, dat de deelnemers van dit jaar weer volop genoten heb ben van de eerste trip: 130 km. Toen men zich Dinsdagmorgen fris en vol goede moed in het zadel zette, was het niet windstil en wat fris. Wat re gen werd verwacht, want het dreigde ir. de lucht en de reuk van sloten, zo als de echte natuurliefhebbers dat verklaren, verried in dit opzicht niet veel goeds, maar het viel allemaal mee. De voorboden leden nederlaag. De zon brak door en naarmate men op de route vorderde, werd het weer beter. Er werd in vlug tempo gestart en gereden om de buien voor te blij ven. Zij, die dit deden, hadden er geen spijt van. want men kreeg later wat meer tyd om volop te genieten. De tocht ging langs de Heimanswe tering naar Hoogmade, dwars door de mooie Oudendijksepolder, waar een prachtig gezicht werd geboden, ener- ziids op het polderlandschap, ander zijds op de mooie Wijde Aa. Het was een genoegen langs het mooie nieuwe rijwieload naar Hoog made te peddelen. Vele mooie mo lens, als de Hoogmadense en de Blaauwmolen waren juweeltjes in het vlakke landschap. In Rijpwetering was de eerste verrassing: een geheime controlepost, welke toch niemand moeilijkheden heeft bezorgd. In Keukenhof kreeg men gelegen heid enkele beelden te beoordelen. Liefhebbers van beeldhouwkunst stonden hierbij uiteraard wat langer stil. Bij de eerste stempelpost, café „Rustoord" in Hillegom hadden de rijders ongeveer 40 km. achter de rug. Hier werden de eerste pakketten boterhammen aangesproken, waarin vooral degenen grote trek hadden, die vanmorgen elders vandaan moesten komen en dus enkele kilometertjes meer achter de wielen hadden. Via Bennebroek ging het naar Heemstede, langs het mooie herten kamp in het park Groenendaal. In Haarlem leidde het parcours door de stad en hier kregen de deelnemers volop gelegenheid wat van het stads- schoon van het oude Haarlem te be wonderen. Vanaf Bloemendaal volgde een heerlijk zonnetje pas voor het eerst de lange sliert van Laurianen. De gele trui. „Het kopje" was de tweede stem pelpost. Maar voor men er was, voel den velen zich als deelnemers van de Tour de France en waanden zy zich in de Pyreneeën. Hier is dan ook de gedachte gekomen aan de gele trui. Prompt werd er een van een grote groep hiertoe „uitverko ren". Het was toevallig een deel neemster, die rijkelijk in het geel gekleed was. Maar dat de gele trui in haar persoon zijn intrede in de Laura deed was toch niet zo maar symbolisch. Maar zij heeft getoond deze „onderscheiding" volledig waard, te zijn, want mej. Woudenberg droeg de trui met alle eer. Via Zandvoort (65 km.) ging het naar Aerdenhout, Bentveld, Vogelen zang, Noordwijkerhout, door de bos sen van het Staatsbosbeheer te de Zilk, via mooie rijwielpaden. In Noordwijk werd voor de tweede maal de inwendige mens versterkt. Daarna ging men „binnen door" naar Katwijk, waar de volgende stempel post werd „aangelegd" in Nieuw Brittenburg (100 km.). Dan kreeg Katwijk a. d. Rijn een bezoek, ver volgens reed men de mooie Warmon- derweg af en de Haarlemmertrek vaart, de singels, het Kooipark en de nieuwe pas geopende Valkbouwman- weg te Leiderdorp. In Koudekerk a. d. Rijn werd een „ommetje" gemaakt door de Lagewaard waar niemand spijt van had. En zo passeerde men. on één na de finish te Alphen a. d. Rijn. Er zijn dertien personen niet ge start. 25 Maal verleende de reparatie wagen service. Ditmaal kan de Laura zich niet in ternationaal noemen. De trouwe Franse, Belgische en Engelse „gas ten" lieten dit jaar allemaal verstek gaan. Er is wel een Zwitsers meisje, mej. Peier uit Winterthur onder de Laurianen, doch zij is er niet spe ciaal naar Holland gekomen. Mevr. Bij de Vate uit Dedems- vaart is met 68 jaren de oudste vrou welijke deelnemer. Opa Berkouwer rijdt iedere avond weer naar Stilwijkersluis terug en komt des morgens bijtijds weer van huis naar de start. Donderdag staat de volgende route op het programma Langs de Rijn via Harmeien, Veldhuizen, Huis ter Hei de, de Bilt naar Utrecht de der^e stad van de naam Laura. Via Vleu ten, Harmeien, Woerden, Nieuwer- brug, Bodegraven komt men terug, een afstand van ongeveer 125 km. Vrijdag is de start tussen 6 en 7 uur i.v.m. de doortocht van de Franse President door Alphen. WAARSCHUWING AAN BOEREN Wees voorzichtig met vergif De regeringsvoorlichtingsdienst heeft met het oog op de ongelukken, die herhaaldelijk gebeuren bij het be spuiten van l3nd- en tuinbouwgewas- sen met allerlei giftige stoffen, een waarschuwingsblad samengesteld, dat binnenkort in een oplaag van 55.000 exemplaren onder de belanghebben den in ons land zal worden verspreid. Men schat ten departemente dat zich dit jaar ongeveer 150 ongeluk ken hebben voorgedaan bij het be spuiten. Hierbij verloren vijf men sen het leven. Het vorige jaar be droeg het aantal slachtoffers drie. Weliswaar zijn deze aantallen niet groot, gezien het totale aantal on gelukken in de landbouw, doch men meent toch, dat de veiligheid ermee gediend zijn zijn, indien de agrari sche bevolkingsgroep bij herhaling wordt gewaarschuwd tegen de geva ren die zich voordoen, indien bij het bezigen van giftige stoffen niet de nodige voorzichtigheid wordt be tracht. Het komt herhaaldelijk voor, dat men een gif voor een onschuldig middeltje aanziet. Zo is onlangs te Nieuwe-Niedorp nog een landbou wer gestorven, die een zwaar vergif voor thee had aangezien. De arbeidsinspectie van het depar tement van landbouw zal een krachti ge campagne beginnen om de platte landsbevolking op duidelijke wijze te waarschuwen tegen het slordig om gaan met vergiften, bijvoorbeeld het niet voorzien van de flessen met gif van etiketten en tegen het niet achter slot en grendel bewaren van de stof fel). Volgens een ruwe schatting zijn er in ons land 220.000 boeren, van wie er zeker honderd duizend ge bruik maken van giftige bestrijdings middelen. De Arnhemse rechtbank heeft, con form de eis, de verzekeringsagent O. Z. van S. uit Oosterbeek veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In de nacht vari 9 Juni had hij n.l. op het Stationsplein te Arnhem een auto bestuurd, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. ONTSNAPTE WOONDE BEGRAFENIS BIJ De uit Norg ontsnapte en daarna in Den Haag weer achterhaalde 35- jarige gedetineerde J. A. G. heeft gis termiddag, met toestemming van de officier van justitie in Den Haag, de begrafenis van zijn vader op de al gemene begraafplaats aan de Kerk hoflaan in Den Haag bijgewoond. Vandaag wordt hij weer op transport gesteld naar Norg, waar hij, na voor de officier van justitie te Assen te zijn geleid, zal worden ingesloten. Het bestuur van de KRO heeft, voorlopig voor de tijd van één jaar, mejuffrouw Hannie Lips tot televisie omroepster aangesteld, zulks als op volgster van mejuffrouw Mies Bouw man. Hannie Lips is de 30-jarige dochter van een Rotterdamse make laar. Naast haar werkzaamheden voor de televisie blijft mejuffrouw Lips wat ze tot dusver was: bloemenfee by de Fordfabrieken in Amsterdam. En ook hoopt zij van tijd tot tijd te kunnen blijven optreden als gast vrouw in het R.K. tehuis voor zeelie den te Rotterdam. Veehouders van f 20.000 beroofd Twee gemaskerde 'mannen hebben in de nacht van Zondag op Maandag een brutale roofoverval gepleegd op een boerenerf aan de Achtersloot te IJselstein. Zij roofden daarbij een geldkist met een inhoud van onge veer twintig duizend gulden van de bewoners van de boerderij, de ge broeders O. Zoals gewoonlijk waren de gebroe ders 's nachts om ongeveer drie uur bezig hun wagen in te spannen voor het melken. Een was naar de wei ge gaan om het paard te halen, terwijl de ander het melkgereedschap op de wagen zou laden. Plotseling schoot uit een hooiberg een gemaskerde man te voorschijn, prompt gevolgd door een tweede, die uit een andere hooiberg kwam. Ter wijl de ene rover met een knuppel de boer in bedwang hield, liep de andere naar de wagen om uit het voormans bankje de geldkist, die de gebroeders altijd bij zich hadden, te halen. De bedreigde boer dacht aanvanke lijk niet eens aan het geld. Hij maakte grapjes teger» de man met de knuppel in de verwachting dat zijn broer spoedig zou "komen om hem te helpen. Toen deze verscheen waren de rovers echter al verdwenen. Pas na tien minuten drong het tot de vol komen verraste gebroeders door, dat het geld wel eens verdwenen kon zijn. Ze controleerden de wagenkist en kwamen toen inderdaad tot de ontstellende ontdekking, dat ze alles kwijt waren. Onmiddellijk werd de IJselsteinse politie gewaarschuwd, die op het ogenblik druk bezig is de rovers op te sporen. Twee vliegers stonden gistermor gen voor het Hoog Militair Gerechts hof terecht wegens te laag vliegen en het afwijken van de vliegroute. De soldaat J. P. B. van de vliegbasis Woensdrecht zou volgens verscheide ne getuigen, die klachten hadden in gediend, op 20 Januari te laag over Roosendaal hebben gevlogen. Zelf ontkende hij .dit zowel voor de krijgs raad, die hem vrijsprak, als voor het Hof. De advocaat-fiscaal achtte het bewijs geleverd en eiste vier weekn militaire detentie. De reserve-sergeant L. E. G. uit Velsen was, om een relatie te impo neren, bij een vliegoefening maar even over Velsen gevlogen. De Krijgsraad-Oost had dit gestraft met zes weken militaire detentie, waarvan drie weken voorwaardelijk. De advo caat-fiscaal zag echter liever de volle zes weken direct uitgezeten. Uitspraak van het Hof 3 Augustus. BRIEVEN TIEN JAAR ONDERWEG. In Oostrum is dezer dagen een brief gearriveerd die bijna tien jaar onderweg is geweest van Deventer naar Oostrum. In September 1944 was de brief in Deventer gepost geadres seerd aan een fabriek in Oostrum. De brief was een dag later op het post kantoor te Gennep gearriveerd. Daar werd echter juist die dag het postkan toor gesloten wegens de oorlogshan delingen, en verscheidene brieven werden toen ter beveiliging onder de vloer gestopt en vergeten. Totdat zij een week geleden bij herstellingswerkzaamheden op het postkantoor te Gennep werden terug gevonden. Met een excuserend brief je bezorgde Tante Post ze echter als nog op de bestemde plaats. Verschei dene inwoners van Noord-Limburg hebben dezer dagen dan ook nog een brief gekregen, die in 1944 was ge post. EINDEXAMENS M.T.S. TE HAARLEM Geslaagd voor het eindexamen: Afd. Bouwkunde: B. J. Imthom, Hillegom, H. W. Rensink, Leiden, J. Roele Leiderdorp. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: W. de Hen, Zoeterwoude. Afd. Werkt.bouwkunde: D. Arentsen, Afd. Werktpigkunde: D. Arentsen, Leiden; C. G. van Dooremaal, Leiden; J. van Ekeris, Oegstgeest. W. Kap- teyn, Leiden; A. van Lunteren, Lei den; W. J. van Niekerk. Zoeterwoude; J. A. v. d. Reyden, Leiden; C. J. P. Stoop, Noordwijkerhout; P. H. Ver steeg, Wassenaar. Afd. Electrotechniek: N. v. d. Griend, Alphen aan den Rijn; M. P. den Hollander. Noordwijk aan Zee: R. A. Lager\vey, Noordwijk aan Zee; F. v. d. Mark, Leiden; B. E. Westerman, Noordwijk aan Zee. Afd. Scheepsbouwkunde: H. Meyer, Wassenaar. Afd. Vliegtuigbouwkunde: W. Huyts Voorhout. JONGF^AN DOOR BUS GEGREPEN. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is op de Haagweg te Loosduinen, ter hoogte van de stichting Rozen burg. een oneeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 15-jarige H. Kamphuis, wonende in de Indigo straat te 's-Gravenhage. Op het mo ment dat K., die in de richting van de stad fietste, een voor hem rijden de driewielige zgn. asbakkenfiets wilde inhalen, stapte de bestuurder hiervan, de 41-jarige A. van E. juist af. K. kwam in aanraking met de bakfiets en begon te slingeren. Als gevolg hiervan werd hij gegrepen door een passerende autobus van de W.S.M. en tegen de grond gesmakt. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en overleed ter plaatse. Het stiffe- lijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Wilt U iets weten Vraag: LeidenBleijerheide. Antwoord: Leiden, Utrecht, Eindho ven, Roermond, Heerlen, Bleijerheide 259 km. Vraag: Sasseriheim—Hoenderloo. Antwoord: Sassenheim, Utrecht, Ede Hoenderloo 109 km. Vraag: Boot AmsterdamHarder wijk. Antwoord: Van Amsterdam 8.39 en 10.30 uur, Zaterdag om 7 uur, 8 30, 100 en 2.30 uur. Enkele reis 2.—, kinderen 1.Vertrek: De Ruyter- kade steiger 2 of B. De eer van de garde Het modderkamp, dat we hier als tijdelijke woon hebben, hebben wij, veteranen, niet voor ons alleen, maar wij mogen het delen met „de Garde". De simpele buitenstaander, die zou menen, dat een soldaat een soldaat is, geeft blijk de meer fijne nuances van het leger in de verste verten niet te voelen. De Garde is een élite- onderdeel, dat een touw over de schouder draagt, dat met een kleur rijk pakje op wacht mag staan, als ieder ander feest viert, kortom een gardeman is iets heel bijzonders en hoe logisch is het, dat zo'n man res pect en de achting opeist, aan zijn rang en stand verplicht. En met zo'n voornaam onderdeel mogen wij zomaar in één kamp sa menwonen. Nu heeft ons kamp verschi'lende eetbarakken, die stijlvol „messes" ge noemd worden; de soldaten hébben kale houten tafels met banken er achter, de onderofficieren hebben tafellakens met stoelen en de officie ren drinken water uit glazen en ge bruiken servetten; zo is de juiste volgorde van waarden volledig ge handhaafd. Geen stijl! Op Amerikaans voorte°1d is in de Nederlandse kampen het z g.n. café- taria-systeem ingevoerd; de honge rige neemt een bord van de stapel, loopt langs de ketels vol heerlijkhe den, die de kok hem bereid heeft, waar de mess-bedienden hem van de nodige leeftocht voorz;en. Dit systeem mishaagde de Garde- onderofficieren Heren van om de 20 jaar, die zo bij tijden van' hun moe- der nog de vermaning moeten incas- i seren, dat ze hun neus eens moeten! poetsen, vonden, dat ze recht op be diening hadden, want dat dit dienst betoon hun rang en onderdeel eerst geheel tot zijn recht deed komen. Nu is er voor een jongen, die thuis nog bij tourbeurt mee aan de vaat moet helpen, inderdaad niets heer lijkers denkbaar, dan tegen zijn vriendje, die toevallig soldaat is ge bleven, te kunnen roepen: „Hé, joch, haal eens een beetje jus voor me!" en de Garde-onderofficieren wilden zich deze heerlijkheid dan ook niet laten ontnemen. Onweerstaanbaar. Wie kan een Gardeman en nogwel een Garde-onderofficier weerstaan? Het mess-Uestuur in ieder geval niet; hedenavond werd de Garde be diend en heerlijk kon ze de mess-be dienden laten hollen en draven. Maar natuurlijk liep het zaak je spaak. Machtdror.ken werden over weldigende voorraden naar de tafels bevolen en de „herhaling", die later binnenkwam, vond een zowel licha melijk als geestelijk voldane Garde en de hond in de pot. De veteranen kregen van een vriendelijke kok toch nog een hapje en de Garde-onderofficieren haalden een paar vriendjes, die een paar rangen lager waren en bevalen, dat dezen, in plaats van naar de bioscoop te gaan, zouden helpen de driedubbe le vaat te wassen. De veteranen-onderofficieren, die thuis moeder-de-vrouw ook wel eens een handje helpen, hebben de solda ten broederl'jk meegeholpen om door de vuile boel heen te komen; de garde-onderofficieren gingen met een glimmende koppel en een volle dig bewustzijn van de volgorde van vaarden naar de bioscoop. De eer van de Garde was gered! KRONUS.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2