Nederlandse en wisten dames zorgden voor de punten zodoende de eer te redden ve\\>esteuiide ,De Knokkepsbuh Qczaavi- liïefde Verrassend gelijkspel leverde weinig aantrekkelijke momenten op Hagenaars werden door veldnum- mers van de „Provincie" bedwongen MAANDAG ITJULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Grote overwinning van de Hongaren Onbedreigde zege van Geertje Wielema Tegen dc sterke Hongaarse natio nale ploeg heeft onze zwemwercld een nederlaag moeten lijden. Noch een verrassend gelijk spel van ons waterpoloteam noch de prachtige overwinningen van sommige Neder landse zwemsters hebben hieraan iets kunnen veranderen. Met een grote puntennederlaag (72110) ver lieten onze landgenoten tenslotte het water, waar zij in de Magyaren hun zwemmeesters hadden gevonden. De dames hebben dus voor ons de punten en.... het gezicht gered. Want zonder haar zou het een de bacle zijn geworden. En juist daarom was het zo'n prettige verrassing, dat Zaterdagmiddag het eerste dames nummer reeds een dubbele Neder landse triomf werd. Hettie Balken ende zwom naar een fraaie overwin ning op de 400 meter vrije slag. En met zich mee nam zij Jopie van Al phen, die wel enige felle aanvallen moest afslaan van de Hongaarse Sebö, maar deze toch de baas bleef. De tijden van de Nederlandse meis jes waren resp. 5.19.1 en 5.27.9, Heren machteloos. Daarvoor en daarna stapten de Hongaren zegevierend uit het water Eerst op de 100 meter vrije slag he ren, die een overwinning werd voor Kadas in 59.5 met De Vreng, die en kele malen in de touwen zwom met alle gevolgen van dien, als derde (60,8) en vervolgens op de 200 meter vlinderslag heren, op welk nummer de onderlinge strijd tussen de Hon garen Tumpek de man, die de Dolfijn-slag beroemd maakte en Fejerx slechts interessant was. De overwinning kwam met een tijd van 2.35.3 tenslotte aan laatstgenoemde, die Tumpek met 1,7 sec. overtroefde. De Nederlanders speelden slechts een figurantenrol en van hen deed Mul ler het met 2.53.2 nog het beste. Fel was de strijd op de 200 meter school slag dames tussen Rika Bruins en Klara Killermann, die na 100 meter vrijwel gelijktijdig keerden, slechts op geringe afstand gevolgd door Ryp- si'ma Szekely en Nel van Opstal. Bij het laatste keerpunt lag mej. Killer mann centimeters voor, maar in haar laatste baan week zij iets van haar lijn af en dit brak haar weerstand om de krachtige eindsprint van Rika Bruins nog met succes te kunnen be antwoorden. Met een verschil van 0,1 sec. (2.58.8 en 2.58.9) tikte Rika Bruins als eerste aan, Nel van Opstal eindigde als vierde. Eervolle nederlaag. Van de zwemnummers, die Zondag werden afgewerkt, heeft stellig de meeste indruk op de 1500 toeschou wers gemaakt de 100 meter vlinder slag dames, ondanks, dat de Neder landse vertegenwoordigsters hierop een nederlaag leden. Maar dit was geen schande, want de wijze waarop Maria' Littomericzky de overwinning bevocht, was indrukwekkend. Boeiend van het begin tot het eind was de'strijd tussen Geertje Wielema en Joke de Korte op de 100 meter rugslag, die de Hilversumse door een iets betere eindsprint' won in 1.15.8 tegen Joke de Korte 1.15.9. En met deze tijden lieten zij de Hongaarse meisjes ruim achter zich. Stroef en zwaar. Het waren de enige successen op deze middag. Want op de 100 meter vrije slag waren Geertje Wielema en Ria Vonk, van wie vooral laatstge noemde stroef en zwaar zwom, niet opgewassen tegen Kato Szoke, die won in 1.05.9 en Judith Ternes. Geer tje Wielema eindigde als derde met 1.08.Bij de heren kwam slechts Van der Veen op de 100 meter rug slag tot een redelijk goede prestatie met een tweede plaats in 1.09.2 ach ter Gyengosi, die er 0.1 sec. korter over deed. Ook Bekkering bereikte dit resultaat op de 200 meter school slag, maar zijn tijd (2.46.4) stak scherp af tegen die van de winnaar, Utassy: 2.41.6. De 1500 meter was voor Czordas in 19.21.4 met Ten Thye als derde in20.22.4. Commentaar overbodig Tenslotte het schoonspringen, dat ons land by de dames een eervolle plaats ople\ rde voor Els van der Horn, maar dat bij de heren noch winst, noch lichtpunten bood. Korevaar wegens „benenzwemmen" het droge moest opzoeken. Zes te gen zes, de numerieke meerderheid was niet uitgebuit. Toen van Feggelen kort daarop door Hevesi onnodig naar de bodem werd getrokken en de Hongaar op de kant mocht gaan uitrusten van zijn vermoeiende pogingen, kon de Nederlandse midvoor het eerste te- genpunt scoren. Onder laaiend enthousiasme van het publiek, dat ineens de Trofeo-sfeer van Nijmegen 1953 opriep, bleef het Nederlands zevental, nu weer geheel compleet, in de aanval. De Hongaren werden nerveus en begonnen meer fouten te maken. Een van die fouten werd door van Feggelen slagvaardig en handig uitgebuit en op de verrassende druk- bal greep Jenei finaal mis. Ineens was er tempo en lukte de combinatie, maar meer dan een ge lijk spel was er voor onze jongens beslist niet uit te halen. Prachtige prestatie tocht |„Watervrienden" Na het meer dan slechte weer in de afgelopen weken troffen de Leid se Watervrienden het Zaterdag wel heel bijzonder bij het organiseren van de diverse prestatietochten en Na tionale wedstrijden in de Nieuwe Vaart. Was de organisatie perfect te noe men, ook de deelname bleek over weldigend en de opkomende Robben- zwemster, de 14-jarige Mary Kok (Robben) liet feitelijk zwemmen zien van de bovenste plank. Haar tijd was de snelste en deed zelfs de goede tijd van de heren nog achter zich. Alle namen te noemen zou ons tc vervoeren, laten wij volstaan met het aantal deelnemers(sters) per tocht. Prestatietocht 500 m: dames 40, he ren 28. Prestatietocht 1000 m: dames 24, heren 49. Prestatietocht 1500 m: dames 29, heren 61. De Nationale wedstrijd ging over een afstand van 1 km en hieraan na men deel 15 dames en 31 heren. Direct na de start vertrok de jeug dige Robben-zwemster Mary Kok uiterst snel en ondanks moedige po gingen van dames en heren, sneed zy prachtig door het water en won in de fraaie tijd van 14.17. Bij de dames werd de uitslag: Mary Kok (Robben) 14.17.2. Leny de Nijs (Robben) 15.25.3. J. Prins (H.D.Z.) 15.58.7. Heren: 1. H. Seeman (D.J.K.) Hongaren lieten de kansen voorbijgaan In de waterpolowedstrijd heeft het Nederlands zevental een in de eerste helft opgelopen achterstand van 20 geheel weten weg tc werken. Toch is deze 22, op zichzelf een prachtige prestatie tegen de olympische kam pioenen, niet het resultaat geweest van goed spel, maar eerder van een gvsslaagde tactische opzet, waaraan de schoonheid vsu» de combinatie werd opgeofferd. Zo werd het een spelletje, dat weliswaar weinig aantrekkelijk was, doch dat volop spanning opleverde. Het spel v.an het Nederlandse zeven tal leek rommelig en ongeordend, maar, al waren er inderdaad momen ten, waarin de zaak niet klopte, de opzet was duidelijk: de Hongaren kregen een geheel anders georgani seerde tegenstand dan waarop zij hadden gerekend En ondanks de veldmeerderheid. die zij bezaten, werd hun het Nederlandse spel op gedrongen. Met lange passes he laas niet altijd op maat werd midvoor van Feggelen vanuit het achterveld bespeeld en slechts af en toe trok iemand uit de verdediging naar voren. Rush van Korevaar. Overigens begon de wedstrijd met een rush van Korevaar, die door geen der Hongaren gestuit kon worden. Maar Korevaar zag zijn drukbal te gen een uitgestoken hand van de ge routineerde doelman Jenei belanden. Even later had v. Feggelen pech met een omhaal tegen het houtwerk. Toen de Hongaren het initiatief weer had den en Szivos een seconde vrijheid kreeg had Hongarije de leiding. Een korte periode van verslapping volgde en toen Szivos bij het uitzwemmen de bal kreeg toegespeeld en Van Gel der de kogel van zeker 12 meter voor de tweede keer werd verrast was er een moment van groot gevaar voor het Nederlands zevental. Luchs kreeg een moeilijke kans, waaruit de bal tegen de paal be landde. Van Feggelen had het tegen Viszvary erg moeilijk. Toen de Hon gaarse spil zich op een gegeven mo ment echter aan te zwaar spel te bui ten ging verwees scheidsrechter Bau- wens hem naar de kant. Met zeven tegen zes had Nederland toen goede kansen op een doelpunt, maar slecht en onnodig schieten, prachtig doel- verdedigen van Jenei en geraffineerd overnemen van de vrij liggende man door de Hongaren stonden elk Ne derlands succes in de weg. Benenzwemmen. Na de rust was het een tijdlang van hetzelfde laken een pak en alle hoop zonk weg uit de Nederlandse harten in en rond het bassin toen 14.37.4; 2. A. Swijghuizen (Dolfijn) 14.52.6; 3. D. Timmermans (L.Z.C.) 15.00.1. De winnaars kregen een wisselbe ker, twee maal achtereen te winnen of driemaal in totaal. De eerste drie aankomende dames en heren een medaille. De bokaal voor de vereniging met het grootst aantal deelnemers ging naar de Leidse Golfbrekers en de wisselbeker voor de school met het grootst aantal inschrijvingen kwam in handen van de Leidse Instrument- makersschool. WATERPOLO Veteranen tournooi van „De Zijl" Zondagmiddag organiseerde de Zwem en Polovereniging „De Zijl" een vetc- ranentournooi voor de heren met mede werking van LZC, Haarlem, DJK en De Zijl. Bij de dames werd gestreden tus sen RDZ, RZ en PC, De Zijl en Sleutel stad en beide tournooien zijn uitstekend geslaagd. Er heerste een prettige sfeer cn speciaal bij de heren kwam het water ver boven de verwachtingen, vanwege 00 ponders. AI met al een prettige middag, met voor de heren als pr(js eer zeldzaam vocht, dat dankbaar werd ge accepteerd. Wij volgen de wedstrijden op de voet: RDZ—De Zijl (dames) 5—1. Voor rust kon De Zijl zich enigszins hand haven. Wel werd het 10, spoedig ge lijk 11, maar toch 21. Na rust wist RDZ de eindstand op 51 te brengen. DJK—LZC (heren) 2—2. DJK was voor rust iets in de meerderheid en ver diende de leiding 10. In de tweede helft brachten Walenkamp en Tegelaar de stand op 12 en juist enkele seconden voor tijd werd het 22. DJK nam de strafworpen beter. SleutelstadRZ en PC (dames) 34. Een nederlaag, die de Sl.stad zeker niet verdiend had. Bij een 02 achter stand werd het 12; 13 en 23. Na rust werd het zelfs gelijk, maar juist kon RZ en PC iets gelukkiger zijn 34. De ZijlHaarlem (heren) 03. Voor rust was Haarlem sterker en nam verdiend de leiding 0—1. maar in de tweede helft schoot de thuisclub bar slecht. Het werd 02 en met een fraaie doorslagbal zelfs 03. RDZ RZ en PC (dames) winnaars- ronde 20. Voor rust geen doelpun ten. Na rust bracht RDZ met twee goede doelpunten de eindstand op 20. DJKHaarlem (heren) winnaarsrondc 02. Voor rust was DJK steeds iets sterker maar vele malen ging de bal tegen lat en palen (00). In de tweede helft eenzelfde spelbeeld en op geluk kige wijze kwam Haarlem aan een 01 voorsprong. Het tweede doelpunt was voor Haarlem van prima gehalte 02. LZCDe Zijl (heren) 22. In de eerste helft bracht J. Blansjaar de stand op 0—1. maar na rust werd het door de Zijl-keeper zelfs 11 en even later door Butselaar zelfs 21. Joop Blansjaar bracht de eindstand op 22. De Zijl won na strafworpen. De ZijlSleutelstad (dames) 52). Voor rust waren de Sl.stad-dames sterker en werd het 12. In de tweede helft waren de bordjes geheel verhan gen en won de Zijl verdiend met 52. De einduitslag werd: Heren Veteranen: 1. Haarlem, 2. DJK. 3. De Zijl. 4. LZC. Dames: 1. RDZ (beker), 2. RZ en PC (lauwertak), 3. De Zijl (medaille), 4. Sleutelstad. Dubbele zege van de „Rest" Het athletiekduel op twee fronten Den HaagRest van Nederland is in een dubbele zege voor de „Rest" geëindigd. De dames wonnen met 11769 punten, de heren wezen met 168—136 punten de Hagenaars te rug. Een duidelijke zege voor de „Rest", dat in de technische num mers superieur was. Den Haag mag dan de athletiekburcht van Neder land zijn, deze vesting heeft één zwakke plek, de veldnummers. Hier werd Den Haag het zwaartst aange tast. Bij de dames waren bij het hoog springen en het discuswerpen de eerste drie en bij het verspringen en het speerwerpen de eerste twee plaatsen voor de Rest van Nederland, terwijl deze ploeg ook het kogelsto- *0 14) t/j/ourhk, mkkirtlingi ie huiskmtrjmfa if bi het grote irexoir. kom it in it keuken, iinimte deur rtthh imt it an 7 mht.' Y bat Uk at tem gitn lienwint ik hoor i&r rtrixh te mMitptn' ten dames won. Bij de heren was een even duidelijke onderlijning van Den Haags zwakke zijde merkbaar. Het kogelstoten, polsstokhoogspringen en speerwerpen leverde de „rest" het maximum aantal punten op. Op ver en hoogspringen was het eveneens een man van de „rest", die de eer voor zich opeiste. De uitslagen zijn: Dames 100 meter: 1. Puck van Duyne-Brouwer (Den Haag), 12.8 sec.; 2. Dicky van Dijk (Rest van Ne derland), 12.9. 200 meter: 1. Dicky van Dijk (R.), 26,1; 2. Loes van der Meijden (H.), 26,5. 80 meter horden: 1. Fanny Blan- kers-Koen (R.), 11,7; 2. Willy Lust (R.), 11,8. 4 x 100 meter estafette: 1. Rest van Nederland, 48,5; 2. Den Haag, 49. Hoogspringen: 1. Dini Hilbrandie (R.), 1.45 meter; 2. Dini Hobers (R.), 1.45. Verspringen: 1. Willy Lust (R.), 5.54 meter; 2. Ine Vaal (R.), 5.45. Kogelstoten: 1. Ans Panhorst Niessink (R.), 11.94 meter; 2. mevr. Van SchouwenCramer (H.), 11.59. Dicuswerpen: 1. Ans Panhorst Niessink (R.). 41.205 meter; 2. Cor Aafjes (R.), 38.695. Speerwerpen: 1. Corry Wendels (R.), 39.17 meter; 2. mej. De Vos (R.) 36.965. Heren. 100 meter: 1. Van Harde- veld (H.), 11,2 sec.; 2. Saat (H.), 11,2. 200 meter: 1. Van Hardeveld (H.), 22,7 sec.; 2. Holst (R.), 22,7. 400 meter: 1. De Kroon (H.), 49.1 sec.; 2. Steger (R.), 49.9. 800 meter: 1. Wolsink (R.)t 1.59,3; 2. Blankensteijn (H.), 1.59.3. 1500 meter: 1. Rovers (R.), 4.02,2; 2. Van Zeeland (R.), 4.03. 5000 meter: 1. Fekkers (R.), 15.17,8 2. Verra <R.), 15.23,8. 110 meter horden: 1. Nederhand (R.), 15,6; 2. Broeken (R 15,7. 4 x 100 meter: 1. Den Haag, 42,1 sec.; 2. Rest van Nederland, 43. 4 x 400 meter: 1. Den Haag, 3.22,1; 2. Rest van Nederland, 3.23.3. Verspringen: 1. Visser (R.), 7.01 meter; 2. Parlevliet (H.), 6.60. Hoogspringen: 1. Van Ieperen (R.). 1.83 meter; 2. Van Druten (H.), 1.80. Kogelstoten: 1. Derichs (R.). 14.03 meter; 2. Demmink (R.), 14.03. I Discuswerpen: 1. Postma (H.), 43.945 meter; 2. Derich (R.), 43.61. 45) Voor mij bleven enkele duis tere punten, zoals dit: als de moord alleen gepleegd was om de brief in handen te krijgen, waarom had het meisje die dan aan mij getoond? Als haar broer die gestolen had, hoe kreeg zij die dan in haar bezit? De verras sing, toen zij hem voor het eerst ont moette, was te echt om voor toneel spel door te gaan Ik bleef over de zaak nadenken. Toen kwam die avond in de rooksalon. Miss Tequita vertelde het een en ander over de gewoonten cn tradities van haar volk de afstammelingen van de vroegere Inca's Het was zo interessant, dat ik mijn probleem even vergat en ook toeluisterde. Diezelfde avond leende Rodriguez mij een boek, waarin ik enkele re gels ontdekte, die geschreven waren in een vreemd schrift, dat ik niet kon lezen. Wel kon ik een naam lezen. Die naam luidde Kymote Yucat Yma. Ik herinnerde mij ineens, dat dat de - nilienaam was van miss Tequita. Het intrigeerde mij zodat ik me naar haar hut begaf om te vragen of zij misschien kon lezen, wat er in die geheimzinnige regels geschreven stond. Zij stond mij bereidwillig te woord en het bleek, dat de regels ge schreven waren in het spijkerschrift der oude Inca's Het waren regels uit een oude vuurdans. Ik begreep er niets van Hoe kwamen die regels in een boek, dat aan mr Rodriguez toe behoorde? Ik vroeg het hem en hij schrok, toen hij het zag. Ik voelde dat hij loog, toen. hij zei, dat het oud- assyrisch was en een herinnering aan een vriend, die daar een hobby voor had. Toen kreeg ik een krankzinnig idee. Voor iemand die objectief ge bleven was, moest dat idee wel zot klinken, dat geef ik toe. Voor mij was het echter niet zot. Ik wilde het proberen. Ik vertelde Rodriguez, dat de zaak rond was en dat de moorde naar gegrepen was. De bewaking van het schip was opgeheven en de pas sagiers konden weer gerust gaan slapen. De man feliciteerde mij en we dronken op de goede afloop. Zo gauw ik kon, verwijderde ik me echter en vroeg de kapitein toe stemming om mijn plan ten uitvoer te brengen. Vanzelfsprekend wei gerde hij in eerste instantie. Dat was logisch. Waarom zou hij toestemming geven voor iets dat hem zo onzinnig voor kwam. De moordenaar was im mers gevangen? Dokter Merryland kwam me te hulp en we kregen de toestemming. Ik verzocht miss Tequita haar hut te verlaten. Zy deed dit. Daarna vormde ik van handdoeken en der gelijk materiaal een pop althans iets wat daarop in de duisternis zou lij ken en legde die in het bed.. Twee matrozen werden verdekt opgesteld aan de beide zijden van de gang. die langs haar hut liep. Dokter Merry land en ik betrokken de wacht. En we hadden succes. De moordenaar kwam opdagen. We grepen hem, juist op het moment, dat hij zijn mes toestak. Hij verzette zich hevig, maar tegen vier man kon hij niet op. De man was mr. Rodriguez." Wederom ontstond er deining in de hut. Miss Marino' slaakte een luide kreet en viel haar broer om de hals. Giuseppe staarde Gordon verdwaasd aan. De officier liep op hem toe. „Heb ik gelijk als ik zeg, dat u alleen be kkende de moordenaar te zijn om daarmee uw zuster vrij te pleiten? De man knikte stom. Een ogenblik legde Gordon zijn hand op zijn schou der. Dan draaide hy zich tot dokter Merryland. „Het is uw beurt, dokter" Dokter Merryland stond op. „Ik heb een onderzoek ingesteld naar Ro driguez' geestvermogens op verzoek van Gordon. Ik ben geen specialist op dit gebied en kan dus alleen maar vermoedens geven. Voor de recht bank zal mijn verklaring niet vol doende zijn en verlangt men een verklaring van een specialist. In zo verre ik dus daartoe competent ben, meen ik, dat wij Rodriguez voor krankzinnig moeten verklaren. De man is bezeten door een waan-idee, dat zulke omvang aangenomen heeft, dat hij zich niet meer los kan ma ken, zich gedwongen voelt om te doen, wat zijn brein hem ingeeft er» daardoor zeer gevaarlijk is voor de gemeenschap. Of hij daarvan gene zen kan, durf ik niet te bevestigen, noch te ontkennen. Ik geef slechts deze verklaring, opdat u beter zult begrijpen, wat Gordon verder ver tellen zal." Hij boog even en ging weer zitten. Weer richtten zich alle blikken op de officier. „Dank u, dokter Merryland Uit het geen Rodriguez ons pochend op zijn knappe prestaties vertelde, gecombi neerd met hetgeen ik al wist, meen ik de toedracht der gebeurtenissen als volgt te kunnen reconstrueren: Rodriguez is oorspronkelijk uit Peru afkomstig. Zijn eigenlijke naam luidt Laocca Yucat Yma. De familie Yucat Yma is zeer oud en preten deert rechtstreeks af te stammen van de laatste keizers der Inca's De oude traditie in deze familie verbood, dat de leden der familie een huwelijk sloten buiten de familie. Deze ge woonte werd de laatste dertig jaren al niet meer gevolgd. Rodriguez had nu echter de gedachte, dat hij er voor moest waken, dat zijn familie zuiver bleef. Er was immers nog de oude légende, dat eens het keizerrijk weer zou herrijzen en dat de nieuwe keizer aangewezen zou worden uit het geslacht Yucat Yma. Rodriguez zoals we hem gemakshalve maar zullen blijven noemen, wilde de oude wetten nakomen. Deze wetten schre ven voor, dat diegenen die buiten hun familie huwden, gedood moes ten vorden. Hij richtte zijn ogen op mr en mrs O'Connell. De laatste is namelijk ook een lid der familie Yu cat Yma.. Met eindeloos geduld be reidde hij zijn plannen voor, tot hij eindelijk zijn kans schoon zag om hier aan boord zijn plannen ten uit voer to brengen. Met duivelse geraf fineerdheid vermoordde hy mr O'Connell. Daarna was miss Tequita aan de beurt. Om de aandacht af te leiden, trachtte hij de schuld te wer pen op miss Marino. Hij wist van de brief, die O'Connell in zijn bezit had. Door haar relatie met O'Connell was zij al verdacht en hij lokte haar in de nacht van de aanslag op het dek on der voorwendsel, dat hij haar de brief zou overhandigen. In de tijd dat zij aan dek was. sloeg hij zijn slag. Daarna ensceneerde hij de in braak en verborg de goederen in miss Marino's hut Hij wilde, dat die daar gevonden zouden worden, doch miss Marino was hem te vlug af. Zij gaf zelf aan, dat de goederen zich in haar hut bevonden. Voordien had Rodriguez zich bij ons weten in te dringen Dat verge makkelijkte ook zijn pogingen om al de schuld op miss Marino te werpen. Het viel hem tegen, dat zij aangege ven had, dat de gestolen goederen in haar hut waren. Hij gaf echter de moed niet op en verborg daarna de brief in haar hut. Ook dit ontdekte zij zelf en Rodriguez kreeg geen ge legenheid om ons zachtjes in de richting van een onderzoek in miss Marino's hut tc sturen. Om alles weer in de richting van roofmoord te duwen daar had hij immers het meeste baat bij schreef hy m^j die brief, waarin hij me waarschuwde, geen verdere slappen meer te on dernemen. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7