HERHAUN OEFEN Kajotters uit Lourdes in Nederland terug Prinses Margaret in Bonn De Picasso- schilderijen Groot en klein verlof De 105-daagse van Opa Schram Wraak in Tunis Trein tegen stier Ziekenfondsverzekering studerende kinderen DINSDAG 13 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Een nat afscheid Vermoeid, maar tevreden zijn gis teren 3.000 Kajotters uit Lourdes in Nederland teruggekeerd. In de loop van de middag zijn de zes extra- treinen, ons land binnengereden. Allereerst de blauwe ziekentrein, waarin Mgr. Hanssen en zijn ad junct-secretaris Drs. Moonen de reis meemaakten. Op ieder station wer den de pelgrims met grote belang stelling verwelkomd. Een van de Kajotters is Zondag in Lourdes moeten achterblijven. Hij heeft Zaterdagnacht een maagopera tie moeten ondergaan en mocht daar om niet naar Nederland worden ver voerd. De laatste dagen hebben de Ka jotters slecht weer gehad. Bijna on- Wat is er gaande in Tsjecho-Slowakije 1 Naar het Katholieke persbureau NCWC meldt, zijn in de maanden April en Mei in Tsjecho-Slowakije 140 geestelijken en ongeveer 3.000 katholieke leken gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd met het Vaticaan te heoben samengewerkt ten nadele van het Tsjechische Volk. In verband daarmede wordt een nieuw monsterproces verwacht. Over de actie tegen de Katholie ken is alleen bekend, dat in enkele gevallen de politie invallen heeft ge daan in kerken er. daar talrijke per sonen heeft gearresteerd, nadat zij even te voren onder het hoogaltaar of in de biechtstoelen wapens en mu nitie gevonden had. Het staat vast, dat dit materiaal, waaronder ook Amerikaanse radiotoestellen daar te voren waren heengebracht. Andere berichten uit Tsjecho-Slo wakije. (waaromtrent men niet kan achterhalen of zij met deze gebeur tenissen te maken hebben) melden hevige folteringen, waaraan priesters in een concentratiekamp bij Pardu- bitz te lijden hebben gehad. Feit is, dat de priesters Prospisl, Hruby en Nowak doodgefolterd zijn, wijl zij weigerden te bekennen. Een te Salz burg ontvangen brief, die uit een niet nader genoemde gevangenis ge smokkeld is, houdt de volgende pas sage in: „Haastig gebruik ik deze ge legenheid om U enkele regels te schrijven. Zij zijn maar een fragment van de doodskreten van priesters en leken, die in de gevangenissen van Pardubitz. Jaromer, Köninggratz, Zvicina, Bezdez, Trautenau en Ko ningshof dood worden gefolterd. Misschien is dit het laatste teken van leven. Maar we hebben geen vrees meer voor de dood, die ons van zeer nabij wacht". Prinses Margaret heeft gisteren ve le Duitsers voor zich ingenomen tij dens een koninklijk bezoek zonder precedent, dat een nieuw tijdperk in de Brits-Duitse betrekkingen schijnt in te luiden. De zuster van koningin Elizabeth was het eerste lid van het Britse ko ningshuis dat sinds 1912, toen de „Kaiser" er nog was, een bezoek aan een Duits staatshoofd brengt. Naar schatting 15.000 Duitsesr wa ren uitgelopen om de 23 jaar oude prinses toe te juichen toen zij door de straten van de kleine Westduitse hoofdstad reed. „Schau, wie sohön" (kijk, hoe aar dig) "riep de Duitse menigte, toen zij de prinses zag. Men was het er alge meen over eens, dat in de vijf jaar, dat de Bondsrepubliek bestaat, er geen charmantere goodwill-ambassa- deur in Bonn is geweest ,ook al was Ihet slechts voor drie en een half uur. Het hoogtepunt van het bezoek was een lunch, welke werd aangeboden door de 70 jaar oude president Heuss en de 78 jaar oude bondskanselier Adenauer. Eén gast zei dat de prin ses zich kennelijk zeer goed geamu seerd had en hij was van mening, dat het bezoek „voor honderd procent een diplomatiek succes" was geweest. De prinses zal drie dagen verblij ven bij de Britse troepen in Duits land. Een Frans gerechtshof heeft Maan dag een eis van mevr. Irene Keller- Tsjoekin met betrekking tot 37 schil derijen van Picasso, die vroeger eigendom waren van haar vader, Serge Tsjoekin. niet ontvankelijk verklaard. Deze schilderijen, die in het bezit van de Sowjet-Unie zijn, zijn door musea in Leningrad en Moskou uit geleend voor een tentoonstelling in Parijs. De president van het Hof ver klaarde, dat geen zaak aanhangig kan worden gemaakt tegen de orga nisatoren van de tentoonstelling, een linkse groep van intellectuelen, aan gezien zij de schilderijen slechts tij delijk onder hun beheer hebben. Om geldig te zijn, zou de zaak aanhan gig moeten worden gemaakt tegen de Sowjet-Unie, die zich echter niet gebonden behoeft te achten door het besluit van een Frans gerechtshof. ophoudelijk gutste de regen neer. Dit was voor de Friese Kajotters, die Zaterdagmiddag de beurt hadden om te bidden bij de baden echter aanleiding om zich van hun beste zijde te laten zien. Terwijl de ene pelgrim na de andere aftrok, hielden de Friezen stand. Nog niet genoeg van het nat had een propere Kajot- ter, die voor zijn vertrek graag in het bad wilde. Dit kon in het hotel a raison van 200 francs, hetgeen hij te prijzig vond. Daar hij echter meende te weten, dat hy ook in de piscines een bad kon nemen trok hij er heen gewapend met badhanddoek, was handje, zeep en schoon goed. Aal moezenier Huyboom, die toevallig bij de baden was maakte de propere Nederlandse Kajotter duidelijk, dat de piscines tot een verhevener doel ingericht waren. De Nederlandse Kaj ottersbede vaart heeft in Lourdes een diepe in druk achtergelaten. Vooral de Fran sen en Italianen toonden steeds weer grote belangstelling voor de Neder landse plechtigheden. Min. Donder antwoordt: Géén millioenenschat Van een schat van 50 millioen is noch de opsporingsdienst, noch het Nederlands Beheersinstituut iets be kend. Dit verklaart minister mr. L. A. Donker in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis (Staatk. Geref.), die naar aan leiding van mededelingen in de „Nieuwsbrief" van de heer Fabius inlichtingen had gevraagd over het in beslag genorren vermogen van de niet-genaturaliseerde Duitser R. Liffers. Het huis aan de Prinsengracht 3, dat hierbij in het geding was, is niet, aldus de minister, van genoemde Duitser, maar van de Internationale handel en transrnrtcentrale „Tra- zent" N.V., die het huis had gekocht voor ƒ20.000. Biina alle aandelen wa ren in het bezit van deze Duitser. Het bedrag van de verkoop van dit huis in 1944 en de gehele N.V. zijn in handen van het beheersinstituut ge steld. Van een juwelenschat was ook niets bekend. Alleen zijn in een ber gingsplaats te Rijssenburg bij Drie bergen 42 schilderijen en 4 gravures gevonden. Deze zijn publiek op de veiling ver kocht voor ruim 38 duizend gulden. Kinr'oren rrmt TBC besmet Een jonge onderwiizeres in de tweede klasse van een Lagere Meis jesschool te Tilburg is op een zeer noodlottige wiize de oorzaak van de besmetting met t.b.c. van zes leerlin gen van haar klas. Enkele weken geleden stelde de huisdokter van de onderwijzeres vast, dat zij aan de ziekte leed. Een onmiddellijke controle van de kinderen bracht aan het licht, dat een aantal kinderen, die aan de zor gen van de onderwiizere® waren toe vertrouwd, de ziekte ook hadden ge kregen. Twee van de zes slachtoffertjes zijn naar het kinderoord „Charlotte" over gebracht. Vier anderen worden thuis of bij familie verpleegd. De overige klasgenootjes zullen onder voortdu rende en scherpe controle blijven. De onderwijzeres is op enkele we ken na twee jaar geleden bij haar aanstelling op t.b. goedgekeurd. Er werden toen geen verschijnselen van deze ziekte waargenomen. De moeder van één van de be smette kinderen is voornemens zich tot een aantal Kamerleden te wenden met het verzoek om de wet van me dische keuring, die een controle om de twee jaar inhoudt, te willen verscherpen. Adelborst ver 'ronken Tijdens een zeiltocht op het Buiten IJ is gisterochtend omstreeks kwart voor negen de 20-jarige adelborst J. Hendriks uit Den Haag verongelukt. Het slachtoffer bevond zich met een aantal collega's op het marinejacht „Kijkduin" toen hij potseling over boord sloeg en verdronk. Enkele marinevaartuigen en de Rijkspolitie te water dreggen naar het soffelijk overschot van het slachtoffer. DEN HAAG MOET KOMEN KIJKEN! B. en W. van Den Haag zullen van daag hun standpunt bepalen tegen over een uitnodiging van de colle ges van Rijswijk en Voorburg om zich op Vrijdag, 23 Juli persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de toekomstplannen van deze ge meenten, die zich heftig teweerstel len tegen de annexatieplannen van Den Haag. Een individuele invitatie voor deze bijeenkomsten is verzon den aan alle leden van de Haagse gemeenteraad en aan burgemeester en wethouders. Het Haagse college zal de raad op 23 Augustus voorstellen zijn annexa tienota eerst in de afdelingen te be handelen. Na voorlopig verslag en memorie van antwoord kan de nota dan in de loop van September in openbare behandeling komen. HALVE TON VOOR MONUMENT PLESMAN De oproep van minister-president dr. W. Drees om een bijdrage te schenken voor de stichting van een nationaal monument ter herinnering aan dr. A. Plesman, de overleden di recteur van de KLM, heeft ruim 50.000 opgebracht. Nog steeds ko men er uit alle lagen van ons volk grote en kleine bedragen binnen. De 76-jarige wielrijder R. van H. uit Den Haag is vanmorgen op het kruispunt SportlaanNachtegaallaan door een personenauto, bestuurd door de 26-jarige A. K. uit Den Haag ge- grenen en ernstig gewond. Het slachtoffer werd, lijdend aan een schedelbasisfractuur, naar het zeikenhuis Bronovo overgebracht, waar hij omstreeks het middaguur aan de gevolgen is overleden. Volgens de politie verleende de wielrijder geen voorrang aan de automobilist. Voor drie lichtingsploegen De chef van de generale staf heeft aan de minister van Oorlog voor stellen gedaan tot het verlenen van klein c.q. groot verlof aan de dienst plichtigen van de lichtingsploegen 1952—3, 1953—1 en 1953—2. Deze voorstellen zijn, wat betreft laatstge noemde ploegen gebaseerd op de be slissing van de regering inzake de verkorting van de duur van de eer ste oefening tot 18 c.q. 21 maanden. De chef van de generale staf heeft de voorstellen gedaan in afwachting van de definitieve groot-verlof beschik king die in de legerorder zal worden gepubliceerd. Met ingang van 31 October a.s. wordt groot verlof verleend aan de dienstplichtige vaandrigs en kornet ten (ook zij die tijdelijk de rang van reserve-tweede-luiten ant bekleden) sergeanten, wachtmeesters, korpo raals, soldaten der 1ste klassè en sol daten behorende tot de lichtingsploeg 19523 (voor de eerste oefening in November 1952 in- werkelijke dienst gekomen) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds eerder groot verlof werd verleend. Aanvan kelijk was de klein verlofdatum voor deze categorie bepaald op 11 Novem ber 1954. Met ingang van 31 October 1954 wordt klein verlof en met ingang van 1 December 1954 groot verlof verleend aan de dienstplichtigen van de lichtingsploeg, 19532 (opgeko men in Juni 1953) alsmede zij, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd, gaan op 21 November 1954 en 1 Februari 1955 resp. met klein en groot verlof. Ook voor een edeelte van deze ploeg zijn uitzondei/ngen gemaakt. De grens gepasseerd Gisteravond omstreeks negen uur is de 67-jarige Opa Schram uit Drieber gen, die op 23 Maart j.l. vertrok en de 5.000 k.m. lange afstand vice-versa HollandRome te voet aflegde door Nederland, België, Luxemburg, Duits land, Frankrijk en Italië, te Eysden op Nederlandse bodem teruggekeerd. Burgemeester Duysings van Eysden verwelkomde de kranige wandelaar, die monter, maar getaand door regen en wind zijn dagelijkse wandelingen van gemiddeld 50 k.m. heeft gelopen gedurende 105 dagen. Hij was op de terugweg over de St. Gotthard met haar 45 haarspeldboch- ten gelopen en kwam Maandag van i Banneux, het Belgische Maria-oord. Europese inwoners van Tunis heb ben de terreuraanvallen van Zondag beantwoord met tegen-terreur. Een groep Europeanen heeft een café terras dat vol Arabieren zat, onder vuur genomen en twee Arabieren gedood. Drie werden zwaar gewond. Een paar uur later werd er een soortgelijke overval gepleegd op een ander terras. Ditmaal werden twee Tunesiërs gedood en drie gewond. 14 JULI IN PARIJS. De Franse regering heeft Maandag de traditionele communistische op tocht in Oost-Parijs ter gelegenheid van de 14e Juli, het feest van de val der Bastille, verboden. (Verleden jaar deden zich bij deze optocht on lusten voor, waarbij zes Noord-Afri kanen en een Fransman om het le ven kwamen). Er zal op 14 Juli slechts één mili taire parade worden gehouden op de Champs Elysées. HET BOUWBEDRIJF. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Beernink betreffende de suggestie van de Nederlandse Chris telijke aannemers- en bouwvakpa troonsbond tot instelling, gedurende de zomermaanden, van een 55-urige werkweek, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de heer Van Rhijn schriftelijk geantwoord, dat de stel ling, dat door het overgaan van een 48-urige op een 55-urige werkweek in het bouwbedrijf een productiviteits verhoging van 10 pet. kan worden bereikt, naar zijn mening in haar algemeenheid niet juist is, aangezien daarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met verschillende andere factoren, welke mede bepalend zijn voor de omvang van de productivi teit. De minister vreest, dat een per centage van 10 te hoog is. Een alge mene overwerkvergunning wordt in de regel eerst dan in overweging ge nomen, wanneer blijkt, dat daaraan landelijk of regionaal behoefte be staat. zich uitende in een belangrijke toeneming van het aantal indivi- duële aanvragen tot het verkrijgen van een overwerkvergunning. Dit aantal aanvragen is echter thans be trekkelijk gering. Met betrekking tot individuële aanvragen tot het ver richten van overwerk in het bouw bedrijf wordt thans een welwillend standpunt ingenomen. EN EEN DRA VENDE AGENT Een losgebroken stier heeft Maan dagmorgen te Bergen op Zoom bijna een spoorwegongeluk veroorzaakt. Omstreeks halfacht werd door een expediteur een stier aan het abattoir afgeleverd. Plotseling wist het dier, toen de klep van de laadbak geopend werd, zich los te rukken en rende het Plein XIII op. Na enkele tuinen en een deel van de Jordaan te heb ben doorkruist, rende de vluchteling de spoorbaan op, in de richting van Zeeland. Een hoofdagent, die op de fiets het hollende dier achtervolgd had, wilde het dier van de spoorlijn jagen om dat twee dieseltreinen langs zouden komen. Toen het dier maar steeds op de lijn bleef lopen liep de agent zwaaiende een van de treinen, die inmiddels naderde, tegemoet. Het is onbegrijpelijk dat de wagenvoerder noch het dier, noch de zwaaiende agent heeft opgemerkt. Met een geweldige klap werd het dier vermorzeld en dertig meter verder in de sloot langs de spoorlijn geslingerd. De agent moest snel op zij springen om het vege lijf te red den. Pas vijfhonderd meter verder kwam de trein tot stilstand. Met erfkele minuten vertraging kon de dieseltrein zijn reis vervol gen. Vandaag gaat hij door naar Roer mond, waar hij een avond en een nacht in de familiekring van zijn zoon zal doorbrengen. Woensdag gaat de voettocht verder via 's Hertoegen- bosch en Geldermalsen naar Drie bergen. Misschien, dat men hem daar wel met muziek zal komen afhalen, ver onderstelde opa Schram, want hij zou het leuk vinden, de laatste kilometers op de maat van de muziek thuis te komen. Opa Schram is enthousiast over de tocht. Overal heeft hij grote harte lijkheid ondervonden en hij heeft al plannen, om nog dit jaar een voetreis naar Lourdes te maken. CONGRES ALGEMENE R.K. AMBTFNARENVFR^NIGING TE ROTTERDAM. (Vervolg). In het jaarverslag van de secreta ris werd meegedeeld, dat het leden tal thans rond 16.500 bedraagt. Voorts werd onder applaus een telegram van H.M. de Koningin voorgelezen, dat een antwoord was op het gezonden telegram van trouw. Wat een vraag over het ijveren voor een Kerstgratificatie b-:treft is het bestuur van oordeel, dat het in de eerste plaats zaak was de gewone vacantietoeslag veilig te stellen. Vervolgens werd de verkiezing van een algemeen voorzitter aan de orde gesteld, zulks in verband met het aftreden van de heer B. J. M. van Elk, die in verband met zijn toene mende werkzaamheden als gemeente secretaris van Eindhoven deze functie niet langer kon vervullen. Aan dit aftreden en de verkiezing die wegens enkele candidaatstel- ling reeds bij voorbaat vast stond werd een feestelijk en plechtig tintjë gegeven. Mevr. Van Elk en haar oud ste dochter, alsmede mevr. Boot wer. den door een commissie binnengeleid. Nadat de heer Van Elk, die nog even de voorzittershamer ging han teren, de benoeming van mr. G. A. A. M. Boot uit Haarlem als algemeen voorzitter had geïnstalleerd, ver kreeg deze laatste het woord om dank te zeggen voor deze benoeming en het vertrouwen van de ARKA-leden te vragen. Hij roemde voorts de vele kwaliteiten van de afgetreden voor zitter, die o.a. in het verzet zo on verschrokken zijn houding heeft we ten te bepalen. Namens een comité dankte de heer J. van der Meer de scheidende bondsvoorzitter voor hetgeen hy voor de ARKA en voor geheel amb telijk Nederland heeft gedaan. Hij overhandigde vervolgens namens alle afdelingen een door Gerard van Wij- land geschilderd portret van de heer Van Elk. Nadat de heer A. C. F. Conijn nog speciaal de genoemde dames had toe gesproken en bloemen had overhan digd, sprak de heer Van Elk nog woorden van dank. GROTE DIEFSTAL VAN VOEDSEL IN ZIEKENHUIS. Vier leden van het keukenperso- neel van een groot Haags ziekenhuis hebben gedurende jaren levensmid delen voor de patiënten, zoals boter, vlees en vet, gestolen en deze thuis aan hun vrouw verkocht als onder deel van de boodschappen die zij de den. De daders, de 47-jarige kok, P. M„ zijn 32-jarige collega G. K„ de 46- jarige knecht A. R. en de 35-jarige slager P. v. d. R., namen het er goed van. G. K. kocht onlangs zelfs een auto van dit „boodschappengeld". Het overige personeel van het zie kenhuis was wel op de hoogte van de diefstal maar durfde tegen de he ren die te zamen de gouden ploeg werden genoemd niets te begin nen. OLIVIER Een éénpersoons puttentje, een op vouwbaar schopje, veldkijker, kaar tentassen en kompassen vormden de schaduw, die grote gebeurtenissen voorafgaat; de fouriers hebben de-af gelopen dagen een gouden tijd be leefd en de troepen staan thans ge reed om krijgskunde te gaan plegen. De eerste week van herhalings oefeningen is altijd een kalme aan loop en de tweede kenmerkt zich door een felle opleving van activiteit, die in de laatste een hoogtepunt vindt. Nog minder. Zaterdagmorgen kwam een over ste, die onderscheidingstekens van Indië en Korea droeg, en die be kroond werd door de groene baret, welke ooit de mannen van Westerling sierde sierden, een korte instructie geven voor-de manoeuvre, die Maan dag „ergens in Nobrd-Nederland begint. Alle klachten over een te kort aan materiaal smoorde deze Korea- man in de kiem, door te vertellen, dat in Korea met de helft van de aanwezige voorraad nog successen behaald konden worden en iedereen poogde toen maar een erg tevreden gezicht te zetten. Lachende derden. Het verlof, dat Zaterdagmiddag om half vier inging, is inmiddels niet zonder moeilijkheden werkelijkheid geworden.'Normaal is het zo, dat bij grote voorraden -of gezelschappen re ductie gegeven wordt, maar de Ve- luwse Vermoermaatscsappij, die de ruim 3 000 veteranen van het kamp naar het station moest brengen, dacht daar anders over. Normaal zo hebben we ons laten vertellen kost dit ritje twee dubbeltjes, maar de vervoermaatschappij vroeg er thans 0.40 voor en het kreeg deze dubbele prijs ook, want hij is de eni ge autobusdienst in dat gebied en mi litair vervoer kon niet beschikbaar gesteld worden. Rond het stationnetje beleefden de café'tjes ook een gouden dag, want de treinen kwamen bevend binnen, volgestouwd met vacantiegangers en zagen geen kans om de duizender militairen op te nemen. Ten slotte stuurden de spoorwegen een paar extra-treinen niet tegen dubbel ta- tief!en zo tegen 7 uur waren alle veteranen op v/eg naar huis. Idealen. Toen wij vechtend en rollend ein delijk onze trein bereikt hadden stonden we plotseling tegenover Oli vier! Natuurlijk heet hij geen Olivier, maar deze naam heeft hij op een wonderlijke manier gekregen. Olivier is een van de beroepsmili tairen, die bij ons ingedeeld zijn en heeft reeds een roemrijke bladzijde in de Nederlandse krijgsgeschiede nis overal ter wereld geschreven. Olivier heeft nog idealen en na tuurlijk hebben wij die ook, alleen zijn onze idealen anders gericht. Olivier kan met een verrukt gezicht zy ons komen met een uitgetekende vuur opstelling en is zielsbedroefd, wanneer wij dan „leuk" zeggen, om een boom over het voordeel van eco nomische studie voort te zetten. Het zout des levens. Olivier begrijpt ons niet altijd; h;; is verbaasd, wanneer wij onvriende lijke woordjes zeggen over tegenor ders en wanneer we ons ergeren aan een stafbesoreking van enkele uren, waarin een beslissing wordt geno men, die in een paar m'nuten op pa nier had kunnen staan. Olivier vindt, dat dit er allemaal bij hoort en dat dergelijke zaken het leven kruiden. Toch heeft niemand van ons een uit gesproken hekel aan Olivier; we ze?<*en achter z'n rug wel eens lelijke woordjes, maar we vinden het toch wel har>di« dat hij er bij is, want hij weet alles! Olivier gaat óók mee on actie en hij heeft de meest stoute nlannen. Onze verwachtingen ziin minder hoog ge spanen, maar wij hebben dan ook geen instructie-boekjes mee naar huis genomen, om ons tijdens het ver lof nog een beetje te scholen. We wachten maar kalm af. tot Maandagnacht het startsein klinkt en komen we daarna voor een grote moeilijkheidnu, dan zal' Olivier wel in de buurt zijn, om ons te hel pen. KRONUS. Toen bij de Tweede Kamer het wetsontwerp s ingediend, dat on der meer beoogt, de leeftijdsgrens, beneden welke studerende kinderen van ouder dan 16 jaar in aanmerking voor de indirect-verplichte zieken fondsverzekering kunnen komen, van 21 tot 27 jaar te verhogen, heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad in overleg met de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid aan de algemene ziekenfondsen verzocht, met ingang van 1 Januari 1954 te han delen, alsof die wijziging reeds tot stand was gekomen. Nu de Tweede Kamer dit wetsont werp heeft goedgekeurd, heeft 's raads voorzitter er de aandacht van de fondsen op gevestigd, dat het kinderen betreft, wier tijd groten deels in beslag wordt genomen door of in verband met het volgen van ■^derwijs of een opleiding voor een l :oep. Dit betekent dat het onderwijs niet meer aan een inrichting voor alge meen vormend of vakonderwijs be hoeft te worden gevolgd en dat naast H.H. WIJDINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft Dinsdag 13 Juli in de kapel van het Philosophicum te Warmond de eerste kruinschering toegediend aan de volgendo eerwaarde heren: L. M. Aarts, A. P. Baars, Th. J. Bankras, N. J. P. Blaauwhof, M. J. C. van Blijswijk, J. W. Braakman, B. N. Da- tema, P. B. Dógge, D. J. H. van Geest, J. J. I. Hogenboom, H. A. Hoo- geveen, Th. G. Hulspas, H. J. Kempes, A. P. G. Krempel, A. Lagerway, P. J. A. Loos, W. C. Mank. H. P. Mars, P. P, V. van Moorsel, J. Ch. A. Mul der, L. H. M. Oudejans, C. J. M. Pouw, P. B. Roos, M. C. Rijk, W. D. M. van Rijn, P. C. Seysener, G. J. J. Straathof, J. J. Streng, P. M. Ver heul, Th. M. Verhoef, C. J. van der Voort, C. P. Th. Warmerdam, D. J. J. de Wit, W. J. C Wijnands, A. B. A. LJzenbrandt, P. J. Zoon, A. E. A. Zijlmans. SPOORWEGARBEIDER TIJDENS WERK OMGEKOMEN. De 43-jarige losarbeider der Ned. Spoorwegen, D. Postma, uit Harde- garijp (Fr.) heeft Maandag bij het station Winsum (Gr.) een spoorbiel tegen het hoofd gekregen en is daar- ben om het leven gekomen. Een groep arbeiders, waartoe P. behoorde, was op de losplaats bezig met het stapelen van wisselonderde len. Plotseling ging een der stapels glijden en kreeg de heer P. een spoor biel tegen het hóófd. Hij was onmid dellijk dood. De heer Postma was ge huwd en vader van 3 kinderen. het volgen van onderwijs ook de op leiding voor een beroep met indirect- verplichte verzekering gepaard kan gaan. Aan de fondsen is verzocht, ook met deze wijziging reeds nu rekening te houden. Indien betrokkenen voor 30 Au gustus 1954 bij een fonds worden aangemeld, kunnen hun de rechten' der verplichte verzekering, zo nodig met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1954, worden toegekend. Zijn over de weken na 26 December 1953 voor de vrijwillige verzekering pre- miën betaald, dan kunnen hun die worden gerestitueerd. SLACHTOFFER VERKEERS ONGEVAL OVERLEDEN. De 71-jarige Hagenaar A. C A. H. is gisteravond in het ziekenhuis „Bronovo"' aan de verwondingen, op gelopen bij een verkeersongeval, overleden. De heer H. werd Zaterdagavond j.l. op de Van Alkemadelaan in Den Haag, toen hij op onvoorzichtige wij ze de rijweg overstak, door een auto gegrepen. Hij liep een been- en arm- fractuur en voorts inwendige kneu zingen op. PRINSES BEATRIX EN MEDE- SCHOLTEREN BRACHTEN VACANTIE IN TWENTE DOOR. Met andere leerlingen van het Eaarns lyceum heeft prinses Beatrix een vacantie van een week doorge bracht op de „Hoge Boekei" te En schede, een landgoed van de heer A van Heek. De leerlingen van het Baarns lyceum, een veertigtal in to taal, logeerden in een tentenkamp op de Hoge Boekei en vandaar uit heb ben zij fiets- en bustochten gemaakt door Twente. GESTIKT IN EEN HARING De 75-jai'ige W. J. uit Kerkrade, is gisteren bij het eten. van pen haring in een café, gestikt. JONGEN MET RIEK DOODGESTOKEN. In Hoensbroek heeft zich Zaterdag avond, waarschijnlijk na een woor denwisseling, een drama afgespeeld, waarvan de 19-jarige K. wonende aldaar, het slachtoffer is geworden. De jongen, die sinds enige tijd verkering had met de dochter van de 55-jarige G., stond voor diens wo ning te praten met het meisje, toen haar vader naar buiten kwam, uit de schuur een riek haalde en daarmede K. twee steken toebracht in de zij. Het slachtoffer kon zich bi.ina niet verweren, daar zijn arm in verband zat. Hij zeeg hevend bloedend in el kaar. Een snel ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. G. is door de politie gearresteerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2