S)e £öid6e(Sot4/Ya/nt Een gerustgestelde Dulles stuurt Bedell Smith naar Genève i Herhalingsoefeningen I in Genève KINDER- BESCHERMING De eenheid in het Westen hersteld Donau spookt achter het IJzeren Gordijn Unie-besprekingen maken weer vooruitgang Bandieten op Sardinië Spionnage bij onze grens De radio-actieve vissers Quatorze Juillet in Parijs De Katholieken in Vietnam Waar het wel mooi weer is Op oefenvlucht verongelukt Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 15 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13245 iM*4 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f1.50 rvE oppositie, welke van de zijde van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming is gemaakt te gen het wetsontwerp tot reorganisa tie van de voogdijraden, heeft in de Tweede Kamer niet de weerslag ge vonden, die men alléén-aan-de^hand- van-dit-rapport zou hebben ver wacht. Er werd in dit rapport gesproken over een verregaande staatsbe moeiing en over een humanistisch perfectionisme. Er zijn weinig terrei nen in het openbare leven, waar de Staat zich zo zorgvuldig van inmen ging heeft te onthouden als die van de opvoeding der kinderen, ook van ontspoorde kinderen en men is be vreesd, dat deze reorganisatie voor deze inmenging de deur zal openen. Bestaat hiervoor werkelijk ge vaar? Dit gevaar zoii concreet wor den door de overgang van de ambte naren voor de kinderwetten naar de nieuwe voogdijraden, die voortaan Kinderbeschermingsraden zullen he ten. De bedoeling van deze reorga nisatie is alle maatregelen op het gebied van de kinderbescherming, welke nu over verschillende instan ties is verspreid, te bundelen in de Kinderbesohermingsraden. De ambtenaren voor de Kinderwet ten, die bij strafrechtelijke maatre gelen moeten optreden, zullen nu voor het merendeel van Pro Juven- tute overgaan naar. de Kinderbe schermingsraden, wier apparatuur eveneens zal worden uitgebreid. Vervolgens zal dg rechter, anders dan voorheen, toen hij naar eigen wens een advies bij de Voogdijraad kon inwinnen, verplicht* worden ad vies te vragen aan xle Kinderbescher mingsraad. Hier ligt nu de moeilijkheid, dat het mogelijk zal zijn de particuliere organisaties op het tweede plan te brengen, omdat deze adviezen zul len worden uitgebracht door ambte naren, die naar de Kinderbescher mingsraden zijn overgegaan. Dit ge vaar ligt er werkelijk, maar de si tuatie is nu eenmaal zo, dat de par ticuliere organisaties zich met dit onderdeel nimmer hebben bezig ge houden en daarvoor ook niet over een voldoende aantal gezinsvoogden beschikken. Om die reden heeft reeds verleden jaar in de Eerste Kamer de katholieke afgevaardigde mr. Krop man gepleit voor subsidie aan de R.K. landelijke Vereniging voor Kin derbescherming en patronage, welke in tegenstelling met Pro Juventute niet werd gesubsidieerd en minister Donker heeft dan ook bij de behan deling van dit reorganisatie-ontwerp in de Kamer toegezegd, dat hij reeds overleg had gepleegd dienaangaan de met de minister van Financiën en dat hij verwachtte, dat voor de ka tholieke vereniging eveneens een post op de komende begroting zou worden uitgetrokken. Dit geld zal men nu moeten be steden om zich zó in deze taak in. te werken, dat de particuliere organi saties over enige tijd deze taak zul len kunnen overnemen. Zolang zij dit niet kunnen, zal men deze taak aan de ambtenaren moeten overlaten, waarbij dan nog altijd kan worden betoogd, dat de delegatie aan de Kin derbeschermingsraad niet behoeft te betekenen de delegatie aan één per soon i.e. de ondeazóekingsambtenaar. In het nieuwe ontwerp immers is de meest vérgaande delegatie die aan de secretaris van de raad, naast de de legatie aan de voorzitter en secreta ris te zamen of aan een commissie uit die Raad. INTUSSEN is het hier gesignaleer- de gevaar ook niet zo bijzonder groot, omdat er feitelijk niet zo veel aan de bestaande toestand verandert. De ambtenaren, die tot nu toe deze rapporten uitbrachten, gaan nu over naar de kinderbeschermingsraden en blijven dit dus doen, zodat het eigen lijk alleen maar een formele wijzi ging betreft. F EN andere moeilijkheid tegen overheidsbemoeiing was deze, dat de samenstelling en de werkwijze van de Raden bij algemene maatre gel van Bestuur zouden geschieden en niet bij wet, maar een eenvoudige reorganisatie moet wel om practische redenen aan de veranderde omstan digheden kunnen worden aangepast. Door nadere toezeggingen door de minister gedaan bij een nader over leg schijnen deze bezwaren wel voor het grootste deel te zijn vervallen en schijnt de onrust voor ongewenste overheidsbemoeiing wel te zijn weg genomen. Rest nu de zaak, dat bij de be noeming van voorzitters, secretaris sen en leden van de Kinderbescher mingsraden méér zal worden gelet op deskundigheid dan op de sociale po sitie van de betrokkenen en dat daar bij ook rekening zal worden gehouden met de geestelijke stromingen in het gebied van de betrokken raden. Dit zal verzekerd zijn, indien men bij het opstellen van voordrachten de particuliere instellingen betrekt en dezelfde eisen van deskundigheid ook stelt bij de benoeming van amb tenaren. Met deze wijziging zullen er meer mogelijkheden zijn voor het particu lier initiatief, vooral wat het preven- Genéve niet langer door Amerika »geboycot« Mendès-France, gesteund door Eden, is er gisteren in Parijs toch in ge slaagd de tegenstand van de Amerikaanse minister Dulles te overwinnen. Voor de buitenwereld is de scheur in de Westelijke eenheid weer bijgespij kerd, want als zichtbaar resultaat van de Parijse bijeenkomst is overeen gekomen, dat de Amerikaanse onder-minister Bedell Smith morgen (Vrij dag) naar Genève zal terugkeren om de leiding der Amerikaanse delegatie op zich te nemen. Britse en Franse diplomaten beschouwen dit resultaat als een groot persoonlijk succes voor Eden en Mendès-France. GEEN CAPITULATIE. De Britse minister en de Franse premier hebben de Amerikaanse mi nister er van weten te overtuigen, dat de huidige Franse regering niet van plan is met de communisten een accoord over Indo-China te sluiten, dat gelijk staat met volledige capitu latie in dat gebiedsdeel. Men kan er van verzekerd zijn, zo schrijft Reuters Parijse correspon dent Harold King, dat Engeland, Frankrijk en Amerika nu een ge meenschappelijk standpunt innemen in de vraag, hoever het Westen in Indo-China met zijn concessies kan gaan, in tegenstelling tot het begin der Geneefse conferentie, toen er geen enkel gemeenschappelijk inzicht was. De basis, waarop de eenheid van het Westen is hersteld, wordt ge vormd door: 1. De erkenning door Amerika, dat verdeling van de Indo-Chinese staat Vietnam in een communistisch deel onvermijdelijk is. 2. De Amerikaanse verzekering, dat de Verenigde Staten niet een eigen koers in Indo-China en Z.O. Azië zullen gaan varen. Van hun kant hebben Eden en Mendès-France Dulles toegezegd, dat het door de Amerikaanse minister zo vurig begeerde defensie-pact voor N.O.-Azië door hen in welwillende overweging zal worden genomen, zo dra een bestand in Indo-China tot stand is gekomen. Molotof werd gesust. De kansen op dit bestand werden gisteravond te Parijs en te Genève hoog aangeslagen. Minister Eden haastte zich onmiddellijk na zijn te rugkeer in de Volkenbondsstad naar zijn Russische ambtgenoot Molotof om hem te verzekeren, dat te Parijs niets is gebeurd, dat een ongunstige invloed op het verdere verloop der besprekingen zou kunnen hebben. Molotof had zich gisteren erg kwaad gemaakt, omdat vanwege de plotselinge komst van Dulles naar Parijs de onderhandelingen in Genè ve zonder meer werden afgebroken. Hy nam dit op als een belediging van de communistische delegatie. Mendès-France was bij zijn terug keer in Genève zo verlangend onmid dellijk aan het werk te gaan, dat hij op het vliegveld vergat de Zwitserse erewacht te inspecteren. Hij bood ér later telefonisch zijn excuses voor aan. Minister Dulles keerde gisteravond naar Washington terug. Hij zal mor gen verslag uitbrengen aan president Ejsenhower. Gevaar neemt toe naar het Oosten Uit de meeste overstroomde gebie den in Oostenrijk en West-Duitsland is Woensdag gemeld, dat het „ergste voorbij is". Het peil van de Donau zakt. ook bij Wenen, doch meer naar het Oosten neemt het gevaar toe en nu lopen dorpen en steden in Tsje- choslowakije, Hongarije en Joegosla vië gevaar overstroomd te worden. Het totaal-aantal doden in Oosten rijk is Woensdag gestegen tot 14, in Oost-Duitsland bedraagt het aantal doden 13 en in West-Duitsland negen. De Oostduitse radio meldde Woens dag, dat de toestand in het algemeen verbeterd is, hoewel in sommige ge bieden het gevaar nog niet is gewe ken. Volgens radio-Praag zijn in Slowa- In formeel overleg geëindigd Het informele overleg op de Ne derlands-Indonesische uniebesprekin gen is gisteravond geëindigd met een vergadering, die ruim drie uur heeft geduurd. Beide delegaties zullen thans haar regeringen op de hoogte stellen van de stand van zaken op de besprekingen en de tot dusverre bereikte resultaten. Van Nederlandse en Indonesische zijde werd medegedeeld, dat „weder om vooruitgang in de besprekingen kan worden geconstateerd". Gehoopt wordt dat de delegaties over enkele dagen weer voltallig in formele ver gadering bijeen zullen komen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de vergadering van gisteravond geleid Dinsdag en Woensdag zijn op Sar dinië drie personen door bandieten gedood. Bij Cagliarl zijn twee herders door bandieten vermoord, die in 't struik gewas, het „maquis", wisten te ont komen. Drie gemaskerde mannen doodden nabij Oristano een koopman na hem te hebben beroofd. Toen politieman nen de bandieten trachtten te vatten, wierpen laatstgenoemden twee hand granaten om hun aftocht te dekken. Door het vuur van de politie werd een van het drietal dodelijk getrof fen. De beide anderen vluchtten in het „maquis". In het Duits-Hollandse grensgebied van Eemsland is volgens nog onbe vestigde berichten een spionnage-or- ganisatie ontmaskerd. Naast leden van de Duitse commu nistische partij zouden bij de organi satie ook Russische soldaten hebben behoord, die vermoedelijk uit Oost- Duitsland waren gevlucht. tieve werk betreft. Mèt deze reorganisatie en mèt sub sidie zal het van de particuliere or ganisaties voor een groot deel zelf afhangen of zij dit werk geheel in eigen hand zullen kunnen houden. tot het formuleren van voorstellen voor een „overall-benadering" van de principiële lijnen, waaraan echter geen van beide partijen zijn gebon den, gezien het informele karakter van de besprekingen. Naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, dat overeenstemming op de conferentie is bereikt over een agenda, verneemt het A.N.P., dat er proceduraal geen agenda is vastge steld. De aan de orde zijnde onder werpen -r- het Uniestatuut en de aan verwante overeenkomsten en Nieuw- Guinea, waarvan het laatste punt niet meer in besproking is zijn als een geheel in discussie en zijn niet los van elkaar op een agenda onderge bracht. Sommige van de 23 Japanse vissers, die in Maart besmet zijn met radio activiteit bij de Amerikaanse water - stofbomproeven, zullen waarschijn lijk 10 tot 20 jaar aan het bed ge kluisterd blijven. Zelfs daarna zul len zij nog geneeskundig behandeld moeten worden, zo is van medische zijde verklaard. kije gehele dorpen door de Donau overstroomd. Hoewel in West-Oostenrijk het erg ste gevaar voorbij schijnt te zijn, ver tonen sommige nooddijken nog zeer zwakke plaatsen. Bij Melk, 65 kilo meter ten Westen van Wenen, kwam Woensdag ruim 600 hectare bouwland onder water te staan als gevolg van een nieuwe dijkbreuk. Het Hongaarse blad „Szabad Nep" meldde Woensdag, dat men alle krachten inspant om de oogst bin nen té krijgen voor het hoge water Hongarije bereikt. Militairen zijn bij de oogstwerkzaamheden ingescha keld. Een Russische vrachtauto die op weg was naar een door het water be dreigde dijk, is uit een bocht gevlo gen. Volgens de Oostenrijkse politie kwam van de inzittenden allen mi litairen één om het leven. De an dere 22 werden gewond, 3 hunner ernstig. De auto was op weg naar het dorp Muckendorf in de Russische zóne, waar Russische en Amerikaanse sol daten zij aan zij werkten, in een goede geest van samenwerking, die zonder weerga is sedert het begin van de koude oorlog. Zandzakken stonden klaar. Drie Dakota's van het transport squadron van de Kon. Luchtmacht, geladen met zandzakken, hebben gis termiddag om vijf uur op het vlieg veld Valkenburg gereed gestaan om zandzakken voor de overstroomde ge bieden in Zuid-Duitsland en Oosten rijk naar Muenchen te brengen. Op het laatste ogenblik is de reis echter afgelast, omdat rapporten binnen kwamen, dat het water in de betrok ken gebieden zakt. ABBé MOREUX OVERLEDEN. Naar de Parijse correspondent van de „Maasbode" meldt, is te Bourges op 87-jarige leeftijd de vermaarde sterrekundige, Abbé Moreux overle den. Abbé Theophile Moreux, lid van de Pauselijke Academie van Weten schappen, heeft meer dan honderd wetenschappelijke werken gepubli ceerd, waaronder een aantal voortref felijke populariseringsgeschriften over de cosmografie. Hij was de in richter van de bekende sterrewacht van Bourges, welke hij meer dan vijf tig jaar geleid heeft. Abbé Moreux heeft in zijn arbeidzaam leven bo vendien ook de grote pers jarenlang van weerberichten voorzien. Zoals ieder jaar heeft Parijs en geheel Frankrijk Woensdag de „Quatorze Juillet", de roemruchte datum uit de Franse Revolutie gevierd. Vooral in de Franse lichtstad bracht dit feest honderdduizenden op de been. Het leger hield in de Champs Elysées een grootse parade. Zware Patton tanks daver den langs in de Champs Elysées. Op de achtergrond de wereldvermaarde Are de Triomphe. De Oostenrijkse kanselier Julius Raab, die men hier ziet in Poechlam, Be ueden Oostenrijk, (midden in de boot) heeft een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in het Zuiden van Oostenrijk om zich op de hoogte te stellen van de schade die de recente overstromingen hebben aangericht. Rebellie bij Britse conservatieven Het conservatieve parlementslid majoor LeggeBourke is gisteren uit de Engelse conservatieve partij getreden uit protest tegen de rege- ringspolitiek in het geschil met Egyp te. Hij zei dat zijn uittreden was ver sneld door de verklaring van de re gering over het heropenen van de onderhandelingen met Egypte. Dit is niet het enige teken van re bellie binnen de conservatieve partij naar aanleiding van de Suezkanaal- kwestie. Een groep van ongeveer veertig conservatieve Lagerhuisleden heeft gisteren besloten ondanks het verzoek van Churchill om de eenheid in de partij te bewaren tegen iedere oplossing van de kwestie te zullen stemmen die ontruiming door de Britse troepen van de om streden zone beoogt. Daar echter een groot deel van de Labourpartij zijn goedkeuring aan ontruiming van de zone hecht, zou een dergelijk verdrag toch gesloten kunnen worden. „Ik geloof", aldus Attlee, „dat de troepen er naar smachten Egypte te verlaten. Ik denk bovendien, dat het militair ge zien niet zo bijzonder gunstig is mi litaire bases te hebben in een land waar je niet gewenst bent". De Vietnamese priester Nguyen Hoang Kink, gedelegeerde van de Apostolisch Vicaris van Phat Dieu, Mgr. Le Huu Tu, op de conferentie van Genève en vroeger comman dant van de Katholieke troepen, die de Tonkin-delta voor hun evacuatie verdedigden, heeft te Genève een verklaring voor de pers afgelegd. Hij zeide, dat hoe dan ook de bevol king van deze gebieden de macht van de Vietminh zal weten af te schudden. Zij vragen slechts om de middelen om zich te verdedigen. Verschillende keren, zo verklaar de hij, zijn zij door de communis tische Vietminhtroepen bezet ge weest, doch steeds zijn zij erin ge slaagd hen terug te drijven. Jaren geleden formeerden de Ka tholieken in de delta van de Rode Rivier een eigen leger, dat 100.000 man telde. Jammer genoeg, aldus pater Nguyen, werden de manschap pen ingelijfd bij het nationale leger en het Franse expeditie-corps. Pa ter Nguyen verzekerde, dat zij niets liever wilden dan zich weer her groeperen in één eigen leger tenein de zo in staat te zijn hun volk van de communistische bezetting te be vrijden. Zij kunnen daarbij op de steun van de gehele bevolking re kenen. Het is onze plicht, aldus Pa ter Nguyen hen te helpen en hun de nodige middelen te verschaffen. Correspondenties uit Indochina wijzen alle op grote ongerustheid en verontwaardiging onder de be volking over de handelwijze van Frankrijk, dat zo zegt men daar de politiek der zwakken voert. Indien de Conferentie van Genève zou besluiten het gebied boven de 17e breedtegraad aan de Vietminh toe te wijzen, dan betekent dit, dat 1.200.000 Vietnamese Katholieken uitgeleverd worden aan de commu nistische terreur. Thans zijn reeds 750.000 Katholieken onder commu nistisch bewind geraakt. In totaal telt Vietnam 1.600.000 Katholieken. Dinsdag werd in Kvikkjokk, de hoofdstad van Lapland, de hoogste temperatuur van heel Europa geme ten, de landen achter het ijzeren gor dijn uitgezonderd. Het kwik steeg bij de Lappen tot 86 graden Fahrenheit. Overigens was het weer in het Noorden niet veel beter dan hier. Het gebied ten Noorden van Stockholm werd door enkele wolkbreuken ge teisterd. In Uppland viel in enkele minuten tijds 58 mm water en in Scania viel 37 mm. De oogst in dat gebied is zo goed als vernield door de slagregens. De nieuwe grote Britse straalbom- menwerper „Victor" volgens de bouwers, de „Handley Page"-fabrie- ken, de snelste bommenwerper ter wereld is Woensdag bij een oefen- vlucht in de omgeving van Cranfield (Bedfordshire) neergestort. De piloot en de drie overige inzittenden kwa men om het leven. De bijzonderheden van dit toestel zijn nog geheim. Het heeft een sigaarvormig model met ronde, terugwijkende vleugels. De snelheid van het geluid zou er mee kunnen worden benaderd. Volgens „Handley Page" kan geen enkele an dere bommenwerper even snel, ver, of hoog vliegen met de bommenlast, welke de „Victor" kan vervoeren. Het verongelukte toestel was het enige van dit type, dat gevlogen heeft. Een tweede toestel zal in September worden voltooid. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel „als een atoombom ontplofte". Uit de ontploffing ontstond een rook wolk in de vorm van een padden stoel. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgem. te f 10 uur). AANHOUDEND KOUD f Wisselend bewolkt met en- kele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Noord west. Weinig verandering in temperatuur. 16 Juli zon op 4.38 onder 20.53; maar. op 21.04 onderf 5.00 uur. 16 Juli: 1.29 uur VJM. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 20 c OSLO motregen 22 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM half bew. 17 LONDEN zwaar bew. 22 LUXEMBURG geheel bew. 16 PARIJS half bew. 22 BORDEAUX motregen 23 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE onbewolkt 26 GENEVE regen 21 ZURICH geheel bew. 21 LOCARNO geheel bew. 28 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT nevel 18 WENEN motregen 21 INNSBRUCK regen 22 ROME onbewolkt 29 MALLORCA onbewolkt Korreltje Het is beter iets te weigeren dan het met tegenzin aan te nemen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1