RIJNSTREEK Chefarine „4" doet wonderen I De terreur in Noord-Afrika Groot aantal woningen komen voor sanering in aanmerking „De Heerlijkheid Hoogmade' willen blijven musiceren Hebt U last van reisziekte? WOENSDAG 14 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Nederland heropent zijn kapitaalmarkt Guldenslening aan Wereldbank Heden is het prospectus gepubli ceerd der emissie van 40.000.000 15- jarige obligatiën 3pet. Nederland se guldenslening 1954, ten laste van de Internationad Bank for Recon- strlction and Development, meer be kend als de Wereldbank. De emissie geschiedt door een syndicaat van 14 Nederlandse banken onder leiding van de Nederlandse Handels-maat schappij, N.V. Amsterdam. Het feit, dat Nederland met deze uitgifte van obligatië in guldens ten laste van de Wereldbank zijn kapi taal markt heeft heropend, moet van enorme betekenis worden geacht, en is een weerspiegeling van de grote vooruitgang, die hier na de oorlog is gemaakt, aldus heeft de heer Eugène R. Black, president van de Wereld bank in Amsterdam tegen de pers verklaard. De heer Black is naar ons land ge komen in verband met de vermelde uitgifte der 3^ procent Nederlandse guldenslening 1954. Het is de eerste maal, aldus de president van de Wreldbank, dat wij toegang tot de Nederlandse kapitaal markt hebben werkregen. De op brengst van deze guldenslening noemde hij een waardevolle toevoe ging aan de financiële hulpbronnen van de bank, die elders nuttig zullen worden besteed. Het voornaamste doel van de We reldbank, waarvan 56 regeringen lid zijn, is: wederopbouw en economi sche ontwikkeling der aangesloten landen door de belegging van kapi taal voor de productieve doeleinden te vergemakkelijken. Het totale bedrag aan uitstaande olbligaties buiten de Verenigde Sta ten is groot 122 millioen dollar, bin nen de Ver. Staten 665 millioen dol lar, zodat het totaal der geconsoli deerde schuld bedraagt 787 millioen dollra. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABlETTEN bi e (Advertentie). INWIJDING KERK TE BLOEMEND AAL. De nog onder pastoor L. Beune be gonnen bouw van een nieuwe paro chiekerk te Bloemendaal nadert haar voltooiing, De huidige pastoor, dr. A. Olierook, heeft medegedeeld, dat de nieuwe kerk, eveneens toegewijd aan de Allerheiligste Drieëenheid, op Dinsdag 14 September a.s. doop mgr. J P. Huibers zal worden geconsa creerd. ZoaLs bekend is in Bloemen daal de zetel van het wereldzieken- apostolaat gevestigd, en daarom heeft do kerk aldaar ook de titel van de Prima Primaria. In overleg met het bestuur van het wereldziekenapoato- laat is thans besloten in de nieuwe kerk een kapel in te richten, welke zal zijn toegewijd aan Onze Lieve Vrouw, Heil der Zieken. ROZENFEESTEN TE LOTTUM. In het Limburgse rozenkwekers- centrum Lottum staan thans onge veer anderhalf millioen rozen in bloei, hetgeen ruimschoots voldoen de is om het op 8 en 9 Augustus a.s. te houden rozenfeest mee aan te kle den. Voor dit feest is gedurende het laatste half jaar midden tussen de bossen van de Kraaienhof even bui ten het dorp een speciaal terrein aan gelegd, dat voorzien is van terrassen, waterpartijen, fonteinen en daartus sen overal rozenbeplantingen. Op een hoger gedeelte is een permanente muziekkiosk gebouwd. Hierop zullen tijdens de rozenfeesten concerten worden gegeven, ook 's avonds wan neer het terrein geïllumineerd zal zijn. Op 8 en 9 Augustus zullen er op de terrassen bloemmozaieken wor den gelegd, die sprookjes zullen uit beelden en op een uitgespaarde ruim te zal een oud-Hollands landschap uit rozen worden opgebouwd. EEN PARLEVINKER OVERVAREN. Ter hoogte van de petroleumhaven te Rotterdam heeft gistermiddag om streeks half twee de sleepboot .Por tugal" van de Ned. Stoomsleepdienst voorheen van Piet Smit jr de roei boot „Wiha", een z.g. parlevinker, overvaren. Het bootje is gezonken en er is een slachtoffer te betreuren. De lijfarts van de bey van Tunis dr. Abderrahman Mami, is Dinsdag avond gewond, toen te La Marsa bij Tunis uit een auto op hem en zijn neef Tahar Mami werd geschoten. Tahar Mami, hoofd van een markt te Tunis, werd zo zwaar gewond, dat h{j later in een ziekenhuis overleed. De aanslag geschiedde op slechts 200 meter van de villa van de Franse resident-generaal. De politie te Rabat (Marokko) heeft Dinsdag acht Marokkanen ge arresteerd, die talrijke aanslagen pleegden en branden stichtten. De bende, die uit twee cellen van vier man bestond, zou sedert Mei alle ter. reurdaden in Rabat op haar geweten hebben. ALPHEN AAN DEN RIJN VRACHTWAGENS BOTSTEN OP ELKAAR. Doordat een onbekend gebleven bestuurder van een vrachtwagen met flinke snelheid de rijrichting van een voor hem rijdende vracht auto met aanhangwagen, bestuurd door de heer L. J. N. van de fa. Noord te Leiden, op de Steekterweg te Alphen aan den Rijn Dinsdagmor gen „sneed", moest deze plotseling sterk afremmen. Hierdoor gleed de vrachtauto met aanhangwagen toch met kraöht door en botste op de voor hem rijdende melkauto van de fa. v. d. Marei te Bodegraven, welke be stuurd werd door de heer T.A.K. Hierbij werd de eerstgenoemde vrachtauto van de fa. v. Noord zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie stelt een onderzoek in en speurt naar de onbekend gebleven vrachtautobe stuurder, die was doorgereden. Eind-examen H.B.S. Voor het eind-examen H.B.S. A zijn alle can- didaten van het Chr. Lyceum ge slaagd, nl.P. Bakker, Hazerswoude; Hil Bulk, Boskoop; H. Byleveld, Lei den; H. Jager, Waddinxveen; Peep v. d. Berg, J. van Dam, Truuk Grijp- ma, Piet v. d. Neut, Nel den Otter en Niesje Raaphorst, allen te Alphen a. d. Fijn. BOSKOOP Geslaagden van Rijkstuinbouwschool Aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop werd het einddiploma met aantekening voor handelscorrespon dentie in de achter hun namen aan gegeven talen behaald door: H. Meyers (F.D.E.), W. Nicolai, H. A. Streefkerk (E.), F. Vink (F.D.E.) en R. R. van Zoelen (E.) te Amsterdam. J. van Reyendam (F.D.E.) te Ber gen op Zoom. G. Noordanus (F.D.E.) te Bilthoven. H. J. Kareman (E.) te Bleiswijk. J. D. den Hengst (F.E.), J. Hoogendoorn (F.), G. H. Kersber gen (E.), J. van Klaveren, J. Kos ter (F.D.E.) en G. Radder (FJD.E.) te Boskoop. E. A. Saeijs (E.) en P. H. Schönfeld (F.D.E.) te Bussum. J. C. de Morée (F.D.E.) te Gouda. E. J. W. Basset (F.D.E.), Fr. J. Berg (E,), L. H. Berg (E.), A. J. Hulshoff en H. W. Kolster (F.D.E.) te 's-Graven- hage. H. Steenborg (E.) te Haren (Gron.), A. J. Thonon (E.) te Heer len. G. Adriaansohe (E.) te Meppel. M. Munning (F.D.E.) te Oosterbeek. A. A. de Goede en B. F. M. Stoop man (E.) te Rotterdam. J. Hennink en J. D. Koert (E.) te Utrecht. R. J. C. van Bergen (F.D.E.) te Venlo. P. H. Steneker te Voorburg. A. M. Schiphort (F.D.E.) te Wageningen. W. R. van Heeckeren (F.D.E.) te Woudenberg. T. Bruins en G. Hane- kamp (F.D.E.) te Zutphen. Voor de middelbare cursus in tuin architectuur slaagden A. Dekens te Annen (Dr.), mej. J. M. H. H. Vree- ling te Boskoop. E. Cornet te Leiden. J. A. M. Panhuysen te Maastricht. OMZETSTIJGING VAN RUIM 50 BIJ N.V. MULDER. Uit het verslag over 1953 van de N.V. Mulder's fabriek van Rollend Materiaal en Landbouwmachines te Boskoop blijkt, dat de omzet van landbouwwerktuigen dalende is doch dat dit ruimschoots kon worden op gevangen door stijging der omzetten van de overige afdelingen. De om zetten van het gehele bedrijf over 1953 overtreffen die van 1952 met méér dan 50 procent. De opdrachten konden over het algemeen tegen lo nende prijzen worden verkregen, terwijl het bedrijf het gehele jaar volledig was bezet. Hierdoor kon een vrü bevredigend resultaat worden bereikt. Deze ruime bezetting kon tot he den in het nieuwe boekjaar worden gehandhaafd. Gezien de huidige or derportefeuille en de thans reeds bekende resultaten wordt verwacht, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden de resultaten in 1954 niet bij die van 1953 ten achter zullen blijven. Uit de winst ad 93.283.— (vorig jaar 13.089) wordt een dividend voorgesteld van 6% (v. j. 4Vt Waterpolo. Uitslagen van de te Boskoop gespeelde wedstrijden: Da mes Boskoop 1GZC 3, 20; He ren: Boskoop 1BZPC 31. Wilt U iets weten? Vraag: Zonnebloem. Antwoord: Centraal Bureau Zon nebloem, Nieuwe Prinsenkade 6, Breda. Giro 310082. Vraag: LeidenKerkrade. Antwoord: Leiden: Utrecht, Eind hoven, Weert, Edht, Sittard, Heerlen, Kerkrade; 215 km. Vraag: Katlh. jeugdherbergen om geving Arnhem. Antwoord: Parochiehuis St. Marti- nus, Beek (Geld.)„De Hemelbergh" Schaarsbergen; Vacantiehuis Krim- dal" Hoenderloo: „Stanislaus Kolleg" Hoog Elten, ,,'t Eikenhoekje", Ede. Vraag: Nederlanders in Tour de France. Antwoord: In 1952 haalden allf Nederlanders Parijs. Vraag: Tour de France. Antwoord: Het landenklassement van de drie best geplaatste renners van een land worden de gemaakte tijden opgeteld. Het doet er dus wei rig toe, hoe de andere renners ei voor staan. Het gemis van Thijs Roks dringt dus niet tot in de hoogste la gen door. BODEGRAVEN GEMEENTEPERSONEEL OP STAP Voor de eerste maal in de historie is het personeel in dienst van de ge meente een dagje uit geweest. Des morgens om 9 uur stond de bus al klaar, waarin behalve de burgemees ter, mr. J. Croles, en de beide wet houders, de heer A. R. v. d. Heijden en de heer C. Karssen, ook de gehele staf ambtenaren en het personeel in de buitendienst van hoog tot laag ge zeten waren. De eerste étappe leidde naar 's-Hertogenbosch waar natuur lijk de St. Jan 'bezichtigd werd. Van hier ging het naar Overloon. Daar het bekende oorlogsmuseum. In deze plaats werd de lunch gebruikt. Toen werd koers gezet naar Rotterdam. Eerst bezocht men diergaarde Blij- dorp, waarna allen gingen aanzitten voor het diner. Mr. Croles sprak een woord van welkom aan tafel en hij uitte zijn blijdschap over het sla gen van deze dag, die als proef be doeld was. Namens de ambtenaren dankte de gemeentesecretaris, mr. Vonk. De heer Breekveld, gemeente ontvanger, sloot zich aan by de ove rige sprekers, De laatste spreker was de heer J. van Loo, dié deze dag had uitgestippeld en voorbereid en de lof, hem door de burgemeester gebracht, afwimpelde op B en W, die deze trip mogelijk hadden gemaakt Via Kra lingen, waar nog even verpoosd werd bereikte men ca. half elf Bodegraven. HAZERSWOUDE Toen mej. M. J. Verkerk, ach ter op het rijwiel van haar verloofde meereed, kwam zij met haar rechter hand tussen de spaken van het wiel, en liep zodan:.?e verwondingen op, dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De dames mej. M. van den Bosch, G. Ruis en A. Slootweg Nd. slaagden te Leiden voor het Mulo-diploma A. Geboren: Gerard us Adrianus z. van J. G. van Amsterdam en B. C. van 't Hart; Johannes Wilhelmus z. van M. J. Boere en W. G. Roeleveld; Franciscus Hugo Jozef z. van M. J. Kompier en M. C. Heemskerk; Maria Cornelia d. van A. H. Uljee en C. M. Witteman. Ondertrouwd: Adrianus Petrus An- tonius Straathof 23 j. en Klasina Cor nelia van Vliet 21 j Gerrit Willem van Klaveren 25 j. en Maria Neeltje Koetsier 24 j.; Johannes van der Werf 27 j. en Johanna Geertruida Bos 27 j. Getrouwd: Leendert de Ruiter en Christina Petronella van 't Wout; Ja cobus van Emmerik en Maria Martina Verhorik. Overleden: Albert Jan Schrijver 35 j., echtg. van A. C. de Jong; Dirk Sol 79 j., echtg. van W. Eindhoven; Daniël Carel Willem Wijkmans 79 j., wedn. van J. C. van Wijk. RIJNSATERWOUDE Kind verdronken Gisteravond om 7 uur is in de vaart nabij de ouderlijke woning het stoffelijk overschot gevonden van het 2-jarig dochtertje van de heer D. Bakker. Het kindje was tijdens het spel te water geraakt en verdronken. ALKEMADE In een prac-advies aan de gemeen-1 straks met de bouw van nieuwe wo- teraad verwijzen B. en W. naar het ningen in dit dorpsgedeelte een aan- artikel in het sociaal economisch rap-1 vang zal kunnen worden gemaakt, is port, waarin gewag wordt gemaakt over de woningtoestanden in deze gemeente, die in het algemeen zeer ongunstig afsteken tegenover de meeste gemeenten in ons land. Niet minder dan 33,1% van de gehele woningvoorraad dient op zeer korte termijn in het saneringsplan te wor den opgenomen. Een lijst van meer dan 200 woningen is aan het college van Gedeputeerde Staten gezonden ter verkrijging van extra contigent voor krotopruiming. In het dorp Nieuwe Wetering ligt het percenta ge voor te saneren woningen het hoogste. In het dorpsgedeelte moet hier 55.2% van het aantal woningen worden vervangen door nieuwe wo ningen. Teneinde verzekerd te zyn, dat NIEUWKOOP 500 Zeeverkenners n^ar Nieuwkoop De zeeverkenners van de Neder landse padvinderij kwamen vier jaar geleden voor het eerst in een natio naal kamp bijeen in Ter Horne nabij het Snekermeer. Bij die geslaagde bijeenkomst werd besloten, eenmaal in de vier jaar een nationaal kamp ergens in ons land te organiseren. Als gevolg van dit besluit vindt van 28 Juli tot 5 Augustus aanstaande het tweede kamp plaats te Nieuwkoop. Ongeveer 500 zeeverkenners, leden van 25 van de rond 80 groepen die er in ons land bestaan, zullen met hun ongeveer 100 boten een week lang kunnen genieten van de schoonheid van dit watersportgebied. Van deze circa 500 deelnemers ko men er 162 uit Leiden en omstreken, namelijk 30 uit Leiden, 41 uit Kat wijk, 32 uit Noordwijk, 28 uit Was senaar, 16 uit Alphen en 15 uit Voor schoten. Vier jaar geleden bedroeg het aan tal deelnemers ongeveer 700 uit 32 groepen, doch ditmaal zijn de Katho lieke zeeverkenners als gevolg van diverse organisatorische en financiële omstandigheden afgevallen. De deelnemers zullen voor een deel overnachten in de eigen boten on geveer 100 boten van allerlei aard cn grootte worden meegebracht en voor een deel in een tentenkamp, dat wordt opgeslagen in een weilandge bied nabij de Mije in de buurt van het Zuideinde der Noorderpias, waar een korte directe verbinding met het plassengebied bestaat en dat boven- djen gelegen is in de buurt van het zwembad en de voornaamste jachtha vens en ontspanningscentra. LOFLIED OP NIEUWKOOP. Al verschillende malen hebben zee verkenners him vacantie doorge bracht op onze plassen. En dat de schoonheid van dat plassengebied niet aan de „verkenners-aandacht" is ontgaan blijkt wel uit het artikel dat we lazen in de „Verkenner" van Juni 1954. Als uit een reclamefolder "ldinkt hun uitroep „Nieuwkoop zien is van Nieuwkoop houden"In het arti kei betoogt men dat Nieuwkoop niet alleen een lustoord is voor zeever kenners dus voor de watersport liefhebbers in het algemeen, maar dat er ook veel te genieten valt op het gebied van flora en fauna. In het be gin der twintigste eeuw, aldus „De Verkenner", werden de plassen ont dekt door natuurliefhebbers, die er flora en fauna kwamen bestuderen, want het bleek, dat in dit eigenlijk door de mens gevormde stuik half- land-half-water zich een planten groei had ontwikkeld, welke zUn weerga niet heeft in aantal, in schoonheid en in zeldzaamheid. Dan gaat de schrijver over op de historie van het dorp en beschrijft het nodig dat de gemeente de be schikking heeft over gronden, die teschikt zijn voor woningbouw. Van e Sythoff Stichting te Rotterdam heeft de gemeente een aanbieding voor aankoop ontvangen van een perceel grond groot 3000 m2 waar op onmiddellijk 10 woningen kun nen worden gebouwd. B. en W. stel len de raad voor tot aankoop van deze grond over te gaan. hoe de plassen eigenlijk zijn ont staan. Enigszins verwonderd is de schrij ver wel, dat de Nieuwkoopse bevol king zo hartelijk is, want „Nieuwkoop ligt vlak bij de Rijnstreek, waarvan de bewoners vrij stug zijn", aldus het blad. Als je het dorp ingaat, zo vervolgt men, voel je je direct thuis. Iedereen zegt je gedag en een gesprek met iemand is zo aangeknoopt. En verder is het: „Je hoeft heus niet bang te zijn, dat je niets weet te zeggen, v/ant gedurende het hele gesprek hoef je zelf je mond bijna niet open te doen. De Nieuwkoper vertelt je van alles en reuze gezellig en zeer onder houdend". Verschillende bezienswaardigheden worden in het blad behandeld om tenslotte weer terug te komen op de plassen. Het artikel wordt besloten met een beschouwing, die zeker voor alle va- cantigangers het lezen waard is. „Van de plassen willen we tot slot nog even iets zeggen en dat is wel dit: dat alle percelen in-het gebied van de plassen particulier bezit zyn. De eigenaren gebruiken het riet wat er groeit om geld mee te verdienen. Dit riet wordt gebruikt voor dakbe dekking en voor winterbedekking van bloembollen. Opdat dit riet door vacantiegangers en natuuronderzoe kers niet vertrapt zou worden hébben deze mensen nogal veel bordjes met „Verboden Toegang" geplaatst. Het is wel zaak deze verboden te eerbiedigen." Wij kunnen het met de passages uit het aangehaalde artikel wel eens zijn. Voor hem die het zien wil is het plas sengebied een waar natuurmonu ment. En daarom zal hij voor dat alles eerbied en ontzag hebben en dan geen ogenblik het wagen een takje of een plant of een dier moed willig te vernielen of te doden. In dankbare stemming dat men zo zeer genieten mag, van wat de natuur hier te bieden heeft, zal een vacantie in Nieuwkoop slagen. En om te besluiten met een woord overgenomen uit hetzelfde artikel in „De Verkenner": „Aan Nieuwkoop en z'n bevolking zal het niet liggen. Actie om uit zorgen te komen Het is geen nieuws, wanneer wij hogerhand maar door gebrek aan be vertellen, dat er iets mis dreigt te gaan in Hoogmade. Het verslag van de laatste ledenvergadering van de R.K. Harmonievereniging „De Heer lijkheid Hoogmade" heeft dit wel aangetoond. Meer dan 40 jaren wordt het wel en wee van het dorp daad werkelijk meegeleefd door „de Har monie". En nu is er sprake van, dat deze vereniging zou moeten verdwij nen. Niet door een voorschrift van OUDE-WETERING R. K. KLEUTERSCHOOL. Reeds sedert lange tijd bestaat in onze plaats een grote behoefte aan een R. K. Kleuterschool. Sinds jaar en dag blijven de kleuters van Oude Wetering thuis, of gaan naar de te ver afgelegen scholen te Leimuiden of Roelofarendsveen, of, wat nog er ger is, bezoeken de Protestantse Kleuterschool in onze plaats. Het is inderdaad noodzakelijk, dat aan deze ongewenste toestand een einde komt. In diverse verenigingen kwam de kwestie ter sprake en het gevolg was, dat op 9 April 11. een vergadering werd belegd van vertegenwoordigers der standorganisaties. Op deze ver gadering werd een werkcomité op gericht, dat belast werd met een on derzoek naar de mogelijkheid, en bij gunstige uitslag, de oprichting van een R. K. kleuterschool. Op 21 April kwam dit comité voor het eerst bijeen. Op deze vergadering was tevens aanwezig pastoor Saraber, die zijn goedkeuring hechtte aan het streven van het comité. Als voorzit ter van het werkcomité werd be noemd de heer N. Vonderbank, als penningmeester de heer A. v. d. Salm en als secretaris de heer N. A. M. v. d. Krogt. Ai spoedig bleek, dat de oprichting van een kleuterschool geen eenvou dige kwestie is. Behalve dat men moet beschikken over een localiteit, leerkracht(en) en meubilair, is goed keuring nodig van het episcopaat. En deze goedkeuring was bij in vroeger jaren ondernomen pogingen niet verkregen, wegens het eenvoudige feit, dat de parochie de kosten niet kon dragen. Het comité zag zich voor al deze moeilijkheden geplaatst en consta teerde, dat het ook hier, zoals in veel dingen, weer gaat om de centen. Met geld kunnen alle genoemde moeilijk heden worden overwonnen. In verband hiermede was dan ook de eerste openbare actie een circu laire en eerf geldinzameling. Deze geldinzameling moest regelmatig worden gehouden en minstens 1000 per jaar opbrengen. Eerst dan zou men zekerheid hebben, dat het moei lijke werk kon worden voortgezet. De inzameling zal, zoals uit de ver gadering van 13 Mei 1.1. blijkt om streeks 980— per jaar opbrengen, wanneer tenminste ieder zijn vastge stelde vrijwillige bijdrage betaalt en blijft betalen. Toen dit was vastgesteld werd om goedkeuring van het episcopaat ge vraagd. Deze goedkeuring werd wel verkregen, maar onder voorwaarde, dat de school niet behoefde te be staan van min of meer toevallige ba ten, zoals de opbrengst van verlotin gen of andere acties. Men moet kun nen rondkomen met de middelen, die de exploitatie van de kleuterschool opbrengt. Dat wil zeggen met de vaste opbrengsten zoals subsidie, schoolgeld en vaste donaties. Hier door is het, zeker de eerste jaren, vrijwel ondoenlijk om met de bouw van een nieuw gebouw te beginnen Immers hiervoor is een kapitaal on middellijk nodig en dit is er n;et. Dit kapitaal zal dan moeten worden op- gespard uit de ingezamelde gelden. Het duurt echter te lang naar de zin van het comité om met het kleuter onderwijs eerst na verloop van jaren te beginnen. Daarom wordt er thans naar gestreefd om zo spoedig moge lijk te komen tot een noodonlossing Men zal trachten een localiteit te hu ren, of, wat nog beter is in bruikleen te krijgen. Ook zal de raad worden ingewonnen van het Gemeentebe stuur De eerste staopen in die rich ting zijn reeds gedaan. Inmiddels gaat de geldinzameling gewoon door, want het belangrijkste probleem voor de oprichting blijft de begro ting. Die moet sluiten! U ziet, het comité zit niet stil. Rus teloos zal worden gewerkt, tot katho liek kleuteronderwijs te Oude Wete ring een feit is! Laat iedereen echter goed onthouden, dat het moeilijke werk alléén tot stand kan worden gebracht met de steun van alle paro chianen van de St. Jacobus Major. langstelling van dt Hoogmadenaren. In deze dreigende moeilijkheden heeft het bestuur aanleiding gevon den om alles eens uit de doeken te doen, omdat het bestuur er van overtuigd is, dat wanneer de Hoogmadenaren alles weten van verdwijnen van de muziekvereniging geen sprake meer is. De muziekvereniging is eigenlijk de kleinste vereniging in Hoogmade en zü is ook de vereniging met de grootste kosten i.v.m. het kostbare materiaal. Reeds jaren zweeft de vereniging op de rand van de onder gang en nu is die dreigende onder gang zeer, zeer nabij. Boven is gesproken over gebrek aan belangstelling. Dit gebrek be staat in twee opzichten: 1. gebrek aan werkende leden en 2. gebrek aan financiële steun. Het tweede gebrek zal mogelijk direct worden tegen gesproken, want velen zyn donateur. Maar de dona teurs kosten de vereniging geld. Een eenvoudig rekensommetje toont dit aan. Donatie 2.50; hiervoor wor den 4 vrijkaarten voor een uitvoe ring gegeven dus deze kaarten bren gen op 0,62 li per stuk. Bü vrije verkoop van kaarten brengen ze ƒ1.per stuk op. Per donateur wordt er dus eik jaar 1,50 op bij gelegd. Het Prins Bernhardfonds (Anjer fonds) heeft een bedrag van f 300, beschikbaar gesteld voor de aan schaffing van nieuwe instrumenten onder voorwaarde, dat ook door de vereniging f 300,—voor dat doel wordt besteed. Zeer zeker een bui tengewoon op prys gestelde bijdra ge, die ook zeer nodig is, maar.... de kas is totaal leeg. Het bestuur doet daarom een be roep op de medewerking van alle Hoogmadenaren. De 300,moet bij elkaar komen om voor 600,te kunnen kopen en bekend met de gulheid van de in woners bij zovele gelegenheden (ouden van dagen, Koninginnefeest, e.d.) stelt het zich voor een dezer dagen bij U langs te komen om een bijdrage van U en van Uw kinderen, die daartoe in staat zijn, in ontvangst te nemen. Voorts is er een voorstel het be staande donateurssysteem dat, zoals wij reeds schreven geld kost, een nieuw systeem in te voeren. Aan al le inwoners zal bij een persoonlijk bezoek worden verzocht donateur te worden voor een bedrag van 0,40 per maand. ZOETERWOUDE Oranjevereniging vierde feest De Oranjevereniging heeft niet te klagen over de medewerking van de weergoden, want enkele uren voor de festiviteiten begonnen hielden re gen en wind op met hun boze tyran- nie en zo konden Schenkelloop en wieler-race voor mannen boven 40 jaar gehouden worden onder, met de maatstaf van deze winterse zomer gerekend, gunstige weersomstandig heden. Om kwart over acht startten de athleten. Van meet af aan nam A. Kraan de kop en ondanks verwoede pogingen vooral van de lopers van de Noord-Aa, die zwaar getraind hadden, hoefde Kraan de leiding niet af te staan. De Bataaf werd alzo kampioen van Zoeterwoude. Als tweede eindigde Th. Engel en derde was C. Onderwater Gzn. De wissel beker voor de best geklasseerde ploeg werd gewonnen door de Noord-Aa-ploeg, bestaande uit A. van Leeuwen, J. van Leeuwen en J. v. d. Post. De prijzen voor de in dividuele klassering waren resp. een fraai gemodelleerd statue en twee medailles. Na dit evenement reden de „oudjes" hun rondjes. De winnaar van vorig jaar, N. Lomans, was ook nu weer de beste. Zijn tempo was hoger dan dat van de rest. Hij reed het peleton dan ook meteen los en sleepte met de premie van drie gul den de eerste prijs, vijftien gulden, in de waoht. De strijd om de tweede plaats was spannender. Hier zege vierde uiteindelijk N. Berg (tien gul den). Derde was J. v. Teylingen (vijf gulden). Hierna stroomden de vele belang stellenden naar het feestterrein waar hevig kermis gevierd werd en de dansmuziek niet van de lucht was. Luid weerklonk het Oh, mijn Papa" en „Seven lonely day" en tegen het middennachtelijk uur gaven de hos sende j..ngens en meisjes een 'idee van de kermis a la Breughel. Tijdig maatregelen nemen HET IS met wagenziekte hetzelf de als met de ellendige toestanden, die kunnen optreden bij zee- en luchtreizigers. Samenvattend noemen we deze aandoeningen „reisziekte". Beter nog zouden we eigenlijk kun nen spreken van „bewegingsziekte". Het zijn namelijk de schokkende, bonzende, stampende of rollende be wegingen van de verschillende ver voersmiddelen, die voor de ziektever schijnselen verantwoordelijk zijn. NIET IEREREEN krijgt last van de reisziekte. Onder de mensen die er wel gevoelig voor zijn, bestaan grote inviduele verschillen. Het is bekend, dat mensen, die al akelig worden bij schommelen of bij het gebruiken van een lift, op reis spoedig klachten hebben: er treedt bij hen hoofdpijn, duizeligheid en braakneigingen op. Bij zulke perso- nenis het z.g. evenwichtsorgaan dat zich bevindt in het slaapbeen, te gen het inwendige gehoororgaan aan blijkbaar zeer .gevoelig. Mensen, die in dit opzicht robus- ter zijn, hebben vrijwel nooit last van wagenziekte, zij worden alleen zee- of luchtziek, wanneer het schip of het vliegtuig al te vreemde capriolen maakt. Voorzorgsmaatregelen. HET MAAKT veel verschil of men uitgerust en opgewekt op reis gaat, dan wel vermoeid of heftig geëmo tioneerd: in het laatste geval komt het veel eerder tot narigheden dan wanneer lichaam en geest in goede conditie zijn. Verder is toevoer van veel zuurstof, dus het toelaten van frisse lucht, van grote betekenis. Zo mogelijk zal men daarom een raam openhouden in auto of trein en op een schip doet men er goed aan, aan dek te vertoeven. Wie speciaal op zee een grote kans Op ziek worden heeft, kan aan boord maar het beste veel gaan liggen. Di rect bij het begin van de reis kan aar al mee worden begonnen. Uitstekende tabletjes. GELUKKIG bestaan er tegenwoor dig middelen, waarmee de meeste lucht, en zeezieken van hun akelige verschijnselen af te helpen zijn. Be ter is het nog deze medicamenten te gebruiken uit voorzorg. Men moet dit echter alleen doen, indien men tot de zeer gevoeligen be hoort óf wanneer er op zee of in de lucht zwaar weer op komst is. De ta bletjes tegen reisziekte bevatten na melijk een stof, die krachtig werkt en die onnodig en overmatig ge bruik schadelijk zou kunnen zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2