De „Zoete Lieve Vrouw" trok weer door Den Bosch Nieuw geval van glaskanker tussen Woerden en Bodegraven Jongen onder zand bedolven Handboek voor amateurtoneel P.Timmers D. Gaasbeek Leidse Vleeshouwerij - Mare 90 AUTO FINANCIERING AUTO VERZEKERING Tast toe 'tis van Teekens! OUDE COURANTEN MAANDAG 12 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 DE LEIDSE REISVERENIGING Deze Zondag was wederom een oogtijdag voor den Bosch. De jaar- pkse plechtige Maria-Omgang vond ier plaats, een omgang, die in dit 'lariale jaar wel een bijzonder karak- er droeg. Tienduizenden toeschou wers hadden zich dicht bij elkaar in straten en op tribunes samengepakt om dit groots en machtig gebeuren te aanschouwen. De Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken afd. Leiden had zich 's ochtends reeds op weg bege ven om hiervan eveneens getuige te zijn. Na een voorspoedige tocht werd den Bosch bereikt, waarna een kort bezoek werd gebracht aan de aloude St. Jansbasiliek, dat steeds weer in druk op de bezoekers maakt. Lang zamerhand waren de tribunes vol en de plechtstatige stemmen van de klokken van de kathedraal kondig den het begin van de Omgang aan. De Maria-omgang bestond uit drie delen. In het eerste deele werden de verschillende glorietitels van de H. Maagd Maria, de moeder van God en van alle mensen, op allegorische wij ze uitgebeeld. De hoogtepunten wer den zeer zeker gevormd door de ver kondiging van de Blijde Boodschap aan Maria, de geboorte van Onze Heer Jezus Christus en de ten He melopneming van Moeder Maria, als Koningin des Hemels. Het tweede deel bevatte de ge schiedenis van het Wonderbeeld der Zoete Moeder, waarin de vinding van het beeld door houthakkers, de overbrenging naar Brussel ten tijde van het beleg van den Bosch en de triomphale terugkeer van het beeld op zulk een mooie en treffende wijze werd uitgebeeld, dat men zich nau welijks in de 20ste eeuw zou wanen. Het hoogtepunt van het geheel was het derde deel van de Omgang: de rituele processie. Voorafgegaan en gevolgd door de Brabantse Schutters gilden, kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders en vele religieuze en godsdienstige vereni gingen werd het Wonderbeeld in een grootse en majestueuze zegetocht door de straten rondgedragen. Ontroerend was het luide meebidden van het Wees Gegroet door de toeschouwers, die staande de voorbijgang van het Lieve Vrouwe-beeld aanschouwden. De intentie van dit jaar was de be vordering van het Eucharistisch le ven, opdat Christus overal ter wereld aanbeden en verheerlijkt moge wor den. Ook uit Oegstgeest naar de Omgang. Onder een kleine bedreiging van Pluvius werd door de bedevaartgan gers om 7 uur gestart, waarna nog een enkele maal werd gestopt om in het Leidse gedeelte van de parochie nog enige deelnemers op te nemen. De reis, die via Utrecht naar den Bosch liep, had in deze vroege mor gen voor hen nog een bijzonder punt van belangstelling omdat de H. Mis gezamenlijk zou bijgewoond worden iri de Abdij van Berne der Norber tijnen in Heeswijk. En dit trof wel bijzonder, omdat op deze Zondag een pontificale H. Mis door de abt van het klooster werd opgedragen. Het was een indrukwekkende plechtig heid. En waar zou men beter deze plechtigheid mee hebben kunnen ma ken dan in de kerk der Norbertijnen, waar de liturgie in. alle luister en rijkdom wordt gevierd. Na deze pontificale H. Mis werd in Heeswijk aangezeten aan een Bra bantse koffietafel, die elkeen zich goed liet smaken. Om één uur liet men de rustige Brabantse contreien weer achter zich en trok men op den Bosch aan om de Plechtige Omgang te zien. De plechtige omgang is bedoeld als een grote hulde aan Maria, de Moeder van God en de barmhartige Moeder aller mensen, en als een dankbetui ging aan Maria als de Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch. Schitterend waren vele groepen uitgebeeld. Ne men wij uit het eerste deel de Schep ping, in de zes scheppingsdagen uit gebeeld. Zeer mooi en met prachtige declamatie bij elke statie was wel het H. Lijden uitgebeeld. Groep twee muntte uit door haar prachtige weer gave van de middeleeuwse wonder tekenen. Na afloop der processie werd nog een wandeling gemaakt door de ba- seliek van St. Jan. Op de terugreis werd nog eenmaal aangelegd te Haas trecht. Toen werd het tijd om naar Kerkwerve te keren, waar allen vol daan, en de initiatiefnemers dankend, om plm. 10 uur arriveerden. JONGEN TIJDENS VISSEN VERDRONKEN. De zeventienjarige zoon van het gezin Hinnen uit Almelo is gisteren i n het Twente-kanaal bij Delden ver dronken. De jongen was gaan vissen en moet daarbij te water zijn geraakt. Toen het ongeval werd ontdekt, waren de levensgeesten reeds geweken. Rubber de oorzaak Glaskanker is de wereld nog niet uit. Het mysterieuze verschijnsel dat de automobilisten juist door zijn on bekende oorsprong schrik aanjaagt, dook vorige week weer op. Ditmaal dook gisteravond weer op. Ditmaal op de grote weg Den HaagUtrecht, tussen Woerden en Bodegraven. Daar. reed in dè vooravond de heer W. den Boer, Tuinpad 22 te Wassenaar met zijn Renault in de richting van de residentie, toen het glaskankerduivel- tje aan de voorruit van zijn wagen klopte. Kloppen is eigenlijk het woord niet. „Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg", zo ver telde de hevig geschrokken automo bilist ons direct na het geheimzinnig voorval. Het gehele venster was ver splinterd en zag er uit. als een kunstig honingraat, vol kleine glasvakjes. Door de luchtdruk kwam ook een stuk glas in de auto terecht. De heer Den Boer, die al een kwart eeuw da gelijks bij de weg is, maar deze Re nault pas zes weken berijdt, werd licht gewond aan de handen. De sol daat-lifter, die naast hem zat, ont kwam aan het splintergevaar. Ómdat hij door het matglas niets kon zien sloeg de heer Den Boer maar een flink stuk uit de ruit, zodat hij weer vrij zicht had. Een verklaring van het gebeurde kon ook hij niet geven. Wel viel het ons op, dat de ruit in rubber gevat was. In Frankrijk is men n.l. van mening, dat daarin de oorzaak van het sprin gen van de voorruiten gezocht moet worden. Volgens een Franse lezing ontstaan onder bepaalde weeromstan- Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek zijn in Mei 1954: 6057 woningen voltooid. Dit is een record voor de maand Mei sedert de bevrijding. In dit aan tal zijn 204 duplexwoningen begre pen. zodat in Mei 1954 voor 6261 ge zinnen nieuwe woonruimte beschik baar is gekomen. In de eerste vijf maanden van 1954 werden 22459 nieuwe woningen op geleverd tegen 17823 in de eerste vijf maanden van 1953. In het aantal sedert 1 Januari 1954 opgeleverde woningen n.L 22459, zijn 649 duplexwoningen begrepen, zodat in de eerste vijf maanden van dit jaar voor 23108 gezinnen nieuwe wofipruimte werd gesticht. Gerekend tot en met Mei 1954 wer den sedert de bevrijding 333.030 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 15664 als duplexwoning zijn inge richt, zodat er voor 348694 gezinnen woonruimte beschikbaar is gekomen. digheden in de uit diverse dunne glaslagen samengestelde ruit hoge electrische spanningen. Vroeger kon dat geen kwaad. Het glas was meestal in metalen sponningen gevat. De op tredende spanningen vonden dan vanzelf een uitweg naar de goedge- leidende metalen delen van de wa gen. Waar de ruit in rubber gevat is ontbreekt die geleiding en zoekt de electrische lading een andere uit weg. Wordt de spanning te hoog dan volgt dus de „ontploffing". Hinder van Meteors in verpleeghuizen Op initiatief van de Willem Arntz- hoeve, een inrichting ter verpleging van geesteszieken in Den Dolder, waar men veel hinder ondervindt van het lawaai van opstijgende en lan dende Meteors van Soesterberg, heb ben de besturen van een aantal ver pleeginrichtingen langs de rand van dit vliegveld zich gezamenlijk voor informeel overleg tot de regering ge wend, aldus de „Tel." Dit contact, waarbij van regerings zijde begrip werd getoond voor de klachten der besturen, zal waar schijnlijk binnen niet al te lange tijd leiden tot een bijeenkomst van een delegatie van de samenwerkende be sturen en de luchtmachtautoriteiten. Een punt van bespreking zal daar bij vooral zijn de gestoorde middag rust van de patiënten omdat de in tensiteit van stijgen en landen op Soesterberg juist op die uren van de dag het grootst is. Indien de grootste vliegactiviteit wordt verlegd naar andere uren zul len de moeilijkheden wellicht onder vangen zijn. De Willem Arntshoeve, die 200 hectaren omvat, ligt vlak achter de gro.te NATO-startbaan van Soesterberg. TWEE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGELUK. Zaterdagavond is op de verkeers weg van Bergen op Zoom naar Steen bergen een ernstig ongeluk gebeurd. De motorrijder K. uit Steenbergen, die ter hoogte van Huize de Beek werd vei'blind door een tegenligger, reed daar de 24-jarige mej. J. de Bakker en haar verloofde de heer J. van Eekelen uit Halsteren aan. Bei den werden tegen de grond geslin gerd en bleven zwaar gewond en be wusteloos liggen. De motorrijder kwam in de langs de weg lopende droge sloot terecht. Dokter Van Dijk die de eerste hulp verleende liet de slachtoffers naar het Algemeen Bur ger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoeren. De motorrijder die geen geldig rijbewijs, bleek te bezitten kon per auto naar zijn woonplaats wor den vervoerd. Kerkinterieur door kinderen beschadigd Een vijftal kinderen van 6 tot 8 8 jaar heeft op ergerlijke wijze ver woestingen en vernielingen aange richt in de parochiekerk van Lim- mel, een dorpje aan de rand van Maastricht. Donderdagavond drongen de kin deren de kerk binnen en maakten zich meester van de olie van de Godslamp. Door het middenschip en de zij gangen smeten de kinderen de olie over de grond. Met nagels verniel den zij de bidbanken, braken kaar sen weg voor enkele heiligenbeelden en gooiden ze in stukken door de hele kerk. Ten slotte hebben deze knapen de kerk op diverse plaatsen bevuild voordat zij huiswaarts keerden. Toen de pastoor de kerk de vol gende morgen binnentrad en de schade ontdekte stelde hij zich on middellijk met de politie in verbin ding. Spoedig werden de jeudige da ders ontdekt waarna de ouders spon taan aanboden de kerk weer in haar oude staat terug te brengen. De 10-jarige jongen J.H., uit Den Haag is Zaterdag onder zand bedol ven geraakt en door verstikking om het leven gekomen. Hij was met vriendjes aan £iet spe. len op de Erasmusweg bij de Loe- vesteinlaan. Daar zijn straten aange legd op een terrein, waar woningen zullen worden gebouwd. Deze straten liggen hoger dan het bouwterrein. In het zand onder dezi straten hadden de jongens holen gegraven. Toen J. H. zijn hoofd in een hol had gestoken stortte dit in. Zijn vriendjes en omwonenden probeerden hem uit te graven, maar slaagden daar pas in na tien minuten. De le vensgeesten waren toen geweken. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Onder redactie van Manuel van Loggem zal in het najaar bij De Be zige Bij te Amsterdam het driedelige Handboek voor het amateurtonëel verschijnen. Het eerste deel is ge wijd aan. het spel en is geschreven door Ton Lutz, Arend Hauer, K. Poons, mr P. Cleveringa, P. Gold- Schmidt en Manuel van Loggem. In het tweede deel wordt de regie be handeld door Arend Hauer. Het derde deel gaat over de aankleding en daar aan werken mee Wim Vesseur, prof. dr. F. W. S. van Thienen en Manuei van Loggem. Heden overleed onverwacht, na een korte ziekte, onze lieve, onvergetelijke Man en Schoonzoon HUGO VAN POELGEEST, eerder weduwnaar van JOHANNA CAROLINA BRAND, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. V. R. VAN POELGEEST—SPATKOWA. O. EMMENS—SPATKOWA Leiden, 10 Juli 1954. Zoeterwoudse Singel 7. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Don derdag 15 Juli om drie uur nam. in het familie graf op de begraafplaats „Rihijnhof" aan het Haagsche Schouw, Oegstgeest. Geen toespraken. Liever geen bezoek Hiermede geven wij kennis dat plotseling is overleden de Weledelgestrenge Heer HUGO VAN POELGEEST Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ged. Commissaris N.V. Eerste Hollandsche Schoorsteen- Steenfabriek v/h De Ridder en Co. Directeur N.V. Steenfabriek „Ouderzorg". Directeur Comm. Venn. Steen- en Kleiwarenfabrieken „OuderzorgDe Ridder en Co." COMMISSARISSEN EN DIRECTIES Leiderdorp, 10 Juli 1954. v. d. Valk Boumanweg 30. De teraardebestelling zal plaats vinden op Don derdag 15 Juli a.s. om 3 uur nam. in het fami liegraf op de Begraafplaats „Rhijnhof" bij de Haagsche Schouw te Oegstgeest. Op verzoek der familie geen toespraken. 2318 Het gezamelijke personeel van de Comm. Venn. Steen- en Kleiwarenfabrieken „Ouder zorgDe Ridder en Co.", te Leiderdorp, heeft met groot leedwezen kennis genomen van het plotselinge overlijden van zijn oudste Directeur, de Weledelgestrenge Heer HUGO VAN POELGEEST Beschermheer van de Personeelsvereniging. Zijn werklust en vriendelijke voorkomenheid zullen altijd bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven. Leiderdorp, 10 Juli 1954. Heden overleed plotse ling onze hooggeachte Ere-Voorzitter HUGO VAN POELGEEST Hij stelde zijn leven in dienst van de lijdende dierenwereld. HET BESTUUR van de Leidse Aid. van Dierenbescherming Leiden, 10 Juli 1954. Huidarts Praktlik hervat Arts Praktijk hervat U kunt zich reeds nu op geven voor de nieuwe cursussen, die in Sept. aanvangen: Steno - Typen - Ned., Franse, Duitse, Eng., Spaanse, Ital., Portug. handelscen convers. Middenst., Boekhouden M.B.A. - S.P.D. Alg. Ontio., Ned. taal Handverh., enz.enz. PONTSCHOOL Onze moderne 7 pers. TROUWAUTO's zijn niet te vervangen Van 7.50 af. DE GROOT Beestenmarkt. WARMOND Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: J. SIKKING Dorpsstraat 8. geeft een elegant figuur WAIA corset nr. 809 met voorsluiting. Veel bewe gingsvrijheid door 4 elas tieken inzetsels aan onder kant. In uni 26.90 In broché 31.50 WAIA beha nr.2011geeft 'n jeudige Iijnt5 Cupgroot ten. In poplm van 3.35 tof 5.75 In satijn van 3.95 fot7.95 Pas eerst, kiesdanj^ Vraagt ook onze WALA ONDERJURKEN met de verschillende cups. U bent hartelijk welkom bij Breesiraat 126 Stationsweg 6 b WIJ HANDHAVEN ONZE GULDENSRECLAME. per 500 gram Verse Worst1. Gehakt h. o. h1. Vet Spek 1.— Runderstaart1. 1 Kg. Lams vet1 1 Kg. Rundvet gem.- 1. Boerenmetworst 1. per 500 gram (Alleen bij vlees) 250 gr. Reclameham 75 cent 250gram Tongkaas 60 cent per 500 gram Kalfslappen 1.50 Reclame Runderl. 1.30 Rookworst 0.80 per 500 gram Lamscarbonade 1.3< Lamslappen 1.70 IETS NIEUWS VOOR LEIDEN: Hampuntjes voor bami nasi goreng en rijstschotels 30 ct. per 100 gram Dagelijks verkrijgbaar. 2 Dagmeisje gevraagd bij ouder echtpaar, in staat om de gedeeltelijk invalide huisvrouw te vervangen. Aanmelden na 7 uur. Utrechtseweer 12a, Mevr. Kooiman. 2 Café Restaurant ,.Zo- merzorg" vraagt voor spoe dig een flinke werkvrouw. Aanmelding dagelijks! "2 Wegens vertrek aange boden Erres radio 3 golf- ber. van f 375 voor f 125, pracht toestel, sleestofzui ger, merk Ruton 220 volt compleet 40. Damesfiets in goede staat met ver lichting 35. Na 6 uur. Hoefctraat 47. 3340 f2 Singer Trapnaaimachine ringspoel. Compleet met 4 laden als nieuw, prijs 100 Singer handnaaimachine compleet met kap in pri ma staat, prijs 52.50. He renstraat 23. 3342 f2 Regen- en waskuipen, golfplaten, kachels, was- en veevoederfornuizen, vuurduivels, bascules, ge wichten, weegschalen, as falt. rubberroid. A. J. Hart wijk, N. Beestenmarkt 7—9, tel. 26627—24013. Ver tinnen en verzinken van teilen, wasketels, melkbus sen onder garantie. 3341 f2 Boetseerklei. Extra fij ne kwaliteit, 20 ct. p. kg., 1.50 p. 10 kg. Kan gebak ken worden. Perkament voor lampenkappen b.v. 100 x 50 cm. 1.25. Alle maten. Rich. J. Blok, Ho- gewoerd 62, Behang, glas verfwaren. 3338 f2 Dames. Wij brengen de beste permanent voor de laagste prijs en werken met de beste grondstoffen 5 en 7 gulden, geen warm te op het hoofd. Heren, be zoekt de kapper voor las tig haar. Het Kappershuis, Apothekersdijk £L 3339 2 Reparaties aan alle Uurwerken, Gouden en Zilveren sieraden geschie den uitsluitend op eigen atelier. Onze jarenlange binnen- zowel als buiten landse ervaring garandeert U vakwerk. Sedert 17 jaren het adres S. v. d. Water en Zoon, Haarlemmerstraat no. 185. f2 Scooter en Bromfietsen- verhuur. v. d. Sluis, Zee manlaan 39, telf. 26281. Halte tram en Stadsbus Prof essor en wii k. EN Algemeen Assurantiekantoor IM. Noomen RAPENBURG 1« LEIDEN EXTRA RECLAME: 500 gram Doorregen Runderlappen 500 gram Saucijsjes 500 gram Vet Gerookt Spek 1.50 500 gram Gehai.t 250 gram Rundvet 100 gr. Hamspek 100 gr. Hamworst Lange fiffiare 94 f2 Geslaagd? en U krijgt een horloge, koop dan bij een betrouwbaar adres. Horloges alle prijsklassen en door eigen reparatie- inrichting 100 pet. service. Uurwerkkliniek Lage Rijn dijk 8. 2 Kampeertenten met 20 procent korting (showma teriaal), voll. garantie, geïll. cat. gr. op aanvraag. „The Indiana Works". Hfd. kant. v. Ned.: Haarlem, Zijlweg 111, filiaal R'dam, Mathenesserlaan 30, voorm. gebouw C. A. Grootste tentenshow hier te lande. 2 Woningruil. Aangebo den te Oegstgeest boven huis met 7 kamers en tuin. Gevraagd in Leiden of om geving huis, Noord-Zuid gelegen, bevattende 4 of 5 kamers met tuin. Br. onder no. 3337 bureau van dit bl. 2 Piano van particulier ter overname gevraagd, geschikt voor zangvereni ging. Br. met vermelding van merk en naaste prijs onder no. 2313 bureau van dit blad. 2* Net kosthuis gevraagd voor R. K. Jongeman, 20 jaar. Br. onder no. 3343 bureau van dit blad. 2 Sierteeltvergunningen Jaarteelt, Periode van warme en koude kas of bak. Bloemisterij A. of B. In- en verkoop J. Eist- geest, Zuideinde 99A, Roe- lofarendsveen. Telef. 291 K 1713. 2 Leer nu auto en motor rijden. Rijschool „Vonk", Hoofdstraat 349. Sassen- heim, tel. (K 2532) 7592. Personenwagen f 5.— p. u. Vrachtwagen (autobus) f 7.— per uur, Scooter Lambretta 5.p. uur. in pakken van 5 K.G. f 0.75 verkrijgbaar aan ons bureau PAPENGRACHT 32 - LEIDEN

Leidse Courant | 1954 | | pagina 4