Graf leidde een vechtlustige rode garde naar de overwinningFerdi Kubler zorgde voor bekroning Vijfde étappe bracht Zwitsers aan de leiding Populaire Van Breenen, goede derde in een uitgezocht sprintersgezelschap Te laat binnengekomen Suykerbuik kreeg een onverwachte suikerprijs Benauwde ogenblikken Nederlanders pikten graantje mee in aanval tegen Franse nationalen Uitslagen en klassementen Vriendschap op hoog niveau In Brink van Est zit meer Schot(te) Eén competitie voor de pret de ander voor de zoete winst £eidö,e QaCf&te&etó kampioen DINSDAG 13 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i Ferdi Kubler heeft de vijfde etappe van Caen naar Saint Brieux gewon nen. Het was een verdiende Zwitserse zege. omdat de strijd van het begin tot het einde in 't teken van de rode ploeg heeft gestaan. Zij waren het, die de tactiek bepaalden en niet slechts bij vrijwel alle uitlooppogingen betrok ken waren, maar ook meestal er het initiatief toe namen. Niemand, die het verloop van de rit voortdurend gevolgd heeft, zal Kubler zijn zege misgun nen. Maar hierbij moet direct worden aangestipt, dat eigenlijk niet hij, maar een andere Zwitser, Graf, het eerst over de streep zou zijn gegaan als het pechduiveltje er zich niet mee bemoeid had. Want Rolf Graf had 20 kilo meter voor de finish de kopgroep van 16 man, waartoe hij behoorde, vaar wel gezegd. En een kleine 5 kilometer verder had hij bijna 1 minuut voor sprong op de anderen. Toen kreeg hij een lekke band, cn daarmee was zijn kans verkeken, gezien het hoge tempo waarin werd gereden. Hij kwam 2 minuten later met het grote peloton binnen. Wagtmans heeft nog prop in de keel een Hoe zwaar deze etappe is geweest blijkt uit het feit, dat 4 renners en niet de eerste de besten, de strijd hebben ge staakt: Barbotin, Marinelli, Blusson en Caput. Urbanic was bij de sluiting van de controle nog niet binnen. De zes an deren, Gelhausen, Molinaris. Agut, Polo, Morn en onze brave Suykerbuyk moch ten op het laatste moment vandaag weer starten. Voor hen werd een tijd van 6 uur 41 min. 30 sec. opgenomen, dat is bij na een minuut meer dan volgens de re glementen (tien procent meer dah de tijd van de winnaar Kubler) was toegestaan. De Nederlandse volgers stonden in een groepje bij de finish hun horloges te raadplegen en berekeningen te maken. Maar hoe ze ook cijferden, ze kwamen steeds weer tot de conclusie dat het groepje van Suykerbuyk te laat was. Gewoon afgesneden. Waarom Suykerbuyk in deze precaire positie is komen te verkeren? Hij zelf verklaarde, dat hij van het begin af aan niet op toeren kon komen. Hij was eenmaal bij Wim van Est achtergebleven toen deze een lekke band kreeg. Toen hij weer opstapte, draaide hij nog slechter, met het ge volg. dat hij bij de tweede verzorging te Dol-dc-Bretagne. 140 kilometer van de start, al vijftien minuten ach ter lag. En deze achterstand werd steeds groter, gelukkig had hij zich kunnen aansluiten bij de vijf andere achterblijvers, die tegelijk met hem te Saint Brieux zouden arriveren, an ders zou het zeer de vraag -zijn ge weest of hij de finish had kunnen ha len. „Ik was zo dood als een pier", zei Suykerbuyk. „Ik kon mijn benen Door de invasiestreek. Het parcours met talrijke venijnige hellingen, gevolgd door even zovele las tige afdalingen voerde door de invasie streek, een landschap vol variatie, heu velachtig, waarin golvende korenvelden De Gele Trui gaf ademmoeilijkheden Wout je opgelucht De Hollanders, aldus verzekeren heden de Franse bladen, zijn goede verliezers. Zij hebben -afstand kun nen doen van de gele trui, zonder kwaad tandengeknars, ja zelfs met een soort opluchting. Volgens een verslaggever van de „Equipe" heb ben zij te kennen gegeven: „Wij had den te veel pijlen op onze boog: de gele trui, de groene trui, het ploegen- klassement, en daardoor hebben wij ons te veel moeten inspannen in het begin van de ronde. Het zou nu wel eens prettig zijn als wij eens ande ren kunnen aanvallen in plaats van steeds aangevallen te worden Wagtmans met name is opgelucht dat hij de al te opvallende gele trui kwijt is: „Sedert Rijssel ben ik ver kouden. ik hoest erg en ik heb moei te met ademhalen. Nu Bobet de ge le trui heeft overgenomen, kan ik mijzelf tenminste een beetje verzor gen...." afwisselden met uitgestrekte bossen, weilanden, moestuinen en boomgaarden. Er kwamen weinig rechte stukken in voor, het was een traject dat geknipt was voor de Bretonse en Normandische ren ners, die de streek als hun broekzak ken nen. Tot grote teleurstelling van alles wat Bretons voelt, kon Jean Robic, de in het Westen uiterst populaire „Biquet" met zijn lastige humeur, niet vertrekken. Hij was gisteren bij de aankomst te Caen in botsing gekomen met een onvoorzich tige fotograaf. Resultaat: een uiterst pijn lijke schouderblessure, waarschijnlijk een spierscheuring, behalve blauwe plekken over het gehele lichaam. Gistermorgen vroeg heette het nog, dat Robic, die in uitstekende vorm stak, zou starten. Maar hij verscheen niet, de pijn was te hevig. En zo werd Robic. evenals het vorig jaar na de Pyreneëen, uitgeschakeld op een ogenblik, dat hij nog tot de kans hebbers moest worden gerekend. De fo tograaf was inmiddels zwaar gestraft en door de wedstrijdleiders uit de karavaan genomen. Ruim een half uur heeft Jos. Suykerbuyik zijn ploegmakkers en de journalisten in de put la ten zitten, Ferdi Kubler had al lang de benauwde ogenblikken na zijn zoveelste reclameflesje appelsap achter de rug, toen de Oostenrijker Kain letterlijk en .ïguurlijk St. Brieux binnen kwaim vallen. Met een laatste jedaalslag sleepte hij zijn fiets en zijn tot op het been vervallen karkas nog net over de streep en ging toen prompt van zijn stok je. Hij was de eerste van een groepje geteisterden, die tot het einde toe het uitnodigend gebaar van de opveerwagen weerstaan hadden. Bij dit groepje dapperen behoorde ook onze Suykerbuyk. Juist toen iedereen dacht dat hij onderweg de trein naar huis maar alvast gepikt had, kwam de brave borst binnen. „Ik kon mijn benen bijna niet meer rond krij gen", zei hij, toen hij met grote teugen zijn flesje appelensap geen reclame leegdronk. „Morgen beter", voegde hij er nog profetisch aan toe, want enige uren later zou eerst be kend worden, dat Suykerbuyk door zijn moedig rijden vandaag mocht starten. Al dadelijk na de start kreeg men vermoedens, die later bewaarheid den worden, over de bedoelingen van de Zwitsers. Een groep van 13 man ging aan de haal cn daarbij waren niet alleen Gilles cn Ruffet van de Bretons-Nor- mandischc ploeg en Gerrit Voorting, maar ook Croci-Torti en Clerici. Voor ting is meegegaan in overeenstemming met de des morgens besproken tactiek. Rustig afwachten, de kat uit de boom kijken en eventueel een graantje mee pikken. Maar niet „vlammen" on voorkomen dat de ploeg na 2 etappe overwinningen 100 renners tegen zich krijgt. Nadat deze eerste ontsnappingspoging was verijdeld door het jagende peleton, ging een kilometer of tien verder Vitet- ta aan de haal. Croci-Torti pakte zijn wiel en fietste achter hem aan maar zonder kop te willen doen. Hij liet zich trekken, af en toe omkij kend, blijkbaar verwachtte hij hulp van een andere rode trui. Die kwam pas op dagen toen de voornaamste moeilijkheid van het parcours, de bijna 4 kilometer lange klim naar Pontfarcy overwonnen was en de voorsprong tot 2 minuten aangegroeid. Toen kreeg hij steun van Schaer, spurtend als een razende en daarmee was de Zwitserse tactiek ge heel duidelijk geworden. Men had te ma ken met een verontrustings-offensief te gen de Franse nationale ploeg, een wel berekende poging om vooral Louis Bo bet, de drager van de gele trui die naar DE HOOFDPERSOON VAN DE TOUR hij zelf verklaard heeft nog niet zijn beste vorm te pakken heeft, tot afmat tende inspanningen te noodzaken. Bobet bleef in het peleton, nauwletttend gade geslagen door Koblet, maar het tempo moest worden opgevoerd en veel ook, daar ontkwamen de Fransen niet aan. Beurt om graantje mee te pikken. Bij Avranches, iets voorbij het monu ment voor generaal Patton, eindigde dit hoofdstuk. En toen begon een nieuwe fase, die via tal van demarrages en jach ten eindigde in de vorming van een kopgroep van 16 man. De Bretonse Gil les en Bouvet behoorden erbij en ook Van Breenen, wiens beurt het thans was om te trachten een graantje mee te pik ken en niet te vergeten 3 Zwitsers: Graf, Kubler en Clerici. Voorts o.m. nog De- ledda, de man die van deze groep het hoogst geplaatst was in het algemeen klassement. Over het zeer geaccidenteer de laatste stuk van het parcours storm den zij. in gesloten gelederen, op de fi nish af, achterna gezet door het grote peleton, dat de achterstand niet groter dan 3]/2 minuut liet worden en waaruit Nolten die zich tevoren ook al kranig had geweerd bij een poging de ontsnap te Vilette, Croci-Torti en Schaer te ach ter halen zich op de laatste kilome ters nog los reed, een eigenlijk niet ver antwoorde krachtsverspilling. Op de wie lerbaan te Saint Brieuc won Kubler, zoals te verwachten was, de eindspurt voor Deladda. Maar de derde plaats viel zowaar aan Hein van Breenen ten deel, de man die over weinig sprinterskwali teiten beschikt maar die in de critieke fase zo intelligent had gereden, dat hij, toen de sprint werd ingezet, in de voor ste gelederen reed. Hijzelf was van me ning. dat hij nog niet precies had gekre gen wat hem toekwam: „die Deledda reed mij in het gras", zei hij, „anders was ik misschien nog wel tweede gewor den". Van Breenen is een populaire figuur in de tour-karavaan, in de eerste plaats bij zyn ploegmaats. Ze kwamen hem dan ook onmiddellijk geluk wensen met zijn succes. „Die goeie kerel", zei Kees Pel- lenaars, „wat ben ik in mijn schik met zijn derde plaats. Het is een brave team genoot." Zwitserland won natuurlijk het dag klassement voor de ploegstrijd. En Bo bet behield zijn gele trui, waarmee hij mischien nog niet eens zo erg blij is. Vi- tetta kreeg de dagprijs voor de strijd- lustigste renner, die hem volkomen toe kwam. Wat de overige Nederlanders betreft, was Wout Wagtmans veel beter op dreef dan de vorige dag. Zijn keelpijn is trou wens minder geworden. Wim van Est kreeg twee keer bandenpech, eerst een spijker in zijn voorband en daarna nog een in zijn achterband. Nederland derde in het ploegenklassement 1. Kubler (Zwits.) 6 uur 4 min. 6 sec.; 2. Deledda (Frankrijk); 3. Van Breenen (Ned.); 4. Gillies (Frankr. West); 5. De Bruyne (Belg.); 6. Trobat (Spanje); 7. Stablinski (NOC); 8. Quentin (lie de Frace)9. Vitetta (Zuid Oost)10. Dus- sault (Zuid West); 11. Gaul (Luxemb.- Oostenrijk); 12. Hassenforder (NOC); 13. Clerici (Zwitserl.); 14. Remangeon (ZW) 15. Bouvet (West) allen in dezelfde tijd als Kubler; 16. Huot (Zuid West) 6.06.1; 17. Ruffet (West) 6.06.13; 18 Nolten (Ned.) z.t.; 19. Forlini (lie de France) 6.06.25; 20. Schaer (Zwits.) z.t. 22. ex aequo: een grote groep, waarbij: Bobet (Frankrijk), Faanhof, Maenen, Nico van Est, Wim van Est, Voorting, Wagtmans, Ockers (België) en Bauvin (NOC). Vijf renners hebben de strijd tijdens de 5e etappe gestaakt, t.w. Caput (ZW), Marinelli (NOC), Barbotin (W), Blus son ille de Fr.) en Urbanic (Lux.-Oos- tenrijk). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Bobet (Frankr.) 28.17.38; 2. Wagt mans 28.18.13 op 35 sec.; 3. Koblet (Zw.) 28.18.29 op 51 sec.; 4. Bauvin (NOC) 28.18.37 op 59 sec.; 5. Schaer (Zwitserl.) 28.18.39 op 1.01; 6. Wim van Est 28.19.25 op 1.47; 7. Deledda (Fr.) 28.21.47 op 4.09; 8. Kubler (Zw.)28.23.40 op 6.02; 9. Gaul (Luxemb.-Oostenr.) 28.24.38 op 7.10. Aioman (Spanje) 28.24.52 op 7.14; 11. Ockers (België) 28.24.54; 12. Desmet (België) 28.25.14; 13. Carlé (lie de Fran ce) 28.25.21; 14. Gerrit Voorting 28.25 35; Darrigade (Frankrijk) 28.26.01; 16. Vitet ta (ZO) 28.26.26; 17. Geminiani (Frankr) 28.27.56; 18. Forestier (Fr.) 28.28.08; 19. Mallejac (W.) 28.28.39; 20. Ruiz (Sp) 28.28.45; 26. Nolten 28.33.28; 61. Van Breenen 28.46.34; 72. Faanhof 28.52.29; i. Maenen 29.10.55; 95. Suykerbuyk 29.27.57. De suikerprijs viel voor deze etappe ten deel aan de Franse regionaal Vitetta. De premie voor de man met de meeste pech werd aan de Zwitser Graf toege kend. PLOEGENKLASSEMENT 1. Zwitserland (Kubler. Clerici en Schaer) 18.13.37: 2. Frankrijk ZW (Dus- sault. Remangeon, Huot) 18.14.13; 3. Frankrijk West (Gilles, Bouvet en Ruf fet) 18.14.25; 4. Frankrijk NOC (Stablin- sky, Hassenforder en Bauvin) 18.14.37; 5. Frankrijk (Deledda, Bobet, Darrigade) 18.16.26; 6. Nederland (v. Breenen, Nol ten, Faanhof) 18.16.44; 7. ex aequo Bel gië (de Bruyne, de Rijcke, Brankart) lie de France (Quetin, Forlini, Carlé) Frankrijk ZO (Vitetta( Dotto, Kebaille) Spanje (Trobat, Alomar. Botella) alle 18.16.56; 11. Luxemb.-Oostenr. (Gaul, Kemp, Dierkens) 18.18.28. ALG. PLOEGENKLASSEMENT 1. Frankrijk 84.53.30; 2. Zwitserland 84.58.29; 3. Nederland 84.59.44; 4. Frank rijk NOC 85.03.56; 5. België 85.10.23; 6. Frankrijk West 85.11.32; 7. Ile de France 85.25.03; 8. Frankrijk ZO 85.26.26; 9. Frankr. ZW 85.26.35; 10 Spanje 8527.26; 11. Luxemb.-Oostenr. 85.31.58. Puntenklassement: 1. Bauvin (Frankr. NOC 45 pnt; 2. Kubler (Zwits.) 48 pnt; 3. Koblet (Zwits.) 55 pnt.; 4. Schaer (Zw.) 63 pnt.; 5. Wim van Est (Ned.) 65 pnt; 6. Ockers (Belg.) en De Rijcke (Belg.) 86 pnt.; 8. Forlini (Ile de Fran ce) 88pnt.; 9. Wagtmans (Ned.) 95 pnt.; 10. Bobet (Fr.) 115 pnt. Tijdens een korte rustpauze in een der etappes van de Tour de France, laten Wim van Est (rechts) en Wout Wagtmans, zich door een Franse foto graaf fotograferen. Wim en Wout, de twee sterke mannen uit de Neder landse ploeg, wier namen nu reeds in vele kranten over de gehele wereld hebben gestaan, in verband met de Tour de France 1954, kunnen het uit stekend met elkaar vinden. Hij staat bij de burgerlijke stand ingeschreven als Nicolaas, en in Brabant noemt men hem Klaas. Maar in de vestibules van de hotels, waar onze ploeg in de etappe-plaatsen logeert, staat op de lijst van gasten niet de naam Nicolaas van Est, noch Nico of Klaas van Est, maar kortweg Brick. Waarom? Omdat de jongere broer van Wim van Est zo'n frappante gelijkenis vertoont met de Belg Brick Schotte, niet alleen wat zijn gezicht maar ook wat zijn postuui' en zijn sil houet op de fiets aangaat. Men heeft hem eens en vooral omgedoopt in Brick van Est. Inderdaad, Klaas van Est lijkt als twee druppels water op de Belg. Zijn ploegmaats hebben er de grootste schik en hij zelf trouwens ook. „Kom Brick, schiet eens wat op, eh.zeggen ze tijdens de rit, en Brick van Est kromt dan lachend zijn rug en trapt wat harder op de pedalen. De jonge van Est heeft bij de valpartij tussen Rouaan en Caen een diepe vleeswond aan de schouder en nog een paar schaafwonden en builen opgelopen. Zijn goede humeur was er niet door aangetast. De Brabantse Brick zat voor het begin van de vijfde etappe kalmpjes in een luie stoel te wachten. „Die jongen is van ijzer", zegt Kees Pellenaars. „Als hij 's middags een wedstrijd moet rijden staat hij soms 's morgens om vijf uur al op het land te werken." Ir. Hopster wil scheiding doorvoeren Gemengde gevoelens over Nederlands elftal „Mijn persoonlijke mening is. dat wjj straks, wanneer de bondsvergadering accoord gaat met vergoeding aan spe lers, twee aparte competities moeten or ganiseren; de normale voor dc amateur clubs cn daarnaast een competitie voor de betalende clubs", aldus ir. H. F. Hop ster, de voorzitter van de KNVB, in een gesprek met een redacteur van het ANP. „Dus een volledige scheiding in dc geest van het Zwitserse licentiesysteem?" „Ja. en wel om deze reden: wanneer in één competitie amateurclubs en beta lende clubs zullen zyn ondergebracht, dan zullen die amateurclubs veel eerder en veel meer van hun beste spelers kwijt raken aan de beroepsclubs dan wanneer zij in aparte competities spelen. In een enthousiaste wedstrijd tegen Zian V, waarin de gasten de overwin ning niet cadeau gaven, behaalden de Golfbrekers het kampioenschap van de 3e klasse Kring Den Haag. Dc doelpunten werden gemaakt door Van Bergen Henegouwen en T. Pley (2). De eindstand werd 30. Wanneer zij regelmatig „gemengd" spelen, zullen de amateurclubs danig worden verzwakt door spelersverlies en dan is de aardigheid er gauw af. Houden wij de amateurs echter bij elkaar en formeren wij een op zichzelf staande prof-competitie, dan blijft het amateu risme voor een groot gedeelte en zo lang mogelijk intact cn het is mijn doel een zo groot mogelijk deel van de Neder landse voetbalgemeenschap in het ama teurisme te handhaven. Laat dus die licentie-spelers, want zo zouden wij de betaalde SRelers kunnen noemen, in een eigen competitie spelen met bijvoorbeeld een eerste, tweede en derde klasse. Ik ben echter bang. dat ik bij dit voorstel weinig medestanders zal krijgen", voegde de heer Hopster er aan toe. „Wanneer nu de bondsvergadering het bestuursvoorstel niet aanvaardt, zal het Nederlands elftal dan hetzelfde reper toire behouden?" „Wat mij betreft, zeer zeker niet", was het antwoord van de KNVB-voorzitter en hij vervolgde: „Wanneer de bonds vergadering het voorstel van betalen plus hoofdklasse want dat moet men als bij elkaar behorend beschouwen niet zou aanvaarden, dan acht ik het niet meer verantwoord om onze topspelers in het Nederlands elftal te laten uitkomen tegen dezelfde tegenstanders als in het verleden Dat zou toch steeds maar weer onaangename nederlagen opleveren en dat werkt ontmoedigend op de jongens". Zuidelijke le klassers achter 't bondsbestuur De vereniging van Zuidelijke eerste klassers is te Eindhoven in vergadering bijeen geweest teneinde zich met het oog op de komende vergadering van de „V.E.K." te beraden over de voorstellen van het bondsbestuur. Dc mening van de vergadering werd tenslotte in de vol gende vier punten vastgelegd: 1 De overgrote meerderheid van de Zuidelijke eerste klassers staat in prin cipe niet afwijzend tegenover het geven van vergoedingen aan spelers onder be paalde omstandigheden. 2. Zy zijn vóór verruiming der over schrijvingsbepalingen in algemene zin, echter niet in horizontale lijn (over schrijving van eerste klasser naar eer ste klasser). 3. Zij stellen voor te bevorderen het instellen van een voetbalpool waarvan de baten zoveel mogelijk aan de KNVB- clubs ten goede zullen komen, onder con trole van de KNVB. 4. De Zuidelijke eerste klassers stellen er prijs op te verklaren dat er de laat ste tijd veel onrechtvaardige critiek op het bondsbestuur is uitgeoefend en zjj dringen er bij alle verenigingen op aan do eenheid in de KNVB te bewaren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5