Een plotselinge conferentie van de „Grote Drie" Forline redde Franse trui Dulles, Eden en Mendès-France bijeen Hittegolf in Amerika Langzaam zakt het water èn natte huizen terug geeft Molotof voelt zich in zijn wiek geschoten Duitse toeristen in het buitenland Audrey is overspannen Nederlands-Ine1 onesische Uniebesprekingen m WOENSDAG 14 JULI 1954 0 I "m 45stc JAARGANG No. 13244 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mist de trem Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 ONDER HOGE DRUK 1 maal heeft vastgelegd op de fa tale datum van 20 Juli de datum, waarop de onderhandelingen over Indo-China geslaagd moeten zijn of waarop anders zijn regering zal af treden komt langzamerhand in tijdnood. Zodoende rent hij in grote haast heen en weer tussen Parijs en Genève en ontwikkelt een initiatief, dat zelfs Eden en Dulles meesleept. Gisteren is het te Parijs een com plete conferentie van de Grote Drie geworden, daar ook Eden uit Genève meekwam. Engeland en Frank. 0 rijk zullen gisteravond wel al hun best gedaan hebben om Dulles over te halen zijn fiat en dus een Amerikaanse garantie te geven op de voorwaarden, welke de Fran sen bereid zijn te accepteren. Ver moedelijk zal dat neerkomen op een deling van Vietnam in twee helften, zodat het Noordelijk deel met Ha noi en Haiphong aan de rode Viet- minh zal worden overgelaten en de grens zal liggen ergens tussen de 18e en 15e breedtegraad. Dulles hecht geen waarde aan der gelijke afspraken; hij is nog altijd voorstander van een Zuidoost-Azia tisch defensie-pact, op dezelfde wijze als de Navo voor het Westen. Zijn distantie van Genève betekent dus m de practijk: „Jullie kunnen doen wat jullie willen, maar ik doe niet mee". Dat Frankrijk en Engeland deson danks prijs stellen op de steun van de „grote broer" blijkt uit de haast, waarmee zij de besprekingen in Ge nève hebben afgebroken en Molotof in de steek hebben gelaten. Molotof was daar niet over te spreken, al thans hij wendde ontsteniftiing voor. De Russen zijn wat confereren be treft, werkelijk niet voor een klein tje vervaard en zij zouden een vlot temp® zeer zeker hebben kunnen ap preciëren als het in hun voordeel was geweest. Maar hoe meer toena dering Frankrijk en Engeland bij Amerika zoeken des te onvoordeliger is dat voor Moskou, China en de rest. Formeel komt het grote bezwaar van Amerika hierop neer, dat het geen accoord wil sluiten met rood- China, dat van zijn kant ook de over eenkomst in Indo-China zou moeten garanderen. Rood China is n.l. ndet door Amerika erkend en Amerika wil er ook niets mee te maken hebben, zolang het niet met daden bewezen heeft een ordentelijk lid van de vol kénfamilie te willen zijn. De Fransen zijn echter vindingrijk op het gebied van compromissen Beraadslagingen staan onder hoogspanning De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland cn Frankrijk hebben gisteravond in Parijs geconfereerd over de Indo-Chinese bestands besprekingen. Dulles arriveerde te Parijs des middags per vliegtuig uit Washington, Mendès-France en Eden uit Genève. Volgens Parijse waarne mers wensten beide laatgenoemden de Amerikaanse „boycot" van de Ge- neefse conferentie op te heffen en Dulles' afkerigheid van de door Frank rijk nagestreefde vredesregeling te overwinnen. Deze plotseling opgekomen conferentie markeert de moeilijke verhoudin gen, waarin de drie grote Westelijke bondgenoten ten opzichte van elkander geraakt zijn. Amerika en Engeland staan momenteel scherp tegenover Frankrijk wat betreft de Europese Defensie Gemeenschap. Frankrijk en Engeland staan even scherp tegenover Amerika wat betreft de politiek, te voeren in Zuid-Oost-Azië. Beide problemen zijn door Dulles ter tafel gebracht GEEN VERDEELDHEID IN HET WESTEN. Na zijn aankomst op Orly ver klaarde Dullen nog steeds van mening te zijn, dat een NAVO voor Zuidoost- Azië de Fransen van nut zou zijn. Van zulk een NAVO willen Frankrijk en Engeland voorlopig nog niet ho ren. Dulles verklaarde voorts „drin gende Europese vraagstukken" te willen bespreken. Daaronder zal wel De ergste hittegolf die de Verenig de Staten tot dusverre in deze zomer hebben meegemaakt heeft aan ten minste acht mcasen het leven gekost. In Pittsburg en Kansas City wezen de thermometers 49 graden Celsius. Op verscheidene plaatsen heerst ge brek aan water. Midwest City, een stad van 20.000 inwoners moest het zonder drinkwa ter stellen omdat de inwoners bij een temperatuur van 42 graden Cel sius zoveel dronken en zo veel van hun baden gebruik maken dat de waterleiding het begaf. De burgerij heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de gemeente. Wenen is er nog erg aan toe Terwijl in verscheidene delen van het overstroomde gebied in Duitsland en Oostenrijk het water langzaam zakt en de bevolking al weer naar de natte, bemodderde huizen terugkeert, komen de Weners steeds meer in moeilijkheden. De Donau steeg gisteren bij Wenen tot ruim acht meter, de hoogste stand, welke ooit is gemeten, en nog is er geen einde gekomen aan de was van het water. Verscheidene voorsteden van de Oostenrijkse hoofdstad staan reeds blank, maar de Weners blijven kalm en vertrekken alleen als het dringend nodig is naar de hoger ge legen gedeelten van de stad. Op de Amerikaanse vliegbasis Tulln, even buiten Wenen, werkten de Amerikanen en Russen gisteren schouder aan schouder om het veld en de enige weg er naar toe vrij van water te houden. Het leek veel op een wedstrijd, wie van de twee het meeste werk verzette, zei een Ame rikaans officier. Ten Westen en Noorden van de stad zijn verscheidene dorpen er echter erger aan toe; het water staat DE WATERSNOOD Het Hongaarse kabinet heeft een speciale commissie benoemd om maatregelen te nemen met het oog op het overstromingsgevaar, nu de vloedgolf van de Donau Hongarije nadert, aldus radio Boedapest. Het water lekte reeds op 2 plaat sen door de dijken. De dijkbreuken in Oostenrijk hadden echter het ge vaar voor Hongarije minder groot gemaakt. Men verwacht echter over stromingen in het weekeinde, zo werd over de radio gezegd. De Donau steeg in Boedapest gis teren van 25 tot 45 centimeter; het water blijft met dezelfde snelheid rijzen. Meer dan 12.000 leden van de po litie en de brandweer, die de hele nacht doorwerkten, blijven de Do- nau-oevers versterken. Te Wenen staat de „begraafplaats der naamlozen" waar onbekende verdronkenen in de Donau liggen begraven een meter onder water. Men neemt aan, dat in Beneden- Oostenrijk meer dan 20.000 mensen dakloos zijn. de EDG-kwestie moeten worden ver staan. Volgens de Amerikaanse mi nister zouden de Parijse besprekin gen de nutteloosheid onderstrepen van de communistische pogingen, om verdeeldheid te zaaien. Een uur later arriveerden Mendès- France en Eden in Parijs. Mendès- France, vermoeid, ongeschoren en ge stoken in een gekreukt costuum, overlegde op het vliegveld haastig met een dozijn Franse ministers. Deze vertelden hem, wat Dulles had gezegd. Eden en Mendès-France hadden in Genève al een drukke dag achter de rug. Besprekingen met Molotof, Tsjoe En Lai en de reizende Indische ambassadeur Menon. Naar het schijnt, is Mendès-France tot de overtuiging gekomen, dat de communisten in Indo China oprecht vrede wensen, maar dat zij deze vrede onderschreven wil len zien door Amerika. Ongetwijfeld heeft hij Dulles dit onder ogen ge bracht als argument, om mee te gaan naar Genève. De verdeling van Vietnam. Zal men er in slagen de Ameri kaanse minister er toe over te halen, Om Eden en Mendès-France vandaag te vergezellen, als zij, zoals afgespro ken, naar Genève terugkeren. De grote moeilijkheid is de verdeling van Vietnam. Frankrijk en Engeland zijn daartoe bereid, maar de V.S. hebben dat denkbeeld nooit willen aanvaar den. Intussen werd gisteravond in Lon den van gezaghebbende zijde het ge rucht verspreid, dat Engeland en Amerika het „tamelijk wel eens" waren over drie grondvoorwaarden voor een Indo-Chinese regering. Een er van is een verdeling van Vietnam ergens tussen de 16e en 18e breedte graad. Verder moet er uitwisseling van bevolkinggroepen zijn, er moeten Franse steunpunten in het Noorden blijven, de demarcatielijn moet ver dedigbaar zijn. Amerikaanse steun zou afhankelijk zijn van de vraag, op welke wijze de communisten deze punten bereid zijn te regelen. hier op vele plaatsen drie meter hoog. De dorpelingen varen met bootjes door de „gracht-straten" om levensmiddelen te brengen naar de men op de zolders. Ook in Passau, de meest geteis terde stad in West-Duitsland, rees de Donau nog tien centimeter. De politie waarschuwde in deze stad voor besmettelijke ziekten, daar met iedere golfslag opgezwollen kadavers van ratten en andere dieren de stra ten worden ingestuwd. Tot dusver heeft echter geen en kele rivierdijk in Beieren het bege ven, hoewel zij onder zware druk staan. De algemene toestand in deze Westduitse staat is dan ook iets ver beterd. Achter het „ijzeren gordijn" in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije, is de toestand nog steeds ernstig. In Oost-Duitsland, waar reeds 12 men sen de dood vonden in totaal zijn reeds 33 mensen verdronken wordt Dessau, bij de samenvloeiing van de Elbe en de Mulde, ernstig door het water bedreigd. Uit deze stad zijn reeds tienduizenden geëva cueerd. In Tsjedho-Slowakije zijn militai ren bezig met de evacuatie van de inwoners van Horni en Dolni Cerno- sice, beide aan de rivier de Beroen- k., 24 km ten Zuiden van Praag. In Boedapest heeft men gister avond eveneens noodmaatregelen moeten nemen. De regeringswijk, waar de Donau dwars doorheen stroomt, moest gisteravond spoor slags worden ontruimd, terwijl ook enkele andere laaggelegen stadswij ken zullen moeten worden geëva cueerd. In Joegoslavië tenslotte heeft men het scheepvaartverkeer op de grote Balkan-rivier geheel stilgelegd en men bereidt zich ook hier voor op een overstromingsramp. „HULP-RAMP MIDDEN-EUROPA": GIRO 777. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft van de Oostenrijk se legatie een schrijven ontvangen, waarin dank wordt uitgesproken voor de verleende hulp en er op wordt gewezen, dat deze des te waar devoller was, omdat zij zo spoedig werd verleend. In het schrijven wordt ook nog eens herinnerd aan de watersnoodramp, die Nederland trof in Februari 1953. Beide rampen illustreren hoe hulpeloos de mens Door de „Drie" Parijs Minister Molotof is woedend over de plotseling belegde bijeenkomst van de ministers Dulles, Eden en Mendès- France in Parijs. Dat is gebleken uit een in Genève verspreide verklaring van het Sovjet persbureau Tass, waarin een bijzon der heftige aanval wordt gedaan op de onverwachte overkomst van Dul les naar Europa, zo vlak voor het be gin van het tweede deel der confe rentie. De bijeenkomst der Grote Drie, die de hele avond zou voortduren, wordt in de verklaring aangeduid als „een Amerikaanse poging om een accoord over Indo-China te torpederen, juist op het ogenblik dat dit accoord bin nen bereik scheen". De verklaring werd rondgedeeld, twee uur nadat Eden en Mendès- Franse gisteren in het vliegtuig wa ren gestapt, dat hen korte tijd later in Parijs aan de grond zette. In Franse kringen ziet men, vol gens Reuters correspondent Harold King, als voornaamste doel van het haastige overleg der Drie het over winnen van de Amerikaanse boycot van de Geneefse conferentie en van Dulles' afkerigheid van de Franse vredesvoorstellen voor Indo-China. Eden en Mendès-France zouden het Forlini (Franse Reg. ploeg) stuift over de finish te Brest, op de hielen gevolgd door Koblet en Kubler, die resp. tweede en derde werden in de zesde etappe van de Tour. Zelfcritiek President Heuss, bondskanselier Adenauer en verscheidene leden van het Westduitse parlement maken zich op het ogenblik ernstig bezorgd over de houding die vele Duitsers aannemen wanneer zij zich als toeris ten in het buitenland bevinden. De president en de kanselier hebben om een volledig rapport gevraagd. De commissie voor buitenlandse za ken van de Bondsdag, de Tweede Ka- incr, bestudeert op het ogenblik de rapporten over het wangedrag der Duitsers in het buitenland Men is van mening, dat de politieke gevol- zij zich in Nederland gedragen heb ben". Gedat deelde mee, dat een delega tie van zijn partij (de christen-demo cratische) aan de Westduitse minister van binnenlandse zaken had verzocht een opvoedingsprogram op te stel len om de Duitsers te leren hoe zij zich in het buitenland dienden te ge dragen. n.l. eens zijn over de concessies, wel- i gen het waneedrlg noodlottig ke aan de communisten moeten wor- SPIONNAGE-ONDERZOEK AAN DE HAND VAN DE PETROF- DOCUMENTEN. Fergan Osullivan, voormalig pers secretaris van de Australische La- bourleider, Herbert Evatt, heeft Woensdag voor de Koninklijke Com missie voor het Spionnage-onder- zoek bekend document H te hebben geschreven, in 1951, toen hy parle mentair verslaggever in Canberra was voor de Sydney Morning Herald. Hij zei, dat hij het document aan Pakhomof, een voormalig agent van de MVD en correspondent van het officiële Russische Nieuwsbureau Tass, had overhandigd. Petrof verklaarde, dat het docu ment was gefotografeerd en dat af drukken naar Moskou waren gezon den. Op een eerdere zitting had de raadsman voor de Australische rege ring, J. Windeyer, gezegd, dat het document een lijst van de journalis ten van Canberra bevatte, waarop hun politieke richting en sociale ge woonten waren aangetekend. Fergan Osullivan is ongeveer 27 jaren oud en werd in 1953 benoemd tot perssecretaris van dr Evatt, wel ke functie hij bekleedde tot na de al gemene verkiezingen op 25 Mei van dit jaar. den gedaan in ruil voor vrede in Indo-China. Van een bezoek van Audrey Hep burn aan Nederland zal voorlopig nog niets komen. In alle stilte is de ac trice twee dagen geleden in Zwitser land aangekomen in gezelschap van haar secretaresse. Ze verblijft in Gstaad. Haar kamer verlaat ze niet. Het schijnt dat Audrey Hepburn over spannen is en gedwongen een lange rust te nemen. De secretaresse zei, dat er geen sprake is van een ernstige ziekte. Miss Hepburn moet twee maanden rust houden. Een half jaar ingespannen optre den op Broachyay, bovendien nog het spelen van een rol in de film „Sa- bina Fair" van Billy Wilder, welke film thans gereed is, hebben blijk baar te veel gevergd van de krachten van de 24-jarige actrice. Het was haar innige wens om haar familie leden in Nederland te bezoeken, maar op doktersadvies is Audrey Hepburn uit New York regelrecht naar Zwit serland gereisd. kunnen zijn en dat de groeiende ach ting die men in het buitenland voor Duitsland heeft, ernstig in gevaar kan worden gebracht. Gustav Adolf Gedat, lid van- het parlement, heeft zich in scherpe be woordingen over het gedrag van zijn landgenoten in het buitenland uit gelaten. Op een persconferentie ver klaarde hij dat sommige Westduitse toeristen zich schandalig gedragen en dat het tijd wordt dat de rege ring er iets aan doet. Hij gaf de vol gende voorbeelden. Jonge Duitsers razen met topsnel heid op motorfietsen door Franse dorpen. De Fransen hebben maar één woord voor deze woestelingen. Dat woord is „Boche". Deze woestelin gen doen alsof die dorpen hun parti culier bezit zijn. Op het vliegveld van Kopenhagen stapte onlangs een Duitse zakenman een vol vliegtuig binnen en kondigde met luide stem aan: „Ik wil een goe de plaats hebben voor het raam". In Italië werd een Duits parle mentslid door een groep Duitse toe risten met een pak slaag bedreigd, toen hij hun zei, dat zij zich in een openbare gelegenheid behoorlijk moesten gedragen., ,Houd je bek. vette parlementariër", schreeuwden zij. Gedat zei tenslotte, dat hij zelf vijf bussen vol met dronken Duitsers uit Nederland had zien komen. „Ik werd vuurrood van schaamte", zei hij. „Men moet zich eens voorstellen hoe (Geldig van Donderdagochtend tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). nog staat bij natuurrampen van een dergelijke omvang. Inmiddels is door de verstrekking van de goederen een lelijke bres ge slagen in de matereelvoorraad van het Ned. Roode Kruis. Zoals gemeld werd voor een waarde van 150.000 gulden geschonken. Het hoofdbe stuur vertrouwt erop, dat het via stortingen op grio 777 onder het motto „Hulp Ramp Midden-Europa" in staat zal worden gesteld ook de ze bres weer te dichten. Nogal stroef verloop Hoewel na afloop van de Dinsdag middag voortgezette informele be sprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties voor de Unie- besprekingen geen officiële medede lingen zijn gedaan over het verloop van dit overleg, kan in kringen van de Indonesische delegatie een zekere teleurstelling worden waargenomen over de weinige voortgang, die is ge maakt. Trouwens, de woordvoerder van de Nederlandse delegatie, die de vorige week kon mededelen, dat er „sprake was van enige vooruitgang", weigerde gistermiddag, bevestigend of ontkennend te antwoorden op vragen van journalisten of deze vooruitgang zich had voortgezet. Naar uit inlichtingen van Indone sische zijde blijkt, zouden tijdens de informele besprekingen in kleine kring, die tussen de vorige informele gedachtenwisseling door de delega ties van de vorige week Donderdag en gisteren zijn gehouden, in grote lijnen moeilijkheden met betrekking tot de toekomstige financieel-economische verhouding dichter tot een oplossing zijn gebracht door het ter tafel bren gen van Indonesische zijde van een concept-overeenkomst, waarin de hoofdbeginselen voor deze betrek kingen zijn vervat als basis voor ver der overleg. Hiermede was naar In donesisch inzicht de weg geopend voor het verder behandelen van de ontbinding van het Uniestatuut, waarover overigens in het „informele overleg in kleine kring" van de laat ste dagen eveneens een grote mate van overeenkomst zou zijn bereikt. De indruk, dat deze resultaten van het informele overleg sinds Donder dag zouden kunnen leiden tot een spoedige overeenstemming van de conferentie, aldus gaf men van In donesische zijde te verstaan, is ech ter niet geheel bevestigd tijdens de informele gedachtenwisseling van gis termiddag, waarbij zoals men dat noemde de houding van de Neder landse delegatie „stroever" was, dan men van Indonesische zijde op basis van de ontwikkelingen van de afge lopen dagen meende te kunnen ver wachten. Het informele overleg wordt hedenavond om 8 uur voortgezet. WISSELEND BEWOLKT j Wisselend bewolkt met plaat- i selijk enkele buien. Ongeveer de- zelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige Westelijke g wind. s 15 Juli: zon op 4.37 onder 20.54; maan op 20 37 onder 3.45 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM motregen 22 C. OSLO regen 23 KOPENHAGEN geheel bew. 20 AMSTERDAM motregen 16 LONDEN regen 21 LUXEMBURG regen 18 PARIJS geheel bew. 23 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE onbewolkt 21 NICE onbewolkt 24 GENèVE nevel 19 ZüRICH nevel 19 LOCARNO onbewolkt 26 BERLIJN geheel bew. 22 FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN nevel 18 WENEN half bew. 21 INNSBRUCK zwaar bew. 18 ROME half bew. 23 AJACCIO onbewolkt 24 MALLORCA onbewolkt Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. deelt mede: Stabiel zomerweer laat nog steeds op zich wachten. Het depressie systeem, dat enige dagen boven Noord-Duitsland was gelegen en ook in ons land regen veroorzaakte, is nu boven Zweden gelegen. Het wegtrek ken van deze depressie gaf gister avond en vannacht aanleiding tot en kele opklaringen, maar later in de nacht nam de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe, van de Oceaan afkomstige storing. Vanmorgen meldden verschillende stations al weer lichte regen of mot regen. Na het passeren van de sto ring breekt de bewolking, zodat de zon zich af en toe zal laten zien. Er zullen morgen echter plaatselijk ook enkele buien voorkomen. De tempe raturen blijven de komende dagen beneden normaal. Korreltje Zijn eigen houding wordt een be lemmering op het pad van de pessi mist.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1