Bont allerlei van raadsstukken geeft een beeld van activiteit gemeentebestuur Géén oogkleppen voor paarden Kunstenaars gaan de nieuwe Leidse gebouwen versieren Begrafenis van Prof. Duy vendak 242 Leidse jongens en meisjes haalden schoolzwemdiploma £eidóe V.cvda 40 Jaar bij de Lichtfabrieken Drie collectes Het nieuwe Rijnlandse gemaal te Katwijk aan Zee WOENSDAG H 1ULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 DE LANGE AGENDA Het grote pak agendastukken, dat de redactie gister bereikte had zulk 'n omvang, dat alle stukken en de complete agenda een gehele krant in beslag genomen zouden hebben. Er zijn echter bij de gemeentelijke papieren nog wel enige belangrijke voorstellen aan de raad, die wij de lezers niet mogen onthouden. Zo is daar allereerst het stuk over de dierenbescherming. De dezer dagen overleden voorzitter van de Leidse afdeling van de dierenbescherming, de heer Hugo van Poelgeest, heeft hierin de leidende hand gehad. B. en W- schrijven aldus: een nieuwe kamer voor het school hoofd ingericht en een recreatieruim te, de plafonds worden met board bekleed. De voorzitter van de afdeling Lei den van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft aan de Leidse gemeenteraad verzocht om het gebruik van oogkleppen en opzetteugels bij paarden, alsook het houden van kettinghonden, bij ver ordening tegen "te gaan. Naar aanlei ding van dit verzoek berichten B. en W. het volgende: Het gebruik van oogkleppen is voor een paard onaangenaam. De oogleden kunnen er bovendien door worden beschadigd. Opzetteugels ge ven de hals van het paard een on natuurlijke houding. Het gebruik van deze teugels heeft geen enkel nut en kan op de duur pijnlijk zijn voor het dier. Een verbod, behoudens onthef fing, tot het gebruiken van oogklep pen en opzetteugels is derhalve alles zins te hechtvaardigen. Het kan wor den opgenomen in de Verordening op het houden en op de bescherming van dieren. Ook met betrekking tot de ketting en waakhonden zijn B. en W. van oordeel, dat een regeling te dezer zake op haar plaats is, daar het niet zeker is, dat er inzake het houden van ketting- en waakhonden geen misstanden voorkomen of zullen voorkomen. Zij achten het echter niet nodig dat een zo uitvoerige verorde ning wordt vastgesteld als door de voorzitter v/ordt voorgesteld. De meest eenvoudige oplossing is het houden van kettinghonden te verbie den anders dan met inachtneming van nadere voorschriften. Gisteren meldden wij reeds het voorstel tot bouw van een R school voor gewoon lager onderwijs er zijn echter ook voorstellen om me dewerking te verlenen aan de stich ting van een Gereformeerde school voor gewoon lager onderwijs in het Zuid-Westelijk stadsdeel. Het wordt eveneens een school met zeven klas lokalen en een gymnastieklokaal, bezocht door minimaal 100 leerlingen, Voorts wordt er voorgesteld een be drag van 120 855 uit te trekken voor de modernisering en uitbreiding van het schoolgebouw aan de Plesman- laan. Er komt een nieuwe centrale oliestookverwarming, houten vloe ren worden vernieuwd en het aan tal W. C.'s uitgebreid. Verder wordt RIJWIELBEWAARPLAATS R.K. MEISJESSCHOLEN PELIKAANSTRAAT. Het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R.K. te Leiden verzoekt het gemeentebestuur mede werking'tot het maken van een over dekte rijwielbergplaats bij zijn scho len aan de Haarlemmerstraat 240 Pelikaanstraat 20. De rijwielbergplaats, die gepro jecteerd is op de gemeenschappelijke speelplaats van de scholen Haarlem merstraat 250 - Pelikaanstraat 20, is vrijwel geheel nodig voor het ber- gon van rijwielen van leerlingen dei- school voor v.g.l.o. aan de Pelikaan straat 20. Tot dusver werden de rijwielen te gen het schoolgebouw geplaatst en in de gangen gezet. Deze toestand kan niet worden bestendigd. Naar raming zal met deze aan schaffing een bedrag van ongeveer 1860.gemoeid zijn. Dit bedrag zal worden afgeschreven in 3 jaren. B. en W. geven de raad in over weging, medewerking te verlenen. GRAVENSTEEN. Op 27 Juli 1953 besloot de gemeen teraad het Gravensteen in gebruik te geven aan het Rijk met bestem ming tot Juridisch Studiecentrum der Leidse universiteit. Het Rijk zorgt voor de verdere voltooiing van het complex. Voor de uitvoering van het daartoe ontworpen plan behoeft het Rijk de beschikking over een stukje grond ter grootte van circa 14 M2., beho rende tot de tuin van het perceel Rapenburg 40 en eigendom van het Leidsch Universiteitsfonds. Het Leidsch Universiteitsfonds is bereid door ruiling het voor de vol tooiing van het Gravensteen beno digde perceel grond aan de gemeente af te staan. Het bestuur stelt daarbij de voorwaarde, dat de gemeente zorg draagt voor een gemetselde terrein- afscheiding. Het maken van deze af scheiding is opgenomen in het door het Rijk ontworpen plan voor de vol tooiing van het Gravensteen. VLEESWAREN LANGS DE WEG. Het is de laatste jaren gebruikelijk, met name bij feestelijke gelegenhe den, zoals bij de viering van Leiden's Ontzet, dat neringdoenden op of aan de openbare weg met een kraam of pen, zoals croquetten, warme worst wagen een standplaats innemen en aan het publiek vleeswaren verko- jes, ballen gehakt ey.d. De verkoop van deze waren voorziet blijkbaar in een behoefte, want het publiek maakt veelvuldig gebruik van het gebodene. Een verordening van de straatpolitie verbiedt dit echtar. B. en W. zijn echter van oordeel, dat het verkopen op de openbare weg tijdens feestelijke of bijzondere gele genheden van artikelen, waarin vlees is verwerkt en in het algemeen bestemd zijn om ter plaatse te wor den genuttigd, zoals croquetten, worst en ballen gehakt, mogelijk behoort te worden gemaakt, mits bij de ver koop bepaalde voorwaarden in acht worden genomen. Op hun verzoek heeft de Commissie voor de Strafverordeningen een wij ziging van artikel 51a der Verorde ning op de Straatpolitie ontworpen, in dier voege, dat het verbod van de verkoop van vleeswaren op de open bare weg niet geldt op door ons aan te wijzen dagen en voor door B. en W. te bepalen vleeswaren. 4 y. MILLIOEN AAN GELDLENINGEN. B. en W. ontvingen enkele aanbie dingen voor het verstrekken van geld leningen aan de gemeente. Het col lege stelt voor, aan te gaan: 1. Geldlening, groot 500.000 a pari tegen een rente van 3 y. procent <af te lossen in 40 jaar; 2. Geldlening, groot 1.000.000 a pari voor 5 jaar fix tegen een rente van 2 3/8 procent; 3. Geldlening, groot 2.000.000, van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam a pari tegen 3 y, procent rente, af te lossen in 40 jaar. Alles op eenvoudige schuldbeken- tenis. VERHOGING PENSIOENEN. Bij de „toeslagwet voor gepension- neerden" (26 April 1954) is een re geling vastgesteld, krachtens welke aan hen, die op grond van de pen sioenwetten een pensioen genieten, te rekenen van 1 Januari 1954 af een toeslag wordt verleend. Gemeentebe sturen kunnen die toeslag eveneens verlenen. B. en W. stellen voor dit te doen. BURGGRAVENLAAN. Bij de behandeling van het voor stel van B. en W. tot het beschik baar stellen van gelden voor de straat- en plantsoenaanleg op terrei nen tussen de Burggravenlaan en de door te trekken Van Volienhoven- kade, ten Noord-Oosten van de As serstraat, in de zitting van 12 April jl., diende de heer Huurman (Prot.- Chr.) een voorstel in, luidende: „On dergetekende stelt voor, direct in aansluiting aan de voorgestelde straataanleg de Burggravenlaan over de volle lengte en breedte te doen aanleggen." De raad heeft dat voor stel toen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, Naar aanleiding daar van hebben B. en W. een plan doen ontwerpen. De' kosten worden be groot op 87.000.—. KAPPERSBEDRIJVEN. Op 12 April jl. stelde de raad in handen van B. en W. om prae-advies een verzoek van de Vakraad voor het kappersbedrijf om de in Leiden gel dende winkelsluitingsverordening te wijzigen in dier voege, dat de ver plichte halvedagsluiting voor de kap pers niet geldt in de week vooraf gaande aan Pasen en Pinksteren, zulks in verband met de moeilijkhe den, die het kappersbedrijf in de we ken voor de feestdagen door het slui tingsgebod ondervindt. Het verzoek van de Vakraad achten B. en W. alleszins voor inwilliging vatbaar. In de verordening op de win kelsluiting is reeds bepaald, dat de verplichte halvedagsluiting voor de kruideniers, de drogisten, de sigaren winkeliers, de rijwielhandelaren en de winkeliers in electro-technische artikelen niet geldt in de weken voor afgaande aan de in de Winkelslui tingswet 1951 genoemde tijdvakken vóór St. Nicolaas en Kerstmis. Dit is eveneens geschied met het oog op de omstandigheid, dat sluiting in die we ken ongewenst is in verband met de grote betekenis van de verkoop. Het is niet mogelijk te voldoen aan het verzoek van de Vakraad om te bepalen, dat de verplichte halvedag sluiting wel geldt in de week onmid dellijk volgend op de feestdagen (be doeld zijn de weken waarin de Twee de Paasdag en Tweede Pinksterdag vallen), zulks in verband met het be paalde in artikel 4, tweede lid, der Winkelsluitingswet 1951. Societeitsavond van '"De Natuurvriend" Dat de Leidse aquarium- en ter ra riumhoudersver. „De Natuur vriend" haar maandelijkse vergade ringen weet te animeren werd gis teravond in gebouw Steenschuur 6 op bijzondere wijze bewezen, door het organiseren van een Societeitsavond, welke volkomen geslaagd genoemd mag worden. 8.15 uur opende de voorzitter de heer W. Zwart de vergadering en gaf te kennen, dat het bestuur in prin cipe besloten heeft, het volgend jaar een uitgebreide huiskeuring te orga niseren; dit naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van genoemde ver eniging in 1955. Notulen, ingekomen stukken gle den vlot onder de hamer, zodat de nodige aandacht besteed kon worden aan het bezoek, dat de leden, in verenigingsverband aan de tentoon stelling „Wonderland III" te Antwer- werpen in September a.s. willen gaan brengen. Onder het genot van een kop kof fie die ter gelegenheid van de vieren twintigste verjaardag der vereniging aan de leden gratis werd aangebo den, ontsponnen zich spoedig diepe be schouwingen omtrent vele problemen zoals verkoop van jongbroed, onthar ding van het aquarium en bodem samenstelling. Vele meningen werden hierover ge uit, waaruit weer blijkt dat het pad van de aquariumhouder ook niet al- 1 tijd over rozen voert; al zou men dat wel menen, wanneer men een mooi beplant aquarium met z'n voorbijflit sende exoten bewondert. Na de ge bruikelijke verloting van diverse aquariumfoenodigdheden w.o. een ver warmingselement compleet met ther mostaat werd deze gezellige en onge dwongen avond besloten. Burgerlijke Stand Geboren: Peter Cornells Johannes z van H. v. Kooperen en P. J. G. v. d. Linden; Wilhelmina Geertruida Adriana Jansje d. van M. de Graaf en M. W. Saarloos; Louise Wilhelmina d. van W. Rasser en J. Telgen; Gijsber- tus Wilhelm z. van S. Houwaart en A. Broekhuizen; Rudolf z. van K. R. Oosterhuis en M. Koolhaas; Nicolaas z. van J. C. v. d. Plas en C. van Bee- len; Neeltje Wilhelmina d. van E. v. d. Vijver.en W. de Mooij; Willem Ge- rardus z. van W. Bosman en P. W. v. Tol; Willem Frederik z. van W. Har- tevelt en M. Karei; Hendrika d. van J. de Ru en E. J. Flanderhijn; Fran- ciscus Abraham Hendricus Petrus z. van P. J. Raaphorst en M. J. S. Cas- telein; Antonius Johannes Maria z. van P. C. Schouten en C. H- Roele- veld; Josephina Carolina Maria d. van S P. Tuithof en J. C. Koch; Wijbigje d- van J. de Groot en M. H. van Hees; Abraham z. van S. Onderwater en A. v. d. Waals; Simon Adrianus Maria z. van G. C. Matheijsen en H. M. A. van Dam; Jan z. van J. Rijsdam en M. de Wit; Irene Erica d. van G. Ver- Onder enorme belangstelling is gister op de beraafplaats Rhijnhoi te Leiden het stoffelijk overschot van prof. dr. J. J. L. Duyvendak, in leven hoogleraar in het Chinees aan de Leidse Universiteit, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich de ambassadeurs van Amerika Japan, prof. Sassen namens de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de rector magnificus van de Leidse universiteit, de presi dent-curator en diverse curatoren, zeer vele hoogleraren van de Leidse universiteit en collega's van de over ledene van andere universiteiten, af gevaardigden van het instituut voor Sociale Studies in Den Haag, afge vaardigden van de United States Education Foundation, de burgemees ter van Leiden, mr. jhr. F. H. van Kinschot, leden van diverse studen tenorganisaties, de voorzitter van het Nederlands-Amerikaans Instituut, de heer W. C. Korthals Altes, en verte genwoordigers van zeer vele organi saties, die contact hebben met het wetenschappelijk werk op hel ge bied van de Chinese taal en letter kunde. Bij de groeve werd slechts ge sproken door ds. A. Duyvendak, een broer van de overledene, die prof. Duyvendak kenschetste als een gToot geleerde en een diepvoelend mens. Hij dankte namens de familie, waar na in de aula zeer velen de familie condoleance betuigden. Het verfraaien van openbare ge bouwen e.d. en het aanbrengen van decoratieve versieringen in schoolge bouwen, achten B. en W. een belang rijk onderdeel van de werkzaamhe den op cultureel gebied, waarop naar hun mening de overheid een stimu lerende taak heeft te vervullen. In navolging van hetgeen thans door het Rijk en in andere gemeen ten in dit opzicht geschiedt, menen zij, dat ook onze gemeente aan een actieve cultuurpolitiek haar bijdrage behoort te lbveren door ten aanzien van die bouwwerken, welke daarvoor in aanmerking komen, een bedrag van ten hoogste 1 y2 van de bouw som te bestemmen voor de decoratie ve versiering van die bouwwerken. De aard van deze versiering kan uiteraard zeer .uiteenlopen (bijv. beeldhouwwerk, schilderijen, wandta pijten, mozaieken, gebrandschilderde ramen e d.) en de toepassing zal mits dien worden bepaald door de moge lijkheden, welke ieder gebouw afzon derlijk heeft. Een uitspraak van de raad om in voorkomende gevallen 1 van de bouwsom voor genoemd doel beschik baar te stellen, achten B. en W. dan ook zeer gewenst en zij doen daartoe het voorstel. Spanning in Overdekte Niet minder dan 242 Leidse jon gens en meisjes hebben Maandag en Dinsdag ln de Overdekte gezwommen voor het schooldiploma. De uitslagen volgen hieronder (85 voor diploma A en 157 voor diploma B). Mariaschool (Zr Aquino): Meisjes a.: Karin van Dongen, Gineke Bieg- straten, Annemieke van Eyken, Ria Vuurpijl, Joke van der Klugt, Elly Genang, Nelly van Kasterop; b.: Le- ny van Brussel, Cia van Oerle, Willy Harteveld. Barbaraschool (Zr. Maritzka) meisjes a.: Lies Devilee, Marian van Noort, Tiny v. d. Reyden, Corry de Jong, Ria v. d. Latum. Bernadette Mossink, Sjaan van der Meer, Paula Beid, Geerdinea Schneiders, Lia van Hofwegen; b.: Elly de Roode, José Dieben, Hanny Coster, Leny van dei- Hoeven, Bep de Bruyn, Els v. Duyn, Ria Jurissen, Marian van Noort, Til ly la Rivière, Leny Kukler, Corry Stipdonck, Anneke Houps, Annemie ke Overdevest, Anneke van Zanten. Duivenbodestraat (Van Weerlee): meisjes a.: Marijke Pasman. Catharinascliool Krauwelsteeg: meisjes a.: Truus Blom, b: Joke Brandt, Truus van der Pouw Kraan. Corrie Bentveld, Hanneke Kouwen- berg. Lconardusschool (Van Oudenho ven): meisjes a.: Sjaan van der Steen, Carla Pot; b.: Nelly Abelman, Thea Kerkvliet, Rietje de Winter. H. Hartschool (Engelmlndis Zr.): meisjes b.: Anneke Lindenhof, Ria Gerdens, Jetty Ouwerkerk, Annie v. Staden. Driftstraat (Riks): meisjes a: Tiny Bekooy, Greetje Frank, Nelly Moo- ten, Ria Teske; b.: Evi Kret, Leni van der Vos, Elly Bekooy, Tiny de Kier, Leny van der Broek, Sisca de Graaff, Bep Vogelenzang. Maresingel (Berkenbosch): meis jes a.: Elly van Heeringen, Loes van Leeuwen; b.: Janny Rozier. Oosterstraat (De Jonge): meisjes a: Anneke Erades, Elly Sturm; b.: Anneke Ouwersloot. Pasteurstraat (Kalsbeek): meisjes a.: Alie Diersman;- b.: Greetje Pie- kaar, Rietje Borst. Rapenburg (Zandvliet) jongens a: Leo van Dinter, Guus Roelandse; b: Peter van der Hoorn, Frans van der Klugt, Paul Perquin, Sjaak Groenen dijk, Han Duindam, Dré v. d. Brink. St. Pancratiusschool (Hettinga) jongens b: Jan Visser, Wout Polanen, Paul Sloos. Franchimontlaa» (Kaptein). jon gens a: Henny Kamerling, Ton Zwa german, Tom Hiesenbeek, Jan Raap horst: b: Klaas Walenkamp, Paul Cubbens, Nol Verkley. Caeciliastraat (Vreeburg) jongens a: Menno Devilee; b: Frans Sala, Piet Ammerlaan, W-im Colla, Bert van Brussel. St. Leonardusschool (Van Ouden hoven) jongens b: Tóm Martijn, Wim Langezaal, Frank Langezaal. Zuidsingei B. (Slegtenhorst) jon gens a: Henny Zandvliet; b: Gerrit de Vink, Jan Sinteur. Langebrug B. (Van der Hoogt) jongens b: Henk Boeff, Cok de la Rie, Freddie Buijzen. Lusthoflaan (De Vries) jongens a: Joop Gijsman, Sjaak Rijnsburger; b: Daan Koot. Driftstraat (Riks): jongens a: Hans Seelbach, Aad van der Spek, Loek Brugman; b: Henny Zierikzee, Jan van Poelgeest. Pasteurstraat (Kalsbeek) jongens b: Willy van der Zeeuw. (Wordt vervolgd) lind en D. Heesterman; Adriaap Hen drik z. van A. Bogaards en W. van Riet; Jacob Hendrik z. van H. Krijgs man en L. Haasnoot; Maria d. van W. F. van Rossen en M. Kapaart; Theodorus Dirk z. van H. Zuidema en A. Sjardijn. Gehuwd: N. Rietkerken en H. A. van den Vleklcert; W. C. van Zijp en C. M. Smit;W,J. Wagemaker enH.D. Hartevelt;J. Kleynenbergen J. A- D. Overleden: P. v. d. Drift m. 54 j:. M Mè Olsthoorn wed. van Luijten, 69 j.; J. J. L. Duijvendak m. 65 jH. van Poelgeest m. 75 j.; A. de Knegt wed. van; de Loof, 76 j.; J. Mark wednr. 76 j.; W. T. Verbeij m. 52 j.; C. van Weelden m. 46 j.; T- P. van den Nou- land m. 69 j. Gistermiddag is in de consisto rie van de Oosterkerk aan de Lange- straat een nieuw wtfkgebouw van het Oranje-Groenekruls officieel opend. De voorzitter de heer J. Roorda, wethouder S. Menken en de heer P. J. Kaiser sprake,n toepasse lijke woorden, waarna het gebouw, dat gevestiegd is aan de Langestraat 67, werd bezichtigd. - Wandelaars rond het stadhuis werden gisteravond verrast met een extra klinkende notentractatie die van het carillon neerdaalde. De be kende beiaardier Jos Serrée uit Amersfoort had achter de toetsen plaats genomen en speelde tussen half adht en negen onder meer een noc turne van Chopin, een jmanuet van Mozart en Walzer van Brahms. Heren kerkzangers worden ver zocht medewerking te willen geven aan een Gezongen Huwelijksmis op Donderdag a.s. 's morgens om 10 uur. Par. O.I.Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Aan de door de Reddingsbrigade van Schoonhoven uitgeschreven pres tatietocht 5 km, zwemmen in de Lek, op Zaterdag 10 Juli j.l. is door 5 le den van de Leidse Reddingsbrigade met succes deelgenomen, te weten: de dames mej. A. Borg, mej, M, v, d. Hoeven, mej. B. Rietberg, mej, M. C. Stikkelorum en de heer G. P. Wijtsma. Gisteren herdacht de heer H. Cor net, werkzaam aan de Stedelijke Electriciteitsfabriek, het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van deze instelling. De heer Y. Ylkema, directeur der fabrieken, wees er in zijn toespraak op dat er alle reden ia, om de heer Cornet namens gemeente bestuur en directie dank te zeggen voor de langdurige en stipte plichts vervulling. De oorkonde, alsook de bekende enveloppe met inhoud beze gelden deze waardering voor de waardevolle prestaties van de heer Cornet. De directeur besloot met een hartelijke gelukwens, waarbij andere superieuren zich aansloten. Een delegatie van de personeels vereniging complimenteerde de jubi laris eveneens, wijzende ap zijn colle gialiteit van de jubilaris, waardoor hij zich een goede plaats in aller harten veroverde. Een tastbaar bewijs van de waardering van het personeel was hem inmiddels reeds aangebo den. Tevoren was de heer Cornet in de kring van het personeel der Centrale op hartelijke wijze gehuldigd. Eni ge gepensionneerde oud-collega's waren daarbij. Hier was het de be- drijfschef, de heer H. F. Barg, die op het grote plichtsgevoel wees van de heer Cornet, de man die zijn zaken altijd volkomen in orde heeft en op wie men steeds kan rekenen. Namens het bestuur van de Alg. Bond v. Ambtenaren sprak de waar nemende voorzitter der afdeling Leiden, de heer H. v. Woudenberg. Deze wees er op, dat de heer Cornet tevens 40 jaren lid van zijn vakorga nisatie was en steeds voor de belan gen van zijn collega's op de bres stond. Voor zijn trouw aan de orga nisatie overhandigde spr. een aan denken aan deze dag. Vervolgens spraken uit de kring van het perso neel en oud-personeel der Centrale de heren C. A. Visser, G. de Vos, P. H. ter Haak en J. v. d. Hoeven, die uit de loopbaan van de heer Cornet menige aardige episode in herinne ring brachten. De heer Cornet gaf allen zijn har telijke dank en verzekerde, dat hij en de zijnen aan deze dag een pret tige hernnering zullen bewaren. 13 Kinderen, die het ouderwijs op een normale lagere school niet kun nen volgen, omdat zij lichamelijk ge brekkig zijn, ontvangen onderwijs op de Leidse Mytylschool. In de toekomst zal dit aantal toe nemen. Er is een ongedacht getal kinderen, dat aangewezen is om in deze school te worden opgeleid. Daar voor is het nodig meer lesruimte te verkrijgen. Ieder kind krijgt onderricht en een lichamelijke behandeling, al naar het behoeft. Ieder kind heeft een speciaal voor hem gemaakte werkstoel en les materiaal. Het is vanzelfsprekend, dat onder wijs, in deze vorm gegeven, zeer gro te kosten met zich brengt. Het gemeentebestuur van Leiden heeft dan ook vergunning gegeven om door middel van een collecte ge deeltelijk in deze kosten te voorzien. De collecte wordt gehouden in de week van 19 t.m. 24 Juli as. Het be stuur van de Myty-Stichting doet een dringend beroep op alle Leidenaars een gave, hoe klein ook, af te staan voor hun zo zwaar gehandicapte stadgenootjes. Zaterdag a.s. houdt de Leidsche Buitenschool haar jaarlijkse collecte ten bate van het zwakke Leidse kind. Ook voor dit doel is veel geld nodig. Collectanten (die in groten getale verwacht worden) kunnen zich mel den tot Vrijdagavond 9 uur Oude Rijn 64A en Zaterdag in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn t.o. het Stadhuis. Aan het slot van de huis aan huis-collecte van de R.K. T.B.C.-be- strijding- deelt ons het bestuur mede, dat het resultaat is een bedrag van 1.078 gulden. Het bestuur wacht nog enkele speldjeskussens, die niet zijn ingeleverd op het adres: J. Compier, Oude Vest 121. EXAMEN COSTUMIèRE CATHARINA-SCHOOL. Aan de Catharina-school, Krauwel steeg 8, te Xeiden slaagden Maandag j.l. voor Costumière: J. v. Diemen, W. de Dubbelden, H. v. d. Mey, L. v. Maasdam, R. Vermeulen, R. Onder water, J. Visscher, T. Vork, J. Rot teveel, N. Zwetsloot. Op Dinsdag j.l. slaagden: R. Beren- fenger, L. v. d. Berg, D. de Bree, L. v. Diest, A. de Boer, H v. d. Geer, G. de Mik, F. Meiman, B. de Vrind, T. Paardekooper, M. Zwetsloot. Geen afgewezen candidaten. Laatste Berichten VERGIFTIGE KOLEN GESTOLEN. De commissaris van politie te Bre da heeft bekend gemaakt, dat in de nacht van 13 op 14 Juli te Breda bij een tuinder ongeveer 15 savoye ko len zijn ontvreemd. De dader en eventuele kopers worden gewaar schuwd, dat deze kolen door bespui ting zeer vergiftig en gevaarlijk voor de consumptie zijn. TWEE SLACHTOFFERS VAN DE TOUR. Woensdagmorgen om 11 uur werd aan 94 renners het startsein gegeven voor de zevende eappe van de ronde van Frankrijk van Brest naar Vannes óver een afstand van 211 km. De Span jaard Langarica en Ruffet van de Franse West-ploeg zijn niet vertrok ken. Marktberichten WOERDEN. 14 Juli. Kaas. Aan voer 218 partijen kaas. De prijzen wa ren: le soort 2,102.16, 2e soort 1.992.09, extra kwaliteit tot 2.42 per kg. De handel was kalm. Zoals reeds eerder gemeld wordt door Rijnland een modern electrisch gemaal te Katwijk gebouwd. Tot de bouw van dit gemaal is besloten, toen vast stond, dat het bestaande stoom gemaal met schepraderen, dat reeds van 1880 in bedrijf is, zulke ouder domsgebreken vertoonde, dat nog slechts voor een gering aantal jaren voor een bedrijfszekere toestand zou kunnen worden ingestaan. Dit oude gemaal heeft een maximumcapaciteit van 2 millioen M3. per etmaal. Vrr de gelegenheid tot de bouw van ec nieuw gemaal is gebruik gemaakt o de maximum-capaciteit te vergrot: tot ruim 4 millioen M3 per etmaal,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3