QzQeidteQou/tant Catastrophaal noodweer in Beieren en Oostenrijk PEKING VOOR DE POORT Overstromingen veroorzaken chaos in de bergstreken Hanoi wordt tot het uiterste verdedigd Weldra oplossing voor T riëst-pr obleem 1 Belangrijke week te Genève In de Pyreneeën omgekomen Energiek atoomdeeltje „Europees coalitieleger" Kleine kans op buien Costa Rica in angst Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 10 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13241 Wij zijn er nog niet. Gedenkt giro 43509 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 ïytOETEN WIJ CHINA TOELATEN tot de Organisatie der Verenigde Naties? Het gaat hier niet om het China van Tsjang Kai Sjek, dat op Formosa een schijnbestaan leidt en wiens ver tegenwoordiger in de UNO de illusie tracht op te houden, dat (nationalis tisch) China nog altijd een grote mo gendheid is. Neen, het gaat om Pe- king-China, het China van Mao Tse Toeng, het rode China, dat metter daad een grote mogendheid is doch geen vertegenwoordiger heeft in de organisatie der Verenigde Naties. Mao staat reeds jaren voor de poort van de UNO te kloppen om binnengelaten te worden, maar 0 vindt geen toegang. Zo nu en dan wordt het kloppen echter luider en het is thans weer één van die ogenblikken in de wereldgeschie denis. waarop de vraag van de al of niet toelating dringender dan anders een antwoord eist. De vraag is acuut geworden door de onderhandelingen in Genève over Korea en Indo-China, waar China direct en indirect bij be trokken is. De voorstanders van toelating van rood China vindt men niet alleen in het communistische kamp. Moskou en z'n satellieten zijn vanzelfspre kend vurige voorstanders, omdat de intrede van Peking een grote verster king van het rode blok zou betekenen. Maar ook andere regeringen zien heil in China's toelating en dat niet al leen uit theoretische overwegingen. Theoretisch kan men een land, dat een bevolking heeft van ongeveer 500 millioen zielen en derhalve het grootste volk ter wereld is, moeilijk weren uit een organisatie, die krach tens haar aard en doelstelling alle volken der wereld dient te omvatten. Men mag het met de opvattingen van het regiem eens zijn of niet, het heeft in China nu eenmaal een regering gevestigd, welke in de practijk bewe zen heeft een duurzame regering te zijn. Bovendien zal in vele hoofdste den dezelfde practische overweging gelden, welke het bestuur van een vereniging leidt, wanneer dit een re calcitrant en eeuwig opponerend ver enigingslid in het bestuur opneemt; men heeft daarmee meteen een op positie-kern omgezet in een mede werkend bestuurslid. Of, om het in meer politieke termen te zeggen: zonder China's medewerking is de vrede in Oost-Azië niet verzekerd. Maar daar staat tegenover, dat het land, dat door zijn positie in de we reld aangewezen is om het leider schap in de UNO te vervullen, de Verenigde Staten van Amerika, zich met hand en tand tegen toelating verzet. Men ziet daar een paard van Troje in, het binnenhalen van een splijtzwam en ontbindingskern, wel ke het leven van de oreanisatie zal gaan verlammen. Amerika wijst er op, dat Peking nog altijd te boek staat als een „agressor", een aanval ler, en dat de UNO geen „verbete ringsgesticht" is, welke a-sociale sta ten moet opvoeden tot goede wereld burgers. Eerst bewijzen leveren, dat men het goede wil en dan pas op name! En die bewijzen zijn er aller minst. Zowel voor het éne als voor het andere standpunt is wat te zeggen. Het is een kwestie van practische po litiek, welke weer verband houdt, met de algemene houding, welke men dénkt te moeten aannemen te genover de communistische regerin gen. In een politiek van „vastbera denheid en kracht", zoals Amerika die voert, ligt logisch opgesloten, dat men Mao eerst op de schuldbewuste knietjes wil zien, terwijl Engeland, dat het regiem van Mao heeft erkend en meer de zoete-lijntjes-politiek huldigt, ook hier zijn motto wil toe passen: „Men vangt meer vliegen met één droppel honig dan met een heel vat azijn". Tien doden, duizenden geëvacueerd Zware wolkbreuken, sneeuwval en een voor deze tijd van het jaar onge kende koude hebben de laatste 24 uur in Oostenrijk en Beieren een toestand geschapen, die een catastrophaal karakter gaat dragen. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn bij de door het noodweer veroorzaakte overstro mingen tien personen om het leven gekomen en een enorme schade is reeds aangericht. Men moet thans reeds spreken van de ernstigste overstromingen sinds mensenheugenis. Zeventig dorpen zijn geëvacueerd, toen de muur van water de Donau af kwam zakken. Het water van de Donau en zijn zijrivieren rees toen met een snelheid van 20 a 30 cm. per uur, als gevolg van de aanhou dende zware regens en van het smelten van de record-hoeveelheid sneeuw, die is gevallen. Duizenden buitenlandse toeristen zijn „gestrand" als gevolg van het on derlopen van wegen, bruggen en spoorlijnen. Het water bereikte op som mige plaatsen een hoogte van een meter, veelal waren de wegen ook ver sperd door aardverschuivingen. De gebieden, die door de overstromingen worden geteisterd, zijn o.a. de omgeving van Salzburg, Chiemsee, Tegernsee, Bad Reichenhall, Rosenheim, Passau en Garmisch. waardoor Opper-Oostenrijk en een groot deel van Beieren stroom zou den ontvangen, nemen. Ter wille van de veiligheid van het omringende gebied hebben zij het bouwproject opgeofferd door een bres te slaan in de dam, welke het bouwterrein be schermde. De hierdoor aangerichte schade wordt op circa 4 millioen gul den geschat. In Linz werd de toestand „catastro- DONAU 10 METER BOVEN NORMAAL. Duizenden boerderijen langs de Donau staan onder water en honder den hoofdwegen en grote gebieden met vruchtbare akkers staan blank;. Op sommige punten is het peil ban de Donau gestegen tot 10 meter bo ven normaal. En het hoogtepunt van de ramp schijnt nog niet gepas seerd te zijn, want de regen duurt voort met onverminderde kracht. De schade, die alleen al aan de gewas sen is toegebracht, loopt in de mil- lioenen. Tienduizenden personen zijn sinds gisternacht reeds geëvacueerd uit dorpen in het gebied van de Enns en de Inn, zijrivieren van de Donau. Van de huizen van Passau, aan de Donau, staan nog alleen de toppen der daken boven water. Veertig heli copters van het Amerikaanse leger vliegen, ondanks het zeer slechte vliegweer, af en aan om slachtoffers van de daken der woningen af te vissen. Aan de Oostenrijkse zijde van de Donau zijn alle dorpen tot 100 km. ten Zuiden ven Passau ont ruimd. Een zwaar besluit Een zwaarwegend besluit moesten de ingenieurs bij het project van de in aanbouw zijnde enorme Jochen- steincentrale, even buiten Passau, phaal" genoemd. In de omgeving staan de dorpen Feldkirohen, Gold- wörth en Ootenriieim onder water. Stoelen, tafels en ander meuibilair en wrakhout drijven hier rond op de woedende ?ee, die tussen de daken der huizen doorstroomt. Ruim 5.000 boomstammen werden uit Tyrol door de Inn meegesleurd. Men vreest, dat de stammen bruggen zullen beschadigen of vernielen. MEER SNEEUW DAN MET KERSTMIS. In West-Oostenrijk is sneeuw ge vallen op plaatsen, die niet hoger dan 800 meter boven de zeespiegel lig gen. In gebieden, die op 2.000 me ter hoogte liggen, lag de sneeuw één meter dik. In de bergen in Tyrol en bij Salzburg ligt op het ogenblik meer sneeuw dan met Kerstmis. De Grossglockner-pas en de passen, die Oostenrijk met Zwitserland, Ita lië en Zuid-Slavië verbinden, zijn als gevolg van de zware sneeuwval ge sloten. In vele gebieden zijn de wegen on begaanbaar en is het spoorwegver keer gestremd. In Linz bereikte het modderige water van de Donau het hoogste peil sedert het overstromingsjaar 1948. Het verkeer op de Donau kwam tot stilstand. In de buurt van St. Martin verdronken twee boeren en een. negenjarige jongen, toen hun boot kapseisde. De mannen waren be zig met het opvissen van drijfhout uit de rivier. Onderhandelingen in Vietnam De vertegenwoordigers van de Generale Staven van Frankrijk en Vietnam hebben de onderhandeling met de vertegenwoordigers van de Vietminh in Trun Gia ten Noorden van Hanoi voortgezet. Foto: Een algemeen overzicht van de conferentie. De Franco-Vietnamese delegatie (links) wordt gepresi deerd door kolonel Lennuyeux, die van de Vietminh door generaal Van Tien Dung. In een halve cirkel De opperbevelhebber van de strijd krachten van de Franse Unie, gene raal Ely, heeft verklaard dat hij op dracht gegeven heeft Hanoi, Hai phong en de vitale weg tussen deze twee steden tot het laatste toe te verdedigen tegen aanvallen van de Vietminh. Hij zei, dat, indien hij niet geloof de dat Hanoi verdedigd kon worden tegen de Vietminh, hij niet herhaal de orders gegeven zou hebben voor de verdediging er van sedert zijn te rugkeer, uit Parijs, vorige Zondag. De communistische troepen hebben Onrustin havengebied Vrijdagochtend is uit het Centraal Station te Amsterdam de „Kaasex press" vertrokken, welke gedurende het zomerseizoen ten dienste van de toeristen de verbinding Amsterdam- Alkmaar v.v. zal onderhouden. Zoals bekend wordt in deze trein, bestaan de uit twee gestroomlijnde stellen, aan de reizigers door dames een stukje kaas aangeboden. Foto: Vóór het vertrek in het C. S. Meisjes in West-Friese klederdracht bieden kaas aan aan de eerste passa giers, die de „Kaas-express" dit jaar vervoerde, de leden van het snorren- comité te Alkmaar. Vermoedelijk zal de kaas meer belegen zijn geweest dan de meeste van die fraaie snorren. De Italiaanse minister van buiten landse zaken Piccioni, heeft Vrijdag in de commissie voor buitenlandse zaken van het Italiaanse Huis van Afgevaardigden te verstaan gegeven, dat misschien binnen enkele dagen overeenstemming zal worden bereikt over de kwestie-Trlëst, aldus is van gewoonlijk welingelichte kringen te Rome vernomen. Het seani-officiële Zuid-Slavische persbureau Joegopress heeft even wel gezegd, dat een oplossing van de kwestie-Triëst nog niet in zicht is, niettegenstaande „het constructie ve standpunt van Zuid-Slavië". In bepaalde bevolkingsgroepen te Triëst heeft het vooruitzicht op een deling en bijzondere voorrechten voor Zuid-Slavië in de Triëstijnse haven ontsteltenis gewekt. Men vreest, dat een voorlopige deling van Hedenmiddag vertrekt de Franse premier Mendès-France naar Genève voor wat algemeen gezien wordt als de beslissende faze in de onderhande lingen over een wapenstilstand in Indo-China. Reeds morgenmiddag zal hij de Russische minister Molotof ontmoeten. Dat zal dan het eerste contact zijn tussen Molotof en het nieuwe regeringshoofd van Frankrijk Daar Tsjoe En-Lai de reis van Pe king naar Genève reeds heeft aan vaard en minister Eden Maandag eveneens aan het Lac Léman zal zijn, zal men reeds over enkele dagen be langrijke beslissingen kunnen nemen. Slechts over de Amerikanen heerst nog onzekerheid. Minister Dulles schijnt niet voornemens te zijn bin nenkort naar Genève te reizen en zelfs zijn plaatsvervanger Bedell Smith schijnt dat vooralsnog niet te overwegen. het gebied definitief zal blijken te zijn; waardoor de Italiaanse bewo ners van de Zuid-Slavisdhe zóne blij vend onder maarschalk Tito's regiem zouden komen. De stemming onder deze bevol kingsdelen bleek onder meer uit een staking van Triestijnse havenarbei ders, die Vrijdag vier uur lang het werk hebben neergelegd uit protest tegen eventuele Italiaanse concessies aan Zuid-Slavië, die op de onderhan delingen tussen Italië en Zuid-Sla vië onder leiding van Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten beraamd zouden zijn. Het stoffelijk overschot van 19-jarige Nederlandse student Henk Roelfsema, die op een vacantietocht van uit Estours (Franse Pyreneeën) in het gebergte werd vermist, is Vrij dag door een reddingsploeg in het z.g. „Ravijn van Palam" op 1.800 me ter hoogte gevonden. Aangenomen wordt, dat Roelfsema, toen hij een zeer gevaarlijke route volgde, op de sneeuw is uitgegle den en omlaag gestort. Het stoffelijk overschot zal Zater dag op een slede naar beneden wor den gebracht. VERDUISTERDE OGEN. De gezondheidsdienst van Massa Carrara in Midden-Italië heeft Vrij dag medegedeeld, dat ongeveer hon derd personen in het ziekenhuis zijn opgenomen met oogklachten tenge volge van het kijken naar de zons verduistering. Een aantal patiënten was bijna blind. Volgens de artsen is de toestand van de patiënten bevre digend. gisteren felle aanvallen ondernomen tegen de zwakke Franse verdedi gingsstellingen ten Noordwesten en ten Westen van Hanoi. De Vietminhtroepen zijn de stad genaderd tot op een afstand, varië rend van 32 tot 110 km op een lijn die men een halve cirkel zou kunnen noemen. Dit communistische front strekt zich ten Noordwesten, ten Westen en ten Zuidwesten van de stad uit. Ten Oosten van Bac Ninh heeft een „kikvorsman" van de Vietminh kans gezien een Franse pontonbrug op te blazen. Het duurde verscheide ne uren voordat men de verbinding weer had hersteld. Radio-Peiping heeft bekendge maakt dat een Franse voorpost ten Zuiden van Hanoi in handen van de Vietminh is gevallen. De opstandelingen hebben door middel van pamfletten verklaard, dat zij Hanoi op 14 Juli, de dag van de Bastilye. in handen zullen heb ben. Men schat van gezaghebbende zij de, dat een derde van de 300.000 zie len tellende bevolking van Hanoi de Vietminh steunt. Een derde deel zou verder neutraal zijn, terwijl even eens een derde anti-communistisch zou zijn. Van dit laatste deel zijn er 30 a 40.000 man zo fel anticommu nistisch, dat zij wel eens zouden kun nen weigeren 't vechten te staken, als de Fransen er toe besluiten de stad te verlaten. Op het congres van het Amerikaans natuurkundig genootschap heeft dr Marcal Schein de ontdekking mee gedeeld van één enkel atoomdeeltje, dat een ongekende grote energie be vat. Deze energie wordt geschat op tienduizend billioen (1 met 16 nul len) volt. Dit is vijftig millioen keer zoveel als de energie uit een splij tend uranium-atoom. Het kerndeeltje schijnt massa in energie te kunnen veranderen en daarna de energie weer in een ande re stof. Men vermoedt dat hier spra ke is van 'n „anti-proton", de tegen hanger van de kern van het water stofatoom, die proton wordt ge noemd. De antiproton trof een stapel fotografische platen, die met een ballon tot grote hoogte werden mee gevoerd. Het sloeg er in als een „ko gel door een pak kaarten". Een pro ton van het aluminium-omhulsel der platen werd door het deeltje getrof fen, waarbij zowel proton als anti- proton werden vernietigd. Dit bleek uit de uitwerking op de platen. Ver moedelijk werden beide deeltjes in licht omgezet. Het licht veranderde daarna weer in massa. De nieuwe vreemde bezoeker uit het heelal zal voor de geleerden een enorme hulp kunnen betekenen bij de oplossing van atoomgeheimen. Het is echter practisoh uitgesloten, dat men er een groot aantal van te gelijk vangt, waardoor een allesver nietigende werking zou kunnen wor den veroorzaakt. De West-Duitse socialistische lei der, Erich Ollenhauer, heeft Vrijdag in een vraaggesprek over de radio gezegd, dat een „Europees coalitie- leger" een mogelijk alternatief voor de E.V.G. zou zijn. Een dergelijk leger, met een ge meenschappelijke organisatie voor bewapening en proviandering, zou niet de gevaren in zich bergen, in- haerent aan de vorming van een Duits nationaal leger in de oude zin, en het zou de „negatieve en smake loze" kenmerken van de E.V.G. mis sen. Ollenhauer zei, dat de sociaal-de mocraten nooit hun goedkeuring zouden geven aan een Duitse mili taire bijdrage aan de Westelijke de fensie, gelanceerd „zonder of tegen Frankrijk". Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste paar dagen werd het weer in Nederland, België en Oost- Frankrijk bepaald door een smalle rug van hoge luchtdruk, welke de verbinding vormt tussen een enorm hogedrukgebied op de Oceaan, dat zich uitstrekt tot Spanje, en een an der boven Rusland, dat zich uitstrekt tot over Zuid-Noorwegen. Het weer had hierdoor een rustig karakter, waarbij op de meeste plaatsen lang durige opklaringen voorkwamen en de temperaturen overdag geleidelijk tot hogere waarden konden oplopen. In Engeland en West-Frankrijk was het echter somber weer, waarbij plaatselijk regen en motregen viel, als gevolg van het langzaam opdrin gen van fvontsystemen, welke sa menhangen met een nu vrijwel sta- tionnair geworden Oceaandepressie ten Noord-Westen van Schotland. Boven Midden-Europa handhaafde zich een lagedrukgebied. Dit is eerst van Italië over Hongarije naar Roe menië getrokken, maar beweegt nu weer in Westelijke richting over Po len naar Duitsland. Het veroorzaak te voornamelijk door opstuwing van vochtige luchtmassa's tegen de ber gen rondom Tsjecho-Slowakije en de Alpen buitengewoon zware langdu rige regenval. In de bergen vielen daarbij grote hoeveelheden sneeuw. Op de Zugspitze werd in 3 dagen tijds een neerslaghoeveelheid, over eenkomende met 194 millimeter re gen gemeten. Dit komt overeen met een sneeuwhoogte van ongeveer 2 meter. De temperaturen waren daar bij op een hoogte van ongeveer 3000 meter 5 tot 7 graden onder het vries punt. In de lager gelegen gebieden viel op vele plaatsen meer dan 100 millimeter regen. Op sommige plaat sen zelfs meer dan 200. Het regengebied breidt zich nu langzaam naar het Westen uit, door de verplaatsing in Westelijke rich ting van de depressie-kern. Kwamen de grootste hoeveelheden water de vorige paar dagen in hoofdzaak in de stroomgebieden van de Donau en de Elbe terecht, thans is ook het stroom gebied van de Main bij de afvoer van de enorme hoeveelheden water be trokken. Het is niet onmogelijk, dat de Westwaartse beweging van de de pressie zal blijven voortduren, waar door ook ons land meer onder de iiwloed er van zou komen. Dit zou een draaiing van de wind naar Noor delijke richtingen tengevolge kunnen hebben, waarbij wat koelere lucht van de Noordzee af het land zou kun nen binnenstromen, hetgeen in de kustgebieden plaatselijk met wol kenvelden gepaard kan gaan. De re genkansen zijn daarbij nog tamelijk klein, daar de depressie op voldoen de afstand van ons land blijft. Wel wordt de kans op vorming van ver spreide buien in de namiddag in het binnenland wat groter. De regering van Costa Rica vreest een inval uit nabuurstaten, in het bij zonder Nicaragua, waar zich aanhan gers van de voormalige Costariaan- se presidenten Teodoro Picado en Rafael Calderon Guardia bevinden. Zij heeft berichten opgevangen van een clandestiene radiozender, waaruit blijkt, dat de aanval aan staande is. Ook werd in die berich ten gedreigd met een bombardement van de Costaricaanse hoofdstad San José. De regering heeft voor de hofdstad verduisteringsvoorschriften afgekondigd, aldus meldt radio-Cos- ta Rica. MIEREN-INVASIE. Een wolk vliegende mieren, die neerdaalde op Marmande, ten Zuid oosten van Bordeaux, heeft Donder dagmiddag gedurende enige uren het verkeer in de stad vrijwel stil gelegd. De millioenen insecten vorm den een dikke laag op het plaveisel. Zelfs in de fabrieken moest het werk enige uren onderbroken worden. Pastoor Meysins ere-kanunnik De Bisschop van Haarlem heeft emeritus-pastoor C. N. J. Meysing te Wassenaar benoemd tot ere-kanun nik van het Haarlems Kathedïaal Kapittel. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 Juli geen audiën tie verlenen. (Geldig van Zaterdagavond tot S Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking met een kans op enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. In de kustprovincies iets lagere, elders ongeveer de- zelfde temperaturen. 11 Juli zon op 4.32 onder 20.58; maan op 17.23 onder 0.28 uur. 12 Juli: zon op 4.33 onder 20.57; maan op 18.25 onder 1.00 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 26 C. OSLO zwaar bew. 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM mist 19 LONDEN motregen 21 LUXEMBURG zwaar bew. 20 FARIJS onbewolkt 24 BORDEAUX motregen 21 GRENOBLE half bew. 23 NICE half bew. 23 GENEVE zwaar bew. 21 ZURICH regen 12 LOCARNO geheel bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 21 MiiNCHEN regen 9 WENEN licht bew. 17 INNSBRUCK regen 11 ROME half bew. AJACCIO licht bew. 23 MALLORCA regen Korreltje Eer. edel hart onderstelt geen kwa de gedachten bij een ander, omdat het er zelf geen heeft. Racine

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1