HERHAL Arka-congres in Rotterdam besloot tot contributie-verhoging Vijftig jaar geleden stierf Paul Kruger Paratyphus via soesjes FLAUW/ Tubileum-geschenk voor de Bisschop JmiMa De kapitein had zorgen WOENSDAG 14 JULI 1954 DF. LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De tweede dag van het ARKA-con- gres te Rotterdam begon met een H. Mis in de kapel van het R.K. meisjes lyceum aan de Breitnerstraat opge dragen door de geestelijk-adviseur, rector J. Th. M. Kraakman. De eigenlijke vergadering begon gisteren met een inleiding van prof. dr. ir. Tellegen over „Beroepskerste- ning". Spr. wees er op, dat men z.i. zich er op bezinnen moet, hoe in het dagelijks leven men zijn christendom kan vervolmaken. Hij haalde ver scheidene uitspraken var> Paus Pius XII aan, die steeds als het ware de vraag beantwoordde, waar de chris telijke betekenis van onze aardse ac tiviteit ligt. De paus biedt daarbij uitzicht op de mogelijkheden, die de wereld van "vandaag biedt. Met het oog op het ARKA-plan „De weg naar geestelijk herstel", deelde de -voorzitter vervolgens me de, dat de geestelijk-adviseur een plan voor de afdelingen heeft ont worpen. Spr. wees voorts op de re traite, die hü „een kardinaal punt" noemde. Op de middagzitting, waarmede het congres besloten werd, dankte de geestelijke adviseur, rector J. Th. M. Kraakman, alle afdelingen, die zon der uitzondering hebben bijgedragen voor het Priesterstudiefonds en het Onderlinge Steunfonds. In de nu ver- Benoemingen bij Mill Hill Op Zondag 11 Juli werden in de kapel van het Moederhuis te Mill Hill door Zijne Eminentie Kardinaal Bernard Griffin de volgende 32 priesters gewijd: W. Adamson, J. Burton, P. Connol ly, J. Delaney, A. v. d. Eeden, R. v. Eyndhoven, T. Feldbrugge, L. Flinn, J. Galvin, I. v. Goozen, N. Hanrahan, M. Henselmans, F. Hoefnagels, D. Hórrigan, M. v. d. Hulst, G. Jansen, F. Jud, M. Koopmans, A. Kurst- jens, H. v. d. Laan, C. de Lange, P. Logue, A. Nagler, C. Oprins, W. Par- schalk, J. Rainer, A. Schoone, H. Sweeney, H. Timmermans, L. Ver- sluys, B. Welling en A. Winstanley. Na de plechtigheid van de priester wijding op Zondag 11 Juli 1954 maak te de Algemene Overste van de St. Josephcongregatie van Mill Hill, dr. T. Mc. Laughlin, de volgende benoe mingen bekend: Missies: Kuching: Frs. T. Sheridan M.A. en G. Jansen uit Hillegom. Nieuw-Zeeland: Fr. D. Horringan. Rawalpindi: Frs. R. v. Eijndhoven, uit Bergen op Zoom en#I. v. Goozen uit Apeldoorn. Kampala: Frs. G. Heis uit Utrecht, J. Rainer en A. Schoone uit Lisse. Basankusu: Frs. W. Beentjes D.C.L. uit Castricum en C. de Lange uit Alk maar: Philippijnen: Frs. J. Delaney, W. Parschalk en H. Timmermans Ittervoort. Buea: Frs. L. Flinn, M. Koopmans uit Harlingen, C. Oprins uit Fijnaart, Brs. Engelbert Sinkeldam uit Zaan dam, Denis Bakkum uit Uitgeest en Baptist Trimbach uit Apeldoorn. Jesselton: Frs. M. Henselmans uit Obdam en F. Jud. Nellore: Frs. B. Sullivan en A. Winstanley. Kisumu: Frs. A. Bots uit Valkens- waard, P. Connolly en H. v. d. Laan uit Wormerveer. Malakal: Fr. L. Ve.rsluys uit Am sterdam. Tororo: Frs. J. Vaneman uit Zoe- terwoude, J. O'Brien B.A. en M. v. d. Hulst uit Schermer. Falkland eilanden: Fr. C. Landman uit Hengelo (Ov.). Colleges en Huizen: Mill Hill: Broeder Erasmus Kofier. Freshfield: Father W. Adamson. Roosendaal: Father A. Foreman, geest. dir. Bixen: Father A. Nogler. Tilburg: Fathers F. Körner uit Roermond, M. Kaanders uit Eindho ven, Th. v. Dijk, procurator uit Waalre en F. Hoefnagels uit Haaren. Absam: Father F. Sint. Hoorn: Father G. Willems uit De venter. Burn Hall: Fathers N. Prior, direc teur en F. Mc. Grath M.A. Haelen: Broeder Leo Kaanders uit Voorburg. Fresbford: Fathers D. Twoomey, directeur, A. Calvin M.A., B. Hayes B.A. en P. Neville. Lochwinnoch: Fathers Th. Feld brugge uit Nijmegen, P. Logue en Broeder Norbert Heesterbeek uit Heemskerk. Herbert House: Father F. Wood man, procurator. Oosterbeek: Fathers J. Leffers, pro curator uit Groningen en A. v. d. Eeden uit Breda. Glasgow: Fathers J. Rogan, direc teur en P. Downey, hoofdprocurator. Albany: Father S. Deegan. St. Louis: Father P. Heymans uit Weert. Los Angeles: Fathers M. Moran, J. Courtney B.A., J. Galvin en Broeder Bernardinus Verhaak uit Amster dam. Hogere studies: Rome: Fathers N. Hanrahan en B. Welling uit Doesburg. Cambridge: Father J. Reusen uit Breedenbroek. Liverpool: Father Th. Koopman schap uit Naarden. Durham: Fathers J. Burton en M. Sweeney. Londen: Fathers C. Meraner B.Sc. en H. Pallhuber B.A. Haelen: Fathers S. v. d. Meer uit Den Helder en A. Kurstjens uit Te- gelen. J a i "emeen Studieprefect: Father P. B.A. uit IJmuiden. streken achttien maanden kon daar door aan leningen en geschenken een som van 35.000 beschikbaar zijn, waarvan 15.000 aan een 90-tal priesterstudenten is gegeven. De heren B. J. M. van Elk, A. C. F. Conijn en drs. M. A.M. van Hei voort werden bij enkele candidaat- stelling in het hoofdbestuur herko zen verklaard. Voor het overige werd de bestuursverkiezing en ook de kwestie van een eventuele uitbrei ding van het aantal hoofdbestuurs leden aangehouden tot het struc tuurcongres, dat in het najaar ge houden zal worden. Met 639 tegen 164 stemmen werd een voorstel van het hoofdbestuur aanvaard, om de maximum contri butie met ingang van 1 Juli 1954 te verhogen van 39.60 tot 42.per jaar. De contributie-afdracht aan het hoofdbestuur met ingang van diezelf de datum vast te stellen op 10.20 per lid per jaar bij een jaarwedde van minder dan 1540.en voor het overige van ƒ20.16 en ten slotte de garantiebepaling voor de afdelingen eveneens per gelijke datum zodanig te wijzigen, dat per lid een bedrag van 4.75 per jaar wordt gegaran deerd, waarbij het minimum wordt verhoogd van 175 tot 200.en het maximum van 400.tcrt 425. DE KEUKENDIEFSTALLEN IN HET ZIEKENHUIS. De grote keukendiefstallen, welke gedurende enige jaren plaats gehad hebben in een Haags ziekenhuis en in verband waarmee dezer dagen reeds vier personeelsleden achter slot en grendel zijn gezet, blijken van nog grotere omvang te zijn geweest dan aanvankelijk werd vermoed. Thans zijn opnieuw twee arresta ties verricht en wel van de 52-jarige slager F. M. en de 47-jarige huis knecht G. C. H. Zij allen hebben zich ten koste van de patiënten vlees, vet en boter toe geëigend. Van een en ander is de politie op de hoogte gesteld. Men juichtte wel maar deed niets Vandaag, 14 Juli, is het vijftig jaar geleden, dat de voormalige president der Zuid-Afrikaanse Republiek, Paul Kruger, te Clarens in Zwitserland! stierf. Dit feit wordt niet alleen in Zuid-Afrika, maar ook te Clarens plechtig herdacht. De naam van Paul Kruger roept herinneringen op aan aë ongelijke strijd die ruim vijftig jaar geleden tussen het machtige Groot-Brittannië en de dappere, maar kleine Boeren republieken werd gevoerd. In alle landen bestond een grote sympathie voor de „Boeren" en het moet dan ook een grote teleurstelling voor de grijzen president Paul Kruger, zijn geweest, toen hij tijdens zijn Euro pese reis telkens weer moest consta teren, dat, hoe groot de sympathie van de bevolkingen ook mocht zijn, de regeringen niet bereid bleken werkelijke steun te verlenen. Het is een merkwaardige tocht ge weest, die Kruger door West-Europa maakte. H.M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden had de pantserkrui ser „Gelderland" ter beschikking ge steld voor de overtocht van president Kruger, welk gebaar door Groot- Brittannië uiteraard kwalijk werd genomen. Op 22 Nov. 1900 kwam Hr Ms Gelderland te Marseille aan, waar de president met schier onge kende geestdrift werd ontvangen. Talrijke redevoeringen werden ge houden, onder meer door de burge meester van Marseille en door de voorzitter van de Parijse gemeente raad. Van Marseille ging de triomftocht via Tarascan, Avignon, Valenne, Lyon, Macon, Dij on naar Parijs. On derweg waren telkens muziekkorp sen aanwezig, de burgemeesters hiel den toespraken en talrijke adressen werden aangeboden. Geestdrift maar geen daden. Parijs bereidde Kruger een geest driftige ontvangst zoals slechts zel den een staatshoofd in de Franse hoofdstad was te beurt gevallen. (Het was in 1900 en de „Entente cordiale" tussen Frankrijk en Enge land, kwam eerst in 1904 tot stand!). PAUL KRUGER. De President van de Republiek, de heer Loubet, ontving Kruger in het Palais de l'Elysée en bij talrijke ge legenheden hielden volksvertegen woordigers van verschillende poli- tieeke richting hooggestemde rede voeringen. Kruger toonde zich dankbaar, maar naarmate het einde van zijn bezoek aan Frankrijk naderde, verzocht hij met groter nadruk aan zijn tolk te zeggen: „Heel mooi, al die sympa thie; maar zeg vooral, dat er iets bij moet komen, daden, daden, arbitrage, einde aan de oorlog, behoud van on ze onafhankelijkheid". Van Frank rijk zouden deze daden niet komen, noch van Duitsland waarheen de president zich vervolgens begaf, via België. Een teleurstelling. Ook in België hadden zich „comi- té's voor de onafhankelijkheid van de Boeren" gevormd en reeds bij de grens werd de president door de voorzitter van het Brusselse comité toegesproken. De tocht ging over Charleroi (waar de geestdriftige me- rigte het politiecordon doorbrak), Namen, Luik naar Duitsland. Daar wachtte Paul Kruger een gro te teleurstelling. Kruger verwachtte grote steun van Keizer Wilhelm II, die hem drie jaar tevoren bij de in val der Engelsen een van sympathie getuigend telegram had gezonden. Maar reeds te Keulen meldde zich een gezant van de keizer met de me-1 dedeling, dat Zijne Majesteit niet in de gelegenheid was de president te ontvangen en met het verzoek van zijn voorgenomen "reis naar Berlijn af te zien. De geestdriftige betogin gen van de bevolking van Keulen, Dusseldorp, Duisburg en Emmerik waren een vertroosting, maar konden slechts zeer ten dele als pleister op de wonde gelden. Naar het einde. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat het stamverwante Ne derland de Zuidafrikaanse president warm ontving. Via Zeven aar, Arn hem, Ede, Zeist, Utrecht, Gouda ging de reis naar Den Haag, waar Paul Kruger door H.M. Koningin Wilhel mina werd ontvangen. Verschillende leden van de regering maakten him opwachting bij de president. De tocht ging verder over Leiden, Haarlem naar Amsterdam, waar de entvangst was als in Frankrijk en in Den Haag. Al die geestdrift kon ech ter niet voorkomen, dat de militaire situatie voor de Boeren steeds slech ter werd. In 1902 moesten zij zich bij de Vrede van Vereniging onderwer pen. De strijd was te ongelijk ge weest. Paul Kruger zou zijn geliefd Zuid- Afrika niet terugzien. De Europese winter had een schadelijke invloed op de gezondheid van de grijze presi dent. Op aandrang van zijn genees heer ging hij in 1903 naar Menton aan de Azurenkust; vervolgens naar Clarens in Zwitserland waar hij stierf op 14 Juli 1904, zonder het ver trouwen in de toekomst van zijn volk te hebben verloren. De laatste bood schap, welke Paul Kruger kort voor zijn heengaan opstelde, geldt heden ten dage nog als richtsnoer voor het Zuidafrikaanse volk. Be villa te Clarens, waar F Kruger 50 jaar geleden stierf. In Dordrecht zijn de laatste weken meer dan 20 gevallen van paratyphus bij de gemeentélijke geneeskundige en gezondheidsdienst aangegeven. Een onderzoek naar de oorzaak van dit min of meer epidemisch optreden van de ziekte bracht aan het licht, dat alle patiënten van soesjes hadden gegeten, die zij gekocht hadden bij een bakker. Deze bakker bleek geen grondstof fen van mindere kwaliteit bij de ver vaardiging van deze soesjes te heb ben gebruikt, maar zijn knecht was bacillendrager. De bakkerswinkel is voor alle vei ligheid enige tijd gesloten geweest. De geconstateerde ziektegevallen zijn niet ernstig. ZILVERMEEUWEN. Vijf knal-apparaten, die op regel matige tijden een luide knal laten ho ren, zijn opgesteld in de duinen op Westelijk Schouwen. Men hoopt hier mee een groot gedeelte van de 20.000 tot 25.000 zilvermeeuwen te verdrij ven. Het grote aantal zilvermeeuwen op Schouwen vormt namelijk een ge vaar voor de vogelstand. In de broed tijd leven de zilvermeeuwen uitslui tend van andere soorten jonge vogels., die zelfs uit de nesten worden weg gehaald. WEER PSEUDO-VOGELPEST JN OLDEBROEK Onder het pluimvee van de land bouwer H. Koele, in de buurtschap 't Loo, is pseudo-"vogelpest geconsta teerd. De op het bedrijf aanwezige kippen zijn afgemaakt. Vier en twintig uur heeft deze sdhone droom geduurd en toen vielen we weer terug tot de functie van weinig belovend Nee, we geven U groot gelijk, journalist. Maar sinds enkele we- De vicaris generaal van het bisdom Haarlem schrijft: Tot nu toe heeft de Jubileum-actie voor het 55-jarig priesterfeest van on ze Bisschop op 15 Augustus a.s. het volgende resultaat opgeleverd: Aan ingekomen collecten van 337 parochies persoonlijke giften van Priesters van het Bisdom bijdragen van religieuse Orden en Congregaties en R. K. Instellingen extra-bijdragen van particulieren 200.000,— 34.000,— 25.000,— 11.000,— Totaal 270.000,— Nog 8 parochies moeten de gelden van de Jubileumcollecte inzenden. Nog maals spreek ik hierbij mijn grote dank en waardering uit voor de spontane c-n hartelijke bereidheid, waarmede allerwege in ons Bisdom reeds voor dit doel geofferd is. Een speciaal woord van oprechte dank aan de priesters van ons Bisdom, die zowel door hun medewerking, als door hun persoonlijke edelmoedigheid een stimulerend voorbeeld hebben gegeven. Een prachtig resultaat is reeds berenkt. Van de 1000 zitplaatsen der toe komstige Regina Coeli-kerk in Beverwijk zijn er reeds 675 verzekerd. Maar er ontbreken er nog 325! Zou het nu niet mogelijk zijn het ontbrekende bedrag van 130.000, vóór 15 Augustus bij elkaar te krijgen? Wat zou het een heerlijk en onvergetelijk bewijs van dankbaarneid en erkentelijkheid betekenen voor onze Bisschop, als wij hem op de 55e ver jaardag van zijn H. Priesterwijding een volledige kerk zouden kunnen aan bieden en daardoor zijn zorgen aanmerkelijk zouden kunnen verlicht? En welk een prachtig getuigenis zou dit zijn van ons vertrouwen in de lei ding van onze Bischoppen! M?g ik nog eens een laatste beroep doen op Uw aller edelmoedigheid? Zouden er in ons Bisdam nog niet 325 personen of instellingen gevonden kunnen worden, die zorg willen dragen voor één zitplaats van 400, Laten vooral de R. K. Instellingen en Verenigingen in ons Bisdom him kas sen eens nazien, of zij voor dit schone doel geen extra-bijdrage kunnen geven! Iedere gift, groot of klein, is welkom en zal dankbaar aanvaard worden. Op dus naar de 400.000. U kunt Uw bijdrage storten op gironummer 43509 ten name van het R.K. Bisdom Haarlem te Haarlem. God lone U allen voor Uw edelmoedig offer. Industriële productie steeg in Mei Blijkens berekeningen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is de algemene productie-index van de Ne derlandse industrie gestegen van 171 in April tot 172 in Mei.. Het aantal werkdagen was in Mei iets lager dan in April, namelijk 22 y, tegen 23. Hierdoor steeg de gemiddelde dag productie van 175 tot 180, waarbij 1938 als basis is aangenomen. Het algemeen indexcijfer werd gunstig beïnvloed door bouwmate rialen, die een stijging aangaven van 134 tot 140, rubber van 435 tot 442, steenkolen van 86 tot 87, metaalpro ducten van 238 tot 240 en papier van 165 tot 165. Alleen de productie van electriciteit, gas en water vertoonde in Mei een daling ten opzichte van April en wel van 232 tot 226. De papierproductie bedroeg in Mei 32.910 ton tegen 32.701 ton in April. De stijging werd uitsluitend veroor zaakt door de productie van kranten papier namelijk met ongeveer 300 ton tot 7.594 ton en houthoudend wit papier met 331 ton tot 3749 ton. Van alle overige papiersoorten waren de productiecijfers iets lager. Crème en olie (Advertentie). MACHT OVER STUUR VERLOREN. Op de Tolweg bij Heemskerk heeft een ernstige aanrijding het leven ge kost aan de 36-jarige arbeider B. uit Uitgeest. B. fietste met de 27-jarige D. in de richting Uitgeest, toen van de andere kant een auto van een vertegenwoor diger uit Alkmaar kwam aanrijden. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt en reed op de niets vermoedende wielrijders in. Beiden bleven zwaargewond lig gen. De vertegenwoordiger reed nog enkele bomen omver en kwam in een sloot terecht, doch liep hoegenaamd geen letsel op. Per ziekenauto wer den de slachtoffers naar het Rode- Kruis-ziekenhuis in Beverwijk ver voerd, waar B. enkele uren later overleed. De toestand van D. is even eens zorgwekkend, maar direct le vensgevaar is niet aanwezig. Met behulp van een kraanwagen werd de zwaar beschadigde auto uit de sloot getrokken. ook wij hebben die Aprilmop maar matig kunnen waarderen. Het heeft maanden geduurd voor we weer met smaak een glas water konden drinken, want doorlopend moesten we denken aan dat griezelige beest, dat lu gubere Rioolrakkertje. Maar dat hebben we niet het ergste gevonden, dat was ge woon een kwestie van doorzet ten, doch de bittere teleurstel ling, toen uitkwam, dat er in de gedempte Mare geen uranium gevonden was, hebben we moei lijker kunnen dragen. Vier en twintig uur hebben we 'n zoete droom gekoesterd; we zagen in de wereldpers onze foto, met daarnaast een uitge breide beschrijving: „Deze rnul- ti-million?ir was vroeger een weinig belovend journalist, maar toen er in zijn 6tad uranium ge vonden was, greep hij zyn kans". Daarna zou dan een hele ken is de zon in ons hart opnieuw gaan schijnen. Weder om koesteren wij felgekleurde dromen en alhoewel de wereld pers er wel niet aan te pas zal komen, de volgende maand kan toch een gouden dag brengen. Het vorig jaar heeft een zon nige Augustusmiddag honderden kinderen op het Noordwijkse strand bruine ruggetjes bezorgd, toen 100 schatten, door de Leidsè Vincentianen onder het muite zand verborgen, aan de opper vlakte werden gebracht. We gaan voor deze schatgraverij geen reclame maken; tientallen Leidenaars hebben het vorig jaar bittere tranen vergoten, om dat aan hun kinderen dit zomer- festijn voorbij was gegaan. Be spaar U dit jaar deze smart en houdt in ieder geval de middag van de 10e Augustus vrij. Een zeeroverskist met honderd klin kende guldens is de hoofdprijs en voor de rest wordt een hele sohrijving gevolgd zijn, met als tent met prijzen gevuld. Zon, slot dank zij zijn doorzet tingsvermogen en koel overleg is de welvaart over de gehele wereld begonnen." spanning, en een zondvloed van prijzen en dit alles voor vijftig cent. EERSTE VAKOPLEIDING VOOR MEISJES. Zoals thans in ons land in vijftig bedrijven door middel van erkende cursussen 27.00 jongens tot vakbe kwame arbeiders worden opgeleid, hoopt de Nederlandse confectie-indus- trie binnenkort met de opleiding te kunnen beginnen van jonge meisjes vakkundige arbeidsters 'in haar sector. Door samenwerking van werkge vers en de uniebonden is een stich ting vakopleiding (voor de confectie- industrie) in het leven geroepen. De ze heeft thans „een programma van minimum eisen voor een landelijk examen" aan de autoriteiten aange boden. De stichting vertrouwt dat dit programma en dat examen de vereiste erkenning zullen erlangen zodat zeer spoedig in de vier grote confectie- centra Amsterdam, Rotterdam, Twenthe en Groningen een begin kan worden gemaakt met de eerste officiële vakopleiding voor meisjes. Bovendien is deze industrie voor nemens voor de leerlingen een 40- urige werkweek in te voeren met een verplichte, normaal betaalde, vulling van acht uren met algemeen vor mend op de toekomst van de meisjes gericht onderwijs, koken, kinderver zorging etc. LOODGIETER VAN DAK GEVALLEN. De 53-jarige loodgieter J. J. Zuy- derwijk uit de Josephstraat te Rot terdam was gisteren op het dak van een woning aan de Beatrijsstraat be zig met het mastieken van een door hem gemaakte dakgoot. Hierbij had hij weinig bewegingsvrijheid. Hij verloor het evenwicht en viel van elf meter hoogte op straat en was op slag dood. DODELIJK ONGEVAL I TE ROTTERDAM. Gisteravond is op de Dordtsche- straatweg te Rotterdam een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost van de ongeveer 70-jarige W. Wis- meijer uit de Lange Hilleweg. Hij wilde op zyn bromfiets de weg oversteken en werd toen aangere den door een autobus van de „Twee Provinciën". Hem werd nog eerste hulp verleend, doch het slachtoffer overleed vrij spoedig. „Welk stuk ongeluk poot hier een jeep neer?" informeerde het hoofd van een voortvarende kapitein, wiens jeep in de vooruitgang geremd werd door een jeepje, dat op het tenten pad geparkeerd stond. Een verontwaardigde sergeant, die zich maar uiterst matig met de nieu we titel kon verenigen, dook uit de tent te voorschijn en ontmoette bui ten de vergramde kapitein, die hem zowel in woede als in rang overtrof; dies slikte de sergeant zijn misnoe gen in en werd het jeepje van de ser geant opzij gezet; de kapi'ein had weer het hele paadje voor hem al leen! Aan ieder situatieschetsje kleeft het onvolmaal.te; zo ook hier. De burger zou in blanke onschuld ge neigd zijn een onvriendelijke ge dachte aan de kapitein te wijden, maar de kapitein had het druk. Sinds enkele dagen wordt hij over stelpt met orders, bevelen, plannen en wederom orders, en de kapitein moet maar zorgen, dat alles in orde komt. En de kapitein zorgt daarvoor! Papieren auto's. De volgende morgen om half zes stond ook zijn compagnie aangetre den en met nog talloos veel andere compagnieën vertrok ook hij naar eindeloze oefenterreinen. Het vervoer, dat in hoofdzaak slechts op papier aanwezig is, zorgde j door afwezigheid voor een markant tintje; èr werd vooraf een flinke mars gelopen. De ochtendzon luidde een stralen de dag in en al stormbaanlopend, brenschietend en dekkend-voor- vliegtuigen-op-gramofoon, werden al le veteranen-versierd met een bruin tintje. Al sluipend en springend lie ten de uniformen zich ook niet onbe tuigd; ook aan hen zijn de jaren niet ongemerkt voorbijgegaan en hele mottengeneraties hebben er kennelijk jarenlang een goede woon gehad. Daar een zeer gezonde order vertelt, c!at alleen ongedragen uniformen, die te klein geworden zijn, omgeruid kunnen worden, kreeg de zon via al- 1 lerlei niet-reglementaire gaatjes ruimschoots gelegenheid zijn brui nend werk te verrichten. Nog meer papier. Deze prijzenswaardige zuinigheid slelt het leger wellicht in staat de vrachtauto's vol papier aan te schaf fen, die momenteel de fourierstenten een goedgevuld aanzien geven. Deze papierwinkel bestaat uit ..voorschriften", die in theorie ver tellen, wat de militair in practijk rr.oet kennen en kunnen. In vroeger degen gaf de minister de militair, die weer een tijdje bur ger mocht zijn, een stapeltje boekjes mee naar huis om deze bij wijze van vrijetijdsbesteding door te werken. Als de leergierige militair nog bezig was z'n uniformpje uit te trekken, kwam er al een brief van de minis ter, dat hij een van die boekjes graag terug wilde hebben. Om de paar we- 1 ken kwam zo'n brief binnenwippen en de minister hield op deze wijze een levendig contact met de militai- ren-in-ruste. Hoe onhartelijk het moge schijnen, öe briefwisseling was soms echter i een weinig eenzijdig en sommigen lieten de minister maar schrijven en I hielden de boekjes thuis. Daarom is het systeem thans gron dig gewijzigd. De huisbibliotheek wordt nu aan het begin van de her halingsoefeningen uitgereikt; aan het eind moet zij weer worden ingele- verd; er is een speciaal peloton mi litaire politie in het kamp aangeko men, die in de nacht desnoods mei geweld het licht uit moet draaien Het werd hard nodig; iedereen zal lot aan het ochtendappèl over de nekjes gebogen! I KRONUS.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8