Wagtmans (5e) sleepte gele trui onbeschadigd uit het vuur van de uiterst geladen azen „Man met de hamer" op een mierenhoop deed zijn plicht Nerveuze spanning tussen de groten geeft de Tour nu reeds ander gezicht Verrukking en verbazing over Hollandse geestdrift en discipline Laat Woutje, meisje met gele trui vandaag een blauwtje lopen? Na keuring verdwenen vele groten uit het programma ZATERDAG 10 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 TWEEDE ETAPPE BRACHT NEDERLANDSE PLOEG NAAR DERDE PLAATS LOUISON BOBET WON DE SPRINT NA HARDE STRIJD De tweede etappe, van Antwerpen, of liever gezegd BeverenWaas, want daar had de werkelijke start plaats, naar Rijssel, was een van de vlakste welke de tour kent. Er zat maar een heuveltje in van nog 175 meter hoog, men zou zo zeggen een niemendalletje een peuleschil, een ding van helemaal niets voor de renners die straks hun krachten moeten meten met zulke reu zen als de Izoard en de Galibier. Maar dit kleine heuveltje heeft grote ver woestingen aangericht in verschillende ploegen, ook in de Nederlandse. Waarom? omdat het genomen moest worden toen men al ruim 200 kilometer in de benen had, envelen er niet op gerekend hadden. Bij die velen behoorde Gerrit Voorting, die zei dat hij niet wist wat hem over kwam toen hij alsmaar moest klimmen over een lange helling met lussen en een bestrating van kasseien af en toe. De man met de hamer deelde daar harde klappen uit met het gevolg dat, terwijl aan de voet van die venijnige klim het hele peloton nog ongeveer bijeen was, vijftig kilometer verder bij de aankomst verschillen van 15, 20 en meer minuten werd genoteerd. Een seconde voorsprong op het idool, Bobet Het begin van de etappe was eentonig. Er gebeurde vrijwel niets tot aan Gent, waar een vette premie van 50.000 francs was uitgeloofd. Kubler had er een oogje op, maar ook Koblet en Geminlani, en Louis Bobet en nog een stuk of tien an dere renners met sprinterskwaliteiten. Bobet won in een lange spurt, maar toen was het peloton uiteengereten en tijdens de kilometers lange doortocht van de stad vormde zich een kopgroep van 13 man. onder wie Hassenforder. even strijdlustig als ooit, Forestier. Redolfi, Darrigade en Kubler zich bevonden. Ne derlanders waren er niet bij. Kubler, eenmaal gelanceerd, wist van geen op houden. Hij heeft herhaaldelijk gepro beerd zich uit het peloton los te rijden, maar telkens kreeg hij 3 of 4 man aan zijn wiel, zodat hij in arrenmoede zijn pogingen staakte, kwaad kijkend naar Forestier, de man die hem herhaaldelijk de voet dwars had gezet in deze fase van de strijd. De hoofdgroep had intus sen het tempo iets verhoogd, en zonder dat er bepaald hard werd gejaagd kwam bij Waarschoot, een kilometer of 60 van de start, de aansluiting tot stand. Verpletterende terugslag. Daarmee was het eerste hoofdstuk af gelopen. Het tweede begon bij Eckloo, iets verderop, waar eerst Gilles van de Franse Westploeg en Lucien Lazarides van de Zuid-Oost-ploeg wegliepen, ver volgens Stablinsky van Noord-Oost-Cen trum, en tenslotte wederom Hassenfor der, nog steeds vol ambitie dat zou later anders worden en de Spanjaard Behamontes. Hier begon een ontvluch ting die langer dan 120 kilometer zou duren, alvorens te eindigen als gevolg van de bijkans totale uitputting van degenen, die er het initiatief voor had den genomen. In het peloton maakte men zich geen zorgen over wat daar aan de kop ge beurde. De etappe was immers lang en men rekende er op, dat de vluchtelingen, met een kleine 200 kilometer voor de boeg, wel het hoofd zouden moeten bui gen voordat zij gevaarlijk voor de grote heren konden worden. Ook in het Ne derlandse kamp nam men de zaken kalmpjes op. Wagtmans had vooral ogen op Bobet, Koblet en Schaer, die zich intussen ook niet bijster druk maakten. En zo fietste het peloton gezapig over Maldegem en Sysele naar het aloude Brugge, waar de 5 koplopers een voor sprong van 3 min. 40 sec. op het peloton bleken te hebben behaald. En dit wilde zeggen dat Wout Wagtmans de gele trui kwijt was aan Hassenforder. Pellenaars maakte zich echter geen zorgen en in derdaad zou hij gelijk krijgen. Een kwalUke banaan. Op de weg door de Vlaamse duinen en over de boulevards van Blankeberge en Oostende, met hun flankering van verwoeste huizen en hotels en enorme overgebleven bunkers van de AUantische wal, peddelden de vluchtelingen voort met een vaart van omstreeks 40 kilo meter per uur. Gilles werd het te machtig, hij stopte bij Nieuwpoort, at een banaan, liet zich afzakken en werd verder niet meer gezien. En de andere 4 vertoonden eveneens tekenen van een naderende inzinking. BH het passeren van de Frans-Belgische grens was de voorsprong geslonken tot iets meer dan 2 minuten en toen er te Duin kerken geravitailleerd werd achtte Hassenforder de tUd gekomen, om, wat hem betreft, eveneens een eind te maken aan het avontuur. Hij ging mee met de hoofdgroep, raakte later bij Cassel ver achter en zou met zoiets als 20 minuten achterstand door de finish gaan. KLASSEMENTEN De uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk, van Antwerpen naar Rijssel over een afstand van 255 km. luidt: 1. Bobet (Frankr.) 6.51.52; 2. Kubler (Zwits.); 3. Koblet (Zwits.); 4. Bauvin (Fr. NOC); 5. Wagtmans (Ned.); 6. Robic (Fr. W.); 7. Geminiani (Frankr.) allen zelfde tijd als Bobet; 8. Schaer (Zwits.) 6.52.02; 9. Gaul (Lux./Oostenr.) 6.52.05; 10. Forestier (Frankr.) 6.52.20; 11. Quentin die de Fr.) 6.52.21; 12. Vivetta (Fr. Z.O.) 6.52.22; 13. Varnajo (Fr. W.) 6.52.31; 14. Ruiz (Spanje) z.t.; 15. Mallejac (Fr. W.) z. t.; 16. Kebaili (Fr. Z.O.) z.t.; 17. Wim van Est (Ned.) Hoorelbeke (lie de Fr.) z. t.; 20. Forlini (lie de Fr.) 6.57.26; 29. Nolten (Ned.) 6.57.37; 53. Voorting (Ned.) 6.58.13; 76. Nico van Est (Ned.) 7.06.35; 80. Van Breenen (Ned.) 7.09.19; 99. Faanhof (Ned.) 7.14.31; 101. Maenen (Ned.) 7.14.33; 103. Suykerbuyk (Ned.) 7.14.36; 105. Roks (Ned.) 7.15.06. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Wout Wagtmans (Ned.) 12.14.19; 2. Bobet (Frankr.) 12.14.20; 3. Bauvin (Fr. NOC) 12.14.50; 4. Robic (Fr. W.) 12.15.20; 5. Koblet (Zwits.) z. t.; 6. Schaer (Zwits.) 12.15.30; 7. Wim van Est (Ned.) 12.20.39; 8. Deledda (Frankr.) 12.20.57; 9. ex aequo: Ockers (België), Dacquay (Fr.), Carle (lie de France), Alomar (Spanje) en Schneider (Lux./ Oostenr.) allen 12.21.05; 14. De Smet (Belg.) 12.21.23; 15. Voorting (Ned.) 12.21.41; 16. Darrigade (Fr.) 12.22.25; 17. Kubler (Zwits.) 12.23.43; 18. Geminiani (Fr.) 12.24.13; 19. Gaul (Lux./Oostenr.) 12.24.26; 20. Forestier (Fr.) 12.24.41; 34. een groep ex aequo in 12.29.58 met o.a. Nolten (Ned.); 79. een kleine groep met Nico van Est (Ned.) in 12.38.56; 82. Van Breenen (Ned.) 12.41.40; 96. Faanhof (Ned.) 12.46.52; 100. Maenen (Ned.) 12.46.54; 101. Suykerbuyk (Ned.) 12.46.57; 104. Roks (Ned.) 12.47.22. De suikerprijs voor de meeste vecht lust ging voor deze etappe naar Lucien Lazarides (Fr. Z.O.). Seger (Lux./Oost.) en Cigano (Fran se Z.W.) kwam na het sluiten der con trole binnen en zullen vandaag niet mo gen starten. Het algemeen ploegenklassemcnt na de tweede etappe luidt: 1. Frankrijk 36 uur 45 min. en 58 sec.; 2. Zwitserland 36.54.33; 3. Nederland 36.56.03; 4. Frank rijk NOC 36.59.00; 5. België 37.02.49; 6. Frankrijk 37.10.04; 7. Lux./Oostenrijk 37.10.13; 8. Ile de France 37.15.16; 9. Frankr. Z.O. 37.18.39; 10. Spanje 37.18.22; 6.57.11; 18. Derycke (België) 6.57.19; 11. Frankrijk Z.W. 37.21.01. Hoe lang kan de karavaan dit tempo volhouden Zwakke broeders het slachtoffer van een genadeloze slachting Twee etappes ziju gereden, en hier en daar zijn opmerkingen te verne men zoals „wat is het saai geweest" en „het waren uren van grenzeloze ver veling" degenen, die zich onder de mopperaars scharen, en dat zijn er velen, denken waarschijnlijk terug aan de eerste etappes van de ronde van Frank rijk van het vorig jaar en misschien ook aan de Giro, waarin van het eerste startsignaal af strijd op leven en dood is geleverd. Maar die strijd werdi gemeenlijk niet ontketend door de favorieten, of door de ervaren etappe rijders, maar door de nieuwelingen, die voor de eerste of tweede maal in zo'n belangrijke Internationale ronde mochten starten en door in het begin van de strijd te „vlammen" de aandacht op zich wilden vestigen. Hun keuze wensten zij immers te rechtvaardigen. Het gevolg was, dat de minder be kende renners op de ere-plaatsen der etappe-lijsten kwamen te staan en dat vele favorieten na 5, na 6 etappes een grote achterstand hadden geboekt in het algemeen klassement. Die achterstand moesten zij dan weer trachten ln te halen ln de bergen Wim Van Est reed zich in flarden Door de felle strijd, welke deze „kwa jongens" telkens weer begonnen, was het dagelijks beloop belangwekkend, levendig en vaak niet zonder spanning. Ditmaal is het anders, volkomen an ders trouwens. In de eerste etappe, van Amsterdam naar Brasschaet namen de „groten" onmiddellijk deel aan de slag en men leze de uitslagenlijst van Bras schaet nog eens door om dit feit te er- Een heuveltje werd „de valkuil" van vele geharden en nieuwelingen Er bleven na Duinkerken dus nog over Lucien Lazarides, Stablinsky en Baha- montes. Maar na de doortocht van Ber- gues, 184 kilometer van de start, over verschrikkelijk slechte en bochtige stra ten. luidde ook voor hem de klok, te Wormshoudt is de fusie tot stand geko men. Er moesten toen nog 60 kilometer ge reden worden. Alles bij elkaar en men wachtte op de slotaanval, die de beslis sing in deze etappe zou moeten brengen. De Belgen hadden nog weinig van zich doen spreken. Toch was het een van de typische etappes, die hun het beste lig gen, zou dan geen Belg het initiatief nemen voor het grote offensief. Natuur lijk werd cr wel herhaaldelijk gedemar reerd en kwamen ook telkens renners even los. Maar de beslissing zou dat heu veltje bij Cassel brengen, het zou de strohalm worden, die voor de rug van menige kemel te zwaar zou blijken. Tij dens de klim probeerde Nolten weg te komen, maar hij werd teruggehaald door een paar Franse nationalen. Roks aangereden. Hij deed zijn poging uit de voorste gelederen van het peloton, waar hij zich, zeer verstandig, al enige tijd ophield. Tnys Roks reed in de achterste rijen, een fout, die zich prompt zou wreken, want toen Thys door een der andere renners werd aangereden, ten val kv/am en vele kostbare seconden verloor voor dat hij weer in het zadel zat, kon hij zijn achterstand niet meer inhalen, al hoewel hij hulp kreeg van Maenen, Van Ereenen en Suykerbuyk. die aks trouwe ploegmakkers op hem bleven wachten. Tijdens de klim was de groep in vele moten en mootjes uiteengevallen. Een snelle afdaling volgde, die de verschillen nog wat accentueerde, waarna Schaer eensklaps aan het spurten sloeg en zeker over een afstand van drie kilometer verwoede pogingen deed om Wagtmans en Wim van Est, die zich niet hadden laten verrassen, van zich al te schudden. Kubler en Koblet waren meegegaan, maar zij lieten Van Est en Wagtmans het werk doen en bepaalden zich tot vol gen. Tenslotte werd een groep van acht tien man gevormd. Drie Zwitsers: Ko blet, Kubler en Schaer; drie Franse na tionalen: Bobet, Forestier en Geminiani; drie Bretons: Mallejac, Robic en Var najo; twee Nederlanders: Wim van Est en Wout Wagtmans. Eerste plaats kwijt. Met nog een twintig kilometer te rij den stond het toen al vast, dat de eerste plaats in het ploegenklassement ons zou ontgaan; wij hadden immers een man te weinig in de kopgroep. En even later zou ook Wim van Est, aan het eind van zijn krachten gekomen de anderen moe ten laten gaan. Hij had Wagtmans alle mogelijke bijstand verleend, en hem, de laatste slok uit zijn fles geschonken, opdat de gele trui toch maar behouden zou blijven. Maar 12 km. voor de finish brak zijn cadans en Wim viel ver terug. Wout Wagtmans, op wie de aanvallen zich concentreerden, wist zich te hand haven. En toen in het zich van Rijssel zeven renners in een dolle spurt op de finish afgingen, was Wout ook daarbij, tot grote opluchting van de Nederlandse volgers, toen zij de gele trui in het eerste groepje bespeurden. C Pedaal brak. Het bestond uit Kubler, Koblet, Bobet, Robic, Geminiani, Bauvin en Wagtmans, en op papier kon Ferdi Kubler niet ver slagen worden, maar hem trof de pech, dat hij kort voor de eindstreep een pe daal brak. zodat de zege naar Louis Bobet ging. Derde werd Koblet. vierde Bauvin en vijfde Wagtmans, zesde Robic en zevende Geminiani. Wout Wagtmans behield de gele trui met een seconde voorsprong op het idool der Fransen: Bobet. In het algemeen klassement vol gens punten heeft hij thans evenveel punten als Bauvin, maar omdat hij toch al de gele trui heeft, zal Bauvin in de derde etappe de groene mogen dragen. De eerste plaats in het landenklassement viel aan de Frans nationale ploeg ten deel. kennen. En tijdens de tweede etappe, van Antwerpen naar Rijssel, is het niet anders gegaan. Zeker, enkele minder sterke renners zoals Gillen, Lucien La zarides, Stablinsky, Hassenforder en Ba- hamontes hebben getracht aan het wa kend oog van Koblet, Kubler, Bobet, Wagtmans, Van Est, Bauvin, Schaer, Ro bic, Geminiani. al de rotten in het vak der etappe-wedstrijden, te ontsnappen en inderdaad zijn zij er in geslaagd meer dan 100 kilometer met een voorsprong van enkele minuten over de wegen langs de Belgische en Franse kust voort te stuiven. Maar nimmer hebben zij meer dan 5 minuten kunnen veroveren, nim mer kreeg men de indruk, dat dit vijftal nu ook met grote tijdwinst in Rijssel zou aankomen. Geen voet aan het pedaal. Het peloton zorgde er wel voor, dat de voorsprong geen al te daverende af metingen zou aannemen, gedachtig aan de tijdwinst van verscheidene renners in vorige jaren. En Koblet, Bobet, Wagt mans, die toch tot de favorieten voor deze Ronde van Frankrijk behoren, ligt de Giro, waarin met tientallen minuten Hiermede is slechts aangetoond, dat de Ronde van Frankrijk een ander gezicht heeft gekregen, dat de stout moedige nieuwelingen in de eerste cn tweede etappe geen voet aan het pe daal konden krfjgen, dat mannen als Koblet, Kubler en Schaer, als Bauvin en Geminiani, als Wagtmans en Wim van Est, de strijd van Amsterdam af serieus wensen te nemen en van spel letjes der mindere broeders niet zijn gediend. Ogenschijnlijk is de strijd, zowel Don derdag als Vrijdag, saai geweest, maar hij die dieper schouwt, voelde de span ningen tussen de „groten" trillen, kon tevens gemakkelijk concluderen, dat na elke etappe de rivaliteit groter en inten siever zal worden,» tot een definitieve beslissing zal worden verkregen. De kaarten open op tafel. 50 Kilometer voor Rijssel lag een kleine heuvel, slechts 175 meter hoog. De 5 vluchtelingen waren toen al enige tijd opgeslokt door het peloton, dat on der leiding van de Zwitsers een moor dend tempo inzette, waardoor het lint al spoedig in 4, 5 stukken werd geknipt, en later in een nog veel groter aantal. Op die laatste 50 kilometer, toen er dus 200 kilometer waren afgelegd, is er over de wegen van Noord-Frankrijk op uit puttende wijze gejaagd en alleen de heel-sterken konden het zware, voorge schreven tempo bijhouden, zelfs Wim van Est. een van de allerbeste Europese rouleurs, die zich op de hobbelkelen van Noord-Frankrijk bijzonder thuis voelt, moest, in flarden gereden, 12 kilometer voor de finish lossen. Het uitslagenlijst je Rijssel bedriegt niet: de beslissing werd wederom tussen de groten uitge vochten; de ambitieuze nieuwelingen, de stoutmoedige jongelingen met ster allures kon men in de achterste gelede ren vinden, met tijdverliezen van 10 tot 25 minuten. De kaarten liggen in deze Ronde van Frankrijk dus anders op tafel: de spe lers zonder klasse dreigen reeds thans weg te zinken naar de onderste regionen van de ranglijst. Perscommentaren op de eerste étappe Geen voet kwam over de stoeprand De zegetocht van de Tour door het polderland heeft bfj de Franse journa listen zoveel ontroering te weeg ge bracht, dat zH voluit bekennen geen woorden te kunnen vinden om hun be- weegselen In hun mooie taal uit te druk ken. De feestende stad, die proloog van uitpuilende straten en pleinen na het middernachtelijk uur, heeft het buiten land niet minder getroffen dan de afge stampte wegen op het traject. Want wel heeft men veel feesten ter gelegenheid van de Tour beleefd, doch dit was weer iet$ zo geheel anders, zo buiten het ge wone, dat men er gewoonweg verbaasd van stond. Een journalist drukt zich echter wel heel sterk uit als hij beweert, dat de Tour bereikte, dat het meest werkzame land ter wereld plotseling ge dompeld werd in een staat van volledige werkloosheid. Beschimmelde stulpen. De Franse journalist Gaston Benac werd het meest getroffen door de disci pline van de kijkers. In zijn blad „France WIELRENNEN „Lenig eu Snel". Uitslag Woensdag avond pelotonrit 36 km.: 1. P. Janssen, tijd 57.25; 2. W. J. Kaphorst; 3. P. Riet kerk, 4. P. Mak. C-klasse: 1. D. Kloosterman, tijd 58.10; 2. R. Bronk; 3. W. de Meij; 4. F. Jans sen; S. Gommans en A. Ouwerkerk pech. Junioren 18 km.: 1. C. Rooyakkers, tijd 34.45; 2. A. Gommans. Vrijdagavond-tijdrit 36 km.: 1. P. Janssen 54.50; 2. P. Mak 56.21: 3. R. Bronk 58.52; 4. H. Zandvliet 59.04 5. W. de Meij 59.05; 6. R. Riethoven 61.15; 7. S. Gommans 61.48; J. Bronk en W. J. Kamphorst (pech). Zondag start J. de Lange in de rit om het kampioenschap van Nederland te Zandvoort voor amateurs. P. Janssen en W. J. Kamphorst, A. Prangers, H. J. Zandvliet en Th. Hoogkamer bij de nieuwelingen. Vertrek Stadhuis 9 uur. Toekomstvoorspelling met achtergrond VYETTE BETUIGT HAAR AANHANKELIJKHEID Aan de eindstreep van elke etappe kan men een donkerharige schone vin den. Yvette heet zij van haar voornaam en hoe zij verder wordt genoemd is niet zo belangrijk. Yvette zou wereldkam pioene in het harmonicaspelen zijn, titel, welke iedereen haar graag gunt, want men moet zich toch op een of an dere wfjze in het leven verdienstelijk maken. Yvette vermaakt het publiek, dat ongeduldig op de aankomst der ren ners wacht, met enkele vrolijke wijsjes op haar instrument Maar Yvette beeft nog een tweede taak. Zij moet aan de renner, die de gele trui kon behouden of het aantrek kelijke kledingstuk met de symbolische betekenis wist te veroveren, een schoon en nieuw exemplaar overhandigen cn doet Yvette haar werk goed en met enige routine, dan mag men van haar verwachten, dat zij de jongeling helpt als hij het pronkstuk over zijn schouders trekt. Weinig routine. Yvette heeft nog weinig routine, het geen haar niet kwalijk mag worden ge nomen, want er zijn nog maar 2 etappes van de ronde gereden. Maar ln Bras schaet heeft zij de gele trui over de schouders van Wout Wagtmans getrok ken, en te Rijssel, waar de man uit Breda er in was geslaagd de aanval op zijn leidersplaats met succes af te slaan, leverde Yvette het tweede exemplaar uit de grote voorraad aan onze landge noot af. Kennelijk heeft het meisje erg veel vertrouwen in Wagtmans, want toen de „operatie gele trui" na enige moeite was geslaagd en de traditionele kus do plechtigheid had bezegeld, nam Yvette afscheid met de "woorden demain" (tot morgen). Geen vaste afspraak. Wagtmans keek haar aan, kon op dit punt geen vaste afspraak maken voor Rouaan op Zaterdagavond. Hij had op die laatste 50 kilometer naar Rijssel on dervonden, hoe moeilijk het is een lei dersplaats te verdedigen. Waakzaam zijn, werken, veel ploeteren, want de nieuwelingen, die voor knechtje zouden moeten spelen, hebben nog niet de er varing en de routine om zich nuttig te maken en in moeilijke ogenblikken de helpende hand te bieden. Maar de dag van gisteren betekent toch een zeer belangrijk ogenblik voor de Nederlandse wielerhistorie. Een dag heeft Wim van Est de gele trui gedra gen in de Ronde van Frankrijk, enkele jaren geleden. Een dag heeft Gerrit 'Voorting de rose trui aan gehad in de Giro d'Italia. En thans is dus Wout Wagtmans er in geslaagd gedurende twee etappes de leiderstrui te dragen. De seconde tussen Wagtmans en Bobet in het persoonlijk klassement na twee efappes was kostbaar en letterlijk en figuurlijk geld waard. Soir" noteert hij schier verbaasd, dat geen enkele schoen over de rand van het voetpad heenstak. Vertederd heeft hij het over de kokette villa's, waar de koers langs spoelt. Over de Tour waait iets als een wind van netheid en vacan- tie. Morgen, denkt hij somber, zullen wij weer in het vuil van onze grensdorpen met de beschimmelde stulpen zijn. Het bedaarde karakter van deze pu blieke manifestatie treft hem echter. Hij ziet de toeschouwers wel nieuwsgierig maar meer uit belangstelling dan dat zij worden meegesleept. Een mensenzee van profanen? vraagt hij, dc mensen hebben geen programma's in de hand. zij zoeken geen rugnummers te onderscheiden, pro beren geen renners te herkennen, zij zijn toegestroomd om do renners te salueren. Het oordeel van Jean Garnault over deze etappe was: „In één woord formi dabel. De rijkspolitie zei mij, dat naar schatting 2miilioen Nedelanders langs de roate stonden. Dat Is een kwart van de bevolking, en daarmee Is Frankrijk overtroffen. Ik wens Nederland van harte geluk met de prachtige zege vaD Wagtmans". HET CIRCUIT VAN DE TT De T.T.-races te Assen Magere deelname bij verschillende nummers Vrijdagavond, nn de keuring van de motoren is dc definitieve startlüst voor de Grote Prijs van Nederland opge maakt. In de 125 cc-klasse komen 27 renners aan de start. Niet verschenen zijn de Duitsers Luttenberg op MV en Malchus, de enige Puch-berijder. Bij de kwart liters zal Fergus Ander son (Gr. Br.) met Guzzi niet uitkomen. Hij rijdt echter wel in de 350 en 500 cc klasse. Guzzi is ln de 250 cc klasse trou wens toch maar matig vertegenwoor digd, want ook Montanari (Italië) start niet, zodat dit merk alleen Lorenzetti (It.) en Kavanagh Australië) tegen de NSU's in de strijd brengt. Voorts zijn hier de Duitsers Luttenberger en Vogel, beiden met een Adler cn S. Postma (Ned.) met Guzzi niet verschenen. Zaterdag zullen in deze klasse 15 rij ders starten. Het grootste aantal deelnemers telt de 350 cc-klasse met 41 coureurs. Hier heeft niet uitkomen omdat zij tijdens de trai ning te slechte tijden hebben gemaakt. Op het laatste ogenblik zijn in deze klasse twee deelnemers bi.i gekomen, namelijk de Duitser Walter Reichert op NSU en de Oostenrijker Alex Mayer op Guzzi. Bij de halve liters is Lorenzetti (It.) door Guzzi uil de strijd genomen. Om dat ook hier de Engelsman Keeler mei Norton vervalt, zullen in deze klasse 37 renners van meet gaan. ATHLETIEK Van der Zande verbetert eigen TT-record Janus van der Zande heeft de athle- tiek T.T. te Assen, die voor de tweede maal aan de vooravond van het jaar lijkse motor-evenement werd gehouden, gewonnen in 1 uur 21 min. 59 sec. Over de 25 kilometer. Dit betekent een ver betering van het Nederlandse record, dat de Olympia-athleet op 17 Mei van dit jaar te Halsteren op 1 uur 22 min. 19,2 sec. bracht. Het officiële record staat sinds 26 Oct. 1952 met 1 uur 24 min. 42 sec. op naam van Van der Zande. Nadien heeft hij reeds 1 uur 23 min. 18 sec. laten afdruk ken (2 September 1953 te Deventer) welke tijd. evenals trouwens de 1 uur 22 min. 19.2 sec. van 17 Mei. nog niet als nationaal record is erkend. De uitslag luidt: 1. Janus van der Zande (Olympia '47, Halsteren) 1 uur Guzzi de Australiër Kavanagh terugge- 21 min. 59" sec.; 2. Van Ginkel <GAC. trokken. Voorts is de Engelsman Wheeler i Hilversum) 1.27.14 6; 3. Bijsters (Olympia niet verschenen met AJS en mogen zijn '47) 1.27.37.4; 4 Bleeker "(Olympus, Alk landgenoot Parry met DKW en de Ne- maar) 1.28.— 5. Overdijk (AAC, Am- derlander Van der Wal met Velocette. sterdam) 1.29.08.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6