S>e CéidóeGotvfca/nt Minister Dulles onverwachts naar Parijs vertrokken Op uitnodiging van Mendès-France Het gaat zeker spannen te Genève Om het herstel der Duitse souvereiniteit De water-catastrophe in Beieren en Oostenrijk Churchill over zijn reis naar Amerika Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 13 JULI 1954 45ste JAARGANG Mendès-France sprak met Molotof Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 EENVOUD DES GEESTES aan het zaaien van onkruid tus sen de tarwe van het mandement. Nu is ook mr. Oud begonnen met dit gedoe. Hij heeft in het officiële blad van zijn partij „Vrijheid en De mocratie" er een tweede artikel aan gewijd, dat zonder blikken of blozen het omgekeerde beweert van hetgeen dezelfde mr. Oud een maand tevoren in „Elsevier" schreef. Toen was het: „Zien wij het goed" dan verzet 't Mandement zich niet tegen sa menwerking van de KVP met de PvdA. De bisschoppen verlangen van de huisgenoten des geloofs, dat zij met elkander één zullen zijn, doch die huisgenoten moeten tevens openstaan voor samen werking met allen, die werken voor het welzijn der gemeen schap. Deze formule is ruim ge noeg om ook een samengaan met socialisten te veroorloven". Nu luidt het: „Hoe is het mogelijk, vragen Juichende Tarzan achter „kostwinnaar De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is gisteravond onverwachts uit Washington vertrokken naar Parijs, waar hij, volgens een verklaring van zijn departement, besprekingen zal voeren over het werk van de Geneefse conferentie met de Franse premier Mendès-France en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden. Zoals bekend, is Mendès-France op het ogenblik in Genève druk bezig met de communisten één of andere regeling uit te werken voor een bestand in Indo-China. Van Britse en Franse zijde is de laatste dagen aandrang op Dulles uitgeoefend, om zich niet langer afzijdig te houden. Dulles' reis naar Parijs vindt plaats op uitnodiging van Mendès-France. Waarnemers gelo ven, dat Dulles naar Genève zal doorreizen, wanneer hem blijkt, dat het geen de nieuwe Franse regering in Indo-China voor ogen staat, niet on eervol is. EEN BELANGRIJKE FASE. I eist hebben. Beide linies houden de ontruiming van Hanoi en Haipohong De premier van communistisch Chi- door de Fransen in, tenzij daarover zeide Dulles, eenvoudige geesten zich af, dat i na, Tsjoe en Lai, is gisteren in Ge- gij voortgaat samen te werken I nève teruggekeerd en zeide bij zijn met een partij, welker beginse- I aankomst, dat de conferentie op het len gij zo verderfelijk acht, dat i punt staat een belangrijke fase in te uw bisschoppen haar in de ban treden. Hij geloofde, dat zij de vrede hebben gedaan. Het ware zeker in Indo-China zou herstellen, mits niet overbodig geweest, indien ieder een verzoeningsgezinde geest het bestuur der KVP daarom-aan de dag legde, trent eens een duidelijke uit- Ook minister Eden arriveerde Maandag in Genève en had een on derhoud met Molotof. Eden en Molotof kwamen overeen, dat de onderhandelingen dienen te worden gevoerd door middel van be sloten bijeenkomsten van delegatie leiders en enkele raadslieden. Gisteren heeft Mendès-France vol gens Franse bronnen met de Viet- minh-premier Pham van Dong een realistisch gesprek gevoerd over de aan te nemen bestandslinie. De Franse premier zou de 18e breedte graad hebben voorgesteld, de com munist zou de 13e breedtegraad ge- een afwijkende regeling zou kunnen worden getroffen. Het schijnt, dat Londen en Parijs Dulles er toe overgehaald hebben, om weer interesse voor deze besprekin gen te tonen op de grond, dat het ge brek aan solidariteit van het Wes ten de communisten er toe verleidt hun „prijs" op te drijven. Toen hij naar Europa vertrok gaf Dulles op het vliegveld te verstaan, dat de Verenigde Staten ten aanzien van een wapenstilstand in Indo-Chi na misschien een andere houding zul len aannemen dan Frankrijk. De Verenigde Staten zijn zelf geen oor logvoerende partij in Indo-China en het is niet vanzelfsprekend, dat de belangen die de Amerikanen geza menlijk hebben met de Fransen, Vietnamezen, Laotianen en Cambod- janen, het best gediend worden door gelijk optreden in alle opzichten, zo spraak had gedaan.' Het antwoord had de simpele ziel van de heer Oud reeds in het man dement kunnen lezen, indien hij het gelezen had. Zo staat in 16: Van de andere kant zal men echter moeten begrijpen, dat de maatschappelijke consequenties, die wij uit het évangelie moe ten trekken, ons ook doen open staan voor sociale strevingen van andere zijde, zolang deze in de lijn liggen van hetgeen de men selijke natuur en de sociale struc tuur van de gemeenschap vra gen. Alleen moeten wij bij deze laatste samenwerking (met niet- Christelijke partijen. Red.) met des te meer waakzaamheid aan onze hogere beginselen en met des te meer kracht aan onze eenheid vasthouden. In in 52, waar met name de P. v. d. A. wordt genoemd: Beoaalde aspecten van een houding, welke sympathiek en voor een onderdeel van onze eigen idealen gunstig mogen ge noemd worden, kunnen een sa menwerking op het sociale en staatkundige vlak rechtvaardi gen, maar bieden nog ggen waar borg, nu en in de toekomst, voor een volwaardige christelijke poli tiek. De eenvoudige mr. Oud, die naar gelang het in zijn sluw maar on vruchtbaar politiek spelletje te pas komt, vandaag het een beweert en morgen het ander kan er dus ge rust of ongerust op gaan slapen, dat als de P. v. d. A. de politieke samen werking niet opzegt of door haar hevig'en onredelijk verweer tegen de ■houding der bisschoppen psycholo gisch onmogelijk maakt, van katho lieke zijde een dergelijke stap nog niet is te verwachten. Gezien de verwarring in zijn eigen uitspraken, zal mr. Oud het mis schien niet vreemd vinden maar wij vonden het wel dat in hetzelf de nummer van „Vrijheid en Demo cratie" de hoofdredacteur van dat orgaan, de heer G. A. de Ridder, be toogt, dat de P. v. d. A. op haar ka derdag „politieke blunders" heeft be gaan en de K.V.P. een „prachtig wa- De eerste a inval op Hanoi afgeslagen Franse tanks en infanterie zijn er in geslaagd de eerste grote aanval van de Vietminh op de nieuwe Franse stellingen rondom Hanoi en Hai phong af te slaan. Aan weerszijden zijn zware verliezen geleden. De aanval was gericht op Hoeng- jen, een vooruitgeschoven positie van de Fransen in het nieuwe verdedi gingstelsel. De aanvallers moesten op rukken door vlak land,waar zij een gemakkelijke prooi vormden voor de Franse luchtmacht. Niettemin nader den zij tot dicht voor de Franse stel-, lingen. Tanks en andere gepantserde voertuigen sloegen tenslotte de aan val af. De vijand liet driehonderd do den achter voor de Franse linies. Aardverschuiving in Columbia Ongeveer zes km. van Medellin in Columbia zouden Maandagavond bij twee aardverschuivingen honderd personen om het leven gekomen zijn. Na een eerste aardverschuiving, waarbij tien mensen het leven ver loren, verzamelde zich een groot aantal nieuwsgierigen. Op dat ogen blik deed zich een nieuwe aardver- De ziekenhuizen van Medellin lig gen vol gewonden en doden. Er zijn pen" in handen heeft gegeven voor oproepen tot de bevolking gericht een tegenzet! om bloed te geven. Amerih aans-Brits ontwerp Amerikaanse en Britse diplomaten hebben thans een kort viermogendhe- denverdrag opgesteld, dat West- Duitsland dit jaar zo goed als onaf hankelijkheid zou geven, aldus wordt van officiële zijde meegedeeld. Het pact werd opgesteld als mid del om de Westduitse republiek de bevoegdheid te verschaffen het me rendeel der eigen zaken in eigen hand te nemen voor het geval Frankrijk er niet in slaagt het E.D.G.-verdrag te ratificeren. Naar het Foreigh Office mede deelt, moeten de voorstellen der des kundigen nog aanvaard worden door de Amerikaanse en Britse regerin gen. Als dit geschied is, zal de defini tieve versie van de voorstellen voor gelegd worden aan Frankarijk en ge- interesseerde regeringen als die van Nederland, België, Luxemburg en andere leden van de NATO. De Britse gezant te Parijs heeft -laatssecret' de Beaumont gisteren de hoogte gesteld van de Ameri kaans-Britse plannen. De Beaumont herinnerde de Brit se ambassadeur aan het Frane stand punt dat verdrag van Bonn afhanke lijk is van het van kracht worden van de E.V.G., zoals speciaal in het ver drag vermeld is. Toch hulp aan Frankrijk en Italië De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken is Maandag met acht tegen vijf stemmen terug gekomen van haar voorlopige be slissing, dat de Verenigde Staten 31 December geen hulp meer aan Frankrijk en Italië moeten verschaf fen, indien deze landen op dat tijd stip het E.V.G.-verdrag nog niet zou den hebben bekrachtigd. Minister Dulles zou de commissie hebben doen weten, dat de oorspron kelijke resolutie ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de Westelij ke verdediging. Ook generaal Gruenther, de geal lieerde opperbevelhebber in Europa, had het ultimatum „zeer gevaarlijk" genoemd Water, ratten en plunderaars teisteren 't land Waterpeil wil nog niet zakken Nog steeds stijgend water, een le ger van opgejaagde bruine ratten, die zich in voedselopslapplaatsen nestelen en nu ook plunderaars be dreigen de zwaar getroffen bevolking van de overstroomde delen van Beieren en Oostenrijk. Met bootjes dobberen de plunderaars tussen de ontruimde huizen, met name in het geteisterde Linz, waaruit zij weg slepen wat zij maar kunnen. Doch de politie heeft de opdracht zonder pardon het vuur te openen, zodra zij de duistere individuen betrap pen Het peil in de Donau en de Isar stijgt intussen nog steeds en het ge vaar van nieuwe dijkbreuken groeit. En niet alleen Beieren, Oostenrijk en Tsjechoslowakije, maar ook Oost- Duitsland betaalt nu een zware tol aan het opgezweepte water. Een pre cies dodencijfer is nog niet te geven, maar in Oostenrijk zijn reeds 8 do den te betreuren, terwijl twee men sen vermist worden, in Beieren rouwt men om 9 doden, en Oost- Duitsland telt eveneens verscheide ne slachtoffers van de watersnood. Het Beierse stadje Deggendorf (16.000 inwoners) blijkt in ernstig gevaar, nu de dijk van het sterk ge zwollen riviertje de Bogenbach het begeven heeft en het water door twee gaten van 30 m. elk de stad binnenstroomt. Er is de noodtoestand afgekondigd, en alle mannen tussen 18 en 60 jaar zijn naar de bedreigde plaatsen ge stuurd om de gaten te dichten. Van normaal leven in het stadje is geen sprake meer alles is in rep en roer. Voor Passau is de bedreiging iets afgenomen. Het water in de hoofd straat dat tot aan de tweede etages van de huizen stond, loont terug, doch er zijn hier nog altijd 2000 men sen dakloos. Ook Wenen bedreigd. Een vloedgolf bedreigt thans We nen, waarvan enige buitenwijken reeds onder water stonden. Duizen den burgers, politie- en brandweer mannen zijn gestadig in de weer met het evacueren van gestrande men sen, het vullen van zandzakken en het opwerpen van beschermende dij ken. Het peil van de Donau te Wenen is acht meter, hoger dan ooit tevo ren. De rivier stroomt niet door de stad, maar er net langs. Naar AFP meldt, moeten de in ternationale treinen, zoals de Arl- berg-express, de Oostende-express en de Oriënt-express door Stiermar ken een omweg van 4 tot 6 uur ma ken. Ook verder weg, tot in Hongarije toe, moeten duizenden boeren wor den geëvacueerd voor het opdrin gende water. Hulpacties. De hulpactie duurt inmiddels on verminderd voort. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Salzburg heeft o.m. MauMau-hospitaal Een Britse patrouille heeft op 80 Km ten Noorden van Nairobi een compleet hospitaal van de Mau Mau gevonden met veertig bedden en een volledige medische uitrusting. De patrouille achtervolgde een bende van 240 leden van de Mau Mau die de dag tevoren een vuur gevecht hadden geleverd met de po litie. Het was zuiver toeval dat het hospitaal werd ontdekt. DE OVERSTROMINGSRAMP Cron.-5| Hamburg 1 NED0?i? Arnhem WEST- 300 paar rubberlaarzen als gift van Nederland naar Linz gevlogen. Ook uit andere landen vloeit hulp toe, en het Amerikaanse leger doet al het mogelijke deze steunacties te coördineren. De Zwitser Ferdi Kubler ik moet rijden voor mijn twee kinderen heeft Maandag in de Tour de France de 224 km. lange étappe van Caen naar St. Brieux gewonnen. Hij ging over de finish, vrijwel gelijk met de Fransman Deledda en onze land genoot „Tarzan" van Breenen. De finish in St. Brieux: van links naar rechts: Kubler, Deledda en Hein van Breenen. DULLES NAAR PARIJS herhaald aandringen geweigerd heeft naar Genève te komen, waar de andere kopstukken der interna tionale politiek weer zijn terugge keerd, heeft zich gisteren plotseling laten overhalen om wel niet naar Genève dan toch naar Parijs te ko men. Hij deed dit na een telefoonge sprek met Parijs en vandaag nog zal hij daar een onderhoud hebben met de Franse premier Mendés-France en de Britse minister van buitenland se zaken Eden. Het gaat natuurlijk om bepaalde besluiten welke op het punt staan in Genève te worden genomen. 0 Concessies van Frankrijk? Het lijkt waarschijnlijk, gezien de optiminstische uitlatingen van Tsjoe En Lai, die het slagen van de Ge neefse conferentie al in het verschiet zag. Naar gemeld wordt, is het mo gelijk dat Dulles naar Genève door reist, als hij zich verenigen kan met de voorstellen van Mendès-France, doch overigens heeft hij reeds bij Enige nachtmerries uitgebannen Sir Winston Churchill heeft giste ren in het Britse Lagerhuis onthuld, dat zijn bezoek aan president Eisen hower tot voornaamste grond had ge had zijn ernstige bezorgdheid over 't gebrek aan inlichtingen, welke de Britse regering over de waterstofbom ter beschikking had. „Ik meende, dat ik bij de eerste geschikte gelegenheid, die zich voordeed, een persoonlijk on derhoud met de president moest heb ben". Na deze woorden ging er een gemompel van goedkeuring door het Lagerhuis. Wat betreft de uitwisseling van atoomgeheimen tussen de regeringen van Amerika en Engeland bleek Churchil 1 door zijn gesprek met Eisenhower te zijn gerust gesteld. „Ik heb alle hoop, dat er in de toekomst een meer bevredigende relatie tussen onze landen zal bestaan dan sedert het einde van de oorlog met Duitsch- land het geval is geweest. Wij hebben volkomen openhartig en in volle vriendschap met elkaar gesproken, aldus Churchill verder, en wij hebben, geloof ik, enige misver standen misschien zelfs enige nacht merries over de richting van onze po litiek uit de geest van onze Ameri kaanse vrienden'gebannen. Sprekend over de houding van de Westelijke bondgenoten jegens Rood China (een der voornaamste ge schilpunten tussen Londen en Wash ington), verzekerde Churchill „dat dit niet het ogeblik is om de toelating van China tot de Verenigde Naties aan de orde te stellen". Deze uitlating is te Washington met zeer grote voldoening ontvangen. Men had daar gevreesd voor een steeds grotere kloof tussen de Ameri kaanse en de Britse politiek en men had er Groot-Brittannië reeds van beschuldigd de Ve.renigde Staten in de steek te willen laten door de toe lating van communistisch China tot de Verenigde Naties daadwerkelijk voor te bereiden. Thans blijken de twee landen zich, althans tydelijk te hebben verenigd op de politieke ge dragslijn, die door president Eisen hower werd geformuleerd met de verklaring, dat hij tegenstander was van China's toelating „in de tegen woordige omstandigheden". Gesprek met Moskou? Na afloop van zijn verklaring kreeg Churchill 'n vraag van zijn voorgan ger Attlee te beantwoorden over een eventuele bespreking met president Eisenhower en de Russische premier Malenkof. Die mogelijkheid, aldus Churchill, is door president Eisenho wer en mij in algemene termen be sproken. Alle moeilijkheden daarvan hebben wij onderzocht. Het is meer een kwestie van tijdstip dan van iets anders. Ik meen echter, dat ik er niet bij gebaat zou zijn op dit ogenblik over deze zaak gedetailleerde mede delingen te doen. voorbaat gezegd, dat het helemaal niet zo verwonderlijk is, als de Ver enigde Staten een andere mening erop na houden als de Fransen. Frankrijk is ten slotte rechtstreeks bij het conflict in Indo-China betrok ken en de Verenigde Staten niet. Dat is natuurlijk volkomen juist, maar van elke demonstratie van dat meningsverschil maken de Ooster lingen handig gebruik; zij slaan on middellijk hun „prijzen" op, zodra zij merken, dat de Westelingen niet één lijn trekken. In zoverre is de reis van Dulles naar Europa in elk geval een daad van betekenis. Maar ook van een andere kant be keken is de bespreking te Parijs van betekenis; men verwacht nl., dat er ook gesproken zal worden over de Brits-Amerikaanse plannen van West-Duitsland spoedig weer tot een souvereine staat te zijn. Het officiële bezoek van prinses Margaret aan de Westduitse bondspresident toont, dat de Britten de Duitsers weer „Hof- fahig" vinden. Maar de Fransen zyn helemaal niet ingenomen met die plannen en voelen er speciaal niets voor om onder de Amerikaans-Britse druk door de knieën te gaan en hals over kop het E.D.G.-verdrag te aan vaarden. Het intrekken van het be sluit tot stopzetting van de militaire hulp aan Frankrijk en Italië wijst er op, dat men ook in Amerika heeft in gezien, dat niet alles geforceerd kan worden. Tevens is dit een vriendelijk gebaar jegens Frankrijk, dat juist in verband met Dulles' bezoek een bij zondere betekenis krijgt. Gerben de Jong 70 jaar Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te i 10 uur. IETS WARMER OVERDAG Na opklaringen weer toenemen- de bewolking, maar waarschijn- lijk overal droog weer. Vannacht iets kouder, morgen overdag iets i warmer. Matige, tijdelijk zwakke naar Zuidwest draaiende wind. j 13 Juli: zon op 4.34 onder 20.56; maan op 19.19 onder 1.43 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar tew. 25 c OSLO half bew. 21 KOPENHAGEN regen. 21 AMSTERDAM motregen. 15 LONDEN onbewolkt. 21 LUXEMBURG licht bew. 20 PARIJS motregen. 23 BORDEAUX licht bew. 22 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE zwaar bew. 20 GENEVE nevel. 22 ZURICH nevel. 25 LOCARNO zwaar ibew. 23 BERLIJN geheel bew. 16 MUNOHEN zwaar bew. 24 ROME regen. 28 AJACCIO licht bew. 26 MALLORCA onbewolkt. 29 Gerben de Jong, de in Nederland zo bekend geworden ijveraar voor het onderwijs aan schipperskinderen die voor het welzijn van deze groep in paedagogisch opzicht zoveel wist bereiken, viert Woensdag a.s. zijn 7i verjaardag. Korreltje Men mag niet elke fout een stommi teit noemen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1