Landarbeiders onder de Arbeidswet 10.000 kinderen zonden blijken van devotie tot de H. Maagd Loonvraagstuk in Stichting van de Arbeid Twee gewonden bij ontploffing in zeilboot ZATERDAG 10 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Kajotters droegen Vera ten grave Vrijdagmorgen hebben duizend Ne derlandse Kapotters Vera Loos, het Nederlandse meisjes, dat Woensdag in het stadsziekenhuis te Lourdes is overleden, in een ontroerende plech tigheid begeleid naar haar laatste rustplaats. Ruim vijftig vlaggendragers ston den opgesteld rond het altaar, waar kapelaan Herzberg uit Hoorn in de parochiekerk van Lourdes, de plech tige H. Mis van Requiem opdroeg. Onderwijl droeg mgr. Hanssen, bis schop-coadjutor van Roermond en geestelijke leider van de bedevaart der Kajotters, aan een zij-altaar een stille H. Mis op. Later verrichtte hij de absoute. De begrafenis werd bij gewoond door de ouders van het overleden meisje. Beiden zyn hier voor uit Nederland per vliegtuig overgekomen. Grote belangstelling bestond er van de zijde van de be woners van Lourdes, die de lange weg naar het kerkhof aan de buiten kant van de stad omzoomden om de indrukwekkende stoet gade te slaan. Namens de Franse Kajotsters boden drie meisjes uit de beweging in Frankrijk een groot bouquet witte bloemen aan, die zij op de kist leg den. Bovendien hadden zij geld in gezameld voor H.H. Missen en be loofden zij ook in haar plaatsen van herkomst H.H. Missen voor het over leden Nederlandse meisje te laten le zen. Mgr. Cardijns, stichter van de K.A.J. houdt tijdens de Kajotters-bedevaart een toespraak op het voorplein der basiliek te Lourdes. Reorganisatie van werkgelegenheid Bij K.B. is bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid onder gelijktijdige opheffing van de Rijksdienst voor de Uitvoèring van Werkeii (DUW) en van het Bureau Werkgelegenheid met ingang van 1 Juli ingesteld een directie voor de Arbeidsvoorziening. In de interdepartementale functie van Commissaris voor de Werkgele genheid, thaps vervuld door prof. dr. Fred. .L Polak, tevens voorzitter van het Coördinatie-college voor Open bare Werken, aan wie het Bureau Werkgelegenheid was toegevoegd, wordt thans op andere wijze voor zien. Aan prof. Polak is eervol ont slag verleend als Commissaris voor de Werkgelegenheid en alst voorzit ter van het COW. Prof. Polak heeft zich bereid ver klaard op te treden als persoonlijk adviseur van de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid, te be lasten met uitvoering van bijzonde re opdrachten. Tot Directeur-Generaal voor de Arbeidsvoorziening en als zodanig tot Directeur-Generaal van het Rijks arbeidsbureau is benoemd dr ir D. R. Mansholt, laatstelijk directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken en wnd. directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, tevens belast met de voorbereiding van de reorganisatie der rijkszorg voor de aanvullende werkgelegenheid. R.K. LECTUURCENTRUM. Na jarenlang overleg tussen diver se instanties, die direct of indirect bij de katholieke lectuurvoorziening be trokken zijn, is thans een Katholiek Lectuur-Centrum opgericht. Deelne mers in de nieuwe stichting zijn: de bond van R.K. Openbare Leeszalen, de Ver. van Katholieke ambtenaren bij de leeszalen, de Kath. Centr. voor Lectuurvoorziening in Nederland (K CVL), de R.K. Boekh. en uitg. ver. Sint Jan, de stichting IDIL, de K.A.B., de K.N.B.T.B., de Ned. Kath. Mid denstandsbond, de St. Adelbertver- eniging, de K.A., de Kath. Vrouwen beweging, het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, het Kath. Onderwijzersverbond en de Katholieke Jeugdraad. TWEEDE KAMER Uitslag prijsvraag Gevolg gevend aan een verzoek van Kardinaal Valeri, prefect van de H. Congregatie van Religieuzen, gericht tot de Oversten van Orden en Con gregaties, heeft de redactie van „Op Weg", een blad voor ouders en op voeders, dat wordt uitgegeven door de Fraters van O. L. Vrouw van het H. Hart, St. Gregoriushuis te Utrecht, een prijsvraag onder leerlingen van scholen uitgeschreven, waarbij zij werkjes over de H. Maria moesten uitvoeren, zoals opstellen, tekenin- gen, affiches e.d. Kardinaal Valeri jgaf de wens te kennen, een rapport uit te brengen over deze verschillen de uitingen van Maria-devotie onder kinderen, waarna Z. Em. hierover zelf verslag aan de H. Vader wil uit brengen. Grote originaliteit. De katholieke jeugd van Nederland heeft spontaan aan de oproep gevolg gegeven en ruim 10.000 kinderen zon den gedichtjes, gebedjes of tekenin gen in, die gekeurd zijn door een ju ry, bestaande uit Frater Meinardus Steggink, mej. Joke Steenhoff, de kunstschilder Otto van Rees, Kees Galesloot, onderwijzer en publicist, alsmede Frater Bellarminus Mol. De jury is zeer verheugd over de ingeko men resultaten, die zeer verscheiden zijn en in het algemeen van grote originaliteit getuigen. Zij stond voor Moeilijke eter in het dierenpark Emmen Het Noorder Dierenpark te Emmen herbergt sinds kort een bijzonder „mie- rige" gast, nl. een uit Brazilië geïmporteerde grote Miereneter (Lat. Myr- mecophage), welk de Indruk wekt een voorhistorisch dier te zijn. De totale lengte, van de neus tot het puntje van de golvende, sierlijke staart, is niet minder dan 2.30 meter. Het dier dat wij maar liever niet op een donkere avond zouden tegenkomen loopt op de buitenkant van zijn „hand"; waar van de lange, scherpe nagels naar achteren zijn gericht. De miereneter voedt zich uitsluitend met mieren en termieten en hun larven en doordat het dier vrij veel voorkomt in Brazilië is het als zodanig zeer nuttig. Het dier is in Europese landen zeer moeilijk te houden, doordat het moeilijk is het juiste voedsel te vinden. In diverse dierentuinen stierf zowel de grote als de kleine miereneter na vrij korte tijd door deze oorzaak. Met zijn scherpe klauwen krabt de miereneter de mierenheuvels open om dan uit zijn lange tandeloze snuit een bijna halve meter lange wormvormige tong in het nest te steken cn deze terug te trekken als ze met mieren is bedekt. De miereneter verde digt zich door op de achterpoten te gaan staan en met zijn vervaarlijke klauwen te slaan. geen gemakkelijke taak, doch kende tenslotte 120 prijzen en 500 eervolle vermeldingen toe. Otto tekende voor hen een diploma. De eerste prijs kreeg de H. Hartschool te Beverwijk, terwijl een extra-prijs voor de meest originele inzending naar Lies Neder - stigt, leerlinge van de 5e klasse te Haarlem gaat. Gezegd kan volgens de jury wor»- den, dat het werk over het geheel van goede tot buitengewoon goede kwaliteit was. Fantasie en durf van de kleintjes. Het tekenwerk der lagere klassen was als regel aanmerkelijk beter dan dat der hogere leerjaren. De oudere kinderen tekenden te veel na of poog den het werk als volwassenen te le veren, hetgeen vrijwel altijd misluk te. Het tekenwerk der lagere klas sen trof daarentegen door fantasie, durf en spontaniteit. De klassikale projecten waren dik- ijls wat te gelijksoortig van inhoud en uitwerking: dezelfde verzen, ver halen en plaatjes. Wel troffen vele schriften door uitnemend getekende versieringen. In de regel waren de illustraties origineler dan de opstel len. Die gaven te uitsluitend feiten van de verschijningen te Lourdes en Fatima. Enkele scholen zonden door de kinderen gemaakte gebedjes en ge dichten in, waarbij werkelijk uitne mende voorbeelden waren van kin derlijke expressie. Zeer veel werkstukken getuigden van een zo goede smaak en een zo grote technische vaardigheid, dat ze verdienden tentoongesteld te wor den. ADOPTIE WORDT MOGELIJK. Dezer dagen is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp dat de invoering in Nederland van de mogelijkheid van adoptie beoogt. GEEN CHOCOLADE MEER IN FRUIT STALLETJES? Zullen de houders van fruitstallet- jes in Amsterdam geen chocola, sui kerwerk, pepermunt e.d. meer mo gen verkopen, hetgeen de meesten van hen tot dusverre deden? Gisterochtend heeft de Amsterdam se rechter nl. in een principiële zaak de houder van een fruitstallet je op het Leidseplein te Amsterdam, een boete van 2.50 opgelegd, omdat hij behalve het fruit ook bovenvermel de lekkernijen ten verkoop aanbood. Van de gemeente had hij een ver gunning voor verkoop van fruit en de rechtbank verwierp het verweer van de raadsman, mr. A. G. Besier, dat de verkoop van snoep bij het fruit historisch gegroeid was. In het vonnis van de rechtbank stond vermeld, dat „het begrip fruit krachtens doel en strekking van de vergunning van B. en W. beperkt moet worden uitgelegd en in ieder geval niet op Chocolade en suiker werken betrekking heeft". De betrokken standhouder zal van dat vonnis in cassatie gaan bij de Hoge Raad. AMBTENAAR VAN GULPEN VERDACHT VAN FRAUDE. De rijkspolitie heeft de adjunct commies ter gemeentesecretarie van Gulpen, de heer Van O., onder arrest gesteld, verdacht van fraude op het gemeentehuis van Groesbeek, waar hij werkzaam is geweest. Het betreft onregelmatigheden bij de uitbeta ling van kostwinnersvergoedingen over 1953. De Tweede Kamer heeft Donder dagavond laat een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp, dat de landarbeid onder de werkingssfeer van de Arbeidswet 1919 brengt. Daardoor zullen alle be palingen, die ten aanzien van ar- beids- en rusttijden, kinderarbeid, beveiliging enz. voor de industriële arbeid gelden, ook op de landbouw van toepassing worden. De heer VAN DER PLOEG (KVP) betoogt, dat dit wetsontwerp geen belangrijke wijzigingen brengt. Tot dusver werden de arbeidstijden in de landbouw van jaar tot jaar geregeld; thans wordt dit dus wettelijk vastge steld. Spreker zegt, dat enkele leden in zijn fractie ernstig bezwaar heb ben tegen dit wetsontwerp, omdat het wordt ingediend tegelijk met het ontstaan van het landbouwschap en het bosschap, die deze taak moeten vervullen. De overige leden van zijn fractie, waaronder ook spreker, menen ook dat hier allereerst een taak voor de bedrijfschappen ligt. Maar dit ont werp is daarvoor geen beletsel. Spre ker heeft een amendement ingediend om tegemoet te komen aan de meer derheid van de S.E.R., die bezwaren heeft tegen dit ontwerp. Daarbij vordt in de .vet vastgelegd, dat de voorkeur uitgaat naar een regeling door een verordening van d drijfschappen. De overheidstaak moet een aan vullende zijn. In de eerste plaats ligt hier een taak voor de bedrijfschap pen, waarin spreker vertrouwen heeft. Zolang echter nog geen zeker heid bestaat, dat deze schappen op agrarisch gebied over de gehele lijn tot stand zullen komen, zal men dit wetsontwerp moeten aanvaarden. Spreker zal er gaarne voor stemmen. De heer VAN DEN BORN (Soc.) zegt dit wetsontwerp met vreugde en dankbaarheid te begroeten, waarbij recht gedaan wordt aan de werkne mers in de landbouw. Spreker geeft een overzicht van de voorgeschiede nis. De S.E.R. was wel van oordeel, dat een regeling van de arbeidstijden landbouw niet achterwege mocht blijven, maar een meerderheid meende toch, dat dit een taak voor de toekomstige agrarische bedrijf schappen is. Als dit niet binnen een redelijke tijd kan geschieden, dient een wettelijke regeling getroffen te worden. Spreker is er tegen, dat in het onderhavige wetsontwerp een re geling wordt getroffen om voor de kinderen van het eigen bedrijf land arbeid mogelijk te maken. Bij in werking treden van dit wets ontwerp kunnen twee bepalingen aanstonds worden uitgevoerd: het verbod van kinderarbeid en de strijd tegen de arbeid verricht door derden, die al in anderfc takken van bedrijf een volle dagtaak hebben. Spreker laakt de houding van deze werkne mers, evenals die van de daarbij be trokken boeren. De heer STAPELKAMP (AR.) zegt dat dit wetsontwerp tot op ze kere hoogte de legalisatie is van dat gene, wat in het vriie georganiseerde overleg is vastgelegd. Spreker is van mening, dat de re gering door de indiening van dit v. etsontwerp het advies van de meer derheid uit de S.E.R. terecht heeft ge- olgd. Er is geen aanwijsbare reden, waarom dit wetsontwerp niet zou moeten worden ingediend. De tijd is thans rijp, om deze belangrijke tak cck de bescherming van de arbeids wet te doen genieten. Spreker zal voor het ontwerp stemmen. De heer VAN DER WEIJDEN (K VP) zegt, tot de enkele leden van zijn fractie te behoren, die de indie ning van dit ontwerp niet zo geluk kig achten. Waarom heeft de regering zo'n haast met dit wetsontwerp? Misstan den komen bij de landarbeid niet veel meer voor. Spreker pleit voor het handhaven van de mogelijkheid van kinderland- arbeid die vaak als een wijze van va- cantie-houden wordt beschouwd. Ook wijst hij o.a. op de moeilijk heden in verband met het verbod van landarbeid voor derden, die el ders een dagtaak hebben. Spreker hoopt, dat het landbouw schap binnen de gestelde termijn, die hij graag wat ruimer had gezien, met een regeling zal kunnen komen. De vergadering wordt om 23.45 uur gesloten. S.E.R. dient op korte termijn ingeschakeld Werkgevers t nieuw systeem van loonvorming Gisteravond omstreeks tien uur zijn twee toeristen ernstig gewond bij een ontploffing in hun boot. De twee mannen vertoefden in een zeilboot, die gemeerd lag aan de steiger voor hotel De Haan te Nigtevecht. Door een lekkage in de benzinetank heeft de kajuit zich waarschijnlijk gevuld met benzinedamp, waardoor, toen een lucifer werd aangestreken, een ont ploffing ontstond. Dokter Schuil verleende assistentie met enkele E.H.B.O.-ers, waarna de beide mannen, overdekt met ernstige brandwonden, naar het Burgerzie kenhuis in Amsterdam werden ver voerd. De brandweer, die was uitgerukt, hoefde geen dienst te doen. De brand was door omwonenden met behulp van een schuimblusser geblust. Vraag Uw Jevfimncier (Advertentie! Katholieke graven geschonden In de afgelopen nanacht hebben onverlaten kans gezien het katholie ke kerkhof van Laren te schenden. Dit nog geen twee weken, nadat de St. Jansprocessie te Laren was uit getrokken en de bloemen, die het al taar met het Allerheiligste hadden gesierd, op de graven van het kerk hof waren neergelegd. De gewijde grond was omgewoeld en planten en bloemen vertrapt. Drie grafzerken waren van hun plaatsen verwijderd. Een ervan lag in stukken. Gietijzeren kruisen waren kapot getrapt. Houten kruisen waren uit de grond gelicht en werden hedenoch tend door een patrouillerende poli- tie-agent van het corps Laren terug gevonden op het fietspad, dat langs het kerkhof loopt. Gezien de omvang van de ravage is het vrijwel zeker, dat verscheidene personen erbij betrokken zijn. Of schoon het gemakkelijk zou zijn aan te nemen, dat 'Kier dronken overmoed in het spel zou zijn juist in verband met de gisteren gesloten Larense kermis, moet geconstateerd worden, dat de Larense politie niet één ker- misganger wegens dronkenschap heeft moeten insluiten. Verder moet het onwaarschijnlijk worden geacht, dat dronken mensen eerst een uur gaan wandelen om dan hun woede te koelen. De Raad van Vakcentralen heeft in de gistermorgen gehouden verga dering van de Stichting van de Ar beid een voorstel gedaan om het vraagstuk van de toonhoogte in be spreking te brengen. Het bestuur van de Stichting heeft van dit voorstel kennis genomen. Het beraad over dit vraagstuk zal worden voortgezet, waarbij het bestuur van de Stichting van oordeel is, dat op korte termijn de S.E.R. bij dit beraad moet wor den ingeschakeld. Zoals iri de afgelopen weken uit diverse uitlatingen is gebleken, is in de kringen van de K.A.B., het C. N.V. en het N.V.V. de overtuiging gegroeid, dat een van de doelstellin gen van de 5 pet loonsverhoging van 1 Januari j.l. de opheffing van de consumptiebeperking is achter haald door de stijging van de kos ten van levensonderhoud. In de eer ste vijf maanden van dit jaar is het indexcijfer nl. gestegen van 123 tot 126. Bovendien menen de vakcentra len, dat, gezien de gunstige conjunc tuur voor het bedrijfsleven, de ar beiders recht hebben op een groter aandeel in de nationale welvaart. Standpunt der werkgevers. Het is redelijk te veronderstellen, dat dit recht in werkgeverskringen wordt gebillijkt, maar dit wil niet zeggen, dat men daar zonder meer bereid is toe te stemmen in een nieuwe algemeen verplichte loonron- de. De economische mogelijkheden in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven lopen nogal uiteen en men wil daarom liever een systeem van loonvorming, dat met de econo mische realiteit rekening houdt. In werkgeverskringen wordt er dan ook de voorkeur aan gegeven de vraag of een nieuwe loonronde gewenst is, te zien in het licht van de nieuwe loonpolitiek, die op stapel schijnt te staan en waarover het bestuur van de Stichting van de Arbeid volgen de week Vrydag te Baarn zal be raadslagen. Boven Hartebrug te Leiden Het kruis boven op de toren van de Hartebrugs kerk krijgt een nieuw verfje. De schilders hebben van deze plaats een mooie kijk op Leiden in vogelvlucht. De ca meraman heeft voor deze uitzonderlijke foto geen halsbrekende po sitie behoeven in te ne men. Het plaatje is n.l. gemaakt met een appa raat met een zeer ster ke telelens, die de wer king heeft van een krachtige verrekijker.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5