Lange agenda zal zo nodig 's avonds worden afgehandeld Uitgeputte Zweedse journalist spoelde aan in stuurloos bootje Gemeente-leges paspoorten met de helft verlaagd Voorstel B enW. Spanning van het examen onder confetti bedolven Tieleman Dros verzoekt surséance van betaling DINSDAG 13 JULI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA J Leidse Universiteit De heer H. J. Franken is bij be schikking van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen tijdelijk benoemd tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Leiden voor de Oudheid kunde van Palestina en naaste om geving. Bovendien zijn voor het jaar 1954 benoemd bij de theoretische natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar dr. N, G. van Kampen en tot wetenschappelijk ambtenaar Ch. D. Hartogh, beiden thans als zodanig werkzaam. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN WASSENAAR Apenfamilies gingen aan de zwier Oppassers vonden kooi open Enkele apenfamilies hebben gister ochtend deoppassers van het Die renpark Wassenaar de schrik van hun leven bezorgd. Toen de mannen aan het werk gingen, kwamen ze na melijk plotseling tot de ontdekking, dat een van de apenkooien open stond en de families, die er eigenlijk in thuis hoorde, haar ochtend-gym- nastiek verrichten in de bomen van het park. Enkele rhesusaapjes waren zelfs verder gegaan en hielden zich in particuliere tuinen of rijksbomen op. Deze verregaande uitbrekers had men spoedig te pakken, maar de aapjes in het park hadden pret in hun avontuur. Met een flinke vaart joegen zij van de ene boom naar de andere, achterna gezeten door een legertje oppassers met ladders. Het bleek niet gemakkelijk de lenige uit brekers weer te pakken. De jacht duurde de gehele dag en pas tegen de avond, toen de dieren honger be gonnen te krijgen, wist men door het strooien van voer het hele gezel schap op vier na weer te pak ken. De slimsten, die ook de deur van de kooi forceerden, trapten er niet. in en bleven nog even in vrij heid, om naar een andere broodwin ning uit te zien. Deze super-apen zijn met vieren. Vanmorgen is op nieuw de jacht begonnen, om deze klanten terug te krijgen. KATWIJK Dodelijk ongeval Door een val van de trap werd de 71-jarige mevr. Luyten zo ernstig gewond, dat zij aan de gevolgen overleed. Mevr. L. moest met een sdhedelbasisfractuur worden overge bracht naar het ziekenhuis, waar zij overleed zonder tot bewustzijn zijn gekomen. In het Diaconessenliuis in Hilver sum is bij operatief ingrijpen een oog verwijderd van de heer S. uit 's-Gra veland, die ook aan het andere oog gewond is geraakt, toen Zondag een bezoeker in boosheid het ruitje van zijn voordeur stuk sloeg. Een Bussums echtpaar was bij de heer S. op bezoek gekomen, omdat diens zoontje bij een aanrijding enige schade had veroorzaakt aan de kle ding van de dame uit Bussum. Men was tot een accoord gekomen over de betaling van ruim 4,- maar de Bussumse bezoekers konden zich niet verenigen met het paedago- gische voorstel van de heer S. om zijn zoontje wekelijks een gulden van zijn zakgeld te laten brengen. Daar over ontstond een meningsverschil, dat er 'toe leidde, dat de heer S. voor zijn bezoekers de voordeur sloot. Daarop sloeg de Bussumse heer in zijn woede het ruitje van de voor deur stuk, waarbij de splinters in de ogen van de heer S. kwamen met bo vengenoemd noodlottig gevolg. Van een en ander is de politie op de hoogte gesteld. (Tel.) Wegens het onttrekken van een minderjarig kind aan het toezicht van de voogdijraad moest de 31-ja- rige bankwerker C .G. zich voor de Utrechtse politierechter verantwoor den. Hem was ten laste gelegd, dat hij in het najaar van 1953 zijn minder jarig neefje J. v. d. K., dat bij be schikking van 25 September onder toezicht van de voogdijraad was ge steld en nadien geplaatst was in het gesticht Oudaan, gedurende geruime tijd had verborgen gehouden door het kind voortdurend van adres te doen veranderen. De verdachte verklaarde niet ge weten te hebben, dat de vader uit de ouderlijke macht was ontzet. Hij had gemeend, dat de plaatsing in Oudaan slechts tijdelijk was. Hij wist, dat de knaap daar zeer tegen zijn zin ver toefde en dat hij was ontvlucht, om dat hij door de directeur van het ge sticht zou zijn geslagen. Dit laatste zou hij niet alleen van de knaap heb ben vernomen, doch ook van andere kinderen, die verteld hadden, dat de directeur de pupillen meermalen met een stok sloeg. De politierechter maakte de ver dachte er op attent, dat het ingestel de onderzoek heeft uitgewezen, dat de klachten omtrent de directeur ge heel ongegrond waren. Volgens hem was het geheel onjuist op verhalen van kinderen af te gaan, zonder zich van de juistheid hiervan te overtui gen. De officier van justitie eiste een maand onvoorwaardelijke gevange- 'sstraf tegen de verdachte, de poli tierechter bepaalde de straf op twee spaanden voorwaardelijk met drie V or proeftijd en een geldboete van f 40 of 20 dagen hechtenis. De Gemeenteraad van Leiden komt op Maandag 19 Juli a.s om 2 uur bij een. De vergadering zal, zo nodig, des avonds worden voortgezet. JDe agenda bevat o.m.: Benoeming van een onderwijzeres, (mej. E. H. J. Huibregtse te Wasse naar) aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, ver bonden aan de inrichting „Voorgeest" te Oegstgeest. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare opleidingsschool aan de Da Costastraat (mej. G. Douma) Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mej. J. L. van Hoorn, directrice van de HBS voor Meisjes en de Middelbare Meisjesschool haar verzoek. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer I. van Iterson onderwijzer aan de openbare oplei dingsschool voor Gymnasium en HBS aan de Aalmarkt, wegens benoeming tot hoofd ener school te Amsterdam. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer L. G. van Doorn, onderwijzer aan de openbare opleidingsschool voor Gymnasium en HBS aan de Kernstraat, wegens be noeming tot hoofd van de openbare opleidingsschool voor Ulo aan de Langebrug B. Voorstel inzake verpachting van wei- en teelland voor het jaar 1954. Voorstel tot het toepassen van ar tikel 212 der gemeentewet ten aan zien van het kosteloos overnemen in eigendom bij de gemeente van stro ken grond en water in verband met ver- en bebouwing. Voorstel om de met de gemeente Delft gesloten overeenkomst tot we derzijdse hulpverlening ten aanzien van de electriciteitsvoorziening te ontbinden. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van elec- triciteit met de gemeente Noordwijk. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van gas, alsmede tot een overeenkomst tot le vering van electriciteit met de ge meente Wassenaar. Praeadvies op het verzoek van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs om medewerking tot het aan schaffen van Bijbels in de nieuwe vertaling ten behoeve van een acht tal scholen. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Rooms-Katholieken om medewerking tot het maken van een overdekte rijwielbergplaats bij de scholen aan de Haarlemmerstraat 240 Pelikaanstraat 20. Praeadvies öp het verzoek van de Gereformeerde Schoolvereniging om medewerking tot de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs met zeven klaslokalen en een gym nastieklokaal in het Zuid-Westelijk deel der gemeente. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor Rooms-Katholieken te Leiden om medewerking tot het stichten van een school voor gewoon lager onderwijs met zes klaslokalen en een vaklokaal in de Rodenburger polder. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de modernisering en uitbreiding van de openbare school voor ULO aan de Plesmanlaan. Voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de op leidingsschool voor ULO aan de Dam laan. Voorstel inzake het verhuren van de woning, gelegen aan de Heren straat 62. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot ruiling van grond van en nabij het „Gravensteen" met het Leidsch Universiteitsfonds. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met P. Th. M. van Ga> len, strekkende tot het verlenen van medewerking tot de overplaatsing van zijn boomgaard en tuindersbe- drijf naar Zoeterwoude. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor het draineren en egaliseren van de twee bijvelden van het sportveldencomplex aan de Haar lemmerweg. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor het voltooien van de aanleg van de Burggravenlaan. 1 Voorstel om bij uitvoering van be langrijke gemeentelijke bouwwerken een bedrag van ten hoogste V/% van de bouwsom te bestemmen voor de coratieve aankleding der gebouwen. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor het treffen van voor zieningen aan het woonwagenkamp aan de Broekweg. Voorstel tot het van toepassing ver klaren van de „Algemene Opslag voorwaarden' van de Koel- en Vrieshuizen op de opslag van goederen in de koel- en vries- ruimten van het Openbaar Slachthuis Voorstel tot het vaststellen van de gemeentelijke bijdragen in de exploi tatietekorten over 1947/1948, 1948/ 1949, 1951/1952 en 1952/1953 van het badhuis van de woningbouwvereni ging „De Eendracht". Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 500.000. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 1.000.000. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 3.000.000. Voorstel tot het goedkeuren van de staat van af- en overschrijvingen van en op de posten van de begrotingen van het Heilige Geest- of Arme Wees en Kinderhuis voor de jaren 1950, 1951 en 1952 alsmede tot het goed keuren van de rekeningen van deze instelling over de jaren 1950, 1951 en 1952. Voorstel tot het goedkeuren van de begrotingen van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis voor de jaren 1952, 1953 en 1954. Voorstel tot het goedkeuren van de suppletoire begrotingen alsmede de rekeningen van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis over de jaren 1950, 1951 en 1952. Voorstel tot het goedkeuren van de begrotingen van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis voor de jaren 1953 en 1954. Voorstel tot het goedkeuren van de tekening van het College van Vrou wen kr aammoeders over 1951. Voorstel tot het goedkeuren van de begroting van het College van Vrou- wenkraammoeders voor 1953. Voorstel tot het goedkeuren van de rekening en verantwoording van de Sociale Raad over 1953. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente en de reke ningen van de takken van dienst over 1952. Voorstel tot het verlenen van sub sidie aan de Vereniging „Zwakzinni genzorg" voor het jaar 1954. Voorstel tot het verlenen van een toeslag op de voet van de wet van 26 April 1954 (Stbl. nr 183) aan hen, die krachtens verordening in het genot zijn van een pensioen of toeslag ten laste van de gemeente. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van de Ver ordening op de winkelsluiting 1953 I. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van de Verordening op de Markten en tot 't intrekken van de Verordeningen op het heffen en invorderen van loon voor het ijken van botervaten. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van de Ver ordening op de Veemarkt. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van de Ver ordening op de Straatpolitie. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van de Verordening, regelende de heffing en invordering van leges- en expeditie- gelden. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot het wijzigen van de Verordening op het houden en op de bescherming van dieren. AAN HET NOORDWIJKSE STRAND Naar aanleiding van de toezegging door de wethouder gedaan hebben B. en W. van Leiden overwogen of de gemeentelijke leges voor paspoorten verlaagd dienen te worden. Bij Koninklijk besluit van 8 Juni 1954, Stbl. 243, zijn de rijksleges voor het afgeven of verlengen van een paspoort verlaagd van 16.tot 2.50. Het voornaamste motief voor deze verlaging is, volgens de daarop door de Minister gegeven toelichting geweest het vergemakkelijken van liet internationale reizigersverkeer, dat gedurende de laatste jaren een zeer grote omvang heeft aangenomen. Vele bevolkingsgroepen, die voor heen nimmer naar het buitenland reisden, doen zulks thans wel en hier in zeer zeker een sociaal belang ge legen; verlaging van leges is voor deze groepen van groot gewicht. Op grond van dezelfde motieven is er naar de de mening van B. en W. aan leiding te voldoen aan het verzoek van de Ministers om ook de gemeen telijke leges voor paspoorten te ver lagen. In Leiden bedragen de leges thans: Voor een nieuw paspoort, voor één persoon 5.voor meer dan één persoon 10.- -; voor verlenging of wijziging van een paspoort voor één persoon 2.50, voor meer dan één persoon 5. Gelet enerzijds op de vrij omvang- Nieuwe R.K. School in Rodenburgerpolder Het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R K. te Leiden heeft om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een schrijven, waar in het vraagt om medewerking tot stichting van een school voor gewoon lager onderwijs met zes klasseloka len en een vaklokaal in de Rodenbur gerpolder. Aan het voorschrift, dat bij het verzoek moet worden overge legd een verklaring, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht door tenminste 100 leerlingen, is vol daan. Aangezien de aanvrage ook overi gens voldoet aan de wettelijke eisen, kan volgens B. en W. medewerking worden verleend. De financiële con sequenties moeten nog worden gere geld. -rijke arbeid, welke aan de uitgifte van een paspoort is verbenden, an derzijds op de aanmerkelijke verla ging van de rijksleges, lijkt het juist de paspoort-leges te verlagen 2.50 voor een persoon en 5voor meer dan één persoon. Het tot nu toe geldende onderscheid in leges voor afgifte van een nieuw en verlenging of wijziging van een eerder afgege ven paspoort kan verwallen daar de paspoorten voortaan vijf in plaats van twee jaar geldig zullen zijn en ook voor de rijksleges bedoeld onder scheid niet gemaakt wordt. Voorts 'blijkt het B. en W. billijk de leges voor een ander soort reispapier n.l. de bewijzen van Nederlander schap eveneens met 50 pet. te verla gen en te brengen op 1.50. Sanitaire verbetering in kamp aan de Broekweg Nu het woonwagenkamp aan de Broekweg enige jaren in gebruik is, is de noodzakelijkheid gebleken daar aan enige nader te noemen voorzie ningen te treffen, in het bijzonder ter verbetering van de sanitaire toestand van het kamp. Rondom de bestaande verharding bevindt zi-ch een onverharde grond- strook, welke door de bewoners als vuilnisbelt wordt gebezigd. Door deze strook te bestraten en twee vuilnis bakken aan de op het kamp aanwe zige privaten aan te bouwen kan dit, naar verwacht wordt, worden tegen gegaan. In het kamp is slechts één waterkraan aanwezig, n.l. in de loods. Deze kraan dient om de bewoners van het kamp van water te voorzien, terwijl daarvan tevens gebruik wordt gemaakt voor het dagelijks reinigen van de closets en urinoirs. Teneinde het gehele terrein te kunnen schoon spuiten moeten vier brandkranen worden geplaatst. Het ondergedeelte van de wanden in de privaten be hoort, ter betere reiniging daarvan, te worden betegeld. Verder is er be hoefte aan een bergplaats voor het gereedschap van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst, welke kan worden gemaakt in de be staande loods. Tenslotte behoeft de prikkeldraadafrastering langs de om liggende sloot herstelling. De kosten van een en ander wor den geraamd op f 16.000.welk be drag in 5 jaren kan worden afge schreven. De mensen, die zich gistermiddag ondanks de beroerde temperatuur toch aan het Noordwijkse strand op hielden, zagen een klein bootje op de golven dobberen. Het was duide lijk, dat het vaartuigje stuurloos ronddreef. Men waarschuwde daarom direct de reddingsbrigade. Toen de eerste helpers echter op het strand ver schenen. was het bootje reeds op de kust gelopen. Men trof er een uitge putte jongeman in aan van ongeveer 27 jaar, die door de koude bevangen was. Hij werd naar een hotel ge bracht, waar men hem droge kleren gaf en een stevig hapje eten. Na de maaltijd verdween de jongeman in bed en viel ogenblikkelijk in slaap. De schipbreukeling bleek de Zweed Kurt Tom te zijn, een journalist, af komstig uit Kalmar. Met zijn boot, een zeilscheepje van 5'A meter leng te, was hij de 17de Juni uit Kalmar vertrokken voor een reis naar Zuid- Af rika. Over die reis hoopte hij een serie artikelen voor diverse bladen te schrijven. Zaterdag was hij uit Cuxhafen vertrokken, doch na een Toepasselijke illustratie Good luck voor de H,B«S. Wij hebben een brief ontvangen van één van de oud-leerlingen van het St. Agnes lyceum, waarin de spanning van bet examen in dolle vreugde onder confetti en sejrpetine wordt bedolven. Een aardige illustratie op een Nederlandse stadspogina, die in deze dagen dik- wjj]s voor meer dan de helft met examennieuws is gevuld. Welke Leidenaar heeft Zaterdag j.l. het overvolle Glippertje niet door zijn straten zien trekken? En welke Leidenaar heeft zich toen niet afgevraagd wat al die vreugde, die de inhoud ervan tentoon spreid de, te betekenen had? Goed begin, goed einde. Die uitgelaten vrolijkheid gold de meisjes van de M.M.S. afdeling van het St. Agnes-lyceum aan de Oude Vest. Zij hebben de laatste maanden al les op alles gezet om het begeerde diploma te behalen en daarmee een nieuwe phase in hun leven in te lui den. Hun moeite is beloond, alle maal zonder uitzondering hebben ze uit volle borst mee kunnen zingen. Niet één hoefde achter te blijven. Het wordt langzamerhand een tra ditie dat alles wat het St. Agnes- lyceum begint, tot een goed einde wordt gebracht. Vorig jaar iedereen geslaagd, dit jaar weerIs dat geen reden om vrolijk te zijn? Allemaal geslaagd. En om die vreugde bot te vieren stond daar voor de derde maal in de geschiedenis van de school het Glip pertje klaar om de meisjes thuis te brengen. Voordat deze feestelijke tocht een aanvang nam had er toch wel span ning in het gebouw geheerst. Opge wonden liepen de examinandi, die er hun laatste mondelinge beurt op hadden zitten, rond. Je kon immers nooit weten? Ouders en kennissen groepten bijeen om de kansen hun ner dierbaren voor de laatste maal te bespreken. Dan, ineens, weg waren alle gis singen; een kreet ging door het hele gebouw! Allemaal geslaagd; wat een blijdschap! De felicitaties en geluk wensen waren niet van de lucht. Op eens waren er bloemen, confetti en serpetine. Lachend keken de leraren toe; blij met dit succes. Hun gedachten gin gen ook naar de andere meisjes, de H.B.S.-afdeling die Woensdag mis schien ook zo blij zouden zijn. Maar eerst moest daar nog voor gevochten worden. Al deze geslaagde meisjes gaan nu een ander leven beginnen; het leven dat achter het diploma ligt. Ze gaan zich nu een plaats in de maatschap pij veroveren. Dat dit soms niet mee valt moeten zij nog ondervinden. En daarom, namens Rectrix, lera ren, leerlingen en oud-leerlingen van het St. Agnesiyceum: Good luck! OUD-LEERLINGE. OEGSTGEEST De heer D. P. Blok slaagde te Amsterdam voor het doctoraal exa men geschiedenis. LEIDERDORP Opening Van der Valk Bonman weg Naar wij vernemen zal de gere construeerde Van der Valk Bouman- weg op Zaterdag 17 Juli a.s. des mid dags om 4 uur officiëel in gebruik worden gesteld. Eindelijk is dan het moment aan gebroken. waarnaar niet alleen de inwoners van Leiderdorp, maar on getwijfeld alle weggebruikers die Leiderdorp moeten passeren, reikhal zend hebben uitgezien, vooral dege nen die per fiets van de weg, al of niet berrdbaar, gebruik moesten ma ken. Ongeveer V/ jaar geleden werd met de verbetering een aanvang ge maakt en veel langer dan waarop ge rekend was heeft dit werk geduurd. Eendeels hield dit verband met het vernieuwen van de schoeiïng, dat door de Provinciale Waterstaat werd uitgevoerd, anderzijds vergde het verleggen der electriciteitskabels meer tijd dan was berekend. Voor de bewoners van het Zijlkwartier is de openstelling een enorme verbete ring. Dat de opening plaats vindt bij de Spanjaardsbrug zal hieraan niet geheel vreemd zijn. Het Zijlkwartier met zijn vele nieuwe woningen zal dan meer een deel van Leiderdorp worden dan het nu was, hetgeen nog meer het geval zal zijn als de nieuw geprojecteerde straat die direct op de Van der Valk Boumanweg aansluit is aangelegd. Te Den Haag slaagde de heer T. Beurze voor het M.T.E.-diploma electro-techniek. aanvankelijk voorspoedige tweede etappe, brak onder de Nederlandse kust de mast van zijn bootje, waar na het scheepje tot overmaat van ramp omsloeg. Vermoedelijk zal het zeiljachtjc flink onder handen genomen moeter worden alvorens de heer Tom zijr reis kan voortzetten. Laatste Berichten Noodtoestand aan kust van Queensland Drit cyclonen en een tornado heb ben in de afgelopen 72 uur de kust van Queensland geteisterd. Een per soon werd gedood. De schade wordt op tien millioen gulden geschat. De stranden zijn overdekt met wrakken van motorboten en andere vaartuigen. Over het lot van vijftig vissersschepen verkeert men nog in onzekerheid. Trein- en telefoonverbindingen zijn vernield en elf vliegvelden zijn on bruikbaar. De kuststreek tussen Bundeberg en Brisbane wordt bedreigd door de erg ste watersnood sinds jaren. Volgens politierapporten is de stad Biggerden overstroomd. De politie helpt de men sen evaeuëren. De weerkundige-dienst meldde, dat er in de getroffen streek de laatste 24 uren tot 25 cm. regen is gevallen. Veemarkt te Leider vroeger open Kunstverlichting aangebracht Ingevolge artikel 3 der Verorde ning op de Veemarkt wordt gedu rende de maanden December en Januari de veemarkt eerste te 8 uur feopend en gedurende de maanden ebruari en November te 7.30 uur, met dien verstande o.a., dat in geen geval vee ter veemarkt wordt toege laten vóór zonsopgang. Door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is echter op 9 Maart 1953 vergunning verleend tot het toelaten van vee op de veemarkt vóór zonsopgang, mits zodanige kunstverlichting wordi aangewend, dat het veeartsenijkun- dig toezicht naar behoren kan ge schieden. De vereiste kunstverlich- ting is thans aangebracht bij een drietal toegangen tot de veemarkt. Door nu het aanvangsuur van de veemarkt in de verordening voor de hierboven genoemde maanden op 7 uur te stellen, zal worden bereik'.. dat van dat tijdstip af het vee ge leidelijk ter markt kan worden aan gevoerd. Hierdoor zal het wachten van een groot aantal drijvers met vee voor de toegangen met de mo gelijkheid van wanorde, worden voorkomen Op verzoek van B. en W. te Leiden heeft de Commissie voor dc Straf verordeningen de hiervoor nodige wijziging van de Verordening op de Veemarkt ontworpen. Marktberichten LEIDEN. 13 Juli. Vette varkens. Aanvoer 295 vette varkens. Prijzen: zware 1.982.02, slagersvarkens 2.00—2.20, zouters geen notering: zeugen 1.001.05 per kg. levend gewicht. Enkele prima slagers tot 2 cent boven notering, 12 nuchtere kal veren 35—50 per stuk en 1.10 1.30 per kg. levend gewicht. ROTTERDAM, 13 Juli. Vee. Aanvoer: 3915 (5629) totaal, waarvan 450 vette koeien, 972 (588) gebruiks- vee: 100 vette kalveren, 352 (163) graskalveren, 656 nuchtere kalveren; 220 varkens; 321 biggen; 151 paarden; 11 9veulens; 537 schapen en 37 gei ten. Prijzen: vette koeien 2.803.00 2.70—2.80, 2.'24—2.60, vette kalve ren 2.60—2.70, 2.40—2.50, 1.95— 2.20 per kg. levend gewicht; graskal veren 425325—225, nuchtere kal veren 655550; biggen 7565 45 per stuk. slachtpaarden 2.00 1.901:80 per kg. levend gewicht; veulens 350250150, schapen 13011090, lammeren 8565 55, kalf- en melkkoeien 1150975 825, varekoeien 330770630. vaarzen 825—700575, pinkeen 570470360 per stuk. Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen als gister, prima's boven no tering; vette kal'veren anvoer even minder, handel goed, prijshoudend: graskalveren aanvoer groter, handel traag, prijzen iets minder in prijs: nuchtere kalveren aanvoer iets meer, handel stroef, prijzen als vorige week, biggen aanvoer ruimer, handel tame lijk, ruim prijshoudendslachtpaar den aanvoer even groter, handel stug prijzen onveranderd; varkens aan voer flink, handel levendig, vooral niet hoger in prijs; schapen en lam meren aanvoer kleiner handel stroef, prijzen met moeite te handhaven; kalf- en melkkoeien aanvoer matig, handel stil, prijzen onveranderd; va rekoeien aanvoer gewoon, handel slepend, prijzen constant; vaarzen en pinken aanvoer grotei, handel stil, niet geheel prijshoudend. BODEGRAVEN. 13 Juli. Kaas. Aanvoer 190 partijen. Prijzen: eerste soort 2.102.17, tweede soort 2.08 2.09 en extra f 2.182.52 per kg. De handel was klam. Naar wij vernemen, zal de C. V. Tieleman en Dros te Leiden vandaag een verzoek tot surséance van beta ling indienen, dat Vrijdag behandeld zal worden. Aanleiding tot deze aan vrage is het feit, dat men geen vol doende middelen kan aantrekken voor de financiëring van de komen de seizoensproductie. De aanvrage zou in overleg met de herstelbank worden ingediend. De laatste jaren heeft het bedrijf moeilijkheden ondervonden door het verloren gaan van het grote afzet gebied in Indonesië. De nieuwe af zetgebieden, welke men getracht heeft in Zuid-Amerika en Afrika te vinden, wogen niet voldoende op te gen het verloren afzetgebied. In de in Juni j.l. gehouden jaarver gadering deelde het bestuur mede, at een reorganisatieplan in het voor nemen ligt. De maatschappij, welke het laatst dividend uitkeerde over 1949, t.w. 6 1/2 pet., zag in 1953 haar schuld aan de bankier toenemen met 325.000, waardoor deze op 31 De cember 1953 1,9 millioen groot was. De schuld aan handelscrediteuren beliep op die datum 1,4 millioen of ruim 1 millioen meer dan vorig jaar. Het aandelenkapitaal van Tie leman en Dros is 2.646.000 groot. Het boekjaar 1953 leverde een ver lies op van 32.000, dat het verlies- saldo A.P. deed stijgen tot f 785.000. ■S* „Rosine" geeft de hoog* ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den, zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken, Steenstraat no. 16, Tel. 26854. Voor verhuur zonder chauffeur vanaf 8.per dag en 8 cent per km. mo derne wagen, all risk ver zekerd. Garage Bierman, tel. K2532—7433. Voorhout

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3