IVÖRÖE. Landarbeid onder de Arbeidswet Uitbreiding belastinggebied voor de gemeenten werd afgewezen Elke tand een brillanf Adoptie-ontwerp ingediend jongens en meisjes van L.T.J. houden landdag op Hageveld Oproep van oppositie-groep in de Partij van de Arbeid in Meeste cursisten slagen nieuw beroep WOENSDAG H JULI 1954 DE LE1DSE COURANTTWEEDE BLAD - PAGINA 3 TWEEDE KAMER Toch enige concessies De minister van Binnenlandse Za ken, de heer Beel, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij behandeling van het wetsontwerp in zake de nieu we regeling van de financiële ver houding tussen het Rijk en de Ge meenten voor de jaren 1953 tot en met 1957 verklaard, dat de omvang van het gemeentefonds moet worden teruggebracht, wil de verdeling van dit fonds over de gemeenten volgens meer objectieve normen geschieden en een grotere financiële zelfstan digheid van de gemeenten worden bereikt. Spr. verwachtte niet, dat het ge meentelijke belastinggebied veel zou kunnen worden vergroot. Uitbreiding daarvan achtte de regering voors hands alleen mogelijk door het scheppen van een „vrije zoom" van gemeentelijke belastingen. Veel meer heil zag dr. Beel in een verde re uitbreiding van de uitkeringen uit het gemeentefonds voor een be paald doel en van een verbetering van de rechtstreekse bijdragen uit 's rijks kas, zoals thans reeds wordt verstrekt voor onderwijs, woningwet- bouw en burgerlijke bescherming. De verhouding tussen provinciën en gemeenten diende onder de loupe te worden genomen, omdat op dit terrein nog heel wat gedaan kon worden voordat volgens objectieve normen uit het gemeentefonds kan worden uitgekeerd. Spr. vond, dat de Kamer de zaak van de financiële zelfstandigheid van de gemeente te zwart had getekend. Een milliard gulden komt als aandeel in de rijksbelastingen uit 's rijks schatkist bij de gemeenten terecht. Van de 600 gemeenten, die in de pe riode 1948 tot 1952 herziening wen sten van de uitkeringen, zijn slechts twee gemeenten die met een tekort werkten. De aangevraagde verhoging van de uitkeringen vragen slechts 47 mil- lioen gulden. Dat is hooguit 5 pet. Ook bij een nieuwe regeling van de financiële verhouding zullen naar dr Beel's overtuigiftg subjectieve correcties nodig blijken. De minister toonde aan de hand van cijfers aan, dat de uitgaven van de gemeenten sinds 1949 aanmerke lijk gestegen zijn: in 1949 nog 1256 millioen en thans 1582 millioen gul den. De gemeenten staan er op het ogenblik financieel veel beter voor. De minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT, vond ook, dat de Kamer te sterk de nadruk had gelegd op de gebreken van de regering van de fin. verhouding tussen rijk en ge meenten. De vodrdelen van de voor gestelde regeling zijn een belangrij ke vereenvoudiging. De hoofdsom men van grond- en personele belas ting komen bij het eigen belasting gebied van de gemeenten. Ten slotte wordt een minimum-uitkering per inwoner geïntroduceerd van 20. Een amendement-Maenen (KVP) om dit minimum te verhogen tot 33, bestreed de minister. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 AVRO. (7.50—«.00 VPRO) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VP RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Klein koor. 9.30 v. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Vacantieprogr. 11.45 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.25 In het spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Cultureel progr. 15.00 v. d. zie ken. 15.45 Cello en piano. 16.15 Gram. Intermezzo: Tour de France. 17.00 v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „De Inter-Ame- rikaanse Conferentie te Caracas", door dr. H. R. Riemens. 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.25 v. d. jeugd. 18.40 Gram. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Vrolijke muz. 19.45 „De tolken v. d, Ver. Naties", klankb. 20.00 Nws. 20.05 omr.ork. en piano duo. 21.05 „Vijf Maanden Hoogspan ning", hoorspel 22.20 Amus. muz. 22.40 Tour de France. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. *23.15 Filmprogr. 23.45— 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45. Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. NVRC: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 v. de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 Wij van 't land. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath, nws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14,00 Promenade- ork en solist. 14.45 v. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal en sol. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Sopr., hobo en orgel. 17.00 v. d. jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Kamermu ziek. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weer. be.r, 19.10 Pianospel. 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus.muz. 21.00 „Wonderlijke wetenswaardighe den". 21.15 Gram 22.00 Voordr. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 r'<-am. Temoetkomingen. De minister deelde mede, dat de regering bereid was op een aantal punten de Kamer tegemoet te komen o.a. ten aanzien van een betere com pensatie voor het verlies van onder nemingsbelasting en personele be lasting, waarom respectievelijk de heren Hofstra (Arb.) en Verkerk (AR) gevraagd hadden. In een nota van wijziging werd aan deze wen sen tegemoet gekomen. In deze nota van wijziging werd eveneens voldaan aan een wens o.a. van de heer Verkerk (AR) om het aandeelpercentage van de rijksbe lastingen van het Gemeentefonds te brengen van 11 op 11.3. Daardoor wordt een ruimere marge ingevoerd voor subjectieve uitkeringen in het jaar 1954. Een amendement-Maenen (KVP) om bij de berekening van het onder deel van de voorgestelde algemene uitkering, dat als bijdrage in de jaar wedden van burgemeester en secre taris 4500 stelt, voor de gemeenten die 5000 inwoners of minder bezit ten, het bedrag van deze uitkering te bepalen op 75 pet. van de jaarwed den van deze functionarissen, indien dit bedrag niet de 6000 overschrijdt, werd door minister v. d. Kieft over genomen. Bij de replieken bleek de Kamer algemeen ingenomen te zijn met de concessies, die de regering had ge daan. Verscheidene amendementen werden ingetrokken. Een tweetal amendementen werd gehandhaafd, n.l. het amendement- Maenen in zake de minimum-uitke ring van 35 per inwoner en een amendement-Verkerk om enkele ge meenten, die een gedeelte van de uitgekeerde ondernemingsbelasting zouden moeten terugbetalen, daar van vry te stellen. Over deze amendementen en de desbetreffende artikelen van het wetsontwerp evenals over het wets ontwerp zelf, zal hedenmiddag wor den gestemd. (Advertentie). Wettige erkenning aangenomen kind voorgesteld Minister Donker heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend. waarmede de mogelijkheid van adoptie wordt ingevoerd. De be palingen, die de adoptie mogelijk ma ken gaan er van uit dat de adoptie in het belang van het kind moet zijn. Verzorging en opvoeding door de eigen ouders Is in beginsel te verkie zen boven elke andere opvoeding, ook al zouden de materiële omstan digheden verre ten achter blijven bij hetgeen het kind bij de pleegouders geniet. Daarom zal van toewijzing van een adoptieverzoek slechts sprake kunnen zijn als de eigen ouders kennelijk niet in staat of niet bereid zijn het kind te verzorgen en op te voeden. In verband met deze eis is de voor waarde gesteld dat het gezag over het kind niet bij een der ouders be rust. In deze voorwaarde ligt beslo ten dat de ouders ook in de toekomst niet in staat of niet bereid zullen zijn het kind groot te brengen. Als tweede vereiste wordt gesteld dat het milieu, waarin het kind wordt grootgebracht aan zodanige eisen moet voldoen, dat het zoveel moge lijk gelijkwaardig is aan een goed ouderlijk milieu. Hieromtrent kunnen in de wet bepaalde algemene voor- v aarden worden gesteld. Die voorwaarden zullen o.m. zijn dat het kind is opgenomen door een echtpaar. Het huwelijk van de pleeg ouders moet al een aantal jaren be staan en het kind moet reeds gerui me tijd door hen gezamenlijk zijn ver zorgd en opgevoed. Er mag geen al te gering of al te groot leeftijdsverschil tussen het kind en elk der echtgenoten zijn. Reeds voor het adoptieverzoek moet de voogdij aan een der pleegouders zijn toevertrouwd. Tot deze algemene voorwaarden zal echter niet behoren dat de pleegouders kinderloos zijn. Laat men allereerst het belang van het kind gelden, dan kan juist de aanwezigheid van een ander kind in het gezin te verkiezen zyn boven de positie van enig kind. De onherroepelijke adoptie is een bezegeling van de duurzame verbin ding tussen kind en pleegouders en van het duurzaam ontbreken van een maatschappelijke band tussen het kind en de eigen ouders. Hetzelfde geldt met betrekking tot die, welke het kind normaliter door de ouders met de overige familieleden bindt. Wettig kind. De consequentie der adoptie Is dan ook in de voorgestelde regeling enerzijds, dat het kind de staat van wettig kind der adoptanten verkrijgt jegens een ieder, ook jegens hun bloed- en aanverwanten, anderzijds dat burgerlijke betrekkingen, die vol- gels de wet met de ouders en bloed en aanverwanten bestonden, ophou den. Wanneer het adoptieverzoek is in gediend worden de ouders door de rechter opgeroepen, nadat door de voogdijraad een rapport aan de rech ter is uitgebracht. Dit verhoor kari de rechter aanleiding geven tot uit stel of tot afwijzing van het verzoek. Tot afwijzing zal de rechter moeten overgaan wanneer de ouders zich be paaldelijk tegen de adoptie verzet ten. In twee gevallen wordt de be voegdheid tot verzet aan de ouders onthouden, n.l. wanneer de ouder niet in burgerlijke betrekking tot het kind staat of wanneer de ouder Hij nam geen auto maar de benen Een in Norg gedetineerde man, die gisteren begeleid door twee be wakers, eén bezoek mocht brengen aan een ernstig ziek familielid in een der Haagse ziekenhuizen, heeft gis termiddag omstreeks kwart voor drie kans gezien te ontsnappen. Na het ziekenhuisbezoek zouden gedetineer de en bewakers op de Nieuwe Ha ven in een auto stappen. In plaats van de auto nam de man echter de benen. Hij is nog voortvluchtig. De Haagse politie tracht hem op het spoor te komen. De vluchting had nog enige jaren detentie voor de boeg. van het gezag over zijn kind is ontzet. Wordt de adoptie uitgesproken, dan treedt zij pas in werking nadat de ouders de voor hen openstaande ge wone rechtsmiddelen om daartegen in beroep te komen hebben uitgeput of de daarvoor gestelde termijn niet gebruikt hebben. Verhoor van het kind eist het ont werp alleen als het kind veertien jaar of ouder is. Dit voorschrift gaat er van uit, dat het kind Op die leeftijd door de pleegouders over de bestaan de verhouding is ingelicht. Het wets ontwerp voorziet in de instelling van een Centrale Adoptieraad, die steun kan bieden bij de beoordeling van de verzoeken en by het nastreven van, zoveel mogelijk, een lijn in de advie zen van de voogdijraden en de be slissingen der rechterlijke colleges. Het wetsontwerp sluit de adoptie van kinderen, die afstammen van de verzorgers of van een hunner, uit. Het komt minister Donker niet waarschijnlijk voor, dat invoering van de mogelijkheid tot adoptie het vrijwillig afstaan van kinderen zal bevorderen. Een gunstige reactie lijkt hem zelfs niet uitgesloten. Eerzijds kan de wetenschap van de adoptiemogelijkheid de ouders weer houden van het lichtvaardig afstaan van him kind met de bijgedachte het later nog te zullen kunnen terugvor deren. Anderzijds kan de adoptiemo gelijkheid invloed hebben op de be reidheid tot gezinsverpleging van een pupil van een voogdijvereniging. Om het ernstige kwaad van het prematuur langs onderhandse of zelfs slinkse wegen afstaan en opnemen van pleegkinderen tegen te gaan een kwaad dat het meest de onge huwde moeder bedreigt stelt de minister van Justitie een verbod voor om een kind beneden de leeftijd van zes maanden als pleegkind op te ne men. DE TWEEDE KAMER AANVAARDDE WETSONTWERP In de vergadering van Dinsdag-' avond heeft de Tweede Kamer de be handeling van het wetsontwerp, waarin de landarbeid gebracht wordt onder de Arbeidswet, voortgezet. De heer KIKKERT (C.H.) juichte het wetsontwerp toe. Hij dacht aan de velen, die in het verleden voor de landarbeidersbelangen hebben ge pleit, In het bijzonder verwijlde hij in gedachten bij het oud-C.H. Ka- merlid-in-ruste de heer Bakker, die zo gaarne dit wetsontwerp, dat de landarbeid onder de Arbeidswet 1919 brengt, in de Kamer zou hebben ver dedigd. Een ereschuld wordt thans in gelost, aldus de heer Kikkert. Een der eerste maatregelen, die moeten worden genomen, noemde de C.H.-afgevaardigde het wegwerken van de rechtsongelijkheid, dje bestaat ten aanzien van jonge arbeidskrach ten in de landbouw. De toevloed van arbeidskrachten neemt steeds af. De werkgeversorganisaties, die beswa ren tegen dit wetsontwerp hebben ingediend, dienen wel te bedenken, aldus de heer Kikkert, vooral het feit dat de kinderarbeid thans wordt ver boden. In tegenstelling tot de heer Van Dis had de heer Kikkert geconsta teerd, dat er op dit gebied nog mis bruiken voorkomen. De staatssecretaris, de heer VAN RHIJN, begon zijn antwoord aan de Kamer met het geven van een histo risch overzicht. De bewindsman erkende dat ten gevolge van het feit, dat de collec tieve arbeidsovereenkomsten zich zo hebben doorgezet, deze wet gemakke lijk tót stand kon worden gebracht. Daarmee erkende de heer Van Rhijn echter niet de juistheid van de opvat ting van de heren v. d. Weyden en Van Dis, dat daarom deze wet over bodig zou zijn. Deze heren vergeten, aldus dr. Van Rhijn, dat een C.A.O. slechts een werkingsduur van 1 jaar heeft. Bovendien vertonen de C.A.O.'s afwijkingen, die op het eenzijdig oor deel van de werkgevers zijn geba seerd. Contróle via de C.A.O. is bo vendien veel moeilijker dan bij de wet. Minister Mansholt kreeg „eregraad" Minister Mansholt heeft een ere graad in de landbouwwetenschap ontvangen van het Community Col lege of New York. Deze „Masters Decory" is de minister verleend voor zijn verdiensten op het gebied van de internationale samenwerking. De oorkonde van de benoeming is hem gistermorgen overhandigd door de heer Benjamin H. Namm, verte genwoordiger van de universiteit, die thans in Nederland vertoeft. De heer Namm bezocht ons land ook in het voorjaar als lid van de Ameri kaanse Handelsmissie, die in Noord- Europa de mogelijkheden voor ver groting van het wederzijdse handels verkeer in agrarische producten heeft onderzocht. 's Middags bezoek van de bisschop De LTJ en de V(rouwelijke)LTJ zullen op Zondag 25 Juli een grote landdag houden, niet alleen om zich gezamenlijk te bezinnen op hun taak in de organisaties en daarbuiten, maar ook om onderling in sport en spel hun krachten te meten. De organisatoren hebben de be schikking kunnen krijgen over het terrein van het klein-seminarie „Ha- geveld" te Heemstede en verwacht wordt, dat enkele duizenden katho lieke jongeren van het platteland naar Heemstede zullen trekken om aan die landdag op 25 Juli deel te nemen. In de ochtenduren zal de re gent van het seminarie, mgr. dr. C. J. Henning, een plechtige hoogmis opdragen, waarbij hij geassisteerd zal worden door de vroegere adviseur van de LTJ, rector H. M. J. Brans en de huidige adviseur, rector P. Mathy- sen. Na deze plechtigheid komen al le deelneemsters en deelnemers by- een voor een gezamenlijk ontbijt en het zal rector Brans zijn, die om streeks 12 uur de jongeren met een opwekkend woord zal toespreken. Sport en spel Het ligt in de bedoeling vanaf het vroege middaguur het programma vooral in het teken van sport en spel te doen staan. Verschillende distric ten zullen sportdemonstraties géven en het programma vermeldt oan. handbal voor dames, estafette hard lopen 4 x 80 meter voor dames en 4 X 190 meter v.oor heren. Verder voetbal, touwtrekken voor heren en ruitersport zowel voor dames als heren. Een attractief onderdeel voor deze landdag dus. Dit programma punt zal worden afgesloten met volksdansen en daaraan zullen vrij wel zeker deelnemen groepen in Noordhollandse- en Friese kleder dracht. Later in de middag zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een bezoek brengen aan de landdag en dp inkomst zal biizonder feeste lijk zyn. De bisschop zal worden af gehaald door een lange stoet ruiters te paard en volksdansers, die in hun midden een Mariabeeld zullen mee voeren. Een speciale Mariahulde zal er vervolgens worden gehouden, wel ke wel een heel speciaal karakter zal krijgen, doordat de jongeren vruchten, bloemen en zuivelproduc ten zullen aandragen. Omstreeks zes uur zal de landdag worden besloten met een plechtig Sacramentslof, dat gehouden zal worden in de openlucht, als de weersomstandigheden dat toe laten. Daartoe zal op de cour van Hageveld een altaar worden ge bouwd. De staatssecretaris stond welwil lend tegenover het amendement-v. d. Ploeg om in de wet vast te leggen dat aan verordeningen van de be drijfschappen de voorkeur wordt ge geven boven een Algemene Maat regel van Bestuur. De voorstelling van zaken, dat werkgevers en werk nemers gemakkelijk overeenstem ming bereiken over arbeidsvoorwaar den en -tijden, vond de staatssecreta ris te optimistisch. In 1953 werden er in de landbouw door het College van Rijksbemidde laars 4 bindende regelingen opgelegd. Dit wetsontwerp biedt een noodza kelijk raam voor het landbouwschap. De regeling van de arbeidstijd is vaak het struikelblok gebleken, dat thans wordt weggenomen. Dit geldt ook voor het verbod van kinderarbeid. Het wetsontwerp geeft aan het ma ken van verordeningen door het Landbouwschap de voorkeur. De staatssecretaris wilde een jaar aan kijken of het Landbouwschap ver ordeningen tot stand brengt, alvo rens met de Alg. Maatregelen van Bestuur te komen. Het amendement-v. d. Ploeg, waar in werd bepaald dat geen Alg. Maat regel van Bestuur wordt vastgesteld wanneer er een verordening van het Landbouwschap bestaat en ingetrok ken wordt, wanneer een verordening tot stand komt, werd met algemene stemmen goedgekeurd, evenals het wetsontwerp. VRIJSPRAAK VOOR AALMOEZENIER. Ingewikkelde verkeerssituatie. De Almelose rechtbank heeft de 45-jarige majoor-aalmoezenier J. A. P. Steinhauer uit Enschede vrijge sproken. Tegen deze verdachte had de of ficier van justitie 50 sub 20 dagen geëist, omdat hij in Enschede als be stuurder van een auto geen voorrang zou hebben gegeven. Het gevolg was dat een autobus plotseling moest uit wijken en kantelde. Elf inzittenden werden toen meer of minder ernstig gewond. De verkeerssituatie is op de onderhavige plaats zeer ingewikkeld en de rechtbank meende dat het be wijs van de overtreding niet was ge leverd. Verbod bedrijfsarbeid 14-jarige meisjes De Tweede Kamer heeft gistermid dag haar goedkeuring gehecht aan een verbod van bedrijfsarbeid voor veer tienjarige meisjes, dat op 1 Juli 1955 van kracht zal worden. In het ontwerp, dat zonder hoofde lijke stemming werd aanvaard, zijn geen wijzigingen aangebracht. Het amendement van mevrouw Ploeg Ploeg (Soc), om de wenselijkheid van uitbreiding van dit verbod tot vijftienjarige meisjes in de wet op te nemen, verwierf geen meerderheid. Het werd met 43 tegen 33 stemmen verworpen. De rechterzijde van de Kamer stond hier tegenover de lin kerzijde. De motie-De Kort (K.V.P.) bleek hetzelfde lot beschoren. Deze motie drong er alleen maar bij de re gering op aan die uitbreiding te zijner tijd te verwezenlijken. Zij werd ver worpen met 49 tegen 31 stemmen. Tegen waren de P.v.d.A., C.P.N., A.R., C.H. en S.G. „GROTE ONTEVREDENHEID' VAN PARTIJBELEID TEN AANZIEN Een groep leden van de Partij van de Arbeid wenst over te gaan tot het stichten van een sociaal-democrati sche werkgemeenschap binnen de partij. Deze leden gaan uit van de veronderstelling, dat vele partijge noten mèt hen ontevreden lijn over het politieke beleid ook op inter nationaal niveau van de partijlei ding. Zij verwachten een grote aanhang te zullen verkrijgen, die zij zeker zullen hanteren, wanneer men straks het partijbestuur aan het beginsel program zal herinneren. Men wil zich o.a. fel richten tegen de coalitie met de K.V.P. en de verwezenlijking der P.B.O. Tot de initiatiefnemers van deze sociaal-democratische werkgemeen schap in oprichting behoren de Am sterdamse P.v.d.A.-leden ds. B. Bus- kes, dr. P. Meertens, M. A. van Is- veldt, F. Kief, Sam de Wolff en B. van Thijn, en J. H. Renken uit Scherpenzeel. In een oproep vervolgt „De Te legraaf", waaraan we het bericht ont lenen merken zij op, dat de huidige maatschappij nog altijd wordt geken merkt door klassentegenstellingen welke haar verscheuren. Socialisatie. „De opheffing van deze felle con flicten kan alleen tot stand komen door het socialisme, hetwelk zij in overeenstemming met het beginsel program economisch definiëren als een bestel, waarin de voornaamste productiemiddelen op de gebieden van industrie, bankwezen en trans port zijn gesocialiseerd. „De strijd voor het socialisme is onverbrekelijk met de strijd voor de volledige democratie verbonden". En verderop: „De ondergetekenden ont kennen de bestaansmogelijkheid van een socialistisch streven zonder de mocratie en beschouwen de verwe zenlijking der volledige democratie zonder socialisme als ireëel". De ondertekenaars van de oproep verwerpen een duurzame critiekloze samenwerking (ook al wordt die ge formuleerd als ter wille van de de mocratie) met groepen of staten, welke het kapitalisme in stand wen- RIJKS WERKPLA A TSEN In 1952 verlieten 3733 personen de en 1951 betreft kan gezegd worden, Rijkswerkplaatsen voor vakontwikke ling van het Rijksarbeidsbureau. Wat is er van hen na één jaar terechtgeko men? Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat van de 3161 cursisten ruim 77 pet. werkzaam is in het beroep overeenkomstig de ontvangen oplei ding. Van de overige 572 oud-cursis ten waren 421 onbereikbaar (emi gratie e.d.) en 151 werkloos. De ervaring heeft geleerd, dat in het eerste halfjaar na het volgen van de cursus de meeste moeilijk heden in het nieuwe beroep worden ondervonden. Weet de oud-cursist zich deze kritieke maanden te hand haven dan kan in het algemeen wor den gezegd, dat de scholing het ge wenste resultaat heeft opgeleverd en er voor het bedrijfsleven weer een vakman beschikbaar is gekomen. Van de oud-cursisten is dus byna 23 pet. er niet in geslaagd een zoda nige positie te verwerven als op grond van de opleiding mocht worden verwacht. Zij keerden terug tot hun vroegere arbeid. Wat het nuttig ef fect van de scholing in de iaren I960 dat resp. 75 en 76 pet. van de oud cursisten in de praktijk is geslaegd. Van 1 Juli 1946 tot 1 Juli 1954 heb ben in totaal 35.482 personen een volledige cursus gevolgd. Op 1 Juli j.l. waren 2495 cursisten in opleiding van wie 940 in de 'bouw- en 1555 in de metaalvakken. FLESJE CYAANKALI VERMIST. Op 12 Juli 1954 is door een amb tenaar van »de plantenziektekundige dienst te Wageningen een flesje ver mist inhoudende 10 gram cyaankali en een hoeveelheid kalk. Bedoelde ambtenaar heeft op die dag met de trein gereisd van Wageningen via Arnhem, Utrecht naar Eindhoven Vanaf Eindhoven is hij per autobus verder gegaan naar Nuenen, waar hy zich heeft begeven naar het land goed van prof. Burger. Aangezien cyaankali een zeer gevaarlijk vergif is, wordt verzocht bij vinding de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten en direct de plaatselijke nnlitii sen te houden. En zij wijzen even eens een critiekloze samenwerking af (ook al wordt die gepropageerd ter wille van socialistische doeleinden) met staten of groepen, die de demo cratie verwerpen. De initiatiefnemers zijn zich, aldus de oproep, ten volle bewust, dat „ver breding en verdieping van deze op vattingen een partijgenootschappe- lyk bespreken en bediscussiëren ten zeerste vereisen". „Fouten erkennen". De ondertekenaars gaan van het standpunt uit, dat de tijd rijp is voor een stevige stimulans, welke zou kunnen meehelpen om de partijlei ding in het principiële vaarwater te rug te brengen. Men wil met deze sociaal-democratische werkgemeen schap tevens de C.P.N. de wind uit de zeilen nemen. Men verwacht, dat vele oud-S.D.A. P.-ers, die thans tegen de C.P.N. aan leunen, weer in de rijen van de P.v. d.A. terug zullen keren, wanneer de leiding daarvan zich haar fouten be wust wordt en deze ook practisch er kent. Ds. Buskes en de zijnen zijn de mening toegedaan, dat onder de P.v. d.A.-leden grote ontevredenheid heerst ten aanzien van het partijbe- leid in zake de E.D.G., de herbewa pening van Duitsland, e.d. Een onte vredenheid, die men meent te hebben kunnen beluisteren op afdelingsver gaderingen van de partij. Men zegt o.a., dat, wanneer de P.v. dA. voortgaat een politiek te bedrij ven, die altijd maar weer het ver trouwen van de leden vraagt om de critlek monddood te maken, men meewerkt aan de voorbereiding van een dictatuur. De houding van de Kamerleden uit de P.v.d.A.-fractie wekt critlek, de huidige coalitie met de K.V.P. zelfs weerzin. De vakbondsbestuurders staan verder van de arbeiders af dan ooit tevoren, etc. etc. De initiatiefnemers ontveinzen zich niet, dat hur» streven voor een werk gemeenschap binnen de partij mis schien voor het partijbestuur aanlei ding zal zijn hen als een soort rebel len te kenmerken. Het argument zal dan o.a. wel zijn, dat een dergelijke activiteit een verzwakking, een ver breking van de eenheid naar buiten zou betekenen. Alles wat men wil is echter berei ken, dat de oude beginselen van de partij weer in ere worden hersteld. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft het advies van de Sociaal- Economische Raad gevraagd over een voorgenomen beperkte regeling van arbeids- en rusttijden voor verschil lende groepen werknemers, overeen komstig par. 2 van hoofdstuk IV van de Arbeidswet 1919. Het betreft hier o.a. acquisiteurs, incasseerders, journalisten, melkven ters, ijscoventers. verzekeringsagen ten e.a. Deze vallen nu nog niet on der genoemde wet. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld opmerkingen en eventuele bezwaren tegen de opzet voor het voorgenomen besluit voor 25 September a.s. bij de S.E.R. in te dienen. De nota van de staatssecre taris is gepubliceerd in het medede lingenblad Bedrijfsorganisatie van 10 Juli 1954. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot burgemeester van de ge meente Broekhuizen de heer W. P. G. Linders, ambtenaar ter secretarie in R-r "r.n (T V

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7